Mafia Clan Salih Berisha / Fatos Nano – Ilir Xhakja, miku i Sokol Olldashit në vrasjen e kryekomisarit

13 Shtator, 2012
Aktualitet / Flash | nga AMA-News
Ilir Xhakja, miku i Sokol Olldashit në vrasjen e kryekomisarit
Pas disa oresh hezitime policia pranoi se i dyshuari per vrasjen e kryekomisar Adem Tahirajt eshte Ilir Xhakja, i denuar per vrasje me 21 vite burgim ne mungese, i arrestuar dhe liruar disa here nga drejtesia, dhjetera krime te tjera perfshi dhe vrasje si i dyshuar. Por mbi te gjitha, Xhakja njihet i perfolur ne raportin Olldashi te CIA-s gjate zgjedhjeve 2007 ne Tirane ku ministri kandidoi per kryebashkiak. raporti theksonte se nje nga njerezit e shumte te cilet mbeshtesnin Olldashin ishte dhe killeri Ilir Xhakja, tashme ne kerkim dhe per vrasjen e oficerit te larte te policise. Raporti u botua nga Shekulli dhe poshte e botojme te plote. Bashke me Xhakjen ne kerkim i vellai i tij Arbeni dhe shoku Altin Krasniqi. Kjo ngre dyshime te forta pas akuzave te kabllogrameve te uikiliks nga ambasada amerikane ne Tirane, se si njerezit e krimit jane te lidhur me pushtetaret aktuale, ku permendeshin ne vecanti Olldashi qe lironte kriminele per zgjedhjet dhe Lulzim basha po ne te njejten gje.

Pjesa e pare / Emra dhe rrethana konkrete, për lidhjet direkte me deputetin-ministër
Raporti në duart e amerikanëve: Sokol Olldashi, i implikuar rëndë me botën e krimit në Shijak
Fillimi i raportit…:

Rexhep ARAPI, banor në Katund Sukth, me nofkën “KEPI” ka një listë penale si më poshtë:

Në vitin 1991 (në mars), ka vrarë në Portin e Durrësit, për shkaqe gjakmarrjeje, qytetarin A. Çyrbja, banor i fshatit Katund Sukth; është arrestuar për këtë krim në 1994 dhe është liruar për mungesë provash.

Në Prill 1997, në bashkëpunim me Gëzim Aleksin, banor i Katër Rrugët e Shijakut (i arrestuar për vjedhje me armë dhe i dënuar me 12 vjet burgim, është në proces gjykimi si anëtar i Bandës së Kanunit) kanë rrëmbyer me qëllime përfitimi ortakun e biznesit, Lul Alimadhi (Firma e Këpucëve në Qendër Sukth) dhe e kanë liruar mbasi kanë marrë shpërblimin prej 150 milionë lirash italiane.

Në Prill 1997, bashkë me Zamir Çyrbe nga Katundi Sukth, ka vrarë nipin e çim Xhijes (ortaku i Lul Alimadhit), i cili ishte në të njëjtën kohë truproja e Lulit; vrasja është kryer në Qendër Sukth, e pazbuluar.

Nga 1998 deri në 2001, ka qenë një nga organizatorët kryesorë të trafikut të grave me qëllim prostitucioni, që vinin nga vendet e ish-Bashkimit Sovjetik; në 1999 është hetuar nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Fier dhe gjatë kërkimit, në magazinat e tij përgjatë autostradës në Fermë Sukth, janë gjetur të strehuara dy vajza nga Moldavia. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Fier, e mbylli çështjen.

Në 2003, bashkë me bandën e tij kriminale, u përpoqën të vrisnin qytetarin Xhevdet Plaku, banor i “Lagjes 15″ në Durrës, në afërsi të vendbanimit të tij, për shkak se ky i fundit kishte vrarë vëllanë tjetër të Kepit, në Torino, për shkaqe droge. Armët e krimit janë gjetur dhe Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, po e ndjek çështjen.

Ai është një nga trafikuesit kryesorë të femrave, armëve dhe drogës që kalojnë nga Shqipëria për në Itali, Gjermani dhe Holandë. Ai tashmë i ka shkatërruar magazinat përgjatë autostradës në Fermë Sukth dhe po ndërton një objekt gjigant shumëkatësh, me anë të përfitimeve nga aktivitetet e trafikimit të lartpërmendur.

Ka të dhëna në këto momente, se Interpoli Spanjoll ose Portugez, ka botuar fotografinë e tij, si person i kërkuar për trafikim ndërkombëtar droge. Ai është një nga miqtë më të ngushtë të Ministrit të Punëve të Brendshme, S. Olldashi, të cilin e takon të paktën dy herë në javë, kur darkojnë bashkë ose në shoqërinë e anëtarëve të tjerë të grupit. Ata mbahen në kontakt nëpërmjet shoferit të Olldashit, Lali, njeriu i tij më i besuar. Ky person është i rrezikshëm dhe i dëmshëm, i regjistruar në arkivat e policisë si person me tendenca të rrezikshme kriminale, si vrasje dhe trafikim droge e prostitucioni.

Klani “XHAKJA”, me vendndodhje në Katund Sukth, kanë një listë penale si më poshtë:

Në 1994, qytetari Ilir Xhakja ka qëlluar me armë në lokalin e Qerim Malokut, në fshatin Sukth, është arrestuar, por më tej është liruar. Gëzhojat e gjetura në skenën e krimit, korrespondojnë me ato të gjetura në skenën e krimit të vrasjes së qytetarëve Gentian Gjoka dhe Petrit Lyti në 1998, në fshatin Hamallaj; çuditërisht, e pazbuluar.

Në 1998, banda Xhakja (Ilir, Agim etj.) kanë vrarë në fshatin Hamallaj qytetarin Gentjan Gjoka (nip i Dash Gjoka) dhe Petrit Lyti, mik i Gentit, të dy nga Hamallaj; ngjarje e pazbuluar.

Në 1998, Ilir Xhakja, bashkë me persona të tjerë kanë vrarë qytetarin Qerim Maloku në Katund Sukth, një ngjarje që është zgjidhur në vitin 2003, kur u gjend arsenali i armëve të bandës “Xhakja”. Ai po hetohet për këtë vrasje. Z. Olldashi po kujdeset personalisht që kjo çështje të mbyllet, si shpërblim për ndihmën që ka dhënë klani “Xhakja” gjatë zgjedhjeve të 2005. Kjo ngjarje është në gjykim pranë Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë, ku ndër dëshmitarët okularë, përfshihen edhe ish-oficerët e policisë, Urim Koka (SPZ në atë kohë, i arrestuar tashmë në Itali dhe i dënuar me 15-vjet burg për trafik prostitucioni) dhe Maksut Zhiti (SPK në atë kohë); të dy miq të Xhakajve; ky i fundit është emëruar nga Olldashi, si drejtor i Rezervave Shtetërore në Durrës, si shpërblim për nderin e bërë.

Në 1998, Ilir Xhakja ka vrarë, në prani të shumë dëshmitarëve, qytetarin E. Shega nga Peqini, gjatë varrimit të kushëririt të tij (i biri i dajës) Agim Xhaka, vëllanë e Arbenit, sepse E. Shega kishte vrarë Agimin në Krrabë, Tiranë, katër vite më parë, për shkak trafikimit të femrave në Itali. Kjo çështje është po ashtu e pazbuluar, pavarësisht se është kryer në publik. Të dy ish-policët, U. Koka dhe M. Zhiti, kanë qenë të pranishëm në vrasje.

Në korrik 1999, i gjithë klani Xhakja (Azem, Ilir, Bardhi – zv.kryetar i Komunës së Katundit të Ri, Genti dhe bashkëpunëtorë të tjerë) kanë qëlluar të gjithë anëtarët e klanit Maloku, me anë të një arsenali që përfshinte edhe tanke, duke u shkatërruar edhe shtëpitë. Ata u arrestuan nga forcat speciale dhe armët e tyre u konfiskuan, përfshirë këtu mjete të blinduara dhe gjithashtu dy femra moldave. Mbas gjashtë muajsh burgim, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës i liroi. Kjo ngjarje u bë e njohur dhe si rrjedhojë, avokati i zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, Shkëlqim Xhemollari, u përjashtua nga puna.

Në mars 2003, Ilir Xhakja dhe të tjerë kanë vrarë qytetarin Rudin Shahini nga Katundi Sukth në Sallmone, për t’u hakmarrë mbas daljes së këtij nga burgu pasi ai kishte vrarë xhaxhanë e tij, Hamdi (babanë e Arbenit). Gjatë kësaj ngjarjeje u konfiskua një arsenal armësh të llojeve të ndryshme dhe ekspertët arritën në përfundimin, se një nga armët ishte përdorur në vrasjen e Qerim Malokut në 1998. Edhe kjo ngjarje është e pazbuluar.

Të gjithë anëtarët janë të përfshirë në trafik femrash, droge dhe armësh, si në Shqipëri ashtu edhe në Itali. Shumica e klanit “Xhakja” kanë tendenca të theksuara kriminale për vrasje, trafik droge dhe prostitucioni.

Në Mars 2006, pati një përpjekje për të sulmuar Fatbardh dhe Arben Xhakajn në fshatin Sallmone, në komunën Xhafzotaj, ku Arbeni u plagos. Sipas informacioneve të policisë, ata u qëlluan për shkak të tregut të drogës në Durrës. Ata kanë marrë me qira një klub me emrin “Fosfor Club”, i cili ndodhet pranë Drejtorisë së Policisë të Rrethit të Durrësit, që është edhe vendi ku furnizohen të gjithë shpërndarësit e drogës në Durrës, pasi policia lokale nuk guxon të hyjë në këto ambiente, sepse ky klan dhe anëtarët e tij, njihen si miqtë dhe mbështetësit më të ngushtë të M.B. S., Olldashi. Mjetet që përdoren nga ky klan për të lëvizur, janë nga llojet më të fundit, si një “Mercedes” kabriole, gri, me targa italiane, një “Mercedes” blu, me targa DR 5255 D, një “Mitsubishi Pajero” me targë Durrësi etj. Të gjitha këto mjete nuk kanë dokumentacion, dhe janë të vjedhura në Itali.

Dashamir GJOKA dhe klani i tij, me banim në fshatin Sallmone, kanë një listë penale si më poshtë:

Në vitin 1996, D. Gjoka ka vrarë një qytetar nga Shkodra me mbiemër Zefi, në Itali, duke i prerë kokën për shkak trafikimi femrash. Ai është larguar menjëherë nga Italia dhe është kthyer në Shqipëri; nga ajo kohë, nuk është kthyer më në Itali; është marrë me ndërtimin e Supermarketit të Sallmone. Shkodranët kanë ardhur disa herë në Shijak, me qëllim për ta vrarë.

Në 1998, në bashkëpunim me qytetarin Arben Haki Tollja, banor në Fermë Xhafzotaj (njihet me nofkën “Zjarrmi”, tashmë i arrestuar për shumë përdhunime studentesh në Tiranë) kanë vrarë vajzën e vëllait të qytetarit, Zyrafet Murati (nga Kusi) dhe qytetarja Silvana Murati nga Shijaku, është plagosur rëndë (ajo tashmë punon si pastruese dhe si prostitutë, për miqtë VIP pranë Supermarketit “Gjoka”), është arrestuar në 1998, por është liruar mbas 11-muajsh burgim, për shkak të mungesës së provave.

Në 1999, D. Gjoka, në bashkëpunim me klanin e tij, kanë qëlluar një mjet në pronësi të Ilir Xhakajt në fshatin Sallmone, ku si pasojë, qytetari Veli Rexha është vrarë dhe vëllai i tij është plagosur rëndë. Të dy këta, janë banorë të Katundit të Ri dhe vëllezër të Qamil Rexhës. Kjo është ngjarje akoma e pazbuluar, pavarësisht se provat ishin të shumta.

Nipërit e tij, Beonard dhe Mandrin Hyqmet Gjoka, janë shpërndarësit kryesore të drogës në qytetin e Shijakut, Fermë Sukth, Durrës dhe Tiranë, dhe mbajnë edhe disa vajza që punojnë për `ta në Itali. Njëkohësisht, Mandrini është arrestuar në 2004, si i dyshuari kryesor për vjedhje me armë në fshatin Xhafzotaj, ngjarje që rezultoi në vdekjen e qytetarit Jaho Smoqi. Ai qëndroi në burg, për rreth një muaj dhe tashmë Gjykata e Krimeve të Rënda po shqyrton çështjen e tij në gjendje të lirë. Fatbardh Xhakaj u arrestuar për këtë çështje dhe qëndroi në burg për dy javë, pasi emri i tij u përmend nga Fatos Balla, personi fajtor për krimin, i cili tani është në paraburgim. Beonard është dënuar në Itali, në qytetin e San Benedetto, për trafikim droge dhe femrash. Në këtë moment, me anë të përfitimeve nga shitja e drogës, është duke ndërtuar një vilë trekatëshe në fshatin Sallmone. Ai ishte anëtar i Komisionit të Qendrës Zgjedhore nr.1406 në Sallmone, për z.Olldashi. Të dy vëllezërit, tashmë lëvizin duke mbajtur armë në makina të vjedhura dhe të viteve të fundit, duke shpërndarë drogë në Durrës dhe Shijak, si dhe transportojnë drogë në Itali përmes personave të tjerë. Mandrini shpesh shkon në Itali për të tërhequr paratë, meqë Z. Olldashi i ka siguruar një vizë Schengen gjermane. Gjithashtu, ata janë vënë në dukje nga Policia e Shtetit, si kontingjent i rrezikshëm kriminal me tendenca të theksuara kriminale si: Vrasje, Drogë dhe Trafikim Prostitucioni.

D. Gjoka ka qenë dhe është një nga trafikantët më të mëdhenj të femrave, me qëllim prostitucioni, për në Itali. Shefi i vajzave në Itali, ka qenë një vajzë nga Vlora, me emrin Linda, tashmë gruaja e Dashit dhe ata kanë dy fëmijë. Vëllai i saj, Miri, punon te Supermarketi si shefi i llogarisë. D. Gjoka është regjistruar nga Policia e Shtetit për Trafikim Ndërkombëtar Droge dhe Femrash, me qëllim prostitucioni, vrasje, etj.

Supermarketi “Gjoka” është qendra kryesore e trafikimit të drogës që vjen nga Turqia dhe Maqedonia, dhe është baza e shpërndarjes për shumë grupe kriminale në Durrës dhe Tiranë, dhe është gjithashtu vendi ku furnizohen makinat që transportohen në Itali. Dashi është pronar i një mjeti të blinduar, me targë DR 51 90 C. Duhet të theksohet se Dash Gjoka është burimi kryesor për furnizuesit e drogës për të gjithë Shqipërinë, sepse është i njohur si një mik i ngushtë dhe mbështetës financiar i M.B. S. Olldashi. Ky i fundit, takohet me Gjokën gati çdo javë. Shpesh, deputetët e PD-së, Bamir Topi, Ridvan Bode dhe S. Olldashi, shkojnë të darkojnë ose të furnizohen pranë këtij Supermarketi, meqë janë miq të ngushtë të Dashit.

Ushtari kryesor dhe më besnik i tij është shoferi i tij, qytetari Artan Rami Bode, banor në Xhafzotaj, nipi i deputetit Ridvan Bode. Gjithashtu, duke qenë figurë kryesore ai kryen porosi të Olldashit, në lidhje me trafikun e drogës dhe femrave. Artani, bashkë me vëllanë më të madh të Dashit, Nazmiun (i quajtur Nexhi) bëjnë kontrabandë mallrash në Portin e Durrësit; të dy kanë qenë anëtarë të Komisionit të Qendrës së Votimit nr.1402 për z.Olldashi.

Gjoka, ka edhe disa lidhje të tjera miqësore, si Hekuran Hoxha (Roni) dhe Fundim Dedja, të dy të dënuar në Itali dhe në vende të tjera, për trafik droge, drejtuar për në territorin italian. Tani, Gjoka është kryetari i zonës Komunë Xhafzotaj-Shijak dhe më gjerë, ku të gjithë shpërndarësit e drogës furnizohen nga ai. Prova të shumta dëshmojnë për një arsenal armësh të sofistikuara të ndodhur në banesën e tij, si dhe për një kasafortë të sigurisë së lartë, që mban miliona euro në valutë. Duhet theksuar, se droga e Gjokës kalon përmes Portit të Durrësit dhe Vlorës, dhe gati çdo ngarkesë që ndalohet në Itali është e Gjokës, dhe të gjithë personat e arrestuar punojnë për të.

Vëllezërit Gëzim dhe Besnik Sijoni, banorë të fshatit Xhafzotaj, kanë një listë penale si më poshtë:

Në vitin 1994, G. Sijoni është përpjekur të vrasë qytetarin Pëllumb Hoxhaj, por arriti vetëm ta plagosë në këmbë. Ai nuk është arrestuar as sot; kjo çështje nuk është ngritur kurrë në familjen Pëllumbi, apo të afërmit e tyre.

Në vitin 1997, G. Sijoni bashkë me vëllanë e tij, Besnik, janë përpjekur të vrasin ish-kunatin e tyre (vëllanë e vogël të Arben Vorës, pasi ai kishte lënë motrën e tyre, pasi ishin fejuar) në mes të qytetit të Shijakut. Çështja u hap; dy personat në fjalë u identifikuan dhe u shpallën të kërkuar nga policia, por ata nuk u arrestuan kurrë. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, e mbylli çështjen.

Në 1997, vëllezërit Sijoni kanë marrë me armë “Filanton” dhe kanë fituar shuma të mëdha parash për ruajtjen e saj; ata e ruajnë edhe sot. Për këtë qëllim, Gëzim ka marrë lejen për krijuar Polici Private, me ndihmën e mikut të tij S. Olldashi.

Të dy vëllezërit Sijoni merren me trafikim droge për në Itali dhe mbajnë tre vajza që punojnë për ta si prostituta në Itali (një nga `to është nga Burreli). Ata gjithashtu janë furnizuesit më të mëdhenj të drogës në Tiranë, ku kanë lidhje të ngushta familjare. Të dy vëllezërit janë dënuar në Itali për trafikim droge, por urdhrat e Italisë nuk janë zbatuar, pasi ata janë miqtë e ngushtë të S. Olldashit, si dhe mbështetësit kryesorë të fushatës së tij. Ata gjithashtu janë vënë në dukje nga Policia e Shtetit, si kontingjent me tendenca të rrezikshme kriminale si: Vrasje, Trafik Droge dhe Prostitucioni.

Tani, bashkë me vëllezërit Tusha, ata lajnë para përmes projekteve të ndërtimit të zonën e Shkëmbit të Kavajës, në Durrës. VIJON NESER…

Kush eshte burimi i raportit “Olldashi”?

Ky qe po botojme sot, pa nderhyrje redaksionale, është një raport konfidencial, i cili ndodhet tashmë në zyrat e CIA dhe FBI Amerikane, si dhe në Ambasadën Amerikane në Tiranë, i dërguar gjithashtu për vetë Olldashin nga shqiptaro-amerikani i njohur, Geri Kokalari.

Zoti Kokalari, bashkëngjitur me këtë raport që kompromenton rëndë ministrin e Brendshëm të vendit dhe njëkohësisht kandidat për Bashkinë e Tiranës, Sokol Olldashin, ka dërguar një letër konfidenciale për Olldashin, pjesë nga e cila “Shekulli” botoi dje.

Kokakari thotë në letrën e tij, që ky raport shumë i hollësishëm për lidhjet mes klaneve të Shijakut dhe deputetit të zonës Olldashi, është i dyti në radhë. Një raport i mëparshëm (ku flitej për të dhëna korruptive të ish-kryeministrit Nano) i është dhënë z.Kokalari nga një këshilltar i Berishës dhe i eshte derguar gjithashtu prej Kokalarit, Olldashit.

