Pasuria 30 milionëshe e sekuestruar : Naser Osmani, Bahri Shabani, Adrian Kelmendi, Melita Ymeraha, Naim Avdiu, Shkëlzen Lluka, Nehat Islami,

Pasuria 30 milionëshe e sekuestruar (Foto)

Alban Selimi Publikuar: 23.07.2014 – 16:17

Shtëpi luksoze, fabrika, makineri pune, motele, xhirollogari bankare dhe shumë hektarë tokë, u janë sekuestruar me urdhër të Prokurorisë së Shtetit, shumë kosovarëve që i kanë përfituar në mënyrë të paligjshme. Sipas të dhënave të Prokurorisë, vlera e pasurive të sekuestruara vetëm gjatë gjashtë muajve të fundit në Kosovë arrin shifrën rreth 30 milionë euro.

Një dosje të Prokurorisë, të cilën ka arritur ta sigurojë gazeta “Zëri”, tregon se miliona euro pasuri të paluajtshme dhe të luajtshme të zyrtarëve të ndryshëm, por edhe biznesmenëve, gjyqtarëve, mjekëve, policëve janë sekuestruar, pasi ata dyshohet se kanë kryer vepra të ndryshme penale, përmes të cilave kanë arritur deri tek ajo pasuri.

Naser Osmani, deputet i Kuvendit të Kosovës dhe ish-anëtar i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, është njëri nga politikanët kosovarë që i është sekuestruar xhirollogaria. Sekuestrimi i xhirollogarisë së Osmanit ka ardhur pas kërkesës së Prokurorisë së Shtetit, kur ai u arrestua në cilësinë e të dyshuarit për keqpërdorime në rastin e fabrikës “Fan” të Podujevës.

Hetuesit policorë nuk kanë raportuar se sa para gjenden në atë llogari, mirëpo Osmani nuk është i vetmi që i është bërë sekuestrimi i llogarisë bankare.

Në rastin “Fan” u sekuestruan toka, makineri dhe xhirollogari bankare

Janë edhe ish-anëtarët tjerë të Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit: Bahri Shabani, Adrian Kelmendi, Melita Ymeraha, Naim Avdiu, Shkëlzen Lluka, Nehat Islami, të cilëve u janë sekuestruar xhirollogaritë, derisa një fat të tillë e ka edhe fabrika “Fan”, në Podujevë e privatizuar nga biznesmeni kosovar Agim Deshishku.

Përveç objektit të blerë në vlerë prej mbi 2 milionë euro, gjykata ka vendosur të sekuestrojë edhe gjithë makinerinë e kësaj fabrike.

Burime të gazetës “Zëri” në Prokurori kanë treguar se po hetohen edhe pista tjera të pasurive të personave të dyshuar në rastin “Fan” dhe në rast se ata nuk do të arrijnë të ofrojnë prova për mënyrën e përfitimit të tyre, atëherë edhe sekuestrimi i pasurive të tyre është i pashmangshëm.

Dosja e siguruar nga gazeta “Zëri” “flet” për raste të ndara të sekuestrimeve, derisa përmban edhe fotografi të disa objekteve dhe banesave të sekuestruara.

Përveç të përmendurve në rastin e ashtuquajtur “Fan”, janë sekuestruar edhe 36 hektarë tokë, që besohet të jenë përfituar në mënyrë të kundërligjshme nga biznesmeni Mehmet Prishtina.

Vendimi përfundimtar nëse këto prona do të konfiskohen dhe do t’i takojnë shtetit, apo do t’u kthehen të dyshuarve do të jepet nga gjykata.

Klinika “Medicus” dhe vilat e Kolë Pukës drejt konfiskimit

Së shpejti, sipas burimeve të gazetës “Zëri”, pritet të merret vendimi për konfiskim të klinikës “Medicus”, pas një kohe të gjatë që kjo klinikë është mbajtur në sekuestrim. Pronari i saj, Lutfi Dervishi, me profesion urolog, pos tjerash është dënuar me 8 vjet burg dhe 10 mijë euro gjobë, kurse djali i tij, Arban Dervishi, është dënuar me 7 vjet e 3 muaj burg dhe me 2 mijë e 500 euro gjobë.

Ndërkohë, është ish-kryetari i Gjykatës Komunale të Klinës, Kolë Puka, ai që kishte punuar një shtëpi luksoze në qytezën e Klinës, si dhe një vilë në qytetin e Ulqinit, në Mal të Zi.

Por, Puka që është dënuar me 10 vjet burgim me gjasë do të mbetet pa këto paluajtshmëri. Prona e sekuestruar tash e disa vite në Klinë, pritet të konfiskohet. Ndërkohë në proces të sekuestrimit është edhe vila e Pukës, e cila gjendet në Ulqin.

Një shtëpi prej 298 metra katrorë i është sekuestruar edhe Bajram Shehut, një punonjësi të Radio Televizionit të Kosovës. Dyshohet se gjatë kryerjes së detyrës zyrtare ai kishte mashtruar njerëz të ndryshëm.

Sekuestrimi i pasurive u është bërë edhe njerëzve të ndryshëm të cilët kanë fituar qoftë nga prostitucioni, mashtrimi, pastrimi i parave apo shmangia e tatimeve.

Sekuestrohen motele dhe pasuri 10 milionëshe në Pejë

Është moteli “Nata”, ai që është sekuestruar, derisa për këtë rast janë ngrirë edhe 21 mijë euro. Kjo ka ndodhur pasi pronari i motelit dyshohet për trafikim me qenie njerëzore dhe pastrim të parave. Të njëjtit i është konfiskuar edhe banesa në qytetin e Pejës, si dhe një varg pasurish tjera të luajtshme dhe të paluajtshme.

Sipas dosjes së siguruar nga gazeta, për shmangie nga tatimi, në tri raste të ndara të hetuara nga prokurorë të EULEX-it, janë konfiskuar asete të ndryshme, lokale, makineri dhe dy banesa. Në dosje nuk ceket se në cilin vend janë këto pasuri të cilat janë sekuestruar. Ndërkohë, në fazë finale të sekuestrimit është edhe pasuria e një biznesmeni pejan, që llogaritet të jetë rreth 10 milionë euro. Kjo pasuri besohet të jetë fituar nga kontrabanda me derivate.

Janë edhe dy politikanë kosovarë që ushtrojnë pozita shumë të rëndësishme e që mund të mbesin pa pasuritë e tyre, pasi Prokuroria shumë shpejt pritet të kërkojë sekuestrimin e tyre. Burimi i gazetës “Zëri” në Prokurori ka thënë se bëhet fjalë për pasuritë milionëshe të dy ish-ministrave kosovarë që po hetohen. “Është herët të flitet në opinion me emra për shkak të hetimeve. Por shumë shpejt pritet që të kërkohet sekuestrimi i pasurive të tyre”, thotë burimi në kushte besueshmërie.

Është edhe një kompani gjigante gjilanase që mund të mbetet pa një pjesë të madhe të aseteve te saj, pasi Prokuroria është në pritje të urdhrit për sekuestrimin e pasurisë, pas një hetimi të gjatë.

Prokuroria: Janë sekuestruar pasuri milionëshe

Sipas dosjes së Prokurorisë, është edhe kirurgu L. M. nga Gjilani, ai që do t’i sekuestrohet llogaritë bankare, pasi besohet se kursimet që i mban në to, i ka fituar nga marrja e ryshfetit.

Shqipdon Fazliu, koordinator kombëtar për Luftimin e Krimit Ekonomik, ka konfirmuar për “Zërin” se pronat e ish-gjyqtarit Kolë Puka, si dhe Klinika “Medicus” janë sekuestruar. Fazliu ka thënë se janë në pritje të aktgjykimit, si dhe apelit përfundimtar për këto raste.

Në kuadër të luftimit të krimit ekonomik që po bën Prokuroria, sipas Fazliut, janë bërë edhe disa sekuestrime tjera. Sipas tij, bëhet fjalë për miliona euro pasuri të sekuestruara, si shtëpi, toka, banesa, objekte ndërtimore, një hotel, vetura, lojëra fati etj.

Fazliu ka thënë se personat që u janë sekuestruar pasuritë janë të niveleve të ndryshme, përfshirë njerëz të legjislativit, ekzekutivit dhe gjyqësorit.

Ndryshe, nëse gjykata vendos që pasuria e sekuestruar të konfiskohet, atëherë ajo pasuri automatikisht bëhet pronë shtetërore.

 

http://zeri.info/artikulli/42781/pasuria-30-milioneshe-e-sekuestruar

Arrestohet i vëllai i ministrit të Arsimit, Lutfi Buja festoi me kallash

Der Bruder den Bildungs Minister wurde verhaftet, weil er mit der Kalashinkov bei einem Fest herum ballerte.

Bildung weniger wie die Taliban, 57 % functional illerate: Man ist dann in dieser Priimitivität Bildungs Minister, um mit korrupten Partnern auch aus Deutschland wie der DAAD, möglichst viel Geld verschwinden zulassen.

Arrestohet i vëllai i ministrit të Arsimit, Lutfi Buja festoi me kallash

Foto: Ilustrim – 2014-07-16 09:34:00

Prishtinë, 16 korrik – Në dasmën e dy djemve të ministrit Ramë Buja, ka krisur kallashnikovi. Vëllai i ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka manifestuar gëzimin e martesës së nipave me rafal automatiku AK 47.

Lutfi Buja nuk i ka kursyer fishekët të martën në gëzimin familjar që është mbajtur në konakun e familjes së tij në fshatin Bujan të Lypjanit. Aty, ministri ka organizuar dasmën e dy djemve të tij që i ka martuar në të njëjtën ditë.

Policia e Kosovës ka ndërhyrë rreth orës 22 në këtë festë duke arrestuar të dyshuarin i cili me urdhër të prokurorit i është caktuar ndalimi policor prej 48 orësh. Për vepër penale të gjuajtjes më armë, prokurorja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Besa Krajku ka kërkuar paraburgim një muaj për të.

Policia e Kosovës ka njoftuar shkurt për arrestimin e një personi pa bërë publik identitetin e tij. në raportin e Policisë për incidentet që kanë ndodhur gjatë 24 orëve të fundit rasti kualifikohet si armëmbajtje pa leje.
“Është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar, pasi që i njëjti në një aheng familjar -dasmë kishte shtënë me armë zjarri. Në vendin e ngjarjes në cilësi të provave materiale është gjetur dhe konfiskuar një gëzhojë si dhe nga i dyshuari është konfiskuar një armë AK-47. Me vendim të prokurorit i dyshuari dërgohet në mbajtje”, shkruan në raportin e Policisë së Kosovës.

Lutfi Buja është njëri nga 6 vëllezërit Buja. “Koha Ditore” ka provuar të marrë një prononcim të martën nga ministri i Arsimit, Ramë Bujka, por nuk e ka hapur telefonin.
Prokurorja Besa Krajku ka konfirmuar për “Kohën Ditore” arrestimin. Ajo ka thënë se i arrestuari është vëllai i ministrit Ramë Buja. Prokurorja ka thënë Policia e Kosovës ka dorëzuar në Prokurori kallëzimin penal kundër të dyshuarit.

“Kallëzimi penal është ngritur. I dyshuari është njëri prej vëllezërve të ministrit Ramë Buja. Ai është ndalë me urdhër të prokurorit. Ta shohim tash gjykata çka do të vendos. Unë e kam bërë kërkesën për paraburgim dhe ka shkuar në Gjykatë”, ka deklaruar ajo.
Prokurorja këtë vepër penale e ka kualifikuar si “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”.
“Kushdo që përdorë armë apo materie plasëse në shkelje me ligjin e zbatueshëm lidhur me armët apo materiet plasëse të tilla, dënohet me burgim prej një deri në tetë vjet”, thuhet në pikën 1 të nenit 375 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Nuk është hera e parë që anëtarë të familjes Buja kapën me armë. Në mars të vitit të kaluar, Policia kishte ndaluar djalin e ish-kryetarit të Lipjanit, Shukri Buja. Ai kishte një revole me 57 fishekë në veturë. Ai ishte arrestuar për t’u liruar në procedurë të rregullt. Ndalimi i tij ishte bërë në hyrje të QKUK-së dhe pas një kontrolli të Policisë është zbuluar arma. Shukri Buja kishte thënë se arma ka qenë e tij dhe është me leje, por e kishte harruar në veturë të cilën më vonë e ka vozitur i biri i tij.

©KOHA.net

Kleines Land, aber alle Rekorde auf der Interpol Liste werden gebrochen: Albaner

Die Albaner haben mehr Leute auf der Interpol Fahndungs Liste, als der Rest von Europa zusammen.

813 Personen und dann gibt es noch mehr Namen, welche auf der Liste nicht einmal auftauchen.

Njoftime :: Lista e 813 personave në kërkim nga Interpoli
Postuar nga: Albo
Njoftime Interpol Tirana ka publikuar në datën 13 mars të këtij viti listën e re të personave të shpallur në kërkim ndërkombëtarë. Në listën e re është ulur numri i të kërkuarve në krahasim me disa javë më parë. Gazeta „Tirana Observer“ boton listën e re që punonjësit e Interpol Tiranës do të kërkojnë në shtetet e tjera, e cila është 813 person. Këta të fundit kanë marrë nga gjykata shqiptare masë sigurie, por numrin më të madh e zënë personat që kanë një vendim të formës së prerë nga gjykata.

