Archive for the ‘Balkan (Englisch)’ Category

FBI – Interpol: over the world terrorism mafia group of US Senator Eliot Engel, with Salih Berisha, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja

Monday, October 3rd, 2011

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

1.10.2011: Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi

since 2003, all americans criminals in Albania: Immunität with a illegal Immunität contract, signed with the Albanian Mafia Boss: Fatos Nano.

In Durres US Mafia: Car plate


Typische Mafia Limousine der US Mafia Nr. 1 in Albanien, dem Gambino Clan (der Luchese und Genovese Clan ist in Albanien und im Balkan auch gut vertreten, als neue “Cosa Nostra) Typisches Phantasie Auto Nr. Schild. Man kann sie sehr oft an bestimmten Stellen im Raum Durres und Tirana sehen.

City investigators shut out of Rep. Eliot Engel’s illegal apartment building

Sunday, July 17th 2011, 4:00 AM

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

 

Enid Alvarez/News

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

Rep. Eliot Engel and a business partner have repeatedly ignored city efforts to shut down an illegal apartment at a Bronx building they own, the Daily News has learned.

One city agency cited the owners of 1142 Metcalf Ave. in early 2009, and since then inspectors repeatedly tried to investigate complaints that the illegal unit never went away.

Again and again, Engel and his business partner ignored them, and the initial violation remains open, records show.

Six times since 2009, Buildings Department inspectors door-knocked the six-unit building owned by Engel, (D-Bronx/Westchester), and his partner, local businessman Harry Bajraktari.

Each time they couldn’t get in, so each time they left notices instructing the owners to contact the agency to arrange an appointment – six notices in all since 2009. The latest visit took place last month.

Each time, city officials say, the owners ignored the request.

Engel’s involvement with the Metcalf Ave. apartments began in mid-2008 when Bajraktari, his friend and benefactor, suggested over drinks that Engel become a 24% partner in a six-unit building he was thinking of buying.

Bajraktari, who manages more than two dozen properties in the city, says he’s been friends with Engel for more than 20 years. Since 2005, Bajraktari, one of his other partners, and their families have contributed $72,200 to Engel’s campaigns.

“We were discussing one day, you know, I’m buying this little piece of property, would you want to take a piece of it?” Bajraktari said.

Engel said he agreed, sight unseen, and paid $30,000 for his stake in the company set up to buy the property – E & J Realty Group LLC.

“My mother had passed away [in 2007] and left me some money and I decided that I wanted to invest it,” Engel said.

Though they bought into the property in December 2008, Engel did not reveal his ownership on either his 2008 or 2009 disclosure statements to Congress.He revealed the arrangement for the first time in May on his 2010 statement, then amended the earlier filings last week, after The News asked about it.

He claimed he “neglected to list” the property earlier because he’d made no money off it. The forms require Congress members to report any business interests.

The city began cracking down on illegal apartments in April, after fires in two such apartments killed five people.

The city Department of Housing Preservation and Development first cited Engel’s building for an illegal basement apartment in February 2009.

After that citation, which remained open as of Friday, the Buildings Department began visiting the property to check out subsequent complaints the illegal apartment was still there.

Last week, Engel acknowledged knowing about the complaints, stating, “I think they have been cleared.”

He said his partner was managing the property and he didn’t know the details, adding, “I’m not getting involved.”

“That was one of the reasons …I didn’t buy a piece of property, I would have to manage it myself, and do plumbing and repairs and whatever,” Engel said.

“This was a way of having somebody else manage it while I had part ownership in it. I only have minority ownership in it. I only put in 24%, so this was my way of not having to worry about that kind of stuff.”

Bajraktari blamed the problem on a tenant he said he’s been trying to evict since taking over the property. He said he hopes to get the tenant out by the end of the month.

“When we bought the building the guy was there and we tried to get him out,” Bajraktari said. “We took him to court and the end of this month he’s leaving.”

He said they haven’t charged the basement tenant rent since taking over the property, but could not recall whether he responded to the city’s inspection notices.

Read more: http://www.nydailynews.com/news/politics/2011/07/17/2011-07-17_ya_mean_its_illegal_city_probers_shut_out_of_pols_building.html#ixzz1Zf9IkDmR

http://sahitmuja.wordpress.com und letter to Agron Kulici

 Die US-Albanische Handelskammer: FBI verhaftet erneut einen der sogenannten US Investoren in Albanien:: in Zypern

 

 

Mafia Report in Albania

 pdf investigin :

FBI Salih Berisha Interpol

SHBA, kongresmeni Elliot Engel, lobist i Berishës, nën akuzë për mashtrim biznesi

Kongresmeni pro-shqiptar Elliot Engel akuzohet për aferra korruptive dhe mashtrime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Nju Jork Daily Njuz” ka zbardhur një nga skandalet ku është përfshirë kongresmeni që mbështet kryeministrin Sali Berisha nëpërmjet lobit që drejton në Amerikë. Në një artikull të gjatë dhe të detajuar, gazeta e përfshinë kongresmenin demokrat në deklarime të rreme pasurie dhe në pazaret që ka bërë me biznesmenin shqiptar Ramy Bajraktari në Bronks, një nga lagjet më të njohura në Amerikë.

Flitet për një sipërfaqe apartamenti, ku autoritetet shtetërore kanë tentuar të investigojnë, por nuk u është përgjigjur njeri. Dhe pas këtij apartamenti qëndron pikërisht kongresmeni Engel, i cili në të ardhmen nëse ky skandal zgjerohet, atëherë rrezikon shumë. Engel është mbrojtës i interesave shqiptare dhe i mbështetur nga komuniteti shqiptar në këtë zonë gjatë fushatave në këto vite. Por lidhja me Bajraktarin e hedh në dyshime tepër të forta dhe për faktin se aktualisht Engel mbështet kryeministrin Berisha në Kongres dhe më gjerë në afera korruptive për shkak të interesave që kanë biznesmenët e tij miq në SHBA si Bajraktaredhe

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/sahit-muja.jpgSahit Muja (Sahit Muja, Miliarderi Shqiptar, Bytyci Company)

siehe auch Frankenstein des Balkans und Tirana Terrorist beim Töden und Kinder entführen: Shaip Muja Beruf Organ Händler und Mörder

, bosi i mineraleve dhe që e heq veten si President i Mineraleve Shqiptare, por që në fakt ka dhjetëra marrëveshje me qeveritë e Rusisë, Kinës dhe në Afrikë, duke zhvatur dhe arin shqiptar me koncesione jo transparente.

Sipas gazetës amerikane, Engel është partner në biznes me Bajraktarin dhe figuron pronar i një ndërtese gjigante në 1142 Metcalf Ave në Bronks. Prej vitit 2009 dhe ditët e sotme inspektorët shtetërorë duan ta investigojnë, por nuk janë lejuar. “Herë pas here Engel dhe partneri i tij e kanë injoruar këtë kërkesë dhe e kanë kundërshtuar hapur jo ligjërisht nismën”, shkruan gazeta bazuar në fakte dokumentesh. Më pas edhe Departamenti i Ndërtesave ka tentuar të investigojë dyshimet rreth kongresmenit dhe Bajraktarit. Por edhe këta dështuan, pavarësisht 6 njoftimeve që u bënë. Dhe sipas dokumenteve rezulton se Engel zotëron 24 për qind të ndërtesës gjigante, që ai e pretendon me trashëgimi, por nuk arrin ta argumentojë ligjërisht dhe me dokumente. Për këtë shkak i shmanget detyrimeve dhe së shpejti mund të shkaktojë një skandal jo vetëm në Kongres, por edhe në Senat dhe në Shtëpinë e Bardhë. Sipas gazetës, Bajraktari zotëron dhjetëra investime apo aksione në biznese të ndryshme, përfshi dhe ndërtimin në SHBA. Prej 20 vitesh është mik personal i kongresmenit dhe e ndihmon në fushatat elektorale me mbledhje fondesh tek komuniteti i shqiptarëve në Bronks, që është i madh.

Vetë Bajraktari ka shpenzuar 72 mijë USD për Engel që prej vitit 2005 e deri tani, në ndihmë për fushatën elektorale. Më poshtë linku i plotë i shkrimit që ka tronditur jo pak Bronksin dhe kongresmenët.

http://www.nydailynews.com/news/politics/2011/07/17/2011-07-17_ya_mean_its_illegal_city_probers_shut_out_of_pols_building.html

Publikuar më: 1 Tetor, 2011

Flash / Politikë | nga AMA-News

Immer dabei: Der PR Mann, der Kosovo Killer Schwadrons rund um Xhavit Halili, Sabit Geci: Ferdinand Xhaferrie, ein Versager als Minister!

Kokalari- Engelit: A e ka blerë Berisha mbështetjen tuaj me interesa biznesi?

http://www.ama-news.al/wp-content/themes/newstimes/includes/timthumb.php?src=http://www.ama-news.al/wp-content/uploads/2011/10/Engel-Berisha-Bajraktari1-300x199.jpg&w=418&h=215&zc=1Në një letër të aktivistit shqiptaro- amerikan, Geri Kokalari, drejtuar kongresmenit Eliot Engel, i njohur gjerësisht si një mbështetës i kryeministrit Sali Berisha, hidhen dyshime mbi arsyet e vërteta pas këtij suporti.

Në fillim të letrës, Kokalari, vlerëson kontributin e Engel për të parandaluar pastrimin etnik në Kosovë dhe rrëzimin e diktatorit Sllobodan Millosheviç. Kokalari thotë se edhe ai ka kontributin e tij në pavarësinë e Kosovës, kontribut që është modest në krahasim me atë që mund të ketë bërë Engel. Por Kokalari thotë se nuk e kupton se përse Engel mbështet Berishën.

“Ndershmërisht, kjo është një çudi pasi gjithkush që është familjar me Shqipërinë, e di që Berisha së paku është një autokrat i korruptuar, dhe në rastin më të keq një diktator, i vërtetë për rrënjët komuniste,” shkruan Kokalari, që thekson se ka ndihmuar Shqipërinë postkomuniste, për shkak se të afërmit e tij janë torturuar, ekzekutuar e burgosur pa gjyq në komunizëm, ndërkohë që Berisha ishte një anëtar me kartë i këtij regjimi.

Kokalari i shkruan Engel, duke i dërguar raportin e ODIHR, e duke i thënë se Berisha ka vjedhur e ka dhunuar principin kryesor të demokracisë, zgjedhjet e lira e të ndershme. Më pas Kokalari përmend të gjitha metodat e përdorura nga Berisha për të manipuluar zgjedhjet.

“Në një tjetër denoncim të qeverisjes autokratike dhe korrupsionit endemik të Berishës, The Economist e quan së fundmi Shqipërinë një ‘demokraci hibride’, diçka mes demokracisë dhe totalitarizmit. Raporti e vendos Shqipërinë të fundit në Ballkan si më pak demokratike dhe thekson: përhapja e demokracisë në Shqipëri ka ndaluar,” shkruan Kokalari.

Po ashtu Kokalari i përmend Engelit sulmet e Berishës ndaj medias dhe përpjekjet e tij për të mbyllur gazetën e mirënjohur Tema, e cila kritikon qeverinë e tij.

Më pas Kokalari i përmend implikimin e djalit të Berishës në aferën e trafikut të armëve, dhe i thotë Engel që të pyesë gazetarin e Nju Jork Tajms më mirë për këtë gjë. Ndërkohë që në SHBA është kryer një hetim i plotë, në Shqipëri nuk është hetuar për këtë gjë. “Pyetja që kam është se përse qeveria amerikane nuk i ka bërë presion Shqipërisë që të hetojë për këtë abuzim me paratë e taksapaguesve amerikanë? A ke ndërhyrë ti për të mbrojtur Berishën? A kanë ndërhyrë Patton Boggs dhe Podesta Group për të mbuluar Berishën? Si kongresmen ju duhet të jeni të shqetësuar për abuzimet me paratë e taksapaguesve amerikanë,” shkruan Kokalari.

“Berisha dhe horrat e tij po vazhdojnë të përdhunojnë Shqipërinë, ekonomikisht dhe politikisht,” shkruan Kokalari, që në fund të letrës së tij hedh dyshimet mbi arsyet se përse Engel e mbron Berishën.

“E di që kosovarët, që kanë ofruar dollarët e duhur për fushatën tuaj elektorale, po përpiqen të bëjnë biznes në Shqipëri me ndihmën e Berishës. Në përpjekje për të avancuar interesat e tyre të biznesit në Shqipëri, a ka përdorur ndonjë nga këta biznesmenë marrëveshjen me ty për të ndikuar Berishën?

Në mënyrë anekdotike, kam mësuar se ju jeni partner i E&J Realty Group LLC, një kompani që ka në pronësi një godinë në 1142 Metcalf Avenue në Bronks, dhe partneri juaj është Harri Bajraktari, një biznesmen kosovaro- shqiptar. E njoh Bajraktarin dhe e di që ka shërbyer si mbledhës fondesh për ju në të kaluarën dhe po ashtu ishte me ju kur ngritët dolli me Berishën (shih në foto). Të dhënat tregojnë se ju keni një apartament ilegal në këtë pronë dhe sipas gazetës The New York Daily News, ju keni injoruar përpjekjet e inspektorëve për të hetuar këtë çështje. Të them të drejtën, këtë lloj sjellje pres nga një politikan shqiptar i regjimit famëkeq e të korruptuar të Berishës. Kam mëdyshjet e mia për rrethanat në të cilat jeni bërë partner në këtë marrëveshje dhe për deklaratën tuaj se morët një vendim të shpejtë për të investuar në pronë. Pavarësisht pretendimeve se keni përdorur trashëgiminë për këtë pronë, një rishikim i deklaratës suaj të pasurisë ngre disa pyetje, dhe numrat duket se nuk përputhen,” shkruan Kokalari.

Më poshtë Kokalari thekson se Harri Bajraktari, sipas raporteve të medieve shqiptare, ka takuar Sali Berishën me objektivin për të bërë biznes atje. Kokalari thotë se nuk ka asgjë të keqe me atë që bën Bajraktari, por ai duhet të kuptojë mospërputhjen mes rregullave të financimit të një fushate në SHBA dhe Aktit për Praktikat e Jashtme Korruptive.

“Në çdo rast, shpresoj se nuk po e përdorni investimin tuaj tek E&J Realty me Bajraktarin si model investimesh në Shqipëri,” thekson Kokalari.

Aktivisti shqiptaro amerikan e mbyll kështu letrën: A nuk do ishte mirë më mirë që të kujdesesh për elektoratin tënd në Bronks, me një papunësi shumë të lartë, në vend që të pastrosh emrin e një banditi të korruptuar të Ballkanit?

 

Ama.news

Senator Engel, mit den Krasniq Brüder, der Brooklyn Mafia, inzwischen als Mord und Drogen Gang verhaftet, in einer grossen FBI Aktion.

 

Politikë | nga AMA-News

Sekreti, 30 lobistë mbështesin Berishën për bizneset e tyre, DASH nis hetimet

Një lob i fuqishëm me shqiptaro-amerikanë, ku janë rekrutuar senatorë dhe kongresmenë, është krijuar në SHBA aktualisht me idenë për të mbështetur në ditët e këqija kryeministrin Sali Berisha. Një pjesë sepse kanë investimet në vendin tonë, si”Bechtel”, një pjesë sepse vjelin miliona në vit për reklama si “Patton Boogs” dhe “Podesta Group”, një pjesë sepse janë në tratativa dhe sapo kanë marrë disa koncesione, naftë dhe minerale, si “Tirex” apo “Sky Petroleum”, kurse pjesa tjetër sepse tenton të hyjë në këtë biznes, kryesisht në energjetikë dhe ndërtime, si Rramy Bajraktari, miku personal i kongresmenit Elliot Engel.