Kokalari i shkruan Olldashit: “…Në 3 dhjetor 2006, në vijim të komenteve të tua publike në mbështetje të kandidaturës së F. Nanos për President, ju kam dërguar disa materiale të bashkëngjitura, të përgatitura nga një këshilltar i Berishës…”. Dhe më tej në e-mailin e tij për Olldashin, Kokalari shkruan: “…kam mundur të siguroj një tjetër raport, i cili është i bashkëngjitur këtu, në mënyrë që ju të mund ta lexoni. Ky raport, i ngjashëm me atë që Këshilltari i Berishës kishte përgatitur, rendit gjithashtu një sërë akuzash…”. Pra, autorësia e raportit të parë kompromentues, është e qartë: Një këshilltar i Berishës.

Po ky raport i dytë, që tashmë ndodhet në zyrat e amerikanëve, nga kush është përgatitur? Redaksia u lidh via email me z.Kokalari, për ta pyetur atë, se cili është burimi i raportit të dytë dhe si ka rënë ai në duar të tij. Përgjigja e shqiptaro-amerikanit të njohur edhe për mbështetjen e tij në fushatën opozitare te Berishës, u përgjigj: “..Raporti “Olldashi” më është dhënë në koenfidenc녔. Më tej në pergjigje, duke cituar raportin e parë për Nanon, ai shton: “..Ndaj, pyetja që kam për Olldashin, është: E konsideron Saliun burim të sigurtë…?”.

Gazeta SHEKULLI

Original:

Mafia Clan of Democratic Party of Albania

by Gary Kokolari
………..

http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264

Fatos Nano Drug Allegations

…………….

Below is the translation of a document that was provided to me by a friend in Tirana. The report was assembled from conversations with three separate sources, one who works for an Albanian intelligence agency and two others who work within Nano’s circle. The translation tracks the original.

Fatos Nano – Ex Prime Minister of Albania

By Gary Kokalari – Political Analyst – Exclusively for ACLIS

The current drug trafficking routes in Albania and their relations with Prime Minister Fatos Nano.

Albania has become an important country for the trafficking of drugs, establishing itself as a safe transit route between East and West. Albania has made available to this kind of traffic its human resources and its political power. Before 1997, the drug trafficking in Albania was blooming through the planting of drug related plants and their sale outside Albania. Strong drugs such as heroin or cocaine were not present at the time because of the lack of serious partners and partners with political power. Former Minister of Interior Agron Musaraj (1993-1996) was a supporter of such groups, but his limited political power could not empower these groups. After Agron Musaraj left, the new interior minister of the Democratic Party, Halil Shamata, proposed new tough legislation against organized crime which was approved in the parliament in Autumn 1996. The legislation included strong punishment for drug and weapon traffickers and very often fixed prison terms.

Agron Duka, Mafia Clan with Fatos Nano und Lefter Koca

7. The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 years old).
Mond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and has been previously convicted seven years ago for drugs. Currently he works in customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni**, former minister of interior. Kane and collaborators in the Albanian Secret Services.
8.Igli Toska in the route Macedonia-Albania
A person close to Igli Toska controls the drug route Macedonia-Albania. He was accidentally arrested several months ago with 30kg of heroin and later the news was transformed as if he was caught with only 30gs of heroin. The trafficker is the son of Leonidha Taoksa, Director of the Tirana Municipality. [Igli] Toska did not make any comments about the accusations. He is trying to substitute the group previously led by former minister Luan Rama through the group of Ymer Lala.
9.The personal bodyguard of former prime minister Pandeli Majko, now minister of defence, called “Majko’s Elidon” controls the transportation from Bulgaria trouh Albania.
He does the transportation through the help of Arjan Rugji, the director of the border police in the ministry of interior and also collaborates with Fatmir Meto, former police chief arrested after the murder of the opposition member of parliament Azem Hajdari. The control of these transportation routes is done through Arjan Rugji and, in some occasions, from the border entry point called “Three Bridges” where chief of police is “Bilali” a former bodyguard of Fatos Nano.
These re the most important groups which deal with drug trafficking in Albania and use for this purpose the political power and the connections with persons close to prime minister Fatos Nano.
The accuracy of these data has been verified/corroborated by at least three source and has had the contribution of segments of the Albanian Secret Service, outside the control of prime minister Fatos Nano.
ACL – 01 December 2006

Current Narco-trafficking Routes in Albania Linked with Former Prime Minister Fatos Nano
Defense & Foreign Affairs Special Analysis – July 17, 2006

aus Balkanblog 
Im Verbrecher Staat des Salih Berisha, can Nichts mehr verwundern und uber sterben kriminell agierende Tochter Argita Berisha und Lulzim Basha, AUCH WIRD inzwischen Immer mehr geoutet.

Identisch im Fatos Nano, Ilir Meta Verbrecher Staat davor!

Fatos Nano Drug Vorwürfe

 

Ballkani

Cili ёshtё talenti i ligjit?

Krimi dhe dhuna kundёr jetёs nё Shqipёri po shёnon rritje. Qytetarё dhe sociologё bashkohen nё idenё se kjo situatё ёshtё pasojё e moszbatimit me dorё tё hekurt tё ligjeve dhe mosndёshkimit tё autorëve.

Raportet e policisё dhe tё prokurorisё pёr numrin e krimeve gjatё kёtij viti ende nuk kanё dalё. Por shifrat zyrtare tё Prokurorisё sё Pёrgjithshme pёr vitin e kaluar tregojnё njё trend nё rritje tё krimeve tё rёnda kundёr personit. Sipas kёtyre shifrave  gjatё 2011 u kryen 366  krime tё tilla dhe pjesa mё e madhe e autorёve ende nuk ёshtё pёrballur me drejtёsinё, pohon organi qendror i akuzёs. Ndёrkohё Qendra pёr Çёshtjet Europiane dhe tё Sigurisё (Center for European and Security Affairs) nё njё studim tё pёrbashkёt me Institutin pёr Demokraci dhe Ndёrmjetёsim, njё organizatё kjo e shoqёrisё civile me seli nё Tiranё, e vlerёson tё dyfishuar për vitin e kaluar numrin e vrasjeve pёr çdo 100 mijё banorё me një vit më parë. Nisur nga kronika e zezё qё botojnё tё pёrditshmet e Tiranёs dhe transmetojnё edicionet e lajmeve nё mediat elektronike grafiku i krimeve dhe dhunёs kundёr jetёs sё individit shfaqet nё rritje edhe kёtё vit. Edhe publiku e percepton tё rritur nivelin e kriminalitetit dhe formulon edhe ka mendimin e vet pse ndodh kёshtu. Qytetarё  tё Tiranёs nё mikrofonin e programit shqip tё DW:

“Nuk ka ligje tek ne, ka korrupsion ”, mendon njё studente.  

Rritja e krimit dhe dhunёs ndaj jetёs – pёrtej vёshtirёsive ekonomike

Por ka edhe arёsye te tjera pёrtej kёtyre qё mendojnё njerёzit e thjeshtё. Sociologu i mirёnjohur nё Shqipёri, Prof.Dr. Kosta Barjaba, i shpjegon nga pikpamja sociologjike rrёnjёt e rritjes sё numrit tё krimeve dhe dhunёs ndaj jetёs sё individit. “Nёse varfёria do tё ishte shkaku kryesor i krimit dhe i dhunёs ndaj personit, atёherë tё varfёrit do tё ishin kriminelёt mё tё mёdhenj. Por nuk ёshtё kёshtu. Krimi argumentohet me varfёrinё por atij nxitjen nё Shqipёri ia jep mungesa e shtetit, e forcёs goditёse tё ligjit dhe sidomos mungesa e forcёs parandaluese tё ligjit”, thotё Z. Barjaba.

Perceptim i publikut – kriminelёt i shpёtojnё vuajtjes së dёnimit

Në foto, Prof. Dr. Kosta BarjabaNë foto, Prof. Dr. Kosta Barjaba

Sipas Z. Barjaba krimi nuk kryhet menjёherё. Nё fazën e pёrgatitjes sё tij, institucionet pёrkatёse nuk funksionojnё si duhet qё ta ndalojnё qё njё krim potencial tё bёhet real. “Institucionet janё jo efikase dhe nuk kanё ndikimin e duhur qё tё pengojnё kryerjen e krimit. Shoqёria duhet t’ i pёrqёndronte pёrpjekjet e saj tek parandalimi i krimit”, thotё Prof.Dr. Kosta Barjaba.

Kjo do tё thotё se nё Shqipёri raporti mes forcёs goditёse tё krimit dhe politikave parandaluese nuk ёshtё nё favor tё kёtyre tё fundit. “Shoqёria duhet tё ketё mё shumё institucione, forca, energji pёr edukimin e qytetarёve dhe pёr politikat parandaluese tё krimit”, vё nё dukje sociologu i njohur……….

http://www.dw.de/dw/article/0,,16236327,00.html

IIlir Xhakja, erschoss nun am 13.9.2012, den Polizei Präsidenten von SHIAK, was ein ungeheurer Skandal ist, weil Ilir Xhakja, eigentlich zu 24 Jahren Haft verurteilt war und eine hoch korrupte Politiker und Richter Familien (Neritan Tabaku) den Schwer Verbrecher einfach über eine gekaufte Gerichts Entscheidung frei liess. der Richter wurde heute vom Dienst suspendiert, die Akten beschlagnahmt.

13.9.2012: In der Mafia Hochburg SHIAK, wurde der Polizei Chef: Adem Tahiri erschossen

Albanian Mafia government: Albanian biometric passports & Links to International Terrorist Rings

Am 4.10.2002, wurden der Vize Innenminister Bujar Himci und die 3 höchsten Polizei Direktoren verhaftet, Ludgar Vollmer nicht. 488 Seiten Untersuchungs Ausschuss im Visa Skandal, wo Richter höchste Diplomaten des Auswärtigen Amtes als Lügner beschimpften, die Staatsanwaltschaft eine Durchsuchung des Auswärtigen Amtes androhte.

himci0001

Verhaftung des Vize Innenministers Bujar Himci, 3 höchste Polizei Direktoren im Oktober 2002, im Bestechungsfall der Deutschen Bundesdruckerei, mit Ludgar Vollmer und dem Mafia Premier Minister Ilir Meta
Verhaftung des Vize Innenministers Bujar Himci, 3 höchste Polizei Direktoren im Oktober 2002, im Bestechungsfall der Deutschen Bundesdruckerei, mit Ludgar Vollmer und dem Mafia Premier Minister Ilir Meta

1/19/2005

Staatssekretär Ludger Volmer und seine Visa Skandale und Bestechungs Skandale mit der Bundesdruckerei in Albanien, Asien und Afrika

Die grossen Verbrechen: Staats Sekretär Vollmer und die Bundesdruckerei. Cash für Ludgar Vollmer: 400.000 DM damals!

Es ging aber um Milliarden Betrug, dieser Privatisierung und das Geschäft wurde später Rück abgewickelt.

Eines der grösstes Betrugs Geschäfte in Deutschland, und im Ausland ein System Bestechungs Geschäft unter Joschka Fischer und Ludgar Vollmer, mit dem Finanzminister Hans Eichel.

Das Milliardenspiel
Deutschlandradio Kultur: Wie die Bundesdruckerei unter den Hammer kam

 

Exclusive report by Gjergj Thanasi: Albanian biometric passports & Links to International Terrorist Rings

Ioannis Michaletos 10 Dec 2011 In the following exclusive investigative report, the acclaimed journalist from Tirana-Albania, Gjergj Thanasi outlines the serious security issues relating to the Albanian biometric passport system and the links with international organized crime and terrorist rings and with the Iranian intelligence establishment especially. The Problematic Albanian Biometric Passports and the Links to International Terrorist RingsBy Gjergj Thanasi

The equipment of the Albanians with biometric identity cards and passports was a must in order to have Albanians travelling in European Union countries without visa restriction. The removal of travel restriction was a kind of an European  gift to Albanians on the eve of Christmas  2010.Such passports are highly reliable and a tough barrier to criminals and terrorists penetrating Europe under false names. The system is really false proof. The only way to evade the system is to collude with the Albanian authorities issuing the passports, thus stealing the identity of somebody else.

Unfortunately this is precisely what happened in Albania. Almost from the very beginning Albanian emigration police as well as several European border police controls  detected individuals equipped with regular Albanian biometric passports having ‘borrowed” the identity of somebody else. Judging by the covering of the Albanian media such falsified biometric passports are almost a daily occurrence.

The bearers of falsified Albanian passports range from ethnic Albanians citizens of the Republic of Kosova(they still need a visa to travel to Europe), to Albanians being under expulsion or travel bans in European countries. The new identity help them to travel and stay in Europe up to 90 days in succession without any difficulty. There are cases when even convicted criminals, or wanted individuals (Albanian citizens) are equipped with a biometric passport with a new identity, thus evading justice and facilitating their criminal activity in Europe as well as in Albania. Only  casual finger prints checks by one or another European law enforcing agency has resulted in pin pointing  individuals with a criminal record or even  wanted persons having a new identity. Albanian media like the newspaper Investigimi (an article by Durim Sula) and Durres Bulevard(an article by Dr. Idriz Tafa) have also made public of evidence that terrorists from Yemen and elements of Iranian Revolutionary Guard, the so called Quds Force are in possession of  Albanian biometric passports with typical Albanian names and surnames.

Mr. Armand Teliti the Director General of the Albanian General Register Office during a session of the security sub comity of the Albanian Parliament answering the questions of MP Gazmend Oketa  (wright wing) and MP Gamir Bizhga (left wing) admitted that Albanian authorities have detected over 500 cases of biometric passports issued to persons with a “borrowed”  identity. The Albanian media has directly accused Mr. Teliti of being part of the system issuing such problematic passports .Up to now  only the bearers of such passports have been detained by the emigration police. In a couple of cases the civil servants of remote villages register offices and employees of Aleat-Safran concessionary company have also been arrested. Such cases are under trial or have received short term prison sentences as well as fines according to Albania law.

No body but the gang issuing the false passports knows the exact number and identity of the bearers of such false biometric passports. According to the newspaper Investigimi American security specialists are actively collaborating with Albanian Secrete Service SHIK to identify Iranian citizens equipped with Albanian biometric passports. The newspaper quoting Albanian Secret Service sources links the murder and the burning of the body of Isa Copa a high ranking officer of Albanian Secret Service (late  October 2011 in the outskirts of Durres the main port of Albania)with the affair of the Iranian citizens equipped with Albanian biometric passports and bearing Albanian names and surnames.

This is not the first scandal concerning Albanian passports. In 2002 the deputy minister of the interiors Bujar Himci and col. Veli Myftari Director General of the Albania Police force were arrested for funds embezzlement amounting to four million USD concerning the issuing of the Albanian passports. They landed in prison after the official complaint of Euroget an American company which was unlawfully prevented from bidding for the production of the Albanian passports. The claim of this company was strongly supported by the Charles Levesque the then economic officer of the Us Embassy in Tirana.

It is obvious, in this case top civil servants ended in prison only for funds embezzlement, while now we have serious allegation of collusion with terrorists and yet only small fry is facing justice.

http://www.analyst-network.com/article.php?art_id=3896

the pass scandal in 2002 albania.de

Corrupt Tender for Passport Provider

PURGES FROM TOP TO BOTTOM

by Ben Andoni

TIRANA, 31.10.2002. (Beta) – The latest breakthrough in the
anti-corruption campaign in Albania was the arrest of two senior
police officials and a former government official, for fixing a
tender for new Albanian passports.

Deputy Interior Minister Bujar Himci, and Public Security Chief Veli
Myftari and former head of the department for public procurement
Arben Orifti were suspected of favoring the German Bundesdruckerei
company, which participated in a tender to chose a printer for new
Albanian passports, costing the state to lose US$2 million.

Himci could not have dreamed what was to happen to him on Oct. 4,
when police came to pick him up. Only a few minutes before his
arrest, he had said goodbye to visiting Italian Interior Minister
Alfred Mantovano at at the Rinas airport in Albania.

At the same time, Veli Myftari and Arben Prifti were arrested at
home. They had been expecting police to visit them, after the affair
was publicly exposed.

The case and evidence of the scam, which had been sitting on state
officials` shelves for over a year, was brought out into the light by
incumbent Interior Minister Luan Rama. He promised that this time the
affair would be thoroughly investigated, “From top to bottom.”

The promise came after several big disappointments in the trumpeted
anti-corruption campaign. Military procurement and electricity import
scams revealed structural difficulties in bringing the senior
officials responsible for them to justice, and also revealed an
inefficient judiciary, which had punished very few people.

The Passports

In 1990, the average Albanian had know idea what a passport was.
After Albania opened itself to the world, preceded by years of self-
isolation, citizens began leaving from the country en masse, and
passport-counterfeiting became a lucrative business. To prevent this,
the government changed passports forms three times.

A five-year contract with a Canadian company charged with printing
passports expired in December 2000. Only in March 2001, well into a
shortage of blank passports forms did the government order the
department for public procurement to prepare a tender. The process
was dragged out, starting in April, but was postponed by the
commission charged with the tender for a week, as, it explained, the
German contender was not ready. A week later, the commission
postponed the tender indefinitely. The commission`s head was sacked
and replaced by Bujar Himci, the deputy minister, a month later.

Finally, four days after that, the commission declared that the
German Bundesdruckerei company had been chosen for the job, despite
the fact that its offer was much higher than the competition`s, which
included the French EFTSF, British De La Roi and U.S. EuroGet.

The U.S. embassy protested and requested that chief of the anti-
corruption team Ndre Legishi investigate the case. The U.S. embassy
accused the tender commission of fixing the tender in favor of the
German company, by allowing it access to more information than the
others, among other things.

The Interior Ministry, however, dismissed the accusations, inviting
everyone interested to freely inspect the process for themselves and
promising that the new passports would come out by January 2002.

An investigation, however, revealed that the German company`s offer
was a staggering US$1.8 million higher than the other offers.

Prosecutors claimed that the price was inexcusably high, much higher
than the actual expenses for the passports, even by several times.
Veli Myftari, who signed the decision choosing the company, said in
defense that he was not an expert on passports and that he had only
signed what minister Ilir Djoni had ordered him to.

Djoni is currently living in the U.S., where he is enrolled in post-
graduate studies, while one of the key people in the entire process,
former procurement director Edmond Aliaj is at large.

The first check of the tender was conducted at the beginning of 2002.
State inspectors found numerous irregularities in the process and
contracts and informed the then Albanian president, Rexhep Meidani,
parliament speaker Namik Dokle, Prime Minister Ilir Meta, and the
head of the procurement`s office Arben Orifti, now facing trial.

Meta reacted, sacking Orifti and Edmond Alijal. The investigation
produced no results until a new cabinet was chosen. In addition to
Orfiti and Myftari, this was the first time that police arrested an
incumbent official – the deputy interior minister.

Despite U.S. and British protests, Bundesdrukerei, was granted the
contract, but it failed to finish the job within the specified,
six-month deadline, which caused additional trouble. Because of the
lack of blank passports in the meantime, they were only issued in
emergencies, like for medical treatment abroad. Minister Luan Rama
told the public that police in certain places had been reported to be
taking bribes of up to US$700 for passports.

The new government has announced a crackdown on corruption, but the
public has heard all of this before, from the other governments. This
is why the first arrest of a state official and the investigation of
the passport scandal are still interpreted “as a small token of good
will.” Moreover, the case has not reached court yet, and the
judiciary has already proven to be a bottleneck in the
anti-corruption campaign.

(BETA)


Festnahme des Geschäfts Partner von Ludgar Vollmer in Albanien, u.a. die höchsten Polizei Direktoren und der Vizw Innenminister Bujar Himci im Oktober 2002. Der Innenminister und Mafia Boss Ilir Gjoni, dankte zuvor ab und floh in die USA, ebenso war der Geschäftsparnter und Mafia Boss Ilir Meta ab Ende Januar 2002 nicht mehr im Amte, nachdem seine guten Freunde und der Ehefrau, als Drogen Schmuggler und mit Diplomaten Pass natürlich verhaftet wurden in Italien.

Festnahme in der Sache mit der Bundesdruckerei:u.a. Vize Innenministerin Bujar Himci am 4.10.21, der 600 neue Bundesdruckerei Pässe direkt an die Mafia in im Auftrage von Ilir Meta unregistriert weiter gab.7. The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 years old).