1. Adem Izet Mara 01.01.1946 Al Shkodër Denim Me Burg
2. Adil Mehmet Axhami 02.11.1982 Al Shtiqen (Kukës) Arrest Me Burg
3. Adivie Xhelal Tasha 30.01.1982 Al Shtushaj (Bulqizë) Denim Me Burg
4. Admir Agron Haruni 07.04.1979 Al Gramsh Denim Me Burg
5. Admir Ferik Beqiri 24.02.1984 Al Sarandë Denim Me Burg
6. Admir Hetem Capunaj 01.01.1976 Al Patos (Fier) Denim Me Burg
7. Admiral Alemi Tafa 01.01.1983 Al Fier Denim Me Burg
8. Adrian Osman Gokaj 09.09.1958 Al Tiranë Arrestim
9. Adriatik Beqir Budani 30.08.1970 Al Novosele (Vlorë) Ndalim
10. Adriatik Hajdar Shosha 26.09.1979 Al Berat Denim Me Burg
11. Adriatik Mustafa Toslluku 13.03.1974 Al Katundisht (Përmet) Denim Me Burg
12. Adriatik Petro Buzaj 16.02.1986 Al Xarre (Sarandë) Kerkim
13. Adriatik Shaban Coli 14.03.1971 Al Durrës Ndalim
14. Afrim Islam Tomçini 05.04.1965 Al Pollozhan (Peshkopi) Denim Me Burg
15. Afrim Nazmi Shehu 14.01.1975 Al Mbers (Fier) Denim Me Burg
16. Afrim Skender Laboti 01.01.1985 Al Lushnjë Denim Me Burg
17. Agim Belul Kamberaj 19.02.1959 Al Fier Denim Me Burg
18. Agim Hajri Hoxha 01.01.1974 Al Durrës Arrest Me Burg
19. Agim Haki Cela 11.03.1985 Al Larushk (Krujë) Denim Me Burg
20. Agim Irfan Ahmetaj 01.01.1962 Al Vlorë Denim Me Burg
21. Agim Veli Ndoja 01.01.1973 Al Shkodër Arrest Me Burg
22. Agim Xhemal Kacorri 01.05.1973 Al Lure E Vjeter Arrest Me Burg
23. Ago Coman Rabaj 31.12.1961 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
24. Agostin Mitro Dhima 23.08.1983 Al Xarre (Sarandë) Denim Me Burg
25. Agron Eqerem Hena 25.05.1972 Al Berat Denim Me Burg
26. Agron Namik Bardhoshi 28.07.1968 Al Berat Denim Me Burg
27. Agron Zef Kalthi 13.02.1971 Al Lac Arrest Me Burg
28. Agustin Pjeter Lleshi 20.03.1966 Al Prosek Me 25 Vjet Burg
29. Ajdhom Jani Shtuka 27.10.1977 Al Sarandë Ndalim
30. Ajet Hajdar Pashollari 01.06.1979 Al Korçë Denim Me Burg
31. Alban Flamur Islamaj 24.09.1972 Al Gjirokastër Denim Me Burg
32. Alban Gezim Agai 03.06.1972 Al Krujë Arrest Me Burg
33. Alban Ramadan Muja 19.01.1974 Al Berat Arrest Me Burg
34. Alban Rauf Skendaj 29.01.1976 Al Skrapar Denim Me Burg
35. Albenc Anderson Ago 05.11.1968 Al Tiranë Arrestim
36. Albert Abaz Ulliri 10.02.1979 Al Nikel (Krujë) Denim Me Burg
37. Albert Preng Domgjoni 18.03.1971 Al Domgjon (Mirditë) Denim Me Burg
38. Aldi Thanas Cane 10.11.1984 Al Korçë Denim Me Burg
39. Aleks Ndok Boka 25.07.1975 Al B.curri Denim Me Burg
40. Aleksander Bibe Doda 08.06.1968 Al Kuzhnen (Mirditë)
41. Aleksander Fejzo Liçaj 20.03.1977 Al Cakran (Fier) Denim Me Burg
42. Aleksander Muhamet Koleci 05.02.1979 Al Berat Denim Me Burg
43. Aleksander Pjeter Lleshaj 29.01.1968 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
44. Aleksander Polizoi Zhulati 03.05.1980 Al Berat Denim Me Burg
45. Aleksandra Dhimiter Tarelli 21.10.1977 Al Elbasan Arrest Me Burg
46. Alfons Sokrat Ago 02.04.1981 Al Vlorë Denim Me Burg
47. Alfred Enver Siqeca 03.03.1964 Al Fier Denim Me Burg
48. Alfred Preng Shtia 20.05.1966 Al Tarazh (Mirditë) Arrest Me Burg
49. Alfred Vate Prendi 20.10.1953 Al Bushat (Pukë) Denim Me Burg
50. Alfred Xhelal Troksi 02.11.1982 Al Tiranë Ndalim
51. Ali Daut Rabaj 08.08.1979 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
52. Ali Niman Osmanaj 04.11.1984 Al B.curri Denim Me Burg
53. Alket Vizhdan Llanaj 07.02.1974 Al Tiranë Arrest Me Burg
54. Alketa Eqrem Rondo 22.06.1972 Al Gjirokastër Denim Me Burg
55. Altin Dali Kacaj 24.06.1973 Al Lac Ndalim
56. Altin Dolor Arapi 23.01.1971 Al Vlorë B. Te Perjeteshem
57. Altin Fiqiret Lami 11.10.1977 Al Shkodër Arrest Me Burg
58. Altin Hamit Ajdini 01.01.1972 Al Zharres (Fier) Denim Me Burg
59. Altin Suri Muca 27.03.1979 Al Maqellare (Peshkopi) Denim Me Burg
60. Alush Fiqiri Xhihani 07.04.1964 Al Shijak (Durrës) Arrest Me Burg
61. Andi Alfred Prendi 18.03.1971 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
62. Andrea File Sinollaraj 15.04.1974 Al Visoke (Mallakastër) Ndalim
63. Andrea Josif Mazniku 15.08.1952 Al Peshkopi Arrest Me Burg
64. Andrea Jovan Papa 26.09.1964 Al Berat Denim Me Burg
65. Andrit Gjergj Prenga 24.06.1982 Al Pukë Arrest Me Burg
66. Anesti Filip Xharra 30.08.1980 Al Durrës Arrest Me Burg
67. Anila Agim Kashari 05.10.1982 Al Burrel (Mat) Ndalim
68. Arben Adem Xhafa 19.02.1976 Al Berat Denim Me Burg
69. Arben Bardhok Pergjoni 18.11.1974 Al Kurbnesh (Mirditë) Denim Me Burg
70. Arben Elmas Sefa 28.08.1969 Al Lushnjë Ndalim
71. Arben Isa Muda 21.02.1976 Al Lac Kerkim
72. Arben Ismail Daci 01.01.0001 Al Arren (Kukës) Denim Me Burg
73. Arben Jak Doda 12.07.1972 Al Mirditë
74. Arben Mustafa Boduri 22.07.1980 Al Mbrakull (Berat) Denim Me Burg
75. Arben Ramiz Lika 10.06.1967 Al Shkodër Arrest Me Burg
76. Arben Sadin Sava 13.05.1985 Al Fushe Çidhen Denim Me Burg
77. Arben Sami Xhelaj 01.01.1961 Al Vlorë Denim Me Burg
78. Arben Sejdin Hasanbashi 31.12.1970 Al Kuçovë Denim Me Burg
79. Arben Tasi Cauli 21.08.1968 Al Lushnjë Denim Me Burg
80. Arben Xhemal Buzani 23.05.1968 Al Durrës Arrest Me Burg
81. Arben Zaim Xhaxhaj 17.08.1984 Al Fier Denim Me Burg
82. Ardian Gani Zote 10.05.1973 Al Konispol (Sarandë) Arrest Me Burg
83. Ardian Ibrahim Daizi 01.01.1956 Al Denim Me Burg
84. Ardian Laver Bregasi 01.01.1976 Al Shkodër Arrest Me Burg
85. Ardian Ndre Cukaj 01.07.1977 Al Pukë Arrest Me Burg
86. Ardian Nezir Meta 09.10.1972 Al Elbasan Arrest Me Burg
87. Ardian Zef Gjergji 24.02.1972 Al Shkodër Arrest Me Burg
88. Ardian Zenel Domi 20.04.1974 Al Shijak (Durrës) Denim Me Burg
89. Ardit Bajram Hysi 04.03.1977 Al Qesarat (Tepelenë) Denim Me Burg
90. Ardjan Llesh Kocli 01.11.1986 Al Lac Arrest Me Burg
91. Ardjan Xhezmi Shushari 05.02.1973 Al Roskovec (Fier) Denim Me Burg
92. Argent Nazif Koca 09.10.1983 Al Panjohur Denim Me Burg
93. Arian Azem Hoxhaj 20.12.1985 Al Fier Denim Me Burg
94. Arian Kadri Xhemali 07.04.1973 Al Lac Ndalim
95. Arian Nikolle Kola 06.02.1984 Al Pukë Denim Me Burg
96. Arjan Isa Maçi 09.02.1987 Al Gjirokastër Arrest Me Burg
97. Arjan Qani Sina 13.02.1969 Al Qesarat (Tepelenë) Denim Me Burg
98. Arjan Sali Sakajeva 25.07.1982 Al Durrës Denim Me Burg
99. Arjan Suat Yzi 17.03.1971 Al Berat Denim Me Burg
100. Arjan Sulce Malaj 02.05.1982 Al Lushnjë Denim Me Burg
101. Arjan Thoma Turtulli 01.06.1980 Al Fier Arrest Me Burg
102. Arjan Xhevat Hoxhaj 01.03.1969 Al Patos (Fier) Denim Me Burg
103. Armand Astrit Bogdani 11.09.1980 Al Librazhd Arrest Me Burg
104. Armand Luan Seferi 06.10.1983 Al Shkodër Denim Me Burg
105. Armand Rexhep Hasani 31.01.1985 Al Elbasan Ndalim
106. Armand Zef Frroku 05.11.1974 Al Lac Arrest Me Burg
107. Artan Llazar Tumani 10.10.1974 Al Berat Denim Me Burg
108. Artan Nezir Yzeiri 28.01.1970 Al Berat Denim Me Burg
109. Artan Petrit Tusha 01.01.1977 Al Burrel (Mat) Arrest Me Burg
110. Artan Robert Sulstarova 30.08.1980 Al Pogradec Arrestim
111. Artan Syrja Koka 15.07.1979 Al Salari (Tepelenë) Denim Me Burg
112. Artur Ali Sulejmani 28.03.1966 Al Gjirokastër Denim Me Burg
113. Artur Haxhi Sharka 25.04.1977 Al Lushnjë Denim Me Burg
114. Artur Korab Mejdani 20.11.1963 Al Durrës Denim Me Burg
115. Artur Ramadan Kordalli 23.07.1978 Al Korçë Denim Me Burg
116. Artur Sali Gjoka 21.01.1964 Al Korçë Denim Me Burg
117. Artur Sami Suci 18.04.1978 Al Mat Arrestim
118. Artur Shaqir Bejolli 30.06.1979 Al Hamallaj (Durrës) Denim Me Burg
119. Artur Zenel Shemsho 10.01.1971 Al Gjirokastër Denim Me Burg
120. Astrit Bektash Dule 26.01.1971 Al Fier Denim Me Burg
121. Astrit Ndue Lleshi 13.03.1983 Al Lurth (Mirditë) Denim Me Burg
122. Aulon Agim Sejdiraj 24.10.1982 Al Vlorë Denim Me Burg
123. Aurel Ali Xhakoj 01.03.1985 Al Elbasan Denim Me Burg
124. Aurjon Fran Kola 14.10.1985 Al Mirditë Ndalim
125. Avdi Rexhep Murati 05.06.1946 Al Gure Lure (Peshkopi) Denim Me Burg
126. Avdyl Adem Gjoka 01.01.0001 Al Kukës Arrest Me Burg
127. Avdyl Martin Sokolaj 01.01.1953 Al Shkozet (Kavajë) Denim Me Burg
128. Avenir Perparim Medolli 06.01.1982 Al Durrës Arrestim
129. Avni Jaho Abazi 17.02.1964 Al Durrës Denim Me Burg
130. Avni Petrit Metra 30.01.1963 Al German (Mat) Arrestim
131. Avni Syrja Giçi 01.01.1980 Al Lushnjë Denim Me Burg
132. Baki Musa Barashima 11.03.1965 Al Kurcaj (Krujë) Arrest Me Burg
133. Bardhok Dede Kola 01.01.1971 Al Pukë Denim Me Burg
134. Bardhok Ndrece Ndoj 24.01.1964 Al Xhuxhe (Mirditë) Ndalim
135. Bardhyl Naun Kolici 30.09.1971 Al Fier Denim Me Burg
136. Bastri Razip Bejaj 08.06.1955 Al Sevaster (Vlorë) Denim Me Burg
137. Bedri Bashkim Mykaj 18.02.1974 Al Mallakastër Denim Me Burg
138. Bedri Hetem Jaupaj 17.10.1979 Al Tepelenë Denim Me Burg
139. Bedri Mehmet Cala 29.09.1975 Al Berat Denim Me Burg
140. Bedri Mehmet Shehaj 26.03.1983 Al Kute (Mallakastër) Denim Me Burg
141. Bedri Mehmet Velikaj 03.02.1984 Al Fier Denim Me Burg
142. Bedri Skender Sula 20.10.1973 Al Rrogozhine (Kavajë) Denim Me Burg
143. Bedri Tafil Zdrava 15.05.1955 Al Kuçovë Denim Me Burg
144. Bego Mitat Likaj 09.03.1981 Al Gjorm (Vlorë) Ndalim
145. Behar Muhamet Bajri 22.02.1980 Al Dobraç (Shkodër) Arrest Me Burg
146. Bekim Fetah Ahmetllari 07.11.1940 Al Gramsh Denim Me Burg
147. Benard Gjeto Biba 31.05.1979 Al Pukë Arrestim
148. Benard Sinan Gaba 26.04.1974 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
149. Beriljan Kosta Mitri 19.03.1971 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
150. Berti Dede Hila 04.04.1985 Al Shkodër Ndalim
151. Besart Pellumb Shehu 14.08.1987 Al Tiranë Ndalim
152. Besim Idajet Ymeri 19.02.1987 Al Durrës Ndalim
153. Besmir Bilbil Plaku 01.01.1972 Al Rromanat (Durrës) Denim Me Burg
154. Besmir Ruzhdi Kaloti 02.08.1985 Al Peqin Ndalim
155. Besmir Shahin Sahitaj 10.06.1986 Al Kukës Arrest Me Burg
156. Besnik Gjin Lekgega 15.03.1984 Al Perlat Eperm (Mirditë) Arrest Me Burg
157. Besnik Kurt Shytaj 25.03.1970 Al Bushnesh (Krujë) Denim Me Burg
158. Besnik Musa Saka 20.03.1968 Al Memaliaj (Tepelenë) Arrestim
159. Besnik Qani Zela 10.08.1987 Al Elbasan Ndalim
160. Besnik Rushit Dervishi 07.07.1968 Al Lushnjë Denim Me Burg
161. Besnik Shyqyri Greca 01.04.1969 Al Peqin
162. Besnik Tomorr Cerriku 24.10.1974 Al Elbasan Arrest Me Burg
163. Besnik Xhemal Sekaj 18.01.1965 Al Shkodër Denim Me Burg
164. Bilal Shaqir Haxhi 04.10.1962 Al Gjirokastër Denim Me Burg
165. Bilal Vath Shima 10.01.1967 Al Durrës Denim Me Burg
166. Bilal Xhevair Meço 26.01.1975 Al Berat Denim Me Burg
167. Bledar Flamur Zylali 01.02.1982 Al Uznova (Berat) Denim Me Burg
168. Bledar Gani Hoxha 04.09.1980 Al Durrës Denim Me Burg
169. Bledar Ilfan Dajlanaj 21.04.1981 Al Zhepove (Përmet) Denim Me Burg
170. Bledar Mynyr Duro 12.04.1976 Al Ballsh (Mallakastër) Arrest Me Burg
171. Bledar Nazmi Qereti 04.12.1974 Al Shkodër Denim Me Burg
172. Bledar Veiz Sinani 15.05.1973 Al Lushnjë Denim Me Burg
173. Blendi Bashkim Haxhi 10.04.1978 Al Korçë Arrestim
174. Blerim Agim Çela 13.12.1985 Al Lushnjë Ndalim
175. Blerim Petrit Tuda 26.01.1987 Al Gjepalaj (Durrës) Arrest Me Burg
176. Briken Pjeter Kola 19.02.1985 Al Lezhë Ndalim
177. Bujar Bardhyl Veliaj 17.10.1979 Al Berat Denim Me Burg
178. Bujar Fejzi Maze 15.03.1971 Al Durrës Denim Me Burg
179. Bujar Nazim Gjuzi 19.09.1979 Al Kavajë Denim Me Burg
180. Bujar Shaban Sulollari 01.01.1960 Al Pogradec Denim Me Burg
181. Bujar Vath Salia 21.02.1970 Al Gjuricaj (Durrës) Denim Me Burg
182. Dalan Selfo Merko 20.01.1976 Al Vlorë Arrest Me Burg
183. Dalip Ali Xhakoj 10.07.1969 Al Elbasan Denim Me Burg
184. Dallandyshe Skender Muca 01.01.1968 Al Peshkopi Denim Me Burg
185. Dashamir Avdul Cenalia 17.10.1977 Al Vranisht (Has) Denim Me Burg
186. Dashamir Mehmet Bylyku 12.01.1973 Al Gramsh Arrest Me Burg
187. David Gjergj Makaj 02.09.1963 Al Lezhë Denim Me Burg
188. Defrim Rexhep Deda 26.02.1963 Al Rrogozhine (Kavajë) Arrest Me Burg
189. Denis Arben Metaj 07.02.1983 Al Durrës Arrestim
190. Denis Fatmir Meta 28.07.1982 Al Tiranë Ndalim
191. Denis Gezim Bilbili 29.04.1981 Al Tiranë Arrest Me Burg
192. Denis Myslim Lana 10.08.1980 Al Tiranë Denim Me Burg
193. Dervish Hazir Demiraj 19.10.1980 Al Borje (Kukës) Denim Me Burg
194. Dhimiter Mersin Shuli 20.10.1969 Al Pogradec Denim Me Burg
195. Dhimiter Thoma Bishka 04.08.1956 Al Berat Denim Me Burg
196. Dhimitraq Llambi Voda 01.01.1962 Al Fier Arrest Me Burg
197. Dhimitraq Llambi Voda 01.01.1962 Al Fier Arrest Me Burg
198. Dhimitri Kristaq Buzo 15.12.1959 Al Pogradec Denim Me Burg
199. Dhimitri Kristofor Xhallo 06.02.1952 Al Permet Denim Me Burg
200. Dhimitri Stavro Baruha26.07.1980 Al Gjirokastër Denim Me Burg
201. Dilaver Abaz Hoxha 28.08.1982 Al Lalez (Durrës) Denim Me Burg
202. Dilber Kamber Memishaj 01.07.1968 Al Kukës Denim Me Burg
203. Dod Zef Toma 20.12.1973 Al Pukë Denim Me Burg
204. Dode Mark Ndoci 10.01.1967 Al Koplik Denim Me Burg
205. Dode Nikoll Markvukaj 27.05.1968 Al Lezhë Ndalim
206. Donaldo Shefqet Ahmetaj 26.02.1985 Al Mallakastër Denim Me Burg
207. Dorjan Frrok Lalaj 17.07.1976 Al Mirditë Ndalim
208. Dorjan Thanas Shahaj 10.02.1988 Al Vlorë Denim Me Burg
209. Dorjan Yzedin Avdyli 01.04.1983 Al Berat Denim Me Burg
210. Dragush Hysni Qevani 26.04.1980 Al Orgjost (Kukës) Denim Me Burg
211. Dritan Abedin Sheme 09.03.1974 Al Elbasan Arrest Me Burg
212. Dritan Et’hem Blushi 04.05.1980 Al Mjaltas (Korçë) Denim Me Burg
213. Dritan Ethem Hoxhaj 10.03.1968 Al Selenice (Vlorë) Denim Me Burg
214. Dritan Fari Kodra 03.10.1980 Al Berat Ndalim
215. Dritan Gezim Xhebexhiu 13.11.1986 Al Hyzgjokaj (Lushnjë) Arrest Me Burg
216. Dritan Llesh Shkurti 05.11.1975 Al Kurbnesh (Mirditë) Denim Me Burg
217. Dritan Llesh Syziu 04.09.1971 Al Malaj (Mirditë) Denim Me Burg
218. Dritan Lutfi Koçi 03.11.1979 Al Tiranë Denim Me Burg
219. Dritan Maksut Domi 10.05.1975 Al Rubjeke (Durrës) Ndalim
220. Dritan Pelivan(luan) Rexhepi 10.04.1980 Al Velçe (Vlorë) Arrest Me Burg
221. Dritan Petrit Ramsaliu 27.10.1983 A l Laç (Mat) Arrest Me Burg
222. Dritan Qamil Barci 11.01.1981 Al Mat Arrestim
223. Dritan Shpetim Gjenkollari 13.05.1979 Al Korçë Denim Me Burg
224. Dritan Zenel Gashi 23.06.1973 Al Bilaj (Krujë) Denim Me Burg
225. Dule Beqir Caka 06.11.1955 Al Lushnjë Denim Me Burg
226. Durim Arshim Isufi 24.08.1967 Al Pogradec Arrest Me Burg
227. Durim Fiqiri Domi 15.04.1970 Al Bilalas (Durrës) Denim Me Burg
228. Edmir Sami Thaçaj 17.10.1985 Al Shkodër Denim Me Burg
229. Edmond Fadil Xhani 07.08.1984 Al Durrës Denim Me Burg
230. Edmond Namik Sakaj 10.04.1986 Al Fier Denim Me Burg
231. Edmond Nazo Lutaj 03.02.1977 Al Trevllazer (Vlorë) Denim Me Burg
232. Edmond Xhemil Menaj 22.01.1964 Al Vlorë Denim Me Burg
233. Eduard Riza Veliu 04.05.1981 Al Vore (Tiranë) Ndalim
234. Eduart Argjir Bardhi 13.03.1974 Al Fier Denim Me Burg
235. Eduart Bilal Karoqi 15.12.1967 Al Durrës Denim Me Burg
236. Eduart Destan Sallaku 06.10.1978 Al Peshk (Mat) Denim Me Burg
237. Eduart Fan Mino 11.10.1987 Al Lushnjë Denim Me Burg
238. Eduart Luan Xhezo 19.04.1985 Al Vlorë Ndalim
239. Eduart Mete Sadushi 25.05.1976 Al Berat Denim Me Burg
240. Eduart Ndue Ndreu 16.04.1979 Al Tarazh (Mirditë) Arrestim
241. Eduart Salih Arifaj 06.10.1978 Al Pukë Denim Me Burg
242. Eduart Sami Krosi 26.04.1976 Al Mat Denim Me Burg
243. Eduart Shpetim Cuni 24.08.1981 Al Mamurras (Laç) Denim Me Burg
244. Eduart Sulejman Kenga 01.01.1979 Al Bulqizë Ndalim
245. Edvin Agim Gorezi 08.05.1982 Al Berat Denim Me Burg
246. Edvirt Elmaz Hodo 02.11.1983 Al Permet Denim Me Burg
247. Elion Abaz Hidaj 01.01.1986 Al Bruz Zalle (Krujë) Denim Me Burg
248. Elis Gjon Gjoni 30.12.1987 Al Lezhë Denim Me Burg
249. Elson Bari Hoxha 18.05.1980 Al Durrës Arrest Me Burg
250. Elton Irakli Mukaj 29.11.1976 Al Fier Ndalim
251. Elton Kol Bardhi 05.04.1981 Al Gramez (Krujë) Arrest Me Burg
252. Elton Selim Bakia 04.07.1986 Al Tepelenë Ndalim
253. Emiliano Shpetim Domi 29.07.1979 Al Shijak (Durrës) Denim Me Burg
254. Emiljano Shkelqim Pema 02.04.1984 Al Berat Denim Me Burg
255. Emirjan Flamur Rexha 01.12.1977 Al Tiranë Denim Me Burg
256. Enea Dervish Kajtazi 03.04.1980 Al Berat Denim Me Burg
257. Engjellush Shyqyri Qoku 30.05.1975 Al Kllobçisht (Peshkopi) Arrest Me Burg
258. Enton Pajtim Tahiraj 07.01.1976 Al Fier Denim Me Burg
259. Eqerem Shaban Dashi 07.07.1954 Al Shkozet (Kavajë) Denim Me Burg
260. Ergys Pjeter Nika 01.06.1988 Al Lac Ndalim
261. Ergys Sheqyri Kadiu 21.03.1978 Al Tiranë Denim Me Burg
262. Erion Jashar Shahu 08.09.1981 Al Permet Denim Me Burg
263. Erion Jorgo Mihali 17.05.1982 Al Tiranë Denim Me Burg
264. Erion Pali Kovaçi 09.09.1985 Al Elbasan Denim Me Burg
265. Erjon Flamur Mullaj 27.03.1984 Al Bubes (Përmet) Denim Me Burg
266. Erjon Sherif Katiaj 05.03.1980 Al Velçe (Vlorë) Arrest Me Burg
267. Erjon Vilson Beqiraj 19.01.1985 Al Vlorë Denim Me Burg
268. Erland Sefer Luari 04.03.1980 Al Berat Denim Me Burg
269. Erlend Shefqet Sherifi 26.11.1985 Al Tiranë Denim Me Burg
270. Ermal Mitat Doko 15.08.1987 Al Poliçan (Skrapar) Ndalim
271. Ermal Sherif Memia 26.06.1985 Al B.curri Arrest Me Burg
272. Ermal Xheladin Muco 05.07.1982 Al Fier Denim Me Burg