Që të ketë një lob që punon për Shqipërinë, nuk ka asgjë të keqe, aq më tepër me ndikim në Kongres, Senat dhe deri tek presidenti i SHBA-ve. Por e keqja është se ky grup ka në përbërje në 90 për qind të tij vetëm kosovarë, shumë shumë pak shqiptarë. Dhe çfarë interesi kanë kosovarët tek shqiptarët?. Asgjë përveç biznesit dhe investimeve që kërkojnë. Për t’ju bërë qejfin, Berisha në vizitën e fundit premtoi se do u heqë koncesionet firmave që ua ka dhënë për hidrocentrale dhe do ia japë tipave si Bajraktari, që kanë ndikim te kongresmeni Engel e më gjerë. Burime të rezervuara i thanë agjencisë AMA se është krijuar një grup me rreth 30 persona të njohur në fushën e biznesit, krimit dhe politikës, me qëllimin e vetëm që të mbrojnë Berishën dhe nëpërmjet tij investimet e tyre të paligjshme.Por tronditja që i është bërë kongresmenit Engel me skandalin e mashtrimit, pasi figuron 24 për qind aksioner te kompania e Bajraktarit, duket se po e shkund keqani edhe politikën e mazhorancës në Shqipëri. Duket se ky ka qenë edhe mesazhi që i është dhënë Berishës në Nju Jork, se grupi do përpiqet, por kohët janë më shumë se të vështira. Departamenti Amerikan i Shtetit, Kongresi, Senati dhe Shtëpia e Bardhë, nuk mund të mbajnë më kurrsesi në kurriz një skandal të tillë, që duket se po prek pak nga pak edhe ambasadorin amerikan në Tiranë. Ky i fundit ka shfaqur mbështetje të hapur ndaj Berishës, duke vënë në rrezik edhe karrierën personale, teksa mësohet se në DASH janë vënë në dijeni nga një grup tjetër shqiptarësh për pazaret në kurriz të politikës amerikane të bëra nga disa pseudo senatorë apo kongresmenë, vetëm që të mbronin një kryeministër që akuzohet se me dorën e Gardës vrau 4 vetë në bulevard më 21 janar 2011.

Ama

The most criminal is Salih Berisha

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/gaddafi-salih-berisha.jpg

 

30.9.2011: Gegen den Oel Betrugs Geschaeftsmann: Hajri Hajredin Elezaj, wurde Interpol Haftbefehl ausgestellt

Kurthi i Berishës për Ramën dhe ambasadori “Kalë Troje”

Der übelste Verbrecher der Welt, Georg Soros, muss auch zum Thema was Sagen.

Implementing integration criteria
29/09/2011

 

Implementing integration criteria

Before the publishing of the European Commission report for Albania, the Soros Foundation announced a detailed study for the country’s fulfillment of these obligations.

The study doesn’t include the two priorities related with the elections, but however, it notes that Albania’s weakest point is the failure to implement the political criterion, in which there has been less progress than one year ago.

“This is mainly and essentially due to the underestimation the efforts needed for the fulfillment, which are indispensable in the areas where they are required. And the progress depends from the political consensus. Compared to one year ago, the reforms have slowed down. Only 20% of the 102 measures planned for 2011 have been implemented, 76% are partially implemented and for 4% the work hasn’t started yet, declared Andi Dobrushi, representative of the Soros Foundation.

But the Foundation has not found full cooperation with the entire administration chain for monitoring the 12 priorities fulfillment, since most of the times their requests have been ignored. This happens when the progress report is planned by consulting the civil society systematically, as the EU representative in Tirana declared.

He added that they sent 50 requests for receiving information from the respective authorities, but received answer for 48% of them, and the information is complete only for 34% of the cases. 20% of the institutions have given no answer at all.

“Albania should mobilize all resources for progressing with the EU integration. This means mobilizing the government, the opposition, the media, academics, citizens and the civil society, because the civil society has a special role for bringing expertise and alternative perspectives in reforms”, declared the EU representative, Clive Rumbold.

After the publishing of the European Commission report on 12 October, the Soros Foundation will undertake a series of activities for discussing the further steps for progressing with the reforms.

The Gangster Georg Soros, immer dabei, wenn es um Geldwäsche aus dem Drogen Handel geht, wobei sein Partner Mark Rich, eine Art Sonder Nummer ist und war.

Die Super Gangster von Georg Soros und Bill Clinton bauten Drogen Netze und Geldwäsche Systeme Weltweit auf.

Marc Rich and then-wife Denise in a 1986 photo

GUIDO ROEOESLI/AP

The Secret Financial Network Behind “Wizard” George Soros

Soros und Muja interessiert am Bergbau in Kosovo

Der weltbekannte Geschäftsmann George Soros hat Interesse am Bergbau in Kosovo gezeigt

image de l'articleDie Zeitung „The Wall Street Journal“ schreibt, dass der Milliardär George Soros zusammen mit dem in New York lebenden albanischen Millionär Sahit Muja in Kosovo in den Kohlebergbau investieren wollen. Es wird geschätzt, dass die Kohlereserven einen Wert von 300 Milliarden Euro haben. Beide Geschäftsmänner haben Kosovo diesbezüglich mehrmals besucht.

Kohlereserven und die rund 15 Milliarden Tonen an Lingit werden schätzungsweise die Rohstoffquelle der Energieerzeuger in der Region bilden.

http://www.albinfo.ch/de/ch-balkan/aktuell/soros-und-muja-interessiert-am-bergbau-kosovo-30385


2003: Idiot Mafia Boss: ENGEL, US HOUSE MEMBERS URGE U.N. TO RESUME KOSOVA PRIVATIZATION
US Lobbyisten only gangsters, for robbering the Kosovo and serbien property!

Member of the U.S. House of Representatives

from New York’s 17th district

ENGEL, US HOUSE MEMBERS URGE U.N. TO RESUME KOSOVA PRIVATIZATION

Washington D.C. - Today, Rep. Eliot L. Engel, Co-Chair of the Congressional Albanian Issues Caucus, announced that ten U.S. Representatives have urged Nicholas Lambsdorff, U.N. Secretary General Kofi Annan’s deputy special representative in Kosova, to rescind a freeze he ordered that brought a halt to all U.N. privatization in Kosova……….

http://engel.house.gov/index.cfm?sectionid=66&parentid=64§iontree=6,64,66&itemid=513

Sincerely,

Eliot L. Engel
MEMBER OF CONGRESS

“Geheimes” NATO Dokument, dokumentiert nochmal die Top Verbrecher im Kosovo: Hashim Thaci und Xhavit Halili
Zerschlagung Jugoslawiens: Die CIA Operation “Roots”

in english: Killer swadron: Xhavit Halili and Hashim Thaci together with Ramuz Haradinaj

KLA is financed by Bin Laden


Albanian Secret Service Chief Fatos Klosi in 16.5.1998 in der “Albania” durch den Albanischen Geheimdienst Chef Fatos Klosi: KLA (UCK) is financed by Bin Laden und oben links: Ferdinand Xhafferie, war der Kommunikator, für den Super Verbrecher der Todes Schwadrone: Xhavit Halili, einem Salih Berisha, bestens bekannt, wie dieser Artikel gut beweist, und besonders peinlich.

Xhaferri: „Rugova i sherben Milloshevicit = „Rugova steht in Diensten von Milosevic“

Die Mord Aufrufe, des Ferdinand Yhafferie, gegen Ibrahim Rugova im Auftrage der Hashim Thaci – Xhafit Halili, Terroristen Mord Bande am 20.5.2000, vor den ersten Wahlen im Kosovo und im Auftrage des damaligen US Botschafters Josef Limprecht, dem Bin Laden Partner in Albanien, wie die Vorgängerin Mariza Lino.

Xhaferri: „Rugova i sherben Milloshevicit = „Rugova steht in Diensten von Milosevic“

Ein klarer Mord Aufruf in 2000 von Ferdinand Xhafferie (heute Minister in Albanien), uralt Verbündeter von Salih Berisha in Albanien (und Binde Glied zur Banken Mafia mit der AIG (aeuch Holbrook), zur US Drogen Politik Mafia um Frank Wisner und anderen CIA Verbrechern), der Mord Banden des Hashim Thaci, des Coordinators der Todes Schwadronen der „DRENICA“ Terroristen, rund um Xhavit Halili, und den BND Berichten usw.. und dem Dick Marty Bericht für den Europarat.

aus Balkanblog

Xhavit Halili, Hashim Thaci und die Fatos Nano und Berisha Mafia


UCK – KLA killer swadron

300 Nah-Ost Terroristen und Islamische Terroristen, waren in Nord Albanien unterwegs und sind noch heute Ehrengäste im Kosovo. der spiegel brachte auch hier den Artikel.

Defense & Foreign Affairs Daily | Mar.17,2004 | Gregory R. Copley,
Editor,
Defense & Foreign Affairs Daily
Volume XXII, No. 50 Friday, March 19, 2004
© 2004, Global Information System, ISSA
Exclusive Special Report
“During the first half of August 2003, 300 Albanian-trained guerillas
— including appr. 10 mujahedin (non-Balkan Muslims) — were
infiltrated across the Albanian border into Kosovo, where many have
subsequently been seen in the company (and homes) of members of the
so-called Kosovo Protection Corps which was created out of Kosovo
Albanian elements originally part of the KLA. In fact, the Kosovo
Protection Force seems almost synonymous with the Albanian National
Army (ANA), the new designation for the KLA. The guerillas were
trained in three camps inside the Albanian border at the towns of
Bajram Curi, Tropoja and Kuks, where the camps have been in operation
since 1997.”
……….
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1100906/posts

Das weltweite Drogennetzwerk der CIA

von Redaktion @ 18:05. abgelegt unter Kriminalität, USA, CIA, Drogenhandel, Barack Obama

Dass die CIA mit Billigung der Regierungen der USA einen gewichtigen Anteil am internationalen Drogenhandel verantwortet, ist spätestens seit dem Bekanntwerden der Geschichte von Barry Seal nicht mehr plausibel abzustreiten. Die Rolle der CIA-Tarnfirma Air America beim staatlich organisierten Heroinschmuggel kann man bereits seit 1972 in Alfred McCoys Buch “Die CIA und das Heroin. Weltpolitik durch Drogenhandel.” nachlesen und lässt sich selbst in der sonst alle missliebigen Informationen schnell wegzensierenden Wikipedia nachlesen. Wie auch im Iran-Contra-Skandal deutlich wurde, finanzierten die Regierungen mit den Drogengeldern der CIA in großem Stil illegale Aktivitäten der Regierung. Hintergrund hat vor ein paar Wochen außerdem einen mit vielen Namen und Quellenangaben gespickten Artikel von Peter Dale Scott übersetzt (Teil 1, Teil 2, Teil 3), der im Detail erklärt, wie die CIA ihre Drogengelder in den 60er Jahren gewaschen hat. Alle Anzeichen sprechen dafür, dass dieses kriminelle System bis heute fortbesteht.

From the U.S. Attorney’s Office Press Release (37 ALLEGED MEMBERS AND ASSOCIATES OF AN INTERNATIONAL ETHNIC-ALBANIAN ORGANIZED CRIME SYNDICATE ARRESTED: Defendants Charged with Trafficking Cocaine, Marijuana, MDMA and Prescription Drugs, and Laundering Tens of Millions of Dollars in Narcotics Proceeds) we see that the syndicate is referred to as “the Thaqi organization.” Appropriately, the same name as the criminal Kosovo state’s prime sinister Hashim Thaci (alternately spelled Thaqi or Taci, and pronounced ‘Tachi’) — and of course other familiar last names, such as Berisha (Albania’s prime minister), also pop up:

Wikileaks cables

03/09/2011 08:46

Kabllogrami,15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme: Kryebashkiaku Lulzim Basha, ministri Sokol Olldashi, numri 2 i PS, Gramoz Ruçi, deputetët Tom […]

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Albanian Mafia fueling Al Qaeda terrorist activity in US: Kosovo schools and orphanages open

 

The FBI Seal where the circle of stars represe...
Chief perpetrators of drug and people smuggling, human body part and weapons sales, sex slavery, passport theft, forgery, abductions and murder, the Albanian Mafia remains to be domineering in their criminal activity both domestically and abroad.
“The Albanian criminal enterprises, operating largely in New York and other Eastern seaboard cities, represent a major challenge to federal agents because of their propensity for violence and brutality,” FBI officials indicate.
“They are a hardened group, operating with reckless abandon,” said Chris Swecker, the FBI assistant director for the Criminal Investigative Division according to a CNN report.
Interpol stated that “Kosovo Albanian Mafia hold the largest share of the heroin market in Switzerland, in Austria, in Belgium, in Germany, in Hungary, in the Czech Republic, in Norway, and in Sweden.”
The head of Sweden’s anti drug unit believes that the gangs supplied “hundreds, maybe thousands, of kilos of heroin” to the Scandinavian countries. The Albanian Muslim Mafia clans are dispersed in Kosovo and Macedonia as well as Albania proper.
The Italian Mafia and the Albanian Mafia
“I hate these f**** Albanians,” a captain in the Genovese crime family was captured saying on tape. The captain continued,
“If you have a beef with them you have to kill them right away. There’s no talking to them.”
Reports indicate that the Albanian Mafia including immigrants from Kosovo has replaced the Italian La Cosa Nostra Mafia, an offshoot of the Sicilian Mafia.
To understand the capacity and how far the arms reach of the Albanian Mafia is to understand briefly the magnitude of La Cosa Nostra aka The Italian-American Mafia:
There are five main New York City Mafia families, known as the Five Families: the Gambino, Lucchese, Genovese, Bonanno and Colombo families.
The Italian-American Mafia aka La Cosa Nostra dominated organized crime in the U.S. It used this status to maintain control over much of the organized crime activity in Chicago, Detroit, Boston, Buffalo, Pittsburgh, Cleveland, Philadelphia, Providence, New Jersey, and New York City, as well as in other cities in the Northeastern United States and across the country, such as Las Vegas, Tampa, New Orleans, Miami, Kansas City, Milwaukee, and many others.
La Cosa Nostra often referred to as the “original Mafia,” was at one time thought to be one of the largest organized crime groups in the United States and held dominance of the National Crime Syndicate.
The Albanian Mafia has been thought to greatly exceed this dominant power and poses as an outstanding figure as one of the most violent crime organizations in operation particularly with their strong connections in Europe union.
Replacing La Cosa Nostra in its rank, size, power and figure in organized crime, the Albanian Mafia holds itself as a domineering force in the Mafia underworld.
Further, a predominant Catholic Mafia is being replaced by a predominant Muslim Albanian FIS.
The Gambino crime family recruits ethnic Albanian assassins
In the 1970s, the Italian Mafia, more specifically the Gambino family recruited and employed Albanians as couriers, transporters, and more significantly assasins as a result of their proficiency.
By 1996, ethnic Albanians were the main assassins for the Gambino family.

At least two of the Gambino Family’s major players or “high level associates,” including Zef Mustafa  were of Albanian enthnicity. Mustafa allegedly made over $700 million for the Gambino family, was later arrested for a $19 million dollar internet heist, and subsequently released on a $5 milliion bond disappearing from the United States.
Reputation
“The ethnic Albanian mafia is very powerful and extremely violent,” said Kim Kliver, chief investigator for organized crime with the Danish National Police.
“If you compare them to the Italian Mafia, the Albanians are stronger and not afraid of killing.”

“The Albanian criminals were special from the beginning,” said Francesca Marcelli, an organized-crime investigator for the Italian government.
Marcelli continued:
When they started appearing here in 1993, they were much different than other immigrants. They have strong motivations and are very violent. Some of them actually pulled machine guns on the son of an Italian Mafioso. To do that in Italy is unbelievable.”
In the north of Italy, the Albanians have taken the prostitution racket away from the country’s toughest Mafia branch, the ‘Ndrangheta.
A representative from the Polish Mob in 2002 was found saying:
“I’m willing to do business with just about anyone. Dominicans, Blacks. Italians. Asian gangs. Russians. But won’t go near the Albanian mob. The Albanians are too violent and too unpredictable.”
Ties to Kosovo Liberation Army and Al Qaeda
Alleged ties to Al-Qaeda, the Albanian Mafia, one of the most powerful criminal organizations in the United States and Europe stretches throughout the United States, Canada, Albania, Kosovo, Macedonia, Serbia.