Mond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and has been previously convicted seven years ago for drugs. Currently he works in customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni**, former minister of interior. Kane and collaborators in the Albanian Secret Services.

aus: Balkanblog

SUBJECT: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT

Mafia Clan of Democratic Party of Albania Passport falsification, Nishani faces Opposition
Passport falsification, Nishani faces Opposition
19/12/2011 

 

Passport falsification, Nishani faces Opposition

For the visa liberalization anniversary, the Interior Minister, Bujar Nishani, was called in a hearing session by the Parliamentary Commission of Integration. 

Based on a FRONTEX report, the EU agency for border protection, the Chairman of this Commission, Ditmir Bushati, declared that the Albanians are the second people in the world who mostly travel with falsified documents.

“Naturally, I don’t feel good that Albania is ranked second in the FRONTEX report, right after Ukraine”, Bushati declared. 

The Interior Minister declared that these Albanians use foreign falsified documents, not those used by the Albanian state.

“This is a report for the Albanians that have traveled for years in EU, people who have been living in Italy and Greece for the last 20 years”, Nishani declared.

Another opposition MP, Taulant Balla, declared that the prosecution is investigating groups that falsify these identification documents for 5000 EUR. 

Balla declared that the opposition had asked the Police to be part of the applicants’ identification, something that the Interior Minister made with an internal order on November 2011.

“The exclusion of the state police from the biometric passport production process has increased the risks for putting the passports in dangerous hands”, Balla declared.

Nishani did not deny that there have been passport production company employees who were involved in corruption.

“The have been involved in criminal activity, giving fake data for some citizens and making this way a falsified document”, Nishani declared.

The opposition MPs launched accusations for impunity and corruption, which spurred arguments before the end of the session.

“We will have difficulties for as long that we have problems that we must address to. We have been facing these problems since 2005”, Nishani told the MPs.

To the request of the Socialist MP for cooperating in resolving the blood feud phenomenon, the Interior Minister declared that some individuals and associations have exaggerated the figures, in order to profit from projects, although he admitted that the phenomenon was present.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4101 

Drogen Bosse erhalten erneut von ihrem Chef Ilir Meta, Botschafter Posten als Verwandte: Der neue Albanische Botschafter in Athen: Dashnor Dervishi

2008 und 2009, wurden Albanische Diplomaten, wegen Drogen Handels in der Tuerkei und Italien festgenommen. In Deutschland und Oesterreich, hat diese besondere Berufs Gruppe, dank korrupter Politiker, vor allem in Berlin und einer erbaermlichen Berliner General Staatsanwaltschaft FREIE FAHRT! Nun werden erneut neue Netz Werke gespannt. Kinderhandel ist fuere diese Art Minister und Gruppe, schon damals kein Problem gewesen und es wird weiter gehen.


 

Peinlicherweise, wurde der Bruder von Herrn Dervishi, natuerlich mit Albanischen Diplomaten Pass versehen, zusammen mit einem Albanischen Diplomaten Skenderi in 2005 in Italien, wegen Drogen Handels festgenommen. Natuerlich ist man gerade dann, qualifiziert fuer Botschafter Posten. System normal, wenn Lulzim Basha nun sogar Innenminister ist, denn unter seiner Amtszeit als Aussenminister, wurden ebenso 2 Diplomaten wegen Drogen Handels verhaftet in 2008-2009. Die Familie spielte schon unter der Mafia Regierung von Fatos Nano eine wichtige Rolle, im Polizei Apparat, der vollkommen an die Mafia bis 2005 verkauft worden war. Aber was soll es: Der Albanische sogenannte Aussenminister Ilir Meta, konnte erreichen das das Drogen Export Volument in 2001, um 300% einen absoluten Rekord erreichte, bis seine guten Freund aus Srapari im Januar 2002, in Italien wegen Drogen Handels festgenommen wurde, welche als Leibwaechter des Ilir Meta deklariert waren.

Das gesamte Umfeld des Ilir Meta, in dessen Regierungs Zeit auch die Betrugs Geschaefte des AA Staats Sekretaers Ludgar Vollmers fielen mit der Bundes Druckerei und den Visas und Blanco Paessen fuer die Albaner Mafia, sind eine Legende in Albanien, weil auf Druck der Amerikaner damals der Vize- Innenminister Bujar Himci im Oktober 2002 festgenommen wurden.  Und dann diese Lobby Geschaefte mit der Bande in Hamburg mit dem Senator und Kokser Schill, und den Osmani Bruedern! Peinlicher konnte sogenannte Deutsche Politik nicht mehr werden und endete im Desaster des Visa Skandals, krimineller Lobby Vereine und Diplomaten.

Wie kam Dervishi zu so einem Job. In 2007 stimmten 6 Oppositions Politiker, fuer den neuen Staats Praesidenten Bamir Topi und wurden in Folge aus der SP Partei geworfen. Ein Teil eines Geschaeftens, kurz gesagt, wo es beim 3 Wahl Gang im Parlament nur noch als Alternative Neu Wahlen fuer das Parlament gegeben haette.

Albanische Drogen Diplomaten Festnahme der juengsten Zeit und immer eng mit der Politik verbunden!

Was will man erwarten, wenn sogar Europ Car, versuchte Luxus Autos in Albanien einzuschmuggeln.

Erklaerung aus 2005, des Albanischen Ministeriums, nachdem die 2 Drogen Schmuggler mit Diplomaten Pass in Italien festgenommen wurden.

regierung  albanien

The press joint conference of the Deputy General Director for Operational Management and the vice Prosecutor of the Prosecutor Office of High Crimes

Anti-drugs operations, two citizens were arrested charged for “organizing and leading criminal organisations” at the aim of international trafficking of narcotic plants

19.10.2005

Forces of State Police yesterday arrested the citizens Gjergj Dervishi and Fatjon Skënderi charged for “organizing and leading criminal organisations” at the aim of international trafficking of narcotics as outlined in the articles 284/a and 333 of the Penal Code. Forces of State Police controlled also some apartments and they detected some other important evidences on this case investigation.

Police officers made evident the properties and activities these two incriminated persons possess. According to the investigations carried out, an auto service named “Truck Service” is the property of the citizen Fation Skënderi. This auto service is thought to have been used on modification of narcotic plants transported by auto vehicles.

From the investigations carried out until now it was resulted that the two persons that were arrested invested their incomes that they acquired from the criminal activity to some fields of business and mainly to the business of construction.

From the investigations carried out from the Prosecutor Office of High Crimes in co-operation with the anti-Organised crime Directorate at the Ministry of Interior it was found out that we have to do with a criminal organisation mainly compounded by Albanian citizens who exercised their criminal activity toward trafficking of narcotic plants. This organisation trafficked loads with heroine from Turkey through Bulgaria to Albania and than toward Germany, Spain and Italy. The head of this criminal organisation were the citizens Gjergji Dervishi and Fation Skenderi. The citizen Fation Skenderi (known with the last name Frasheri) had the duty to find auto vehicles and “runners”, while the citizen Gjergj Dervishi, under the pretence as the administrator of the “Global” association masked loads with narcotic plants in the materials he imported from Turkey on the account of his association. Loads of heroine came from Turkey with runners, mainly drivers of Lorries with TIR plate who transported narcotic plants on the account of “Global” association under the pretence of legal goods. The citizens Dervishi and Skenderi looked to find runners who than would transport the loads with heroine to the countries of West Europe.

One of the arrested organizers, Fation Skenderi had been served before as a police officer at the State Police and the Guard of the Republic. He had also been a guide driver of some former directors of the Police Commissariats in Tirana.

It should be mentioning here that 120 kg heroine determined to be trafficked to West Europe was confiscated within a period of one month. Despite the sequestered loads, this criminal organisation continued to exercise its activity by founding new routes and forms of trafficking of heroine. This fact shows clearly the economical potential and the stable infrastructure of this criminal group to trafficking of strong drugs.

Investigations related to this criminal organisation were extended to other countries as in Lubbock, – Germany, Palermo – Italy, Bari – Italy, Barcelona – Spain and Bulgaria.

After gathering the necessary information it was organised the work to identify the persons, evidencing their social and criminal ties as well as activities and properties they possess.

The work to full document the criminal activity of the people arrested continues.
http://asp.gov.al/anglisht/2005/october/19anti-drugs.htm

Dashnor Dervishi in the Albanian embassy in Athens
The cousin of Foreign Minister Ilir Meta, new Ambassador in Greece
Dervishi
Sure is, after today’s hearing by the Foreign Policy Committee of the Albanian parliament, the installation of Dashnor Dervishi as head the Albanian embassy in Athens. First embassy which is headed to Mexico and is currently Ambassador of Albania in Bucharest. Dervisi, presented the committee with the goals and priorities of the mission:

Ntervisi, described his appointment as an important task for expanding cooperation and strengthening of bridges linking the two countries. Mr. Dervisi said that his position as a diplomatic representative of Albania in Athens is very important, since Greece is a strategic political and economic partner in the cooperation on bilateral, European and other issues.

“Greece is a strategic partner for Albania in a political and economic issues, European cooperation and beyond. One of the main tasks will be upgrading contacts at presidential and parliamentary level to deepen cooperation to increase across visits and strengthening existing bridges of communication, “said Mr.. Dervisi upon presentation of the Foreign Affairs Committee as proposed in the Albanian Foreign Ministry for the post of ambassador of Albania to Greece.

Dashnor Dervishi is the first cousin of Foreign Minister Ilir Meta. Derrvishi also was served as ambassador in Tel Avin and Italy.

Kommentar: Es sagt ja Alles ueber die Drogen- und Mafia Bande um die Srapari Bande.

Die Thepsi Bande, ist ebenso immer noch aktiv, mit Frachtern und Schmuggel aller Art.

http://www.hrw.org/reports/2002/albania/albania0602.pdf

Thepsi Qazim Tepshi, links in 2007 beim Slowenischen Präsident!

Alban Tepshi

Genau gesagt, fuhren die Söhne von Spartak Braho den Mörder Agim Pepa nach der Tat, in die Berge mit einem Jeep der eine gefälschte Diplomaten Nr. hatte.
Ebenso sind Verwandte von Spartak Braho dem “Paten von Durres” schon vorher als Polizei Direktoren direkt in Schmuggel Aktionen u.a. mit der “Delon” verwickelt gewesen genauso wie der PDR Abgeordnete Q.Tepshi.

aus

http://www.albania.de/alb/index.php?p=1518

Sokol Nako als Strohman der Skrapar Bande von Ilir Meta ( 1 2 3) 

Der Frachter “Brustel” der Durres Super Mafia der Thepsi Brüder und des Duka Clans ist in Libyen beschlagnahmt

Filed under:

Das berüchtigte Drogen Netz, des Kosovaren “Dobroshi Princ” mit der Tschechischen Drehscheibe, lässt wieder mal über den Thepsi Clan grüssen.
Diesmal liegt der Frachter “Brustel” in Libyen fest, weil u.a. Alban Thepsi nicht die Heuer bezahlt hat. Die Crew hat gemeutert und will von dieser Mafia Familie nichts mehr wissen. Natürlich hat die Familie Thepsi auch eine dieser Luft Nummern Baufirmen, zum illegalen bauen. Eine ordinäre Familie, welche wie der Report von HRW beweist auf Seit 58 sogar Frauen zusammen schlagen. Eine typische Gangster Familie, welche nach Durres zuzog nach 1997 wie andere prominente Verbrecher und auch als Diplomat so seine Geschäfte machen kann und konnte.
Ilir  Gjoni
Schutzherr der Patroni: Ilir Gjoni, damals Innenminister Geschäfts Partner von dem Deutschen Mafioso Ludgar Vollmer, der die Albaner Mafia, mit Tausenden von Visas ausstattete, für seine Bundes Druckerei Geschäfte und mit Blanco Pässen versah. Edmond Pustina ist direkt verwandt mit Fatos Nano und eng verbunden mit Gramoz Ruci.
7. The Group of Edmond Pustina.

The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 year old). Edmond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and was convicted seven years ago on narcotics-related charges. Currently he works in Albanian Customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the Customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni, former Minister of Interior. The group works with collaborators in the Albanian Secret Services. GIS Report

Bereits früher wurde die “Delon” (damals lief der Frachter auf Qazim Tepshi – heute Botschafter in der Tschei) in Durres beschlagnahmt wegen Drogen Schmuggel. Die Familie Thepsi hat sehr gute Beziehungen nach Deutschland, wo schon Thepsi Verwandte ausgewiesen wurden. Durch die Cooperation mit dem berüchtigten Armando und Agron Duka Clan, kombiniert mit den Koka Brüdern und der Mord und Drogen Bande um den Kosovaren “Lul” Berisha, gehören diese Leute zur absoluten Super Mafia um (Gary Kokalari. Although I still believe that Fatos Nano is a repugnant and degenerate human being) Fatos Nano.

Drogen Handel der sogenannte Albanischen Diplomaten wie Quazim Thepsi ist so eine Art Standard Sport, besonders bei den Leuten um den Duka Clan. 2010 gab es allerdings noch keine Festnahmen, Albanischer Diplomaten, was wohl daran liegt, das man auf die grüne Liste der EU kommen will für die Visa Freiheit.

Qazim Tepshi, war u.a. President of the Albanian Institute of Diplomatic Studies und als Top Mitglied der Kosovo Mafia auch in der Rambouillet Konferenz in 1999, die zum Kosovo Krieg führte. In Pakistan war Q. Tephi, in 2006 Botschafter, was natürlich besonders wichtig ist, weil über Pakistan die Produkte der Drogen Labors verteilt werden.

Diese Leute schrecken auch nicht vor Mord zurück und lassen Journalisten zusammen schlagen, was die Standard Vorstellung des Albanischen Fuß Präsidenten nun mal so ist. Die Familie Thepsi, baute als eine der Ersten in Durres eine absolute Luxus Villa, natürlich vollkommen illegal auf den Hügel von Durres. Natürlich war man auch Abgeordneter im Albanischen Parlament, bzw. gleich Minister wie Agron Duka. Der prominenteste Mord dieser Gruppe war die Ermordung des Polizei Präsidenten Malushi in 2005. Alles Mitglieder der SP Partei in Albanien, welche ja in besonderer Weise, von Gerhard Schröder, Joschka Fischer und den GTZ Kriminellen, wie dem Lobby Verein DAW gefördert wurden. Gewisse Leute, haben aus geschäftlichen Gründen, wie die FES und SPD vor allem die Chef von Todes Schwadronen und Drogen Kartelle, als Partner erwählt und Fatos Nano und Ilir Meta (+ Umfeld),ist das absolut Letzte, was in Albanien herum läuft. Es geht doch Nichts über prominente Drogen Bosse und Mörder, als Partner und für Deutsche Autofirmen ebenso! Der Super Drogen Handel, dank der Deutschen Diplomaten ist eine Legende.

Delon

Die “Delon”, das `berühmteste´ aller Schmugglerschiffe;(2002)
beschlagnahmt von den Italienern im Hafen von Durres. + Verhaftung der 4 Polizei Direktoren des Hafens im Februar 2002. Einer der im Gefängnis sitzenden Ex-Polizei Chefs ist Herr Rasmiz Braho, Neffe des sehr bekannten Albanischen Politiker Spartak Braho (Ex-Anwalt des Albanischen Militärs und schon Mitglied im Geheimdienst SIGURIME auch genannt der “Pate von Durres“, Vorsitzender verschiedener Parlaments Kommisionen über Jahre)
Anulohet riatdhesimi i marinarëve nga Libia

aus albania

Der TI Report über die Ilir Meta Amts Zeit 2001!

Fighting Corruption in Albania

06/03/2002

In the battle to combat corruption among Europe’s less developed countries, Albania is known to be facing one of the toughest struggles. The country’s politicians, however, are coming together in a rare show of unity to tackle the problem.

(ATA, BBC, RFE/RL – 04/03/02; Institute for War and Peace Reporting – 01/02/02; [B]Transparency International: Global Corruption Report 2001[/B])

Many international organisations have identified corruption as one of the main problems of Albania’s post-communist history. …….).

On the basis of local media reports, IWPR concluded that corruption in Albania was highly evolved and ranged from gifts to politicians such as cars and apartments to smaller cash bribes for lower-level officials. “Millions of dollars disappear through this way of governing, money which could be better used on education, hospitals or energy resources,” the IWPR quoted independent analyst Fatos Lubonja as saying.

Pandeli Majko, the new prime minister, has identified the fight against corruption as a top priority of his government. In Lezha on 4 March, he said increasing transparency in the activities of state structures was an obligation of the administration, which, he stressed, was “just a manager but not an owner of the money of the Albanian taxpayers”.

The Citizen’s Advocacy Office is an NGO established about three months ago to fight corruption at the state level. Kreshnik Spahiu, an attorney who heads the organisation, told Radio Free Europe that his office is recording an average of ten new corruption cases a day and that the scope of submitted complaints and accusations was surprisingly wide. He himself was solicited for a bribe by the state telephone company when he wanted to get new phone lines for his office.

Zef Preci, a former minister of economy and privatisation, said there was corruption in almost all branches of the state and that it stood behind public fund transfers. For him, corruption was worst in the justice system, and followed by the government and state-controlled structures.

In Lezha, Prime Minister Majko expressed support for a collaborative effort between politics, “whatever its colours are”, and Albanian citizens. He added, “This is a struggle between the law and anti-law, between progress and regression. Whatever the cost and time it takes, it doesn’t have a chance to fail.”
This content was commissioned for

Setimes

Weitere Infos über die Aktivitäten des einziges Landes der EU beim Aufbau der Verbrecher Strukturen bei gleichzeitiger Ausheblung sämtlicher Gesetze im Dienste der International operierenden “Cosa Nostra”!

Die Grundfrage ist, wieviel Millionen Leute wie Zöpel erhalten aus den Schwarzen Kassen der Firmen wie Mercedes und Co. aus den Geldunterschlagungen der Aufbau Hilfe vor Ort und von der mächtigen Albaner Mafia, wenn man diesen Langzeit Mafia Aufbau inklusive Visa Beschaffung sieht.

BF Sokol Nako und die Amts Zeit von Ilir Meta

The SP hopes the programme, designed with the help of European experts, would lay the groundwork for the party’s return to power in 2009. At the end of the month, a group of experts from Germany is arriving in Albania to help craft the programme.


Setimes

 

Die Albanischen Drogen Kartelle, als Partner der Deutschen Politiker

Fatos Nano Drug Allegations

Date: Friday, December 01 @ 15:03:04 GMT
Topic: Albania News

Below is the translation of a document that was provided to me by a friend in Tirana. The report was assembled from conversations with three separate sources, one who works for an Albanian intelligence agency and two others who work within Nano’s circle. The translation tracks the original.

Fatos Nano – Ex Prime Minister of Albania

By Gary Kokalari – Political Analyst – Exclusively for ACLIS

The current drug trafficking routes in Albania and their relations with Prime Minister Fatos Nano.

Albania has become an important country for the trafficking of drugs, establishing itself as a safe transit route between East and West. Albania has made available to this kind of traffic its human resources and its political power. Before 1997, the drug trafficking in Albania was blooming through the planting of drug related plants and their sale outside Albania. Strong drugs such as heroin or cocaine were not present at the time because of the lack of serious partners and partners with political power. Former Minister of Interior Agron Musaraj (1993-1996) was a supporter of such groups, but his limited political power could not empower these groups. After Agron Musaraj left, the new interior minister of the Democratic Party, Halil Shamata, proposed new tough legislation against organized crime which was approved in the parliament in Autumn 1996. The legislation included strong punishment for drug and weapon traffickers and very often fixed prison terms.

The law was then criticized by human rights organizations as well as segments of the socialist party, then in opposition. Several incriminated persons were arrested. Most of them were from Berat, Fier, Lushnja and VLora, places where the minister of interior had power.