273. Ermonel Zini Gega 20.05.1982 Al Gege (Kuçovë) Denim Me Burg
274. Ervin Fiqiret Osmani 08.03.1975 Al Korçë Ndalim
275. Ervin Kalem Shera 14.03.1979 Al Dushk I Madh (Lushnjë)
276. Ervis Bahri Hoxha 25.06.1985 Al Durrës Denim Me Burg
277. Ervis Bashkim Qarri 23.03.1980 Al Durrës Arrestim
278. Ervis Petrit Hibraj 04.08.1984 Al Vlorë Ndalim
279. Esat Ramadan Mecaj 03.09.1977 Al Fier Ndalim
280. Esat Rexhep Deda 16.10.1956 Al Rrogozhine (Kavajë) Denim Me Burg
281. Etmond Esat Lleshi 25.08.1983 Al Mat Denim Me Burg
282. Faik Idriz Gaxha 28.03.1967 Al Has Denim Me Burg
283. Fari Abdi Xhediku 14.03.1954 Al Peshkopi Denim Me Burg
284. Fatbardh Rexhep Memia 18.07.1985 Al B.curri Arrest Me Burg
285. Fatbardha Mustafa Protoduari 08.02.1952 Al Berat Denim Me Burg
286. Fation Prenge Reçi 21.09.1987 Al Rreshen (Mirditë) Ndalim
287. Fation Qerim Collaku 24.08.1981 Al Elbasan Arrest Me Burg
288. Fatjon Dilaver Hazizi 07.04.1981 Al Vidhisht (Fier) Denim Me Burg
289. Fatmir Ahmet Bregu 25.02.1965 Al Durrës Denim Me Burg
290. Fatmir Mustafa Maloku 01.01.1976 Al Fier Arrestim
291. Fatmir Rakip Bodeci 09.11.1966 Al Gjirokastër Denim Me Burg
292. Fatmira Mustafa Beu 23.01.1964 Al Durrës Arrest Me Burg
293. Fatos Shaban Kapllani 14.08.1962 Al Pogradec Denim Me Burg
294. Fatos Xhemal Alia 06.01.1977 Al Lezhë Arrestim
295. Ferdije Elmas Ago 30.03.1960 Al Vodez (Berat) Denim Me Burg
296. Ferdinand Hektor Sporeja 21.07.1971 Al Tiranë Arrest Me Burg
297. Feride Zeqir Ismailisufaj 15.08.1975 Al Çerem (Tropojë) Arrestim
298. Festim Hysen Lusha 22.09.1968 Al Fushe Krujë (Krujë) Arrest Me Burg
299. Flamur Adem Malaj 01.01.1972 Al Fier Denim Me Burg
300. Flamur Ali Dautaj 25.04.1977 Al Mallakastër Denim Me Burg
301. Flamur Isuf Metaj 28.11.1978 Al Kukës Ndalim
302. Flamur Ramiz Kacmoli 04.03.1976 Al Durrës Denim Me Burg
303. Flamur Xhemal Hida 16.08.1980 Al Tiranë Denim Me Burg
304. Flogert Themi Kola 06.12.1980 Al Sheq (Fier) Denim Me Burg
305. Florant Ded Shkreta 12.01.1985 Al Fushe-mamurras (Laç) Denim Me Burg
306. Flordi Luli Sulaj 30.01.1986 Al Fier Denim Me Burg
307. Florenc Gjovalin Marku 01.01.1982 Al Shkodër Arrestim
308. Floresha Nuri Veizaj 31.01.1951 Al Vlorë Denim Me Burg
309. Florian Bahri Shtalbi 27.10.1971 Al Tiranë Denim Me Burg
310. Florian Perparim Kura 07.07.1975 Al Tepelenë Denim Me Burg
311. Florian Ramazan Plaku 14.05.1978 Al Shenavlash (Durrës) Denim Me Burg
312. Florjan Fadil Duqi 04.03.1981 Al Tiranë Denim Me Burg
313. Florjan Nazif Ferzaj 28.06.1984 Al Ballsh (Mallakastër) Denim Me Burg
314. Fotaq Stefan Gushi 03.05.1963 Al Gjirokastër Denim Me Burg
315. Foto Llukan Laska 30.08.1981 Al Kakoz (Gjirokastër) Denim Me Burg
316. Fran Gjergji Mema 01.01.1967 Al Fierze (Pukë) Denim Me Burg
317. Francesk Vlash Lala 19.03.1961 Al Durrës Denim Me Burg
318. Fredi Ritvan Gora 14.05.1974 Al Buçimas (Pogradec) Denim Me Burg
319. Fredi Veli Sinanllari 01.01.1982 Al Elbasan Denim Me Burg
320. Fredi Xhuma Karimanllari 28.01.1980 Al Tiranë Denim Me Burg
321. Frrok Zef Mehilli 01.01.1970 Al Pukë Denim Me Burg
322. Gani Lame Harizi 24.10.1984 Al Tepelenë Denim Me Burg
323. Gani Qazim Shehu 01.01.1966 Al Fier Ndalim
324. Gazmend Durim Nurja 13.08.1984 Al Tiranë Ndalim
325. Gazmir Besim Mullaliu 15.02.1982 Al Durrës Arrestim
326. Gazmir Lavderim Lola 24.08.1983 Al Turan (Tepelenë) Denim Me Burg
327. Gazmir Petrit Bakijasi 22.10.1973 Al Lushnjë Ndalim
328. Genc Refik Meniku 18.03.1971 Al Tiranë Arrestim
329. Genci Sami Dervishi 19.02.1984 Al Tepelenë Denim Me Burg
330. Genci Xhaferr Hysa 10.05.1976 Al Borizane (Krujë) B. Te Perjeteshem
331. Gentian Ali Hamzaj 01.01.0001 Al Tiranë Denim Me Burg
332. Gentian Halit Siami 06.12.1976 Al Shijak (Durrës) Denim Me Burg
333. Gentian Haxhi Ademi 25.04.1977 Al Fier Denim Me Burg
334. Gentian Petrit Lici 06.03.1976 Al Peqin Arrest Me Burg
335. Gentian Tomor Kane 14.08.1976 Al Fier Denim Me Burg
336. Gentjan Hasan Keci 23.10.1977 Al Thumane (Krujë) Arrestim
337. Geraldo Remzi Osmenaj 17.11.1983 Al Lushnjë Denim Me Burg
338. Gezim Adem Kuci 17.02.1951 Al Selenice (Vlorë) Arrestim
339. Gezim Bajram Kobuzi 05.02.1966 Al Berat Ndalim
340. Gezim Besim Rizvani 20.10.1979 Al Korçë Arrest Me Burg
341. Gezim Ferit Çela 01.01.1977 Al Elbasan Denim Me Burg
342. Gezim Gjon Prenga 04.05.1975 Al Mirditë Arrest Me Burg
343. Gezim Hamza Dervishi 30.01.1959 Al Durrës Arrest Me Burg
344. Gezim Hasan Stravecka 02.09.1967 Al Fier Ndalim
345. Gezim Idajet Coku 07.05.1969 Al Lushnjë Ndalim
346. Gezim Pal Qarkaj 28.03.1976 Al Pukë Ndalim
347. Gezim Riza Plesha 02.10.1970 Al Burrel (Mat) Denim Me Burg
348. Gezim Sali Blakcori 10.09.1958 Al Tiranë Ndalim
349. Gezim Sulejman Hazizi 13.09.1978 Al Berat Denim Me Burg
350. Gjelosh Vathi Livadhi 01.01.1976 Al Shkodër Arrestim
351. Gjergj Luke Babaj 15.01.1960 Al Koplik Arrestim
352. Gjergj Zef Çupi 04.02.1969 Al Kaçinar (Mirditë) Denim Me Burg
353. Gjergji Rushit Xhihani 19.04.1972 Al Korçë Denim Me Burg
354. Gjin Kol Kulla 15.09.1959 Al Ndrejaj (Shkodër) Denim Me Burg
355. Gjin Leke Gjoni 24.04.1962 Al B.curri Ndalim
356. Gjin Llesh Buci 15.02.1960 Al Rubik (Mirditë) Ndalim
357. Gjok Zef Gjoni 13.02.1949 Al Lezhë Arrestim
358. Gjon Zef Kola 11.04.1955 Al Shkodër Ndalim
359. Gjovalin Llesh Karraj 29.06.1979 Al Kthelle Eperm (Mirditë) Denim Me Burg
360. Gjovalin Ndue Gjoka 23.06.1982 Al Mirditë Denim Me Burg
361. Gjovalin Ndue Lesi 29.03.1969 Al Rrasfik (Mirditë) Denim Me Burg
362. Gramos Hazis Yzeiri 06.05.1971 Al Fier Arrest Me Burg
363. Gramos Mustafa Hoxha 08.06.1962 Al Ura Vajgurore (Berat) Denim Me Burg
364. Gramos Rapo Shkurti 07.01.1978 Al Kuçovë Denim Me Burg
365. Gramoz Nuri Sollaku 14.05.1981 Al Lushnjë Arrest Me Burg
366. Gurie Bexhet Koci 03.05.1971 Al Lushnjë Ndalim
367. Hajdar Muharrem Llani 10.07.1952 Al Cudhi Kamit (Krujë) 25 Vjet Burg
368. Hajri Qamil Selimi 05.03.1963 Al Suke (Përmet) Denim Me Burg
369. Haki Adem Lugja 08.03.1967 Al Mirditë Ndalim
370. Halim Rexhep Sulo 08.03.1982 Al Rrajce Fushe Denim Me Burg
371. Halim Shaban Curra 26.05.1982 Al Berat Denim Me Burg
372. Hamdi Zenel Koni 03.06.1965 Al Krujë Denim Me Burg
373. Hamit Dino Malaj 02.03.1975 Al Molisht (Berat) Denim Me Burg
374. Hamit Sulejman Koçi 01.02.1937 Al Tiranë Ndalim
375. Hamit Xhetan Ramadani 30.03.1981 Al Peshkopi Denim Me Burg
376. Hasan Bajram Sinamati 22.07.1980 Al Bushat (Kukës) Denim Me Burg
377. Haziz Tafik Xhyra 15.03.1946 Al Peqin Arrest Me Burg
378. Hektor Agim Mustafa 11.04.1976 Al Vlorë Denim Me Burg
379. Hekuran Bajram Smajli 01.12.1980 Al Strikçan (Bulqizë) Ndalim
380. Helidon Ramazan Becka 07.07.1975 Al Durrës Denim Me Burg
381. Herman Bexhet Shabanaj 10.03.1970 Al Fier Arrest Me Burg
382. Hito Sinan Petroshati 20.02.1958 Al Vlorë Arrestim
383. Hyrije Osmen Greku 19.02.1960 Al Berat Denim Me Burg
384. Hysen Beqir Gjecuka 19.04.1944 Al Mamurras (Laç) Arrestim
385. Hysni Ibrahim Calliku 17.09.1948 Al Durrës Arrestim
386. Hysni Shaban Vatoci 19.11.1968 Al Bujan (Tropojë) Denim Me Burg
387. Hytbi Reshat Lila 01.08.1957 Al Sukth (Durrës) Denim Me Burg
388. Idajet Ismail Zeneli 13.11.1972 Al Bulqizë Arrest Me Burg
389. Idriz Rexhep Pepnika 30.08.1959 Al Lekurtaj (Tropojë) Arrestim
390. Ilia Fatmir Havo 22.05.1984 Al Libohove (Gjirokastër) Denim Me Burg
391. Ilir Abdulla Cemeta 27.12.1982 Al Tiranë Denim Me Burg
392. Ilir Azem Xhakja 05.11.1974 Al Durrës Denim Me Burg
393. Ilir Brahim Metaliaj 07.03.1975 Al Dragobi (Tropojë) Arrest Me Burg
394. Ilir Bujar Narta 03.12.1970 Al Durrës Denim Me Burg
395. Ilir Dhamo Gabeta 05.04.1966 Al Korçë Denim Me Burg
396. Ilir Gjon Perndoj 06.02.1986 Al Lezhë Denim Me Burg
397. Ilir Hajdar Shosha 24.12.1974 Al Berat Denim Me Burg
398. Ilir Hysen Buza 12.03.1973 Al Krujë Denim Me Burg
399. Ilir Rexhep Sinaj 07.04.1970 Al Kukës Arrest Me Burg
400. Ilir Rrapo Bazaj 19.02.1971 Al Sinje (Berat) Denim Me Burg
401. Ilir Servet Sinani 27.06.1973 Al Berat Denim Me Burg
402. Ilir Shaban Sokolaj 11.04.1976 Al B.curri Denim Me Burg
403. Ilir Solo Pask 11.09.1979 Al Durrës Ndalim
404. Ilirian Berhan Tyli 24.07.1976 Al Shkodër Arrest Me Burg
405. Ilirian Halil Arapi 01.01.1973 Al Tiranë Denim Me Burg
406. Ilirjan Bektash Dragoj 02.01.1982 Al Zhepove (Përmet) Denim Me Burg
407. Ilirjan Dalan Emini 13.01.1984 Al Shales (Sarandë) Denim Me Burg
408. Ilirjan Piro Topi 02.08.1980 Al Fier Denim Me Burg
409. Ilirjan Sulejman Cani 01.05.1973 Al Mat Arrestim
410. Iljaz Rrahim Demaj 19.09.1983 Al Gjinaj (Has) Denim Me Burg
411. Ilmi Hamid Koçi 14.04.1986 Al Tiranë Ndalim
412. Ilmi Shaqir Kila 10.02.1965 Al Durrës Denim Me Burg
413. Ismail Xhemal Cela 01.01.1959 Al Velçan I Mokres Arrestim
414. Ismet Riza Druci 01.01.1975 Al Myç (Kukës) Arrest Me Burg
415. Ismet Riza Oruci 08.04.1975 Al Kukës Arrest Me Burg
416. Isuf Izet Disha 27.03.1963 Al Fushe Bulqizë Denim Me Burg
417. Isuf Petrit Xhela 29.10.1981 Al Roskovec (Fier) Ndalim
418. Izet Idriz Haxhia 09.07.1966 Al B.curri Ndalim
419. Jak Mark Gjini 10.12.1966 Al Tresh (Lezhë) Ndalim
420. Jani Lytfi Fejzollari 01.01.1953 Al Pogradec Denim Me Burg
421. Jani Myslim Tollozhina 19.02.1978 Al Buçimas (Pogradec) Denim Me Burg
422. Jani Pullumb Ibro 21.05.1982 Al Fier Denim Me Burg
423. Jani Trim Onjea 09.06.1979 Al Fushe Bardhe Denim Me Burg
424. Jani Vladimir Ceco 12.10.1978 Al Gjirokastër Ndalim
425. Jasim Riza Avdyli 05.09.1968 Al Durrës Denim Me Burg
426. Jetmir Mexhit Shoti 01.01.1980 Al Lezhë Arrestim
427. Jonuz Abaz Jangulli 01.02.1974 Al Gotvi (Bulqizë) Denim Me Burg
428. Jonuz Barjam Kullsi 09.06.1962 Al Berat Denim Me Burg
429. Jorgo Mynyr Tare 05.11.1969 Al Geshtenjas (Pogradec) Denim Me Burg
430. Jorgo Spiro Drazho 03.11.1956A Al GjirokastërN Ndalim
431. Julian Lufta Keci 31.10.1978 Al Kukës Arrestim
432. Julian Xhezmi Abazaj 20.10.1982 Al Vlorë Denim Me Burg
433. Kamber Reshat Kazazaj06.08.1962 Al Patos (Fier) Ndalim
434. Kastriot Asaf Basho 11.05.1968 Al Lazarat (Gjirokastër) Ndalim
435. Kastriot Baki Dervishi 15.04.1978 Al Berat Denim Me Burg
436. Kastriot Guri Jaupi0 01.01.1975 Al Berat B. Te Perjeteshem
437. Kastriot Haki Bregu 28.03.1954 Al Elbasan Denim Me Burg
438. Kastriot Imer Brahaj 07.11.1979 Al Kerrnaj (Tropojë) Denim Me Burg
439. Kastriot Luto Rrokaj 15.11.1975 Al Cakran (Fier) Arrestim
440. Kastriot Myfit Frasher 15.10.1968 Al Berat Denim Me Burg
441. Kastriot Selim Hoxha0 08.09.1964 Al Osmenzeze E Re Denim Me Burg
442. Kel Jaku Deda 01.01.1977 Al Pukë Denim Me Burg
443. Kel ZefLLleshi 23.10.1982 Al Shperdhet 2 (Laç) Arrest Me Burg
444. Kelmend AngjelinBABajraktari 09.06.1977 Al Pukë Arrest Me Burg
445. Kimet Gani Xhulaj 30.10.1980 Al Fier Denim Me Burg
446. Klajdi Astit Arap 04.06.1985 Al Elbasan Denim Me Burg
447. Klaudio Vath Pipa 30.12.1981 Al Elbasan Arrest Me Burg
448. Kliton Hysen Dobrani1 15.07.1975 Al Durrës Ndalim
449. Klodian Hysni Fejzulla 24.02.1976 Al Kuçovë Denim Me Burg
450. Klodian Ramazan Leka 18.06.1983 Al Librazhd Denim Me Burg
451. Klodian Tomorr Cerriku 616.06.1980 Al Elbasan Arrest Me Burg
452. Korab Sinan Deda 16.05.1977 Al Peshkopi Arrestim
453. Kosta Filip Dumi 23.07.1983 Al Vlorë Arrest Me Burg
454. Kosta Filip Duni 16.12.1950 Al Vlorë Ndalim
455. Kosta Meleq Tahirka 06.04.1966 Al Korçë Ndalim
456. Kosta Nikolla Papa 10.02.1956 Al Sarandë Denim Me Burg
457. Kostandin Llazar Mone 14.04.1963 Al Durrës Denim Me Burg
458. Kostandin Sotir Kola 17.05.1963 Al Fier Ndalim
459. Krenar Dalip Shkurti 29.04.1969 Al Perlat (Durrës) Denim Me Burg
460. Krenar Pellumb Troka 09.03.1971 Al Frakull (Fier} Denim Me Burg
461. Krenar Tefik Cobo 01.01.1972 Al Levan (Fier) Denim Me Burg
462. Krenar Xhelal Binozi 11.10.1968 Al Vlorë Arrest Me Burg
463. Krenar Xhemil Malaj 07.07.1987 Al Fier Denim Me Burg
464. Kreshnik Arshi Limo 03.01.1984 Al Vlorë Denim Me Burg
465. Kreshnik Fatmir Halilaj 27.08.1981 Al Tiranë Ndalim
466. Kreshnik HekuranLMullameti9.09.06.1985 Al Maqellare (Peshkopi} Denim Me Burg
467. Kreshnik Reshit Farruku 28.04.1974 Al Shijak (Durrës) Ndalim
468. Kreshnik Riza Hyka 07.02.1983 Al Krujë Arrest Me Burg
469. Kreshnik Çun Ismaili 15.06.1982 Al Pukë Denim Me Burg
470. Kristaq Andrea Caca 21.10.1965 Al Korçë Denim Me Burg
471. Kristina Dede Dushku 20.09.1960 Al Kurbnesh (Mirditë) Denim Me Burg
472. Kristo Sotir Kotorri 10.07.1975 Al Kreshove (Përmet) Denim Me Burg
473. Kristo Vasil Goxhaj 02.09.1979 Al Fier Denim Me Burg
474. Kristo XhevahirJFejzollari1.01.01.1978 Al Pogradec Denim Me Burg
475. Kujtim Han Gjokola 30.09.1964 Al RLure E Vjeter Denim Me Burg
476. Kujtim Prele Vukaj 17.12.1973 Al B.curri Arrest Me Burg
477. Kujtim Preng Nezha 27.07.1976 Al Krujë Arrestim
478. Kujtim Ragip Vajushi 01.01.1967 Al Shkodër Denim Me Burg
479. Kujtim Sulejman Lena 15.08.1974 Al Mat Denim Me Burg
480. Landa Mesut Kerci 30.07.1977 Al Gradishte (Lushnjë) Denim Me Burg
481. Ledian Ali Tira 03.06.1979 Al Durrës Denim Me Burg
482. Ledian Besnik Vela 10.08.1985 Al Tepelenë Ndalim
483. Lek Gjon Cara 09.03.1952 Al Stojan (Mat) Arrest Me Burg
484. Leke Mirash Kullaj 01.01.1978 Al Shkodër Denim Me Burg
485. Leke Nik Pjetri 01.01.1973 Al Pukë Denim Me Burg
486. Leke Tom Ndoj 01.01.1974 Al Oblike E Madhe Denim Me Burg
487. Leonard Besim Shehu 09.05.1982 Al Shtiqen (Kukës) Denim Me Burg
488. Leonard Gezim Hajdini 01.01.1973 Al Tiranë Denim Me Burg
489. Leonard Gezim Pikli 23.01.1972 Al Krujë Arrest Me Burg
490. Leonard Nelo Koçi 27.04.1966 Al Gjirokastër Arrest Me Burg
491. Leonidha Sotiraq Kamburi20.03.1965 Al Korçë Denim Me Burg
492. Liljana Flamur Menga 01.03.1965 Al Tiranë Arrestim
493. Liljana Tetem Elmazi 20.05.1968 Al Fier Denim Me Burg
494. Llesh Gjon Lleshi 25.02.1965 Al Pukë Denim Me Burg
495. Llesh Prenga Ndreca 26.01.1965 Al Xhuxhe (Mirditë) Denim Me Burg
496. Lodovik Llesh Syziu 30.09.1977 Al Malaj (Mirditë) Ndalim
497. Lorenc Agim Zykollari 09 09.03.1983 Al Skrapar Denim Me Burg
498. Lorenc Bajram Hyseni 01.07.1971 Al Berat Denim Me Burg
499. Lorenc Lek Gjinaj 20.10.1986 Al Mamurras (Laç) Denim Me Burg
500. Lorenc Prek Nikolla 05.05.1969 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
501. Lorenc Qemal Sula 10.12.1985 Al Mat Denim Me Burg
502. Luan Bajram Qevani 10.08.1967 Al Tiranë Denim Me Burg
503. Luan Fran Kola 24.04.1973 Al Nderfane (Mirditë) Denim Me Burg
504. Luan Gjergj Bushaj 31.07.1981 Al Durrës Denim Me Burg
505. Luan Hasan Keci 2.12.02.1971 Al Thumane (Krujë) Arrestim
506. Luan Ismail Curri 01.01.1967 Al Durrës Denim Me Burg
507. Luan Sali Sata 01.01.1972 Al Mat Arrestim
508. Luan Sinan Kupa 10.11.1975 Al Fushe Krujë (Krujë) Denim Me Burg
509. Luftim Ilmi Topalli 01.01.1973 Al Peshkopi Arrest Me Burg
510. Lulezim Beqir Hysa 16.12.1967 Al Tiranë Ndalim
511. Lulezim Njazi Ceka 10.10.1960 Al Zerqan (Bulqizë) Denim Me Burg
512. Lulezim Tefik Cobo 01.01.1975 Al Fier Arrest Me Burg
513. Lulzim Ali Cuku 01.01.1975 Al Peshkopi Denim Me Burg
514. Lumije Halit Hoxha 06.05.1964 Al Rreth Kale Denim Me Burg
515. Lumturi Gafur Boduri 17. 3.1980 Al Shupenze (Bulqizë) Denim Me Burg
516. Lush Gjon Gjoni 01.01.1971 Al Pukë Denim Me Burg
517. Majlinda Ramazan Lami25.05.1971 Al Krujë Denim Me Burg
518. Maksim Ilmi Topalli 23.08.1976 Al Peshkopi Arrest Me Burg
519. Maksim Mitat Çaçi 20.04.1981 Al Peshtan (Korçë) Ndalim
520. Malo Avdi Gremi 10.07.1954 Al Fier Denim Me Burg
521. Maltin Shefqet Veliu 01.01.1971 Al Mbrostar-ura (Fier) Arrestim
522. Manuela Llazar Gogu 03.11.1964 Al Tiranë Arrest Me Burg
523. Mariglen Bedri Abazi 22.01.1976 Al Lac Denim Me Burg
524. Mariglen Kadri Sejdini 27.07.1989 Al Sukth (Durrës) Arrest Me Burg
525. Maringel Thoma Çoko 11.11.1979 Al Gjirokastër Denim Me Burg
526. Mario Adem Lika 25.08.1988 Al Gjirokastër Denim Me Burg
527. Mariol Fatmir Brisku 09.06.1980 Al Elbasan Denim Me Burg
528. Mark Gjon Marku 01.01.0001 Al Lajthize (Mirditë) Denim Me Burg
529. Mark Ndrece Nikolli 28.04.1964 Al Domgjon (Mirditë) Denim Me Burg
530. Markel Dalip Muho 23.03.1979 Al Berat Denim Me Burg
531. Marsel Feim Kora 05.10.1985 Al Korçë Denim Me Burg
532. Marsel Metan Hida 17.03.1985 Al Elbasan Denim Me Burg
533. Martin Mexhit Gjuci 04.10.1982 Al Mat Denim Me Burg
534. Martin Ndrec Ndoj 01.01.1981 Al Mirditë Arrestim
535. Martin Sefedin Begaj 15.01.1979 Al Berat Denim Me Burg
536. Martin Zef Kaza 28.05.1971 Al Mashterkor (Mirditë) Denim Me Burg
537. Medi Aqif Koldashi 15.12.1972 Al Kukës Denim Me Burg
538. Mensur Rrahman Murrizi 10.06.1956 Al Durrës Denim Me Burg
539. Mersin Memin Cela 01.09.1974 Al Golem I Madh (Lushnjë) Arrest Me Burg
540. Midat Murat Canaj 01.01.1961 Al Lapardha (Vlorë) Ndalim
541. Miftar Bashkim Xheleshi 07.02.1983 Al Bulqizë Arrest Me Burg
542. Mihal Mite Puleri 24.07.1979 Al Gjirokastër Denim Me Burg
543. Mihallaq Andon Moja 12.10.1949 Al Berat Denim Me Burg
544. Mikel Bashkim Nazeraj 21.03.1984 Al Cakran (Fier) Denim Me Burg
545. Mikel Ndue Pellumbi 01.01.1978 Al Fier Denim Me Burg