The FBI believes largely that the Albanian Mafia could be involved in “terrorist financing,” adding more specifically, “ties to organizations suspected of involvement in terrorist financing.”
Even more so, support of Al Qaeda prove notable in the following:

Even more so, support of Al Qaeda prove notable in the following:
Yossef Bodansky, former Director of House Task Force on Terrorism, committed to saying,
“The Albanian mob will not commit acts of terrorism…but will aid Al Qaeda..The role of the Albanian Mafia-tightly connected to the Kosovo Liberation Army (KLA a declared terrorist organization) is laundering money, providing technology, safe houses and other support to terrorists within this country.”
Most if not all of the KLA has been trained and financially supported by Al Qaeda.
(Kosovo was marked as a potential recruiting ground for Islamic extremists. The large numbers of young Muslims living in abject poverty in Kosovo plays ideally into the hands of terrorist recruiters. Al-Qaeda is extremely interested in the region because the Muslim families are large and teenagers make up half of Kosovo’s population, making Kosovo a prime reservoir for the recruitment of young Mujahedeen.)

 • 24 Wahhabi mosques , 14 orphanages and 98 primary and secondary Wahhabi funded schools have been built in Kosovo since 1999. Wahhabism Islam across the spectrum from revival and reform to global jihad is thought to be the chief spiritual source of the Al Qaeda terrorists.

(Chairman Kyl, Senate Subcommittee on Terrorism, Technology and Homeland Security on Thursday, June 26, 2003 stated: “I come before this body to describe how adherents of Wahhabism, the most extreme, separatist, and violent form of Islam, and the official sect in the kingdom of Saudi Arabia, have come to dominate Islam in the U.S. “)

………….

http://fivefamiliesnyc.blogspot.com/2010/08/albanian-mafia-fueling-al-qaeda.html

1.10.2011: Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi


The lie of salih Berisha: first he steals weapons in 1997 and then sold weapons from 1998
Photos of OSCE - NATO observers, about the arms trade in his home near Tropoje, there was already the beginning of 1998 and media reports, such reports

Dummerweise gab es NATO und OSCE Beobachter Anfang 1998, in Nord Albanien, die Fotos machten, wie Berichte schrieben, das direkt aus dem Hause von Salih Berisha, Esel und Maul Tier Kolonnen starten, mit Waffen in den Kosovo. Also hat er wie sowieso bekannt, auch Waffen in 1997, in erheblichen Ausmasse gestohlen aus den Militär Depots, wie Tausend Andere.

Albania’s Berisha denies allegations of weapons dealing

28/12/2010

TIRANA, Albania — Prime Minister Sali Berisha on Monday (December 27th) rejected allegations published by the Serbian newspaper Politika, describing them as “racist slander which are part of the anti-Albanian hysteria orchestrated by Dick Marty”. In its article, Politika described Berisha as one of the main weapons dealers of the Kosovo Liberation Army (KLA) during the 1998-1999 war. According to the newspaper, Belgrade prosecutors have testimony from four Kosovo Albanians who say they purchased weapons in Berisha’s house in the northern village of Prifc. “Politika is the mouthpiece of Serb ultra-nationalist circles and a blind advocate of the genocide committed by the Serbs in Bosnia and Herzegovina and in Kosovo,” Berisha said. (Politika, Balkanweb, Lajmfundit, Sot, Zeri, B92, Beta – 27/12/10)

Snake Bites Back

Thaci’s first response was the same as two years ago: he dismissed the report as “scandalous… filled with defamation and lies and is recycling propaganda from certain people that do not want the best for Kosovo.” The allegations, he told the press, were “construed to damage the image of Kosovo and the war of the KLA.” By Thursday, when the report was adopted by PACE, he was threatening legal action against Marty and the Council of Europe, accusing them of libel.

KLA’s Imperial patrons have also awakened to the danger of the report to their reputations, and are already pressuring Marty to “provide evidence.” Never mind that the evidence was contained in the actual report, or that they hardly offered any evidence for their claims against Milosevic, or Saddam Hussein, or Julian Assange… The EU bureaucracy is waffling on the issue, since they stand to lose the most. After all, it is their “law and order” mission currently supervising the “independent” Kosovo.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=22525

Das Welt Terrorismus Mafia Kartell, des US Senators Eliot Engel, mit Salih Berisha und seiner primitiv Tropoje Idioten Mafia

Rund um die Verbrecher Kartelle, des US Senators Eliot Engel, der Krasniqi, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja, Almir Rrapo - Ilir Meta Mafia, welche Weltweit operieren. Man nennt es dann Aussenpolitik!

 

Letter of Gary Kokolari, an  Senator Eliot Engel!

 

03/10/2011 08:16

Letër kongresmenit Engel

 

Nga Geri Kokalari

30 Shtator, 2011

Shkëlqesia Eliot Engel

SHBA Dhoma e Përfaqësusesve

Uashington,DC20515

Kongresmeni Engel: Gjatë viteve unë i kam admiruar përpjekjet tuaja për parandalimin e spastrimit etnik të shqiptarëve të Kosovës. Është e sigurt që puna juaj gjithashtu ndihmoi në heqjen e diktatorit të pamëshirshëm Slobodan Milosevic nga pushteti dhe dërgimin e tij në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë atje ku i takonte të ishte………………….

 http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/10/03/leter-kongresmenit-engel/

 Hitler and Al-Quida Terrorist Lobbyist: Eliot Engel

kosovo A giant poster on the side of a building in the center of Pec notes that the street was renamed for Congressman Engel in July 2005. His Bronx district includes many Albanians. Enlarge this image.

 

Kosovo’s man in the Bronx

Posted By Lucy Moore

AFP/Getty Images

I figured something was up when Congressman Eliot Engel (D-NY) kept calling Kosovo “Kosova” (the Albanian pronunciation) at the most recent House Committee on Foreign Affairs hearing on the Balkans. Turns out Engel’s swapped the last “o” in Kosovo for a central boulevard in the heart of Pec, a majority Albanian city in western Kosovo that was once the seat of the Serbian Orthodox Patriarch (back in the 15th century, that is).

Sewell Chan, NYT:

 Europa verlangt von Albanien, das es den illegalen geheimen Immunitäts Vertrag von 2003 mit den USA für ungültig erklärt

 Freie Fahrt für Verbrecher: Die Immunitäts Gesetze, für Investoren in Albanien

Noch krimineller geht es halt nicht mehr, wenn man sieht, was sich in Albanien tummelt, seitdem es schon in 2003, Immunitäts Gesetze, für Kriminelle mit US Pass gibt. Nun versucht man noch mehr Kriminelle nach Albanien zu bringen, wie ja der Geheimdi

 Die Drogen und Bau Mafia der Familie Salih Berisha

Teacher for the drug buseniss, for Eliot Engel, Salih Berisha, Brooklyn Mafia

 

Daut Kadriovski: Tarn Name Mehmet Haidini und die Albanische Muslim Mafia

 

Ex-NATO Chef: Lord Roberston: “the KLA were responsible for more deaths in Kosovo than the Yugoslav [Serb] authorities had been.”

Diplomaten des Todes und des Geldes: Holbrook, Bush, Kissinger

 

Diplomat des Geldes – Zum Tod von Richard Holbrooke

Drucken

Von PAUL SCHREYER, 15. Dezember 2010 -

Ein Riss in der Hauptschlagader beendete das Leben einer der schillerndsten Figuren in der amerikanischen Außenpolitik. Der Stress, unter dem Richard Holbrooke bis zuletzt stand, muss gewaltig gewesen sein. Als Sonderbeauftragter der US-Regierung für Afghanistan und Pakistan spielte der 69-Jährige eine Schlüsselrolle. Präsident Obama, der noch in dieser Woche dem Kongress eine lange angekündigte Bilanz zum Einsatz am Hindukusch vorlegen will, trifft die Todesnachricht damit zum denkbar ungünstigen Zeitpunkt. Denn in den USA sinkt der öffentliche Rückhalt für den nach 9/11 begonnenen Krieg immer weiter.

Die Ratten des Georg Soros / William Walker, rund um die Organisation des Albin Kurti “Vetevendosje” im Wahlkampf

 

Was sich Viele seit Jahren fragen, uns lange bekannt ist: Die US Ratten um Georg Soros, finanzieren Albin Kurti im Kosovo, was nicht verwundert. Wie in Albanien (G99), Ukraine, Georgien, Serbien usw.. kommen die erst aus ihren Löchern, wenn man über Regierugns Beteiligungen, Privatisierungs Profite machen kann. “Vetevendosje”, ist der normale US Betrug, von kriminellen Ratten aus den USA.

 William Walker.png
am 12.12.2010: William Walker im Kosovo Wahlkampf für die “Vetevendosje”, eine reine PR Show, der alten CIA-Georg Soros Methoden: CIA “Rote Abteilung” finanziert die Mord und Todes Schwadronen rund um “Hashim Thaci”, Abteilung “Blue”, finanziert Albin Kurti und die “Vetevendosje”!

Nichts Neues, also über die CIA Methoden, Länder zu destabilisieren um Profite zu machen.

ab 2:35 taucht direkt der Profi Verbrecher William Walker als Sprecher der Albin Kurti Organisation “Vetevendosje”, nun im Kosovo auf: Die Financiers des Albin Kurti und seine “Vetevendosje”, sind die Welt weit bekannten Ober Privatisierungs Profiteure, was ja schon durch Martti Ahtisaari bewiesen ist, der im Board ebenso des ICG von Georg Soros sitzt 

Patton Boggs, Frank Wisner Mafia und Rezart Taci mit Salih Berisha

Russian Mafia and Rezart Taci & ARMO & drugs & arms


Baze, Taci & ARMO

Profi Hedge Fond Betrüger aus dem Betrugs Real Estage Mega Ponzi Betrug aus den USA tummeln sich in Albanien.

{image_title}

 

Michael D. Granoff

Chief Executive Officer, Pomona Capital

 

Albanian-American Enterprise Fund to Return
$15 Million to American Taxpayers


FOR IMMEDIATE RELEASE
January 19, 2011
Press Office: 202-712-4320
Public Information: 202-712-4810

www.usaid.gov

US Mafia Hotel Bel Conti in Golem bei Durres und davor noch eine weitere übergrosse Limousine
Der Super Mafia Boss Fatos Nano, erkaufte sich damit sein “Freies Schaffen” auch im Drogen Handel nach Griechenland mit seiner Frau bei der NATO und unterzeichnet wurde der Vertrag, von den Super Lügner dem US Aussenminister Powell (dessen Betrugs Show vor der UN unvergesslich ist) und Fatos Nano als Geheim Papier am 2. Mai 2003! Es war die grosse Geschäfts Zeit in Albanien, mit und im Auftrage der Al-Quida Terroristen,


FBI – Interpol: over the world terrorism mafia group of US Senator Eliot Engel, with Salih Berisha, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

Bujar Nishani bei Eliot Engel was zum Reise Zirkus gehoert

Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi

Saturday, October 1st, 2011

Salih Berisha Mafia Clan PD 

Spy Book Reveals Operational Details of 1998 CIA Balkan Counter-Terrorism Operation
February 4, 2011

A Special Report by Balkanalysis.com Director Chris Deliso in Skopje

Buried deep within a comprehensive history of the CIA’s technical wizardry from the Cold War through to today’s war on terrorism are some intriguing, but overlooked disclosures: previously unknown details regarding a sensitive CIA clandestine operation against Islamic terrorists in the Balkans.

Although the country’s name is not specified in the book, an analysis of available data within the larger historical context indicates beyond doubt that the operation occurred in Tirana, Albania in October 1998, in a joint effort with a CIA station in Western Europe, and probably the one in Rome.

The story becomes even more pertinent today considering the ongoing upheaval in Egypt against the longtime government of President Mubarak, and mass escapes of Islamists imprisoned by him. The prominent CIA role in some of those detainments could conceivably provide a motivating factor for future terrorism against American interests. In any case, the implosion of the Mubarak regime means that decades of sensitive intelligence cooperation could be undone, should the country’s security services be infiltrated by hostile parties.

During the 1990s, Albania became a safe-haven for members of Egyptian Islamic Jihad and al-Qaeda. Their members – some of them fugitives wanted by the Mubarak regime – were drawn to Albania for its proximity to Europe, weak institutions, and the existing presence of a large Islamic charity network which could provide them with “legitimate cover.” Albania thus represented a place of perceived escape; however, the CIA also came to have concerns that American interests in the country were about to be targeted as well- hence the need for an urgent operation.

This CIA Balkan operation is recounted in a fascinating and highly-recommended recent book, Spycraft: The Secret History of the CIA’s Spytechs, from Communism to Al Qaeda (Plume, 2009). It details for the first time how the obscure but effective Office of Technical Services evolved, becoming a vital part of the US intelligence apparatus, with its ever-expanding array of unorthodox spy gear, technology and reconnaissance teams. For the authors, former OTS director Robert Wallace and noted intelligence historian H. Keith Melton, it took several years and much administrative wrangling in order to get permission from the agency to publish this insider’s account of what went on behind the scenes.

While the vast majority of Spycraft is devoted to other matters, the anecdotes concerning Albania make fascinating supplementary reading for those interested in the Balkans, counter-terrorism and understanding the covert tactics of terrorist organizations. The following analysis discusses the revelations that come from the book in both historical context and in terms of the value that can be derived, for pure intelligence understanding, from the episode. Finally, a chronology of key events happening before and after the CIA operation is provided.

Time for prison, like IVO SANADER too.

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/gaddafi-salih-berisha.jpg

 

Setting the Stage: Key Context for the Operation

The CIA anti-terrorism operation chronicled in Spycraft was just one among many others conducted in Albania since 1995, when several foreign terrorist suspects were arrested and secretly rendered out of the country. These actions had ultimately been necessitated by the reckless and opportunistic policy of the Albanian government in the early 1990s, when then-President Sali Berisha allowed foreign Islamic radicals to establish a foothold in the country, under the tacit support of the then-intelligence chief Bashkim Gazidede. (Following the March 1997 riots and the toppling of Berisha’s government, Gazidede fled to Syria and then Turkey; he returned to Albania several years later and died of natural causes in 2008).

The first round of joint operations occurred in 1995, however, when the Berisha administration was still in power. At the time, the CIA cooperation with a special branch of the SHIK that had been set up to deal with Islamic terrorists infiltrated into the country. A SHIK officer involved at the time, Astrit Nasufi, would years later tell the Chicago Tribune that the unit was essentially run by a US intelligence officer they knew simply as “Mike.”

Among several important developments was the detainment and (temporary) recruitment of Hassan Mustafa Osama Nasr, an Egyptian living in Tirana. Commonly known as Abu Omar, this man would in 2003 be kidnapped off a street in Milan by a CIA team- an audacious abduction caused an outcry among the Italian public, legal threats and, possibly, ruined a surveillance operation that was being conducted by the Italians.

Before apparently leaving Albania and discontinuing his cooperation with the SHIK, Abu Omar provided a few precious bits of intelligence. These included information on Egyptian Islamic Jihad figures in Tirana, and terrorist branches in the UK, Germany, and Italy; in the latter, most significant was Milan’s Islamic Cultural Institute, at the time a base for mujahedin operations in Bosnia. (Soon after these revelations, Italian police raided the premises).

The second major round of CIA-SHIK operations occurred in 1998, a year after the country had descended into anarchy following the collapse of crooked pyramid schemes. The Berisha government was toppled and the rival Socialists took power in July 1997. At the same time, tensions between ethnic Albanians and the government in neighboring Yugoslavia were being felt, as a new militant group – the “Kosovo Liberation Army” – stepped up its operations. The Albanian diaspora in America and elsewhere intensified lobbying efforts, eventually winning the support of diplomatic figures such as Madeleine Albright, then Secretary of State, and diplomat Richard Holbrooke.

However, the intelligence community was more skeptical. For example, an October 1998 report from the Office of the DCI Interagency Balkan Task Force noted that “…US mass media propaganda vociferously attacked Milosevic and Serbs… [is] so blatant that it evoked letters to the editor from uninvolved readers for the obviously slanted coverage”.

For the CIA, politics was secondary to the business of providing security. In June and July 1998, several months before the operation documented in Spycraft, two raids on foreign extremists were conducted with the help of the SHIK and Albanian police. According to a subsequent Washington Post investigation of August 12, 1998, these raids netted “…a bag of faked documents and official Albanian government stamps needed to get past customs and police checkpoints [and] certify legal documents” at the home of a foreign “religious scholar,” Maged Mostafa. For the CIA, a prime security danger in Albania had always involved forgery and misappropriation of official identity documents, and these developments only reinforced this understanding.

