Archive for the ‘Kosovo-Albanien (Albanian)’ Category

Withers: Po rrëshqisni drejt së keqes… Pas Nishanit, vjen politizimi i gjykatave… e police state

Freitag, September 7th, 2012

Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë një mesazh të qartë kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha dhe politikës shqiptare për përmbylljen e shpejtë të reformave dhe ruajtjen e pavarësisë së institucioneve. Ndihmës/sekretari amerikan i Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Philip Reeker, pas takimin me kryeministrin Berisha deklaroi se SHBA-të do të ndjekin nga afër zhvillimet gjatë vitit të ardhshëm. “Uashingtoni mbetet i përkushtuar ndaj demokratizimit të vazhduar të rajonit si dhe integrimit të tij euro-atlantik. Siç i thashë Kryeministrit, Uashingtoni do ta ndjekë vitin që vjen nga…

Withers: Po rrëshqisni drejt së keqes… Pas Nishanit, vjen politizimi i gjykatave… Zgjedhjet e 8 majit? S’di a i fitoi vërtet Basha

Ein neues Interview mit dem Ex-US Botschafter John Withers, der bei den Albanern überall in der Welt hoch angesehen ist.

Withers: “Albanien ist wie Libyen, oder Syrien und Nishani ist wohl nicht geeignet als Präsident” (weil er nur die Mafiöse Klientel Politik des Salih Berisha, als Befehls Empfänger betreibt. Neben der Zerstörung des kompetenden Polizei Apparates, wirft ebenso John Wither, Bujar Nishani die Zerstörung der Justiz vor, durch die Politisierungs der Justiz, wo nur noch Idioten Richter und Staatsanwälte wurde, die keine Kenntnisse von Gesetzen haben, dafür korrupt sind und wo sich verurteilte Kriminelle bei Ministern freikaufen konnten, wenn deren Mafia Clan, für die PD auch Wahlkampf Hilfe leisteten.

Withers: Shqipëria vend si Libia dhe Siria, Nishani president i rekomanduar

 


Home
 » Archives by category » Aktualitet

INTERVISTA/ Uidhers: Demokracia shqiptare po i ngjan Lindjes, Nishani një “yes-men”. Filipinasit rrëzuan Markosin duke mbrojtur votat

 

INTERVISTA/ Uidhers: Demokracia shqiptare po i ngjan Lindjes, Nishani një “yes-men”. Filipinasit rrëzuan Markosin duke mbrojtur votat

 

 

Flet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ish- ambasadori amerikan, Xhon Uidhers. Komenton në detaje politikën shqiptare dhe u bën thirrje shqiptarëve të ngrihen për lirinë e tyre Bisedoi: Sokol Balla, Top Story   Mund t’ju drejtohem në emër si Xhon, por në fakt ata të cilët janë duke ndjekur këtë intervistë ju njohin si ambasadori […]

6 Shtator, 2012 / No Comment / Read More

 Ein falsches Uni Diplom hat der sogenannte Bujar Nishani ebenso, von einer Betrugs Uni aus Frankreich. Aber wer ist Bujar Nishani, ist in Wirklichkeit siehe auch neues Interview mit dem Ex-US Botschafter Withers gut bekannt und 2007, hätten die Alarm Glocken schrillen müssen, als Bujar Nishani den Polizei Apparat zerstörte.

Die Justiz, mit Richtern die keine Gesetze kennen im Idioten Staat, sind sowieso peinlich! Auch das lag in der Verantwortung von Bujar Nishani und dem Komiker Enkeled Alibeaj, Freund von Skhelzen Berisha.

Bujar Nishani, hat durchaus sehr erfolgreich mit der PAMECA II Mission zusammen gearbeitet und den damals bestens Standard der Polizei erreicht u.a. durch Einfuehrung von Bonus Zahlungen fuer Extra Einsaetze, Lebensmittel Zusschuss, fuer Taetigkeit ausserhalb des Ortes usw.. Die wesentliche Verbesserung der Polizei, von 2006 bis 2009, wurde aber vernichtet, von dem Berufs Betrueger Lulzim Basha, wo der damalige US Botschafter John Withers sagt: “Salih Berish und Lulzim Basha sind keine Demokraten”.

Bujar Nishani stoppte nur in Teil Bereichen der Polizei den Niedergang des Polizei Apparattes, der von inkompetenten Salih Berisha Gestalten aus Tropoje, Kukes und Co. besetzt wurde.Ansonsten sind Innenminister, wie Sokol Poci, Petric Koci, Sokol Olldashi usw.. nur Vertreter der extremen Dumm Mafia gewesen. Oft verstehen diese Dumm Banden, keine Vorschriften und Gesetze, und machen Fortschritte in der Polizei und Justiz zu nichte. Die nicht transparente Personal Politik von Bujar Nishani im Polizei Apparat, wurde hart von PAMECA II kritisiert, weil erfahrene Polizei Offiziere entlassen wurden, ohne Grund, inkompetende Gestalten plötzlich Direktoren wurden. Die EU Finanzierung der Polizei Akademie wurden dann beendet, bei soviel Willkür, als Lakai von Salih Berisha.

The European Commission advisors to Albania’s police force criticized a government restructuring of the force, saying they were concerned over the way some officers were being forced out; opposition politicians say this was designed to advance police loyal to the ruling party.

…….

PAMECA said in a news release in July that the Interior Ministry needed to be more transparent on how and why officers were being hired, fired and promoted.

PAMECA provides strategic advice and specialized technical training to the Albanian police over crime prevention, organized crime, terrorism and border management.

“The moving of officers through the system should be made in a transparent and justified manner,” PAMECA said. “There have been a lot of transfers and firings of officers lately, which has struck key sectors of the state police, which are essential for the integration of the country with European institutions.”

The restructuring has led to the loss of officers that donors had spent considerable amounts of money on training, the European police advisors said.

Interior Minister Bujar Nishani in June defended changes to the organization of several police divisions, which he said “would make the force more productive in the fight against organized crime and trafficking”.

http://www.birn.eu.com/en/101/15/4006/

Im neuen Interview mit John Withers, sagt der Ex-Botschafter klar, das er sehr skeptisch ist über diesen Präsidenten, womit man sich erneut unserer Meinung anschliesst, denn die vorsätzliche Zerstörung des Polizei Apparates, ebenso der Justiz, als er Justiz Minister war, ist ein historischer Fakt und durch klare Aussagen, des PAMECA Leiters in 2007 ebenso, einem extrem erfahrenen Deutschen, der fast 10 Jahre in Albanien war, denn er war schon mit der ersten EU Polizei Mission MAPE in Albanien.

Peinlichkeit der Albanischen Polizei “Inkompetenz”, was die Verantwortlichen nun selber kritisieren

Katholiken Verfolgung in Albanien – Historia e panjohur e Shqipërisë Rrëfimi i Franko Benantit

Montag, August 27th, 2012

 Ziemlich ungekannt, wie die Kommunisten die Kathalischen Priester in Albanien ermordeten, auch durch Überfällen und zerhacken der Priester. Eine Vorhut der Kaukasus und Taliban Pyschopaten. Viele Details. Alle Religionen waren verhasst und verboten und die Schulen und Kinder Gärten der Katholiken, wurden als Erste verboten in Skhoder. Nun beschreibt ein Buch, die Verfolgung zwischen 1943-1948

24 Gusht 2012 – 21:21
KULTURE NGA DHURATA HAMZAI
Historia e panjohur e Shqipërisë 
Rrëfimi i Franko Benantit

Duket se botuesi Naim Zoto, i cili drejton shtëpinë botuese “Naimi”, ka pasur fatin në anën e tij. Brenda një kohe shumë të shkurtër ka arritur të zbulojë e të publikojë disa libra me kujtime të cilat, veç interesit të madh për lexuesit, kanë ngjallur kërshëri e debat edhe në kategori më të specializuara siç janë historianët dhe studiuesit e letërsisë shqipe. Përmes librave me kujtime “Përpara gjyqit të historisë” me autor Xhelal Staraveckën dhe tashmë librit të sapodalë në librari “Lufta ime më e gjatë: Shqipëri 1943-1948” (“La gurra più lunga: Albania 1943-1948”) të italianit Franko Benanti, shkruar të dy, pra, nga protagonistë dhe dëshmitarë okularë të historisë shqiptare, zbulohet edhe “origjina” e dy veprave të shkrimtarëve më të njohur: I. Kadare e D. Agolli, përkatësisht të “Gjeneralit të ushtrisë së vdekur” dhe “Njeriu me top”. “Gjenerali” dhe “vejusha” e tij apo Mato Gruda dhe “profesori italian i topit” rezultojnë të kenë qenë personazhe realë, të cilat në librat me kujtime të sipërcituar dalin me emra e mbiemra. “Ky është i dyti libër që na bën të mendojmë se autorë parësorë të “Brezit të viteve 1960” në letërsinë shqipe kanë shkruar vepra që e bëjnë të detyrueshëm krahasimin ndërtekstor me botime që lexuesi shqiptar nuk i njihte, -shkruan studiuesi Shaban Sinani në pasthënie të librit. -Fati i kolonelit Gamuçi dhe i së vesë së tij në romanin “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” duket si i nxjerrë prej kujtimeve “Përpara gjyqit të historisë” të Xh. Staraveckës; kurse entuziazmi i një plaku shqiptar duke parë si artileria magjike e italianit mund të zhdukte një fshat të tërë ballist në hasmëri me të në Ersekë, kërcimet e tij entuziaste fëminore duke përkëdhelur topin, si dëshmon në kujtimet e tij Franko Benanti, botuar po në vitin 1966 në Itali, të kujtojnë Mato Grudën e romanit “Njeriu me top””.
Franko Benanti (1913-1987), autori i librit “Lufta ime më e gjatë: Shqipëri 1943-1948”, botuar e ribotuar disa herë në vendin e tij, në Itali, por që në gjuhën shqipe publikohet për herë të parë nga shtëpia botuese “Naimi”, është një prej dëshmitarëve të paktë të luftës dhe të pasluftës antifashiste në Shqipëri, që kanë shkruar për çfarë kanë parë dhe jetuar vetë gjatë atyre viteve të vështira. Duke qenë mjek i mobilizuar në ushtrinë fashiste, Benanti erdhi me një mision të përkohshëm në Shqipëri për herë të parë në vitin 1941, ndërsa nga gushti i vitit 1943 deri në qershorin e vitit 1948 ai do të bëhej pjesë e kalvarit që pësoi ushtria e Musolinit. Pas shpartallimit të ushtrisë italiane, autori i librit shërbeu si mjek në spitalet partizane e vitet e fundit si “plaçkë lufte”. Pikërisht për shkak të profesionit, pra, duke bredhur nëpër spitalet ambulante të luftës në jug të vendit, Benanti do të njihte “pas perdes”, nga afër, disa prej protagonistëve të Luftës Çlirimtare dhe pushtetit komunist të dalë prej saj, duke filluar me Hoxhën, Shehun, Kapon, N. Spirun, Koçi Xoxen, Gogo Nushin, Drita Kosturin, Ibrahim Dervishin, Liri Gegën, Islam Radovickën, Liri Belishovën, Beqir Ballukun, Manush Myftiun, Riza Kodhelin, dr. Polenën, Sherif Klosin etj. Në libër jepen informacione interesante edhe për aspekte e faktorë të tjerë të luftës si situata kaotike e shpartallimit të ushtrisë fashiste apo sakrificat dhe kontributi i atyre italianëve që, pas kësaj, iu bashkuan apo i shërbyen krahut antifashist dhe rindërtimit të vendit, ndërhyrjes jugosllave në politikën shqiptare. Në këtë libër veçmas jepen të dhëna konkrete për fillimet e politikës ateiste të regjimit komunist si edhe represionin e ushtruar ndaj disa prej figurave të klerit katolik. “Lufta ime më e gjatë: Shqipëri 1943-1948” (“La gurra più lunga: Albania 1943-1948”) është një libër i dobishëm, ku qindra lexues do të gjejnë të dhëna për jetëshkrimet e prindërve apo gjyshërve të tyre, ku studiuesit e historisë së luftës antifashiste do të gjejnë burime parësore për verifikimin e pikëpamjeve dhe të tezave të parashtruara deri më tani; ku mund të vërejnë edhe pamjen e vërtetë të fashizmit në periudhën e rënies.

Skeda e librit:

Titulli: “Lufta ime më e gjatë: Shqipëri 1943-1948”
Autor: Franko Benanti
Gjinia: Kujtime historike
Shtëpia botuese: “Naimi” – Shtëpi botuese & studio letrare
Përkthyes: Luan Malaj
Redaktor: Naim Zoto
Nr. i faqeve: 344
Çmimi: 1000 lekë/ 10 euro
ISBN: 978-9928-109-29-3
Viti i botimit: 2012

(dhh/shqiptarja.com) 

Am 13. Oktober 1943 bombardierten die Anglo-Amerikanischen Miltiärs Tirana und tödeten 76 Zivilisten. Ein typischen Mord System, was die NATO dann fortsetzte, im Kosovo, wo man harmlose Kosovo Bauern mit einem Traktor Konvoi zu Tode bombte und Uran Munition und Splitter Bomben verwandte. Noch schlimmer im Irak mit 1,5 Millione toden Zivilisten und zuvor 500.000 tode Kinder, durch das illegale Embargo.

Anglo amerikanët nuk bombarduan forcat gjermane por vranë 76 civilë në Rrugëën e Kavajës


Sharee

b_170_115_16777215_0___images_5Komentet_angloamerikanet.jpgKadri Dingu Atë që bën aleatët anglo-amerikanë në Shqipëri, nuk priste njeri, sepse në 13 tetor të vitit 1943 tre aviatorë ët droguar në vend q ëët godisnin pozicionet gjermane tek fusha e aviacionit, hodhën me qindra bomba mbi banesat e qytetarëve të Tiranës, pikërisht tek rruga e Kavajës, ku shkaktuan vdekjen e 76 viktimave të pafajshme, pa llogaritur këtu humbjen dhe shkatërrimin e dhjetra shtëpive të kryeqytetit.

Aviacioni ushtarak i aleatëve anglo-amerikanë nuk goditi forcat gjermane, por bombardoi civilët e rrugës së Kavajës. Ng akëto bombardime u vranë 76 qytetarë ëtë pafajshëm, të cilët kishin shpres ëët madhe te mbështetja anglo-amerikane. Por pikërisht ata q ë i shpëtuan plumbav etë naizstëve e gjetën vdekjen nga forcat mbrojtëse të aleatëve anglo amerikanë. Dhe të gjitha këto jan ëtë dokumentuara. Në polemikat që po zhvillohet lidhur me marrëdheniet e popullit Shqiptar me aleatët Anglo-Amerikanë gjatë viteve të pushtimit nazi- fashist (1939-144), në disa artikuj të botuar janë dhënë të dhëna të ndryshme lidhur me pjesëmarrjen e aviacionit të forcave ushtarake Anglo-Amerikane në Mesdhe në luftimet për çlirimin e Tiranës e sidomos për aksionin e aviacionit, më 13 tetor të vitit 1943. Aksioni i aviacionit të aleatëve Anglo-Amerikanë të Mesdheut më 13 tetor 1943 në Tiranë, nga bombardimet e bëra në lagjen e rrugës së Kavajës, u vranë 76 qytetarë, ndërsa në fushen e aviacionit nuk u hadh asnjë bombë për të cilin kishin ardhur.
E vërteta
Cila është e vërteta e këtij aksioni? Më 13 Tetor 1943 në orën 13.00 të drekës, forcat ajrore Anglo-Amerikane të shtabit të Mesdheut, të koalicionit antifashist të Luftës së Dytë Botërore ku anëtar i këtij koalicioni ishte edhe lëvizja antifashiste Nacional – Çlirimtare në Shqipëri, në aksionin e ndërmarrë ndaj forcave ajrore ushtarake Gjermane të dislokuara në fushën e aeroportit në qytetin e Tiranës, nga aviatorët u hodhën dhjetëra bomba të markës “Sterl-platinge”, në lagjen perëndimore të banuar nga popullsia civile. Kjo ndodhi në rrugën e Kavajës (sot Konferenca e Pezës) ku u vranë 76 qytetarë nga këta 52 u identifikuan dhe për ta egzistojnë këto të dhëna :

Bilanci i të vrarëve nga anglo amerikanët
Nga të vrarët 41 prej tyre ishin meshkuj dhe 11 femra. Viktimat ishin të  moshës 10-20 vjeç. Në atë kohë mosha e tyre ishte si më poshtë:18 persona ishin nën moshën 15 vjeç, ndërsa rreth moshës 25-35,  kanë qenë 12 persona. Dhe 22 të tjerë kan qen rreth moshës mbi 60 vjeç.  Në listën e të vrarëve të identifikuar figurojnë edhe 4 robër italianë, ndërsa 24 viktima nuk janë identifikuar. Gjatë ditëve 13-14 tetor 1943 me hidhërim u bë varrosja e viktimave të këtij aksioni.Me inisiativën e qytetarëve u ndërmor fushata humanitare në ndihmë financiare të disa varrimeve dhe për rindërtimin e disa banesave të demtuara. Këto pasoja nuk erdhën nga armiku, por ng aaletaëtë që kishim në krah. 