546. Miklor Zef Çoçaj 01.01.1984 Al Lezhë Denim Me Burg
547. Miranda Qemal Kalo 05.03.1980 Al Tiranë Arrestim
548. Mirdash Sali Xhani 02.02.1962 Al Panjohur Ndalim
549. Mirjan Dylber Plaka 04.06.1970 Al Kuçovë Denim Me Burg
550. Mirjeta Mustafa Lika 25.05.1983 Al Krujë Denim Me Burg
551. Mirteza Zenel Shemsho 16.02.1973 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
552. Mirush Tomorr Jareci 21.05.1973 Al Durrës Arrestim
553. Mondi Shaban Guri 23.08.1978 Al Mes (Shkodër) Denim Me Burg
554. Muhamet Sadik Kraho 10.05.1966 Al Berat Arrest Me Burg
555. Muharem Xhezo Mahmutaj 28.12.1982 Al Gjirokastër Ndalim
556. Musa Rrapi Protoduari 28.08.1945 Al Berat B. te Perjeteshem
557. Musa Tefit Skrapalliu 23.10.1963 Al Podgoran (Përmet) Denim Me Burg
558. Musa Zylfo Katirai 13.07.1975 Al Memaliaj (Tepelenë) Denim Me Burg
559. Mustafa Ramazan Xhafa 05.09.1960 Al Zikxhafaj (Kavajë) Denim Me Burg
560. Myftar Muhamet Myftari 01.01.1950 Al Kryezi (Pukë) Denim Me Burg
561. Myrteza Halit Arifaj 17.07.1977 Al Pukë Denim Me Burg
562. Naim Faslli Kurti 01.01.1978 Al Mat Arrest Me Burg
563. Naim Qemaledin Qerimi 08.12.1968 Al Durrës Arrestim
564. Naim Ramazan Dunga 12.09.1966 Al Shijak (Durrës) Denim Me Burg
565. Napolon Sabri Keta 11.06.1980 Al Bulqizë Denim Me Burg
566. Nard Mark Lazri 25.06.1983 Al Shkodër Denim Me Burg
567. Nasyri Xhaferr Rrapaj 24.05.1959 Al Tepelenë Arrestim
568. Nderim Mark Shtjefni 01.01.1974 Al Lezhë Ndalim
569. Ndoc Zef Gjergji 15.08.1964 Al Shkodër Arrest Me Burg
570. Ndok Llesh Gjeka 08.02.1968 Al Lezhë Arrestim
571. Ndrek Nikoll Gjoklaj 13.12.1973 Al B.curri Denim Me Burg
572. Ndricim Shefqet Luka 05.07.1974 Al Tiranë RArrestim
573. Ndue Ded Gjergji 29.09.1974 Al Mirditë Arrestim
574. Ndue Llesh Prenga 16.02.1956 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
575. Ndue Zef Pepa 01.12.1949 Al Shengjin (Lezhë) Arrestim
576. Neritan Qani Cjapi 01.01.1972 Al Marinez (Fier) Arrest Me Burg
577. Nertil Tahir Saraci 05.08.1984 Al Picar (Gjirokastër) Denim Me Burg
578. Nexhmedin Selman Qevani 06.11.1978 Al Berat Denim Me Burg
579. Nexhmi Kasem Haxhini 23.02.1963 Al Zikxhafaj (Kavajë) Denim Me Burg
580. Nikolin Frrok Gjeta 08.01.1976 Al Malaj (Mirditë) Denim Me Burg
581. Nikolin Ndue Marku 06.02.1977 Al Gurth-spaç (Mirditë) Denim Me Burg
582. Nikoll Gjergj Daci 25.01.1965 Al Mat Arrestim
583. Nikoll Gjin Marku 01.01.1980 Al Shkodër Denim Me Burg
584. Nikolla Arefi Blaceri 18.08.1978 Al Pogradec Ndalim
585. Nikollaq Uan Naci 01.01.1962 Al Sheqishte (Fier) Arrest Me Burg
586. Nikolle Leke Demaj 02.06.1950 Al Shkodër Arrest Me Burg
587. Norbis Idajet Goxhaj 02.11.1971 Al Berat Denim Me Burg
588. Nosh Jakup Bela 23.05.1973 Al Lezhë Denim Me Burg
589. Nuri Haxhi Facja 10.07.1982 Al Xhyre (Librazhd) Ndalim
590. Orgest Enver Verlaci 01.01.1986 Al Durrës Arrestim
591. Orion Ideal Dervishi 13.09.1975 Al Durrës Ndalim
592. Orion Ideal Dervishi 13.09.1975 Al Durrës Ndalim
593. Orion Ymer Mero 11.06.1975 Al Kuçovë Denim Me Burg
594. Ornel Maksim Bajrami 30.01.1981 Al Vlorë Arrestim
595. Ornela Shefqet Domi 10.08.1980 Al Xhafzotaj (Durrës) Denim Me Burg
596. Ortenca Gani Balla 30.03.1986 Al Elbasan Denim Me Burg
597. Osman Naxhi Fuga 12.08.1956 Al Tiranë Denim Me Burg
598. Pajtim Arshi Bejaj 01.02.1955 Al Gernec (Vlorë) Ndalim
599. Pajtim Fiqiri Zykaj 29.09.1981 Al Fier Denim Me Burg
600. Pal Gjok Malçi 21.02.1967 Al Shkopet (Laç) Denim Me Burg
601. Pal Gjoke Colaj 16.03.1973 Al Koplik Arrestim
602. Pal Zef Marku 01.01.1960 Al Kallmet (Tiranë) Arrestim
603. Panajot Gani Misku 08.11.1969 Al Velçe (Vlorë) Denim Me Burg
604. Panajot Ilia Mejdi 19.07.1978 Al Qesarat (Tepelenë) Denim Me Burg
605. Paris Pellumb Seitaj 13.09.1983 Al Mallakastër Denim Me Burg
606. Paskal Leçi Bombaj 06.05.1942 Al Selenice (Vlorë) Denim Me Burg
607. Paulin Vlash Margjini 03.03.1967 Al Kurbnesh (Mirditë) Denim Me Burg
608. Pavli Lili Ferro 25.01.1969 Al Fier Denim Me Burg
609. Pavlin Leke Mirashi 01.01.1962 Al Pukë Denim Me Burg
610. Pavlin Mark Prenga 02.06.1982 Al Kukës Denim Me Burg
611. Pellumb Rrapush Xhaferri 03.04.1964 Al Lushnjë Arrestim
612. Pellumb Sherif Joca 11.10.1960 Al Berat Denim Me Burg
613. Pellumb Tomorr Cerriku 09.02.1984 Al Elbasan Arrest Me Burg
614. Pellumb Xhaferr Qama 02.08.1984 Al Skrapar Denim Me Burg
615. Pellumb Zaim Beshiri 01.01.2005 Al Kukës Denim Me Burg
616. Pellump Idris Bregu 20.08.1980 Al Fier Denim Me Burg
617. Perikli Mark Marku 05.04.1964 Al Shkodër Arrestim
618. Perikli Nafi Caushaj 12.05.1971 Al Skrapar Arrest Me Burg
619. Perparim Ahmet Hyseni 01.01.1975 Al Pukë Denim Me Burg
620. Perparim Hekuran Xhafaj 05.12.1971 Al Fier Denim Me Burg
621. Perparim Mehmet Modani 07.02.1961 Al Babine (Tropojë) Denim Me Burg
622. Perparim Ruzhdi Jemini 10.10.1973 Al Fier Denim Me Burg
623. Petraq Dhosi Dhoska 19.06.1958 Al Permet Denim Me Burg
624. Petraq Kosta Ziu 29.12.1963 Al Berat Denim Me Burg
625. Petrit Abaz Bushi 15.02.1960 Al Lis (Mat) Arrestim
626. Petrit Adem Menalla 15.10.1970 Al Librazhd Denim Me Burg
627. Petrit Hamza Ejupi 30.12.1973 Al Kavajë Arrestim
628. Petrit Jemin Sulejmani 21.04.1972 Al Fier Arrest Me Burg
629. Petrit Kol Hila 01.02.1972 Al Mabe (Lezhë) Arrestim
630. Petrit Mirash Thana 07.04.1972 Al Panjohur Ndalim
631. Petrit Nikoll Dushi 01.02.1971 Al Kaçinar (Mirditë) Denim Me Burg
632. Petrit Sami Muho 19.09.1968 Al Fier Arrest Me Burg
633. Petrit Tefik Lici 29.12.1949 Al Elbasan Arrest Me Burg
634. Piro Ligor Binjaku 15.06.1964 Al Fier Denim Me Burg
635. Pjeter Dede Lekstakaj 04.09.1948 Al Lezhë Arrestim
636. Pjeter Mark Bardhi 08.02.1959 Al Nderfushaz (Mirditë) Denim Me Burg
637. Pjeter Ndue Loka 30.07.1977 Al Fane (Mirditë) Denim Me Burg
638. Platon Bert Pepa 10.04.1979 Al Fier Ndalim
639. Preng Mark Laska 18.05.1957 Al Laç (Mat) Denim Me Burg
640. Prenge Gjon Doda 14.01.1975 Al Rreshen (Mirditë) Denim Me Burg
641. Qendrim Petro Jorgo 26.02.1962 Al Gjirokastër Arrest Me Burg
642. Raimonda Ismail Asllani 14.04.1965 Al Tiranë Ndalim
643. Rajmond Hekuran Mesuti 01.01.1966 Al Tiranë Arrestim
644. Ramazan Haxhi Sina 11.01.1959 Al Lushnjë Denim Me Burg
645. Ramiz Xhavit Hushi 15.09.1986 Al Durrës Denim Me Burg
646. Rention Kondi Toslluku 16.07.1977 Al Berat Arrestim
647. Resmi Lutfi Dida 31.03.1977 Al Maqellare (Peshkopi) Denim Me Burg
648. Riza Myftar Alikaj 01.12.1954 Al Gjirokastër Denim Me Burg
649. Robert Elmaz Shallari 30.04.1975 Al Greve (Skrapar) Denim Me Burg
650. Robert Rasim Meziu 25.04.1985 Al Muhurri (Peshkopi) Denim Me Burg
651. Robert Simon Prendi 7.02.1959 Al Fushe Krujë (Krujë) Arrest Me Burg
652. Rogert Fadil Varaku 05.06.1988 Al Shijak (Durrës) Ndalim
653. Roland Ded Mhilli 01.01.1982 Al Shkodër Arrest Me Burg
654. Roland Hajdar Agolli 01.01.1963 Al Tiranë Arrestim
655. Roland Mark Lleshaj 03.02.1972 Al Mirditë Denim Me Burg
656. Roland Rahman Kurti 18.02.1985 Al Shkodër Denim Me Burg
657. Roland Vasil Sota 20.03.1978 Al Fier Arrest Me Burg
658. Roland Xhelo Mahmuti 23.04.1979 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
659. Romeo Arqile Gjini 25.05.1967 Al Fier Ndalim
660. Romeo Muharrem Mura29.05.1972 Al Matogjin (Vlorë) Arrest Me Burg
661. Romeo Vladimir Hysi 01.01.1981 Al Vlorë Denim Me Burg
662. Ronaldo SelmanLBallshkeshi 18.04.1983 Al Librazhd Denim Me Burg
663. Rrahman Bajram Memolla 01.01.1949 Al Kavajë Denim Me Burg
664. Rrapo Bujar Kuka 27.08.1981 Al Kurjan (Fier) Arrest Me Burg
665. Rrapo Muco Mucaj 13.10.1965 Al Salari (Tepelenë) Denim Me Burg
666. Rubens Fatos Sela 19.07.1984 Al Fier Arrest Me Burg
667. Ruzhdi Gani Basha 03.05.1974 Al Kukës Denim Me Burg
668. Ruzhdi Tafil Kerçini 15.12.1965 Al Prrenjas (Librazhd) Denim Me Burg
669. Saba Besim Manaj 01.07.1982 Al Peshtan I Madh (Fier) Arrest Me Burg
670. Sabri Hysni Tikvina 25.07.1968 Al Shijak (Durrës) Arrest Me Burg
671. Sabri Nexhip Shurdhi 25.03.1980 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
672. Sadik Abdulla Marku 25.01.1973 Al Peshkopi Denim Me Burg
673. Sadri Abaz Lala 28.07.1983 Al Kukës Denim Me Burg
674. Saimir Flamur Kabaj 27.06.1988 Al Tepelenë Arrest Me Burg
675. Saimir Nevruz Xhebexhiu 27.08.1985 Al Gramsh Arrest Me Burg
676. Saimir Nexhip Koci 02.08.1985 Al Tiranë Denim Me Burg
677. Saimir Rrapi Metani 30.12.1979 Al Ura Vajgurore (Berat) Denim Me Burg
678. Sajmir Shaban Pepa 03.08.1983 Al Gjon (Mat) Denim Me Burg
679. Sali Bashkim Kuka 27.04.1980 Al Kurjan (Fier) Arrest Me Burg
680. Saliko Fejzo Dajlani 02.04.1968 Al Gjirokastër Ndalim
681. Sami Kros Meta 20.10.1978 Al Shijak (Durrës) Arrestim
682. Sami Ram Dermishaj 30.03.1978 Al Kasaj (Tropojë) Denim Me Burg
683. Sander Ndue Deda 10.09.1981 Al Peshqesh (Mirditë) Arrest Me Burg
684. Sazan Rustem Xhaferaj 24.02.1971 Al Permet Denim Me Burg
685. Sebastjan Agron Nanaj 25.08.1986 Al Vlorë Arrest Me Burg
686. Sefret Qerim Alliaj 04.02.1928 Al Cakran (Fier) Denim Me Burg
687. Seit Gezim Xhunga 11.03.1983 Al Durrës Denim Me Burg
688. Selim Engjell Plaku 21.04.1987 Al Korçë Ndalim
689. Selvi Alem Liçaj 05.11.1935 Al Terbaç (Vlorë) Denim Me Burg
690. Serjan Serjan Stani 15.08.1930 Al Ngjeqar (Fier) Denim Me Burg
691. Shaban Hasan Shtaro 06.01.1964 Al Lushnjë Ndalim
692. Shaban Haxhi Haxhia 10.08.1950 Al Durrës Denim Me Burg
693. Sherif Shyqyri Degavelli 12.02.1964 Al Durrës Ndalim
694. Shkelqim Feti Beqiraj 01.06.7980 Al Mallakastër Denim Me Burg
695. Shkelqim MusaTProtoduari 05.08.1971 Al Berat Denim Me Burg
696. Shkelqim Osman Sulmetaj21.03.1974 Al Burgajet (Mat) Denim Me Burg
697. Shkelqim Qazim Cakoni 23.03.1978 Al Thumane (Krujë) Denim Me Burg
698. Shkelqim Rakip Sharra 03.05.1960 Al Cerrik (Elbasan) Denim Me Burg
699. Shkelqim Shefqet Allaraj 15.06.1985 Al Domje (Tiranë) Arrestim
700. Shkelqim Xhemil Malaj 07.07.1987 Al Fier Denim Me Burg
701. Shkelzen Aleks Hida 27.05.1984 Al Gjirokastër Denim Me Burg
702. Shkelzen Brahim Metaliaj 17.04.1971 Al Dragobi (Tropojë) Arrest Me Burg
703. Shkelzen Mexhid Jovani 02.02.1973 Al Homezh (Pogradec) Denim Me Burg
704. Shkurte Perparim Mejdani 25.02.1986 Al Fier Arrest Me Burg
705. Shpendi Fadil Xhani 07.09.1987 Al Durrës Denim Me Burg
706. Shpetim Brahim Ngjelina 27.01.1968 Al Picar (Gjirokastër) Denim Me Burg
707. Shpetim Qamil Xheçuka 20.05.1975 Al Mat Denim Me Burg
708. Shpetim Rexhep Xhuni 01.01.1975 Al Kalimash (Kukës) Ndalim
709. Shpetim Telha Greca 09.02.1971 Al Xhafzotaj (Durrës) Denim Me Burg
710. Shpetim Xhevit Dema 16.03.1979 Al Berat Denim Me Burg
711. Shpetimtare Fatmir Ibershimi 08.03.1965 Al Elbasan Denim Me Burg
712. Shpresa Demir Rushiti 18.02.1962 Al Tiranë Arrest Me Burg
713. Shpresa Isuf Calliku 18.01.1955 Al Durrës Arrestim
714. Shpresim Shuaip Mehmeti 14.06.1962 Al Shkodër Arrest Me Burg
715. Shqipe Osman Priska 04.07.1967 Al Krujë Denim Me Burg
716. Shqipe Shefqet Rakipi 08.11.1969 Al Krujë Denim Me Burg
717. Shyqyri Isak Sina 15.05.1968 Al Velçan (Librazhd) Denim Me Burg
718. Shyqyri Shpetim Lato 16.10.1981 Al Berat Denim Me Burg
719. Shyqyri Xhaferr Caushaj 23.10.1934 Al Vlorë Denim Me Burg
720. Silvana Kujtim Taullaraj 14.05.1975 Al Fier Denim Me Burg
721. Skender Asqeri Zhiti 15.06.1971 Al Durrës Denim Me Burg
722. Skender Gani Koçi 08.04.1975I Al Tiranë Arrest Me Burg
723. Skender Nevruz Mejdani 22.05.1981 Al Fier Ndalim
724. Skender Qazim Driza 10.03.1970 Al Durrës Ndalim
725. Sokol Aqif Byreku 30.08.1983 Al Tiranë Denim Me Burg
726. Sokol Brahush Hoxha .30.06.1972 Al Fier Ndalim
727. Sokol Frang Bushaj 08.05.1969 Al Bize (Tiranë) B. te Perjeteshem
728. Sokol Gjek Kalaj 05.08.1970 Al Vukpalaj Denim Me Burg
729. Sokol Haki Koci 10.04.1971 Al Shijak (Durrës) Ndalim
730. Sokol Nebi Sinanllari 04.06.1982 Al Pogradec Denim Me Burg
731. Sokol Pjeter Doda 25.02.1970 Al Lezhë Arrestim
732. Sokol Zenel Methoxha 13.06.1965 Al Skrapar Denim Me Burg
733. Sotir Fari Gjika 20.04.1960 Al Skrapar Denim Me Burg
734. Spartak Agron Cukaj 12.02.1976 Al Tiranë Denim Me Burg
735. Spiro Flamur Lalaj 01.12.1977 Al Fier Denim Me Burg
736. Spiro Paskal Sotiri 13.05.1984 Al Mollas (Ersekë) Denim Me Burg
737. Stefan Spiro Binjaku 11.01.1982 Al Gjirokastër Denim Me Burg
738. Stela Lili Ndrecka 01.01.1980 Al Lushnjë Arrestim
739. Stiljan Bujar Berberi 04.10.1980 Al Buçimas (Pogradec) Denim Me Burg
740. Sul Muharrem Hoxha 01.01.1978 Al Brenoge (Has) Arrest Me Burg
741. Teki Ismail Alla 01.01.1969 Al Gostime (Elbasan) Arrestim
742. Tesfit Beqir Tota 08.05.1974 Al Kukës Denim Me Burg
743. Teshar Shefki Doçi 17.08.1975 Al Ushtelenca (Peshkopi) Arrest Me Burg
744. Teuta Mustafa Lika 28.03.1976 Al Krujë Denim Me Burg
745. Thodhori Idriz Haskaj 22.10.1956 Al Vlorë Denim Me Burg
746. Thoma Nikollaq Shkurti 18.09.1977 Al Fier
747. Tin Gjergj Doci 01.01.1973 Al Mirditë Arrestim
748. Tom Nikoll Ndoj 01.01.1967 Al Rreshen (Mirditë) Arrestim
749. Tomorr Abaz Jangulli 12.03.1972 Al Gotvi (Bulqizë) Denim Me Burg
750. Ton Zef Rroku 28.01.1978 Al Shkodër Denim Me Burg
751. Tonin Pal Pjetri 18.02.1982 Al Mirditë Denim Me Burg
752. Toptan Imer Visha 17.08.1979 Al Kolesjan (Kukës) Denim Me Burg
753. Tristan Pilo Peci 18.11.1984 Al Elbasan Arrest Me Burg
754. Turhan Ethem Abazaj 14.12.1979 Al Permet Denim Me Burg
755. Urim Fiqiri Isaku 02.10.1984 Al Peshkopi Denim Me Burg
756. Urim Haki Piku 26.01.1977 Al Peshkopi Arrestim
757. Urim Kadri Ramçi 08.02.1981 Al Shkodër Arrest Me Burg
758. Urim Qemal Lika 01.01.1976 Al Bulqizë Denim Me Burg
759. Uzri Islam Tomçini 01.11.1957 Al Peshkopi Denim Me Burg
760. Valdomir Meno Buci 21.07.1977 Al Gjirokastër Denim Me Burg
761. Valentin Fran Doda 29.09.1978 Al Shtrez (Mirditë) Denim Me Burg
762. Valmira Njazi Mahmutaj 11.02.1985 Al Karkanjoz (Berat) Arrest Me Burg
763. Valter Kujtim Ahmetaij 17.03.1984 Al B.curri Ndalim
764. Vangjel Rakip Rumnici 09.03.1968 Al Berat Denim Me Burg
765. Vasil Demir Gjyshja 29.03.1969 Al Lushnjë Arrest Me Burg
766. Vasillaq Jonuz Lulja 12.05.1967 Al Golem I Madh Denim Me Burg
767. Vejsel Hasan Gjolleshi 01.01.1969 Al Lazarat (Gjirokastër) Denim Me Burg
768. Viktor Pjeter Marku 28.02.1982 Al Mirditë Denim Me Burg
769. Vilson Hetem Kulla 19.07.1980 Al Durrës Denim Me Burg
770. Vilson Rushit Xhelollari 20.08.1981 Al Korçë Arrest Me Burg
771. Violeta Gjon Gjoka 16.04.1974 Al Petoq (Mirditë) Denim Me Burg
772. Violeta Ndue Gjoka 14.05.1974 Al Kaçinar (Mirditë) Denim Me Burg
773. Violeta Osman Tufa 01.01.1961 Al Tiranë Arrestim
774. Virjon Zenel Zykaj 16.05.1964 Al Peshtan I Madh (Fier) Denim Me Burg
775. Vjollca Myfit Duro 01.01.1974 Al Lac Ndalim
776. Vladi Kadri Collaku 01.01.1973 Al Pogradec Denim Me Burg
777. Vladimir Halil Saraci 01.01.1962 Al Vlorë Arrest Me Burg
778. Vladimir Halit Dalliu 30.07.1980 Al Shkalle (Mat) Ndalim
779. Vladimir Jak Bilaci 01.01.1981 Al Manati (Lezhë) Arrestim
780. Vladimir Lek Hasani 03.03.1976 Al Lezhë Arrestim
781. Vladimir Nikoll Noka 09.07.1971 Al Mamurras (Laç) Denim Me Burg
782. Vladimir Sadik Malo 20.09.1972 Al Vlorë Denim Me Burg
783. Vladimir Skender Allamani 13.03.1980 Al Skenderaj (Mat) Denim Me Burg
784. Vullnet Skender Kanani 07.03.1982 Al Dritaj (Librazhd) Arrestim
785. Xhaferr Ilmi Saliu 01.01.1951 Al Afrim I Ri (Fier) Arrestim
786. Xheladin Gani Troplini 05.01.1963 Al Durrës Arrest Me Burg
787. Xhelal Qemal Kurti 04.02.1966 Al Mat Ndalim
788. Xhevahir Haki Hila 11.04.1977 Al Dardhe (Librazhd) Denim Me Burg
789. Xhevair Abaz Lushi 29.09.1974 Al Kukës Ndalim
790. Xhevair Esat Avdi 30.01.1978 Al Elbasan Denim Me Burg
791. Xhevat Sami Kaca 20.06.1975 Al Librazhd Arrest Me Burg
792. Xhevdet Aziz Plaku 07.04.1980 Al Durrës Denim Me Burg
793. Xhevdet Hamza Nuzi 01.09.1975 Al Peshkopi Arrestim
794. Xhezmi Qamil Kuka 01.10.1982 Al Kurjan (Fier) Arrestim
795. Xhiljan Skender Hoxha 30.06.1986 Al Tiranë Arrest Me Burg
796. Xhovalin Ilia Xhimitiku 25.10.1982 Al Berat Denim Me Burg
797. Ylber Hysen Imeraj 11.06.1982 Al Shoshan (Tropojë) Arrest Me Burg
798. Ylli Ismail Brahimi 02.10.1976 Al Milot (Laç) Denim Me Burg
799. Ylli Mark Leka 01.01.1972 Al Lezhë Arrestim
800. Ylli Murat Kovaci 17.12.1980 Al Kukës Ndalim
801. Ylli Qamil Ballshkeshi 21.07.1979 Al Librazhd Denim Me Burg
802. Ymer Agur Shehaj 15.09.1977 Al Fier Arrest Me Burg
803. Yzeir Hamit Balliu 01.10.1966 Al Lis (Mat) Arrestim
804. Zamir Bashkim Demiri 09.06.1976 Al Tiranë Denim Me Burg
805. Zamir Xhevdet Solo 11.08.1985 Al Gradishte (Lushnjë) Denim Me Burg
806. Zef Dode Brunga 29.03.1972 Al Shengjin (Mirditë) Denim Me Burg
807. Zef Mark Ndoj 29.03.1955 Al Domgjon (Mirditë) Denim Me Burg
808. Zenel Rebo Onjea 13.11.1976 Al Gjirokastër Denim Me Burg
809. Zenel Sherif Brahimetaj 01.01.1957 Al Shkodër Denim Me Burg
810. Zeni Ali Avdylaj 02.08.1985 Al Molisht (Berat) Denim Me Burg
811. Zeni Arshim Isuf 02.12.1965 Al Pogradec Arrest Me Burg
812. Zinete Syrja Borakaj 01.10.1988 Al Vlorë Ndalim
813. Zyhdi Dervish Rinxhi 03.10.1960 Al Durrës Denim Me Burg