After the 1997 crisis and rebellion, many of these groups got out of prison and were strengthened rapidly. Using the fact that they had been in prison during the time the Democratic Party was in power politically, these groups became the nucleus of the criminal gangs which were protected by the socialist power which led the rebellion.

As years passed, many of these criminal groups were eliminated in internal fights and the drug trafficking was concentrated with the groups that had more political power.

In December 1997, prime minister Nano start the consultations with the former Chairman of the Legislative Commission in the parliament, the socialist Fehmi Abdiu (who later become the head of the Supreme Court) to abrogate the anti-trafficking laws approved in 1996. Thus, on January 15 1998, after the proposal of a group of the socialist members of the parliament, the law was abrogated. The harsh punishments were for drug trafficking were discontinued and there was a legislative vacuum related to the drug trafficking.

The closest people to the prime minister became the protectors of this trafficking and then used such income for private investment primarily in construction and turism.

Below are listed some of the most important groups that control and monitor the drug trafficking and its transport to the west and which have direct ties with the political power of prime minister Fatos Nano.

1. One key person is in the group of bodyguards of the prime minister.

His name is Pirro Ymeri and until 2001 he had his laboratory for the manufacturing of the drugs at the “Ali Demi” neighborhood in Tirana. Now he has moved his laboratory in unknown location. He cooperates with Arjan Rugji, former officer in the guard of the republic for a long time, nominated there through the support of Nehat Kulla, a well known political and ordinary crime figure in Tirana, a close friend of Fatos Nano.

After the nomination of Igli Toska as minister of interior, Arjan Rugji is nominated General Director of the Borders in the Ministry of Interior. Both these persons lead a drug trafficking group with its headquarters in caffe/restaurant “Milosao” in Tirana. They have cooperated even with former minister of interior Luan Rama, but not important persons. Luan Rama has as his primary liason for drug trafficking someone named with whom he continues to preserve his connections and the trafficking route Turkey – Tirana – Italy.

2. The second route is that of Eduart Helmesi, a.k.a. “Ed Baxhella”.

Eduart Helmesi is the partner of the wife of prime minister Nano, Xhoana Nano, and has been e person suspected for murder since 1992, for the physical elimination of the group of Gazmend Muca. He is the director of the company “Xhoy Travel”, property of Xhoana Nano. This group does the [drug] distribution into Greece with the buses of Xhoy Travel with Greek collaborators. The same group has other collaborators that distribute in Greece and Italy. Thus, in FIer they have as primary partners Arjan Shanaj and Renato Cami. Renato Cami is author of several murders in Fier and has been used by the Albanian Secret Services to intimidate the opposition parties in the 2001 elections. Accidentally, a year ago a large quantity of drugs was found in his house, but the leaders of the ministry of interior closed the case. Together with Eduart Helmesi (a.k.a “Ed Baxhella”) works Artur Labi in Durres. He is an old trafficker since the time the Democratic Party was in power before 1997.

3. The third route is the Factory of Alcoholic Beverages “Aquila Likuori” in the highway Tirana- Durres. This factory functions and drug laboratory.

After 2002 has been placed under the control of Fatos Nano’s people. To cover up the close connections with the prime minister, this factory wins the procurements for the supply with alcoholic beverages and other gifts for governmental ceremonies.

4. The route controlled by Agron Duka *, Minister of Food and Agriculture and Leonard Koka.

This group handles the transport of cocaine. Leonard Koka is the brother of Agron Duka’s wife, and a close friend of Fatos Nano. He was the personal donor of Fatos Nano while he had resigned as prime minister in 1998-2001 and the person who introduced Nano with his second wife, Xhoana Nano, who at the time worked in Greece.

Under this group’s control is the drug route Turkey-Durres- Kosova- Germany as well as Turkey –Durres- Italy. This group is also known as “Shijak’s Group”. In this group participate Ilir („Ronnie“)Hoxha, Arben Shabani, the brothers Tusha (Shijak). Some of them used to be Democratic Party activists and have been involved with this group after Agron Duka, the socialist representative of the Shijak area (close to Durres) helped to get out of prison a person close to them in 2001, during the elections. Arben Shabani was arrested in 2001 in a random police stop and search because they found elements of a drug laboratory as well as drugs in his house, but he was later freed by under pressure from Agron Duka, minister of food and agriculture.

With this group works also the nephew of Bajram Ibro (Director General of the Police) as well as a trafficker named “Gezim” in Laprake, a peripheral neighborhood in Tirana. A second group within this group is that led by Lul (Lulezim) Berisha, Arjan Saliu, Klodian Saliu, Rudin Taullahu, Artur Begu dhe Arben Talja. This group is led directly by Leonard „Nard“ Koka (brother of Lefter Koca),

new deputed by the election in June 2009: Lefter Koca (Partia; Srapari Bande from Ilir Meta) and Hazmir Gashi / Partner of „Lul“ Berisha.

the close friend of Fatos Nano, in the route Turkey- Tirana-Durres- Italy. With these two groups is connected one of the deputies of Agron Duka in the Ministry of Agriculture who is the Director of the Forestry Police and director of police in Durres. This group does the trafficking of cocaine in the route Durres-Belgjike.

5. The route Macedonia-Albania-Greece- outside route – and Tirana – Korce- Selanik (inside route).

This route is controlled by Gjergj Luca and Jani Morava – transportation business in Pogradec. Gjergj Luca is the owner of several big casinos in Tirana, Shkoder and Montenegro. Members of this group are Roland Ziu (owner of “Espanja”), Alfred Ziu and Fatos Zjarri, transporter.

6. The Route Montengro – Tirana – Italy (cocaine) and Tirana –Shkoder.

This route also is controlled by Gjergj Luca, Artur Gjini and Arjan Andoni. This last one was arrested a year ago in a clear attempt by Fatos Nano to place Gjergj Luca under his complete control. After everything was achieved, his freedom is being arranged. A close collaborator of this group is Pellumb Gjoka in Shkoder the middle man with the Montenegrins and Besim Tulina and Adem Ahmeti. Fatos Nano has established contacts with Gjergj Luca, about a year and a half ago about this matter.

7. The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 years old).

Mond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and has been previously convicted seven years ago for drugs. Currently he works in customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni**, former minister of interior. Kane and collaborators in the Albanian Secret Services.

8.Igli Toska in the route Macedonia-Albania

A person close to Igli Toska controls the drug route Macedonia-Albania. He was accidentally arrested several months ago with 30kg of heroin and later the news was transformed as if he was caught with only 30gs of heroin. The trafficker is the son of Leonidha Taoksa, Director of the Tirana Municipality. [Igli] Toska did not make any comments about the accusations. He is trying to substitute the group previously led by former minister Luan Rama through the group of Ymer Lala.

9.The personal bodyguard of former prime minister Pandeli Majko, now minister of defence, called “Majko’s Elidon” controls the transportation from Bulgaria trouh Albania.

He does the transportation through the help of Arjan Rugji, the director of the border police in the ministry of interior and also collaborates with Fatmir Meto, former police chief arrested after the murder of the opposition member of parliament Azem Hajdari. The control of these transportation routes is done through Arjan Rugji and, in some occasions, from the border entry point called “Three Bridges” where chief of police is “Bilali” a former bodyguard of Fatos Nano.

These re the most important groups which deal with drug trafficking in Albania and use for this purpose the political power and the connections with persons close to prime minister Fatos Nano.

The accuracy of these data has been verified/corroborated by at least three source and has had the contribution of segments of the Albanian Secret Service, outside the control of prime minister Fatos Nano.

ACL – 01 December 2006

Current Narco-trafficking Routes in Albania Linked with Former Prime Minister Fatos Nano
Defense & Foreign Affairs Special Analysis – July 17, 2006

………………………..

On July 3, 2005, the Socialist Party lost its majority in Parliament. As a result, Nano was unable to form the new government. The Democratic Party of Albania gained the majority enabling Nano’s long time opponent Sali Berisha to head the new Government. On September 1, 2005, Nano resigned his leadership of the Socialist Party of Albania, and from the post of Prime Minister.


Copyright Defense & Foreign Affairs/International Strategic Studies Association
Reprinted with permission.
** Ilir Gjoni**, former minister of interior belongs to Ilir Meta – Srapari Bande! Ilir Gjoni was the partner of the crime Mafia Lobby Organisation DAW  form Germany and Ludgar Vollmer with the passport business with the Bundesdruckerei. 600 Pässe wurde lt. des später verhafteten (Oktober 2001) Vize Innenminister Bujar Himci im Auftrage von Ilir Meta und Ilir Gjoni, direkt an die Mafia ohne Registrierung weiter gegeben.

Verhaftung der Polizei Spitze in Albanien und des Vize Innen Ministern Bujar Himci am 4.10.2001! Die kriminellen Anstifter aus dem DAW und Ludgar Vollmer, laufen frei herum. Ludgar Vollmer, hat die Lobby Tätigkeit für die Bundesdruckerei gestanden und trat damals deswegen zurück.

Aber zugleich outete sich Ludgar Vollmer genauso wie später Joschka Fischer: als vollkommen verdummte Gestalten, mit viel krimineller Energie! Ludgar Vollmer war ganz erstaunt, das er verantwortlich ist und war, für die Pass und Visa Beschaffung für die Albanischen Drogen Kartelle und sogar Nah-Ost Terroristen, über die Botschaft Tirana. So blöde können Politiker sein, welche absolut Alles ignorieren.

Neue Namen, neue Pässe beleben das Geschäft mit Hilfe der Deutschen Lobby Verbrecher Banden und kriminellen Deutschen Diplomaten.

Da liefen die Geschäfte des Lobby Verbandes DAW, der Deutschen Politiker wie Rezzo Schlauch, Schröder, Joschka Fischer, Ludgar Vollmer, Uschi Eid, des BMZ und der GTZ halt wie geschmiert in Albanien. Vor allem auch die Geschäfte mit den Visas, für die Drogen Clans.

Rezzo Schlauch mit den Albanischen Ganoven, als Lobbyist für Siemens und Hochtief.

Schröder und Fatos Nano, wobei Schröder und Joschka Fischer, die Mentoren der Super bekannten Osmani Brüder in Hamburg ist. siehe BND Bericht 2005!

2 Milliarden drogen.jpg

Milliarden an Geldwäsche aus Drogen, weswegen Albanien die Politischen Ganoven aus Deutschland , wie das Licht die Motte anzog und Investoren unerwünscht waren und beseitigt wurden.


Der erwähnte Leonhard „Nard“ Koca, ist der jüngere Bruder von Lefter Koca (Ex-Bürgermeister von Durres) im Wahlkampf 2009, konnte ein Mandat für die Ilir Meta Partei erringen.

Das waren die damaligen klaren Warnungen, welche die Deutschen Kriminellen Strukturen der GTZ und Botschaft einfach ignorierten und die Warnungen gabe s schon Jahre zuvor ebenso.

powerful organized crime networks with links to high government officials, and disruptive political opponents

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/al.html

* Der Bruder von Agron Duka, ist Armando Duka der mysteriöse Präsident des Albanischen Fußball Verbandes, wo es schon Morde an Präsidenten gab, oder der von Elbasan sitzt im Gefängnis, wegen Drogen Schmuggels.

Gramoz Ruci – Alt Kommunist, Sigurime Offizier und „Prince of Darkness“ in Albania

Gramoz Ruci – Alt Kommunist, Sigurime Offizier und Mafia Boss!

Finanziert von der Georg Soros Banden und den Steinmeier „Denkern“ der FES illegal mit Deutschen Steuerngeldern. Olis Rama, ist Projekt Direktor bei Georg Soros und Bruder des Partei Chefs der SP in Albanien: Edi Rama!

Edi Rama Partner der berüchtigsten Immobilien Verbrecher: Deligori und Alban Yhillari und als Motor eben Gramoz Ruci und andere Alt-Kommunisten des SIGURIME, wie auch von dem BND bekannten Massenmörder und Gangster Yhavit Haliti, Vize Partei Chef von Hashim Thaci bei der PDK im Kosovo, natürlich auch von den Berufs Verbrechern der http://www.fes.de/international/moe/img_moe/fes_logo.giffinanziert. Auch ein Namik Dokle, Alt – Kommunist, Sigurime Offizier und prominenter Drogen Clan Boss stimmt in Gramoz Ruci Kommunisten Gestammel ein, wie auch der berüchtigte Islami Kastrioti. Die Drogen Geschäfte von Namik Dokle, als Parlaments Präsident sind natürlich eine besondere Note der Albanischen Politik, aber zum Partner der Deutschen Politiker reichts ja allemal.

7. The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 years old).

Mond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and has been previously convicted seven years ago for drugs. Currently he works in customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni**, former minister of interior. Kane and collaborators in the Albanian Secret Services.

aus: Balkanblog  und GIS Report
Fatos Lubonja ist einer der Wenigen Prominenten in Albanien, die Klartext ueber die Zustaende sprechen.“Camorra-ähnliche Oligarchen-Kaste”

Der unabhängige Kommentator Fatos Lubonja sieht Albanien fest in den Händen einer “camorra-ähnlichen Oligarchen-Kaste”, die – durch Privatisierungen reich geworden – nicht nur die Wirtschaft, sondern auch die Medien weitgehend kontrolliere.

Standard

3.jpg Dritan Hoxha.jpg 1.jpg
Die SP Ganoven Bande bei der Beerdigung ihres Medien Vertreters: Dritan Hoxha

Und in Mitten des Getümmels, natürlich die SP Prominenz

Niemand glaubt diesem Profi Wahlfälscher aber Gramoz Ruci, versucht nun mit allen Mitteln an die Macht zu kommen, nachdem seine Wahlfälschungen in Fiere daneben gingen. Es gibt viel Geld zu verdienen, wenn man in der Regierung ist und die Ratten kommen ans Licht. Hinzu kommen Alt-Kommunisten wie der Islam Kastrioti Clan, der seit 20 Jahren und schon unter Enver Hoxha, auf der dunklen Seite der Macht stand.

Und weil die Ratten der Politik, wie der DAW gute Geschäft mit ihrem Lobbyismus auch in Albanien machen taucht man genau bei diesen Leute auf.

Was der Steuerzahler noch bezahlt, wo auch die Griecheischen Ganoven Mitglied sind und wo ein Treffen am 21.April 2009 in Berlin statt fand.

Und dann auch noch eine Allianz der Georg Soros Gangster in Albanien mit der neuen Partei G99 (Wahl Ergebnis unter 1%) mit den Welt Berufs Gangster auch um Olsi Rama, einem Projekt Leiter der Georg Soros Foundation, welche die Destabilisierung und die Privatisierung auf ihre Betrugs Fahnen geschrieben hat.

Wo die Deutschen SPD Berufs Verbrecher und Abzocker auftauchen wird es nur noch peinlich, wie auch im Kosovo mit Joachim Rückers.

Und genauso muss man das Wahl Debakel für die SPD gesponsersten Balkan Verbrecher Gruppen auch in Albanien sehen.

Die OSCE Wahlkommision bestätigt nun das die PD Allianz von Salih Berisha 71 Mandate hat im neuen Parlament, nachdem die Manipulationen des Gramoz Ruci in Fiere berichtigt wurden.

Nachdem ja gut bekannt ist, das der gesamte Zivile Aufbau im Ausland der SPD Banden, desaströs im Ausland gescheitert ist, durch diese Selbst Bedienungs Strukturen und sogenannte Consults nicht einmal kapieren, was eine „Implementierung“ eines Projektes ist, weil die GTZ darunter die „Implementierung“ der eigenen Brieftasche versteht wie bei erfundenen Betrufs Investoren Konferenzen, wird es Zeit das diese Bande verschwindet.

Vor allem ist die GTZ, ein Motor für Auslands Korruption, was sowieso mehr wie ersichtlich ist, durch die Finanzierung krimineller Lobby Verbände auch in Afrika.


http://www.afrikaverein.de/de/index.php

29.11.2008

Chefin des Afrika-Vereins der deutschen Wirtschaft im Visier der Staatsanwaltschaft

KQZ i jep PD mandatin e 71, Ristani: Ja kur do hapim kutitë
Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Ylli Pata

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ose më mirë përfaqësuesit e mazhorancës në këtë institucion, kanë nxjerrë jashtë loje nëntë kutitë e Fierit, duke mbyllur tabelat përfundimtare në këtë qark, pa votat që ndodhen në to. Me katër vota pro dhe tri kundër, kryetari i KQZ-së, Arben Ristani, i ka qëndruar deri në fund idesë, se nuk do t’i numërojë nëntë kutitë, pa pasur një ankimim zyrtar nga Partia Socialiste. Por edhe nëse ndodh kjo, nuk ka asnjë garanci se kutitë do të numërohet.
………………….

http://www.korrieri.com/Politike/2073.html

Ruçi vazhdon të kërcënojë destabilizim të Shqipërisë

…………………………

ali Berishën si përgjegjësin kryesor të mosnjohjes së zgjedhjeve nga PS. Ruçi akuzoi edhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si një institucion që komandohet nga Berisha, duke shpallur si bashkëfajtore në dhunimin e Kushtetutës për mosnumërimin e kutive të Fierit.
……
Sot.com

Nun outen auch Ex-Mitglieder der SP Partei, was das für eine Mafiöse Partei ist.

Deutschlands grösste Verbrecher finanzieren diese Profi Alt Kommunisten mit Deutschen Steuernmitteln und immer dabei die Profi Verbrecher der Deutschen SPD mit ihren Lobbyisten Gangstern und Abfall Müll Gestalten aus dem Lobby Verein DAW.

LSI vendos në unanimitet të plotë koalicionin qeverisës me PD / Meta: LSI i mbijetoi operacionit mafioz të Ramës për asgjësimin e saj

Lëvizja Socialiste për Integrim institucionalizoi dje brenda strukturave të saj marrëveshjen me koalicionin e djathtë për bashkëqeverisje në 4 vitet ardhshme. Pozita e LSI u diktua nga politika e dy partive të mëdha dhe nga rezultati i zgjedhjeve parlamentare 2009, duke e kthyer atë në faktorin kyç të formimit të qeverisë së ardhshme. Lëvizja Socialiste për Integrim miratoi dje gjatë mbledhjes së Konventës Kombëtare të Jashtëzakonshme të saj pjesëmarrjen në bashkëqeverisje me Partinë Demokratike, si fituese e zgjedhjeve të 28 Qershorit 2009. Të vetmit zëra kundër këtij koalicioni qeverisës, kanë qenë Pëllumb Xhufi dhe Fatos Klosi. Xhufi është shprehur kundër kësaj marrëveshje duke e cilësuar atë të përshpejtuar. “LSI duhet të sigurojë stabilitet dhe koherencë në kalimin e ligjeve që i shërbejnë integrimit të vendit dhe jo të bashkëqeverisje në nivel ministrash me Berishën”, u shpreh Xhufi. Ndërsa Klosi ka qenë tepër radikal në mendimin e tij kundër koalicionit LSI-PD. Në hapje të punimeve të konventës së jashtëzakonshme të LSI, kreu i kësaj lëvizje, Ilir Meta dha edhe njëherë argumentet pse pranoi të qeveriste me Berishën.

Sipas Metës, një pakt i mundshëm me PS-në do të sillte vetëm krizë. Më tej, gjatë konventës së jashtëzakonshme, LSI mandatoi kryetarin e saj, Ilir Meta të negociojë me kryetarin e Partisë Demokratike Sali Berisha për krijimin e koalicionit qeverisës. Burime zyrtare pranë LSI bënë të ditur se për marrjen e këtij vendimi u morën parasysh një sërë faktorësh dhe rrethanash në të cilën ndodhet vendi ynë pas zgjedhjeve. Sipas të njëjtave burime, ky vendim u mor  duke vlerësuar me përgjegjësi të lartë politike rezultatin e zgjedhjeve të 28 Qershorit dhe nevojën për të krijuar një qeverisje me bazë të gjerë që t’u shërbejë gjithë shqiptarëve. LSI vlerësoi gjithashtu se bashkëqeverisja me PD, synon evitimin e krizave politike apo të zgjedhjeve të reja të parakohshme, situata këto që mund të iniciohen për shkak të kushteve ekonomike dhe politike në vend. Në këtë kontekst, LSI kërkon që një bashkëpunim i tillë me PD, të gjejë mirëkuptimin e përbashkët për t’u angazhuar dhe realizuar një proces reformimi real të sistemit tonë institucional dhe zgjedhor në  konsolidimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës. Një tjetër synim madhor i LSI, e cila vendosi ti bashkëngjitet qeverisjes me PD, mbetet dhe përgjegjësia për realizimin e detyrimeve kombëtare për të përshpejtuar procesin e integrimit evropian dhe veçanërisht realizimin e lëvizjes së lirë të shtetasve shqiptarë në Europë. Vendimi i LSI për bashkëqeverisje më PD ka ardhur edhe si faktor për të ndikuar pozitivisht në zbutjen e polarizimit ekstrem social si rezultat i politikës konfliktuale.