Pas bombardimeve
Aleatët anglo amerikanë nuk duhet ëtë bënin më bombardime kundër gjermanëve brenda në kryeqytet. Kjo ishte këshilla  e Shtabt të përgjithshëm ndaj aleatëve. Deri atëherë në luftën e përgjakshme gjithçka ishte parashikuar, por askujt nuk ia kishte marrë mendja se aviatorët e forcave aleate do të hipnin nëpër avionë në gjende të dehur e të droguar. Sese kjo gjendje etyre e rënd shkaktoi me dhjetra viktima. Me kërkesën e shtabit të LANC të Tiranës bërë emisarëve të SOE në Shqipëri që ishin pranë Shtabit të UNÇL na u njoftua nga kontrolli i bërë se 3 aviatorë ë kishin hedhur gabimisht bombat jashtë aerodromit në lagjen e banuar. Dyshohet se ata kanë qenë të droguar ose të lodhur nga pjesëmarrjet në aksionet e bëra gjata natës në objekte të tjera. Populli i Tiranës i bashkuar përballoi dhimbjen për 76 qytetarët e vrarë dhe forcuan më tej ashkëpunimin në luftën për çlirimin e vendit nga pushtuesi nazist  Gjermanët e forcuan lidhjen miqësore me aleatët e koalicionit botëror anti fashist. Me kërkesën e Shtabit të Përgjithshëm të UNÇL dhe të shokut Enver Hoxha të mbështetur nga oficerët e SOE-s pranë shtabit tonë u propozua që në fillim të aksioneve luftarake nga forcat partizane për çlirimin e Tiranës që aksionet e aviacionit luftarak të aleatëve Anglo –Amerikanë në Mesdhe të mos ndërrmarin asnjë aksion ndaj forcave gjermane brenda në qytet por ato të bëjnë aksione jashtë qytetit të Tiranës sipas nevojave të reparteve partizane. Për drejtimin e këtyre aksioneve u ngarkua nga një oficer madhor që punonte pranë shtabit operativ të operacioneve për çlirimin e Tiranës.
Imperialisttë anglo amerikanë donin të na mashtronin 
Forcat imerialiste anglo amerikane e shfrytëzuan ndihmesën e tyre me UNRR-an për të vendosur kontroll politik dhe ekonomik në shumë vende të botës. Veprimet e UNRR-as jashtë kontrollit të shtetit përbente rrezik të madh për fatet e popullit shqiptar. E tërë fitorja e luftës nacional – shqiptare do të përmbysej. Pushteti dhe ekonomia do të viheshin në duart e UNRR-as ku drejtuesit e saj ishin të tërë ushtarakë të specializuar, specialistët ishin të tërë punonjës të CIA-s. Ata ishin të parapregatitur në shkolla dhe kurse të veçanta, të pajisur me fjalorin e gjuhës shqipe, me adresat e personave politikë të Ballit dhe Legalitetit dhe duke pasur në dorë dhe furnizimin e bukës dhe lejet e qarkullimit jashtë çdo kontrolli nga shteti shqiptar, do të organizonin veprimet e sabotazhit dhe të revoltave të armatosura kundër pushtetit popullor siç bënë në Shkodër. Por qeveria e re shqiptare me në krye Enver Hoxhën urdhëroi që çdo veprim i UNRR-as te behej ne kontrollin e shtetit dhe cdo ndihme te behej sipas kërkesave të qeverisë, e çdo shpërndarje në çdo rreth të bëhej nga komisionet e krijuara pranë këshillave nacional çlirimtare të rretheve e qyteteve, të përbërë vetëm me kuadro shqiptarë që kishin dhënë prova besnikërie në luftën nacional – çlirimtare, dhe çdo veprim kundër këtyre rregullave, qoftë edhe një abuzim i 100g bukë, apo ushqime të tjera, ose 1 kg çimento, apo një palë këpucë, apo 5g medikamente të ndëshkoheshin rëndë nga gjykata. I gjithë funizimi e shpërnjdarja u vendosën në kontrollin e popullit, për këtë u zgjodhën në çdo lagje e fshat 5-7 persona të përbërë më shumë nga të rinj dhe të reja me shkollë fillore dhe të njohur nga populli për besnikëri, aftësi, dhe ndershmëri. Por përfaqësuesit e UNRR-as në Shqipëri nuk e pranuan kontrollin e shtetit dhe të popullit shqiptar mbi veprimtarinë e tyre dhe vendosën largimin e tyre.

 


Behxhet Pacolli, fälscht Urkunden des Staates Mali, für eine angebliche Kosovo Anerkennung

Freitag, August 24th, 2012

Vor kurzem gab es eine Revolution u.a. durch die Tuareg in Mali. Dann übernahmen Al-Queda nahe Gruppen, die Hauptstadt. Obwohl Also Chaos herrscht, zeigt Behxhet Pacolli, eine Urkunde, welche die Kosovo Anerkennung durch Mali beurkundet. Dies wird durch den Staatspräsidenten über die Chinesischen Nachrichten Agenturen, inzwischen dementiert, der das Dokument als Fälschung enttarnt, wie die Kosovo Presse meldet. Andere Anerkennungen, wie Tonga, Malediven sind ebenso gekauft worden und wertlos. Inzwischen schadet Pacolli, dem sowieso schlechten Image des Kosovo, wenn er in Bananen Republiken, ebenso im vollkommen korrupten Nigeria, sich irgendwelche Dokumente unterschreiben lässt. Auch wegen Urkunden Fälschung rund um Nigeria, Betrug, wird nun eine Anklage vorbereitet, wie Falsch Aussagen. Pacollit i përgatitet kallëzim penal për falsifikim e mashtrim

Typisches Beispiel ist die AlbPetrol Ausschreibung, wo man mit Fake Firmen, Rekord Summen bietet im berühmten Betrugs Tender der Albanischen Regierung. Luft Show Nummer des Advisers von Pacolli:

Essad Puskar, B. Pacolli

Essad Puskar, taucht ebenso auf, ein Bosnischer – US Ganove, der schon die misslungene Wahl von B. Pacolli zum Präsidenten organiserte. Wenn Bestechung, Betrug, Fake Firmen organisiert werden, dann taucht Essad Puskar auf und Damir Fazllic, gehört zur selben Abteilung. Eine Profi Luft Nummer, sind die Schaumschläger, bekannt aus den bekannten Pyramid und Ponzi Firmen der Amerikaner, bzw. als Cockail, im mix der Albaner.

Das US Department of State, hat ebenso festgestellt, durch direkte Nachfrage, das die Anerkennungs Urkunden von Uganda und Nigeria, ebenso gefälscht sind. Man weiss in diesen bekannten total korrupten Regierungen Nichts von einer Anerkennung des Kosovo. Ein gutes Spesen Geschäft, vo Behxhet Pacolli, der sich vom durchaus seriösen Geschäftsmann zur Krake des Kosovo entwickelt hat. Je länger vor Ort, umso mehr lebt man im Fälschungs und Mafia Sumpf der Dumm Banden von Bauern im Kosovo.

Diese Leute haben oft ein Erkennungs Zeichen, woran man sie erkennt. gefälschte Zeugnisse, falsche Diplome, Dialekt, falsche Lebensläufe.
24 Gusht 2012>

Dokumenti dyshohet se është i falsifikuar

>Vetëm një javë pasi që zëvendëskryeministri Behxhet Pacolli prezantoi një dokument ku thuhej se Republika e Malit e ka njohur Kosovën, dalin dyshimet e para.

Mali nuk e ka njohur Kosovën, thuhet në një deklaratë të presidencës së këtij shteti, transmeton agjencia kineze e lajmeve Xinhua. Ndërkohë KTV raporton se ka dyshime se kjo njohje është falsifikuar./Indeksonline/ http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=27396

Auch in Englisch sprachigen Medien kommt die Meldung! Kein Minister, der Staatspräsident weiss auch von Nichts und dann dieses gefälschte Dokument!

Die Familie des erschossenen Trumpf Riza, wirft Behxhet Pacolli, kriminellen Umgang vor. u.a. als Partner des primitiven Mörder und Verbrecher  Enver Sekiraqa,, der dann wieder sich bei der Prominenz der Serbischen Verbrecher: Zvonko Veselinoviqit, nach dem Mord versteckte. Eine tolle Partnerschaft: im Kosovo toben unter dem EULEX und UNMIK Kommando, hoch kriminelle Gestalten aus Serbien, Albanien, Kosovo gemeinsam herum, wobei die UNMIK und KFOR so uneffektiv und lächerlich ist, das Nord Albanische Banden, Vieh Plünderungs Feldzüge in den Kosovo unternehmen.

 

Mali does not recognize Republic of Kosovo: statement

Xinhua | 2012-8-24 16:16:53
By Agencies

Share on twitter Share on facebook Share on sinaweibo Share on google_plusone More Sharing Services 4

 E-mail   Print

Mali does not recognize the Republic of Kosovo, a statement from the Republic of Mali presidency has said.

The statement issued on Thursday noted there was a document circulating around the world which was indicating that Mali „had recognized the Republic of Kosovo.“

„The presidency would wish to categorically deny this falsehood which intends to tarnish the image of Mali,“ the statement said.

„Consequently, the Malian presidency would wish to inform both the national and international community that the president has not yet signed any document recognizing the Republic of Kosovo and reserves the right to take appropriate measures to identify and punish the authors of the false document,“ the statement concluded.

http://www.globaltimes.cn/content/728917.shtml

Das Kosovo Aussenministerium, hat ebenso die Meldung korrigiert
Update: The Ministry of Foreign Affairs of Republic of Kosovo has not yet confirmed the recognition of Kosovo by Mali. The earlier acknowledgement of this recognition, listed on the web site of the Kosovar Ministry of Foreign Affairs, has been removed. The Ministry of Foreign Affairs of Republic of Kosovo has not released any other communique on this subject.

We call on the Ministry of Foreign Affairs to clarify the status of this recognition.

—

The recognition announced by the Deputy Prime Minister Behgjet Pacolli last week, has been acknowledged by the Kosovo Ministry of Foreign Affairs. The Republic of Mali has been listed as having recognized Kosovo. The Ministry of Foreign Affairs of Republic of Kosovo has not released any official communication on this recognition.

Mali becomes the 92nd UN Member State to recognize the Republic of Kosovo.

We would like to thank wholeheartedly the people of Mali for their offer of friendship and understanding.

Ein UN Bericht, nennt Alle Politiker dort: Verbrecher, wohl identisch wie in Albanien, wo auch kein Gesetz in Funktion ist, noch eine Justiz

Gegen Behqjet Pacolli, ermittelt die Staatsanwaltschaft wegen Interessen Konflikt

Festnahme des Kosovo Polizei Chefs in Ferizaj: Blessing Suma rund um den Gangster Enver Sekiraqa

Pacolli hat der Realitäts Sinn verlassen, weil eben im Kosovo Nichts funktioniert und nun schwafelt er auch über die Wirtschaft nur noch Phantasie Geschichten.

Straffreiheit im Kosovo, für die Gangster: Das „Königs Schloß“ des B. Pacolli im Kosovo

Der Mörder Enver Sekiraqa seine Partner und Freunde

Diese klaren Worte hat der Vater von Triumf Riza direkt an Pacolli geschrieben und er muss es wohl wissen.

Ohne Zweifel gehört Triumpf Riza zu den wenigen hoch angesehen Polizisten im Kosovo. Aber was wollten die korrekten Polizisten machen, wenn die UNMIK Verwaltung wie bewiesen mit dem UNMIK Vize Schook und Rückers direkt mit den bekanntesten Kriminellen zusammen arbeitet.

Am 14.11.2007 schreibt der Journalist Enver Robelli aus Pristina einen sehr guten Artikel in der SZ, wo er die Meinung über Pacolli vertritt:

„Sein Verhältnis zur Demokratie ist fragwürdig.“

Ähnlich in Albanien, wo er Geschäfte macht, ohne Firmen Registrierung und ohne Steuer zu zahlen, wie u.a. TV Sender.


Der beliebte Polizist Triumf Riza!

Der Vater von Triumf Riza attackiert Bexhet Pacolli
Geschrieben von Genc Mustafa
Sonntag, 23. September 2007
Gjermanisht shqip Vor knapp einem Monat wurde Triumf Riza auf offener Straße in Prishtina ermordet. Triumpf war einer der wenigen Polizisten der SHPK ( Polizeidienst Kosovas), der sich dem Kampf gegen die organisierte Kriminalität in Kosova widmete. Aus diesem Grund wurde Triumpf Riza getötet. Die Kriminalität in Kosova agiert im Stil der Mafia und ist von großen Teilen des politischen Establishments nicht zu trennen. Die UNMIK wiederum toleriert und befördert die örtliche Mafiaclans,

weil sie in ihnen wichtige Erfüllungsgehilfen ihrer absolutistischen Zwangsherrschaft sieht. Der Milliardär aus Kosova, Bexhet Pacolli, schmierte einst den Familienclan von Boris Jelzin, um den Kreml in Moskau renovieren zu dürfen. Gegenwärtig erfreut sich Herr Pacolli offen der Protektion durch die UNMIK, besonders gut sollen seine Kontakte zu dem deutschen Protektoratsleiter Joachim Rücker sein. Pacolli hat mit viel Geld eine Partei mit dem Namen AKR ( Neue Allianz Kosovas) aufgezogen. Mit diesem Konstrukt will Pacolli die politische Krise in Kosova ausnützen und bei den „Parlamentswahlen“ im November absahnen. Jetzt allerdings setzt Pacolli, ein offener Brief des Vaters von Triumf Riza zu. In dem Brief wird Pacolli scharf attackiert. Shefqet Riza schreibt: „ Sie Herr Pacolli sind mit dem ordinärem Kriminellen Enver Sekiraqa eng verbunden, Sie sind eine nationale Schande.“ Weiter heißt es in dem Brief, „ Ihre Zeitung Lajm verteidigt permanent die Kriminellen in Kosova. Meine Familie hat genug von Typen wie Rrahim und Selim Pacolli, in Verbindung mit dem Kriminellen Sllav Sekiraqa.“ Als Beleidigung erster Güte wertete der Vater von Triumf Riza ein Geschenk von Pacolli, in der Höhe von 500 Euro an seine Familie. Das Geld hinterlegte Shefqet Riza sofort bei der SHPK, für Bexhet Pacolli. In dem Brief meinte Shefqet Riza noch: „ Behalten Sie ihr Geld für ihre Kriminellen, Sie haben keinerlei Moral“

Natürlich hat Bexhet Pacolli alle Anklagen wegen Familären Beziehungen zu Banditen wie Enver Sekiraqa in der albanischen Presse dementiert. Und Justiz gibt es bekanntlich im Kosovo sowieso nicht.