 

http://www.albasoul.com/vjeter/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1878

Deputetët e PD-së, “bojkot“ festës së Bashës për statusin e Bujar Nishani

Abgeordnete erschienen nicht einmal von der eigenen Partei bei dieser Veranstaltung, weil Albanien den EU Kandidaten Status erhielt.
Peinliche Veranstaltung der PD des selbst ernannten Partei Vorsitzenden Lulzim Basha und selbst ernannten Bürgermeister von Tirana. Und die Einmaligkeit des Mafia Präsidenten Bujar Nishani im Solde von Salih Berisha, zeigt erneut, das er kein Präsident eines Volkes ist, sondern ein Lakai des Salih Berisha Verbrecher Modelles.
Publikuar më 29.06.2014 | 14:00
   0

Në festën që u organizua për marrjen e statusit të vendit kandidat, nga kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ditën e djeshme në Amfiteatrin e liqenit, nuk ishin të pranishëm as gjysma e grupit parlamentar të PD-së.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, ra në sy vetëm prezenca e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe deputetit Flamur Noka e Sherefedin Shehu, një neglizhencë kjo e cila nuk “shkonte” me një feste të denjë për një moment të shënuar siç mund të cilësohet marrja e statusit për vendin.

Por gjatë ceremonisë që u mbajt nga Partia Demokratike për statusin, të ftuarit u përballën edhe me një situatë të papritur dhe disi të frikshme. Prania e një gjarpri në rreshtat e fundit të karrigeve të Amfiteatrit, bëri që të gjithë pjesëmarrësit të qëndronin në ankth gjatë ceremonisë.

Ata u frikësuan teksa në prani të tyre gjarpri i ka shoqëruar në minutat pasuese të koncertit. Kjo bëri që të ftuarit të çoheshin herë pas here në këmbë, duke qëndruar në ankth për shkak të rikthimit të gjarprit.

Turp!

Postuar më: 29 Qershor, 2014 tek Kopertina

29 qershor 2014

REDAKSIONALE

Violina harmonioze, pianistë të rinj të  lindur pas viteve 90, himni shqiptar dhe ai evropian të kënduar në mënyrë elegante…Por ndërkohë që tingujt e pianos fluturonin në atmosferën elegante të parkut të Pallatit të Brigadave, jo shumë larg, Partia Demokratike, e lidhur sikletshëm me të kaluarën e vet, festonte statusin në një festë paralele, duke bojkotuar de facto ceremoninë zyrtare.

Fatkeqësisht PD-ja edhe në këtë moment historik për vendin, nuk e pati vullnetin për ta ndarë shtetin nga partia, për të qenë pjesë e të gjithë komunitetit dhe jo vetëm peng e militantizmit të verbër të personifikuar nga Berisha. Në Pallatin e Brigadave, u nënvizua në disa raste kontributi që edhe opozita aktuale i ka dhënë proçesit dhe ftesa konstante për të vazhduar në rrugën e përbashkët të reformave që nevojiten për kurorëzimin e antarësimit në BE, përtej dallimeve partiake, ndërsa në festën paralele u falenderua vetëm një person, dhe nuk mund të mos ishte dora vetë Sali Berisha.

Toneve të moderuar të Qeverisë dhe Mazhorancës, Basha dhe Berisha ju përgjigjën me fishekzjarre, që më shumë se festive u dukën zhurmuese dhe të pavenda duke shkaktuar buzëqeshje te të pranishmit dhe bezdi te të rinjtë që luanin në piano.

Së fundmi, simboli i unitet të kombit, Presidenti i Republikës që duhet të përfaqësoj të gjithëve, mungoi, duke shndërruar në partiak edhe organin më të lartë kushtetues.

Kjo mungesë e fundit mund të konsiderohet edhe më skandalozja.  Presidenti i shtetit shqiptar, bëri gjënë më të vockël që mund të bënte një president, që mendohet të jetë i gjithëve. Ai u tregua edhe njëherë: Një president kujdestar për marrëzitë e Berishës, duke treguar edhe një herë se ai funksionon si një nënpunës i tij dhe jo si president.

Presidenti dhe Shërbimi Informativ Kombëtar

Le ta lëmë mënjanë hipokrizinë e Nishanit, i cili kur shkarkoi Shaqirin nga detyra cilësoi të gjithë këtë si një kërkesë e kryeministrit, i cili e kishte edhe tagrin për të propozuar dhe për të ndëshkuar. Bujar Nishani u kthye edhe më pas në kohë: ai , as më pak e as më shumë, u kthye në tezat e famshme të “puçit” të 21 janarit, i cili e bënte edhe shefin e dikurshëm të këtij Shërbimi, zotni Shaqirin, si një puçist. megjitëse ende asnjë institucion i vlefshëm, qoftë edhe “të pavarurit” nuk e ka cilësuar ditën e 21 janarit si një puç institucional, kreu i shtetit bën shkarkimin e një zyrtari të lartë pikërisht duke u mbështetur në motivin demoniak të shefit të tij de fakto, Berishës. Kaq i tmerruar është ende nga hija e Berishës, sa është i gatshëm të shpallë puçist edhe të tjerët, nëse kjo do të ishte në dorën e tij. Nëse Shaqirin e shkarkoi se nuk paska informuar se çfarë do të ndodhte me 21 janar, sikur ai të kishte qenë në mendjen e zezë të Berishës, Visho Ajazin e mori në mbrojtje, megjithëse nuk paralajmëroi askënd për shndërrimin e spiraleve të dhunës në një serial tritoli apo një shfaqjet e dhunshme e të dukshme të  lëvizjes vehabiste e salafiste në Shqipëri.

Nishanit i duhet Visho Ajazi. Askush tjetër nuk do të guxonte të urdhëronte përgjimin dhe vënien nën kontroll të policisë së shtetit në kupolën e lartë të saj, në se nuk do të kishte pasur një garanci nga Nishani, shefi i tij de jure , dhe një mobilitet të fuqishëm nga Berisha, shefi i tij de fakto. Një skandal i tillë do të kishte fluturuar nga vendi jo vetëm shefin e një shërbimi, por edhe vetë presidentin e vendit, e jo vetëm kaq, por do të kishte hapur një proces të tërë legjislativ e juridik. Nëse presidenti i shtetit gjerman do të kishte lejuar një përgjim të tillë, ai me siguri do të ishte tani në një vend tjetër, ndërsa shefi i shërbimit të informimit gjerman as në ëndërr nuk do e kishte parë më një pozitë të tillë.  Gjithë bota e qytetëruar perëndimore, ndoshta edhe për shkak të lëvizjeve masive të popullsisë ka sot probleme me lëvizje radikale religjioze, sidomos të besimit islam, por askund tjetër nuk është gjetur një shtet i tërë para kësaj që po ndodh në Shqipëri, ku dhjetëra e dhjetëra, në mos qindra vetë po shkojnë drejt strukturave të Al-Qaedës. Shërbimi Informativ i Shtetit shqiptar zgjohet vetëm pasi media e detyroi të zgjohet, vetëm kur filluan të vijnë lajmërimet e para për të vrarët, të zhdukurit, të mërguarit.

Bunkeri i Shërbimit Informativ Kombëtar i duhet Nishanit më shumë se gjithë bunkerët e tjerë, sepse përmes tij ai e di se çfarë po ndodh në kapin kundërshtar; ai e di se kush përgjohet dhe si përgjohet; ai e ndjen se , në mos sot, në një ditë të ardhshme, atij do i duhet të mbrohet për paligjshmëritë që rrjedhin prej tij, për vetë faktin se, duke abuzuar me “pavarësinë” ai vazhdon të jetë tej e mbanë i varur. Në strukturat e SHISH tani është rikthyer e djeshmja e ndotur e vitit 1997. Janë rikthyer jo vetëm njerëzit hije të atyre ditëve, por edhe mendësia, stili, hipokrizia, mosveprimi, përgjimi i paligjshëm dhe i vonuar, krijimi i incidenteve që mund të të dërgojnë në skandale politike. SHISH i sotëm i ngjan atij të para 20 viteve, kur gjithçka perceptohej si vazhdim i partisë shtet, ndoshta edhe nga fakti se një ish komunist i tërbuar ishte thirrur për të drejtuar shtetin. I sotmi ka vetëm një mangësi, sepse strukturat e tjera nuk janë më në shërbim të tij; nuk ka ende sot një garniturë gazidedesh në të gjitha institucionet, të cilat, të thirrura për të qenë në zapin e gjeneralit Gazidede, mund të japin urdhrat e gjëmshëm për dhunën skandaloze dhe armatosjen e militantëve.

Nishani, i cili e ka ngritur këtë bunker, shumë shpejt mund të ndjehet i braktisur nga të vetët, sepse askush nuk do i dalë zot nesër për paudhësitë e SHISH, askush nuk do të mund të gjejë një justifikim të dytë për justifikimin e parë të kreut të shtetit, i cili zyrtarisht, merr në mbrojtje përgjimin e paligjshëm. Dhe heshtjen ndaj krimit. Dhe neglizhimin e një lëvizje fondamentaliste.

Presidenti dhe  Prokuroria e Përgjithshme…………………..http://gazetadita.al/29-qershor-2014/

6/27/2014

Der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, blockiert alle Ermittlungen gegen Berisha und Lulzim Basha

Ende der Geduld: Jonathan Moore; “Llalla must attack corruption”

Der Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, arbeitet nur als Schutzherr der Verbrecher Kartelle

Neanderthaler Taliban: Ish-Ministry: Ferdinand Yhaferrie: Si u zhduk lagja romake nga qendra e Durrësit

Ferdinand Xhaferi
Minister Ferdinand Xhaferi, aber ebenso der Minister Aldo Bumci, der Gangster Klodian Papunji, gaben Dokumente zur Betonierung des Antikes Römischen Dorfes in der Innenstadt von Durres in den Verbots Zonen. Aktiv wie immer dabei der dümmsten Bürgermeister am Mittelmeer, der mit seinem Bruder Durres zubetoniert.

Vangjush Dako: Motor des Grundstücks Diebstahl als die wilden Mafia Bauten begannen. In 2000 war er Bau Inspektor in Durres, wo er nur Geld erpresste und kassierte und Nichts machte.
Xhaferri: “Rugova i sherben Milloshevicit = “Rugova steht in Diensten von Milosevic”
in 2000 ruft er zu Morden an Rugova Leuten auf in der “Albania“, nach einem Treffen in der Currila mit dem Drogen und Waffen Boss: Josef Limprecht, US Botschafter, der wegen seinen Terroristen Partnerschaften, Drogen und Waffen Schmuggel am 17.5.2002 eiliminiert wurde.

Ein Sensation Fund eines Römischen Dorfes, was vor aller Augen zubetoniert wurde von Kriminellen, im Zentrum bei der Post von Durres. Mit 4 Jahren Verspätung nimmt die Staatsanwaltschaft Ermittlungen auf, obwohl wir in 2011 über dieses Fiasko berichteten und alle Anzeigen in Durres von vielen Bürgern in den Papierkorb wanderten.

Durres Römischen Dorf

Durrës, zhdukja e rrënojave romake, Biçoku: Çështje e prokurorisë, të hetohet

24 Maj, 2014

Si u zhduk lagja romake nga qendra e Durrësit

lagja romakeKur disa vite më parë kreu i ICOMOS-it, Giora Solar, erdhi në Durrës dhe pa gërmimet në qendër të qytetit, tek ish-lulishtja “1 Maji”, u shpreh se zbulimi ishte më i rëndësishëm edhe se vetë Pompei, sepse tregonte për një vazhdimësi qytetërimi dhe traditash.

Por, në vitin 2010, me firmën e ish-ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferaj, të Institutit të Monumenteve të Kulturës Apollon Baçe dhe drejtorit të Agjencisë së Shërbimit Arkeologjik Roland Olli, “Pompei” shqiptar mori fund, shkruan e perditshmja Panorama. Mbi rrënojat e një lagjeje të tërë të qytetit antik të Durrësit, e cila mendohej ta kishte zanafillën qysh në shek. II para Krishtit u dhanë leje ndërtimi. I gjithë qyteti i Durrësit ishte dëshmitar për masakrën që po ndodhte në këtë zonë të rëndësishme arkeologjike, të gjithë panë se si u rrethua lagja antike, si u betonua dhe u ngritën para syve të tyre ndërtesat shumë-katëshe. Por askush nuk e denoncoi këtë rast. Sot mbi sipërfaqen e gërmimit janë ngritur dy pallate gjashtëkatëshe me garazhe nëntokësore. Pak ditë më parë, një nga anëtarët e Forumit të Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore, gazetari Marin Mema, bëri denoncimin e këtij rasti në emisionin “Exclusive”. Disa dokumente, vënë në dispozicion nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, të cilat datojnë në vitin 2010, flasin qartë për masakrën e radhës në zonën arkeologjike në Lagjen 11, Rruga “Prokop Meksi” në Durrës. Pavarësisht zbulimeve, të konsideruara si më të rëndësishmet e 30 viteve të fundit (madje ASHA, fotografinë e rrënojave e kishte vënë mbi raportin vjetor, 2010), mjaftuan ca firma që ato të zhduken përgjithmonë. Dëmi është i jashtëzakonshëm dhe i pakthyeshëm, veçse, kur bëhet fjalë për një qytet si Durrësi, i cili ngrihet mbi themelet e një qytetërimi të lashtë, ky rast mund të përsëritet.

Durres Post

Dokumenti
Në datën 27 korrik 2010, një grup pune i përbërë nga 8 specialistë dhe drejtues institucionesh, mes të cilëve ish-ministri Xhaferaj, ish-drejtori i IMK-së Baçe dhe ai i ASHA-s, Olli, firmosën “Fillimin e lirimit të gropës për ndërtimin e objektit sipas projektit të depozituar pranë sekretarisë teknike të KKA-së”. Ky vendim u firmos edhe nga drejtuesi i Shoqërisë Arkeologjike që kishte marrë përsipër kryerjen e gërmimeve të shpëtimit në këtë zonë, “A.K.eR”, Gjergj Frashëri. Në një relacion të kësaj shoqërie thuhet se “rezultatet e deritanishme të gërmimit dhe dokumentimit arkeologjik vërtetojnë përfundimin e parakërkimeve të ASH-së, se sipërfaqja në fjalë ka qenë pjesë e qytetit romak, lagje në unazën pranë mureve rrethuese të qytetit, por brenda tyre. Në periudhën e hershme bizantine ka një fluks mbindërtimesh ose planimetrish të reja mbi ato të vjetrat, nga shtresat zejtare të qytetit. Ndoshta prej mesit të shek. VI pas Krishtit kualiteti i ndërtesave të qytetarëve në këtë hapësirë binte ndjeshëm, të cilat tashmë ndërtohen shumë më lart në kuotë, mbi mbushjet masive të shtresave të antikitetit dhe tashmë jashtë mureve rrethuese të reduktuara…”. Më tej, kjo shoqëri, e cila ka përfunduar misionin e saj të shpëtimit në datën 22 korrik 2010, propozon “largimin e sipërfaqes së mozaikut prej 0,6 m2 dhe vendosjen e tij në telajo për paraqitje muzeale; largimi për qëllime muzeore i sipërfaqes (tavolinë 1,7×1,10m) së punës për prodhimin e objekteve të qelqit; të kryhet ruajtja për qëllime muzeore e një fragmenti të rrugës me kalldrëm prej rreth 6 m2 në anën perëndimore të rrugës; zmontimi dhe montimi i gurëve të bazamentit të murit verior”. Pavarësisht se bëhej fjalë për një dëshmi të prekshme të një qytetërimi të tërë, me rrënoja ndërtesash, rrugë, mure, pazare, mozaikë, punishte…., ajo u firmos të betonohej.

Pamje nga lagja romake në qendër të Durrësit, tek ish-lulishte “1 Maji” para ndërtimit të pallatit dhe pas ndërtimit.

 

http://www.ama-news.al/si-u-zhduk-lagja-romake-nga-qendra-e-durresit/

Taliban Alptraum der Bitterkeit in Durres, die Massaker an Antiken Stätten und Wenige zahlen für Wasser und Strom

Kultur Projekt in Albanien: Die dreckisten Strände von Europa

A do të kthejë “Pompei” shqiptar faqen e historisë në trashëgiminë tonë arkeologjike?

 

A do gjejmë forcën dhe aftësinë të zbërthejmë deri në fund këtë masakër trashëgimie duke nxjerrë përgjegjësinë juridike e morale të aktorëve të saj, për tu shkëputur një herë e mirë nga korrupsioni e degradimi, apo do vazhdojmë të zvarritemi në frustrimin që sjell ky degjenerim institucional e moral ?

Durrësi  si qendër urbane ka ekzistuar që gjatë periudhës arkaike, pra që në shekujt e 7-6 para k. por përveç tempujve mbi kodrat përreth, e nekropolit, fatkeqësisht të dhënat nga qyteti vetë, janë të rralla. Leon Rey, i cili bëri disa gërmime të vogla në Durrës para se të fillonte gërmimet arkeologjike në Apoloni në 1923, dëshmonte se shtresat arkaike në Durrës gjenden gjashtë metra thellë. Dhe ato u gjendën mirë e bukur gjatë gërmimeve të realizuara në sipërfaqen prej 5000 m2 në lulishten 1 Maji.