Meta: LSI i mbijetoi operacionit mafioz të Ramës për asgjësimin e saj 

…..

Prifti: Ruçi shpenzoi 5 milionë euro për blerjen e votave të LSI, në Fier 

 Sot.com

Parlamentswahlen 2009 in Albanien

Willibold Frehner, Sankt Augustin, 6. Juli 2009
Hrsg.: Konrad-Adenauer-Stiftung e.V.

Am 28. Juni 2009 wurden von rund 2,6 Millionen Wahlberechtigten (Albanien hat knapp vier Millionen Einwohner), die 140 Abgeordneten des Parlamentes von Albanien gewählt.

 

Vorschaubild

 

Dokument

PDF Icon PDF

Dateigröße:
35 KB

Wahlvorbereitungen

Am 28. Juni 2009 wurden von rund 2,6 Millionen Wahlberechtigten (Albanien hat knapp vier Millionen Einwohner), die 140 Abgeordneten des Parlamentes von Albanien gewählt. Diese 140 Abgeordneten bildeten in den früheren Legislaturperioden dann Fraktion und Koalitionen. Die Mehrheit der Abgeordneten wählt dann den Premierminister, der die neue Regierung Albaniens bildet. Die letzten Parlamentswahlen wurden im Jahr 2005 abgehalten und erbrachten folgende Ergebnisse:

……………………….

Diese Sitzverteilung wurde noch nicht von der Wahlkommission bestätigt, da einzelne Wahlbezirke noch nachgezählt werden und kleine Korrekturen deshalb möglich sind.

Partei Kongreß der Alt Kommunisten Mafia Clans:

Panteli Majko, Edi Rama und Artan Dade deren Kinder freie Fahrt als Kinder Händler und Mörder haben in Albanien.

Kongresi i Jashtëzakonshëm i PS përmes fotove
Partia Socialiste zhvilloi sot punimet e Kongresit të Jashtëzakonshëm qe vendosi hedhjen poshte te propozimit nga Ben Blushi e mbështetësit e tij, ndersa dha miratimin per mosnjohjen e zgjedhjeve të 28 Qershorit. U shpallen edhe kandidaturat për kryetar partie qe fillimisht ishin 3. Por, gara per postin e kreut te PS do te zhvillohet vetëm mes Edi Ramës dhe Maqo Lakrorit. Pak pas shpalljes se kandidaturës për postin e kreut të PS, Arben Malaj njoftoi tërheqjen nga gara. Fotot në vijim janë momente nga puna e Kongresit të sotëm, të kandidatëve për garën për kryetar të socialistëve.

Interpol – Xh.Hasanbelliu – Ben Qimja – Ilirjan Sallku

DITARI I KRIMINELIT


Police Killer: Hasanbelliu  1998 Skhozet – Durres Albania

» Dërguar më: 22/02/2009 – 08:49
Lajme te ngjashme

Gerti Xhaja

TIRANE -Gazeta publikon sot pjesën e tretë të ditarit të të penduarit për krimet e bandave të Fierit, Ilirjan Sallku. Ngjarjet datojnë në vitin 2002 dhe Sallku përshkruan bisedën me Arben Isufin, i njohur si Ben Qimja, gjatë rrugës për të shkuar në Shkodër, tek Isa K., ku Qimja blinte mina me celularë dhe armë. Aty diskutohet për një person të cilit, Gazeta i publikon inicialin e emrit dhe mbiemrin e plotë Xh.Hasanbelliu, i implikuar në një vrasje dhe plagosjen e Kasandër Nogës, ky i fundit ish-student i Akademisë së Policisë, i “kthyer” në një nga vrasësit më të tmerrshëm në Shqipërinë e pas vitit 1997. Sallku është arrestuar në vitin 2005, sipas tij, 20 ditë para se të martohej. Është i dënuar me 16.5 vjet burg. U arrestua për tentativën e vrasjes së Arta Dhjarit dhe fëmijëve të saj. Sipas policisë, Sallku kishte vrarë vëllanë e Dhjarit, Genci Muhan dhe donte të vriste dhe të motrën e këtij për të mbyllur hetimet. Vetë Sallku e pranon vrasjen e Muhos, por edhe që kishte fituar pafajësinë për këtë krim, pasi kishte paguar për të korruptuar gjykatësit dhe prokurorin 30 milionë lireta më 14 qershor 1999. Sallku rezulton të jetë plagosur në sulmin ndaj PD-së në vitin 1997, në mbrojtje të godinës.
Biseda me Qimen
“…Më pas Isai më merr në telefon. Më thotë se kishte gjetur disa armë të tjera dhe na fton që të shkonim t’i shihnim. Unë i bëj ftesë Ben Qimes dhe R.., shokut të tij dhe ikim në Shkodër. Sa hymë në autostradë bie zilja e telefonit. Flet Ben Qimja. Sa mbaron me të, Qimja më thotë se ishte ‘hetuesi’. ‘E kam shokë – thotë. – Ai do më ndihmojë nëse më vjen letra nga Interpoli. Ai do ta zhdukë fare atë’. Bëhet fjalë për Xh.Hasanbelliun (për këtë kishte diskutuar në telefon). Në vitin 2002 Hasanbelliu ishte arrestuar për armëmbajtje pa leje dhe për të pritej që të vinte një porosi nga Belgjika – këtë ma ka treguar Ben Qimja. Letra që pritej të vinte nga Belgjika bënte fjalë për vrasjen e hasmit të tij Julin, si dhe ka plagosur Kasandër Nogën. Xh.Hasanbelliu ka qenë bashkë me Miklovanin nga Vlora, Miklovanin e kam pasur dy vjet në burgun e Tepelenës. Ben Qimja e ndihmonte Hasanbelliun  dhe kishte mjaft detyrime për të, pasi ai me gjithë Julianin vranë në Spanjë hasmin e Benit, Pajtimin. Juliani që tashmë ka vdekur, është nipi i Benit. Jo vetëm me Julianin por edhe me kushëririn e Benit, R…, unë kam pasur shoqëri. Ai më ka treguar edhe për vrasjen e Lad Hasanit. Unë me R…, kushëririn e Ben Qimes, shokun e tij R…, dhe me Benin kemi shkuar bashkë në Maqedoni me makinën time. Nëse vinim në Shkodër tek Isai, shkonim në krah të djathtë të rrugës pasi andej është kufiri. Poshtë një ure, 1 km larg vjen një shoku i Isa Kryeziut që sjell armët. Beni i shikon me radhë dhe provon edhe vetë një armë të rëndë. Me të në dorë kthehet nga unë dhe thotë: ‘Ilir, unë dua një armë të mirë se do t’i zhduk çamët e malit’. Ai qëllonte. Qëllova edhe unë e R…. Më pas drekuam së bashku. Ben Qimja edhe pse provoi shumë armë, nuk bleu asnjë atë ditë, por arriti dhe bleu një makinë të vjedhur të tipit “Audi” për gjashtë mijë euro. Shoku i tij R…, atë ditë gjatë kthimit u sëmur mjaft rëndë. E çuam në spital dhe u ndamë. Marr vesh disa orë më vonë se R…, kishte hequr apandesitin.”
Agim Boriçi
“Vrasës, grabitës personash, shitës droge, vënie gjobash, pra  me pak fjalë të gjitha poshtërsirat ka bërë ai”, – kështu e përshkruan Sallku në ditarin e tij Agim Boriçin.
“… Agim Boriçi sot ndodhet në burg. Ai vrau Mond Zefin dhe plagosi shokun e tij, Agim Mulën. Vrau Altin Yzeirin bashkë me Edi Binxhon, pastaj vret edhe këtë të fundit që e kishte shok të ngushtë. Dhe për të realizuar vrasjen e Edi Binxhos, merr bashkëpunimin e kushëririt S.D.. Gim Boriçi ka qenë shumë vite para se të arrestohej në arrest shtëpie, por në banesën e tij prokurori N.T., dhe avokati T.K., hanin darka bashkë tek shtëpia e tij. Sot prokurori N.T., ka dalë për korrupsion nga puna. Agim Boriçi dhe A.M., vranë Tanin tek lokali “Zërat e Natës”. Kur udhëtuam bashkë për në spitalin e burgut, Agim Boriçi më tha: ‘Ilir, më futën në burg nga inati se mora të gjithë tenderat në Fier dhe e di se kush ma bëri. E di këtë. Vetëm mos dalsha prej këtej’…”
Vrasja e Agim Dervishit
Maksi Q…, ka vrarë Agim Dervishin. Gimi ka qenë shok me mua, me Selam Ramën, Fatmir Krasniqin, Adriatik Resulin. Rinim shpesh bashkë edhe me një Gecë Nilo nga Hoxhara e Fierit. Gimi ishte zënë me Maksin për rrugën me makinë. Gimi nuk kishte duruar dhe kishte nxjerrë pistoletën. I kishte shpuar gomat Maksit dhe i kishte thënë, ‘po të lajmëroj se herë tjetër e ke në kokë’. Pas kësaj Tiku, Miri dhe unë ikëm në Itali. Selam Rama kishte ikur para nesh dhe vjen të na takojë. Më mori për darkë dhe më thotë se janë hapur fjalë për mua sikur kam dorë në vrasjen e Zudhapit. Më thotë gjithashtu se nuk kishte të bënte fare me këtë vrasje dhe se atë e kishte kryer Maks Q….”
Vrasja e Paulin Toskës
“Fatmir  K…, Arben V…, Altin P…, Lenc K…, si dhe Bledi F…, janë shokë. Edhe unë dikur kam qenë shokë me ta. Me tre të parët kemi qenë në birucat e policisë së Fierit gjatë vitit 1999. Fatmir K., nga Fermë-Çlirimi, u arrestua për grabitjen e makinës së lekëve  që drejtohej nga Klodi Nana. Ai e nxori emrin e Fatmir K., në polici. Në gjykatë gjithçka u rrëzua, pasi Fatmir K., u lirua shumë kohë para meje sepse bëri presion. Arben V., ka shkaktuar një plagosje në Patos, por pagoi lekë dhe doli paq. Lenc K.,  akuzohet për një grabitje. Ai ka grabitur një gjirokastrit në bashkëpunim me kushëririn e tij, Agim K. U lirua pasi pagoi lekë dhe arriti që gjirokastriti i grabitur të ndryshojë thëniet. Fatmir K., Arben V., Altin P., dhe Lenc K., kanë plagosur në gusht të vitit 1999 tek shkolla “Mark Dashi” në Fier Julian Topallin, të cilit iu këput këmba më vonë. Arben V., Fatmir K. dhe Altin P., kanë vrarë Paulin Toskën nga frika se mos ai merrte hak për Julin. Më vonë në Milano, Lenc K., dhe Bledar F., kanë vijuar aktivitetin e tyre. Bledar F., sot është në grup me Arjan Selimin. Altin P., është në burg…”
Dhuna në burgje
Pjesë e ditarit të Sallkut, të cilin ai e quan “Ditar i krimeve që unë di”, është edhe trajtimi e dhuna që ushtrohet në burgje. Sallku sjell një episod ku protagonist është polici i burgut të Peqinit, të cilit ne i kemi publikuar vetëm inicialet L.A., dhe që sipas ditarit, është personi që e pyeste rreth bisedave dhe dëshmive që Sallku jepte për prokurorët dhe oficerët e policisë për ngjarjet kriminale të bandave të Fierit.
“Unë kam vuajtur rrahjen e burgut të Tepelenës, atë të burgut të Burrelit, por dhuna ndaj të burgosurve në formën më çnjerëzore regjistrohet në burgun e Peqinit. Unë këtë burg e quaj ‘Burgu i Spaçit’, që kishte emër para ‘90-ës. Në burgun e Peqinit rrihen të burgosurit, degjenerohen në kulme. Ju tregoj një shembull: Ishte një djalë nga Elbasani me emrin Liu. Ai u zu me një korçar në burg. Kur po rriheshin këta dy të burgosur rastësisht erdhi shefi L.A., dhe e qëllon mjaft fort Liun. Liu ia kthen dhe shefi i policisë e qëllon më pas me grusht. Por edhe Liu vijon ta qëllojë me grushte. Kur e qëllonte shefi i policisë Liun e shkretë, e shante edhe nga robtë. I thoshte që ‘të q… motrën’, ‘mua më qëllon o b…q…’. Ia merrte kokën dhe ia shkelte me këmbë. Kur e çuan në izolim Liun, i thyen edhe dy brinjë. L.A., e rrihte Liun natën. Ia lagte dyshekun me ujë kur bënte ftohtë dhe kur ishte dimër i madh. E detyroi me torturat e tij që Liu të priste damarët e duarve për të vdekur. Shefi L.A., ia nxiu jetën Liut. Këto tortura nuk bëheshin edhe në kohën e Enver Hoxhës. Në atë kohë dhe në hetuesi speciale nuk të trajtonin si trajtoi L.A-ja, Liun e gjorë, por për çudi kjo ndodhte në vitin 2007, në kohën kur qeveriste PD-ja. Familja e Liut bën denoncim pranë Avokatit të Popullit për shefin dhunues. Familja e hoqi denoncimin prapë, pasi shefi L.A., i thoshte Liut: ‘Hiqe denoncimin që dhe unë të trajtoj më mirë’. Shefi i policisë ra në kompromis me Liun që të hiqnin të dy palët denoncimin pasi sipas tij, ishin burra dhe e mbanin fjalën…”

Die Anti Crime Wirtschafts Polizei verhaftet, den Vize Transport Minister in Zusammenhang mit der Bestechungs Affäre um die US Baufirma Bechtel

. Gazeta ne PDF

 

Weitere 8 Personen der Administration wurden verhaftet und es wird eine Frage der Zeit sein, wann die kriminellen Partner und auch Minister aus der kriminellen Regierungs Zeit von Fatos Nano – Ilir Meta u.a. von Hochtief, Berlin Wasser, Papenburg verhaftet werden. Regierungen zu korrumpieren und zu bestechen, noch dazu mit Deutschen Steuer Geldern sollte endlich gestoppt werden, durch die Verhaftung der Verantwortlichen, welche solche Geschäfte finanzieren. u.a. die KfW, DEG, Politische Vereine und Stiftungen, welche Korruptions Geschäfte im Ausland organisieren.

 

Das Alb. Transport und Telekommunikation Ministerium, spielte immer schon eine Zentrale Rolle und Magnet für ausl. Politische Strukturen, die Regierung zu bestehcne.

Die US Firma Bechtel, baute im übrigen ohne Ausschreibung in Kroatien die Autobahn: Zagreb – Split!

Tenderat, pranga zv. ministrit

Vladimir Karaj

18-09-2007

Nikolin Jaka

Arrestohet zv.ministri i Transporteve, Nikolin Jaka, drejtori i Përgjithshëm i Rrugëve, Berzani e kreu i Prokurimeve Publike. Akuza: Korrupsion e mitmarrje në 10 tendera rrugësh. Pranga edhe një biznesmeni e 2 sekserëve

TIRANË- Një zv.ministër dhe katër drejtorë të Ministrisë së Trasporteve dhe Telekumunikacionit janë arrestuar mbrëmjen e djeshme, në një operacion të Policisë së Tiranës në bashkëpunim me Task ForcënKundër Krimit Ekonomik dhe Prokurorinë e Tiranës. Korrupsion, mitmarrje dhe shpërdorim detyre janë akuzat e ngritura ndaj zv.ministrit të Transporteve, Nikolin Jaka, drejtorit të Përgjithshëm të Rrugëve, Ilir Berzani,drejtorit të Përgjithshëm të Prokurimeve, Bashkim Kamberi dhe 3 specialistëve, dy sekserëve dhe një biznesmeni, të gjithë të prangosur mbrëmjen e djeshme. Burime nga policia thanë se operacioni për arrestimin e këtyre personave VIP kishte filluar menjëherë pasi gjykata ka dhënë mëngjesin e djeshëm masën e arrestit me burg, ndërsa mësohet se abuzimet për të cilat ata akuzohen përfshijnë rreth 10 tendera dhe miliona lekë abuzime. Ende nuk dihet akuza e plotë për zyrtarët e Ministrisë së Trasporteve, pjesa më e madhe e të cilëve duket se dyshohen për abuzime me tenderat,ndërsa mësohet se gjithçka është zbuluar pas denoncimit të njërës prej firmave konkurrente.