The Post article noted that several suspects arrested in June and July 1998 were employed by Islamic charities associated under an umbrella network, bankrolled by the Kuwait Joint Relief Committee. Funded by private Kuwaiti citizens and interests through a Kuwaiti bank, the KJRC managed several charities including the Islamic Revival Foundation, which ostensibly aided “poor Muslim families and orphans in Albania.”

Headquartered in Tirana, it had established a strong presence in 1994. Since that year it had been led by Muhamed Hasan, one of the men arrested in the July 1998 operations. In late 1998, then-intelligence chief Fatos Klosi would attest for media that Osama bin Laden himself had visited Albania to organize his charity network in 1994.

Following the arrests, Muhammed Abdul-Kereem, director of the IRF’s orphan assistance program, stated for the media that “we are not taking advantage of the humanitarian assistance to make some other things.” After Hasan was detained, he was replaced at the IRF by Sudanese national Ibrahim Meki, who had “directed the [charity’s] educational institute for several years.” This institute was described in the August report as comprising four buildings “…surrounded by a high wall topped with barbed wire, [with] a sign on its guardhouse stating that only five cars are allowed to pass the gate, including four listed as holding Kuwaiti diplomatic license plates.”

In 2008, Meki (in his same job capacity) would be expelled from Albania, along with Egyptian national Abdulaziz Muhamed, director of a charity called Goodness of Kuwait, and Mamun Awad, director of the Islamic Vakf Society. Taken together, this would seem clear proof that together with bin Laden, Kuwaiti groups during the 1990s and at least until 2008 have directly sponsored extremist activities in Albania.

Further, for the Post report in August 1998, the institute’s general secretary, Sulejman Kurani, attested that its teaching staff hailed from Sudan, Syria, Kuwait and Saudi Arabia, adding that $80,000 had been donated by the charity to help “refugees” in the northern town of Tropoje- “a town that also is a key locus of arms stockpiling and smuggling by members of the Kosovo Liberation Army, the guerrilla group fighting to win Kosovo’s independence from Serbia, Yugoslavia’s dominant republic,” according to the newspaper. This mountainous region was (and is) the stronghold of Sali Berisha, then leader of the opposition Democratic Party.

However, when in July “euphoric” SHIK agents told the local press that the CIA had been involved in the terrorist round-up, al-Qaeda and its supporters were enraged. Several of the men had been rendered to Egypt, where they were reportedly tortured by the authorities. On August 5, a statement co-signed by al-Qaeda promised retaliation for the Albania raids. Two days later, terrorists attacked US embassies in Kenya and Tanzania, killing 224 people and injuring over 5,000.

…………….

http://www.balkanalysis.com/albania/
Balkan CIA Operation „Roots“

Quantcast

Nicht nur Bob Dole, war der Ur-Zerstörer von Jugoslawien, sondern sein enger Politischer Partner Reagon gab die Order Jugoslawien zu zerstören und zu zerstückeln

Reagan’s NSDD 133 (1984) „Secret and Sensitive“

15 YEARS OF THE ALBANIAN AMERICAN CIVIC LEAGUE

November 1988. DioGuardi with President Regan, Congressman Rinaldo and National Security Adviser Poindexter in the Oval Office discussing U.S. foreign policy in Balkans.

aus der Mafia Website AACL

Agim Zogaj, Kron Zeuge im Prozess um Fatmi Limaj, wurde tod in Deutschland aufgefunden

Thursday, September 29th, 2011

Kronzeuge im Prozess gegen Ex-Verkehrsminister tot
28. September 2011 17:33

Laut EULEX-Mission wurde Leiche von Agim Zogaj in einem Park in Deutschland aufgefunden

Prishtina – Der Kronzeuge in einem im Kosovo bevorstehenden Kriegsverbrecherprozess gegen den früheren Verkehrsminister Fatmir Limaj ist tot. Wie die Tageszeitung “Zeri” unter Berufung auf die EU-Rechtsstaatsmission EULEX auf ihrem Internetportal berichtete, sei die Leiche von Agim Zogaj in einem Park in Deutschland aufgefunden worden. Weitere Details waren zunächst nicht bekannt. Die Todesursache soll von den deutschen Behörden untersucht werden. Zogaj war geschützter Zeuge der Anklage und war bisher unter dem Tarnnamen “Zeuge X” bekannt.

http://derstandard.at/1317018736443/Kron…hrsminister-tot

Kosovo War Crimes Witness Found Dead In Germany
Kosovar member of parliament Fatmir Limaj is facing war crimes charges.

Kosovar member of parliament Fatmir Limaj is facing war crimes charges.
September 28, 2011
A European Union official said on September 28 that a key witness in a war crimes trial in Kosovo has been found dead in a park in Germany.

EU rule of law mission spokesman Nicholas Hawton said German police are investigating the death of Agim Zogaj, known as “protected witness X” in the war crimes trial against a former ethnic Albanian rebel commander who is now a senior politician — Fatmir Limaj.

Hawton gave no further details.

Zogaj had been granted protected witness status in return for his testimony in the Limaj trial.

24.12.2010 Opinion: Kosovo under Siege. By Prof. Dr. Agim ZOGAJ/ University of Prishtina
“The Defamatory Report”
(gm) While the Republic of Kosovo as an independent and democratic state is treading new paths in establishing the rule of law and a functional state, Serbian propaganda does not shun any means to deter and damage the processes of state building of its neighbour, Kosovo. In its refusal to recognise Kosovan independence, its territorial integrity and the sovereignty of the Republic of Kosovo, the neighbouring state, Serbia, uses all means at its disposal to interfere in the affairs and internal developments of our country. Serbia, exploiting institutional means, quite openly and without being impeded by anyone, is using the community of the Serbian minority, especially those in the northern part of Mitrovica, to obstruct the advancement of the Kosovan state. Serbia, in close cooperation with its historical friends and allies does not cease to use propaganda as a manipulative campaign tool in its political war against Kosovo for its own hegemonic purposes. The fabrication and and execution of political propaganda against the Albanian nation, not only against the state, but against our leadership and the former Kosovo Liberation Army, has always been part of Serbian tradition and is well known historically. As an illustration of Serbian tradition and the affinity of Serbian governments for fabricating anti-Albanian propaganda, we quote the ideologist of modern Serbian nationalism, the academic Dobrica Cosic, who writes: “The lie is a form of our patriotism and the testimony of our innate intelligence. We lie in a creative manner, with imagination and invention.”
advertisement

……..
http://www.globaliamagazine.com/?id=1096&add_comment=on

28 Sep 2011 / 15:29
Key Witness in Kosovo War Crimes Trial Found Dead

Agim Zogaj, a key witness in the Klecka war crime case against former Kosovo Liberation Army, KLA, Commander Fatmir Limaj and nine others, has been found dead in a park in Germany.
Fatmir Aliu
Pristina
agim zogaj
Blerim Krasniqi , a spokesman for the European Union rule-of-law mission in Kosovo, EULEX, told Balkan Insight: “EULEX can confirm that Agim Zogaj, known as the Witness X, in the Klecka case, is found dead in a park in Germany”.

Agim Zogaj is understood to have been a former KLA fighter who was under the command of Fatmir Limaj, the ruling Democratic Party’s of Kosovo, vice-president and a member of the Parliament. Codenamed “Witness X” while alive, it is not clear whether he was afforded any special witness protection programme.

Former government transport minister Fatmir Limaj was placed under house arrest for one month on September 22.

Last month, an indictment against Mr Limaj and nine other defendants in the in the so-called Kleçkë/Klečka case was confirmed and a main trial is expected to follow. The indictment charged the defendants with various counts of war crimes allegedly committed in 1999 at an improvised detention center located in the village of Kleçkë/Klečka.

Limaj handed himself in to the District court last week to attend a detention hearing.
The hearing took place after Kosovo’s Constitutional Court ruled earlier in September that parliamentarians are not immune from prosecution if sought by the law. The ruling came into effect two days later and made it possible for the former minister to be arrested.

EULEX prosecutors questioned Limaj in March but did not arrest him. Limaj is currently a member of parliament for the ruling Democratic Party of Kosovo, PDK, which is led by Prime Minister Hashim Thaci.

Limaj, who remains a popular figure in Kosovo, has already faced a war crimes trial before the International Criminal Tribunal for former Yugoslavia, ICTY. He was charged, along with Isak Musliu and Haradin Bala, with committing war crimes against Serbs and Albanians suspected of collaborating with Serbia during the Kosovo war.

But in November 2005 the ICTY acquitted him and he returned home to a hero’s welcome, with street celebrations in Kosovo’s capital, Pristina.

Prishtinë ( PLOTËSUAR 17:32) – EULEX-i ka konfirmuar se dëshmitari kyç në rastin Kleçka është gjetur i vdekur në një park të Gjermanisë. Zyrtarë për informim të misionit evropian nuk kanë dhënë detaje tjera, por vetëm kanë thënë se hetimet janë duke u bërë nga policia gjermane.

Në foto, që publikohet ekskluzivisht dhe për herë të parë nga Portali LajmeShqip.com, është i shumëpërfoluri Dëshmitari X, alias Agim Zogaj, i njohur si protagonist kyç në Rastin Kleçka. Fotografia është bërë nga xhirimi i videos, gjatë dhënies së dëshmisë për Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës, në cilësinë e dëshmitarit të mbrojtur në Rastin Kleçka. Në video është regjistruar data 19 Janar 2004.

Wikileaks: Albania “Too Corrupt” for Substantial Aid – The protracted death of democratic Albania

Sunday, September 11th, 2011

 8.9.2011: European Council on Foreign Relations: The protracted death of democratic Albania

Wikileaks: Albania “Too Corrupt” for Substantial Aid
Tuesday, 30 August 2011 12:54
E-mail Print PDF

Cables leaked from the U.S. Embassy in Albania written in 2009 reveal that concern about corruption at all levels of Albanian government led officials to withdraw substantial portions of aid money.

A cable penned by US Ambassador in Tirana John Withers warned a U.S. aid agency, the Millenium Challenge Corporation (MCC), that Albania did not have the transparency nor the technical capacity to manage the potential hundreds of millions that could be disbursed under the program.

“Corruption in Albania remains endemic and entrenched at all levels of government and society,” he wrote on November 13, 2009.

Withers acknowledged an increase in trials for corruption, but said those were mainly for lower-level government officials, while Prime Minister Sali Berisha and his family, high level opposition figures, and numerous parliamentarians were perpetrating large scale corruption without punishment.

He said he had serious doubts that the money would be spent according to the MCC’s aid priorities.

“Without a tight oversight mechanism, the Embassy cannot be sure that substantial

amounts of US taxpayer money would not go to wrongful and illegal uses,” he cautioned.

He also warned that the Albanian “lacks the necessary expertise and bureaucratic structures necessary to manage its money in all but the most elementary ways.”

The MCC made two grants to Albania for $13.8 million and $15.7 million in 2006 and 2008 respectively, but becoming a “compact member” would have made it eligible for hundreds of millions of dollars in aid. However, that aid was never extended even though Albania met the criteria, possibly because of Withers’ cable.

http://www.reportingproject.net

Original wikeleaks cabel Albanien

USA: Concerned for Albania
09/09/2011 19:00

USA: Concerned for Albania

The United States expressed their concern for the consequences of the political stalemate in Albania after the May 8th local elections, which are withholding the further reforms that Albania needs to receive the EU candidate status.

The declaration came by the US ambassador at the OSCE, Ian Kelly, during a meeting at the Permanent Council of OSCE in Vienna.

“The United States greets the decision of the Socialist Party for returning in Parliament. Washington appeals the Socialist Party to fulfill its commitment for a complete and active participation in the Parliament, and at the same time appeals the ruling coalition to create a more inclusive political climate”, ambassador Kelly declared.

Kelly expressed the concern of his government regarding corruption in Albania, which according to him is still problematic.

“We have taken some steps in the right decision, such as the accordance of the Albanian legislation with the international one against corruption, and the establishment of the electronic system in tenders. But war against corruption can succeed only if political parties will not use it for their own benefit”, he underlined.

As for the organized crime, Mr. Kelly declared that Albania has reached progress in the war against this phenomenon and the traffic of human beings.

For the US ambassador in Vienna, US and Albania have excellent relations and both countries are committed to strengthen the connections of the governments with other peoples.

Ex Regierungs – Aussenminister bestätigt die Echtheit, über das verrottete und kriminelle Politiker System in Albanien

Thursday, September 8th, 2011

Man muss die Peinlichkeit der wikeleaks cables, über die dumme und kriminelle Kaste der Albanischen Politiker und Regierung nicht extra bestätigen. Wir bringen und brachten vor Jahren noch viele weitere Details und Fakten, auf der ältesetn Albanien Website und noch viele andere Namen, inklusive NATO, BKA, BND Papiere und viele Zeugen. Wir zitierten aus Gesprächen mit höchst rangigen Leuten, aus dem Sicherheits Bereich, bereits vor sehr vielen Jahren u.a. auf albania.de (seit 1994)

2.9.2011: EU finanziert: der Top Polizisten Mafia Club in Albanien u.a. mit Fatos Nano, Ilir Meta, Salih Berisha und Agron Kulicaj 

Das vollkommen verrottete System der dummen Politiker in Albanien, welche schon den UN Embargo Bruch vor über 16 Jahren organisierten, bis zum NATO Geheimnis Verrat,  ist in der Welt einmalig, genauso wie die noch dümmere Zerstörung der Albanischen Umwelt und des Tourismus, durch vagabundiertende Verbrecher Clans, welche überall Grundstücke besetzen, Bäume umschlagen und abfackeln und die Küste zubetoniert haben mit irgendwelche Hirnlos Beton Bauten.

Mustafaj: Wikileaks cables, true

 

Mustafaj: Wikileaks cables, true

The former Foreign Minister, Besnik Mustafaj declared in Top Channel’s program “Top Story” that the materials published by Wikileaks are true and should not be seen as distortion of facts.

He underlined that after he read the cables that mentioned him, all of them resulted true.

“It is an arsenal of materials that should be seen very carefully by everyone. The reports of a diplomat, whether American or Albanian, the diplomatic report has two parts. One that reports facts which he is not allowed inventing. And for his opinions is has his own responsibility”, declared Mustafaj.

“After reading the cables that involved my name, I never saw my speech being distorted. I consider this as a very serious damage for the political class. This is a mirror that is never 100% true to reality, but the essence is always the same”, Mustafaj declared.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2603

Enver Hoxha men – Salih Berisha: European Council on Foreign Relations: The protracted death of democratic Albania

Zu blöde, als Minister, in der Administration – wie ebenso wikeleaks festhält u.a. für Verteidigungs Minister Fatmir Mediu, vor Jahren.

“Secret Service law undermines democracy”
05/09/2011 21:20

 Share

Secret Service law undermines democracy

The case of the State Secret Service has been a concern not only for the US Embassy in Tirana.

This concern was raised in Brussels, in NATO-s headquarters. A cable shows the dialogue between the US ambassador in NATO and the Albanian ambassador.

The latter was asked to give the message that the passing of this law would undermine democracy in Albania.

US: Berisha wants Secret Service Control

A cable classified as “secret” sent to the US Department of State, expresses the concern of the US Embassy in Tirana for Berisha’s attempts to control the Albanian Secret Service, also including the stance of the President Bamir Topi for this draft law.

The cable sent on 27 January 2010 says that this law turns the Information Service into a political instrument for the Albanian Prime Minister Sali Berisha for intimidating political rivals.

Such amends would change the cooperation with other institutions, including ours, by damaging the international confidence in Albania’s opportunities for monitoring the Guatanamo prisoners that have arrived or that will arrive in the country.

The cable continues with the concern that the US Embassy and EU legal experts have expressed for this law that opens way to abuses.

By analyzing the Berisha’s past relations with the Secret Services, the cable underlines that it is not the first time when the Berisha government tries to control the Secret Service for giving it another role, while the Secret Service is one of the only institutions that has been able to preserve its independence, despite its unpleasant relations with the Prime Minister.