Dokumentation auch in Albanischer Sprache

Kosovo – Aktuell

weitere Artikel:

ies obwohl die AKM behauptet 5 Millionen Euro an die Arbeiter bezahlt zu haben. Die neuen Eigentümer von „Ramiz Sadiku“ heißen, Behxhet Pacolli ( Der Multimillionär ist im Nebenberuf Parteivorsitzender der AKR in Kosova )
http://kosova-aktuell.de/index.php?option=com_content&task=view&id=811&Itemid=39

Weitere gute Artikel zum Thema dieses Partner eines der bekanntesten Verbrecher und Mörder im Kosovo.
Kosovo Aktuell

siehe
Enver Sekiraqa, der Kosovo Gangster der Polizisten ermordet

http://kohaditore.com/?page=1,13,115314 

Zusammen Fassung auf Deutsch, aus der der Kosovo Presse, in was für einen Profi Bestechungs und Erpressung Sumpf. Bhexhet Pacolli der Motor ist. Aussagen vor Gericht, rund um Korruption und dem Mord an

http://www.shqiptarja.com/kosova/2736/pacolli-haraqija-asked-me-to-give-him–euro-3-6-million-119880.html

Direkt mit diesem Mord hängt Alles zusammen an Dino Asanaj!


Dino Asanaj, Chef der Kosovo Privatisierungs Agentur AKP, wurde heute um 13 Uhr erstochen
Einen Tag vorher, gab es eine Auseinandersetzung mit Remzi Ejupi, der das “Grand Hotel” erwerben will mit dem Hintermann und Financier Pacolli.

Sicherheits Chef vor Jahren im “Grand Hotel”, war ein Body Guard des Chefs (Ceku Rifat, 9.2.60) der Todesschwadronen im Kosovo: Xhavit Halili, wie es in einem BND Bericht steht. 5.000 DM bezahlte Xhavit Halili an Auftrags Killer, rund um seine Todesschwadronen in Albanien und im Kosovo, wie durch neue Zeugen Aussagen rund um die EULEX Verfahren festgehalten ist.Hier könnte schon ein Mord Motiv sein, denn das Grand Hotel, wurde als Beute, von der Terroristen Mafia betrachtet. Verbrecher und Terroristen pure, zu dumm für jede normale Arbeit, oder gar ein Land zuregieren, als Lakaien der US Drogen Kartelle des Frank Wisners, was sowieso jeder weiss.

47 page secret report NATO Kosovo, über Xhavit Halili, Hashim Thaci, Fatos Nano, Haradinaj, Salih Berisha und 100 andere albanische Verbrecher.

Die Sache ist durchaus bekannt im Kosovo, das Remzi Ejupi ein Strohmann von Pacolli ist, der auch inzwischen beste Hotel in Phristina besitzt. Und es ist nicht der erste Mord, rund um “Partner” des Herrn Behgjet Pacolli. Der Vater des ermordeten Polizisten Triumpf Riza, warf Pacolli vor, das er ein Partner auch von dem extrem Verbrecher Enver Sekriaqa ist, der heute unbehelligt in Irland ist. Mit vielen Verbrechern, berüchtigten Mördern verkehrt Behgjet Pacolli auch mit Daut Haradinaj, der Frauen, Kinder zu Tode folterte und auch wegen “Verbrechen gegen die Menschlichkeit” im Gefängniss war. Dino Asanja, gehört direkt zur US – Albanischen Mafia rund um den Wirtschafts Betrugs Lobby Verein NAAC, der überall u.a. durch Real Estage Betrug lebt und unverfrohren grosse Grundstücke stiehlt und bebaut. Als Bau Unternehmer, hat er das Amerikanische Viertel in Phristina gebaut, was an andere Betrugs Projekte auch in Albanien mit gefälschten Papieren erinnert, wo sich heute der EU-Menschenrechtshof beschäftigt, mit 600 Fällen

Die Türkische US – MIT Mafia unter der Regierung Tanju Ciller, und Mesut Yilmaz, bauten die Kosovaren Gangster als Vertriebstelle für Drogen auf.

Die Susurluk-Connection

Das türkische Establishment hat seit langem staatliches Handeln mit dem Terrorismus, dem Drogenhandel und anderen kriminellen Aktivitäten verknüpft; diese in der Türkei als „Tiefer Staat“ bezeichneten Verbindungen kamen durch das Susurluk-Ereignis von 1996 (einen aufschlussreichen Verkehrsunfall bei der türkischen Stadt Susurluk) ans Licht. (s. http://de.wikipedia.org/wiki/Tiefer_Staat und http://www.nadir.org/nadir/periodika/widerstand/susurluk.htm )

Sibel (Edmonds) berichtete, dass „einige der Susurluk-Hauptakteure in Chicago gelandet sind und von dort aus ‚bestimmte Aspekte ihrer auf die Uiguren in Ost-Turkestan ausgerichteten Aktivitäten steuerten“.

Auch einer der Hauptakteure des „Tiefen Staates“, Mehmet Eymur, der ehemalige Chef der Anti-Terror-Abteilung des türkischen Geheimdienstes / MIT, ist in Sibel Edmonds‘ Schurken-Galerie vertreten. Eymur wurde Exil in den Vereinigten Staaten gewährt. Ein weiterer Kopf in der Galerie ist Marc Grossman, der zu der Zeit, als das Susurluk-Ereignis den „Tiefen Staat“ enhüllte, US-Botschafter in die Türkei war. Er wurde kurz danach vorzeitig von seinem Posten abberufen, wie sein Untergebener Major Douglas Dickerson, der Sibel Edmonds später für seinen Spionagering zu rekrutieren versuchte. (s http://letsibeledmondsspeak.
blogspot.com/2008/01/uk-media-slams-us-media-on-sibel.html )

Die Vorgehensweise der Susurluk-Connection ist die gleiche, die nach Sibel (Edmonds‘) Beschreibung in Zentralasien angewandt wurde. Der einzige Unterschied ist, dass die Vorgänge, die sich vor einem Jahrzehnt in der Türkei abgespielt haben, bekannt wurden, während die Organe den Vereinigten Staaten, einschließlich der mit ihnen kooperierenden Medien, die zweite Story zu unterdrücken versuchen.

Tschetschenien, Albanien und der Kosovo

Zentralasien ist nicht die einzige Region, in der die amerikanische Außenpolitik ihre Interessen von Bin Laden vertreten ließ. Schauen sie sich den Krieg in Tschetschenien an! Ich möchte hier dokumentieren, dass Richard Perle und Stephen Solarz, die beide in Sibels Schurken-Galerie vertreten sind, sich mit anderen führenden Neocon-Leuchten wie Elliott Abrams, Kenneth Adelman, Frank Gaffney, Michael Ledeen, James Woolsey und Morton Abramowitz zu einer Gruppe zusammengeschlossen haben, die sich American Committee for Peace in Chechnya / ACPC (Amerikanisches Komitee für den Frieden in Tschetschenien)
nannte. Bin Laden seinerseits hat für den Krieg in Tschetschenien nicht nur 25 Million Dollar gespendet, sondern auch zahlreiche Kämpfer, technisches Know-how und Trainingscamps zur Verfügung gestellt. Die Interessen der Vereinigten Staaten deckten sich auch im Kosovo und in Albanien mit den Interessen der Al-Qaida. Natürlich kann unter besonderen Umständen „der Feind meines Feindes mein Freund“ sein. Andererseits müssten wir in einer transparenten Demokratie eigentlich eine volle Aufklärung
aller Umstände erwarten können, die zu einem tragischen Ereignis wie (den Anschlägen) am 11.09.(2001) geführt haben. Die 9/11 Commission (die Kommission zur Aufklärung des 11.09.) hätte eigentlich genau des tun müssen.
http://www.911-archiv.net

Die EULEX wird Pacolli wegen Betrug und Urkunden Fälschung anklagen.

Das Albanische Staats Schmuggler Monopol – skema e kontrabandës së mallrave në Doganën e Kapshticës

Mittwoch, August 22nd, 2012

Urim Gjata, der Zoll Offizier, floh noch am selben Tag nach Brüssel, weil sein Leben bedroht wurde, wie so oft bei identischen Geschichten und rund um Journalisten auch bei den Toden vom 21.1.2011 in Tirana, oder wenn Journalisten über den Organ Handel und die UCK Terroristen berichteten.

Alles Show inklusive der Justiz Reform, wie Albanien wirklich funktioniert. siehe die 10 jährige Tätigkeit des Kresniq Spahiu, als oberster Gerichts Kontrolleur der gegen die Zustände schimpfte als PR Show, aber nie etwas real unternahm. Ein Original Georg Soros Mann! Alle Zöllner am Grenz Übergang nach Mazedonien haben eine Villa in Mazedonien. 600 € Pauschale bezahlt der Busfahrer an den Zoll, damit man nicht kontrolliert wird, wenn man aus der Türkei kommt, oft mit 10.000 € Waren Wert usw.. : Jeder Zöllner muss 100 € pro Tag an den Chef abliefern usw.. was bis oben geht, da die Jobs wie in alten Zeiten verkauft werden. Alte Preislisten. 50.000 $ Strassen Polizei Chef Distrikt Durres pro Jahr, 250.000 $ pro Jahr Polizei Chef am Flugplatz, wie ja jüngste Absetzungen zeigen, wo die Chefs und ganze Gruppen von Polizisten, mit gefälschten Pässen, wieder Kosovaren durchliessen usw.. Tom Doshi, wollte eine Schlägerei beginnen, weil der Zoll, seinen LKW nicht bei Skhoder Zollfrei über die Grenze liess. Politiker begleiten persönlich ihre Schmuggler LKW, oder man bezahlt Begleitschutz an die Polizei. Lehrmeister waren u.a. die US Botschafterin Mariza Lino, wo die Mutter am Ende der Amtszeit in 1999 einfliegen musste, um gefüllte Geldkoffer entgegen zunehmen. Der eliminierte (19.5.2002)US Botschafter Josef Limprecht, hatte soviel Geld (Drogen Geschäfte vor allem, als Experte für Drogen Küchen, schon in Pakistan) gebunkert in der US Botschaft, das der CIA aus den Geldern eine Stiftung für Albanische Kinder gründete.

Besonders witzig dann die damaligen TV Ansprachen und Medien Interviews vom US Botschafter Josefl Limbracht nach dem 11.9.07

“In Albanien gibt es keine Islamischen Terroristen” behauptete der rotzfrech, obwohl gerade die Bin Laden Hochhäuser von Yassin Kadi in Tiranas gegenüber dem Sitz des PM Ilir Meta gebaut wurden und es mit der Aussage zu Titel Storys reicht. 8 Monate später war der Terroristen Financier und Drogen Boss Josef Limprecht tod.

Das Original Salih Berisha, Ilir Meta, Fatos Nano System, wo sich Kriminelle die Jobs und die Kanditatur für das Parlament erkaufen.

Ja si zbatohet skema e kontrabandës së mallrave në Doganën e Kapshticës

 

Nga GAZETA TELEGRAF – Hën Gus 20, 5:38 pmt

Kontrabanda e mallrave në doganën e kapshticës bëhet nën “kujdestarinë” e drejtuesve të doganës dhe të policisë shqiptare. doganierët e policët shqiptarë me vila në Maqedoni

 

 ”Unë e di që do tentojnë të më heqin, por nuk mund të më mbyllin dot gojën”, pohon oficeri i doganës

 

Ndonëse është fakt i ditur që kontrabanda e mallrave fillon nga pikat doganore,  me “përkujdesjen” dhe “mbikëqyrjen” e plotë të drejtuesve të doganës dhe të policisë, asnjëherë nuk është provuar, mbasi personazhet heshtin, dhe metastazat e kësaj kontrabande mallrash, shtrihen në gjithë strukturën shtetërore, duke krijuar atë rrjetë mbrojtëse, ku ligji, nga ana e tij, dëftohet i “pamundur” që të zbulojë atë që të gjithë e dinë dhe e njohin shumë mirë. Policët dhe doganierët në doganë, nuk janë nëpunës të rëndomtë, të zakonshëm, por janë emëruar në këto vende nga njerëzit e fuqishëm, që të kryejnë detyra të caktuara. Oficeri i doganës të Kapshticës Urim Gjata, në intervistën për “Telegraf”, zbardh me imtësi, me fakte, me emra, gjithë skemën e zhvillimit të kontrabandës së mallrave, duke pohuar që çdo doganier është i detyruar nga shefi i tij, që çdo mëngjes, të paguajë ” taksën” e ryshfeteve, 50 euro si edhe atë çdo muaj, që është 300 euro dhe zbardh edhe sesi ndahet fitimi i përfituar nga ndihmesa e çdo doganieri në lejimin e kontrabandës.  Oficeri i doganës Urim Gjata, jep një shembull të këtyre ditëve. Nga dogana e Kapshticës, u lejua të kalojë një autobot me naftë të pastër, por në doganë, u deklarua që ka kerazinë, dhe shteti humbi 15.000 euro, nga mospagimi i taksës.  Atje, në dalje të parkut të doganës, çdo ditë është edhe një xhip i kontrabandës, i cili duhet të kontrollojë çdo maune, çdo makinë, që del nga zhdoganimi. Si është lejuar ky autobot, me naftë të pastër, të deklarohet se ka kerazinë? Kuptohet. Atë shumë të 15.000 euro, që shteti humbi nga mospagimi i doganës, u nda në shuma të caktuara, te drejtuesit e policisë, doganës, antikontrabandës dhe ndoshta edhe më lart. Duke qenë se oficeri i doganës, Urim Gjata, si një punonjës i përditshëm i doganës të Kapshticës,  çdo rast e ka të faktuar, madje edhe të protokolluar,  është detyra e organeve të prokurorisë, gjykatës të hetojnë të gjitha rastet e kontrabandës, të hetojnë pasuritë faktike të oficerëve e punonjësve të doganës dhe policisë, një pjesë e të cilëve janë me shtetësi maqedonase dhe bullgare, njëkohësisht, dhe kanë blerë vila në Maqedoni.

– Zoti Gjata, ju jeni dakord që çdo denoncim i juaji për kontrabandën që zhvillohet në doganën e Kapshticës, ta publikojmë në gazetë?

 – Çdo gjë unë e them me fakte dhe dua që kjo kontrabandë, që zhvillohet nga oficerë të doganës dhe të policisë, këtu në Kapshticë, le të botohet.

– Po, më thuaj gjithçka,  unë  shkruaj.

 -Po, atëherë këtu asnjë nuk ka të pastër. Unë si Urim,  shefit tim i jap deri 1000 euro nga kontrabanda e rrobave kineze apo e autobusit turk.

– Këto 1000 euro,  ia jep çdo muaj?

–  Po, ne dhe emigrantët që vinë në Shqipëri ju marrim euro, që t’i lejojmë të kalojnë, për plaçkat që sjellin.

– Çdo muaj i jep shefit  800 euro, deri në 1000 euro?

– Shefit ne i japim aksese, që vijon.  Një makinë fut mallra me konfeksione,  jep 600 euro.

– Si quhet shefi yt, që i paguani aksesin e ryshfetit?

– Çdo makinë  jep 600 euro, që të mos kontrollohet e të ikë, pa patur problem me doganën për mallrat që ka.

 – Pa u kontrolluar fare? Paguan shoferi, apo pronari?

– Jep 600 euro. Nga këto, 1 të katërtën e merr policia,  pjesën tjetër e merr drejtori ynë dhe ne marrim fundin.

– Me çdo automjet bëhet kjo, apo vetëm për fugonat e konfeksioneve?

– Tani makinat me rroba kineze konfeksione me targa maqedonase kalojnë çdo ditë dhe me “OK” të shefit, pa paguar doganë.

– Po për maunet? Bëhet e njëjta gjë?