Arrestimi

Operacioni për arrestimin e 9 personave, një pjesë e të cilëve ndër zyrtarët më të lartë shtetërorë të arrestuar ndonjëherë,ka filluar në mbrëmje vonë, aty rreth orës 21.00. Kjo orë e vonë u ka mundësuar drejtuesve të Policisë së Shtetit që të mund të mbahej sa më gjatë sekret, por rreth orës 22.30 lajmi është bërë publik dhe është mësuar së pari arrestimi i Zv. ministrit Jaka. Burime nga policia thanë se goditja kishte qenë e menjëhershme dhe kishte çuar në pranga të 6 zyrtarët, sekserin dhe 2 biznesmenët, të gjithë të përfshirë në afera korruptive. Policia dhe Sektori i Luftës Kundër Krimit Ekonomik në Prokurori,

……

Inzwischen erfolgt durch die neue Anti Krim Wirtschafts Polizei, erhebliche Verhaftungen u.a. de Vize Transport Minister usw..

http://www.shekulli.com.al/news/45/ARTICLE/15814/2007-09-18.htm
Arrestohet zv/ministri. Korrupsion te rruget, 9 vete ne pranga

8/09/2007 – 07:25
• Gerti Xhaja

Kur e gjithë vëmendja ishte fiksuar në debatet për dyshimet me abuzime me fondet e shtetit në rrugën Durrës-Morinë, Prokuroria e Antikrimi Ekonomik në Drejtorinë e Përgjithshme, ndërmerr në fshehtësi një superoperacion, duke prangosur zyrtarë të lartë të Ministrisë së Transporteve dhe titullarët e Drejtorisë së Rrugëve e Prokurimeve. Janë plot 9 urdhër-arreste që kanë nisur të ekzekutohen nga prokuroria me mbështetjen e shërbimeve të policisë në kryeqytet, pas orës 22:00 të mbrëmjes. Operacioni i koduar “Me Duar të Pastra”, ka vazhduar edhe pas mesnate, ndërsa të ndaluarit janë siguruar në ambientet e izolimit të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ku janë marrë në pyetje në lidhje me akuzat për shpërdorim detyre. Sipas burimeve, të ndaluarit janë Nikolin Jaka, zëvendësministër i Transporteve, Bashkim Kamberi, Drejtor i Prokurimeve, Ilir Berzani Drejtor i Përgjithshëm i Rrugëve, Xhevahir Muçogllava, specialist prokurimesh, Arben Qato, jurist, Arjan Sheti, specialist i Prokurimeve, Skënder Bokçiu, presidenti i firmës së ndërtimit “Arifaj” dhe sekser, Isuf Ukperaj, përfaqësues i një firme dhe sekser, si dhe Enton Resuli, sekser.
Operacioni

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=21019

Bllokimi i tenderit, kurthi i hetuesve ndaj zyrtarëve
 
Gazmend Janku
 
Zbulohen edhe konkurrimet fiktive për të shpallur firmën fituese
 
 
 
Ndoka: Arrestimet, i druhem shantazhit
 
Gilmana Bushati
 
Mediu: Berisha të reformojë të djathtën
 
 
 
“Të arrestuarit morën urdhër nga Berisha”

Das Albanische Volk freut sich

20.9.07 Titel Seiten

Gazeta ne PDF

 

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications Stanford University ^ | 02/25/2003

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications Stanford University ^ | 02/25/2003 | Vitomir Dolinski Posted on 04/20/2004 12:34:15 AM PDT by Nennsy Vitomir Dolinski: An interview with the persecuted albanian academic prof. Dr. Kaplan Resuli-Burovich The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications VD: – You are regarded as a unique, albanian Mandela, but also as a political prisoner-record holder on the Balkan. For the insufficiently informed, at the beginning, tell us briefly about this? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In former Yugoslavia I was sentenced two years strict imprisonment, allegedly for propaganda against the socialism and the “brotherhood and unity”. After I served the punishment to the last day in the jail Idrizovo, wishing to escape to the Soviet Union I got stuck in Albania with which the USSR exactly those days severed its diplomatic relations. After the ten-year internment I was arrested by the albanian authorities and sentenced 43 years of a most monstrous imprisonment, again allegedly for antigovernment propaganda, in possession of some revolver without license, preparing to escape and for insulting the investigator. Thus, in total I am sentenced 45 years, of which 37 for antigovernment propaganda, with which I think that I am the most heavily sentenced political prisoner on the Balkan and maybe I am a unique world record holder. Actually, if it wasn’t for the (political) changes in Albania I would probably have still been in jail today. To this sentence needs to be added the severed marriage in Yugoslavia, in which fortunately I didn’t have any children and also the second marriage, in Albania, in which I had two children. During the whole time of my incarceration, not only that I wasn’t allowed to see my children, but I didn’t even know if they were alive. No one was allowed to visit me, or to give me a piece of bread. Not even the other prisoners. Those who did that were punished and the poet Gani Shkudra, who came to see me, not only that they didn’t allow him to see me, but in front of the jail, on the spot, they arrested him and sentenced him with 10 years imprisonment, allegedly for political propaganda. The only transgression attributed to him in the accusation is recorded as: “he had gone to the jail Burel to see the public enemy Kaplan Resuli and brought him bread”. While I was languishing in the infamous jail Burel, ten times they skinned me alive, literally, wanting from me to abandon my yugoslavian (montenegrin) citizenship, the yugoslavian (montenegrin) nationality, my ideals, even my children. They were forcing me to declare myself an Albanian, not only as citizen, but in nationality (ethnicity). Several times they attempted to liquidate me, even after I was released from jail, three times they have attempted to assassinate me – twice in Tirana and once in Geneva. The Albanians themselves, not only my friends, but even the others who were antagonistic towards me, while I was in my jail cells, pronounced me an albanian Mandela. Even my most open adversary, the albanian writer Ismail Kadare, those days, the beginning of the nineties, in his attempts to befriend the european circles and Amnesty International who were involved in my freeing, did not shirk from naming me a martyr and a hero of Albania. VD: – Before we turn towards that period and to Your specific relationship with the most famous, but undoubtedly the most controversial person of the albanian academy, as well, Ismail Kadare, lets return to the most important phases of your creative activities which led to Your wider literary and scientific affirmation? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In Dubrovnik in 1952 I published the poem “Bojana” in which I openly named Yugoslavia and Albania, Golgotha, in which the people struggle and suffer. I was instantly called on the phone by my “countryman” Milovan Gjilas who then threatened me that he will squeeze my head so hard that instead of singing I would begin to wail. And it turned out thus. I hear in Yugoslavia he is regarded as the No.1 dissident. If truly there is no other person, then I know that I was that at least a little bit before him. VD: – Your first jail sentence, unfortunately, occurred to You in Macedonia, where for some time in that period You worked as an educator? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Yes, I was a tutor in Tetovo when they arrested me. As it can be seen from the charges, in Macedonia I had done nothing wrong. I was accused that, allegedly, I had been involved in an antigovernment propaganda in Montenegro. And because I was and am a montenegrin citizen, the court proceedings should have been there, in my birth town of Ulcinj. The reason for my prosecution in Tetovo was that there I didn’t have any relatives and UDBa (yugoslavian state security), which knew that I am absolutely innocent, was afraid that my prosecution among my Ulcinj people could provoke some unwanted problems. For that reason it ordered my prosecution in Tetovo, behind closed doors. Although I am not from Tetovo, the people of this town, especially my students knew me well, as a professor and as a writer. Along the streets of the town from the court to the jail I was greeted with an open support from many of them and most likely for many of them it will be interesting to know that the key UDBa witness against me was then their collaborator, now allegedly a big fighter for the albanian cause, Adem Demaçi. The state prosecutor in his concluding talk, accusing me as “agens spiritus” of the yugoslavian youth against the regime and seeking to be charged as such, stated that I had been and hoped that I will continue to be in future, as well, a “constructive citizen” of Yugoslavia. It is interesting that Fatos Nano (albanian socialist premier) after my release from jail, here in Geneva described me as a “constructive citizen” of Albania, asking me to return there, in Tirana. VD: – Your first more significant life’s disappointment, You said, implanted in You the idea to leave for the Soviet Union, but fate wanted again to play with you in a brutal fashion and “retain” You many years in the albanian jail Burel? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – True, that was some time after my completion of the jail sentence in Idrizovo. Burel was not a jail, but a place of horror. While in Idrizovo they would say “You are not here for us to fatten you up, but to count your bones” in Burel it was: “This place is called Burel, where one can get in, but can not get out”. VD: – The numerous works which You wrote here most likely helped You to strengthen your spirit and, eventually, to survive. Actually, exactly here is created your most famous work, the novel “Treason”? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – From approximately 200,000 pages written during those thirty years, half of them I succeeded in transferring out of jail and to have them here, in Geneva. The other part was taken from me by the authorities and I have no idea what has happened with them. The novel “Treason”, otherwise, the Albanians themselves proclaimed it as a masterpiece of the albanian literature. One of the most eminent albanian critics, Prof. Tajar Zavaljani, even described it as the only worthy work published in Albania after World War II. That type of reception for the novel in Albania and amongst the albanian diaspora perturbed Enver Hoxha (Hodzha) who was attempting to establish his likeminded relative Ismail Kadare as the greatest albanian literary. That is why all of a sudden they “discovered” that I had not written the novel, attempting even to physically eliminate me, but it had been the work of Adem Demaçi (Demaky), for whom they were hoping that, in the meantime, he would perish in the yugoslavian jails. Since Demaçi got out of jail alive and I also survived, now, via the printed media, they have widened a campaign against me, unseen in the history of mankind, which, imagine, the novel had been written for me by UDBa, in order to establish myself with it in Albania and thus usurp the government from Enver. V.D. – Thus far twice, in similar context, You mentioned Kadare and I would like to remind You of 1991 when Amnesty International, as well, engages in the requests for Your release from jail and, absurdly, the one who attempted to block it was none other, but Kadare. How, actually, could that be explained? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Kadare is catapulted in the West by Ramiz Alija and the widow of Enver Hoxha, with a well planned mission. At that time it was only one of his missions – to diminish my credibility amongst the albanian public and the diaspora, fearing that I may unmask them, spoiling their future plans. For that reason, not only in private, as was the case with Adem Demaçi, but also publicly, at meetings and via the printed media he barked against me and would accuse me, as they were instructing him from Tirana. Kadare and Demaçi are the main conspirators in of the most monstrous demonstrations in the history of mankind, when they strirred the albanian professors and students at Prishtina university to demonstrate in February 1991 against my release from jail. VD: – On the subject “Kadare” You have up till now written much, to which special attention in the albanian public, but also in the european community have attracted Your books “The true face of Ismail Kadare” and “The lies do not alter the truth”. When, actually, began Your rivalry and what is, as You have mentioned, his well planned mission? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In these books, actually, with documents and with facts, but also with his own self confessions, I have proven that he is catapulted in the West as an agent of Sigurimi (albanian state security), because he was that from always. As a principal ideolog of Enver, with secret interpretations on our works he was “passing judgment” for our maltreatments, internments and arrests. Actually, this was publicly stated, on Albanian Radio-Television in 1996 by the former head of Sigurimi, Zylfiar Ramizi, verifying that Kadare was in their service under the pseudonym General. He was a provocateur trained by Sigurimi to accuse anyone who, according to him, stood in his way, as he did that with me. And why? Because academic professor Dimitar Suterilji, in his principal paper which he read out at the second Congress of Albanian Writers, placed my name and novel before his. At one plenum of the Union in 1966 I openly criticised him, which enraged him, as he was not used to being criticised. Much later, after my release from jail, a major from Sigurimi involved in my arrest openly declared that, although totally innocent, they had arrested me because they had received a secret 12-page long accusation against me and my activities, exactly from Kadare. In the meantime, he totally put his pen and talent in the service of his benefactor Enver whose political speeches he was transforming into poems and novels. I don’t know if you are aware of the fact that Kadare published a complimentary poem lauding Enver’s “patriotic” dog, which somewhere at the border catches and pulls apart some unfortunate Albanian, only because the poor soul attempted to escape from Enver’s paradise. These are only a few pieces of evidence about the moral profile of the “great” literary and “certain” Nobel prize winner Ismail Kadare, whose main preoccupation today is to poison and deceive the West with the albanian historical falsifications about the alleged famous illiryan-albanian past and culture, which, what absurdity, had suffered multi-centuries harm from the activities of its surrounding barbaric “slavic” peoples. VD: – This is, I think, an opportune moment to begin our discussion for Your third, certainly an important segment, as well, of Your writings – the scientific-research work. You have published numerous works from the sphere of the albanian historiography and linguistics, which brought You significant prestige, scientific titles and also an honorary membership in the Albanian Science Academy. When did actually begin Your scientific interest for the Albanology? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Already in 1995 at the university of Skopje it became clear to me that there will not be peace on the Balkan until the albanian question is clarified. For that reason I switched from the law faculty to the albanological studies and here, contrary to what was being said and written not only by the albanian, but also by our, yugoslavian scholars, contrary to what is being taught not only in the albanian language schools (in Albania, as well as in Macedonia), but also in the schools of “south-slavic” languages, I discovered that not only the Albanians are not autochthonous people, but they are also not related in any way to the Pelasgians or the Illyrians. Understandably, not one of the professors in albanology has said this to me. They still continued with the tale that allegedly Albanians are autochthonous pelasgoillyrian descendants. I discovered that by chance, studying the albanian language, which, all agree, is of the type SATEM. According to that global division of languages, researching the illyrian language I discovered that it is of the type KENTUM. The most elementary logic was saying to me that one SATEM language can not be a direct descendant, not even a kind of derivative of some KENTUM language, without a change of its substrate. Since the albanian language does not have any changes in its substrate, that means that the Albanians can’t be, under any circumstance, genealogical descendants of the Illyrians. Later I discovered this, as well, in the works of the world renown professors and scholars Paul, Hirt, Vaigand, Tomashek, Georgiev, Puscariu and many others, who with numerous scholarly arguments, linguistic and historical, have proven that the Albanians not only do not have anything in common with the Illyrians, not only that they are not autochthonous at any place in the Balkan, but they are not even autochthonous in the territories of modern day Albania. Vaigand for example has formulated 12 arguments. To all of those I’ve added another five. Unfortunately, these scientists are not being mentioned in (the study) Albanology, nor in Albania, nor aret they mentioned in Yugoslavia, or in Macedonia, because the albanian professors consciously hide the truth about the origins of the Albanians and, instead of it (the truth), to their pupils and students they serve up the lies about their autochthony and illyrian origin. Via those lies they poison the whole nation. This is not done accidentally, but with the aim to incite the Albanians against the neighbouring nations, thus, hooking them on the “fishing line” of some invented, wide ethnic territories, to use them as cannon fodder for the interests of some criminalised leaders and the international Capital. The primary motive that inspired me to oppose the albanian pseudo science about their illyrian origin was the truth, the love for the truth, my special inclination towards it, but second and equally as important motive was the fact that, watching the Albanians being breast-fed with chauvinism and racism, are being encouraged to fight their neighbouring peoples (nations), I was hoping that if the truth is explained to them, they will move away from the tales, legends and myths about their autochthony and illyromania, thus ceasing with their inexcusable and baseless hatred towards their neighbours. VD: – How did the albanian public receive Your albanological research and discoveries? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Once even Enver Hoxha was forced to admit that the albanian science lacks scientific objectivity. The albanian poet Mimoza Erebara in the Science Academy asked them directly what was the situation with my scientific discoveries. They had told her: “We know that very well even before Kaplan, but now is not the time for all of that to be told” Since in the publication “YLBERI” (comes out since 1993, in Geneva) and especially through my albanological collection THE ILLYRIANS AND THE ALBANIANS I demonstrated in written form my points of view, the albanian academic Vincents Golleti, in the printed media stated: “The stances of Kaplan Burovikj about the albanological problems, especially on the problem of the origin of the Albanians, need to be greeted most warmly, while the studies which he publishes in relation with those problems should be propagated throughout the whole of the scholarly world”. After him followed the albanian scholar Dr. Adrian Qosi who in the middle of Tirana openly opposed the hypothesis about the illyrian origin of the Albanians. With me agreed, via the printed media, several other younger scholars of whom I would especially mention Fatos Ljubonja, Prof. Adrian Vebiu and others. I can say that today appeared a group of new albanian scholars who do not agree with the false myths and courageously accept the scientific truth. I am proud that I lead this group and that they took up from me the necessary scholarly courage. Because, believe me, that is not easy at all, as the extreme albanian nationalists, chauvinists and racists led by Ismail Kadare, through the most severe forms of chicanery and satanising are attempting to silence us at any cost. The mentioned Dr Adrian Klosi when he stated that the hypothesis for the illyrian origin of the Albanians is unfounded, added: “But it is better not to talk about that because they will declare us anti Albanians”. And they did. VD: – Since when actually dates the oldest evidence for the existence of the Albanians and the albanian language? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The oldest evidenced text in an albanian language is “Formula ë paleximit” (Formula for communion), translated from Latin in 8-11-1462 by the Montenegrin Pavle Angjelich, whom the Albanians have albanised with the name Pal Engylli. The first book in albanian is “Meshari” (The Book of Thoughts), a manual for religious sermons, dates from 1555 and is written by the Croatian Ivan Buzuk and published in Montenegro. And, understandably, they albanise him with the name Gjon Buzuku. For your information, the first primer in albanian, after the proclamation of the albanian independence is a work of “Slavs” and Vlachs. Dositej Obradovich is the first in history who opens a school in albanian language, while it was exactly Serbia which was the first state to recognise independent Albania. The Macedonians have a significant input in the development of the albanian culture. For example, one of the oldest publishers in Albania is the Macedonian Petar Budi (1566-1622) who has published three books in albanian, and also a Macedonian is Jovan Kukuzel, whom the Albanians have claimed as their own and have albanised with the name Jan Kukuzeli, although it is known that when he was born in Drach, XI century, here there still is not even one Albanian. Let me remind you also of Grigor Prlichev (1830-1893) who for some time is a teacher in Tirana and published the wonderful poem “Skenderbeg”. Undeniable is the fact that always at the forefront of all of their positive processes the Albanians had namely non Albanians. Lets mention, as well, at this opportune time only Georgi Kastriot – Skenderbeg, of an undeniable “slavic” ancestry, Naim Frasheri (a Vlach, an albanian national poet) or Fan Noli (a Greek, whose real name is Theofanos Mavromatis), Petar Bogdan, a Serb, or Ismail Kemali, a Turk who was proclaiming the albanian independence in 1912. As you can see, the foundations of the albanian culture and statehood are laid by non Albanians, from which a large number are “Slavs”, but that does not stand in the way of the albanian nationalists, or “marxists-leninists”, all the same, to thump their chests and declare that they have achieved everything by themselves and that the other people (nations), especially the “Slavs” have only been their enemies. VD: – Undeniable is the fact that in Albania the toponyms are, say, without exception “slavic”. To what is that owed? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – On the territory of today’s Albania, as has already been confirmed by the most distinguished world scholars, from whom I have already mentioned some, first settled the Slavs. In 548 A.D. they enter also in Durrachium (Drach, Durrls). The Albanians come via Transylvania (Romania) and Bulgaria much later, IX-X century. In the meantime, understandably, the Slavs have already named all mountains, valleys, rivers, towns and villages, and built some new ones, giving them their own names. When the Albanians arrive on the Balkan and today’s Albania, there is nothing else they can do except to take those toponyms. A large part of Albania is flooded with serbian and macedonian toponyms. Just as an example I wish to mention the towns of Pogradec, Korça (Korcha), Çorovoda (Chorovoda), Berat, Bozigrad, Leskovik, Voskopoja, Kuzova, Kelcira, Bels and others. VD: – In the macedonian community little is known that more than 90 percent of the lexical fund of the albanian language are words taken up from other languages. You especially have analysed the subject of the “slavisms” in the albanian language. It would be interesting some more to be said about this? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – For the first time I graduated in Skopje, exactly with the theme “Slavisms in the albanian language”. The second diploma, as well, at the university of Tirana, I defended with a linguistic theme. Especially in “The Dictionary of the Albanian Language in Ulcinj” I have elaborated the etymology of all words. Actually, it can be supposd that if the Turks did not come to the Balkans, the albanian language in not more than 100-200 years would have been completely “slavicised”. The serbian, macedonian and bulgarian languages have penetrated so much into the albanian language that they have flooded not only the lexicon, but they have displaced its phonetics, morphology and syntax. Besides the significant cultural prestige of these languages compared to the albanian, this is also due to the significant albanisation of not a small number of Serbs, Macedonians and Montenegrins, especially the ones who were previously islamised. As it is known, the Albanians have a strongly developed power of assimilation. That a good part of them by origin is Serbs, Macedonians or Montenegrins, is witnessed by their patrons, surnames, but many of them even today speak their “slavic” language. In Albania there are whole regions along the border, especially towards Macedonia, settled with a compact “slavic” population, which is even more numerous, lets say, than the Albanians in Macedonia. VD: – Lets talk a little also about the numerous ethnonyms which from the albanian side, often baselessly, are forced as synonyms. How come so many ethnic names for the Albanians? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – That, as well, witnesses the ethnogenesis of the Albanians after their arrival on the Balkan and populating the northern albanian mountains. I have already mentioned about the Illyrians, but the second ethnonym to which they pretend, the Dardanians, it is known, were not Illyrians, but Thracians. Even if they (Dardanians) had been Illyrians, again they haven’t any connection with the Albanians, because that kind of connection neither have the Illyrians themselves. Science has proven that very clearly. In respect of the Albanoi(an)s, they are a celtic tribe which on the territory of Albania, in the region Mat, arrives in the IV century BC. Today’s Albanians, actually, only much, much later take over their name, as have done today’s Bulgarians from the non slavic Bulgars of Asparuh, or today’s French, from the old germanic Franks, deforming the old celtic name Arlbn/Arlbr. Arbanasi is the other name with which our ancestors the “Slavs” are naming them during the Middle Ages. Arnauts is the name which the Turks use for them. It should be known that not all Arnauts were at the same time Albanians, as well. Because the Arnauts (Albanians) got a reputation as good hired hands in the turkish empire, the other mercenaries were also called Arnauts. That means that there were Serbs, Montenegrins and Macedonians ARNAUTS, because some of them are also islamised, thus as muslims they serve under the turkish flag not only as common soldiers, but also as arnauts (mercenaries). Skiptar (or Shiptar and deformed Shiftar, all originate from the albanian appellative Shqipltar) is the current national name of the Albanians, spread amongst them in the XVII-XIX century, influenced by the name Osman, as the Turks were naming themselves. Namely, osman in turkish is “eagle”, while in albanian it is “shquipe”. Thus the Albanians of muslim faith wanted to relate themselves with the muslims Turks, which was also the aim of the Porte, even of the original platform of the Prizren League, which originally is not albanian at all, but pan islamic. And if its primary aims succeeded, most probably the Albanians would not exist today because all of them in the meantime would have become Turks. VD: – Here as well, is the known division Ghegs-Toscs from which originates the known language question which, it seems, still has not been overcome by the Albanians? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The language question in Albania is not settled even today. Although formally (and by force) Enver Hoxha established as a common, official language the Tosc dialect (until then it was the Gheg dialect), the Ghegs have not given up. They still continue to speak and write in their dialect, although they are persecuted and maltreated because of it. When in 1965 in Albania I published the novel “Treason” in the Gheg dialect the Albanians of northern Albania openly requested the language of this book to be declared as the literary and official language of Albania. That too was one of the reasons for my satanisation which still continues. You should know that the difference between the Tosc and the Gheg dialects is much bigger than the differences between some “slavic” languages, for example the macedonian and the serbian. From another side, more Albanians, about two thirds, speak in gheg, which is lexically richer, purer and also has much greater expressional opportunities. With the enforcement of the tosc dialect, which was of a pure political nature (motive), a crime has been perpetrated against the Albanians and their culture. VD: – One of the fallacies (delusions), unfortunately, it seems somehow silently accepted even outside of Albania is the so called monolithic nature of the albanian population in the Republic of Albania in which allegedly live 97-98% ethnic Albanians, for which You have already said something previously. What is, according to You, the reality in that respect in Albania? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – When Albania is proclaimed and recognised as an independent nation (1912-1913) its population numbered 700,000 of which hardly 50% were Albanians, while the other half was made up of Vlachs (around 20%), “Slavs” (Macedonians, Serbs, Montenegrins, around 15%),Greeks (around5%) and others (Turks, Roms, Cherkesians, Italians, Jews and others, around 10%). With the passing of time, mostly by force, with denial of all national rights, including the right to speak in their own languages at home, or to carry their own national family names, they are to a certain extent assimilated. But, even besides the such forced albanisation, in Albania even today over 30% of the population speaks a non albanian language and retains its non albanian national identity, although they are registered as Albanians, as they are not permitted to declare differently. The non albanian origins of the population of Albania is also evident from their surnames Bello, Blushi, Bogdani, Buda, Budi, Dida, Dobraci, Dragovoja, Dragusha, Haveri(ch), Kapisuzi(ch), Mexi, Millani, Milloshi, Mojsiu, Muzaka, Najdeni, Peku, Prela, Ruka, Sillil, Shkura, Shundi, Ziu and many others. VD: – In Your research You have also paid special attention to the ethnic expansion of the Albanians in the past 2-3 centuries towards its neighbouring (serbian, macedonian, greek and others) regions, for which now, the last several decades, to begin to proclaim exactly them as their “ethnic territories” in which they allegedly lived from eternity? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – This truly is absurd and, in any case it is good that there remain numerous proofs for their undeniable expansion, which I have integrally collected and published in my study “The origins of the Albanians in Kosovo, Macedonia, Montenegro and Greece”. One needs to be objective and tell the truth, not because of the truth itself, but because it will contribute toward overcoming of the many problems on the Balkan. That the Albanians only in the past couple of centuries have expanded admitted publicly, via the printed media, the most eminent contemporary albanian scientist, academic professor Elrem Cabej (Tsabej), who, forced by the numerous arguments, was unable, but to conclude that today’s territories on which the Albanians live are not “a zone of RESTRICTION”, but “a zone of EXPANSION”. And not only he! That also is verified in the “HISTORIA Ë SHQIPERIS˔ itself, compiled by the albanian scientists themselves. VD: – Recently from Tirana were launched some “evidences” about an existence of 14 million Albanians. Amongst the numerous “Albanians” who had indebted the world civilisation was included, as well, Alexander of Macedonia!? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – I’ve read that, as well. The albanian academic, Prof. Dr Skender Rizaj once even in his “scientific” works stated that, also all Serbs, Montenegrins, Macedonians, Bosnians and Herzegovians are, in reality, “slavicised” Albanians. By that method we should “admit” that they are not only 14, but possibly even 140 millions. I have already published a study about the “scientific” work “The Illyrians spoke albanian – The Albanians speak illyrian” published by Preloc Margiljaj. I would like to present for this suitable moment only a few short quotes which can also be found in other albanian historical-linguistic “experts”: “The Albanians are one of the oldest nations (peoples) in Europe” (page 438) “it is clear that Crete is the first fireplace of culture and civilisation in the aegean region and in Europe. Crete from the forgotten times of the past was settled with the pelasgian, rather the illyrian or albanian people, thus in Crete ruled the albanian language, which in other words, is the starting point and the first source of the european culture and civilisation”. (page296). Starting from this, this albanian “scientist” wants the albanian language to be taught in all schools around the world as a compulsory language because, according to him, without knowing that language it would not be possible to comprehend the world culture(!?). In respect of Alexander of Macedonia, even Enver Hoxha has written that he is an Albanian, expressing that also in one discussion with the indian ambassador in Tirana, as if personally he, Enver, had sent him to India, even as an ambassador to establish friendly relations between these two countries and peoples. These undoubtedly racist yearnings of the Albanians are certainly the result of their economic and cultural poverty, of their backwardness and late development in comparison with the other nations, amongst which are those of its neighbours, I would say of their frustration because of all of that. VD: – Do You believe, regardless, in the possibility that the young, unburdened scientists and politicians in Albania will accept the reality and they, abandoning the greater albanian dreams, to give their own contribution towards the development in real good-neighbourly relations? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – I do believe! I have already cited several names of such young scientists. I can also give you names of young politicians unburdened of the greater albanian yearnings. But they still don’t have the power for that, except their pens and good intentions, with which they can’t act freely because the albanian print media is strictly censured by the greateralbanians, and the streets of the cities, unfortunately, are still patrolled by gangsters who, in the service of the social-fascist band, are ready to hit anyone with a brick on the head or with a bullet in the forehead! VD: – For ten years, as a political emigrant, You have been living in Geneva, Switzerland. Do you have an impression that the so called democratic Europe and the West, generally, understand our Balkan situations? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Democratic Europe, I’m afraid, at least in respect of us, does not exist at all. The antidemocratic one, on the other hand, hand never understood them, nor want to understand our Balkan difficulties. Europe was and still is in the service of The Capital. Its “democracy” is only an expression of that Capital. It uses our Balkan peoples and situations for penetration (expansion) and for ruling the world, for its own battle against the true, real democracy and its carriers. VD: – Concordant with Your rich life experience, after all that in the past period happened on the Balkan, and which, sadly, culminated with several bloody wars, are You of the opinion that all of that, simply, had to happen? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – No! Absolutely not! All of that could and can, even needs to be solved without blood. Let the Albanians prove that even Moscow is theirs, thus give them even it. But until they prove that, they should not be given even one stone from our fatherlands, not only to prevent them from desecrating it, but in order to prevent them from smashing their own heads with it. VD: – To conclude, I believe it would be interesting to hear Your prediction how the things could be developing in the near future? Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The Americans have reached their aim – on the Balkan they have installed their military bases. Let us hope that they will not support the terrorism and to use the Albanians as cannon fodder. And the Albanians, certainly, in the meantime will wake up and will not allow either the Americans or whoever else to use them as such. For that, understandably, with self criticism, all of us need to assist them. I hope that for this will also contribute this interview, for which I most sincerely thank you, not as a foreigner, but as your brother, because I have always thought of Skopje as my second birth town and Macedonia as my second, true fatherland. I use this opportunity to send my greetings to my school friends from the Skopje gymnasium “J. B. Tito”, also the personnel from the macedonian embassies in Geneva and Tirana with whom I have met many times and keep wonderful memories from the discussions with them, especially with the recent (former) ambassador in Albania, Risto Nikovski. Understandably, special greetings to my friends and “comrades” from KPD “Idrizovo”.
Albania after World War II. .