The cable continues to list Berisha’s attempts in 2006, when he proposed the law for merging the Secret Service with the Interior Ministry, but he withdrew this request after an intensive opposition by the international community. In 2006, Berisha orchestrated an unsuccessful campaign for discharging the Secret Service Director, Bahri Shqiri, with whom he didn’t have good relations. According to the consultation law, they are supposed to meet once a year, but they have never faced each other for many years.

Shaqiri has only sent a copy of the yearly report to the Prime Minister.

After failing to discharge Shaqiri, the Prime Minister has tried to weaken the Secret Service by giving more rights and privileges to other agencies and also by decreasing its funds.

The cable also mentions a meeting of Ambassador Withers with the President Bamir Topi, saying that the head of the Albanian state has expressed his deep concern for this law that reminded him the frightening communist institution, the State Security Service.

Quoting many other sources, the US Embassy says that these are clear attempts by Prime Minister Berisha for taking under control the remaining independent institutions.

The same sources have declared that Bahri Shaqiri, a friend of the US government, is a professional figure whose chances are to leave his duty for being replaced by someone handpicked by Berisha. This would create a negative effect to the employees of the Albanian Secret Service, many of whom are trained by the United States and who will be replaced by other inexperienced people.

The cable concludes with the comment:

“For this reason, the international community has only a few days to warn the Albanian government for the danger of this law”.


http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2539

Kabllogrami-bombë: 6 politikanët VIP të lidhur me krimin

30.8.2011: 15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

Mit Vorsatz, hat Salih Berisha und seine kriminelle Bande, die Polizei ruiniert! Man muss das ja nicht mehr kommentieren, was klar war, als Lulzim Basha Innenminister wurde. Das hinter den Polizisten Morden in Durres, mit Dritan Dajti, viel mehr steckt, ist total bekannt. Die gesamte Mafia Prominenz in Durres, war mit Dritan Dajti verbunden, also auch der Polizei Apparat, was jedem bekannt ist in Durres, seit dem Mord an Polizei Präsident Gani Malushi in 2004, wo die Partner und Kollegen beim Mord, die Söhne des Paten von Durres “Spartak Braho”, identisch mit der Nard – Lefter Koca Mafia (Schwager von Agron – Armando Duka).

Partei übergreifend und Dritan Dajti (der gesuchte Mörder), war ja ein Unter Capo bei Sokol Kociu, was der ja selbst im TV sagte. Dritan Dajti, steht vor Gericht, als Mörder der 4 hohen Polizisten von Durres am 9. August 2009.

 

4 hohe Polizisten werden bei Durres erschossen ( 1 2 3 4)

 

Engste Verbindungen sind zu den Gangsters rund um die Skrapari Bande, gut dokumentiert, u.a. zu den Ex-Staatssekretär Eduard Belegu, oder zu dem Super Mafia Boss in Tirana: Tan Lepuri, der auch als Chauffeur der Gangster Braut und Ehefrau von Ilir Meta: Monika Monika Kryemadhi, diente! Wir berichteten schon vor Jahren, über diese Gangster Braut.

USA: Kulicaj, crime connections
02/09/2011 15:10

 


USA: Kulicaj, crime connections

The promotion of Hysni Burgaj as General Chief of the Albanian Police and the changes he undertook only one week after taking duty, by replacing almost every police chief in Albania, has been treated in a US Embassy cable that was published on Wikileaks.

“The surprising changes in the Police show that he is untouchable”, says the title of the cable sent on 25 November 2009, referring to the promotion of Agron Kulicaj. The sudden changes in the police, even to that of the Albanian Border, have been criticized by international donators, such as PAMECA, which had trained the police agents that were discharged.

Some of the donators believe that the changes were in full accordance with the rules, but they expressed their concern for the Director of Intelligence, Agron Kulicaj, who remained immune to Burgaj’s changes. Quoting other sources, the US Embassy says that Mr. Kulicaj is corrupted and the international donators had refused to help the Albanian Police when he was on charge.

The writer of this cable underlines that Ambassador Withers has expressed his concern for the corruption in the highest ranks of the Albanian Police, including even the Interior Minsiter Lulzim Basha, quoting the concerns of ICITAP regarding Mr. Kulicaj and the Police Chief, Hysni Burgaj. But Burgaj had declared that Kulicaj had strong ties with the Prime Minister Berisha, and every attempt for removing or transferring him should come from the Prime Minister himself.

The cable has other scandalous details, if they are true, for high rank police leaders such as Mr. Kulicaj.

“We have reasons to believe, same as other US Intelligence Agencies, that Kulicaj’s corruptive practices are known by now, but there are voices in the Police who say that Kulicaj himself has helped Dritan Dajti to escape from the Police operations that aimed to arrest him.”

Quoting sources from the Albanian Police, the US Embassy has transmitted their concern for Kulicaj to the US State Department, saying that the police undertook the operation for arresting Dritan Dajti in August, exactly when Kulicaj were outside Albania, leaving him no chances to help him escape”.

The concluding comment of ambassador Withers in this cable shows the difficult position of the Police Chief in front of his dependent Agron Kulicaj:

“Burgaj declared that he has his own problems with Kulicaj and others who have been suspected for corruption and connections with the organized crime. Mr. Burgaj has been intimidated by Kulicaj, since he has close relations to the Prime Minister, as his former bodyguard. Burgaj suggested that the concerns of the US Embassy for Kulicaj should be presented to the Prime Minister Berisha, who is the only one who can decide where his former bodyguard should work”.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2490

Original Dokumente über Albanien bei wikeleaks, wo im Moment die Website nicht funktioniert.

http://wikileaks.org/origin/39_0.html

Wir haben vor einem Jahr, schon auf die Verbindung von Agron Kulicaj, mit den Polizisten Morden hingewiesen, das hohe Polizei Offiziere darin verwickelt sind, die Prominenz der Durres sogenannten Geschäftsleuten und Agron Kulicaj, der den Treibstoff schmuggel und Betrug ebenso organisiert, wie Dritan Prifti outete.

Heute machte der Ex-Minister Dritan Prifti seine Aussagen bei der General Staatsanwaltschaft, über den Treibstoff Schmuggel von Italien in den Kosovo durch den 2.höchsten Polizisten in Albanien: Agron Kulicaj und Ex-Chef Leibwächter von Salih Berisha! Es wurden weitere Dokumente und Beweise übergeben, wo bereits Etliches an Unterlagen beschlagnahmt wurde. Normal Geschäft von kriminellen Banden, welche im Polizei Dienst sind und eine Art Tradition! Und weil die Staatsanwaltschaft, in die Regierung hinein ebenso ermittelt, boykottierte die DP Partei, in Fiere den Besuch des Staats Präsidenten Bamir Topi. Im Geiste der Parlaments Präsidentin Topalli eben, welche eine stroh dumme Betrügerin ist, wie Andere ebenso im Klientel Apparat der PD!

Unsere Meinung zu dem Fall Dritan Prifti und Agron Kulicaj! Dritan Prifti ist ein kluger Mensch, einer der wenigen klugen Politiker sogar, aber auch so eine Art Berufs Betrüger. In diesen Kreisen erfährt man ungeheuer Viel, so das die Sache mit Agron Kulicaj, sogar sehr typisch ist, weil ja auch die Firmen ARMO usw.. wie bekannt in diese Betrugs Schmuggel Ringe um das Albanische Öl, Auslands Importe seit 20 Jahren verwickelt ist und es eine Politische Tradition ist, was auch der Weltbank gut bekannt ist, wie das läuft. Es gehört zu den Standard Betrugs Geschäften der Albaner Politischen Mafia.

15 Tetor 2010 – 13:32 | Shqiperi

Kontrabanda e naftës Prifti: Kam provat, do jetë hetimi i dekadës
Kontrabanda e naftës Prifti: Kam provat, do jetë hetimi i dekadësTIRANE- Ish-ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti i përgjigjet thirrjes së prokurorisë dhe paraqitet pranë prokurorëve të njësisë Task-Force për të dhënë dëshminë e tij për kontrabandën e naftës së papërpunuar ose siç njihet ndryshe, ‘virxhine’.

http://www.albania.de/alb/index.php?p=2572

 Rund um Agim Pepa, das Fake Opfer für den Mord am Polizei Präsidenten Gani Malushi, weil direkt wichtige Fatos Nano Freunde, die wirklichen Drahtzieher sind und waren.

Bereits aus 2004, über die Spartak Braho Geschichten.

http://www.albania.de/alb/index.php?p=72

wikileaks: Seit Jahren bekannt: die Salih Berisha Regierung ist ein krimineller Idioten Club

Alles seit langem bekannt, nicht nur durch albania.de: die Salih Berisha Regierung ist stroh dumm, primitiv und hoch kriminell (Albanian government’s poor administrative capacities), wo dann die Frage auftritt, über die kriminellen Orgien und Falsch Informationen des Lobby Vereines DAW (Deutsch Albanische Wirtschafts Verein), was man als gezielten Betrug richtig bewerten muss und Mafiösen Auftreten, mit Partner der Albaner Mafia. Der Visa Skandal lässt grüssen.

Wikileaks: SHBA dyshime per Agron Kuliçaj. Burgaj: Ka lidhje me Berishën

Agron KulicajEmërimi Hysni Burgaj si Drejtor i Përgjithshëm i Policisë Shqiptare përfshi ndryshimet që ai ndërmori vetëm një javë pas marrjes së detyrës, të pothuajse të gjithë shefave të…

Sep 2 2011 / Lexo me Teper »

Bereits aus 2004, über die Spartak Braho Geschichten.

http://www.albania.de/alb/index.php?p=72

wikileaks: Seit Jahren bekannt: die Salih Berisha Regierung ist ein krimineller Idioten Club

Alles seit langem bekannt, nicht nur durch albania.de: die Salih Berisha Regierung ist stroh dumm, primitiv und hoch kriminell (Albanian government’s poor administrative capacities), wo dann die Frage auftritt, über die kriminellen Orgien und Falsch Informationen des Lobby Vereines DAW (Deutsch Albanische Wirtschafts Verein), was man als gezielten Betrug richtig bewerten muss und Mafiösen Auftreten, mit Partner der Albaner Mafia. Der Visa Skandal lässt

NATO Geheimpapiere, über die Xhavit Halili, Hashim Thaci, Salih Berisha, Ilir Meta, Fatos Nano Mafia

Salih Berisha: is little more than an international criminal conspiracy

Samstag, 27. August 2011

Wikileaks: Die primitive Gangster Familie des Salih Berisha und Jamarber Malltezi Mafia Syndikat

10.8.2011: NATO schränkt den Geheimniss Zugang für die Mafia Regierung in Tirana ein – Sekreti, NATO rrit vëzhgimin ndaj Shqipërisë

Das FBI hat den Inhaber der Commonwealth Albanian Hydro Ventures, Inc. (CAHV), Paul John McMann, in der Geldwäsche Metropole Zypern verhaftet, welcher 7 HEC Wasser Kraft Lizenzen in Albanien hat.

11.8.2011: FBI nimmt einen US-Albanischen Investor fest und Albanisch Geschäftsleute, betrieben ein Heroin Labore

Der Gangster Boss Ilir Meta, Chef der berüchtigen Skrapari Bande, ein Thema ohne Ende in Albanien. “Persona non Grata” in der Welt, und bei dem Dumm Taxifahrer Joschka Fischer der grosse “Reformer”, was der korrupte Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft und sein mafiöser Ableger DAW dreht, das der Kerl überhaupt je nach Deutschland eingeladen wurde, bis hin zum Ludgar Vollmer, Visa Betrugs Skandal, rund um die Bundesdruckerei.

Salih Berisha, erhielt in diesen Tagen, höchsten Sicherheits Besuch, streng geheim, wo er schriftlich mitgeteilt erhielt, das es verboten ist: das Ilir Meta, nochmal ins Kabinett zurückkommt, weil diese Betrugs Verbrecher Gestalt, ohne Bildung und Beruf, dies gerade versuchte. Er soll zur Rechenschaft gezogen werden.

Ilir Meta, der “Frankenstein” der Albanischen Politik ( 1 2)

corruption – Daily: Oman, Guinea Bissau to withdraw Kosovo recognitions and more?

Thursday, September 8th, 2011

Daily: Oman, Guinea Bissau to withdraw Kosovo recognitions

BELGRADE — Oman and Guinea Bissau have withdrawn their decisions to recognize Kosovo’s independence, daily Blic writes.

 

This is the first time since Kosovo unilaterally declared independence that some country has decided to make such a move.

Serbian officials were informed about the decision during bilateral meetings at the Non-Aligned Movement summit in Belgrade.

According to Blic, Oman delegation head informed the Serbian officials that Oman had never recognized Kosovo even though Priština had celebrated it.

“(Serbian Foreign Minister) Vuk Jeremić told Oman’s delegation chief that he was dissappointed with the country’s decision to recongnize the independence despite the promise he was given earlier that it would not happen. His interlocutor was surprised and convinced the minister that it had never happened. Also, Guinea Bissau started the recongnition process, but the MPs were against it so the procedure was suspended,“ the daily quoted a source from the Non-Aligned Movement summit organizing committee.

The daily’s source assessed there would be more such decisions.

“Two more countries have annnounced withdrawal of their decisions and it should be announced soon, and there is an investigation in an African country against a top official who took money from an Albanian businessman to push for the decision about the recognition,“ Blic pointed out.

SUBJECT: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT

Tuesday, September 6th, 2011

US: Law Breakers Turned Law Makers
03/09/2011 20:10

Share

US: Law Breakers Turned Law Makers

“Law Breakers Turned Law Makers”. This is the title of the cable with which the US Embassy has made a list of DP, SP and SMI politicians who have connections with the crime world.

The three greatest political forces in the country have MPs connected with organized crime, but the embassy cannot prove it through legal ways.

The new Parliament of 2009 has among the MPs drug traffickers and others involved in money sliding.

The US embassy has listed the names of the deputies, starting with Tom Doshi from the Socialist Party, for whom it writes: http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2518
USA: Kulicaj, crime connections
02/09/2011 15:10

 


USA: Kulicaj, crime connections

The promotion of Hysni Burgaj as General Chief of the Albanian Police and the changes he undertook only one week after taking duty, by replacing almost every police chief in Albania, has been treated in a US Embassy cable that was published on Wikileaks.

“The surprising changes in the Police show that he is untouchable”, says the title of the cable sent on 25 November 2009, referring to the promotion of Agron Kulicaj. The sudden changes in the police, even to that of the Albanian Border, have been criticized by international donators, such as PAMECA, which had trained the police agents that were discharged.

Some of the donators believe that the changes were in full accordance with the rules, but they expressed their concern for the Director of Intelligence, Agron Kulicaj, who remained immune to Burgaj’s changes. Quoting other sources, the US Embassy says that Mr. Kulicaj is corrupted and the international donators had refused to help the Albanian Police when he was on charge.

The writer of this cable underlines that Ambassador Withers has expressed his concern for the corruption in the highest ranks of the Albanian Police, including even the Interior Minsiter Lulzim Basha, quoting the concerns of ICITAP regarding Mr. Kulicaj and the Police Chief, Hysni Burgaj. But Burgaj had declared that Kulicaj had strong ties with the Prime Minister Berisha, and every attempt for removing or transferring him should come from the Prime Minister himself.

The cable has other scandalous details, if they are true, for high rank police leaders such as Mr. Kulicaj.

“We have reasons to believe, same as other US Intelligence Agencies, that Kulicaj’s corruptive practices are known by now, but there are voices in the Police who say that Kulicaj himself has helped Dritan Dajti to escape from the Police operations that aimed to arrest him.”

Quoting sources from the Albanian Police, the US Embassy has transmitted their concern for Kulicaj to the US State Department, saying that the police undertook the operation for arresting Dritan Dajti in August, exactly when Kulicaj were outside Albania, leaving him no chances to help him escape”.

The concluding comment of ambassador Withers in this cable shows the difficult position of the Police Chief in front of his dependent Agron Kulicaj:

“Burgaj declared that he has his own problems with Kulicaj and others who have been suspected for corruption and connections with the organized crime. Mr. Burgaj has been intimidated by Kulicaj, since he has close relations to the Prime Minister, as his former bodyguard. Burgaj suggested that the concerns of the US Embassy for Kulicaj should be presented to the Prime Minister Berisha, who is the only one who can decide where his former bodyguard should work”.

tStyles DefLockedState=”false” LatentStyleCount=”156″> < ![endif]–>

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2490

Original Dokumente über Albanien bei wikeleaks, wo im Moment die Website nicht funktioniert.

http://wikileaks.org/origin/39_0.html


Rund um Agim Pepa, das Fake Opfer für den Mord am Polizei Präsidenten Gani Malushi, weil direkt wichtige Fatos Nano Freunde, die wirklichen Drahtzieher sind und waren.