I jetuar nga ilirët Parthinë, sipas autorëve antikë, Durrësi themelohet si koloni njëherazi korkyrase e korinthase në vitin 627 para k. duke u shndërruar kështu në një prej porteve më të rëndësishëm të botës mesdhetare. I tillë vazhdon ta përjetojë historinë e tij qyteti, gjatë gjithë periudhave historike e deri në ditët tona. Edhe përsa i takon organizimit të tij urban gjatë periudhës helenistike të dhënat janë shumë të pakta. Njihet një fragment i murit rrethues, i zbuluar në 2002 tek ish « Shtëpia e Pionierëve » si dhe një rezidencë private tek kompleksi Gora, e gërmuar dhe zhdukur në 2007. Edhe në këto raste, pavarësisht se bëhej fjalë për dëshmi të rralla e të rëndësishme për Durrësin e periudhës helenistike, rezultati ishte ndërtimi i pallateve mbi to.

Si një nga portet kryesore të Adriatikut lindor, Durrësi hyri shumë shpejt në kontakt me Romën, që në fund të shek. 3 para k. duke u vënë nën patronazhin e Ciceronit dhe shndërruar në bazë kryesore për trupat e Pompeut. Kolonia romake themelohet në 31 para k. nga Oktavian Augusti, duke u quajtur Colonia Iulia Augusta Dyrrachinorum. Të periudhës koloniale janë dhe monumentet kryesore të njohura sot në qytet, sikurse i famshmi amfiteatër (i vetmi monument ku sot kryhen gërmime të mirëfillta shkencore në gjithë qytetin e Durrësit, drejtuar nga arkeologia italiane Sara Santoro) dhe disa terma të gërmuara gjatë viteve 1980. Ndërsa nga mbishkrimet njohim edhe prezencën e një ujësjellësi dhe të një biblioteke të ndërtuara gjatë të njëjtës periudhë. Falë Via Egnatias, Durrësi kthehet në portën hyrëse të Perandorisë Romake drejt Lindjes, si për tregtarët perëndimorë ashtu dhe për ushtrinë romake. Punishtja monetare e Durrësit vihet në shërbim të Romës dhe me monedhat e qytetit që janë zbuluar në gjithë Ballkanin, paguheshin ushtarët romakë. Megjithëse për periudhën helenistike e romake monumentet e gërmuara njihen apo ruhen shumë të fragmentuara, janë mbishkrimet ato që ndërtojnë kuadrin e jetës qytetare dhe të fizionomisë urbane të Durrësit antik. Pesëdhjetë përqind e mbishkrimeve latine të gjetura në territorin shqiptar vijnë nga Durrësi. Shumë prej tyre, në greqisht e latinisht, përshkruajnë institucionet publike të qytetit, flasin për shumë ndërtime monumentesh sot të humbura, si dhe për jetën shpirtërore dhe fetare të popullsisë së qytetit, duke rindërtuar kështu jetën e banorëve Dyrrahas. Dyrrachium Hadriae tabernam (Dyrrahu taverna e Adriatikut…) e cilëson autori antik Katuli Dyrrahun e shekullit të I p.e.s.

Me ndarjen e Perandorisë Romake në atë të Lindjes dhe të Perëndimit, Durrësi bëhet kryeqendra e provincës lindore të Epirit të Ri dhe nuk rresht së përfituari nga programet ndërtimore perandorake. Duke filluar që nga Anastasi, i cili i lindur në Durrës, e mbrojti qytetin me rrethim të ri dhe e zbukuroi me hipodrom. Të shumtë janë perandorët e Bizantit që e konsideruan qytetin si « fasadën perëndimore » të Perandorisë së lindjes. E njëjtë mbetet rëndësia e Durrësit përgjatë gjithë periudhave të mëtejshme historike.

Por çfarë kemi bërë ne me gjithë këtë pasuri historike e cila na u dokumentua edhe arkeologjikisht kaq e kaq herë, gjatë viteve të shpërthimit urban? Murit rrethues nga ai helenistik e deri tek ai osman, iu zu fryma. Banesat ekzistuese ngjitur, u shumuan e u shtuan, pallatet e reja i thyen muret (ndërtim ekzemplar të Antikitetit të vonë) dhe iu ndërtuan përsipër. Fari helenistiko-romak (zbuluar në 2007) sot është gropë me ujë, me gjithë modifikimin e zonifikimit arkeologjik pikërisht për ti lënë mundësi ndërtimit të pallatit mbi të. Bazilikës civike me mozaikë, iu mbivendos një vilë tre-katëshe. Ngjitur me forumin rrethor të ndërtuar nga perandori Anastas me mermer Prokonezi, në vitet 2000 u ndërtua një pallat. Edhe muzeu arkeologjik i denjë për arkeologjinë e një qyteti të tillë, u mbyll në 2011 për ti hequr lagështirën dhe me gjithë milionat e investuara, sot s’po arrin të rihapet dot ende. Qyteti antik i Durrësit, gjetjeve të të cilit i referohet gjithë bota shkencore arkeologjike, sot është pa një plan të saktë urbanistik për qytetin antik. Ai luhatet jo pa qëllim, midis identifikimit të gjetjeve sporadike, duke e lënë zonifikimin arkeologjik si një çështje subjektive në dorë të marrëveshjeve të interesave private personale.

Në këtë kontekst, pra shkatërrim monumentesh të izoluara në tërësinë e shtrirjes së qytetit antik, u paraqit rasti i mundësisë së gërmimit në 2010 të një sipërfaqe rreth 5000 m2 (e gjitha brenda zonës arkeologjike B), destinacioni fillestar i së cilës ishte lulishte publike, pra e padëmtuar nga ndërtimet dhe zonë që i shërbente të gjithë banorëve. Normalisht një rast i tillë, pas sondazheve të realizuara nga ASHA (të cilat verifikuan potencialin e madh të trashëgimisë arkeologjike) duhej të trajtohej si një gërmim i programuar, i cili do të shërbente për studimin shkencor të jetës së banorëve të Durrësit gjatë periudhave të ndryshme historike. E gjithë sipërfaqja me shtresëzimet e lagjes antike më pas duhej të ruhej në vend, e vizitueshme. Bëhet fjalë për një lagje të banuar gjatë disa periudhave historike (nga ajo arkaike deri në mesjetare), me rrugët e kanalizimet, me punishtet prodhuese zejtare e me mjetet e prodhimet nga më të larmishmet si dhe me banesat, që shtriheshin në plot 5000 m2, pra një pjesë shumë e rëndësishme e qytetit romak.

Normalisht një zbulim i këtyre përmasave duhej të gruponte të gjithë studiuesit arkeologë e restauratorë më të mirë, të vendit apo dhe të huaj. Duhet të shterroheshin mendimet e gjithë specialistëve për të propozuar zgjidhjen më të mirë të mundshme për studimin dhe konservimin e kësaj pjese të qytetit romak, që jo më kot për nga ngjashmëria dhe rëndësia është krahasuar me Pompein.

Një rast i tillë normalisht duhej të përbënte « ngjarjen festive » për trashëgiminë turistike të qytetit të Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë. Pushteti lokal dhe Ministria e Kulturës duhej të ishin të interesuarit kryesorë në ruajtjen e kësaj trashëgimie të jashtëzakonshme dhe kthimin e saj në një park arkeologjik urban.

Por si rëndom në Shqipëri, ndodhi krejtësisht e kundërta, ku ASHA një zbulim të tillë e trajtoi si gërmim shpëtimi, i predispozuar të gërmohej me shpejtësi në mënyrë që të ndërtohej. Për më tepër një zbulim i tillë unikal, iu besua një firme private të panjohur deri atëherë dhe e paeksperimentuar në arkeologjinë shqiptare. Gërmimi u realizua me « dyer të mbyllura », ku me ç’po paraqitet në shtyp, edhe vizitat e arkeologëve duhet të ishin të autorizuara nga instancat e Ministrisë së Kulturës. Në përfundim të këtij gërmimi, zbulimet e të cilit më në fund do të mund të materializonin në mendjen e njerëzve, pamjen e « tavernës së Adriatikut », propozohet të shkatërrohet barbarisht së pari, nga vetë shoqëria arkeologjike që e gërmoi, e më pas nga grupi i punës i Këshillit Kombëtar të Arkeologjisë kryesuar nga Ministri i radhës. Ja përse shkatërrimi me ndërgjegje të plotë i një lagje të tërë urbane, e cilësisë dhe rëndësisë unikale, përbën qartësisht krimin më të madh të realizuar ndonjëherë në trashëgiminë arkeologjike të viteve post-komuniste.

Gjithë sa paraqita më sipër tregon qartë se në shkatërrimin e trashëgimisë arkeologjike të Durrësit janë përfshirë jo vetëm ish-drejtues të lartë të shtetit, por edhe ish-drejtues të trashëgimisë kombëtare dhe deri në specialistë të mirëfilltë apo dhe pseudo-specialistë të trashëgimisë. Gjykoj se çështja e lagjes së lashtë të Durrësit është kthyer sot në simbol të “kthimit të faqes” në trashëgiminë shqiptare nga vetë shoqëria shqiptare. Për herë të parë shoqëria civile po reagon në vazhdimësi duke ngritur zërin e denoncuar pa reshtur. Tashmë pritet reagimi i institucioneve shtetërore.

A do gjejmë forcën dhe aftësinë të zbërthejmë deri në fund këtë masakër trashëgimie duke nxjerrë përgjegjësinë juridike e morale të aktorëve të saj, për tu shkëputur një herë e mirë nga korrupsioni e degradimi, apo do vazhdojmë të zvarritemi në frustrimin që sjell ky degjenerim institucional e moral ???

 http://revistajava.al/dossier/2014624/a-do-te-ktheje-pompei-shqiptar-faqen-e-historise-ne-trashegimine-tone-arkeologjike

Banker Petrol – Cayman Island – Wesley Clark- Damir Fazllic – Tony Blair

Wesley Clark: Board of Directors der Gesellschaft „Bankers Petroleum“. Sitz sind die Cayman Island und Omnia Strategy LLP, was die Ehefrau von Tony Blair: Cherie Blair, welche für viel Geld auch der Berufs Betrüger Rezart Taci einfliegen liess, der mit dem US Gangster des US Department of State: Frank Wisner, AlbPetrol mit einer gefälschten Bank Garantie stehlen wollte, identisch wie zuvor durch Betrug die Albanische Raffinierie von AlbPetrol.

14 qershor 2014

Sikletet e “Bankers” dhe planet e zonjës Blair

Postuar më: 14 Qershor, 2014 tek Aktualitet

blair-clinton

Nga Habjon Hasani

Qeveria shqiptare nisi të konceptojë 4 muaj më parë, një ndërhyrje strategjike në sektorin e hidrokarbureve në Shqipëri. Në epiqendër të vëmendjes ishte kompania “Bankers Petroleum”. Ajo është kompania që ka me koncesion fushën naftëmbajtëse të Patoz- Marinzës (më e madhja dhe më e rëndësishmja), guri i çmuar i pasurisë nëntokësore shqiptare. Kompania “Bankers” në disa raste të përsëritura ka qenë në epiqendër të pozicionit të saj të favorizuar, sidomos për shkak të kontratës, por edhe për tërmetet e shpeshta që nisën të vizitonin zonën ku kjo kompani operon. Një tjetër aspekt problematic i “Bankers” ka qenë tabloja e paqartë në raport me investimet/fitimet/humbjet, pasi në disa raste, të dhënat e ofruara nga vetë kompania në institucionet shqiptare dhe të dhënat e shpallura nga kompania në bursa ndërkombëtare shfaqen kontradiktore. Për të gjithë këtë problematikë të shfaqur nga ky koncesionar ekskluziv, qeveria shqiptare rreth muajit shkurt 2014, nisi të shohë hapësirat e saj për anulimin e koncesionit dhe zgjidhjen e kontratës. Është thënë e stërthënë, se pasuria që i është lënë me koncesion “Bankersit” nuk ka të krahasuar me detyrimet modeste që kjo kompani i paguan shtetit shqiptar. Nisur nga kjo situatë qeveria “Rama” hodhi hapin e parë, nisi të kërkonte një organ të specializuar ndërkombëtar në gjendje të vlerësonte avantazhet/disavantazhet e palës shtetërore, në rast se qeveria vendos të kërkojë zgjidhjen e kontratës me “Bankers” në Gjykatën e Arbitrazhit Ndërkombëtar

Për të pajtuar konsulentin e specializuar që do orientonte qeverinë nëse duhej të kalonte ose jo në arbitrazh, u zhvillua një tender në Tiranë. Këtë tender rezulton se e ka fituar një kompani angleze e quajtur: “Omnia Strategy LLP”. Pra do të jetë kjo kompani angleze që do të orientojë qeverinë shqiptare në lidhje me qëndrimin që duhet të mbajë me kontratën koncesionare me “Bankers Petroleum”.

 

  

Një kontratë modeste dhe një VIP…

Nga një kërkim i thjeshtë në internet, rezulton se Presidente dhe drejtuese e kompanisë angleze “Omnia Strategy LLP” që fitoi tenderin në Tiranë, është zonja Cherie Blair. Ajo është bashkëshortja e ish-kryeministrit anglez Tony Blair, ndërsa ky i fundit është prezantuar në Tiranë si një këshilltar (pa pagesë) i qeverisë. Vlera e kontratës për konsulencë ndaj qeverisë shqiptare kap një shifër të lehtë, rreth 20 mijë euro. Rezulton se kompania e zonjës Blair është themeluar në vitin 2011, por kjo kompani ka pasur dhe bashkëpunime të mëparshme me qeverinë shqiptare në të kaluarën. Bëhet fjalë për pajtimin 2 vite më parë, në vitin 2012 të kësajkompanie me qëllim mbrojtjen e shtetit shqiptar në Arbitrazh, ndërsa shtetin tonë e kishte paditur për zgjidhje të padrejtë kontrate kompania e naftës “SKY Petroleum” dhe i kërkonte 600 milionë euro dëmshpërblim. Një vit më vonë shteti shqiptar doli fitues nga kjo çështje, kërkesa e “SKY Petroleum” u rrëzua, 600 milionë eurot nuk i rëndonin më askujt mbi kokë. Tashmë kompania e zonjës Blair është pajtuar nga qeveria “Rama” jo për të ndjekur procesin gjyqësor, por thjesht për të orientuar nëse ia vlen ose jo të hapet një proces gjyqësor me “Bankers”. Duket si një konsulencë e thjeshtë, por nuk është aspak e tillë, ndonëse pagesa për konsulentin është vetëm 20 mijë euro.

 

Mirësevini në “Iniciativën Clinton”…

Sektori i energjisë, përfshirë atë të hidrokarbureve, nuk funksionon thjesht si një treg, por si një treg strategjik. Çka do të thotë se asete të rëndësishme të këtij tregu, asnjëherë nuk gjenden në duar të rastësishme. Kontrolli mbi to ka gjithnjë prapavijë të fortë politike, herë kombëtare, herë ndërkombëtare, ose dhe të kombinuar. Koncensionari “problematik” i fushës së Patos-Marinzës, Bankers Petroleum, nisi të operojë në vendin tonë në vitin 2004, gjatë qeverisë së Fatos Nanos. Ishte ky viti kur kjo kompani lidhi kontratën ekskluzive dhe të cilësuar si të pafavorshme për shtetin tonë.

Nëse përpiqesh të gjesh personat që kontrollojnë paketën e aksioneve të “Bankersit”, pronarët pra, është një mund i shkuar dëm. Kompania “Bankers” që operon në Shqipëri, i ka emrat e pronarëve të vërtetë të maskuar dhe i ka letrat e origjinës në zyrat e ‘fortifikuara’ të Ishujve Kajman, një zone me statusin e parajsës fiskale (offshore) nën protektoratin e shtetit anglez. Është një zone ku anonimati i atij që themelon kompaninë e vetë atje, është i garantuar.

Por “Bankers” pasi nisi të operonte në vendin tonë, shpalli si pjesë të Bordit Drejtues të kësaj kompanie një VIP jo pak të njohur për shqiptarët: Gjeneralin Wesley Clark. Ai ishte drejtuesi ushtarak më i lartë i NATO-s, që nën iniciativën dhe direktivën e dyshes Clinton-Blair, drejtoi operacionet ushtarake në Kosovë pas gjenocidit të shtetit serb. Zoti Clark është shumë popullor ndër trevat shqiptare, por pas tërheqjes nga karriera ushtarake ai i është futur biznesit, ka hapur dhe ai një firmë konsulence, por ndërkohë rezulton dhe në Bordin Drejtues të kompanisë “Bankers Petroleum”.

 

Përveç njohjes së hershme, bashkëpunimit në rrafshin zyrtar me dyshen Blair-Clinton, zoti Clark duket se ruan të forta dhe lidhjet në konjukturën politike dhe atë të biznesit me këtë dyshe. Për shembull, zoti Clark dhe zoti Blair  janë ndër më të spikaturit në atë që quhet “Iniciativa Clinton”, një konglomerat personalitetesh ndërkombëtare të botës së politikës dhe biznesit që shpesh i dedikohet bamirësive, por nuk lë pas dore as lobingun, sidomos kur vjen puna për vendet e botës së tretë. Aktive në këtë iniciativë janë me siguri dhe dy ish-zonjat e para Blair-Clinton.

 

Konsulenca e një pasurie të paçmuar…

Duket si një ‘garë’ mes miqsh të vjetër, nga njëra anë “Bankers” që është në shënjestër për abuzime flagrante me koncesionin e Patos-Marinzës dhe që në Bordin Drejtues ka gjeneralin Clark. Nga ana tjetër kemi qeverinë shqiptare, që ka pajtuar për 20 mijë euro firmën konsulente “Omnia Strategy LLP “të zonjës Blair. Kjo e fundit do vlerësojë nëse duhet apo jo që shteti shqiptar të godasë kontratën e majme të kompanisë “Bankers” në bordin e së cilës gjendet dhe Wesley Clark, një i njohur I vjetër i saj dhe miqve të saj. Përtej çdo lidhje, i sigurt është fakti se shqiptarëve u intereson në mënyrë të padiskutueshme që një pasuri e paçmuar kombëtare të funksionojë në leverdinë e tyre dhe jo anasjelltas. Pritet që zonja Blair dhe kompania e saj, të dorëzojë pranë autoriteteve shqiptare raportin përfundimtar të vlerësimit mbi nismën e arbitrazhit, brenda muajit korrik. Do të jenë argumentet e këtij raporti ato që do të përcaktojnë dhe cilësinë e tij,  ndërsa më pas qeveria shqiptare do të marrë dhe vendimin e saj përfundimtar mbi këtë çështje.

Kompania konsulente e zonjës Blair quhet “Omnia Strategy LLP”, termi “Omnia” në latinisht do të thotë “Gjithçka”. Le të shpresojmë se kësaj here nuk do të jetë gjithçka e komanduar nga e njëjta dorë, por gjithçka do të shkojë mirë.

 

***

 

Koncesionarët e naftës në Shqipëri; pronarët anonimë

Në vitin 2004, kur ish-qeveria socialiste e Fatos Nanos po shkonte drejt fundit të mandatit të saj, ajo hyri në negociata me kompaninë Bankers Petroleum(asokohe quhej Saxon ltd) dhe më pas i dha kësaj kompanie vendburimin më të madh, më të rëndësishëm, më produktivin në Shqipëri, fushën e Patos-Marinzës. Kjo kontratë reflektonte disa avantazhe të forta për kompaninë në raport me detyrimet shtetërore dhe në kontratë u fiksua dhe një formulë që njihet sot si “Formula e koifiçentit R” e cila është dhe formula e cila sot përcakton, sasitë që I shkojnë shtetit tonë nga prodhimi i përgjithshëm që realizon Bankers në terren. Ish-ministri i Ekonomisë, Nasip Naço, gjatë një fjalimi në parlament në vitin 2012, në mënyrë të qartë dhe të përmbledhur ka zbërthyer thelbin e dizavantazheve që i krijoheshin Shqipërisë nga mënyra se si kishte lidhur kontratën me Bankers. Por në vitin 2005, qeveria e Fatos Nanos ikën nga pushteti, ndërsa nga ana tjetër Bankers vazhdoi punën e qetë, bazuar në kontratën “magjike” që kishte siguruar, deri kur në vitin 2010, kjo kompani lë një tjetër gjurmë. Me vendim qeverie, në vitin 2010, qeveria e demokratëve i jep kompanisë Bankers disa fusha të tjera për t’i shfrytëzuar në Kuçovë. Por Bankers zgjodhi që të mos ishte Bankers në këtë rast. Drejtorët e kësaj kompanie, vendosën që të hapnin një tjetër kompani në Ishujt Kajman, të cilën e quajtën “Shervood Albania”. Do të ishte pikërisht “Shervood” që do të me naxhonte pasuritë e reja që ishin siguruar nga qeveria shqiptare, me në krye Berishën kësaj here. Po pyetja që lind është: Përse nuk dëshironin të operonin si “Bankers Petroleum” në Kuçovë? Nga ndryshon lista e aksionarëve mes “Bankersit” dhe “Shervoodit” e cila gjendet e sekretuar në “Ishujt Kajman”? Çfarë handikapi zgjidhte krijimi i kësaj kompanie të re në zonën ‘offshore’ të cilën kompania e vjetër, pra Bankers e Kajmanit, nuk ishte në gjendje ta zgjidhte? Po hynte vallë dikush tjetër në lojë?