Buffalo Uni USA

…………….
http://listserv.buffalo.edu/cgi-bin/wa?A…O=D&F=P&P=25202

__________________

Balkanforum.org

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1120887/posts

Albanians, not Ilyrians –

Provokon Andrew Wachtel: Shqiptarët nuk janë pasardhës të gjithë ilirëve
» Dërguar më: 11/09/2012 – 09:19

The Balkans in World History

bookshot Add to Cart

ISBN13: 9780195338010ISBN10: 0195338014 Paperback, 176 pages

Also available:

Hardback

Oct 2008,  In Stock

Price:

$19.95 (01)

Shipping Details

See more from the series

Description

In the historical and literary imagination, the Balkans loom large as a somewhat frightening and ill-defined space, often seen negatively as a region of small and spiteful peoples, racked by racial and ethnic hatred, always ready to burst into violent conflict. The Balkans in World History re-defines this space in positive terms, taking as a starting point the cultural, historical, and social threads that allow us to see this region as a coherent if complex whole. Eminent historian Andrew Wachtel here depicts the Balkans as that borderland geographical space in which four of the world’s greatest civilizations have overlapped in a sustained and meaningful way to produce a complex, dynamic, sometimes combustible, multi-layered local civilization. It is the space in which the cultures of ancient Greece and Rome, of Byzantium, of Ottoman Turkey, and of Roman Catholic Europe met, clashed and sometimes combined. The history of the Balkans is thus a history of creative borrowing by local people of the various civilizations that have nominally conquered the region. Encompassing Bulgaria, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, Albania, Macedonia, Greece, and European Turkey, the Balkans have absorbed many voices and traditions, resulting in one of the most complex and interesting regions on earth.

Features

  • Part of the New Oxford World History – this book provides a comprehensive, synthetic treatment of the „new world history“ from chronological, thematic, and geographical perspectives, allowing readers to access the world’s complex history from a variety of conceptual, narrative, and analytical viewpoints as it fits their interests.

Reviews

„Wachtel has an eye for the telling artifact, poem, ritual, linguistic feature, and custom, not simply the seminal event. He also has a fine sense of how much of the story has to be left out if a tight, fluent narrative is to be maintained.“–Foreign Affairs

„A remarkable concoction. In a seemingly impossible bit of synthesis…this slim masterpiece gracefully navigate[s] potential nationalist objections with a slight of pen few could hope to accomplish…[the author] offers the targeted audience a first-class compliment to the world history textbooks taught in universities today.“ — Journal of World History

„Wachtel’s book not only dispels the myth of the Balkans as a land of violence and ancient hatreds, but also focuses on the gradual transformation of the region from a „land in-between“ and borderland into contemporary Southeast Europe.“ —Slavic and Eastern European Journal

Product Details

176 pages; 26 halftones, 5 maps; 6-1/8 x 9-1/4; ISBN13: 978-0-19-533801-0ISBN10: 0-19-533801-4

About the Author(s)

Andrew Wachtel is Bertha and Max Dressler Professor of the Humanities; Dean of The Graduate School, and Director, Roberta Buffett Center for International and Comparative Studies all at Northwestern UniversityThe Balkans in World History (New Oxford World History)

Book Description

November 5, 2008

In the historical and literary imagination, the Balkans loom large as a somewhat frightening and ill-defined space, often seen negatively as a region of small and spiteful peoples, racked by racial and ethnic hatred, always ready to burst into violent conflict. The Balkans in World History re-defines this space in positive terms, taking as a starting point the cultural, historical, and social threads that allow us to see this region as a coherent if complex whole. Eminent historian Andrew Wachtel here depicts the Balkans as that borderland geographical space in which four of the world’s greatest civilizations have overlapped in a sustained and meaningful way to produce a complex, dynamic, sometimes combustible, multi-layered local civilization. It is the space in which the cultures of ancient Greece and Rome, of Byzantium, of Ottoman Turkey, and of Roman Catholic Europe met, clashed and sometimes combined. The history of the Balkans is thus a history of creative borrowing by local people of the various civilizations that have nominally conquered the region. Encompassing Bulgaria, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, Albania, Macedonia, Greece, and European Turkey, the Balkans have absorbed many voices and traditions, resulting in one of the most complex and interesting regions on earth.

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications
Stanford University ^ | 02/25/2003 | Vitomir Dolinski
Posted on 04/20/2004 12:34:15 AM PDT by Nennsy
Vitomir Dolinski: An interview with the persecuted albanian academic prof. Dr. Kaplan Resuli-Burovich

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications

VD: – You are regarded as a unique, albanian Mandela, but also as a political prisoner-record holder on the Balkan. For the insufficiently informed, at the beginning, tell us briefly about this?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In former Yugoslavia I was sentenced two years strict imprisonment, allegedly for propaganda against the socialism and the “brotherhood and unity”. After I served the punishment to the last day in the jail Idrizovo, wishing to escape to the Soviet Union I got stuck in Albania with which the USSR exactly those days severed its diplomatic relations. After the ten-year internment I was arrested by the albanian authorities and sentenced 43 years of a most monstrous imprisonment, again allegedly for antigovernment propaganda, in possession of some revolver without license, preparing to escape and for insulting the investigator. Thus, in total I am sentenced 45 years, of which 37 for antigovernment propaganda, with which I think that I am the most heavily sentenced political prisoner on the Balkan and maybe I am a unique world record holder. Actually, if it wasn’t for the (political) changes in Albania I would probably have still been in jail today. To this sentence needs to be added the severed marriage in Yugoslavia, in which fortunately I didn’t have any children and also the second marriage, in Albania, in which I had two children. During the whole time of my incarceration, not only that I wasn’t allowed to see my children, but I didn’t even know if they were alive. No one was allowed to visit me, or to give me a piece of bread. Not even the other prisoners. Those who did that were punished and the poet Gani Shkudra, who came to see me, not only that they didn’t allow him to see me, but in front of the jail, on the spot, they arrested him and sentenced him with 10 years imprisonment, allegedly for political propaganda. The only transgression attributed to him in the accusation is recorded as: “he had gone to the jail Burel to see the public enemy Kaplan Resuli and brought him bread”. While I was languishing in the infamous jail Burel, ten times they skinned me alive, literally, wanting from me to abandon my yugoslavian (montenegrin) citizenship, the yugoslavian (montenegrin) nationality, my ideals, even my children. They were forcing me to declare myself an Albanian, not only as citizen, but in nationality (ethnicity). Several times they attempted to liquidate me, even after I was released from jail, three times they have attempted to assassinate me – twice in Tirana and once in Geneva. The Albanians themselves, not only my friends, but even the others who were antagonistic towards me, while I was in my jail cells, pronounced me an albanian Mandela. Even my most open adversary, the albanian writer Ismail Kadare, those days, the beginning of the nineties, in his attempts to befriend the european circles and Amnesty International who were involved in my freeing, did not shirk from naming me a martyr and a hero of Albania.

VD: – Before we turn towards that period and to Your specific relationship with the most famous, but undoubtedly the most controversial person of the albanian academy, as well, Ismail Kadare, lets return to the most important phases of your creative activities which led to Your wider literary and scientific affirmation?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In Dubrovnik in 1952 I published the poem “Bojana” in which I openly named Yugoslavia and Albania, Golgotha, in which the people struggle and suffer. I was instantly called on the phone by my “countryman” Milovan Gjilas who then threatened me that he will squeeze my head so hard that instead of singing I would begin to wail. And it turned out thus. I hear in Yugoslavia he is regarded as the No.1 dissident. If truly there is no other person, then I know that I was that at least a little bit before him.

VD: – Your first jail sentence, unfortunately, occurred to You in Macedonia, where for some time in that period You worked as an educator?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Yes, I was a tutor in Tetovo when they arrested me. As it can be seen from the charges, in Macedonia I had done nothing wrong. I was accused that, allegedly, I had been involved in an antigovernment propaganda in Montenegro. And because I was and am a montenegrin citizen, the court proceedings should have been there, in my birth town of Ulcinj. The reason for my prosecution in Tetovo was that there I didn’t have any relatives and UDBa (yugoslavian state security), which knew that I am absolutely innocent, was afraid that my prosecution among my Ulcinj people could provoke some unwanted problems. For that reason it ordered my prosecution in Tetovo, behind closed doors. Although I am not from Tetovo, the people of this town, especially my students knew me well, as a professor and as a writer. Along the streets of the town from the court to the jail I was greeted with an open support from many of them and most likely for many of them it will be interesting to know that the key UDBa witness against me was then their collaborator, now allegedly a big fighter for the albanian cause, Adem Demaçi. The state prosecutor in his concluding talk, accusing me as “agens spiritus” of the yugoslavian youth against the regime and seeking to be charged as such, stated that I had been and hoped that I will continue to be in future, as well, a “constructive citizen” of Yugoslavia. It is interesting that Fatos Nano (albanian socialist premier) after my release from jail, here in Geneva described me as a “constructive citizen” of Albania, asking me to return there, in Tirana.

VD: – Your first more significant life’s disappointment, You said, implanted in You the idea to leave for the Soviet Union, but fate wanted again to play with you in a brutal fashion and “retain” You many years in the albanian jail Burel?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – True, that was some time after my completion of the jail sentence in Idrizovo. Burel was not a jail, but a place of horror. While in Idrizovo they would say “You are not here for us to fatten you up, but to count your bones” in Burel it was: “This place is called Burel, where one can get in, but can not get out”.

VD: – The numerous works which You wrote here most likely helped You to strengthen your spirit and, eventually, to survive. Actually, exactly here is created your most famous work, the novel “Treason”?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – From approximately 200,000 pages written during those thirty years, half of them I succeeded in transferring out of jail and to have them here, in Geneva. The other part was taken from me by the authorities and I have no idea what has happened with them. The novel “Treason”, otherwise, the Albanians themselves proclaimed it as a masterpiece of the albanian literature. One of the most eminent albanian critics, Prof. Tajar Zavaljani, even described it as the only worthy work published in Albania after World War II. That type of reception for the novel in Albania and amongst the albanian diaspora perturbed Enver Hoxha (Hodzha) who was attempting to establish his likeminded relative Ismail Kadare as the greatest albanian literary. That is why all of a sudden they “discovered” that I had not written the novel, attempting even to physically eliminate me, but it had been the work of Adem Demaçi (Demaky), for whom they were hoping that, in the meantime, he would perish in the yugoslavian jails. Since Demaçi got out of jail alive and I also survived, now, via the printed media, they have widened a campaign against me, unseen in the history of mankind, which, imagine, the novel had been written for me by UDBa, in order to establish myself with it in Albania and thus usurp the government from Enver.

V.D. – Thus far twice, in similar context, You mentioned Kadare and I would like to remind You of 1991 when Amnesty International, as well, engages in the requests for Your release from jail and, absurdly, the one who attempted to block it was none other, but Kadare. How, actually, could that be explained?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Kadare is catapulted in the West by Ramiz Alija and the widow of Enver Hoxha, with a well planned mission. At that time it was only one of his missions – to diminish my credibility amongst the albanian public and the diaspora, fearing that I may unmask them, spoiling their future plans. For that reason, not only in private, as was the case with Adem Demaçi, but also publicly, at meetings and via the printed media he barked against me and would accuse me, as they were instructing him from Tirana. Kadare and Demaçi are the main conspirators in of the most monstrous demonstrations in the history of mankind, when they strirred the albanian professors and students at Prishtina university to demonstrate in February 1991 against my release from jail.

VD: – On the subject “Kadare” You have up till now written much, to which special attention in the albanian public, but also in the european community have attracted Your books “The true face of Ismail Kadare” and “The lies do not alter the truth”. When, actually, began Your rivalry and what is, as You have mentioned, his well planned mission?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – In these books, actually, with documents and with facts, but also with his own self confessions, I have proven that he is catapulted in the West as an agent of Sigurimi (albanian state security), because he was that from always. As a principal ideolog of Enver, with secret interpretations on our works he was “passing judgment” for our maltreatments, internments and arrests. Actually, this was publicly stated, on Albanian Radio-Television in 1996 by the former head of Sigurimi, Zylfiar Ramizi, verifying that Kadare was in their service under the pseudonym General. He was a provocateur trained by Sigurimi to accuse anyone who, according to him, stood in his way, as he did that with me. And why? Because academic professor Dimitar Suterilji, in his principal paper which he read out at the second Congress of Albanian Writers, placed my name and novel before his. At one plenum of the Union in 1966 I openly criticised him, which enraged him, as he was not used to being criticised. Much later, after my release from jail, a major from Sigurimi involved in my arrest openly declared that, although totally innocent, they had arrested me because they had received a secret 12-page long accusation against me and my activities, exactly from Kadare. In the meantime, he totally put his pen and talent in the service of his benefactor Enver whose political speeches he was transforming into poems and novels. I don’t know if you are aware of the fact that Kadare published a complimentary poem lauding Enver’s “patriotic” dog, which somewhere at the border catches and pulls apart some unfortunate Albanian, only because the poor soul attempted to escape from Enver’s paradise. These are only a few pieces of evidence about the moral profile of the “great” literary and “certain” Nobel prize winner Ismail Kadare, whose main preoccupation today is to poison and deceive the West with the albanian historical falsifications about the alleged famous illiryan-albanian past and culture, which, what absurdity, had suffered multi-centuries harm from the activities of its surrounding barbaric “slavic” peoples.