Bereits aus 2004, über die Spartak Braho Geschichten.

http://www.albania.de/alb/index.php?p=72

wikileaks: Seit Jahren bekannt: die Salih Berisha Regierung ist ein krimineller Idioten Club

The most stupid, criminal government of the World: Albania “state capture” of primitivs.(Albanian government’s poor administrative capacities),

Fail State, in order from United States, criminells CIA people like Frank Wisner, drug boss Nr. 1 in the world, the Georg Soros Gangster group, and a lot of stupid Lobby Politicans from Europa.

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000552

SIPDIS

DEPT FOR EUR/SCE

E.O. 12958: DECL: 08/12/2019
TAGS: PGOV KDEM KCRM ASEC PHUM PREL AL
SUBJECT: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT

Classified By: AMBASSADOR JOHN L. WITHERS II FOR REASONS 1.4 (b) AND (d
).

¶1. (C) Despite the relative calm on Election Day, it has
very much come to our attention that there is a strong
undercurrent of people tied to organized crime that
participated and/or were involved in possibly manipulating
the June 28 elections. The three major parties, the
Democratic Party (DP), the Socialist Party (SP) and the
Movement for Social Integration (LSI) all have MPs with links
to organized crime. While Post cannot legally prove these
links, the conventional wisdom, backed by other reporting, is
that the new parliament has quite a few drug traffickers and
money launderers. During the electoral campaign, one
politician, Alex Keka, a local head of the Christian
Democratic Party (CDP) in northern Albania, was even killed
by a car bomb. Keka was suspected of being involved in the
trafficking of arms and narcotics. (NOTE: Keka was not
running for Parliament, although other members of his party
were. END NOTE).

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. (C) Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

¶3. (C) Comment: Post is not sure which tack the ODIHR report
on the Albanian elections will take once released, but it is
widely accepted locally that many MPs posing as „businessmen“
are in fact strongly suspected of having ties to organized
crime. These individuals are now MPs, have immunity under
the law, and are responsible for making the laws that will
propel Albania toward further Euro-Atlantic integration. The
seedy, possibly criminal, behavior of many of Albania’s MPs
is disturbing and does not bode well for democratic
development. It is a widely held view throughout Albania
that all parties have MPs with links to organized crime and
accept money from organized crime. This is a very troubling
phenomenon that we and the international community will have
to address at some point in the future. One bright spot,
however, is that there are a few MPs who have begun to
recognize that Albania should not have such
characters represented in its parliament. How long it will
take though to remove these ruffians from power though is
another question. After all, money is the lifeblood of
politics, and in a poor country with no campaign finance

TIRANA 00000552 002 OF 002

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

30.8.2011: 15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html


Mafia Meeting, with Ilir Bano! All this kind of primitiv criminals, hasn’t, school, profession. They are only a primitiv stupid Club.
The promotion of Hysni Burgaj as General Chief of the Albanian Police  and the changes he undertook only one week after taking duty, by  replacing almost every police chief in Albania, has been treated in a US Embassy cable that was published on Wikileaks.

The surprising changes in  the Police show that he is untouchable”, says the title of the cable  sent on 25 November 2009, referring to the promotion of Agron Kulicaj.  The sudden changes in the police, even to that of the Albanian Border,  have been criticized by international donators, such as PAMECA, which  had trained the police agents that were discharged.</span>

Some of the  donators believe that the changes were in full accordance with the  rules, but they expressed their concern for the Director of  Intelligence, Agron Kulicaj, who remained immune to Burgaj’s changes.  Quoting other sources, the US Embassy says that Mr. Kulicaj is corrupted  and the international donators had refused to help the Albanian Police  when he was on charge.

The writer of this cable underlines that  Ambassador Withers has expressed his concern for the corruption in the  highest ranks of the Albanian Police, including even the Interior  Minsiter Lulzim Basha, quoting the concerns of ICITAP regarding Mr.  Kulicaj and the Police Chief, Hysni Burgaj. But Burgaj had declared that  Kulicaj had strong ties with the Prime Minister Berisha, and every  attempt for removing or transferring him should come from the Prime  Minister himself.

The cable has other scandalous details, if they are true, for high rank police leaders such as Mr. Kulicaj.

“We  have reasons to believe, same as other US Intelligence Agencies, that  Kulicaj’s corruptive practices are known by now, but there are voices in  the Police who say that Kulicaj himself has helped Dritan Dajti to  escape from the Police operations that aimed to arrest him.”

Quoting  sources from the Albanian Police, the US Embassy has transmitted their  concern for Kulicaj to the US State Department, saying that the police  undertook the operation for arresting Dritan Dajti in August, exactly  when Kulicaj were outside Albania, leaving him no chances to help him  escape”.

The concluding comment of ambassador Withers in this  cable shows the difficult position of the Police Chief in front of his  dependent Agron Kulicaj:

“Burgaj declared that he has his own  problems with Kulicaj and others who have been suspected for corruption  and connections with the organized crime. Mr. Burgaj has been  intimidated by Kulicaj, since he has close relations to the Prime  Minister, as his former bodyguard. Burgaj suggested that the concerns of  the US Embassy for Kulicaj should be presented to the Prime Minister  Berisha, who is the only one who can decide where his former bodyguard  should work”.

http://wikileaks.org/origin/39_0.html

Kabllogrami-bombë: 6 politikanët VIP të lidhur me krimin

30.8.2011: 15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

Wikileaks: FIVE MOST INFLUENTIAL WOMEN IN KOSOVO

Thursday, September 1st, 2011

FIVE MOST INFLUENTIAL WOMEN IN KOSOVO 2. (SBU) The five most influential women in Kosovo: Name: Flaka Surroi Title and Institution: President of the Koha Group, which publishes Kosovo’s highest circulation daily newspaper “Koha Ditore.” Background: In the 90’s she served as an activist with the Council for the Defense of Human Rights and Freedoms, then later contributed to postwar reconstruction as head of one of Kosovo’s most successful NGOs – the Kosovo Community Fund. Contact Information: Email: flaka@koha.net. Address: Sheshi Nene Tereza No. 31 A; 10 000 Pristina, Kosovo. Tel: (381) 38-249-104; (381) 38-243-875. Mobile: (377) 44-506-426. Name: Jeta Xharra Title and Institution: Kosovo Director of the Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) and moderator of the popular weekly television debate program “Jeta ne Kosove” (Life in Kosovo). Background: Xharra was a youth activist before the 1999 war, and then went on to become a journalist with Koha Ditore and then the BBC. She later completed a masters degree in the UK. Contact Information: Email: jeta@birn.eu.com. Web: http://kosovo.birn.eu.com. Address: Sheshi Nena Tereze 22B No. 6; 10 000 Pristina, Kosovo. Tel/fax: (381) 38-228-168. Mobile: (377) 44-135-209. Name: Pranvera Dobruna Title and Institution: Managing Director of the Kosovo Energy Corporation (KEK), the largest public utility in (and possibly the largest publicly-owned enterprise) in Kosovo. Background: Energy is major political, economic and development issue in Kosovo, and Dobruna is directly involved and influential in all aspects of energy policy, including the unbundling of the energy sector and the possible privatization of Kosovo’s largest state-owned enterprise. Contact Information: Email: pranvera.dobruna@kek-energy.com. Address: Mother Theresa Street, No. 36; Toscana Building; 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38-228-684. Mobile: (377) 44-505-895. Name: Major General Atifete Jahjaga Title and Institution: Assistant Commissioner for the Border Security and Boundary Police section of the Kosovo Police Service (KPS). Background: A key leader in the KPS, Jahjaga has worked tirelessly to promote the democratization of the police force. She was the first Kosovo woman to become an a Lieutenant General and then Assistant Commissioner; and the first KPS officer to be accepted to the FBI Academy in Quantico, Virginia. Contact Information: Email: atifetejahjaga@gmail.com. Address: Luan Haradinaj Street, 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38-50-80-1060. Mobile: (377) 44-505-222. Name: Mimoza Kusari Title and Institution: Executive Director of Kosovo’s American Chamber of Commerce. Background: Seen as the voice of the Kosovo business community, Kusari has had a direct influence on the government’s economic and foreign investment policies. Contact Information: Email: mimoza.kusari@amchamksv.org. PRISTINA 00000187 002 OF 002 Address: Gustav Major Street, No. 6; 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38-246-012. Mobile: (377) 44-540-018. INFLUENTIAL WOMEN AMONG KOSOVO’S MINORITY COMMUNITIES 3. (SBU) Given the complex and sensitive inter-ethnic situation in Kosovo, post would like to add the following as influential women from among Kosovo’s minority communities. Name: Vesna Jovanovic Title and Institution: Member of the Kosovo Assembly and of the moderate Serbian List for Kosovo and Metohija (SLKM). Background: A proactive and moderate Kosovo Serb politician who has successfully advocated for her community of Partes to become a new Serb-majority municipality, and who is closely involved in the attempts to establish a new moderate Kosovo Serb Assembly that seeks greater engagement with Kosovo institutions, the international community and with the majority Kosovo Albanian population (Ref B). Contact Information: Email: vesnajovanovic 722004@yahoo.com. Address: Partes village, Gnjilane municipality, Kosovo. Telephone: (377) 44-248-056; (381) 63-8751-751.

Name: Nadira Avdic-Vllasi Title and Institution: Editor-in-Chief of the Bosnian language programming section of the public broadcaster Radio Television Kosovo (RTK); editor in chief of Bosnian language Alem magazine.

Background: In addition to her role with minority media, Avdic-Vllasi is one of the organizers of the Kosovo Bosniak Forum, a civil society organization that enables Bosniaks to engage on political issues that will affect them. Contact Information: Email: navllasi@yahoo.com. Address: Hajdar Dushi 1A No. 9; 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38 2409 669. Mobile: (377) 44 185 100. Name: Hiljmnijeta Apuk Title and Institution: Director and founder of the NGO “Little People of Kosovo,” representing the disabled. District Financial Officer, Kosovo ministry of health. Editor in Chief of the Kosovo newspaper for persons with disabilities. Background: Represented Kosovo at the UN General Assembly’s International Convention on Protection and Promotion of the Rights and Dignities of persons with disabilities in 2006. Longtime activist supporting rights for the disabled, both in Kosovo and in the former Yugoslavia. Contact Information: Email: hiljmnijetaa@yahoo.com. Web: www.lpkosova.com. Telephone: (381) 28-30-814; (381) 28-24-670. Mobile: (377) 44-293-518. 4. (U) Post does not clear this message for release to UN Special Envoy Martti Ahtisaari. KAIDANOWhttp://wikileaks.org/cable/2007/03/07PRISTINA187.html

FIVE MOST INFLUENTIAL WOMEN IN KOSOVO  2. (SBU) The five most influential women in Kosovo:  Name: Flaka Surroi Title and Institution: President of the Koha Group, which publishes Kosovo's highest circulation daily newspaper "Koha Ditore." Background: In the 90's she served as an activist with the Council for the Defense of Human Rights and Freedoms, then later contributed to postwar reconstruction as head of one of Kosovo's most successful NGOs - the Kosovo Community Fund. Contact Information: Email: flaka@koha.net. Address: Sheshi Nene Tereza No. 31 A; 10 000 Pristina, Kosovo. Tel: (381) 38-249-104; (381) 38-243-875. Mobile: (377) 44-506-426.  Name: Jeta Xharra Title and Institution: Kosovo Director of the Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) and moderator of the popular weekly television debate program "Jeta ne Kosove" (Life in Kosovo). Background: Xharra was a youth activist before the 1999 war, and then went on to become a journalist with Koha Ditore and then the BBC. She later completed a masters degree in the UK. Contact Information: Email: jeta@birn.eu.com. Web: http://kosovo.birn.eu.com. Address: Sheshi Nena Tereze 22B No. 6; 10 000 Pristina, Kosovo. Tel/fax: (381) 38-228-168. Mobile: (377) 44-135-209.  Name: Pranvera Dobruna Title and Institution: Managing Director of the Kosovo Energy Corporation (KEK), the largest public utility in (and possibly the largest publicly-owned enterprise) in Kosovo. Background: Energy is major political, economic and development issue in Kosovo, and Dobruna is directly involved and influential in all aspects of energy policy, including the unbundling of the energy sector and the possible privatization of Kosovo's largest state-owned enterprise. Contact Information: Email: pranvera.dobruna@kek-energy.com. Address: Mother Theresa Street, No. 36; Toscana Building; 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38-228-684. Mobile: (377) 44-505-895.  Name: Major General Atifete Jahjaga Title and Institution: Assistant Commissioner for the Border Security and Boundary Police section of the Kosovo Police Service (KPS). Background: A key leader in the KPS, Jahjaga has worked tirelessly to promote the democratization of the police force. She was the first Kosovo woman to become an a Lieutenant General and then Assistant Commissioner; and the first KPS officer to be accepted to the FBI Academy in Quantico, Virginia. Contact Information: Email: atifetejahjaga@gmail.com. Address: Luan Haradinaj Street, 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38-50-80-1060. Mobile: (377) 44-505-222.  Name: Mimoza Kusari Title and Institution: Executive Director of Kosovo's American Chamber of Commerce. Background: Seen as the voice of the Kosovo business community, Kusari has had a direct influence on the government's economic and foreign investment policies. Contact Information: Email: mimoza.kusari@amchamksv.org.  PRISTINA 00000187 002 OF 002   Address: Gustav Major Street, No. 6; 10 000 Pristina, Kosovo.  Telephone: (381) 38-246-012. Mobile: (377) 44-540-018.  INFLUENTIAL WOMEN AMONG KOSOVO'S MINORITY COMMUNITIES  3. (SBU) Given the complex and sensitive inter-ethnic situation in Kosovo, post would like to add the following as influential women from among Kosovo's minority communities.  Name: Vesna Jovanovic Title and Institution: Member of the Kosovo Assembly and of the moderate Serbian List for Kosovo and Metohija (SLKM). Background: A proactive and moderate Kosovo Serb politician who has successfully advocated for her community of Partes to become a new Serb-majority municipality, and who is closely involved in the attempts to establish a new moderate Kosovo Serb Assembly that seeks greater engagement with Kosovo institutions, the international community and with the majority Kosovo Albanian population (Ref B). Contact Information: Email: vesnajovanovic 722004@yahoo.com. Address: Partes village, Gnjilane municipality, Kosovo. Telephone: (377) 44-248-056; (381) 63-8751-751.
Name: Nadira Avdic-Vllasi Title and Institution: Editor-in-Chief of the Bosnian language programming section of the public broadcaster Radio Television Kosovo (RTK); editor in chief of Bosnian language Alem magazine.

Background: In addition to her role with minority media, Avdic-Vllasi is one of the organizers of the Kosovo Bosniak Forum, a civil society organization that enables Bosniaks to engage on political issues that will affect them. Contact Information: Email: navllasi@yahoo.com. Address: Hajdar Dushi 1A No. 9; 10 000 Pristina, Kosovo. Telephone: (381) 38 2409 669. Mobile: (377) 44 185 100. Name: Hiljmnijeta Apuk Title and Institution: Director and founder of the NGO “Little People of Kosovo,” representing the disabled. District Financial Officer, Kosovo ministry of health. Editor in Chief of the Kosovo newspaper for persons with disabilities. Background: Represented Kosovo at the UN General Assembly’s International Convention on Protection and Promotion of the Rights and Dignities of persons with disabilities in 2006. Longtime activist supporting rights for the disabled, both in Kosovo and in the former Yugoslavia. Contact Information: Email: hiljmnijetaa@yahoo.com. Web: www.lpkosova.com. Telephone: (381) 28-30-814; (381) 28-24-670. Mobile: (377) 44-293-518. 4. (U) Post does not clear this message for release to UN Special Envoy Martti Ahtisaari. KAIDANOW

Phristina

http://wikileaks.org/origin/66_0.html

http://wikileaks.org/cable/2007/03/07PRISTINA187.html

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

Tuesday, August 30th, 2011

 Original Wikeleaks cables: albania: http://wikileaks.org/origin/39_0.html
Mafia Clan of Democratic Party of Albania
Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations


Mafia Clan of Democratic Party of Albania

Prime Minister Sali Berisha

 1. kukRexhep ARAPI, resident in Katund Sukth, nicknamed “KEPI” has a criminal record as follows:
  1. In the year 1991 (in March) he has killed at the Port of Durrës, for feud issues the citizen A. Cyrbja, resident in the Katund Sukth village; has been arrested for this crime in 1994 and has been released because of lack of evidence.