– Doganierët dhe policët  me kombësi maqedonas, janë kushërinjtë dhe pjesë e kontrabandës  që sjell mallrat nga Maqedonia në Shqipëri.

– Policët e Maqedonisë, apo policët  tanë?

 – Doganierët dhe policët   tanë, me shtetësi maqedonase në doganën e Kapshticës, ku  të gjithë kanë blerë shtëpi në Resnjë, të Maqedonisë. Me çfarë euro? Nga rroga që marrin si punonjës? ǒkujtoni, ju? Dhe cili nga shteti ynë do t’i kontrollojë?

–  Më jep ca emra të doganierëve të Kapshticës që kanë blerë shtëpi në Resnjë.

– Por të  gjithë doganierët kanë vila të padeklaruara  dhe janë miliarderë.

– Më thoni disa emra dhe dua edhe emrin e shefit tënd, të cilit ju i jepni çdo mëngjes e çdo muaj ” taksën” e ryshfetit. 

–  Emigrantët që vijnë me plaçkat e tyre,  i  detyrojmë  të paguajnë për rrobat e plaçkat e shtëpisë të tyre, që kthehen, jo më pak se  200 euro dhe më shumë, varet nga volumi.

– Po  emrin e shefit tënd, si quhet?

– Artan Zaimi është shefi im, i cili, çdo mëngjes merr “taksën” nga ne, doganierët,  që është 50 euro në pranim, 100 euro në pikën e hyrjes dhe ……në fizik.

– 50 euro, në pranim dhe këto 100 në pikën e hyrjes? Çfarë është kjo? Përditë? Nga çdo doganier? Përse 100 euro?

– Tani te pika e hyrjes paguan çdo ditë 100 euro, ndërsa fiziku i ndan tek e tek. Plus, kësaj “takse” që i paguajmë shefit tonë,  paguajmë 300 mijë në muaj për policinë. Ke gjë tjetër?

– Nuk e kuptova unë. ǒjanë këto 100 euro fiziku? Për kë fizik? Dhe kujt ia paguani 300 mijë në muaj, për policinë? Të reja, kjo 300 mijë?

– Jo në pikën e hyrjes në doganë për  në Shqipëri japim 100 euro shefit,  ndërsa fiziku është zona doganore që bën zhdoganimin.

– Domethënë ty të kërkojnë në pikën e hyrjes 100 euro përditë. Po emigrantët që kthehen, sa paguajnë për plaçkat e shtëpisë që sjellin?

– Emigrantët që kthehen duhet të paguajnë jo më pak se 300 euro për rrobat e tyre të familjes.

– Për çdo kamion me konfeksione dhe 100 euro në zhdoganim?

–  Kamioni që futet me rroba emigrantesh.

– Po për kamionët me konfeksione, si është skema e pagimit ?

 –  Emigrantët me dokumente të rregullta që kthehen në Shqipëri. Për kamionët me konfeksione, është tjetër tarifë.

– E kuptova për emigrantët me plaçka, tani me sqaro, për kamionët me konfeksione? Po emra policësh që janë duke marrë këto euro? Shefa?

Po  policia kontrabandë që ruan atje nuk thotë asgjë që ky emigrant me plaçka nuk pagoi doganë të rregullt?

– Ua  japim ne përgjegjësve të turnit të policisë dhe drejtorit të doganës në mëngjes, tarifën.

– Më jep emra të përgjegjësve të turnit

drejtori ai që më përmende më lart, është?

– Tani 1/4 e merr policia,  900/shefi  ynë, ç’mbetet,  janë tonat.

– Më thuaj emrat e disa përgjegjësve të policisë

–  Mos më thuaj, janë tre.

– Më jep emra dhe shefi juaj 100 euro i do nga secili doganier atje, çdo ditë?

– Ne paguajmë tarifën tonë  çdo mëngjes.

– Çdo njeri nga ju doganierët, i  paguan  drejtorit, shefit tuaj,  100 euro,  çdo ditë, apo të gjithë bashkë 100 euro?

 – Ndryshe, po nuk pagove sa të kërkojnë….???

 – Më thuaj, këtë çdo doganier, çdo mëngjes i jep shefit 50 euro, apo të gjithë bashkë 50 euro?

– Jo, tani te pika e hyrjes paguan çdo ditë 100 euro çdo doganier paguan çdo muaj 300 euro taksa e rrugës, fiziku, ndan çdo ditë fitimet.

– Këto te shefi që më dhe emrin apo jo?

– Po, aty venë të gjitha…..

http://gazetatelegraf.com/ja-si-zbatohet-skema-e-kontrabandes-se-mallrave-ne-doganen-e-kapshtices/

Über die Justiz Show, einer angeblichen Reform, wobei das Kaspar Theater nun schon 20 Jahre geht.

“Debati për imunitetin është shprehja më e qartë e falsitetit”

Nga JAKUP GJOCA – Hën Gus 20, 5:29 pm

 …………

– Ju faleminderit!

Somario

Paria në pushtet nuk e  ndjen të nevojshme të bëjë reforma në Drejtësi. Nuk ka interes, përkundrazi. Sepse reformat e qenësishme në Drejtësi do ta ndëshkonin atë vetë, të parën! Reformat e shpallura apo kinse të premtuara janë një tjetër përgjigje hipokrite që u drejtohet ndërkombëtarëve, të cilët, nga ana e tyre, herë pas here bëjnë vërejtje, duke e cilësuar reformën në Drejtësi si kushtin themelor në të 12 pikat për integrimin…

http://gazetatelegraf.com/debati-per-imunitetin-eshte-shprehja-me-e-qarte-e-falsitetit/

Deshalb können die sich alle mehrere Luxus Villen leisten, weil man sehr gut in diesem System der dümmsten Idioten der Welt leben kann. Im Heimat Ort von Salih Berisha bezahlt niemand Strom, noch Steuern. identisch im Heimat Ort von Ridvan Bode, dem Finanzminister, der direkt von der SHIAK – KORCE Mafia schon 1995 finanziert wurde, als er noch Zol Direktor des Durres haben war. siehe Gjoka Clan – SHIAK.

 

Einer der wenigen kompetenten Minister: Ridvan Bode, finanziert von der Super Drogen Mafia aus Korce und SHIAK, eng mit den Drogen Kartellen rund um den Verbrecher Clan, des Dashamir Gjoka verbunden, Barolli Clan aus Shiak-Korce usw.. Als Zoll Direktor in Durres, in 1996 schon, wo die Mafia ihre Leute installierten, lernte er natürlich das wie und wo, für die Berisha Banden. Seine Luxua Villa, mit edelsten Marmor, kann man sogar noch bescheiden nennen, denn bester Marmor wird ja überall in Nord Griechenland produziert und ist Spott billig.

Rackicki, sein Heimat Ort, bei Korce, wo Alle vom Schmuggel und der Schnaps Brennerei leben.

Die Plünderung der Staatlichen Fonds, ist Lebens Aufgabe und Mentalität der Berufs Verbrecher der Politik und dann wird irgendwo eine illegale Villa finanziert, die man später legalisiert.

 

Florenca Bode, duke treguar per “Panorama” vilen e Ministrit Bode ne Rakicke

Ansonsten: Verbrechen ohne Gesetz hier:

 

UCK-KLA: Kommando Zentrale: DRENICA, bei Durres im Ur Zustand (noch ohne Denkmal), in der Verbots Zone, für die NATO: Pista Ilyria, zwischen dem NATO Stützpunkt CommWest und Durres, genannt Pista Ilyria, oder Pista Teuta. In der Nähe, CIA – Hotel „Florida“; Verbrecher Zentrale, des damaligen Super Mafia Bosses: „Ben“ – Arben Hasani (Hasanbeliu), einem Georg Soros privatisierten Hotel aus 1993 und dem PD Abgeordnetem Maksim Hasani (bis 2005), der sich später in einem Artikel sehr negativ, über die Amerikaner äusserte, wie Andere z.B. Gary Kokalari jüngst.

 

Miftari: Vëllai i Thaçit informatorë i UDB-sëp – Daut Thaci ist ein Serbischer Spion

Freitag, August 10th, 2012

Miftari: Vëllai i Thaçit informatorë i UDB-sëp

Në një video ekskluzive që ka siguruar Indeksonline, janë bashkë dy të vetë-shpallurit agjent të SHIK-ut duke folur për “problemet e mëdha”.

Dy personazhet, të bërë të famshëm së fundi për përplasjet mes tyre dhe letrat e shkëmbyera mes veti, ishin takuar kohë më parë në shtëpinë e Nazim Bllacës.

Në këtë takim ata flasin për sulmin e serbëve ndaj familjes Jashari, gazetarit Bardhyl Ajeti, Selim Broshës, Ibush Kllokoqit dhe vrasje e sulme të tjera.

Në këtë video, Naim Miftari, i cili në gjykatë kishte mohuar që njihej me Nazim Bllacën, kurse tash duke pirë çaj në shtëpinë tij, pretendon se ka fakte që e implikojnë vëllain e kryeministrit Hashim Thaçi me shërbimin informativ serb (UDB).

Megjithëse publikisht thotë që nuk është Azem Syla pjesë e SHIK-ut, në shtëpinë e agjentit Nazim Bllaca, Naim Miftari e pohon të kundërtën.

Ai madje pretendon se informacionet e marra nga Shërbimi Informativ i Kosovës fillimisht shpërndaheshin në shërbimet sekrete serbe e pastaj ktheheshin në instancat kosovare.

Miftari në këtë video flet edhe për shumë raste tjera të ndjeshme e të cilat deri tani kanë qenë enigmatike.

Bashkangjitur keni videon ekskluzive që ka siguruar Indeksonline.

http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=26040

Übersetzung:

Das Video beweist, das Naim Miftari, und Nazim. Bllaca, vor Gericht logen, als man bestritt das man sich kennt.

Eine weitere Lüge des Naim Miftari, als er behauptet er hat je mit dem SHIK gearbeitet, oder Azem Syla kennen. Es geht um Morde und das man praktisch zuerst dem Serbischen Geheimdienst die Informationen gab, über Daut Thaci, Bruder des Hashim Thaci. Es geht um mehrere Politische Morde, wo ja andere Zeugen Aussagen belegen, das Xhavit Haili, für Morde gegen Rugova Leute: 5.000 DM bezahlte

http://www.kosovo-news.com/2012/08/thacis-bruder-serbischer-spion/

6.8.2012: no news: Krasniqi: Kosovo MPs are Scared of SHIK

Naim Miftari: UNMIK auf shantazhoi

Miftari Naim war ein Mitglied der KPS, wurde aber in den Jahren 2000-2001 gefeuert.

Er schickte einen Brief an den ehemaligen Kommandeur der Kosovo-Polizei, Scheremet Ahemtit, die Indeksonline besitzt, sagte, dass die UNMIK hatte in einem beispiellosen und provokativ gefeuert.

Miftari durch diese Ahemtit Scheremet wurde aufgefordert, seine Akte der Suspension zu öffnen.

Dann wurde ich wegen angeblicher KFOR in meinem Haus ein AK 47 gefunden suspendiert, zeigt Miftari.

In dem Brief, Indeksonline vorgesehen, hat geschrieben, dass Miftari hat all die Jahre gewartet, um diesen Brief zu schreiben, denn jetzt ist ein unabhängiges Kosovo und ihrer Institutionen.

Weiter im Brief heißt es ist der einzige Ex-Polizist, die noch nie vor der Kommission zur Untersuchung gekommen ist.

Auch Miftari Papier schrieb, dass eine Person ausübt und militärisch von der Französisch Legion von geschulten Experten FBI-së./Indeksonline /

(Tomorrow Indeksonline Sie bringen Naim Miftari Brief an Ministerpräsident Hashim Thaci)

Velipoje und Ulqini sind die Urlaubs Ziele der Kosovaren: Velipoja e Ulqini, në garë për turistët nga Kosova

Montag, Juli 23rd, 2012

Shengin ist ebenso zerstoert, wo die Idioten Mafia sogar den Wald ueber der alten Wasser Quelle abholrzte fuer illegalen Villen Bau und alle Abwaesser gehen wie in der Mafia Hochburg Vlore, Durres, Sarande ins Meer und verseucht die Straende. Kosovaren brachen ihre Investments ab in Albanien wegen totalen Betrug im Immobilien Geschaeft.

Velipoje, konnte in letzter Sekunde, durch Abriss Aktionen und einer erweiterten Bau Verbots Zone von 700 Meter, neuen Parks und neuen Bauemen Vieles retten.
Velipoja e Ulqini, në garë për turistët nga Kosova
 Publikuar: 23.07.2012 – 09:58

Shkodër-Velipojë, 23 korrik –  Velipoja dhe Ulqini janë vënë në garë se kush të tërheqë më shumë turistë nga Kosova. Ulqini pas vitit 1999 nuk është më destinacioni kryesor, madje i vetëm i qytetarëve nga Kosova, pasi hapja me vendin e konsideruar amë, Shqipërinë, u ka krijuar qytetarëve nga Kosova të kenë edhe mundësi të tjera zgjedhje për pushime, ku fillimisht Durrësi e më pas Golemi, Mali i Robit e Velipoja janë destinacione turistike të pushuesve nga Kosova, shkruan sot korrespondenti i “Kohës Ditore”. Megjithatë, në garë “rrotë në rrotë” me plazhin e Ulqinit është vënë plazhi i Velipojës, një nder destinacionet turistike të qytetarëve nga Kosova, sidomos të pjesës  jugperëndimore të saj. Në këto dy zona turistike, të cilat ndahen nga lumi Buna, sipas statistikave, aktualisht pushojnë rreth 240 mijë  turistë, numri më i madh i të cilëve është nga Kosova. Por konkurrenca mes Velipojës dhe Ulqinit shtrihet edhe në infrastrukturë. Ulqini, qytet në jug të Malit të Zi, i populluar me shumicë shqiptare, ka avantazhe me Velipojën dhe jo vetëm me Velipojën për traditën në hoteleri-turizëm, por edhe për numrin më të madh të zonave turistike. Por, nga ana tjetër, Velipoja ka avantazhin e çmimit më të lirë. Në Velipojë pushimet zgjasin 15 ditë, dhe për një 15-ditor çmimet mesatare në pikun e sezonit për një kabinë janë nga 25.000 (180 euro) deri në 35.000 (250 euro) lekë. Ndërsa në Ulqin pushimet janë 10-ditore dhe çmimet për një dhjetëditor të një kabine arrinë nga 250 deri në 400 euro, që do thotë rreth 10 për qind më shtrenjtë. Po kështu, konkurrenca është edhe në produktet ushqimore dhe në restorante. Në Velipojë çmimet janë dukshëm më të ulëta, në krahasim me Ulqinin. Por edhe në plazhin e Velipojës kanë filluar të “ngrenë krye” çmimet e përafërta me Ulqinin, duke filluar me shezllonet. Mungesa e plazheve publike është një zë kostoje për pushuesit. Tashmë në Velipojë një shezllon (ulëse) kushton 500 lekë (3.7 euro) ku gjithsesi një familje nga Kosova që ka marrë rrugën për në plazh i duhen të paktën dy shezllone ku i duhet të paguajë minimalisht 110 euro vetëm për qëndrimin në plazh. E ndërkaq Ulqini është në avantazh sa i përket sistemimit të plazheve, pastërtisë dhe sigurisë. Situata paraqitet e njëjtë sa i përket furnizimit me ujë të pijshëm. Në njërën anë, në Velipojë kemi rrjet të amortizuar të ujësjellësit, i cili nuk e përballon fluksin e turistëve, e ndërsa, në anën tjetër, në Ulqin kemi nisjen e punimeve për sistemimin e këtij rrjeti. Ajo që nuk ndryshon dhe është e njëjtë si në Ulqin ashtu në Velipojë ka të bëjë me faktin që pushuesit janë kryesisht nga Kosova.Edhe Shqipëria, ashtu si Ulqini, por edhe vendet e tjera të rajonit, kërkon të krijojë traditën në përmirësimin e infrastrukturës hoteliere. Ky sezon turistik ka ardhur më i pasur në informacion për pushuesit, brenda dhe jashtë vendit. Të gjithë ata që e shohin Shqipërinë si një nga destinacionet për të pushuar, mund të marrin detaje të sakta lidhur me cilësinë dhe mundësitë që ofrojnë resortet apo hotelet në vend. Shoqata shqiptare e Turizmit dhe Ministria e Turizmit, e Kulturës, e Rinisë dhe e Sporteve, në bashkëpunim me programin e USAID-it, kanë bërë të mundur vendosjen e yjeve të hoteleve në Shqipëri, pas kontrolleve dhe inspektimeve për kriteret e plotësuara. Inspektimet janë realizuar nga një grup ekspertësh të pavarur, të trajnuar nga ekspertë ndërkombëtarë mbi sistemin e markës dhe të cilësisë. Deri tani janë vlerësuar 100 hotele ku çdokush mund të informohet për yjet që mbajnë dhe hollësitë e tjera të nevojshme për ditët e qëndrimit në Shqipëri. Nga ky klasifikim hotelet shqiptare janë vlerësuar mesatarisht me katër yje. Në faqen www.authenticalbania.com listohen të gjitha hotelet që kanë marrë Markën e cilësisë, yjet e vendosura dhe klasifikimi sipas renditjes: Ar, Argjend dhe Bronz. Në këtë faqe sqarohen të interesuarit, ku ndodhet hoteli, lehtësitë e ofruara në infrastrukturë, çfarë lejohet e çfarë ndalohet, si dhe aktivitetet apo mundësitë e tjera që ofrohen nga zona. Po ashtu jepet edhe informacion për karakteristikat dhe specialitetet për të cilat njihet hoteli. Programi i Markës së cilësisë “Authentic Albania” mbështet biznese të sektorit të turizmit në Shqipëri, duke ndërtuar një sistem që ofron standarde të cilësisë për produktet e hotelerisë, duke u ofruar bizneseve mundësi të reja për zhvillim. Ky program do të jetë i pari i këtij lloji që vlerëson cilësinë e njësive akomoduese në Shqipëri. Struktura e Markës së cilësisë “Authentic Albania” është ndërtuar mbi 37 kriteret ndërkombëtare të zhvillimit të qëndrueshëm të turizmit, një iniciativë globale e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në mbështetje të zhvillimit të qëndrueshëm të turizmit.