VD: – This is, I think, an opportune moment to begin our discussion for Your third, certainly an important segment, as well, of Your writings – the scientific-research work. You have published numerous works from the sphere of the albanian historiography and linguistics, which brought You significant prestige, scientific titles and also an honorary membership in the Albanian Science Academy. When did actually begin Your scientific interest for the Albanology?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Already in 1995 at the university of Skopje it became clear to me that there will not be peace on the Balkan until the albanian question is clarified. For that reason I switched from the law faculty to the albanological studies and here, contrary to what was being said and written not only by the albanian, but also by our, yugoslavian scholars, contrary to what is being taught not only in the albanian language schools (in Albania, as well as in Macedonia), but also in the schools of “south-slavic” languages, I discovered that not only the Albanians are not autochthonous people, but they are also not related in any way to the Pelasgians or the Illyrians. Understandably, not one of the professors in albanology has said this to me. They still continued with the tale that allegedly Albanians are autochthonous pelasgoillyrian descendants. I discovered that by chance, studying the albanian language, which, all agree, is of the type SATEM. According to that global division of languages, researching the illyrian language I discovered that it is of the type KENTUM. The most elementary logic was saying to me that one SATEM language can not be a direct descendant, not even a kind of derivative of some KENTUM language, without a change of its substrate. Since the albanian language does not have any changes in its substrate, that means that the Albanians can’t be, under any circumstance, genealogical descendants of the Illyrians. Later I discovered this, as well, in the works of the world renown professors and scholars Paul, Hirt, Vaigand, Tomashek, Georgiev, Puscariu and many others, who with numerous scholarly arguments, linguistic and historical, have proven that the Albanians not only do not have anything in common with the Illyrians, not only that they are not autochthonous at any place in the Balkan, but they are not even autochthonous in the territories of modern day Albania. Vaigand for example has formulated 12 arguments. To all of those I’ve added another five. Unfortunately, these scientists are not being mentioned in (the study) Albanology, nor in Albania, nor aret they mentioned in Yugoslavia, or in Macedonia, because the albanian professors consciously hide the truth about the origins of the Albanians and, instead of it (the truth), to their pupils and students they serve up the lies about their autochthony and illyrian origin. Via those lies they poison the whole nation. This is not done accidentally, but with the aim to incite the Albanians against the neighbouring nations, thus, hooking them on the “fishing line” of some invented, wide ethnic territories, to use them as cannon fodder for the interests of some criminalised leaders and the international Capital. The primary motive that inspired me to oppose the albanian pseudo science about their illyrian origin was the truth, the love for the truth, my special inclination towards it, but second and equally as important motive was the fact that, watching the Albanians being breast-fed with chauvinism and racism, are being encouraged to fight their neighbouring peoples (nations), I was hoping that if the truth is explained to them, they will move away from the tales, legends and myths about their autochthony and illyromania, thus ceasing with their inexcusable and baseless hatred towards their neighbours.

VD: – How did the albanian public receive Your albanological research and discoveries?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Once even Enver Hoxha was forced to admit that the albanian science lacks scientific objectivity. The albanian poet Mimoza Erebara in the Science Academy asked them directly what was the situation with my scientific discoveries. They had told her: “We know that very well even before Kaplan, but now is not the time for all of that to be told” Since in the publication “YLBERI” (comes out since 1993, in Geneva) and especially through my albanological collection THE ILLYRIANS AND THE ALBANIANS I demonstrated in written form my points of view, the albanian academic Vincents Golleti, in the printed media stated: “The stances of Kaplan Burovikj about the albanological problems, especially on the problem of the origin of the Albanians, need to be greeted most warmly, while the studies which he publishes in relation with those problems should be propagated throughout the whole of the scholarly world”. After him followed the albanian scholar Dr. Adrian Qosi who in the middle of Tirana openly opposed the hypothesis about the illyrian origin of the Albanians. With me agreed, via the printed media, several other younger scholars of whom I would especially mention Fatos Ljubonja, Prof. Adrian Vebiu and others. I can say that today appeared a group of new albanian scholars who do not agree with the false myths and courageously accept the scientific truth. I am proud that I lead this group and that they took up from me the necessary scholarly courage. Because, believe me, that is not easy at all, as the extreme albanian nationalists, chauvinists and racists led by Ismail Kadare, through the most severe forms of chicanery and satanising are attempting to silence us at any cost. The mentioned Dr Adrian Klosi when he stated that the hypothesis for the illyrian origin of the Albanians is unfounded, added: “But it is better not to talk about that because they will declare us anti Albanians”. And they did.

VD: – Since when actually dates the oldest evidence for the existence of the Albanians and the albanian language?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The oldest evidenced text in an albanian language is “Formula ë paleximit” (Formula for communion), translated from Latin in 8-11-1462 by the Montenegrin Pavle Angjelich, whom the Albanians have albanised with the name Pal Engylli. The first book in albanian is “Meshari” (The Book of Thoughts), a manual for religious sermons, dates from 1555 and is written by the Croatian Ivan Buzuk and published in Montenegro. And, understandably, they albanise him with the name Gjon Buzuku. For your information, the first primer in albanian, after the proclamation of the albanian independence is a work of “Slavs” and Vlachs. Dositej Obradovich is the first in history who opens a school in albanian language, while it was exactly Serbia which was the first state to recognise independent Albania. The Macedonians have a significant input in the development of the albanian culture. For example, one of the oldest publishers in Albania is the Macedonian Petar Budi (1566-1622) who has published three books in albanian, and also a Macedonian is Jovan Kukuzel, whom the Albanians have claimed as their own and have albanised with the name Jan Kukuzeli, although it is known that when he was born in Drach, XI century, here there still is not even one Albanian. Let me remind you also of Grigor Prlichev (1830-1893) who for some time is a teacher in Tirana and published the wonderful poem “Skenderbeg”. Undeniable is the fact that always at the forefront of all of their positive processes the Albanians had namely non Albanians. Lets mention, as well, at this opportune time only Georgi Kastriot – Skenderbeg, of an undeniable “slavic” ancestry, Naim Frasheri (a Vlach, an albanian national poet) or Fan Noli (a Greek, whose real name is Theofanos Mavromatis), Petar Bogdan, a Serb, or Ismail Kemali, a Turk who was proclaiming the albanian independence in 1912. As you can see, the foundations of the albanian culture and statehood are laid by non Albanians, from which a large number are “Slavs”, but that does not stand in the way of the albanian nationalists, or “marxists-leninists”, all the same, to thump their chests and declare that they have achieved everything by themselves and that the other people (nations), especially the “Slavs” have only been their enemies.

VD: – Undeniable is the fact that in Albania the toponyms are, say, without exception “slavic”. To what is that owed?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – On the territory of today’s Albania, as has already been confirmed by the most distinguished world scholars, from whom I have already mentioned some, first settled the Slavs. In 548 A.D. they enter also in Durrachium (Drach, Durrls). The Albanians come via Transylvania (Romania) and Bulgaria much later, IX-X century. In the meantime, understandably, the Slavs have already named all mountains, valleys, rivers, towns and villages, and built some new ones, giving them their own names. When the Albanians arrive on the Balkan and today’s Albania, there is nothing else they can do except to take those toponyms. A large part of Albania is flooded with serbian and macedonian toponyms. Just as an example I wish to mention the towns of Pogradec, Korça (Korcha), Çorovoda (Chorovoda), Berat, Bozigrad, Leskovik, Voskopoja, Kuzova, Kelcira, Bels and others.

VD: – In the macedonian community little is known that more than 90 percent of the lexical fund of the albanian language are words taken up from other languages. You especially have analysed the subject of the “slavisms” in the albanian language. It would be interesting some more to be said about this?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – For the first time I graduated in Skopje, exactly with the theme “Slavisms in the albanian language”. The second diploma, as well, at the university of Tirana, I defended with a linguistic theme. Especially in “The Dictionary of the Albanian Language in Ulcinj” I have elaborated the etymology of all words. Actually, it can be supposd that if the Turks did not come to the Balkans, the albanian language in not more than 100-200 years would have been completely “slavicised”. The serbian, macedonian and bulgarian languages have penetrated so much into the albanian language that they have flooded not only the lexicon, but they have displaced its phonetics, morphology and syntax. Besides the significant cultural prestige of these languages compared to the albanian, this is also due to the significant albanisation of not a small number of Serbs, Macedonians and Montenegrins, especially the ones who were previously islamised. As it is known, the Albanians have a strongly developed power of assimilation. That a good part of them by origin is Serbs, Macedonians or Montenegrins, is witnessed by their patrons, surnames, but many of them even today speak their “slavic” language. In Albania there are whole regions along the border, especially towards Macedonia, settled with a compact “slavic” population, which is even more numerous, lets say, than the Albanians in Macedonia.

VD: – Lets talk a little also about the numerous ethnonyms which from the albanian side, often baselessly, are forced as synonyms. How come so many ethnic names for the Albanians?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – That, as well, witnesses the ethnogenesis of the Albanians after their arrival on the Balkan and populating the northern albanian mountains. I have already mentioned about the Illyrians, but the second ethnonym to which they pretend, the Dardanians, it is known, were not Illyrians, but Thracians. Even if they (Dardanians) had been Illyrians, again they haven’t any connection with the Albanians, because that kind of connection neither have the Illyrians themselves. Science has proven that very clearly. In respect of the Albanoi(an)s, they are a celtic tribe which on the territory of Albania, in the region Mat, arrives in the IV century BC. Today’s Albanians, actually, only much, much later take over their name, as have done today’s Bulgarians from the non slavic Bulgars of Asparuh, or today’s French, from the old germanic Franks, deforming the old celtic name Arlbn/Arlbr. Arbanasi is the other name with which our ancestors the “Slavs” are naming them during the Middle Ages. Arnauts is the name which the Turks use for them. It should be known that not all Arnauts were at the same time Albanians, as well. Because the Arnauts (Albanians) got a reputation as good hired hands in the turkish empire, the other mercenaries were also called Arnauts. That means that there were Serbs, Montenegrins and Macedonians ARNAUTS, because some of them are also islamised, thus as muslims they serve under the turkish flag not only as common soldiers, but also as arnauts (mercenaries). Skiptar (or Shiptar and deformed Shiftar, all originate from the albanian appellative Shqipltar) is the current national name of the Albanians, spread amongst them in the XVII-XIX century, influenced by the name Osman, as the Turks were naming themselves. Namely, osman in turkish is “eagle”, while in albanian it is “shquipe”. Thus the Albanians of muslim faith wanted to relate themselves with the muslims Turks, which was also the aim of the Porte, even of the original platform of the Prizren League, which originally is not albanian at all, but pan islamic. And if its primary aims succeeded, most probably the Albanians would not exist today because all of them in the meantime would have become Turks.

VD: – Here as well, is the known division Ghegs-Toscs from which originates the known language question which, it seems, still has not been overcome by the Albanians?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The language question in Albania is not settled even today. Although formally (and by force) Enver Hoxha established as a common, official language the Tosc dialect (until then it was the Gheg dialect), the Ghegs have not given up. They still continue to speak and write in their dialect, although they are persecuted and maltreated because of it. When in 1965 in Albania I published the novel “Treason” in the Gheg dialect the Albanians of northern Albania openly requested the language of this book to be declared as the literary and official language of Albania. That too was one of the reasons for my satanisation which still continues. You should know that the difference between the Tosc and the Gheg dialects is much bigger than the differences between some “slavic” languages, for example the macedonian and the serbian. From another side, more Albanians, about two thirds, speak in gheg, which is lexically richer, purer and also has much greater expressional opportunities. With the enforcement of the tosc dialect, which was of a pure political nature (motive), a crime has been perpetrated against the Albanians and their culture.

VD: – One of the fallacies (delusions), unfortunately, it seems somehow silently accepted even outside of Albania is the so called monolithic nature of the albanian population in the Republic of Albania in which allegedly live 97-98% ethnic Albanians, for which You have already said something previously. What is, according to You, the reality in that respect in Albania?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – When Albania is proclaimed and recognised as an independent nation (1912-1913) its population numbered 700,000 of which hardly 50% were Albanians, while the other half was made up of Vlachs (around 20%), “Slavs” (Macedonians, Serbs, Montenegrins, around 15%),Greeks (around5%) and others (Turks, Roms, Cherkesians, Italians, Jews and others, around 10%). With the passing of time, mostly by force, with denial of all national rights, including the right to speak in their own languages at home, or to carry their own national family names, they are to a certain extent assimilated. But, even besides the such forced albanisation, in Albania even today over 30% of the population speaks a non albanian language and retains its non albanian national identity, although they are registered as Albanians, as they are not permitted to declare differently. The non albanian origins of the population of Albania is also evident from their surnames Bello, Blushi, Bogdani, Buda, Budi, Dida, Dobraci, Dragovoja, Dragusha, Haveri(ch), Kapisuzi(ch), Mexi, Millani, Milloshi, Mojsiu, Muzaka, Najdeni, Peku, Prela, Ruka, Sillil, Shkura, Shundi, Ziu and many others.

VD: – In Your research You have also paid special attention to the ethnic expansion of the Albanians in the past 2-3 centuries towards its neighbouring (serbian, macedonian, greek and others) regions, for which now, the last several decades, to begin to proclaim exactly them as their “ethnic territories” in which they allegedly lived from eternity?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – This truly is absurd and, in any case it is good that there remain numerous proofs for their undeniable expansion, which I have integrally collected and published in my study “The origins of the Albanians in Kosovo, Macedonia, Montenegro and Greece”. One needs to be objective and tell the truth, not because of the truth itself, but because it will contribute toward overcoming of the many problems on the Balkan. That the Albanians only in the past couple of centuries have expanded admitted publicly, via the printed media, the most eminent contemporary albanian scientist, academic professor Elrem Cabej (Tsabej), who, forced by the numerous arguments, was unable, but to conclude that today’s territories on which the Albanians live are not “a zone of RESTRICTION”, but “a zone of EXPANSION”. And not only he! That also is verified in the “HISTORIA Ë SHQIPERIS˔ itself, compiled by the albanian scientists themselves.

VD: – Recently from Tirana were launched some “evidences” about an existence of 14 million Albanians. Amongst the numerous “Albanians” who had indebted the world civilisation was included, as well, Alexander of Macedonia!?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – I’ve read that, as well. The albanian academic, Prof. Dr Skender Rizaj once even in his “scientific” works stated that, also all Serbs, Montenegrins, Macedonians, Bosnians and Herzegovians are, in reality, “slavicised” Albanians. By that method we should “admit” that they are not only 14, but possibly even 140 millions. I have already published a study about the “scientific” work “The Illyrians spoke albanian – The Albanians speak illyrian” published by Preloc Margiljaj. I would like to present for this suitable moment only a few short quotes which can also be found in other albanian historical-linguistic “experts”: “The Albanians are one of the oldest nations (peoples) in Europe” (page 438) “it is clear that Crete is the first fireplace of culture and civilisation in the aegean region and in Europe. Crete from the forgotten times of the past was settled with the pelasgian, rather the illyrian or albanian people, thus in Crete ruled the albanian language, which in other words, is the starting point and the first source of the european culture and civilisation”. (page296). Starting from this, this albanian “scientist” wants the albanian language to be taught in all schools around the world as a compulsory language because, according to him, without knowing that language it would not be possible to comprehend the world culture(!?). In respect of Alexander of Macedonia, even Enver Hoxha has written that he is an Albanian, expressing that also in one discussion with the indian ambassador in Tirana, as if personally he, Enver, had sent him to India, even as an ambassador to establish friendly relations between these two countries and peoples. These undoubtedly racist yearnings of the Albanians are certainly the result of their economic and cultural poverty, of their backwardness and late development in comparison with the other nations, amongst which are those of its neighbours, I would say of their frustration because of all of that.

VD: – Do You believe, regardless, in the possibility that the young, unburdened scientists and politicians in Albania will accept the reality and they, abandoning the greater albanian dreams, to give their own contribution towards the development in real good-neighbourly relations?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – I do believe! I have already cited several names of such young scientists. I can also give you names of young politicians unburdened of the greater albanian yearnings. But they still don’t have the power for that, except their pens and good intentions, with which they can’t act freely because the albanian print media is strictly censured by the greateralbanians, and the streets of the cities, unfortunately, are still patrolled by gangsters who, in the service of the social-fascist band, are ready to hit anyone with a brick on the head or with a bullet in the forehead!

VD: – For ten years, as a political emigrant, You have been living in Geneva, Switzerland. Do you have an impression that the so called democratic Europe and the West, generally, understand our Balkan situations?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – Democratic Europe, I’m afraid, at least in respect of us, does not exist at all. The antidemocratic one, on the other hand, hand never understood them, nor want to understand our Balkan difficulties. Europe was and still is in the service of The Capital. Its “democracy” is only an expression of that Capital. It uses our Balkan peoples and situations for penetration (expansion) and for ruling the world, for its own battle against the true, real democracy and its carriers.

VD: – Concordant with Your rich life experience, after all that in the past period happened on the Balkan, and which, sadly, culminated with several bloody wars, are You of the opinion that all of that, simply, had to happen?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – No! Absolutely not! All of that could and can, even needs to be solved without blood. Let the Albanians prove that even Moscow is theirs, thus give them even it. But until they prove that, they should not be given even one stone from our fatherlands, not only to prevent them from desecrating it, but in order to prevent them from smashing their own heads with it.

VD: – To conclude, I believe it would be interesting to hear Your prediction how the things could be developing in the near future?

Dr. Kaplan Resuli-Burovich: – The Americans have reached their aim – on the Balkan they have installed their military bases. Let us hope that they will not support the terrorism and to use the Albanians as cannon fodder. And the Albanians, certainly, in the meantime will wake up and will not allow either the Americans or whoever else to use them as such. For that, understandably, with self criticism, all of us need to assist them. I hope that for this will also contribute this interview, for which I most sincerely thank you, not as a foreigner, but as your brother, because I have always thought of Skopje as my second birth town and Macedonia as my second, true fatherland. I use this opportunity to send my greetings to my school friends from the Skopje gymnasium “J. B. Tito”, also the personnel from the macedonian embassies in Geneva and Tirana with whom I have met many times and keep wonderful memories from the discussions with them, especially with the recent (former) ambassador in Albania, Risto Nikovski. Understandably, special greetings to my friends and “comrades” from KPD “Idrizovo”.

Die Fakten belegen hier, das alle Threads und Rassistschen Threads hier von den Albanern, angefangen von der Erfindugn der Illyrier Abstammung, eine historische Fälschung sind!

Stanford Universtität: Der Albanische Rassimus ist eine historische Fälschung!

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications
Stanford University

Vitomir Dolinski: An interview with the persecuted albanian academic prof. Dr. Kaplan Resuli-Burovich

The Albanian racism towards the neighbours is based on historical falsifications

VD: – You are regarded as a unique, albanian Mandela, but also as a political prisoner-record holder on the Balkan. For the insufficiently informed, at the beginning, tell us briefly about this?

http://globalresearch.ca.myforums.net/viewtopic.php?t=377

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1120887/posts

Original link

http://www.stanford.edu/~cakarz/articles/KaplanResuli-english.pdf