NATO Website: CIA intern over Salih Berisha and the stupid criminals in Tirana.

1999 and earlyer: 1993-1996

Salih Berisha Mafia: The U.S. failed to criticize:of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means

Fun Facts About Our New Allies
The Progressive Review (Washington), 22 June 1999

“Albania … offered NATO and the U.S. an important military outpost in the turbulent southern Balkans (in the 1990-96 period Albania opened its ports and airstrips for U.S. military use and housed CIA spy planes for flights over Bosnia)…. The U.S. played a major role in the DP’s 1992 electoral victory, and it then provided the new government with military, economic, and political support. In the 1991-96 period Washington directly provided Albania $236 million in economic aid, making the U.S. the second largest bilateral economic donor (following Italy)…..Following Berisha’s visit to the U.S. in March 1991, Washington began supplying direct assistance to the DP, including donations of computers and cars for the 1992 electoral campaign. William Ryerson, the first U.S. ambassador, stood next to Berisha on the podium at election rallies. The U.S. failed to criticize, and at times encouraged, the new president as he purged critics of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means. By 1993 DP loyalists and family members held most of the prominent positions in Albania’s ministries, institutes, universities, and state media. Citing the threat of communism’s return, Berisha successfully instilled fear in the population and discredited his rivals. The U.S. embassy in Albania contributed to the polarization of Albanian politics by refusing to meet most of the opposition parties (former communists as well as others) for the first two years of DP rule. This one-sided view of democratization helped Berisha dismantle most political alternatives, some of which were moderate and truly democratic.
Kritische Fragen, an den US Botschafter Alexander Arvizu, warum er Nichts unternimmt gegen US Betrüger und Politik Verbrecher in Tirana

NATO Website in 2002 after the Ilir Meta governmet between 1999-End of Januar 2002

 

SETimes

Published on SETimes (http://www.setimes.com)

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2002/03/020305-SVETLA-001

Fighting Corruption in Albania

06/03/2002

In the battle to combat corruption among Europe’s less developed countries, Albania is known to be facing one of the toughest struggles. The country’s politicians, however, are coming together in a rare show of unity to tackle the problem.

(ATA, BBC, RFE/RL – 04/03/02; Institute for War and Peace Reporting – 01/02/02; Transparency International: Global Corruption Report 2001)

Many international organisations have identified corruption as one of the main problems of Albania’s post-communist history. The country, rated Europe’s second-poorest following Moldova, has been urged to intensify its efforts against corruption and the threat it poses to development. Apart from the economic consequences, corruption could also mar Albania’s prospects for EU and NATO integration.

Recognising the significance of the problem, Albanian politicians have signalled a rare willingness to unite in the name of national interest. The government has consented to an anti-corruption programme proposed by the opposition and to contract a foreign auditing company to inspect the bank accounts of senior politicians and officials, according to a recent report by the Institute for War and Peace Reporting (IWPR).

On the basis of local media reports, IWPR concluded that corruption in Albania was highly evolved and ranged from gifts to politicians such as cars and apartments to smaller cash bribes for lower-level officials. “Millions of dollars disappear through this way of governing, money which could be better used on education, hospitals or energy resources,” the IWPR quoted independent analyst Fatos Lubonja as saying.

Pandeli Majko, the new prime minister, has identified the fight against corruption as a top priority of his government. In Lezha on 4 March, he said increasing transparency in the activities of state structures was an obligation of the administration, which, he stressed, was “just a manager but not an owner of the money of the Albanian taxpayers”.

The Citizen’s Advocacy Office is an NGO established about three months ago to fight corruption at the state level. Kreshnik Spahiu, an attorney who heads the organisation, told Radio Free Europe that his office is recording an average of ten new corruption cases a day and that the scope of submitted complaints and accusations was surprisingly wide. He himself was solicited for a bribe by the state telephone company when he wanted to get new phone lines for his office.

Zef Preci, a former minister of economy and privatisation, said there was corruption in almost all branches of the state and that it stood behind public fund transfers. For him, corruption was worst in the justice system, and followed by the government and state-controlled structures.

In Lezha, Prime Minister Majko expressed support for a collaborative effort between politics, “whatever its colours are”, and Albanian citizens. He added, “This is a struggle between the law and anti-law, between progress and regression. Whatever the cost and time it takes, it doesn’t have a chance to fail.”

30 Aug 2011 / 09:51
WikiLeaks, Corruption Lost Albania Millions in Aid

WikiLeaks cables reveal that Tirana lost potential access to hundreds of millions of dollars of US aid due to its corruption and the government’s inability to manage donor funds.

Besar Likmeta

Tirana

Former US ambassador John L Withers | Photo courtesy of the US Embassy Tirana

Problems with corruption at the highest levels and the Albanian government’s poor administrative capacities convinced US officials to withdraw substantial grants out of fear that the money would be mismanaged, leaked cables show.

In November 13 2009, a cable from US Ambassador in Tirana John Withers warned the Millennium Challenge Corporation, MCC, that although Albania technically qualified for “compact status”, a classification which allows access to large grants, the embassy had strong reservations about whether Tirana would manage such funds properly.

“The plain fact… is that corruption in Albania remains endemic and entrenched at all levels of government and society,” Withers wrote.

“Although prosecutions and convictions of corrupt, mainly lower level government officials have increased in the last two years, there remains a crippling atmosphere of impunity,” Withers added.

The secret memo is part of about a hundred confidential diplomatic cables from the US embassy in Tirana that WikiLeaks released over the last weekend.

The Millennium Challenge Corporation is a US aid mechanism created by former president George Bush in 2004. Under the MCC countries are eligible for compacts or aid grants only if they perform well on a scorecard of 17 indicators, compiled by a group of thinks tanks and international organizations like the World Bank, UNESCO, the WHO, IMF and others.

………………………

Despite noting the considerable achievement that the country has made since the collapse of a series of pyramid-like investments schemes in 1997, ambassador Withers expressed strong doubts about delivering substantial aid under the programme.

“Embassy Tirana urges the MCC Board carefully to consider how this endemic corruption would impact the effectiveness of a compact program in Albania,” Withers wrote to the MCC.

“Without a tight oversight mechanism, the Embassy cannot be sure that substantial
amounts of US taxpayer money would not go to wrongful and illegal uses,” he added.

Map of countries benefiting from MCC grants | Photo courtesy of MCC

Withers underlined that there was growing credible evidence that the Prime Minister’s  immediate family, senior members of the opposition party, and numerous members of the parliament engaged in corrupt acts on a large scale.

Apart from the problems with corruption ambassador Withers also highlighted Tirana’s incapacity to manage large funding levels.

“The government’s ability effectively to budget for, spend and  account for its own funds remains woefully inadequate – not only because of corruption, but because the government lacks the necessary expertise and bureaucratic structures necessary to manage its money in all but the most elementary ways,” Withers said.

MCC signs either a compact or a threshold agreement with a partner country. A compact is awarded if the country scores highly on the selection criteria indicators. If the country scores poorly but has a positive, upward trend on the selection criteria, it can still be eligible for a smaller grant, called a threshold program.

Under the MCC Albania received two threshold grants, in 2006 and 2008, worth respectively $13.8 million and $15.7 million. However, in September, 2010 the second threshold grant was forfeited, after the opposition and ruling parties failed to reach a compromise to pass a bill on the new administrative court, which would have been funded under the programme.

Following the ambassadors’ recommendations Albania was never upgraded by MCC to a compact status, although as the embassy cable admits it has met the technical criteria. Compact status would have given Tirana potential access to grants worth hundreds of millions of dollars.

For example if MCC’s threshold grant for Moldova was 24.7 million in 2006, when it reached compact status in 2010 it received a grant of $262 million. A full compact funding under the MCC program could have had a considerable impact in Albania, however the former US diplomat notes that the failure to benefit from the funds rests solely with Albania’s government.

“A full Compact for Albania would at least in theory provide momentum for change in Albania in the areas of poverty reduction and economic development – but only if the program is properly administered, a dubious proposition in the Albania of today,” Withers concluded.

…………..

“A full Compact for Albania would at least in theory provide momentum for change in Albania in the areas of poverty reduction and economic development – but only if the program is properly administered, a dubious proposition in the Albania of today,” Withers concluded.

 ………………….

“A full Compact for Albania would at least in theory provide momentum for change in Albania in the areas of poverty reduction and economic development – but only if the program is properly administered, a dubious proposition in the Albania of today,” Withers concluded.

 

http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-lost-millions-of-us-aid-due-to-corruption

Salih Berisha: is little more than an international criminal conspiracy

Mafia Clan: Salih Berisha Partia Demokratik

28.8.2011: Wikileaks: Die Ratten des Salih Berisha – “Die Autobahn der nationalen Korruption”

 USA: Property corruption

EU Anti-Corruption Requirements: Measuring Progress in Albania, Kosovo, FYR Macedonia, Turkey

I dislike this 0 I like this

transparency.org – 

Over the years, the EU has developed clear membership requirements for countries desiring to enter the Union. Today these requirements also include meeting certain standards in the areas of anti-corruption and good governance. Although the candidate and potential candidate countries are required to ‘make progress’ in these areas, so far there have been no clear standardised baselines that would allow their progress (or regress) to be monitored.In this regard, Transparency International has Added by Zunia on June 22, 2011

http://zunia.org/post/eu-anti-corruption-requirements-measuring-progress-in-albania-kosovo-fyr-macedonia-turkey/”

25.8.2011: Salih Berisha Mafia: The U.S. failed to criticize:of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means

Problems between NATO – Albania with the Mafia government from Salih Berisha and Ilir Meta 

NATO schränkt den Geheimniss Zugang für die Mafia Regierung in Tirana ein – Sekreti, NATO rrit vëzhgimin ndaj Shqipëris렠

Typical Gangster and Buseness partner from Salih Berisha

Salih Berisha, immer mit Landesweit bekannten Gangstern unterwegs!

salih Berisha roja
Bashkim Ulaj (rechts)
(Dërguar më: 11/04/11) Tedi Blushi

Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve ka zhvilluar në datën 8 prill dy tendera. I pari ka qenë ai për ndërtimin e ‘Rrugës së Arbrit’ (segmenti Ura e Brarit – Hyrje tuneli Qafë Murrizë), me fond limit të përcaktuar, vlerën prej 1.945.051.750 lekësh. Ndërsa tenderi i dytë ka pasur për objekt prokurimi sistemim-asfaltimin e rrugës Librazhd-Qafë Stude (loti 3). Fondi limit i përcaktuar ka qenë 1.894.399.110 lekë. Për të mundësuar që të dy këto tendera të fitohen me vlerën e tyre të plotë, nga ana e DPRR-së është vendosur një kriter diskriminues, që aktualisht e plotësojnë vetëm dy firma. Bëhet fjalë për kompanitë “Gener 2” dhe “Victoria Invest”, të cilat dyshohet se janë paracaktuar si fituese.

aus [16] albania.de

[17] Europol, über die wichtige Rolle, im Drogen und Waffenhandel der Albanischen Politiker und deren Mafia Clans

20 Militärs wollten mit gefälschten Visa Garantien in die USA. Etliche wurden verweigert, einige brachten dann Original Einladungen von US Militärs, welche sie in Afghanistan kennen lernte. Die Methode ist uralt, und Einige blieben in den USA.

Wikileaks: Komandot, rrjet mashtrimi me vizat e SHBA
Wikileaks: Komandot, rrjet mashtrimi me vizat e SHBATIRANE- Komandot shqiptarë të kthyer nga Iraku, u përfshinë në një rrjet mashtrimi me vizat amerikane për të siguruar hyrjen dhe qëndrimin në SHBA. Çështja ka rezultuar tepër shqetësuese për zyrtarët e lartë të ambasadës dhe vetë ambasadorin John Withers, i cili e ka raportuar këtë në Departamentin e Shtetit. Në një kabllogram që daton 19 shkurtin 2009, theksohet se 20 komando shqiptarë aplikuan në ambasadën amerikane në Tiranë për viza turistike, me qëllim që të vizitonin miqtë që kishin njohur ndërsa kryenin shërbimin ushtarak në Irak. Shumë prej tyre paraqitën ftesa nga kontraktorë apo personeli ushtarak amerikan në Irak. Shumë prej tyre vërtetuan se ishin në detyrë dhe kishin marrë autorizim për leje, por asnjë prej tyre nuk është kthyer deri tani në Shqipëri”, thekson mesazhi. Për këtë arsye, ambasada i ka kërkuar ndihmë Departamentit të Shtetit në zgjidhjen e çështjes dhe marrjen e masave parandaluese. 
Rrjeti i mashtrimit
Dokumenti thekson se gjatë dy viteve, më shumë se 20 ushtarë kishin aplikuar për viza turistike dhe ambasada ua kishte dhënë për shkak se nuk donte të kishte të bënte me pakënaqësi në momentin kur presidenti Bush të vizitonte Shqipërinë dhe të takohej edhe me komandot shqiptarë”, shkruhet në mesazh. Por, pas rritjes së numrit të kërkesave për viza, disa u refuzuan dhe pas kësaj, komandot shqiptarë nisën të paraqesin ftesa nga punonjës amerikanë. Tetë aplikime u paraqitën në 2007-ën dhe 2008-ën, një nga vizat u anulua dhe një tjetër u kthye mbrapsht. Nga gjashtë aplikantë, tre janë ilegalisht në SHBA sot dhe tre të tjerë kanë aplikuar për të ndryshuar statusin. Disa prej aplikantëve morën ftesë nga shtetasi amerikan Matthew Woodford Vinson III, punonjës në një kompani ushtarake në Mosul, në vitin 2006. Pasi disa viza u refuzuan, komandot nisën të paraqesin kërkesa nga Kendra Evers, një tjetër punonjëse e personalit ushtarak në Irak. Nga komandot shqiptarë, Mirjan Xhixha është ilegalisht në SHBA, pasi paraqiti një ftesë nga Vinson, ndërsa Alfred Dani hyri në SHBA pasi iu refuzuar kërkesa e parë për vizë. Edhe Alban Kadhe paraqiti një ftesë nga Vinson në nëntor të 2007-ës, duke siguruar vizë tremujore. Gentian Noka siguroi vizën në janar të 2008-ës, pasi paraqiti ftesën e Vinson. Ai tha se kishte gruan shtatzënë dhe do të kthehej shpejt, ndërsa punonjësi i sektorit konsullor verifikoi lejen e tij nga ushtria. Ai ka hyrë në SHBA dhe ende është atje ilegalisht. 
Vërejtje ushtrisë
Po ashtu, Ervin Korrës iu dha një vizë tremujore në gusht 2007 për të vizituar hallën e tij në Bruklin. Ai tha se kishte një muaj leje, por qëndroi atje dhe tentoi të ndryshonte statusin në prill 2008. Në janar të 2008-ës, motra e tij, Valbona Korra dhe bashkëshorti i saj nuk morën dot viza për ta vizituar atë. Një tjetër ushtar komando, Blerim Xhaja, ka aplikuar dy herë për të vizituar anëtarët e familjes Korra në Bruklin. Dyshohet se martesa e tij me Christina Paone për ndryshimin e statusit është një mashtrim dhe familjarët nuk dinin gjë për këtë kur aplikuan për viza. Edhe Ajet Aruçi, pasi siguroi një vizë me qëllim që të vizitonte Kendra Evers në shtetin e Uashingtonit, hyri në SHBA më 18 shkurt 2008 dhe nuk u largua më. Ai tentoi të ndryshonte statusin dhe ndjek Universitetin e Nju Jorkut. E”Matthew Vinson dhe Kendra Evers i kanë ndihmuar këta ushtarë të marrin viza, që më pas të hyjnë dhe të sigurojnë strehim në SHBA”, thekson kabllogrami. Ambasada ka kërkuar hetimin e të dy shtetasve amerikanë për aktiviteteve të dyshimta, ndërsa ka kërkuar që ushtrisë shqiptare t’i dërgohet një mesazh, në mënyrë që të parandalohen aplikimet e tjera të gënjeshtërta.
(GSH/BalkanWeb)

LIDHJE TE TJERA

 Wikileaks, SHBA:E shqetësuar për vendimet e Kondit

 Wikileaks, amb. SHBA e shokuar: Fjalori Rama – Berisha, turp kombëtar

 Wikileaks, Berisha, ish-komunist hesht për hapjen e dosjeve

 Wikileaks, Withers në ’09: Bojkoti i Ramës, pa strategji

 Wikileaks, Në ’09, qeveria vonoi kartat biometrike për të penguar zgjedhjet

 Wikileaks, SHBA të shqetësuar për lidhjet e PD me zyrtarët nën hetim

 KLIKO KETU PER TE LEXUAR TE GJITHA SHKRIMET E WIKILEAKS

Immer peinlicher wird es für die US Botschafter, welche vor Ort waren! Sehr schwache Depeschen und Informationen, welche vo Marizo Lino stammen. Die hatte keine Ahnung und ihre Partner waren Stadt bekannte Ganoven.