http://www.kohaditore.com/?page=1,3,108413

Das Gesundheits Ministerium macht durchaus Etliches, wenn es die Abwasser Belastung feststellt, aber es wird kein illegales Lokal, noch Hochhaus abgerissen, noch geschlossen.

Wie vorher gesagt. Auch in Shengin verlassen Urlauber die Hotels und kommen nicht mehr zurueck. Alles wird in Albanien zerstoert, durch llegale Bauten.

Lista e re me plazhet e ndotura në vend, ja zonat ku nuk duhet të lahen qytetarët
User Rating: / 0
PoorBest

Details
Published on Saturday, 21 July 2012 00:00
Written by SOT NEWS
Hits: 117

Share
inShare0

b_170_115_16777215_0___images_1AKTU_liqeni.jpgKëtë sezon turistik, niveli i ndotjes në plazhet e vendit është kthyer në një makth për pushuesit. Për këtë arsye, Ministria e Mjedisit, ashtu si edhe çdo vit tjetër, ka nisur inspektimet në zonat bregdetare për të parë se sa të përshtatshme janë kushtet në këto plazhe për të mirëpritur pushuesit. Deri tani, Ministria e Mjedisit ka gjobitur 6 subjekte, në zonën e Durrësit, të cilat nuk kanë qenë të pajisura me dokumentet për trajtimin e ujërave të zeza.

Këtë fakt e konfirmon edhe drejtori i Kontrollit të Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit, Alfred Deshati. Sipas tij, kontrolli ditët e fundit është fokusuar tek zona e Golemit deri tek Shkëmbi i Kavajës, një zonë ku janë gjobitur 6 subjekte, mes të cilave edhe komuna e Rrashbullit dhe Drejtoria e Ujësjellës-Kanalizimeve të Durrësit. Deshati shpjegon për gazetën “Sot”, se deri tani Ministria e Mjedisit ka aplikuar gjoba në shumën 5-10 milionë lekë dhe deri në pezullimin e aktivitetit. “Kontrolli është fokusuar për dokumentet për trajtimin e ujërave të zeza. Deri tani në zonën e Golemit deri tek Shkëmbi i Kavajës janë gjobitur 6 subjekte, në shumën 5-10 milionë lekë të vjetra. Madje, në tërë vendin janë 73 stacione, të cilat janë përcaktuar si zonat ku do të merren kampionë”, u shpreh Deshati.

Plazhet më të ndotura në vend

Ministria e Mjedisit ka përcaktuar disa “njolla të zeza”, tek të cilat është e rrezikshme për të kryer plazh, për shkak të ndotjes së këtyre zonave. Drejtori i Kontrollit të Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit, Alfred Deshati, pohon se ka disa zona në Durrës që janë përcaktuar si të papërshtatshme për plazh, si dhe në disa plazhe të tjera të vendit. “Në Durrës janë disa zona që janë përcaktuar si të papërshtatshme për të bërë plazh. Kështu, kemi zonën e Kavaleshencës dhe zona tek Përroi i Agait. Por, kemi edhe një zonë në plazhin e Vlorës, siç është zona tek Plazhi i Vjetër, nga porti deri tek hyrja e tunelit”, u shpreh Deshati. Sipas tij, deri vjet edhe zona e Currilave në plazhin e Durrësit ka qenë në zonën e plazheve të ndotura. Por, këtë vit, sipas Deshatit, kjo zonë është zhdukur nga zona e njollave të zeza, pasi zona e Currilave në Durrës është pastruar. Gjithashtu., ai tregon se zona më e përshtatshme për të kaluar pushimet është zona e rivierës, jugu i Shqipërisë. Në një prononcim për gazetën “Sot”, drejtori i Kontrollit të Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit, Alfred Deshati tregon edhe mënyrën se si procedohet me të gjithë subjektet që penalizohen për mospasjen e dokumenteve për trajtimin e ujërave të zeza. Sipas Deshatit, fillimisht kryhet inspektimi dhe pas këtij inspektimi vendoset nëse do të gjobitet apo jo subjekti. “Pas inspektimit, vendoset masa administrative me gjobë, më pas vjen pezullimi i aktivitetit. Madje, në disa raste rrezikon të ndiqet edhe rruga e ndjekjes penale të këtyre subjekteve”, u shpreh Deshati. Por, sipas tij, problem ngelet ekzekutimi i këtyre gjobave, pasi ky proces kryhet nga pushteti lokal. Madje, Deshati i bën thirrje këtij të fundit që të marrë masa konkrete dhe serioze në përmirësimin e situatës në zonat ku shfaqen probleme. Kreu i Kontrollit të Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit, Alfred Deshati bën me dije se është përgjegjësi e pushtetit lokal përmirësimi i kushteve në të gjitha zonat, ku shfaqen probleme me ndotjen.

Pushuesit braktisin plazhin e Shëngjinit, shkak ndotja
Papastërtia në plazhin e Shëngjinit është problemi më shqetësues për pushuesit. Kjo ka bërë që shumica e tyre ta braktisin këtë plazh. “Pastërtia nuk është nivel që duhet, 12 orë papastërti. Nëse vazhdon kështu shpejt do të largohet shumica, unë nuk vij më këtu. Kam tre vjet që vij, dhe vit pas viti më keq po e gjej”, shprehet një pushues. Problematikat e trashëguara nga njëri vit në tjetrin, të cilat kanë të bëjnë kryesisht me mungesën e higjienës dhe infrastrukturën, i kanë mbajtur larg edhe pushuesit tradicionalë. Por, sikur të mos mjaftonin problemet me papastërtitë, gjatë 3 ditëve të fundit, kushtet atmosferike nuk po favorizojnë sezonin turistik në Shëngjin. Erërat e forta kanë minimizuar numrin e pushuesve edhe pse jemi në pikun e sezonit.

Ministria e Shëndetësisë: Ja si përfitojnë emigrantët nga shërbimi shëndetësor në vend

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike ditën e djeshme të gjitha përfitimet që mund të kenë emigrantët e kthyer për pushime verore nga shërbimi shëndetësor në Shqipëri. Kështu, me kthimin e emigrantëve për pushimet verore, Ministria e Shëndetësisë ka sjellë në vëmendje se si mund të përfitojnë ata nga shërbimi shëndetësor shqiptar gjatë kohës së qëndrimit në vend. Në një udhëzim të posaçëm të kësaj ministrie, bëhet me dije se shtetasit shqiptarë, që jetojnë e punojnë jashtë vendit, mund të përfitojnë nga shërbimi shëndetësor kur kthehen në vend, kundrejt përmbushjes së kërkesave ligjore për përcaktimin e mjekut të familjes dhe për sigurimin e tyre pranë organeve përkatëse, si dhe duke zbatuar rregullat e sistemit të referimit. Në këtë udhëzim Ministria e Shëndetësisë ka sqaruar të gjitha procedurat që duhet të ndjekë një emigrant për të përfituar nga shërbimi shëndetësor në vend. “Personi duhet të zgjedhë mjekun e familjes, i cili i hap kartelën personale dhe bën regjistrimin e tij në regjistrin themeltar të banorëve që mbulon me shërbim shëndetësor ky mjek. Po ashtu, personi i interesuar duhet të saktësojë statusin e tij sipas Ligjit të Sigurimeve Shëndetësore, nëpërmjet paraqitjes së dokumentacionit për përcaktimin e kategorinë sipas ligjit për të përfituar nga Skema e Sigurimeve Shëndetësore në vend, apo nëpërmjet sigurimit vullnetar”, thuhet në udhëzimin e MSH. Veç të tjerash, në këtë udhëzim përcaktohen edhe të gjitha dokumentet e duhura që emigrantët duhet të paraqesin për t’u siguruar. “Për të përfituar nga shërbimi shëndetësor në vend, fillimisht emigrantët duhet të paraqesin librezën e punës, vërtetimin nga Zyra e Punës, vërtetimi i asistencës kur është në asistencë, vërtetimi i ndihmës ekonomike, libreza e pensionit kur ka dalë në pension, vërtetimi përkatës nga Komisioni Epror Mjekësor (KEMP) kur ka ndonjë sëmundje invaliduese, certifikata për fëmijët e moshës 0-16 vjeç, etj”, citohet në udhëzimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Gjithashtu, kjo e fundit bën me dije se për të gjithë ata që nuk e gjejnë veten në kategoritë e mësipërme, Instituti i Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor ofron sigurimin vullnetar. Ministria e Shëndetësisë sqaron se pas plotësimit të procedurave, personat përfshihen menjëherë në skemë dhe pajisen me librezën e shëndetit. Ndërsa, po sipas këtij udhëzimi, zbatimi i sistemit të referimit nga niveli më i ulët në nivelin me të lartë lehtëson marrjen e shërbimit bazë dhe atë të kualifikuar në mënyrë të barabartë në institucionet e duhura dhe në kohën e duhur.

Ëollfarth takon të verbrit: Më shumë mbështetje për këtë kategori

Ambasadori i OSBE në Shqipëri, Eugen Ëollfarth ka kërkuar që personat me aftësi të kufizuar të mbështeten në çdo nivel. Këtë apel ambasadori i prezencës së OSBE në vend e ka bërë gjatë takimit të realizuar me kryetarin e Shoqatës së të Verbërve, Sinan Tafaj. Gjatë këtij takimi, ambasadori Ëollfarth u shpreh se gjatë hartimit të ligjeve është e rëndësishme që të dëgjohet zëri i personave me aftësi të kufizuar. “Personat me aftësi të kufizuar kanë nevojë për mbështetje në çdo nivel. Ndërgjegjësimi i shoqërisë dhe përgjegjshmëria për anëtarët e këtij komuniteti është rritur dhe kjo duhet vlerësuar. OSBE e mbështet integrimin e këtyre personave në shoqëri. Në hartimin e ligjeve të reja është e rëndësishme që të dëgjohet zëri i qytetarëve dhe sidomos nëse bëhet fjalë për personat me aftësi të kufizuar. Kjo kategori shoqërie duhet të marrë mbështetjen edhe në aspektin ekonomik, pasi ata kanë nevojë për një kosto të më të lartë për të jetuar”, theksoi Ëollfarth. Nga ana tjetër, kreu i Shoqatës së të Verbërve, Sinan Tafaj i ka kërkuar qeverisë më tepër bashkëpunim për zgjidhjen e problemeve.

Anglia premton mbështetje për shëndetësinë shqiptare

Mbretëria e Bashkuar ka ofruar mbështetjen e saj për sektorin e shëndetësisë në vendin tonë. Kjo gjë u theksua gjatë takimit mes ministrit të Shëndetësisë, Vangjel Tavo me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Nicholas Cannon. Gjatë këtij takimi, ministri Tavo vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe shprehu bindjen se bashkëpunimi do të thellohet edhe më tej në fusha me interes reciprok. Veç të tjerash, në këtë takim është folur mbi projektet e përbashkëta në fushën e shëndetësisë. “Përvoja e marrë veçanërisht në fushën e shëndetit mendor ka qenë shumë efektive. Një përqasje të modelit anglez në lidhje me shëndetin mendor tashmë kemi praktikuar në Tiranë. Një tjetër mbështetje në këtë fushë do të ishte shumë e mirëpritur”, u shpreh ministri Tavo. Nga ana e tij, ambasadori Cannon vuri në dukje bashkëpunimin e shkëlqyer mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë, duke vënë theksin edhe tek rritja e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushat e tjera të shëndetësisë. Madje, në fund të këtij takimi është folur dhe mbi mundësitë e nënshkrimit të një marrëveshje në fushën e shëndetësisë mes dy vendeve.

Spitalet e Tiranës marrin dhuratë 100 karroca invaliditeti

Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, si dhe Spitali Ushtarak janë pajisur me 100 karroca invaliditeti. Dhurimi është bërë nga fondacioni “Fëmijët Shqiptar”. Ky donacion ka për qëllim mbështetjen e shërbimeve klinike të këtyre spitaleve për të mundësuar transportimin e të sëmurëve, të cilët për shkak të shkallës së sëmundshmërisë e kanë të pamundur lëvizjen brenda territorit spitalor për nevoja diagnostikuese apo trajtuese. Lidhur me këtë donacion, drejtori i QSUT, Sajmir Ivziku u shpreh se këto karroca do t`u vijnë në ndihmë mijëra pacientëve që priten si raste urgjente. Po ashtu, edhe drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Miha theksoi se një ndihmë e këtij lloji ishte mëse i nevojshëm për spitalin. Në këtë spital fondacioni dhuroi 30 karroca invaliditeti, kryesisht për shërbimin e urgjencës së këtij spitali dhe pavijonin e kardiokirurgjisë. Ndërsa, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” u dhuruan 20 karroca invaliditeti, të cilat do të shpërndahen në urgjencë.
Aurora Koromani
http://sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=39201:lista-e-re-me-plazhet-e-ndotura-ne-vend-ja-zonat-ku-nuk-duhet-te-lahen-qytetaret&catid=220:aktualitet-gazeta&Itemid=482

Kultur „animale“: Kosova, ose parajsa e gangsterëve

Freitag, Juni 29th, 2012

 

Foto: Atdhe Mulla

Bota/Rajon | nga AMA-News

 

Kosova, ose parajsa e gangsterëve

 

Deputetët e PDK’së dhe të Vetëvendosjes, Latif Gashi, Bekim Haxhiu –Kamishi Rexhep Selimi e Florin Krasniqi, të enjten në mesditë e shndërruan Kuvendin e Kosovës në arenë gangsterësh. Sebep i kësaj nuk ishte ndonjë kauzë fisnike e tyre, por një konflikt banal. Për rrahjen, ata fajësuan njëri -tjetrin. Kamishi, që përfundoi me shenja në fytyrë, tha se u sulmua nga tre deputetë të Vetëvendosjes dhe truprojat e tyre.