 

Si lidhen?

kopertinaFaksimile të ekstrakteve gjyqësore që vërtetojnë se korporatat “Bankers Petroleum”, “Shervood international” dhe “Stream oil” nuk janë kompani kanadeze por kompani të “ishujve Kajman” Faksimile të ekstrakteve gjyqësore që vërtetojnë se korporatat “Bankers Petroleum”, “Shervood international” dhe “Stream oil” nuk janë kompani kanadeze por kompani të “ishujve Kajman”

Këtë s’mund ta dimë ende, sepse anonimatin e kanë të garantuar të dyja kompanitë, por dime që edhe koncensionari i dytë më i madh në vend në industrinë nxjerrëse të naftës, “Stream Oil” I cili i fitoi kontratat në vitin 2007, gjatë qeverisë së Berishës, ka ndjekur hap pas hapi të gjithë logjikën e funksionimit të “Bankers Petroleum”, duke filluar që me maskimin e pronarëve të vërtetë e duke vazhduar me favorizime ekskluzive në termat e kontratës. Në Shqipëri nuk ka pasur ansjëherë një fokusim të mirëfilltë mbi masën dhe mënyrën e penetrimit të kompanive “offshore” në sektorë strategjikë apo në ekonominë shqiptare në tërësi. Ndryshe ndodh, në vende pranë nesh, për shembull, në Serbi dhe Bullgari zyrtarët shtetërorë mund të shfaqen në favor të një grupi interesi, por nuk ndodh që sektorë dhe asete strategjike të ekonomisë t’u lihen kompanive me pronarë të maskuar, me pronësi fantazmë siç ndodh me kaq ‘kollajllëk’ këtu tek ne. Pra, nuk bëhet më fjalë vetëm për t’i favorizuar në kurriz të interesit publik këto korporata të huaja nëpërmjet kontratave favorizuese, në Shqipëri kompanive të interesuara u lejohet dhe arroganca, ato mund të vijnë, të marrin asete strategjike ekonomike siç u leverdis atyre dhe të kenë luksin që të mos na thonë si quhen dhe kush janë. Çfarë tjetër duhet për të qenë një Republikë Bananesh në mes të Evropës?

(Marrë me shkurtime nga numri i datës 14 Prill në DITA)

 

 

 

 

Një dëshmi e ministrit Naço për humbjet kolosale nga kontrata me Bankers

Më 25 Mars të vitit 2012 në Kuvend po diskutohej paketa e privatizimit të “Albpetrolit”. Në atë seancë ka pasur disa debate të ashpra ndërmjet ishministrit të Ekonomisë, Nasip Naço dhe deputetit socialist Erjon Braçe. Në kulmin e këtij debati, ministri ka sqaruar marrëdhënien ndërmjet shtetit shqiptar(përfaqësuar nga Albpetrol) dhe kompanisë koncensionare “Bankers Petroleum”. Ky fjalim i ish-ministrit të Ekonomisë, zbulon se si kontrata ulte përfitimet e shtetit me kalimin e viteve, por për herë të parë Naço ka përmendur dhe “kleçkën” e kontratës me Bankers duke u shprehur se “Faktori R” që përcakton dhe mënyrën se si shteti shqiptar rrit përfitimet pasi kompania kalon fazën e investimit dhe del me fitim, por sikurse shton ministri, kjo kompani në bilancet e saj dhe raportin investim/fitim Nasip-Nacorezulton ende me humbje. Bankers ka në pronësi një pasuri të jashtëzakonshme nëntokësore, por bilancet I deklaron ende me humbje ndaj dhe shteti s’mund të kërkojë “pjesën”.

Më poshtë paraqitet i plotë sqarimi i ish- ministrit të Ekonomisë Naço në vitin 2012 për kontratën me “Bankers”: “Në vitin 2004 Albpetrol sh.a. hyn në marrëveshje hidrokarbure për vendburimin e Patos-Marinzës dhe sipas kësaj marrëveshjeje, pas një programi të miratuar nga të dyja palët, Albpetrol I dorëzon kontraktonit(Bankers Petroleum) puset e naftës për zhvillimin e mëtejshëm të prodhimit. Kontraktori me marrjen e këtyre puseve sipas kësaj marrëveshjeje ka detyrimin t’i dorëzojë Albpetrolit në natyrë 70% të sasisë së naftës që këto puse prodhonin në kohën e dorëzimit Sipas marrëveshjes së lidhur në vitin 2004 është përcaktuar qartë se prodhimi paraekzistues të ketë një rënie vjetore prej rreth 15%, që do të thotë se në vitin 2005 Albpetroli nga këto puse do të merrte nga kontraktori 15% më pak. E kështu vazhdon çdo vit, deri në përfundim të kontratës 25-vjeçare. Llogaritë bëjini vetë zoti Braçe. E drejtë tjetër financiare është ajo e ashtuquajtura pjesë e Albpetrolit ose faktori R që do të thotë se Albpetroli sipas marrëveshjes së miratuar, merr nga kontraktori edhe 1% në vit të të gjithë prodhimit të realizuar faktik në zonën e kontratës edhe pse raporti i të ardhurave me shpenzimet është negative kur R-ja është më e vogël se 1-shi. Nëse raporti i të ardhurave me shpenzimet nis të bëhet pozitiv, pra R-ja është më e madhe se 1 atëherë dhe pjesë e Albpetrolit nis rritjen duke shkuar deri në 5% të prodhimit total. Aktualisht kompania që operon në vendburimin e Patos-Marinzës nga viti 2004 e deri më sot ka shpenzuar rreth 936 milionë dollarë. Nga këto rreth 554 milionë dollarë janë shpenzime kapital si teknologji e re, puse, pompa depozita, tubacione etj. Diferenca është shpenzuar për shpenzime operative si; pagat, reklamat, qira të ndryshme etj. Ndërkohë të ardhurat në total, po për këtë periudhë, kanë qenë rreth 723 milionë dollarë”, është shprehur ministri Naço.

 

http://gazetadita.al/sikletet-e-bankers-dhe-planet-e-zonjes-blair/

Von der EU Mafia finanziert: Marta Onorates – European Institut of Tirana

Sitz der teueren und grossen EU Botschaft in Tirana ist direkt das ABBA Büro Zentrum des Baskhim Ulaj, einem Billig Mafiosi des Salih Berisha Verbrecher Syndikates, womit schon Alles gesagt ist. Das die EU Botschaften Sabotage und Destabiliserungs für Mafia Gruppen finanzieren und Kriminelle, ist ein neuer Skandal um diesen aufgeblasenen Haufen, den niemand braucht. Aus der Ukraine kennt man diese Pseudo Institute, welche unter Georg Soros und Co. überall in der Welt agieren und möglichst viel Unfug verbreiten, oft identischen Unfug, wie Hundert andere Institute.

Typisch ist dann die Kreatur Natasho Kandic in Serbien, Plapper Gestalt für Menschenrechte, welche schweigt das man Vojsklav Seselj, seit 11 Jahren in Den Haag in Haft hält, ohne Möglichkeit für ein Urteil was ein Justiz Skandal ist ohnes Gleichen.

Georg Soros creatur: Natasha Kandic und der Super Skandal um den ITCY mit Vojislav Seselj

Igli Totozani ist Vertrauter und Dolmetscher für den korrupten EU Botschafter gewesen und Marta Onorates ist die Ehefrau, welche schnell 500.000 € kassierte, für eines dieser unnötigen Institute, wo es Tausende gibt in Tirana und bei den Albaner: Made by EU Mafia direkt. Igli Totozani ist natürlich als Volks Anwalt in Albanien, eine absolute Null Nummer, welche das liefert was die EU gerade braucht. Für selbstständiges Arbeiten zu inkompetent und functional illerate.

http://www.balkaninside.com/wp-content/uploads/2013/09/Ettore-Sequi-EU-Ambassador-in-Albania-300x180.jpg

Von dem Skandal EU Botschafter Ettore Sequi, war der Vertraute der Volks Anwalt Totozani, eine Null Nummer in Albanien. Über seine Ehefrau wurde ein European Institut of Tirana (mit einer lächerlichen Website)gegründet, für angebliche Menschenrechte, obwohl es ca. 100 derartiger Institute gibt, wo HRW bekanntlich direkt eine CIA und Georg Sorso Verbindung hat und von Islamischen Terroristen Organisationen sogar finanziert wird.

images

Im Nachtclub mit bekannten korrupten Politiker der Albaner Mafia: Majlinda Bregu, Aldo Bumci usw. Skandal Politiker

„“ Prior to join IET, she worked for the Council of Europe, first as a lawyer at the European Court for Human Rights in Strasbourg (France), and then in Tirana (Albania), as Deputy and then Acting Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe. She also worked as a Programme Manager for the Justice, Asylum and Migration Sectors at the Delegation of the European Commission in Tirana and as Senior Legal Adviser within the Office of the Head of Mission of the OSCE in Kosovo. F“  aus Infos über dieses Institut, oder besser gesagt: Mafiöse Geldvernichtung einer Klientel Politik der EU und die OSCE ist sowieso immer dabei.

Die Mafiöse NGO Finanzierung im Tausender Paket, sind rein kriminelle Orgien der Geld Vernichung , wo aktiv vor allem die US, OSCE und EU Botschafter gerne in dieser Klasse mitspielen. Nun wurde dieser Interessen Konflikt ein Skandal des Igli Totozani, der hohe Geldsummen praktisch für das Luft Institut, was niemand braucht, der Ehefrau Marta Onorates organisierte mit dem korrupten EU Botschafter Ettore Sequi, was Alles vor vielen Monaten schon bekannt war. Von dieser Geld Vernichtung leben Tausende von NGO’s, fast immer in Mafiöser Hand, und vom Westen finanziert.

Die EU – Motor der Korruption in Albanien mit dem Botschafter Ettore Sequi

1/15/2014

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

31 Maj 2014 – 10:25

Avokati i Popullit konflikt interesi me gruan, hetim Igli Totozanit

TIRANE- Një konflikt i mundshëm interesi në një marrëveshje bashkëpunimi mes institucionit të Avokatit të Popullit dhe një Organizate Jofitimpruresë që drejtohet nga Marta Onorato, gruaja e Igli Totozanit, ka vënë në lëvizje zyrën e ILDKP-së, e cila prej disa kohësh ka nisur verifikimet.

Mes Totozanit dhe Marta Onoratos, në cilësinë e institucioneve që ata drejtojnë, është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi, lidhur me koordinimin e punës për të përmirësuar gjëndjen e të dënuarve në burgje, përmirësimit të jetesës, kushteve dhe shëndetit të tyre në qelitë – …………………..

faksimile

(Në foto: Faksimile e fondeve të akordura për Institutin Europian të Tiranës që drejtohet nga gruaja e Totozanit) – See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/avokati-i-popullit-konflikt-interesi-me-gruan-hetim-igli-totozanit-217402.html#sthash.IE6DHrnW.dpuf

(Në foto: Faksimile e fondeve të akordura për Institutin Europian të Tiranës që drejtohet nga gruaja e Totozanit)
See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/avokati-i-popullit-konflikt-interesi-me-gruan-hetim-igli-totozanit-217402.html#sthash.IE6DHrnW.dpuf

Die EU Kommission kritsiert den Diebstahl der EU Millionen für die Roma Gemeinschaft

Ex-EU Justiz Mission Leiter: Joaquin Urias “Die EU Kommission vertuscht die Probleme mit der Justiz”

Einfach peinlich, wer nach Albanien entsendet wurde, wobei viele Diplomaten sich kaufen liessen und schon vor 20 Jahren vorzeitig abreisen mussten. Peinlich die OSCE

 

Ex-Präsident Alfred Moisiu kritisiert die OSCE und Eugen Wohlfahrt 

Party Gänger Eugen Wohlfahrt und seine sinnlosen Versuche, für die “Gleichstellung der Frau” 

Die OSCE wird schwer angegriffen mit Eugen Wohlfahrt, als Motor der Landraub Mafia in Süd Albanien 

Die Peinlichkeiten der US – EU Botschafter in Albanien, die nur viel dummes Zeug daher reden ! ohne Resultate 

Eugen Wollfahrt – OSCE: “und die Hoffnung, stirbt zuletzt” 

Das Schweigen des Drogen Schutz Patrons von Albanien: Bujar Nishani über die Polizei Aktion Lazarate

Als Justiz Minister hat Bujar Nishani hat noch in 2010 die kompletten Internationalen versucht zutäuschen, das angeblich der Cannabis Anbau abgenommen hat und mit dem Drogen Baron Dash Aliku, treffen sich ja seine damaligen Polizei Direktoren in aller Öffentlichkeit inzwischen.

Gewisse EU und NATO Politiker haben schon merkwürdige Partner Weltweit. Immer mit Kriminellen und Terroristen unterwegs, wo das Irak Desaster ebenso zeigt, wo man real steht und Afghanistan.

Bekannte Journalisten schon vor Jahren, welche in Tirana gut bekannt: Bujar Nishani als Schutzherr outeten.

Bujar Nishani, Schutzherr der Verbrecher Kartelle Albaniens und Export- wie Wirtschafts Förderer (Made by Germany Lobbyisten wie dem DAW)

Zuvor war ja Bujar Nishani Innenminister und hat die komplette Justiz und Polizei an die Albaner Mafia verkauft, wo der Iso Cela – Gezim Cela  Clan, sein Polizei Stabs Chefs war.Alles seit 2007 gut bekannt, eine echte Herausforderung der kriminellen Zirkel der EU und Weltbank möglichst viel Geld mit diesen Leuten zuvernichten. Inzwischen steigen die Cannabis Preise in Griechenland und Italien.

Isuf Cela, Stabs Chef des Innenministeriums in Albanien Isuf Cela, Stabs Stabs Chef des Innenministeriums, aus Tropoje, Sailh Berisha Freund und Chef einer kriminellen Familie aus Tropoje, inklusive Drogen Labors, Jmport und Export Gross Handel für Drogen, Landraub, illegales Bauen, als Tropoje Terroristen Familie.

Bujar Nishani, baute direkt in der Polizei Direktion, neue Gross Drogen Ringe auf, wie die Verhaftungen aufzeigen, rund um Abdulselam Turgut, Anoril Cani, Gezim Cela (VaterEnkel von General Direktor Isuf Cela), Miklovan Kararja, Kriminelle wie Ndard Ndoka werden Vize- Innenminister), und dann die notorisch kriminelle Familie Selmanllari, mit einem der wichtigsten Personal Direktoren Posten im Ministerium, oder Altin Murra in der Polizei Direktion.Etliche haben Diplomaten Pass, wie der Vize-Botschafter Agim Haxhiuin Skopje, den man in Istanbul erwischte. die neuen Identitäten, stellt man sich selber aus, wenn man auf den Fahndungslisten steht.

Albania.de

Über die International viel beachtete grosse Polizei Aktion in Lazarate schweigt er. Den Medien bleibt dieses peinliche Schweigen nicht verborgen.

30 – 50 % des Albanischen BIP ist bereits die Geldwäsche aus Cannabis Verkauf, wo diese Art von Wirttschafts System von den Internationalen aufgebaut wird, weil man kriminelle Parnter sucht.

3,7 Tonnen Cannabis beschlagnahmt: Albanisches wichtiges Export Produkt im Lande ohne Justiz und Polizei

Lazarati dhe heshtja pa nam e nishan e Presidentit Nishani
22/06/2014

Lazarati dhe heshtja pa nam e nishan e Presidentit Nishani

Andrea Stefani – Operacioni i Policisë së Shtetit për asgjësimin e kartelit të drogës në Lazarat ka bërë të flasë shumëkënd, brenda dhe jashtë Shqipërisë, por aspak Bujar Nishanin, Presidentin e Republikës. Mos vallë e pengon Kushtetuta të thotë një fjalë për sa ka ndodhur e po ndodh?

Po të ishte kështu, Presidenti do të kish ruajtur të njëjtën heshtje olimpike edhe në rastin e rrëzimit të një avioni dhe kapjes së një sasie kanabisi në Divjakë. Por jo, në atë kohë Nishani thërriti në zyrën e tij kryeprokurorin Llalla dhe i dha porosi që prokuroria të angazhohej maksimalisht për hetimin që në çastet e para deri në zbulimin e plotë të ngjarjes që Presidenti e cilësoi pa precedent. Dhe ja ku kemi tani një ngjarje edhe më

pa precedent. Policia e Shtetit nis një operacion në një zonë që për vite me radhë është raportuar si domen i mafies së drogës dhe ku shteti nuk ka shkelur dot për vite me radhë. Por Nishani heshti. Ai vazhdoi të heshtë edhe kur Policia e Shtetit, e shtetit kryetar i të cilit Nishani është, ndeshi në rezistencën e armatosur të ushtarëve apo mercenarëve të mafies së drogës. Por Presidenti Nishani përsëri e pa të udhës të heshtë. Nishani vazhdoi të heshtë edhe kur Berisha nisi një fushatë në “Facebook” e në Parlament kundër aksionit për shkatërrimin e oborreve të drogës, duke e akuzuar policinë deri edhe për terrorizëm mbi popullsinë. Nishani heshti edhe kur Berisha bëri deri edhe alibinë e kriminelëve të armatosur duke dalë kështu edhe mbi prokurorinë. Nishani nuk i doli në krah Policisë së Shtetit të tij, as kur Berisha e shpalli publikisht operacionin e antidrogës të dështuar. Nishani nuk foli as edhe një fjalë kur policia e përmbylli me sukses fazën e parë të operacionit, duke bërë që shteti të hyjë më në fund edhe në Lazarat. Nishani nuk e thirri në zyrë kryeprokurorin Llalla për ta porositur të angazhohet maksimalisht në hetime sikundër bëri në rastin e Divjakës. Jo vetëm bota e politikës, jo vetëm shtypi vendas, por edhe ndërkombëtarët, diplomacia e tyre u deklaruan që në krye të herës për operacionin e policisë. Dhe i dhanë mbështetje policisë dhe qeverisë, duke kompensuar atë që nuk e bëri Presidenti i Republikës sonë. Po pse heshti Presidenti për një ngjarje kaq të paprecedentë sa tërhoqi edhe vëmendjen e mediave nëpër botë?

***

Përgjigjja është e thjeshtë dhe evidente: Sepse nuk është i pavarur nga ai që e vuri në atë post, nga Sali Berisha. Për Divjakën foli, kërkoi hetime, sepse një gjë të tillë e kërkonte edhe Sali Berisha. Po për Lazaratin gjërat qëndrojnë disi më ndryshe. Sali Berisha u deklarua kundër ndërhyrjes në Lazarat madje, tërthorazi, u përpoq ta sabotojë atë. Ndaj edhe Nishani nuk mund të dilte në mbështetje të ndërhyrjes së policisë, edhe pse Presidenti e ka për detyrë të mbështesë shtetin dhe organet e tij kur ato angazhohen në luftë kundër krimit të organizuar. Preferoi t’i qëndrojë besnik zotit të tij politik dhe jo shtetit dhe Policisë së Shtetit që po luftonin kundër krimit.

***
…………………………

 

Italian Prosecution congratulated Albanian government
19/06/2014

 

Italian Prosecution congratulated Albanian government

The Prosecutor of the Lecce Antimafia, Cataldo Motta, congratulated in an interview for Top Channel the Albanian authorities for entering Lazarat.

“This is a very important initiative, because the identification of these cannabis plantations was made also thanks to the help of the Guardia di Finanzia. It is very important to destroy them, because the traffic of narcotics from Albania will be reduced significantly. This is a very important initiative that deserves the success that it will definitively have”, declared Cataldo Motta.

The Albanian government has shown a strong determination to fight the drug traffic through the Police, Prosecution General and all institutions.

“We are very interested on this intervention of the police. This is very important for me, for which I personally applaud the Albanian authorities”, Motta added.

When asked if the Italian authorities had asked before for an intervention in Lazarat, Motta declared.

“We have asked it several times, and Lazarat is the area where the cultivation of cannabis is spread mostly”, Motta declared.

According to the Lecce antimafia prosecutor, the Italian authorities will be ready to help their Albanian counterparts in the fight against cannabis.

Die besonderen Freunde der Albaner Mafia, bis zum Bin Laden Financier: Yassin Kadi

6/22/2014

Der Albanische Mafia Club: Michael Granoff : Lulzim Basha und Salih Berisha sind Freunde

Lulzim Basha, ein Lügner, der Alles schnell vergisst.
Die Kameraden sind sehr nervös geworden

Die Albaner Mafia fürchtet um ihre Geschäfte und fordern die Absetzung des Innenminsiters Saimir Tahiri

Reise Verbot für Amerikaner in die Region “Lazarate” und die Luft Verschmutzung von Tirana

700 kg Cannabis in Bayern beschlagnahmt aus Albanien

corrupted_justice_69355

Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë? Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë?
Justiz Albanien
Justiz auf Albanisch Justiz auf Albanisch

In der Albanischen Justiz, sind bis heute in den letzten 15 Jahren, alle Groß Drogen Schmuggler freigekommen, inklusive dem Fussball Präsident von Elbasan, wo die Deutschen Aufbau Gangster ebenso wüteten und Millionen verschwanden mit Berlinwasser und der KfW.

Im Verbrecher Kartell des Bujar Nishani, nun Staats Präsident, sagen diese Ausführungen Alles aus in 2007 durch den sehr erfahrenen EU Polizei Missions Leiter der PAMECA, der fast 10 Jahre in Albanien war, schon mit der 1 EU Polizei Mission MAPE. Der „Copa“ Clan der Josefina Topalli eine Legende für jedes Verbrechen und trotzdem wird man Partner der Internationalen.