Immerhin schreibt sie über Fatos Nano, das Christopher Hill, der auch den Kosovo Krieg organisierte mit seinem Assistenten Philip T. Reeker (taucht nun wieder als Versager auch in Mazedonien wieder im Balkan auf) und der damalige US Botschafter William Ryerson, verbockte von Beginn an Alles. Er stiftete Salih Berisha an, Fatos Nano ins Gefängnis zustecken, weil er die Rückkehr der Kommunisten fürchtete und sah über alle Verbrechen und dem total undemokratischen Mafiösen System des Salih Berisha hinweg.

Der Balkan Terrorist und Null Resultat US Diplomat Philip T. Reeker kehrt zurück

 13. (C) FOR THE ELECTIONS OF MARCH, 1992, THE SOCIALIST PARTY WAS PREPARED TO FACE A MAJOR DEFEAT. IT IS DURING THIS TIME THAT NANO WAS ACCUSED OF COOKING UP A DEAL WITH BERISHA FOR SHIFTING POWER TO THE RIGHT, THAT WAS ALLEGEDLY DISCUSSED IN TRIESTE, ITALY, AT A CONFERENCE BOTH ATTENDED, IN THE PRESENCE OF MENTOR COKU. IN THE THOSE ELECTIONS, NANO WON AS A CANDIDATE IN KUCOVA. HIS RIVAL FOR THAT SEAT WAS PERIKLI TETA, NOW STATE SECRETARY IN THE MINISTRY OF DEFENSE IN NANO'S GOVERNMENT.  14. (C) IN HIS LAST SPEECH TO PARLIAMENT BEFORE HIS ARREST, NANO ACCUSED FORMER U.S. AMBASSADOR WILLIAM RYERSON, THEN DCM CHRIS HILL, AND THE CIA FOR HAVING PLOTTED WITH BERISHA TO SET UP HIS PHONEY TRIAL. IN THE SAME SPEECH, NANO ACCUSED BERISHA OF TURNING ALBANIA INTO AN AMERICAN-RUN BANANA REPUBLIC.  15. (C) IN 1996, THERE WERE RUMORS HIS DAUGHTER WAS TAKING DRUGS WHILE HE WAS IN PRISON AND THAT HIS TEENAGE SON HAD GOTTEN OUT OF HIS MOTHER'S CONTROL, BECOMING REBELLIOUS AND UNRULY. WITH BOTH OF HIS CHILDREN CURRENTLY STUDYING OUTSIDE OF ALBANIA, WHATEVER THE TRUTH OF THE RUMORS, THEY SEEM TO BE DOING WELL NOW AND RECENTLY JOINED THEIR PARENTS AT A DAY A DURRES BEACH WHERE FOREIGNERS WERE PRESENT.  16. (C) NANO IS AN INTENSE, FOCUSSED INDIVIDUAL WHO, AT ABOUT 5' 6" IS AVERAGE HEIGHT FOR AN ALBANIAN MALE. FORMERLY SLIM AND CLEANSHAVEN, HE EMERGED FROM PRISON WITH A SUBSTANTIAL WEIGHT GAIN AND A BEARD. MANY OLD ACQUAINTANCES SAID THEY DID NOT RECOGNIZE HIM AFTER HIS RELEASE. A HEAVY SMOKER, A SOCIAL ANIMAL WHO ENJOYS LATE-NIGHT SCHMOOZING WITH HIS INNER CIRCLE OF POLITICAL FRIENDS, NANO IS SERIOUS EVEN WHEN HE IS JOKING.  17. (C) HIS CLOSEST FRIEND WHO STUCK WITH HIM THROUGH THE WORST TIMES, WHEN HE WAS IN PRISON, IS BASHKIM ZENELI. ZENELI, WHO BESIDES NANO'S WIFE HAS BEEN HIS MOST INTIMATE CONFIDANT, HAS NOT BEEN GIVEN A PRESTIGIOUS HIGH-PROFILE POSITION. RATHER, AS MEMBER OF PARLIAMENT AND DEPUTY HEAD OF THE PARLIAMENTARY COMMISSION ON FOREIGN AFFAIRS, HE KEEPS A FAIRLY LOW PROFILE.  18. (C) NANO'S WIFE VISITED HIM ONCE A WEEK IN TEPELENA PRISON. THEY ARE VERY EVIDENTLY DEVOTED TO ONE ANOTHER AND WHILE SHE IS NOT AS PROFICIENT IN LANGUAGES AND DOES NOT SPEAK MUCH WHEN THEY ARE IN PUBLIC OR IN THE PRESENCE OF FOREIGNERS, IT SEEMS CLEAR THAT NANO HOLDS HER OPINION IN HIGH REGARD.   LINO
http://wikileaks.org/cable/1997/08/97TIRANA1976.html 

Dyncorp and Halliburton Sex Slave Scandal Won’t Go Away

Monday, August 29th, 2011

Dyncorp and Halliburton Sex Slave Scandal Won’t Go Away
Halliburton, Dyncorp lobbyists stall law banning human trafficking and sex slavery

Paul Joseph Watson & Alex Jones | January 1 2006

Almost a year after Representative Cynthia McKinney was told by Donald Rumsfeld that it was not the policy of the Bush administration to reward companies that engage in human trafficking with government contracts, the scandal continues to sweep up innocent children who are sold into a life of slavery at the behest of Halliburton subsidiaries , Dyncorp and other transnational corporations with close ties to the establishment elite.

On March 11th 2005, McKinney grilled Secretary Rumsfeld and General Myers on the Dyncorp scandal.

“Mr. Secretary, I watched President Bush deliver a moving speech at the United Nations in September 2003, in which he mentioned the crisis of the sex trade. The President called for the punishment of those involved in this horrible business. But at the very moment of that speech, DynCorp was exposed for having been involved in the buying and selling of young women and children. While all of this was going on, DynCorp kept the Pentagon contract to administer the smallpox and anthrax vaccines, and is now working on a plague vaccine through the Joint Vaccine Acquisition Program. Mr. Secretary, is it [the] policy of the U.S. Government to reward companies that traffic in women and little girls?”

The response and McKinney’s comeback was as follows.

Rumsfeld: “Thank you, Representative. First, the answer to your first question is, is, no, absolutely not, the policy of the United States Government is clear, unambiguous, and opposed to the activities that you described. The second question.”

McKinney: “Well how do you explain the fact that DynCorp and its successor companies have received and continue to receive government contracts?”

Rumsfeld: “I would have to go and find the facts, but there are laws and rules and regulations with respect to government contracts, and there are times that corporations do things they should not do, in which case they tend to be suspended for some period; there are times then that the – under the laws and the rules and regulations for the – passed by the Congress and implemented by the Executive branch – that corporations can get off of – out of the penalty box if you will, and be permitted to engage in contracts with the government. They’re generally not barred in perpetuity.”

McKinney: “This contract – this company – was never in the penalty box.”

Rumsfeld: “I’m advised by DR. Chu that it was not the corporation that was engaged in the activities you characterized but I’m told it was an employee of the corporation, and it was some years ago in the Balkans that that took place.”

Watch the video here.

Rumsfeld’s effort to shift the blame away from the hierarchy at Dyncorp and onto the Dyncorp employees was a blatant attempt to hide the fact that human trafficking and sex slavery is a practice condoned by companies like Dyncorp and Halliburton subsidiaries like KBR.

What else are we to assume in light of recent revelations cited in the Chicago Tribune that Halliburton subsidiary KBR and Dyncorp lobbyists are working in tandem with the Pentagon to stall legislation that would specifically ban trafficking in humans for forced labor and prostitution by U.S. contractors?

Three years has now elapsed since President Bush’s promise to bring an end to this disgrace and the Pentagon is still yet to actually bar the practice.

And the employees themselves that are burned for blowing the whistle, like Kathryn Bolkovac who was sacked for reporting on Dyncorp officials who were involved in the Bosnian sex trade.

Illinois Governor Rod Blagojevich is one of very few representatives in high office aside from Cynthia McKinney to demand answers on this issue.

We applaud Blagojevich’s eforts. The iron curtain of official denial and soft-peddling is falling down.

What has happened to the children who were sold into slavery and forced to satisfy the demands of sick pedophiles working on behalf of the US government?

Where were the investigations and convictions in other cases of establishment orchestrated child slavery and prostitution? Like the NATO officials responsible for the mushrooming of child prostitution in Kosovo?

What happened to UN officials identified as using a ship charted for ‘peacekeepers’ to bring young girls from Thailand to East Timor as prostitutes?

……………………………..

http://www.prisonplanet.com/articles/january2006/010106sexslavescandal.htm

August 2011 Archives Go Back

Reuters, August 02, 2011
Whistleblower’s tale has no Hollywood ending

By Christine Kearney
NEW YORK (Reuters) – For whistleblower Kathy Bolkovac, life hasn’t exactly turned out like it did for Erin Brockovich.

Some audiences seeing a new film, “The Whistleblower” based on former international law enforcement official Bolkovac, might think justice was served as she battled government organizations to expose human trafficking in Bosnia.

But others watching the movie, which opens in the United States on Friday, might think differently when they find out what happened to Bolkovac in the aftermath of her work, especially if comparing Bolkovac to Brockovich.

When Hollywood-backed “Erin Brockovich” hit theaters in 2000 with its tale of a real-life law clerk who took on giant U.S. utility Pacific Gas and Electric Co., the real Erin Brockovich found fame and fortune.

Bolkovac told Reuters she has been turned down for jobs at various police and security companies. She now works at an auctioneer of construction equipment in The Netherlands.

“I have a real life and a real job which I have to work really hard at,” she said of her work at Richie Brothers Auctioneers. At night, she lobbies politicians to “try and keep my law enforcement background in there, because that’s really who I am at heart — a cop.”

“The Whistleblower,” which stars Rachel Weisz as Bolkovac, is based on her story as former policewoman from Nebraska who gets a job with the international peacekeeping force to rebuild post-war Bosnia in 1999. Once there, she exposes a crime ring that includes U.N. and U.S. State Department officers and is involved in holding girls aged 12- to 15-years-old as sex slaves and trafficking them throughout Eastern Europe.

The film also highlights wider issues, such as police corruption and problems with defense contractors hired to help fight wars or rebuild countries.

The low-budget thriller is inspired by Bolkovac’s life, which she also wrote about in a book of the same name following the film, but the new movie changes details of her background and combines the personalities of several real people into composite characters. Others are real, such as Madeleine Rees (Vanessa Redgrave), who was then the head of the Women’s Rights and Gender Unit.

Bolkovac was fired from her peacekeeping job and was then without a job for two years, lost her police retirement funds and had to re-educate herself for new work because returning to the U.S. to resume a career as a local cop would have been “a step back.”

“It’s been very difficult for the past ten years,” Bolkovac said. “It is really emotional to me when I stop and think about it. I probably have broken down and cried about it a few times when it has been really overwhelming.”

Weisz called Bolkovac “a contemporary hero”.

“Kathy just says ‘I was a police officer. I was trying to investigate a crime.’ But she seems to be one of the only ones who had the courage to do what she did,” Weisz told Reuters in a separate interview. “I just find that very moving.”

But Bolkovac, who is of Croatian descent, said she is not looking for praise or riches. She hopes to fulfill what she calls her “social responsibility” and go back to full-time monitoring and training international police forces.

“I was never in this for the money,” said the mother of three. “I was doing my job and that is all I was there to do…it’s just who I am.”

As for being compared to Erin Brockovich, Bolkovac said “people keep saying, ‘well she’s a hero.’ The real heroes are the victims and the survivors,” she said. “They are the girls that were there (in Bosnia) to try and change their lives and got taken into this industry and organized crime.”

U.S. stalls on human trafficking

Pentagon has yet to ban contractors from using forced labor

…………………………….

http://www.chicagotribune.com/chi-0512270176dec27,0,6797771.story

The UK sex slaves
Brit girl: ‘My six months of agony as Albanian villain’s £25-a-time hooker’
Fighting back tears … ordeal pic posed by model
Fighting back tears … ordeal pic posed by model
Exclusive
By SHARON HENDRY
Published: Today at 02:23
THE world proudly marked the 200th anniversary of the abolition of the transatlantic slave trade in 2007.
comment on this story 47 comments
Related Stories

Pole position … table dancer
Frisky students fund uni fees

YOUR VIEW users split on hard-up students’ decision to fund uni by entering sex industry
Corrie Tommy’s strippers agency
Kemp’s most dangerous role
Haiti one year on: Reuniting the lost

But a Sun investigation has uncovered it is still rife in the UK in the form of human trafficking. It is the fastest-growing form of organised crime. Men, women and children are being tricked or forced from their communities in Britain for slave labour, including the sex trade.

The crime, now second only to the drugs trade in profitability, generates up to £7.5million annually. A 40-strong police squad SCD9 has been set up to fight it.

Here, we meet a British trafficking victim and speak to officers and campaigners battling the evil trade.

DESPERATE Sophie Hayes steadied her shaking hand to dial her mum’s mobile number and stammered through swollen lips: “How’s Auntie Linda?”

To the unknowing hospital staff it seemed an odd choice of conversation given the severity of her own situation.

But the 24-year-old’s mother knew it was their secret code that spelled: “H-E-L-P! I’m in grave danger.”

Mum Melanie and stepdad Steve made the nerve-wracking 700-mile journey from Leeds to Milan, Italy.

They knew instinctively it was no gap year gone wrong.

Sophie had fallen into the clutches of an evil human trafficker and was in hospital after months of abuse.

The handsome Albanian who had swept her off her feet in a Leeds club six years previously was not the caring boyfriend who promised an exciting new life abroad.

The 6ft 2ins predator, known only as Kastriot, was part of a multi-million pound gang who traded in human flesh.

He sold Sophie time and again as a sex slave.

Privately-educated Sophie, now 29, says: “I never believed that this could happen to someone in this day and age.

“Our life growing up was fairly normal. My brothers and sisters and I had a good upbringing being in a big family.

“We grew up in a five-bedroom detached house, went to private schools. I never even thought about the murky side of life. Prostitution didn’t even exist in my world. But then I met Kas.

“Now I realise he began grooming me from the moment our eyes met. I was at a low point and so he offered himself up as my saviour.”

Kas moved to northern Italy but the pair kept in touch. Six years later, he invited her on holiday. She recalls: “Kas was funny and charming. I began to see him as a boyfriend.”

But on the third day of the trip, Kas revealed he was not an IT expert as he claimed — but a drug dealer with a fake passport who owed £100,000 to gangsters over a bungled deal.

He told Sophie he had brought her to Italy to sell her body to pay off his debts.

Sophie says: “I tried to tell myself it was all some elaborately cruel joke.”

Her protests were met with a blow to the head and a more sinister threat.
…………

http://www.thesun.co.uk/sol/