 

Në oborrin e Kuvendit të Kosovës krisën grushtet ndërmjet ish komandantëve të UÇK së në Partinë Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjes.

Sherri plasi pas disa deklaratave të Rexhep Selimit për SHIK`un, gjë që i sollën atij tre grushte turinjve nga Latif Gashi.

Të paktën ky është rrëfimi që e ka dhënë për Express në orët e vona të së enjtes Latif Gashi, ish pjesëtar i SHIK.

Në pamundësi për t`ia kthyer Gashit grushtet, taksirati e ka zënë Bekim Haxhiun- Kamishin i cili tha se u zë në pritë, i vetëm nga tre deputetët e Vetëvendosjes- Rexhep Selimi, Florim Krasniqi Visar Ymeri e disa të tjerë.

Kamishi thotë është përleshur me së paku tetë persona në oborrin e Kuvendit, përderisa kishte shkuar për ta mbyllur veturën e Latif Gashit.

“Më zunë në pritë”, tha Kamishi për gazetë.

Ai gjithçka kishte pritur, por jo edhe goditjen ndaj tij nga bashkëluftëtari Rexhep Selimi.

Por, në anën tjetër, Rexhep Selimi thotë se është sulmuar nga SHIK’u dhe prandaj i është përgjigjur fizikisht.

“Më plasi barku me këtë SHIK, prandaj edhe u përgjigja fizikisht”, thotë ish komandanti i UÇK, tash deputet i Vetëvendosjes.

E Latif Gashi ka rrëfyer se deputetët e Vetëvendosjes, sipas tij, po mundohen ta fusin në Kuvendin e Kosovës politikën e rrugaçëve.

“Askush deri më tash s’e ka prekur me dorë Latif Gashin. Rexhep Selimi më ka fyer dhe ka tentuar të më sulmojë. Por, sulmin e tij e kam zmbraps. Ai e ka nis krejt këtë, më vjen keq për këtë që ka ndodhë, por vetë e ka lyp.

Gashi ka thënë për Express se në shenjë hakmarrjeje që nuk kanë mundur ta sulmojnë atë, e kanë sulmuar deputetin Bekim Haxhiu, i cili më shumë është munduar ta qetësojë situatën.

“Këtë e kanë bërë deputeti Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Visar Ymeri dhe plot truproja të tyre. Atë e kanë sulmuar derisa ka qenë te vetura ime në parking”, ka thënë Latif Gashi.

E Latif Gashi ka pasur edhe një shpjegim për atë se çfarë ka ndodhur të enjten në oborrin e Kuvendit të Kosovës.

“Krejt kjo po ndodh në shenjë revolte për humbjen që kanë pësuar në Kaçanik dhe Ferizaj. Ata po mundohen që me çdo kusht të marrin pushtetin me dhunë”, tha Gashi për Express.

Përleshja në mes Gashit dhe Selimit ka ndodhur në prani të deputetes Blerta Deliu, një ish gazetareje, por kishte edhe dëshmitarë tjerë.

Një prej tyre që deshi të mbetej anonim ka treguar për Express së Latif Gashi dhe Rexhep Selimi fillimisht kanë zhvilluar një dialog të nxehtë.

“Rexha i ka fol Latifit diçka për polici sekrete. Lata e ka pyetur ‘e ke fjalën për policinë e juve a tonën’. Pastaj Rexha i ka thënë Latës se jeni spiunë të të gjithëve. Kjo e ka nervozuar Latën, i cili i ka thënë Rexhës që të ketë kujdes së këto janë akuza të rënda dhe duhen adresuar diku tjetër. Pas kësaj kanë filluar grushtet në mes dy deputetëve”, ka treguar dëshmitari. http://gazetaexpress.com/?cid=1,15,85066

Phristina Flugplatz auf dem Weg ins Abseits – Maqedonia i subvencionon aviokompanitë, Kosova i tremb

Montag, Juni 4th, 2012

Am Flugplatz Phristina, erhielt die unbekannte Treibstoff Firma: “Ex Fis”, die Treibstoff Versorgung der Flugzeuge, was ein Grund war, das British Airways den Kosovo verlässt und nach Montenegro geht. Andere Fluggesellschaften wandern nach Skopje ab, weil man dort Vergünstigungen erhält. Türkisch Airline, baut ebenso sein Netz im Balkan aus mit Vergünstigungen. Der Sicherheits Chef des Flugplatzes wurde ebenso entlassen, wie Andere.

E HËNË
4 QERSHOR 2012

phristina

Derisa gjigantët e aviacionit po ikin nga Kosova, siç është rasti i fundit me aviokompaninë angleze “British Airways”, për shkak se koncesionari turk “Limak” i ka ndërprerë stimulimet financiare për aviokompanitë, të kundërtën gjë po e bën Maqedonia fqinje.

Kjo e fundit, duke i mbështetur financiarisht transportuesit ajrorë, po synon që ta rrisë numrin e udhëtarëve dhe linjave nga Aeroporti “Aleksandri i Madh” në Shkup, për në Evropën Qendrore etj.

Qeveria e Maqedonisë, nëpërmjet një ftese publike të shpallur së fundi në prestigjiozen “Financial Times”, ka vendosur t’i ftojë aviokompanitë për mbështetje financiare për linjat ajrore vendore dhe ndërkombëtare.

Në bazë të shpalljes publike, aviokompanitë mund të konkurrojnë për subvencionim deri më 5 qershor 2012.

Sipas programit për subvencionim të aviokompanive, Qeveria e Maqedonisë do të afrojë mbështetje të njëhershme financiare në vlerë prej 40 mijë euro për zbatimin e secilit prej 6 destinancioneve të para të reja.

Mbështetje të njëhershme financiare në vlerë prej 30 mijë euro për çdo destinacion të ri të aviokompanive, përkrahje financiare prej 9 euro për çdo pasagjerë të aviokompanisë në vitin e parë, 8 euro mbështetje financiare për pasagjerët e kompanisë në vitin e dytë dhe 7 euro subvencionim për çdo pasagjer në vitin e tretë.

Ndërsa mbështetja financiare do t’i jepet aviokompanive të cilat i plotësojnë kriteret në vijim: Aviokompania duhet të ketë transportuar së paku 10 milionë pasagjerë gjatë vitit 2011, duhet të ketë realizuar fitim prej së paku 25 milionë euro.

Po ashtu aviokompanitë prej 1 nëntorit 2012 obligohen që të fillojnë të fluturojnë të paktën në 6 destinacione të reja nëpërmjet aeroportit “Aleksandri i Madh” drejt Evropës Qendrore, Gadishullit Apenin dhe Pirenian, shteteve të Beneluksit dhe Skandinavisë.

Në të njejtën kohë parashihet që në vitin e parë, sipas marrëveshjes për ndihmë financiare, nga Aeroporti i Shkupit të ketë të paktën 120 mijë pasagjerë në vitin e parë, përkatësisht 10 mijë pasagjerë në muaj, 135 mijë pasagjerë në vitin e dytë të marrëveshjes, apo 11 mijë e 250 pasagjerë në muaj dhe të paktën 150 mijë pasagjerë në vitin e tretë, apo 12 mijë e 500 pasagjerë në muaj.

Përndryshe, gazeta “Zëri” ditë më parë ka shkruar se nga vjeshta e këtij viti “British Airways” do t’i ndërpresë fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” për shkak të presioneve të ndryshme të koncesionarit turk të Aeroportit.

Muaj më parë aviokompania angleze kishte shprehur pakënaqësi ndaj vendimit të “Limak” për ndërprerjen e kontratës për furnizim të aeroplanëve me kerozinë nga kompania e njohur botërore “British Petroleum”(BP) dhe përzgjedhja e kompanisë kosovare “Ex Fis”.

Ky reagim i aviokompanisë britanike arsyetohej me kushtet e sigurisë, pasi që BP, sipas tyre, është një kompani me nam në arenën ndërkombëtare dhe ishte i pakuptimtë zëvendësimi me një kompani vendore, duke aluduar në faktin se nga furnizimi me kerozinën e BP-së fluturimet janë më të sigurta.

Pikërisht për këtë gjë “British Airways”(BA) për një kohë nuk është furnizuar me kerozinë në Aeroportin e Prishtinës, por një gjë të tillë e ka bërë duke ateruar në Aeroportin e Dubrovnikut-Kroaci.

Deri më tani aeroplanët e BA kanë fluturuar 5 herë në javë nga Kosova. Kjo falë programit për stimulim të Aeroportit për aviokompanitë, pasi që më herët kanë qenë 3 fluturime në javë.

Mirëpo, menaxhmenti i ri i Aeroportit, së fundi ka vendosur ta ndërpresë këtë stimulim për aviokompanitë, ndonëse vendet fqinje vazhdojnë ta bëjnë një gjë të tillë.

Aeroporti i Shkupit vazhdon t’i stimulojë financiarisht aviokompanitë për të fluturuar, prandaj shumë kompani të huaja dhe pasagjerë janë duke u orientuar drejt Aeroportit të Shkupit, thonë njohësit e mirë të fushës së aviacionit në vend.

Flitet se edhe aviokompani tjera evropiane do të largohen nga Kosova, duke shkuar kështu në vendet fqinje.

Subvencionimi maqedonas

-40 mijë euro mbështetje e njëhershme financiare për zbatimin e secilit prej 6 destinancioneve të para të reja.

– 30 mijë euro mbështetje të njëhershme financiare për çdo destinacion të ri të aviokompanive.

– 9 euro përkrahje financiare për çdo pasagjerë të aviokompanisë në vitin e parë.

– 8 euro mbështetje financiare për pasagjerët e kompanisë në vitin e dytë

– 7 euro subvencionim për çdo pasagjer në vitin e tretë.

http://www.zeri.info/artikulli/2/8/50316/maqedonia-i-subvencionon-aviokompanite-kosova-i-tremb/

Rrjepësit e një shteti këmbëçalë

Enver Robelli

Enver Robelli

 

likuar: 04.06.2012 – 22:44

Vargu i skandaleve të Qeverisë së Hashim Thaçit duhet t’u shërbejë qytetarëve të Kosovës si mësim për të gjetur alternativa të tjera politike në zgjedhjet e ardhshme. Me këtë strukturë pushtetmbajtëse, e cila qëllim të vetëm ka sundimin dhe plaçkitjen dhe jo zhvillimin, Kosova po rrëshqet drejt dështimit. Është në dorën e qytetarëve të evitojnë dështimin final

Vetëm shikoni, të nderuara lexuese, të nderuar lexues, skandalet e fundit në dhe rreth shtetit të Kosovës dhe do të shihni se Republika jonë nuk ka asnjë perspektivë me këtë bandë sunduese: 

– Në “stanicën e milicisë” në Pejë vidhen 25.3 kilogramë ari. Ministri i Brendshëm, i cili qëmoti pret fiqirin diku përtej realitetit të Kosovës, vazhdon të pozojë dhe të dërdëllisë deklarata kot për veriun. Në çdo vend gjysmëserioz do të shtrohej për debat edhe çështja e përgjegjësisë së ministrit pas kaq shumë skandalesh. Mes tjerash, ditëve të fundit mediet njoftuan se janë duke u zhvilluar hetime edhe kundër zyrtarëve të afërt me ministrin, të cilët dyshohet se kanë “nënshkruar vendime për lirim dhe dhënie të nënshtetësisë në kohën kur nuk kanë qenë fare në Kosovë”.

– Ministri i Drejtësisë (sic!) ndërhyn dhe – me gjasë – ia mundëson një vizitë duarnxirit Astrit Haraqija në Burgun e Dubravës, ku ai takohet me Ilir Tolajn, të dyshuar për keqpërdorime të mëdha. Supozohet (nga ana e prokurorisë së EULEX-it) se këta dy – Tolaj dhe Haraqija – kanë koordinuar deklaratat para se të nisë procesi gjyqësor kundër Tolajt. (Sa i përket Haraqisë duhet kujtuar, përveç fëlliqësive të tjera të tij, se është dënuar me pesë muaj burg nga Tribunali i Hagës për ushtrim presioni ndaj një dëshmitari në rastin e Ramush Haradinajt. Pra, fjala është për një abuzues notorik të drejtësisë. Mos të harrojmë: ky është kuadër(!) i “epokës së Ibrahim Rugovës” dhe sot kanakar i Hashim Thaçit, tok me prostitutën politike Ukë Rugova). Kurrë mos prisni që ministri i Drejtësisë do të ofrojë dorëheqje. Kurrë mos prisni që Hashim Thaçi, kryeministri me vota të vjedhura, kërkon prej tij, pra prej ministrit të Drejtësisë, të largohet nga posti. Kurrë mos prisni që misioni për përralla, i quajtur EULEX, do të kërkojë ndonjë konsekuencë nga ky skandal. Për EULEX-in prioritet mbetet “stabiliteti politik”. Se çfarë ndodh nën sipërfaqe, kush vjedh e kush plaçkit, është e parëndësishme për zyrtarët evropianë, për të cilët Kosova është një parajsë, ku orari i punës fillon të hënën pasdite dhe mbaron të enjten pasdite, kur grigja zyrtarësh nisen për të kaluar fundjavën e gjatë në Selanik, Dubrovnik, Beograd, Budapest etj. Natyrisht pjesën më të madhe të kohës së lirë kjo bandë zyrtarësh e kalon duke u dëfryer me shaka për fiset shqiptare të paafta për të ndërtuar shtet. Para një shekulli kjo arrogancë kishte zemëruar aq shumë gazetarin gjerman Egon Erwin Kisch, saqë në ditarin e tij, gjatë një udhëtimi në Mal të Zi, kishte shkruar: “Ballkani shikohet me përbuzje prej një Ballkani edhe më të tmerrshëm, i cili quhet Evropë”. Nga ballkoni i Evropës në Prishtinë këtë popull e shikojnë me përbuzje statistë cinikë si gjenerali francez i veshur me rroba civile, Xavier Bout de Marnhac, dhe diplomati holandez Pieter Feith, i cili gjatë mandatit të tij u interesua vetëm nëse po piqet rrushi në Rahovec dhe nëse xhelat në Kosovë bëjnë ve.

– Prokuroria e Qarkut në Prishtinë ka ngritur aktakuzë kundër Astrit Haraqisë për shpërdorim të detyrës zyrtare. Ai vazhdon të mbajë pozitën e zëvendësministrit të Financave (sic!) – dhe Hashim Thaçi nuk e largon atë nga kabineti, përkundrazi: mesazhi i Thaçit është ky: shteti jam unë, shteti është peng imi, “nuk më ha palla për asgjë”, as për ligj, as për etikë e moral pushteti. Kur pushteti krijon një mendim të tillë për shtetin, atëherë jo vetëm demokracia është në rrezik. Në fakt kështu rrezikohet vetë ideja e shtetit. Qëllimi i ushtrimit të pushtetit është ndërtimi i shtëpisë prej 800 metrash katrorë, si rasti i Hashim Thaçit. Ose blerja e shtëpive për 200 mijë ose 300 mije euro në katundin ndërkombëtar (“amerikan”) afër Prishtinës, siç veprojnë anëtarët e sofrës (kabinetit) të Thaçit. Të bësh zëvendësministër të Financave Astrit Haraqinë është e ngjashme sikur kur e thërret një piroman të fikë zjarrin në shtëpi.