Die Justiz und Polizei wurde mit voller Absicht und Vorsatz zerstört, die Jahre langen Ausbildungs Kurse und Finanzierung einer Polizei Akademie, entpuppten sich als Luft Nummern, wenn man an Kriminelle praktisch erneut die Polizei Posten verkauft, oder man verwandt mit Salih Berisha sein muss. Bujar Nishani sammelte nur Kriminelle um sich, auch als Justiz Minister, welche dann in grosse Grundstücks Fälschungen und Räubereien verwickelt sind und waren, wie in der Bucht “Generale” und dem Strand von “Spille” wie mit Myzafer Xhelili, wo es Verhaftungen gab.

Real wurde die EU Spinner an der Nase herum geführt, weil man für die Finanzierung von Reisen und Konferenzen, genau das sagt, was gewünscht wird. Allen voran: Pseudo Vize Minister und angebliche Direktoren lesen dann in einer Comedy Show, irgendetwas ab: hier im TV, ebenso die Peinlichkeit des Bujar Nishani, der real etwas anderes macht, als er vor der Kamera sagt, als Justiz Minister. Reise Tourismus und Unfugs Konferenzen, eine Spezialität der EU Kaspars, welche ihre Glaubwürdigkeit mit diesen Idioten längst verloren haben, wie die Amerikaner.

Der Albanische Mafia Club: Michael Granoff : Lulzim Basha und Salih Berisha sind Freunde

22 Qershor 2014 – 09:00

Die ordinärste Dumm Mafia, Geldwäsche, Betrug hat ihren Hintergrund bei der USAID, denn mit deren Geld, wurde die grossen Betrugs System auch im Real Estage Geschäft in Albanien aufgebaut, wobei USAID das Geld für den AAEF Fund gab, welche dann auch die Geldwäsche Bank, für die Bin Laden Leute, wie Yassin Kadi aufbauten, welcher allein 37 Bankkonten dort gehabt hatte. Heute ist natürlich die Deutsche KAS im teuersten Büro Haus von Tirana, daneben der Weltbank IFC, bei der Dash Sulo Mafia im Sky Tower usw.. Gemeinsam stiehlt man viel Geld, auch der Deutschen Entwicklungshilfe, der KfW und man ist Partner mit den Deutschen, was die Betrugs US Botschafterin Marcie Ries damals einfädelte: (die Super Skandale dieser Botschafterin: Bechtel Betrug, ENRON mit Frank Wisner bis zur Insolvenz, US Kongreß Untersuchung mit der Gerdec Kathastrophe, der gefälschten uralt Chinesischen Muntiion usw..)

Gemeinsam hat man viel Geld gestohlen mit gemeinsamen Projekten und 1 Milliarde $ standen zur Verfügung bei der übelsten Verbrecher Organisation, welche es je in Albanien gab, dem AAEF Fund, der wie bewiesen die Grundstücks Betrügereien auch an der Autobahn Durres.Tirana in 2000 orgainiserte, in Golem mit der American Bank of Albania ebenso, wo alle Grundstücks Dokumente, Bau Genehmigungen gefälscht waren, für Milliarden Kredite, die sich in Luft auflösten. Die Sprengung des Mafia Bauen der Familie des Lulzim Basha, – Isufi Familie eine Legende in Albanien, weil sogar Tode bei einer Notarin Grundstücke verkauften.

Das Pyramid System kam ausdrücklich zustande, weil die Amerikaner der Weltbank, von USAID u.a. mit Michael Granoff, diese Modell ohne jede Finanz Kontrolle befürworteten, zur Wirtschafts Ankurbelung und Geldwäsche.

Als Racheakt hat diese Mafia Familie nun, ebenso mit der KAS und kriminellen Zirkeln der Welbank, der EU verbunden, nun den Bau Inspektor Zyhdi Dajti von Albanien angezeigt, weil man mit weiteren vollkommen illegalen Bauten in Tirana, mit gefälschten Unterlagen mit Zyhdi Dajti erhebliche Probleme hat. Denunziation, der übelsten Art, worauf ein ausgestellter Haft Befehl vom Richter ausser Kraft gesetzt wurde. Der Anzeige Erstatter, Gerti Çalliku, Administrator i “2G Shpk” und “GBA-Studio”, sind reine Strohleute des Yhafer Isufi, Schwiegervater des Lulzim Basha, der übelste VEFA Direktor der grössten Pyramid Betrugs Firma Albaniens.

Der Bau Polizei Inspektor Florenc Hoxha von Tirana wurde verhaftet und Zyhdi Dajti

http://news.albania.de/wp-content/uploads/2013/03/aaef-neu.png
Der Albanian American Enterprise Fund, verkaufte wie hier mit einem Foto aus 2001 bewiesen ist, iillegal Gewerbe Grundstücke direkt an der Autobahn Durres- Tirana! Der AAEF, ist natürlich auch Partner im Bestechungs Geschäft mit Fatos Nano am Flugplatz, der KfW und DEG, was eines der peinlichsten Deutschen Bestechungs Geschäfte war, wo Hochtief inzwischen Allés verkaufte, und es in 2004, nicht einmal ein Gesetz, für Lizensen gab: (erst ab 2006) aus Albania.de Der Albanian American Enterprise Fund, verkaufte wie hier mit einem Foto aus 2001 bewiesen ist, iillegal Gewerbe Grundstücke direkt an der Autobahn Durres- Tirana! Der AAEF, ist natürlich auch Partner im Bestechungs Geschäft mit Fatos Nano am Flugplatz, der KfW und DEG, was eines der peinlichsten Deutschen Bestechungs Geschäfte war, wo Hochtief inzwischen Allés verkaufte, und es in 2004, nicht einmal ein Gesetz, für Lizensen gab: (erst ab 2006) aus Albania.de

 

„Klani“ që ndërtoi „Jon“-in e Bashës, kallëzoi kreun e INUK

  Të tjera rreth shkrimit

TIRANE- Blloku i banimit për të cilën Zyhdi Dajti është kallëzuar penalisht në prokurorinë e Tiranës, i përket të njëjtit “klan” ndërtuesish që financuan dhe ndërtuan kompleksin “Jon” në “Ujin e Ftohtë” në Vlorë. Një dokument i zbuluar nga gazeta “Shqiptarja.com” dhe fotografitë nga kantieri i ndërtimit tregojnë qartë se shtetasi Gerti Çalliku, administrator i “2G Shpk” është personi që ka marrë lejën nga Bashkia e Tiranës për ndërtimin e objektin 9 katësh në rrugën e Elbasanit, shumë pranë apartamentit ku banon sot ish-kryeministri Sali Berisha.

Biznesmeni Çalliku njëherësh është dhe personi që administron kompaninë “GBA-Studio”, e cila ka kryer punimet në kompleksin “Jon” të rrëzuar me tritol në 14 dhjetor 2014. Çalliku njihet që ka lidhje të forta me shtetasin Xhuvi Sharxhi, ky i fundit bashkëpronar në kompleksion “Jon” me Xhaver Isufin, vjerrin e kreut të PD Lulzim Basha. Sipas prokurorisë së Tiranës, financues në ndërtimin e këtij pallati që ndodhet në qëndër të Tiranës, është dhe shtetasi Xhuvi Sharxhi, i cili sipas hetuesve është njëri nga kallëzuesit e Zyhdi Dajtit.

faksimile inuk
inuk

Shkrimi u botua në Shqiptarja.com (print) në 22 qershor 2014

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)
Shkrimin e plotë e lexoni në numrin e sotëm të Shqiptarja.com (print) dhe në versioni online duke klikuar mbi linkun – See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/klani-q–nd-rtoi-jon-in-e-bash-s-kall-zoi-kreun-e-inuk-221505.html#sthash.uG1ApM2j.dpuf

Michael Granoff: Shqipëria e ka vendin në Europë. SHBA-të partner strategjik i ekonomisë dhe politikës suaj

Posted By Gazeta Telegraf On 18/06/2014 @ 11:32 In Ekonomi,Kryesore | No Comments

 Flet për “Studio e Hapur” në News 24, Michael Granoff, President i Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit

    Atëherë fillojmë me projektet tuaja? Si po shkojnë projektet e Fondit?

  Fillimisht në kemi marrë 30 milionë dollarë nga taksapaguesit  amerikanë në 1995-n, të cilat i investuam. Sot kemi krijuar një vlerë mbi 200 milionë dollarë, duke e kthyer  Fondin  ndoshta në Fondin e investimit më të suksesshëm që qeveria amerikane ka bërë pas rënies së komunizmit. Investimet  kanë qenë të suksesshme jo thjesht nga lekët që kemi bërë, por nga ndryshimi që kemi krijuar mund të përmendim, disa prej tyre janë shembuj të mrekullueshëm. Një nga investimet tona me të hershme ka qenë krijimi i Bankës Amerikane të Shqipërisë, jo vetëm që doli një investim shumë i mirë po mbi të gjitha ne ishim në gjendje të transformonim sektorin bankar në Shqipëri. Ne ndihmuam Bankën Qendrore ne atë kohë për të krijuar një strukturë rregulluese për të gjithë sektorin bankar që atë ta bënin më të qëndrueshëm, më të madh dhe për të ofruar më shumë produkte financiare apo investuese ne Shqipëri. Më së fundmi ne kemi një investim në “Aleat”  në prodhimin e pasaportave biometrike. Ky për ne jo vetëm që ishte një investim i suksesshëm, por mbi të gjitha ndikuam për zgjedhje më të mira në vendin tuaj dhe ndikuam për heqjen e regjimit të vizave.

  A mund të konsiderohet partneriteti me politikën (qeveritë apo opozitat)  çelësi i partneritetit të Fondit?

Politika është sport i vështirë, çdo qeveri na ka mbështetur dhe jemi përpjekur që ti kultivojmë këto marrëdhënie, që të punojmë me qeveritë në mënyrë shumë  të respektueshme për të garantuar suksesin që të dyja palët duan të shohin. Mendoj se partneriteti që  kemi krijuar me qeveritë e ndryshme në Shqipëri ka qenë një nga kushtet kryesore për suksesin tonë në Shqipëri. Ajo që kemi bërë ne në Shqipëri krahasuar me vendet e tjera tregon se si një nga çelësat e suksesit ka qenë marrëdhënia jonë e suksesshme me qeveritë. Mendoj se, jo vetëm ka qenë përcaktuese për suksesin tonë historikisht, por është pjesë e rëndësishme e asaj qe ne duam të bëjmë në të ardhmen me Fondacionin sepse kërkojmë të jetë një marrëdhënie edhe më e thellë sesa në të shkuarën.

 Çfarë do të thotë të bësh biznes në Shqipëri?

Ne mendojmë gjithmonë që ne jemi më të veçantët në botë dhe kjo është natyrë njerëzore dhe të vish të bësh biznes në Shqipëri, reagimi e parë që dëgjon është se të vish të bësh biznes në Shqipëri është shumë më e vështirë se në çdo vend tjetër të botës. Për ne të vije të bëje biznes në Shqipëri ishte njësoj si në çdo vend tjetër, që do të thotë duhet të bësh detyrat e shtëpisë mire. Tani lidhur me  çështjet e Shqipërisë  si korrupsioni, zbatimi i ligjit, ndershmëria, natyrisht ne nuk mund të ndryshonim botën apo vendin brenda një nate.

 Por mund të na tregoni si ia keni dalë më korrupsionit në biznes dhe çështjet e drejtësisë?  

Natyrisht që, ne jemi ndikuar prej tyre, është e pamundur që të mos përballesh me to kur bën biznes  dhe ne jemi munduar të bëjmë dy gjëra. E para jemi munduar që të sigurohemi të investojmë në fusha të cilat pak a shumë ofronin një farë mbrojtje nga korrupsioni, p.sh që të hynim në sistemin bankar i cili ishte shumë i rregulluar, apo tek sigurimet, ku jemi me SIGAL-in…

 

Prej kohësh po synojmë statusin e vendit kandidat në BE, besoj ndiqni zhvillimet në Shqipëri edhe në këtë drejtim, e mendoni si përgjegjësi të politikës që BE na sheh ende me dyshim?

Besoj është në interesin e Europës që Shqipërinë ta ketë pjesë të vetën të integruar dhe po ashtu është interes i Shqipërisë që të jetë pjesë e Europës. Pra kush është përgjegjës që ky boshllëk të mbyllet? Unë besoj që Komuniteti Europian ka përgjegjësinë e vetë sepse i takon që ta konsiderojë Shqipërinë në mënyrë të ndershme, të hapur dhe duhet se s’bën që ta inkurajoj integrimin e saj. Besoj shumë që komuniteti europian ka një përgjegjësi. Nga ana tjetër ka një përgjegjësi konkrete nga klasa politikë në Shqipëri qoftë kjo qeveri, qoftë opozitë, të gjithë pa përjashtim që ta shohin integrimin europian si një hap pozitiv dhe të bëjnë atë që duhet bërë për ta kapur atë.

 Zgjedhjet e 23 Qershorit sollën një qeveri të re, qeverinë e koalicionit të majtë pas 8 vitesh në opozitë. Çfarë mendoni për qeverinë?

Më pyetët më herët se kush është çelësi i suksesit të marrëdhënieve tona me qeveritë. Një ka qenë që të mos përfshihesha në politikë asnjëherë. Nuk kam eksperiencë për anën politike por mund t’ju them që Kryeministri është një mik shumë i mirë, është koleg prej shumë vitesh edhe më përpara se të bëhej Kryetar i Bashkisë së Tiranës.

 Thjesht duke kërkuar në internet emri juaj i afrohet më shumë ish -Kryeministrit Sali Berisha?

 Zoti Berisha ka qenë në pushtet për 8 vjet dhe padiskutim që zhvilluam një marrëdhënie shumë të mirë me të dhe po, punuam po në të njëjtën mënyrë për shumë projekte dhe përpara tij kam punuar shumë me zotin Nano dhe të gjithë kryeministrat që kanë qenë para tyre. Meqë më pyetët Zoti Berisha ka qenë një mbështetës i fortë i programeve tona që nga dita e parë si Kryeministër deri në ditën e fundit.

 Siç thatë, keni bashkëpunuar me shumë kryeministra ju si do t’i krahasonit?

 Ka një thënie në anglisht “Njerëzit bëjnë fushatë  në poezi dhe qeverisin në prozë”, pra poezia e politikanëve tuaj besoj ma pranoni këtë është shumë ndryshe nga proza e tyre sepse e përditshmja e qeverisjes së vendit tuaj është shumë sfiduese është detyrë e vështirë.

  Ju ka pëlqyer më shumë tek Edi Rama poezia apo proza e tij?

 Në detyrën time  nga natyra unë jam më sanguin ndaj prozës sesa ndaj poezisë. Unë nuk e kam luksin e poezisë mua nuk më lejohet ai gabim kështu që më duhet proza ndaj dhe kam vendosur të mos rri në politikë por në biznes.

 Keni një opinion për Kryetarin e PD-së, Lulzim Basha e keni takuar, keni filluar bashkëpunimin?

 Zoti Basha është një mik tjetër i vjetër, mbështetës i të gjithë projekteve tona  në Fond dhe Fondacion. Kemi punuar me të kur ka qenë ministër i Jashtëm, i Brendshëm dhe tani që është Kryetar i Bashkisë jemi duke punuar me një ose dy projekte. Një rol Fondi dhe Fondacioni e luan dhe këtu në Tiranë duke qenë së është kryeqytet i Shqipërisë dhe  për këtë arsye marrëdhënia jonë me Bashkinë është e rëndësishme. Kryetari Basha ka qenë një mik i yni gjatë kohës si Kryetar Bashkie dhe ne kemi nevojë të punojmë bashkë.

 Jeni shumë pranë qeverisë amerikane në mos gaboj edhe pranë stafit Obama. Keni lobuar për qeveritë shqiptare në Uashington dhe a e bëni aktualisht?

  Keni të drejtë kam pasur fatin dhe nderin që të njoh një numër presidentësh  në SHBA. Në këtë detyrë që kam jam emëruar nga Presidenti Klinton në 95 dhe kam punuar shumë me të, dhe jam përpjekur të këshilloj Zotin Obama me të njëjtin kapacitet. Diçka mbi presidentët e SHBA-ve. Nuk është se ka njerëz që hyjnë në zyrat e tyre që në këmbim nuk duan diçka. Ka një problem me Presidentët që njerëzit që janë direkt me ta dhe të ndershëm nuk janë aq të shumtë në numër sepse kanë interesa. Miqësia midis SHBA-ve dhe Shqipërisë është shumë e veçantë, shumë interesante.


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/michael-granoff-shqiperia-e-ka-vendin-ne-europe-shba-te-partner-strategjik-i-ekonomise-dhe-politikes-suaj/

Deshalb gibt es keine Justiz in Albanien, weil sowas unerwünscht ist, wie jeder Bundeswehr Offizier auch in 2005 und oft davor schon wusste. Es gibt viel Geld zuwaschen, viele Millionen zuverdienen bei der Unterschlagung der Infrastruktur Gelder und als Projekt Leiter. Einzige Tätigkeit: man leitet das Geld in die eigenen Klientel Kanäle nach einem Proporz System

 

corrupted_justice_69355

Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë? Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë?
Justiz Albanien
Justiz auf Albanisch Justiz auf Albanisch
Motor dieser Verbrecher Clans: Der USAID finanzierte AAEF Fond, mit dem US Gangster Michael Granoff, welche den Land Diebstahl wie den Finanz Betrug im US Modell des Betruges organisierten, inklusive der Geldwaesche mit der American Bank of Albania. 8.000 Tode gab es bisher mit dieser Land Raeuberei. Motor dieser Verbrecher Clans: Der USAID finanzierte AAEF Fond, mit dem US Gangster Michael Granoff, welche den Land Diebstahl wie den Finanz Betrug im US Modell des Betruges organisierten, inklusive der Geldwaesche mit der American Bank of Albania. 8.000 Tode gab es bisher mit dieser Land Raeuberei.
Natürlich sitzt dort die Ehefrau von angeklagten Ex-Wirtschafts Minister Angjeli, Frau Greta Angjeli im Board, damit die Bestechungs Geschäfte von Hochtief, DEG, KfW, DAW am Flugplatz überhaupt eingefädelt werden konnten. Natürlich sitzt dort die Ehefrau von angeklagten Ex-Wirtschafts Minister Angjeli, Frau Greta Angjeli im Board, damit die Bestechungs Geschäfte von Hochtief, DEG, KfW, DAW am Flugplatz überhaupt eingefädelt werden konnten.

Albanian American Enterprise Fund – AAEF und seine Mafia Geschäfte Albanian American Enterprise Fund – AAEF und seine Mafia Geschäfte

Sogar die NATO Website berichtet das alle ausl. Firmen Bestechungsgelder bezahlen. Sogar die NATO Website berichtet das alle ausl. Firmen Bestechungsgelder bezahlen.
In Blendi’s view, it’s just business as usual. “All foreign companies did such things in Albania because it is possible to do this, exploiting the weakness and the corruption of our administration in order to get some more money.” In Blendi’s view, it’s just business as usual. “All foreign companies did such things in Albania because it is possible to do this, exploiting the weakness and the corruption of our administration in order to get some more money.”
Commenting on the arrests of administration officials involved in the highway scandal, Dreit Europes ……………… Commenting on the arrests of administration officials involved in the highway scandal, Dreit Europes ………………
[2] Setimes [2] SetimesTypisch der aktuelle Skandal des vorherigen US Botschafter Christoph Dell, der nun Afrika Vertreter, für die berüchtigte Bestechungs Baufirma Bechtel ist mit vielen Skandalen im Balkan. Der damalige Tschechische Premier Minister der die Privatisierung des Energie über die CEZ erpresste, der Deutsche Visa Skandal mit vielen Bestechungs Geschäften von Berlinwasser bis zur Bundesdruckerei, wo die Staatsanwalt Berlin, nicht einmal eine Anklage machte, gegen korrupte und kriminelle Politiker und Diplomaten: Zitat eines Staatsanwaltes im Visa Ausschuss:“ich wollte Joschka Fischer anklagen“! In der Tschei musste der PM später zurücktreten, in Deutschland ist Bestechungs Straffrei Typisch der aktuelle Skandal des vorherigen US Botschafter Christoph Dell, der nun Afrika Vertreter, für die berüchtigte Bestechungs Baufirma Bechtel ist mit vielen Skandalen im Balkan. Der damalige Tschechische Premier Minister der die Privatisierung des Energie über die CEZ erpresste, der Deutsche Visa Skandal mit vielen Bestechungs Geschäften von Berlinwasser bis zur Bundesdruckerei, wo die Staatsanwalt Berlin, nicht einmal eine Anklage machte, gegen korrupte und kriminelle Politiker und Diplomaten: Zitat eines Staatsanwaltes im Visa Ausschuss:“ich wollte Joschka Fischer anklagen“! In der Tschei musste der PM später zurücktreten, in Deutschland ist Bestechungs Straffrei

 

Gjykata Speciale do të hetojë edhe korrupsionin?
Alles Show, wie immer weil die Internationalen so gerne das Wort „Reform“ hören, wie kleine Kinder, die ihre Profil Neurose befriedigen wollen. Alles Show, wie immer weil die Internationalen so gerne das Wort „Reform“ hören, wie kleine Kinder, die ihre Profil Neurose befriedigen wollen.
Kriminellste Clans, bewachen die EBRD finanzierten Einkaufs Zentrum, oder die Justiz Gebäude wie der „Pelikan Service“! Kriminellste Clans, bewachen die EBRD finanzierten Einkaufs Zentrum, oder die Justiz Gebäude wie der „Pelikan Service“!
Agron Gropa verurteilter Chef des Patos – Fiere Mafia Clans und der “Pelikan Security” Interpol gesucht und nun verhaftet Agron Gropa verurteilter Chef des Patos – Fiere Mafia Clans und der “Pelikan Security” Interpol gesucht und nun verhaftet