– Skandali i radhës: arrestohet Nazmi Mustafi, prokurori që drejtonte task-forcën për antikorrupsion – nën dyshimin se edhe vetë është i korruptuar! Redaktorët dhe korrespondentët perëndimorë që merren me Ballkanin shqyhen së qeshuri dhe, disa, tërbohen nga zemërimi: edhe një shembull nga shteti i dështuar i Kosovës. Ata disa janë gazetarë që më shumë se 20 vjet u angazhuan për pavarësimin e Kosovës. E tash kokulur detyrohen të shohin se si banditë dhe plaçkitës me pushtet politik e degradojnë një ide aq fisnike: idenë e çlirimit të Kosovës nga dhuna e Beogradit.

– Shikojeni krejt zhurmën rreth privatizimit të hotelit “Grand”: askush, ama bash askush aty nuk i ka duart e pastra. Një privatizim jotransparent rrjedhimisht rezulton me skandale të panumërta. Aty ku i fut duart Salep Sulltani (alias Behgjet Pacolli – ai që “gazetarët” sahanlëpirës i çon në deti!), detyrimisht dhe tradicionalisht i vjen era duhmë, firma inekzistente, para të pista, keqpërdorime, rrena, shpifje, udhëtime nëpër xhungël. Çfarë na mbetet kujtim nga ky privatizim, që tani nuk është më privatizim, sepse u anulua? Na mbetet kujtim fasada e re pornografike, vezulluese, e cila për metër katror nuk kushton më shumë se 200 euro – në krahasim me fasadën origjinale të “Grandit”. Disa gjëra, o idiotë të panumërt, nuk prishen, pa marrë parasysh kur janë ndërtuar – në socializëm, në fashizëm apo në feudalizëm! Këtë nuk e ka bërë asnjë diktator duarpërgjakur si Enver Hoxha, i cili e trashëgoi Tiranën me arkitekturë kryesisht fashiste-italiane.

– Për pak harruam: ku mbetën 50 kilogramë drogë të vjedhura (apo të përvetësuara nga nëntoka) në Stacionin e policisë në Prishtinë? 

– Shikojeni aferën “Medicus”: Kosova ngjitet në titujt e medieve botërore për transplantim ilegal të organeve, arrestohen të dyshuar në Izrael, zhvillohen hetime në Turqi, në Zvicër… Përmenden ish-këshilltarë të Hashim Thaçit të kyçur në këtë biznes të përgjakshëm.

– Përballë të gjitha skandaleve pushteti feston, sepse, ja, na erdhi një premtim relativisht i kotë nga Bashkimi Evropian për liberalizimin e vizave. Nuk ka asnjë gjasë që vizat të hiqen në periudhën afatmesme derisa nëpër dhoma dëshmish të policisë vidhet ari e drogë dhe derisa ata që duhet të garantojnë sundimin e ligjit bëhen shkelës të tij.

– Oportunistët, kalemxhinjtë dhe sidomos sherbetbartësit e Hashim Thaçit tash do të thonë se gazetarët po shohin vetëm zi! Po, sepse të zezës kurrë nuk duhet t’i thuhet e bardhë, ngase, në fund, çmimi që paguajmë si shoqëri është shumë i shtrenjtë. Dhe këtë çmim po e paguajmë prej vitesh. Shoqëria e Kosovës nuk duhet të vazhdojë të jetojë me dhe mes rrenave. Nuk duhet të jetojë, në fund të fundit, as me frikë.

– Ekziston vetëm një rrugë që Kosova të shpëtojë: në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, pa marrë parasysh kur mbahen ato, qytetarët duhet ta kenë të qartë se vendi nuk ecën përpara me këtë bandë sundimtarësh, por vetëm me një alternativë të re politike. Ajo alternativë nuk po duket ende, por nuk është e pamundshme të ndërtohet, nëse ekziston vullneti i mirë, nëse qëllimet janë fisnike, nëse synimi për një Kosovë evropianoperëndimore është i sinqertë.

robelli@bluewin.ch 
http://www.koha.net/?page=1,9,102107

Pasaporta 100 mijë euro, festë në Rusi

Donnerstag, Mai 31st, 2012

WRITTEN BY ADMIN ON MAY 29TH, 2012 2:14 AM – NO COMMENT YET – VIEWED 2 TIMES

E premte, 24 shkurt 2012

Pasaporta 100 mijë euro, festë në Rusi

Nga Thanas Mustaqi

 • Ekspertët parashikojnë kërkesa të mëdha për marrjen e nënshtetësisë shqiptare nga ana rusëve, meqenëse pasaporta do të ishte leje-hyrje në hapësirën Shengen. “Çdo pasaportë që mundëson udhëtim pa viza në BE, zgjon gjithmonë interes” – komentoi nismën e Kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha drejtori i zyrës në Moskë i kompanisë konsulente “Tax Consulting U.K.” Eduard Savuljak

 

 • Skepticizmi: një ekspert thotë se vetëm për të udhëtuar në BE pa vizë si zor që dikush do “blejë” pasaportë shqiptare: “Viza tre-vjeçare Shengen kushton vetëm 3.000 euro. Por dhe perspektivat e Shqipërisë për anëtarësim në BE nuk janë të qarta”

 

 • Mënyra më e lehtë për të investuar para në ekonominë e çdo vendi është të blesh atje shtëpi. Në Shqipëri, sikurse dihet, deri më sot, mbeten çmimet më të ulëta për pronat e patundshme. Sipas portalit Prian.ru, blerja e një apartamenti, “me çelësa në dorë” në vijën e parë të bregdetit kushton 650 deri 800 euro për metër katror, kurse në vijën e dytë 450 – 650 euro për metër katror.

 

 • Problemi kryesor nuk qëndron në faktin që ka apo nuk ka kërkesa për aplikime, por në Bruksel. Si zor që Evropës do t’i pëlqejë që vetëm me 100 mijë euro, çdokush mund të blejë një pasaportë shqiptare, dhe të hyjë me të pa vizë në territorin e zonës Shengen

Ekspertët parashikojnë kërkesa të mëdha për marrjen e shtetësisë shqiptare nga ana e shtetasve të Rusisë, meqenëse pasaporta do të jetë leje-hyrje në hapësirën Shengen. Mediet ruse, ukrainase, bjelloruse i kanë bërë jehonë të gjerë deklaratës së Kryeministrit shqiptar Sali Berisha se “ata që kanë investuar 100 mijë euro të marrin shtetësinë shqiptare”. E përjavshmja “Investigim” boton një përmbledhje të komenteve në Moskë, Kiev, Minsk. Sikurse është bërë e ditur, shefi i Ekzekutivit kërkoi rishqyrtim të ligjit për shtetësinë, ndërsa theksoi se ligji ka nevojë të përcaktojë standarde të reja, duke ruajtur të gjitha detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja për heqjen e vizave. Berisha nënvizoi më tej se “ligji duhet të përcaktojë kushte, në të cilat ata që kanë investuar 100 mijë euro të marrin shtetësinë shqiptare”. Sipas tij, ky ligj nxit investimet e huaja në Shqipëri. “Dëshira për të investuar në Shqipëri dhe për të marrë shtetësinë shqiptare është reale. Shumë biznese kanë kërkuar, por tani duhet të njihet me ligj”, tha Berisha.

Ndërkohë, Berisha theksoi se shtetësinë shqiptare duhet ta marrin dhe të gjithë personat me origjinë shqiptare, në përmbushje me detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja e heqjes së vizave.

FESTË

Nuk ka dyshim, mënyra më e lehtë për të investuar para në ekonominë e çdo vendi është të blesh atje shtëpi. Në Shqipëri, sikurse dihet, deri më sot, mbeten çmimet më të ulëta për pronat e patundshme. Sipas portalit Prian.ru, blerja e një apartamenti, “me çelësa në dorë” në vijën e parë të bregdetit kushton 650 deri 800 euro për metër katror, kurse në vijën e dytë 450 – 650 euro për metër katror. Ekspertët parashikojnë kërkesa të mëdha për marrjen e shtetësisë shqiptare nga ana e rusëve, meqenëse pasaporta do të jetë leje-hyrje në hapësirën Shengen. “Çdo pasaportë që mundëson udhëtim pa viza në BE, zgjon gjithmonë interes” – komentoi nismën e Kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha, përfaqësuesi i kompanisë konsulente “Tax Consulting U.K.”, drejtori i zyrës në Moskë Eduard Savuljak. “Megjithatë, – paralajmëroi eksperti, gjithçka varet nga kërkesat konkrete, që i paraqiten një aplikuesi për shtetësinë – sa shpejt mund të merret një pasaportë dhe a duhet apo jo me këtë rast të banosh realisht për njëfarë kohe në Shqipëri… Në qoftë se koha për lëshimin e pasaportave nuk kalon një vit e gjysmë, dhe nuk është e detyrueshme të banosh, kjo është vetëm festë. Nga shtetasit e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura ish-sovjetike, si dhe nga arabët, etj. nuk do të ketë kundërveprim” – garantoi eksperti i shquar bankar dhe i imobilareve Savuljak, i cituar nga portali “Еuromag”

BRUKSELI

Ndërkohë eksperti për problemet e pronave të patundshme jashtë shtetit, drejtuesi i portalit “indriksons.ru” Igor Indirksons nuk është fare dakord me këtë deklaratë. Ai thotë se vetëm për të udhëtuar në BE pa vizë si zor që dikush do të “blejë” pasaportë shqiptare. “Viza tre-vjeçare Shengen kushton vetëm 3.000 euro”, – sqaroi ai. “Por dhe perspektivat e Shqipërisë për anëtarësim në BE nuk janë të qarta” – ka shtuar Indriksonsi. Nuk ka dyshim, mënyra më e lehtë për të investuar para në ekonominë e çdo vendi është të blesh atje shtëpi, thotë ai. Sipas Igor Indriksonsit, aktualisht në Shqipëri kostoja për metër katror banesë është rreth 500 euro. “Prandaj, është e mjaftueshme të blesh dy apartamente me sipërfaqe njëqind metra katrorë secili, dhe të dorëzosh dokumentet për nënshtetësi. Por Shqipëria, për shkak të nivelit të lartë të kriminalitetit, nuk ka fare popullaritet”, – tha ai. Megjithatë, paralajmërojnë ekspertët, problemi kryesor në funksionimin e programit nuk qëndron në faktin që ka apo nuk ka kërkesa për aplikime, por në Bruksel. Pavarësisht se në fakt me nënshtetësinë e tyre bëjnë tregti dhe Britania e Madhe dhe Austria dhe një numër vendesh evropiane, si zor që Evropës do t’i pëlqejë që vetëm me 100 mijë euro, çdokush mund të blejë një pasaportë shqiptare, dhe të hyjë me të pa vizë në territorin e zonës Shengen, meqenëse vizat për qytetarët shqiptarët e hoqën më 15 dhjetor 2010.

MALI I ZI

Si shembull mund të merret fqinji i Shqipërisë, Mali i Zi, autoritetet e të cilit në verën e vitit 2010 shpallën se të huajt që investojnë në Mal të Zi 500 mijë euro mund të merrnin shtetësi.
Kjo zgjidhje zemëroi Brukselin, aq shumë saqë Podgorica u kërcënua me ndërprerjen e negociatave për anëtarësimin e Malit të Zi në BE. Veçanërisht kritika të ashpra pati nga Gjermania, e cila kishte frikë se autoritetet malazeze do të fillojnë “të shesin shtetësinë sa djathtas e majtas”, kurse blerësit e saj “do të hyjnë lirisht në Gjermani”. Trysnia mbi Malin e Zi ka çuar në atë që është tashmë pas katër muajsh, autoritetet e vendit njoftuan anulimin e këtij programi. Dhe menjëherë pas kësaj Komisioni Evropian rekomandoi të fillonin negociatat me Podgoricën për dhënien Malit të Zi të statusit të kandidatit për anëtarësim në BE. Eduard Savuljak nuk përjashton një zhvillim i tillë të ngjarjeve dhe në rastin e Shqipërisë, e cila gjithashtu aspiron të bëhet anëtare e BE-së. “Brukseli, në vetvete, do të zemërohet dhe së shpejti, maksimumi, pas 5 vjetësh, do ta mbyllë këtë dyqan. Por më të shkathtët do t’ia arrijnë [të marrin pasaportë shqiptare]”, – siguroi ai.

…………

http://gazeta-lajmi.info/pasaporta-100-mije-euro-feste-ne-rusi/

 

 

 Republik Sazan – das Projekt der Sazan Albanischen US Mafia

aus Balkan Verfügung

 

Sonnenaufgang Sinojmeri Vertrags Krieg der Study Partner bei der der GTZ GHH

Alle wichtigen Strang Sind verschmutzt, Stella erneut Gesundheits Das Ministerium (Ministerium für Umwelt ausgestellt fiktivisht aus schwarzen Liste 11 verschmutzten Strände des Landes) Genau und Das Fest VERKAUF Mann in Deutschland mit der PR-Methoden der GTZ, Welch Nur POUVOIR Noche Mafiös operiert Lobby Verband DAW, ALS-förderung Tourismus.

Republik Sazan – das Projekt der Sazan Albanischen US Mafia

War mein Eine der Volks Exemplare können AUCH geannten „Republic Currila“ Der Marian Durres des Projektes www.albania.de Werdener sollten.


aus http://karl-kreibich.over-blog.com

Hier direkt sterben damalige unsinnige GTZ – GHH von Tourismus-Studie 2001, Consult von der typischen Selbst ernannten Experten GHH eigenen Aus dem Hause. Null Ahnung, Aber Staatlichen Consult Aufträge erhalten, ohne zu kapieren Etwas (Autor sprach der POUVOIR persönlich abgeschrieben Deloittle Autor der Studie aus-Touch 1992, Welch ebenso BESITZ Menschen. Der Autor Hierarchie, bin Krieges Gerard unterwegs zum Stab der Marine-Generaldirektor 11,9 0,01, äh sterben Aktuell gültigen Yacht und Sport-Boot-gesetze zu Besprechen und zu erhalten unterlagen vorbereitete äh, äh WO Eine zuständigen Regierungs Beamten mitnahm.

Hier direkt sterben damalige unsinnige GTZ – GHH von Tourismus-Studie 2001

Sinn und zweck und kriminellen Netzwerkes of this ES Krieg der Studie, direkt Sich An der der Europa-Zentral Albanischen Drogen-Top mit Hilfe der Mafia DEG – KfW zu beteiligen, Wie bei similar Den Flughafen Projektpartner.


Sinn und zweck und kriminellen Netzwerkes of this ES Krieg der Studie, direkt Sich An der der Europa-Zentral Albanischen Drogen-Top mit Hilfe der Mafia DEG – KfW zu beteiligen, Wie bei similar Den Flughafen Projektpartner.

aus Balkanblog

Wenn der Gangster Agim Sinoimeri, von seinem “Sazan” Projekt redet


 

Lazarate: „Si zbuluam Shqipërinë e pabesueshme“

Dienstag, Mai 29th, 2012

„Si zbuluam Shqipërinë e pabesueshme“

Skender Minxhozi

Amsterdam – Lazarat / Pushtuan mediat shqiptare me video-ditarin e pushimeve në vendin tonë. Theo Roelofs dhe Daan Vonk, dy të rinj hollandezë, rrëfejnë për „JAVA“ eksperiencën e jashtëzakonshme në rrugët e Shqipërisë. „Pamë filmin e Çe Gevarës dhe vendosëm të udhëtojmë me motor në vendin tuaj“

 

 

 

 

 

 

 

 

“Sa nxehtë bën, e tmerrshme”! “Ky hoteli kushtoka vetëm 20 euro nata”! “I gjithë fshati është i mbjellë me drogë, fëmijët shkojnë në shkollë duke çarë përmes plantacioneve të hashashit”! Këta që flasin nuk i njeh askush. Janë dy djem nga Amsterdami që kanë zbritur në Tiranë me një fluturim nga Brukseli. Qëllimi: të bëjnë një udhëtim nëpër Shqipëri me motor. Kanë blerë dy motorçikleta të përdorura për 60 mijë lek të reja dhe kanë marrë një rrugë që nuk e njohin. Drejt Jugut, aty ku, veç të tjerash, thuhet se rajone të tëra të mbjella me hashash.

Theo Roelofs dhe Daan Vonk kanë qenë dy nga katër milion turistët e huaj, që ka numëruar qeveria shqiptare gjatë verës së shkuar. Mjaft të rinj, 25 vjeç, ata kanë marrë një udhëtim që sot, pas një viti, pranojnë ta tregojnë ekskluzivisht për “Java”. Kur i pyesim përse në Shqipëri dhe përse me motorçikletë, përgjigja është e habitshme. Kanë parë filmin “Ditari i motorçikletës”, që tregon udhëtimin e famshëm të Çe Guevarës nëpër Amerikën Jugore dhe janë frymëzuar prej tij. Nuk ka qenë e lehtë të gjenden dy të rinjtë holandezë, por në erën e teknologjisë gjithçka është e mundur. Kërkesës tonë për një intervistë, ata ju përgjigjën me habi: Si?! Jemi bërë të famshëm në shtyp?! E pranuan me shumë dëshirë kërkesën dhe dërguan përgjigjet e pytejeve dhe një mori fotosh, plus një video përshëndetëse, ku nuk harrojnë të urojnë në shqip “Gëzuar- faleminderit”! Dy fjalët e vetme që mbajnë mend nga një vend, të cilin e përcaktojnë si të jashtëzakonshëm….sepse aty gjithçka ishte e mundur. Nëse sheh video-ditarin e pushimeve që kanë hedhur në Youtube, por nëse lexon edhe këtë intervistë, kupton se ke në duar përshtypjet më të pastra dhe të paanshme të dy të rinjve që ndeshen me një realitet thellësisht të ndryshëm nga vendi i tyre. Dhe produkti është vërtet interesant. Ata thonë se miqtë e tyre u kanë dërguar shumë mesazhe pas nxjerrjes së videos në internet.

Roelofs dhe Vonk thonë se ky ishte udhëtimi më i bukur i jetës së tyre dhe se do të vinin me shumë dëshirë për një tjetër udhëtim. Lazarati?! Më mirë lexojeni vetë intervistën që po botojmë më poshtë.

 

 

Theo Roelofs dhe Daan Vonk, si ju erdhi ideja të bëni një udhëtim me motorçikletë nëpër Shqipëri?

Pamë filmin “The motorcycle diaries” me Çe Gevarën e ri dhe na pëlqeu aq shumë sa vendosëm të bëjmë edhe vetë diçka të tillë. Nuk kemi motor personal, por motorçikleta i afrohet dhe ishte e vetmja gjë që mund të përballonim financiarisht.

 

Sa dinit për këtë vend më parë?

Dinim shumë pak për Shqipërinë, por kishim dëgjuar nga udhëtarë të tjerë mbi kulturën e zbutur myslimane dhe mikpritjen e madhe. Kombinuar me çmimet e ulëta, motin e këndshëm dhe distancën relativisht të vogël nga Holanda, ishte një zgjedhje e lehtë.

 

Cila ishte përshtypja e parë kur mbërritët në Tiranë?

Gjëja e parë që vumë re ishte trafiku i çmendur. As që e kishim idenë si të kalonim rrugën. Por kishte mot të bukur dhe vajza të bukura me taka të larta.

 

Si e zgjodhët itinerarin në Jug?

Ditën që mbërritëm, blemë një hartë të Shqipërisë. Ditën e dytë blemë motorçikletat. E dinim që ato nuk ishin fort të mira për male të thepisura, ndaj pamë për rrugë të shtruara, pa shumë male. Për ne nuk kishte rëndësi të shkonim në vende turistike apo festive. Donim të përjetonim jetën e vërtetë në Shqipëri.

 

A kishit informacione të mëparshme për “misterin e barit” të Lazaratit? A mund të na tregoni detajet e asaj që patë atje?

Dëgjuam për Lazaratin nga njerëz që takuam ditët e para. Fillimisht nuk e kishim në plan të shkonim andej. As që e dinim ku binte. Por na u tha që ishte një vend krejtësisht i rrezikshëm, jo një vend ku mund të shkosh. Pas pak ditësh e kuptuam se rruga na binte pranë Lazaratit. Pyetëm sërish mbi këtë vend dhe askush nuk na këshilloi të shkonim atje. Por menduam se gjithsesi mund të kalonim njëherë. Të gjithë shqiptarët që takuam ishin miqësorë, ndaj menduam: Çfarë mund të shkojë keq? Nëse e shohim punën keq, thjesht kthehemi mbrapsht.

Kur arritëm aty, rruga ishte shumë e thepisur, ndaj mjetet tona ecën shumë ngadalë. Na u desh të përdornim këmbët për t’u dhënë pedaleve të motorçikletave dhe të vraponim krah tyre për t’i bërë të ecnin. Menjëherë vumë re se gjërat ishin të ndryshme. Të gjithë na ngulnin sytë. Të gjithë na shikonin gjatë udhëtimit, por këtu ishte ndryshe. Makina që kalonin, duke ngadalësuar ulnin xhamin dhe na shikonin se kush ishim. Ne thjesht thonim “Hello” dhe makinat vazhdonin. Kjo ndodhi disa herë. Mund t’i nuhasnim tashmë bimët e barit. Në të gjithë fshatin vinte erë sikur një barpirës të qëndron ngjitur.

Kur mbërritëm kryqëzimin e parë në fshat, ndaluam për të ftohur motorçikletat. Por pa fikur mirë motorët, një tip ndali Mercedesin e tij dhe na pyeti se kush ishim. I thamë se jemi prej Amsterdami. Mund ta kuptoni se kjo është diçka e mirë për t’u thënë, kur je në një fshat plot me bar. Ai na tha ta ndiqnim, dhe na çoi drejt qendrës. E çuditshme të shihje se fshati ishte tërësisht normal, me përjashtim të barit. Vajzat dhe djemtë e vegjël kthehshin në shtëpi në uniforma shkolle. Kishte një lokal bar dhe një ndërtesë të qeverisë vendore. Kështu, ky djali na shpuri të vendi ku filmuam. Kishte kaq shumë bar atje. Vvërtet e pabesueshme. Pak a shumë siç duket në video. Ai tipi na shpjegoi si ishin punët me të mbjellat. Anglishtja e tij ishte shumë e mirë dhe familja ia kishte paguar arsimimin me paratë e barit.

Më vonë shkuam të vizitonim familjen e tij. Ata e korrnin barin një herë në vit dhe ne kishim shkuar tamam në kohën e duhur. Ishte një shtëpi e vogël në një oborr prej rreth 500 metra katrorë.

Një pjesë e familjes ishte aty, e zënë në përgatitjen e barit. Kishte një vend të vogël nën një çatizë, ku ai thahej dhe në një prej pamjeve mund ta shihni sesi është vënë të thahet, me ne që i qëndrojme përballë. Ai djali na kërkoi të mos bënim fotografi, por unë bëra disa. Por ato që duken në video janë të gjitha në fakt. Nuk ka pamje të tjera.

Dhe natyrisht që nuk mund të bënim foto të njerëzve. Ajo që mund të bënim ishte të tymosnim falas. Unë (Theo) kisha një arsye të mirë për të refuzuar, sepse nuk tymos kurrë, por Daan thithi një teke dhe u bë krejt dru për orë të tëra. Këtë e shihni edhe në video, kur ne shpjegojmë çfarë përjetuam. Çmimi që ata merrnin për barin e tyre ishte 10 për qind e asaj që paguan në kafenetë holandeze. Por për familjen e tij ishte mjaftueshëm për një jetesë për të qenë. Këta ishin njerëz të mirë si të gjithë shqiptarët që takuam, por është pak e çuditshme kur e sheh veten me një automatik të mbushur mbi tavolinë. Kishte edhe një armë tjetër brenda, që duket në fotografi, por ne nuk e vumë re. E pamë vetëm më vonë në foto nga efekti i blicit.

Nëse ky biznes familjar krahasohej me “fermat” e tjera përreth, ishte vërtet i vogël dhe amatoresk. Ka gjithashtu fusha të mëdha me ujitje automatike dhe dordolecë. Është pa dyshim një biznes i madh. Nuk qëndruam shumë.

Krejt vizita mori diçka mes 1 dhe 2 orëve. Po atë ditë u zhvendosëm më tutje dhe gjetëm një vend për të fjetur në Këlcyrë.

 

Morët ndonjë reagim nga miqtë në shtëpi mbi dokumentarin? Si ishin reagimet?

Ia treguam çdokujt që donte ta shihte. Ishte udhëtimi më mahnitës i jetës sime. Dhe kur njerëzit shohin krejt 50 minutat e pushimeve të dikujt tjetër pa iu shkëputur vëmendja, besoj se kjo flet vetë.

A ishte një ndryshim i madh për ju të përballeshit me një realitet që nuk është aq i ngjashëm me Utrehtin apo Brukselin?

Ka dallime të qarta ndërmjet Holandës dhe Shqipërisë. Është ndjesi e mirë të përjetosh një kulturë tjetër, por nuk kemi pasur asnjëherë probleme me diçka të tillë. Në Shqipëri, atmosfera ishte fantastke, ndaj besoj është e lehtë të përshtatesh.

 

Cila është përshtypja juaj e fundit nga ky udhëtim?

Udhëtimi ishte më i miri për të dy ne. Për ne, Shqipëria është vendi ku gjithçka është e mundur. Dhe kjo është një ndjesi shumë e bukur.

 

A do të ktheheshit në Shqipëri?

Pa dyshim! Është kjo një ftesë? Por nuk kemi ende plane. Dhe ka kaq shumë vende të tjera që nuk i kam parë ende, por do të këshillojë çdokënd që të shkojë në Shqipëri.

     http://www.revistajava.al/kryesore-ne-kopertine/2012528/si-zbuluam-shqiperine-e-pabesueshme
Mushkat e ngarkuara me droge                       Mushkat e ngarkuara me droge

“Cannabis” und die OSCE, welche als Touristen Büro bezeichnet wurde

20 Tonnen Cannabis pro Jahr als wichtiges Export Gut der Salih Berisha Mafia mit Dasho Aliko

Nichts Neues, gerade wurden wieder fast 400 kg beschlagnahmt und der Ex-General Direktor Klodian Pajuni, hat man natuerlich einen Job als Kultur Referent in der Mafia Stadt Durres wieder besorgt.

MTKRS-Direktor Klodian Pajuni, will mit “Cannabis” Freigabe neue Touristen gewinnen. Griechen untersuchen die Geldwäsche

Lulzim Basha, dürfte mit der Cannabis Versorung aus Lazarate zufrieden sein und der Skenderbeu Platz und kein Ende des Theaters

Show laufen bei Salih Berisha’s Drogen Baron Dasho Aliko in Lazarate und der Ex-KZ Häftling Gaqo Dumka steht vor Gericht

Salih Berisha’s Drogen Export mit Dasho Aliko: beschlagnahmte Schmuggler Boote: Italien – 1,5 Tonnen, Korfu – 1,0 Tonnen Cannabis
Gjirokastër, sekuestrohen 350 kg drogë
12/05/2012
cannabis albania

Gjirokastër, sekuestrohen 350 kg drogë
Finalizohet me sukses faza e parë e operacionit të koduar SOS për sekuestrimin e lëndëve narkotike.

Policia e Gjirokastrës në rrugën rurale Gjirokastër-Golem ka bërë të mundur sekuestrimin e një xhipi me targa SR 2690 B plot me pako me lëndë narkotike. 350 kilograme drogë janë bërë pjesë e listës së drogës së sekuestruar gjatë këtyre ditëve, duke u arrestuar dhe drejtuesi i mjetit shtetasi Vezir Thanasi, banues në Tepelenë dhe Lorenc Sadikaj nga Vlora.

Sipas policisë droga nga Lazarati kishte destinacion qytetin e Vlorës, për t’u drejtuar më pas drejt fqinjit tonë, Italisë. Ndërkaq vijon me intensitet të plotë operacioni për identifikimin e plotë të rrjetit të trafikantëve, ndërsa në ndihmë për finalizimin e operacionit kanë shkuar efektiva të Drejtorisë së Operacioneve Speciale në Drejtorinë e policisë Gjirokastër.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=234552&ref=fp

Gjirokastër, sekuestrohen 300 kg mariuanë Lazarati
Droga mësohet se vinte nga Lazarati dhe kishte si destinacion kufirin detar, e më tej do të kalonte në Itali. KOMENTO (1)

29 Maj 2012 – 11:12

 

 

TIRANE- Një sasi prej 450 kg kanabis sativa është sekuestruar në dy operacione antidrogë në jug të vendit. Droga me destinacion Greqinë është sekuestruar gjatë orëve të natës ndërsa sot paradite vazhdon operacioni për arrestimin trafikantëve. 

Në Gjirokastër operacioni antidrogë u kodua “Karvani”. Skuadra e antidrogës ndaloi në malin e Sopotit mbi Lazarat një karvan me 4 mushka të cilët transportonin lëndën narkotike. Në secilën mushkë kishte 2 çanta të mëdha me pako mariuna gjithsej 8 çanta me rreth 300 kg. 

Vijon operacioni për kapjen e autorëve pasi kanë mundur të largohen duke përfituar nga errësia dhe terreni i vështirë dhe moti i keq me shi.
Për arrestimin e trafikantëve janë angazhuar dhe policia e Delvinës dhe e Sarandës.

Ndërkohë që në kufirin shqiptaro – grek u sekuestruan në orët e para të mëngjesit 155 kg mariuanë. Sekuestrimi u bë në Igumenicë kur policia greke ndoqi një mjet që vinte nga kufiri shqiptaro-grek. Mjeti nuk i është bindur policisë, por shtoi shpejtësinë dhe është përplasur me një mur afër fshatit Prevezë. Drejtuesi është larguar në këmbë, por është ndaluar më vonë nga policia. Në makinë janë gjetur 145 pako me 155 kg hashash.
(sg/shqiptarja.com) 

100 Frauen bauen direkt in Lazarate Cannabis an. Es gab wieder eine POlizei Aktion, welche wohl durch Geheimhaltung funktionierte.

Droga e Lazaratit, rreth 100 persona të shoqëruar

Share
Lajmi i Fundite Enjte, Qershor 14th, 2012

Foto Ilustruese
GJIROKASTER- Policia e Gjirokastrës ndërhy për të eleminuar që në themel kultivimin e lëndëve narkotike në Lazarat.
Falë një aksioni të befasishëm që është organizuar në orët e para të mëngjesit të sotëm, forcat e policisë, kanë shoqëruar për në komisariat, rreth 100 persona nga qyteti i Gjirokastrës, të cilët janë punonjës në terren të mbjelljeve të sasive narkotike në fshatin Lazarat. Personat janë ndaluar të rrugëtonin në Lazarat përmes furgonëve të linjës Gjirokastër-Lazarat pa dhënë më parë shpjegime arsyet që i çojnë ata të shkojnë në fshatin rebel.
Në bazë të deklarimeve të tyre të sotme në Komisariatin e Policisë së Gjirokastrës, punëkërkuesit, kundrejt 2 mijë lekëve në ditë, hapnin gropa të cekëta për kultivimin e bimëve narkotike në disa territore të punuara dhe pluguara në afërsi të banesave të lazaratasve. Sipas burimeve policore të cilave u referohet gazeta “Panorama”, të 100 personave kryesisht gra, u është marrë deklaratë me shkrim se çfarë punë kryejnë në Lazarat dhe cilët janë punëdhënësit e tyre duke u vënë në dijeni se në rast shkelje të ligjit, do të penalizohen.
Sipas zëdhënësit të Policisë së Gjirokastrës Gentian Mullai, edhe gjatë ditëve në vijim, do të intensifikohen ndjeshëm masat në drejtim të parandalimit të kultivmit dhe trafikimit të bimëve narkotike në fshatin Lazarat.http://www.panorama.com.al/lajmi-i-fundit/droga-e-lazaratit-rreth-100-persona-te-shoqeruar/