Kosovo Mafia: Skandali 54 milionë eurosh i Qeverisë së rrëzuar të LDK-së

 

09.08.2017

Qeveria në ikje e drejtuar nga Isa Mustafa, para pesë ditësh, ka vendosur përfundimisht që qendra e skijimit “Borea”, të ndërtohet nga një kompani e dyshimtë. Ajo është shpallur fituese nëpërmjet një procesi tenderimi me prapaskena që nxisin dyshime të mëdha për mosrealizimin e projektit multi milionësh, të quajtur “Borea”.

Skandali  54 milionë eurosh i Qeverisë së rrëzuar të LDK-së

Agim Krasniqi, i emëruar të hënën ministër i financave, ka nënshkruar me 4 gusht të këtij viti një prej vendimeve më të dyshimta të Qeverisë Mustafa.

Krasniqi, në cilësinë e kryesuesit të Komitetit për Partneritet Publiko-Privat,  ka miratuar javën e kaluar, të premten, kontratën e nënshkruar mes Komunës së Pejës dhe konzorciumit “Leitner AG SPA & FILAV SA”.

Ky vendim i nënshkruar nga Krasniqi i ka hapur rrugën realizimit të projektit “Borea”, një prej investime më të mëdha që ka pasur ndonjëherë Komuna e Pejës, ka raportuar sot gazeta “Koha Ditore”.

Por, si ishte shpallur fitues kompania “Filav” dhe cila është historia e kësaj kompanie të dyshimtë?

Insajderi posedon dokumente që dëshmojnë se janë ndërmarrë veprime të dyshimta gjatë tërë procesit të tenderimit për ndërtimin e qendrës së skijimit në Pejë.

Dokumentet e siguruar nga Insajderi janë  raporte interne të kompanisë “Filav S.A” me bazë në kantonin e Fribourgut, në Zvicër.  Aksionar në këtë kompani është Valmir Krasniqi, bashkëshorti i këngëtares së njohur, Adelina Ismajli.

Aty tregohen detaje që shpërfaqin dyshime të mëdha për favorizim të kompanisë “Filav S.A”, nga ana e Komuna së Pejës, e udhëhequr nga Gazmend Muhaxheri i LDK-së.

Dokumenti që hedh dyshime për kurdisjen e tenderit të madh

Insajderi ka raportuar në maj të këtij viti se një datë që figuron në raportet interne të kësaj kompanie ka rëndësi të madhe dhe tregon shumë për prapaskenat e tenderit të udhëhequr nga Komuna e Pejës. Është data 30 nëntor 2016. Bazuar në regjistrat e biznesit në Zvicër, pikërisht me këtë datë është ndryshuar emri i kompanisë nga pronarët  Valmir Krasniqi e Philip Gauset.

Deri më këtë datë kompania “Filav S.A” quhej “Fiholz S.A”. Por arsyeja pse është ndryshuar emri i kompanisë nuk tregohet. Megjithatë, të pandryshuar mbesin emrat e pronarëve. Gauset dhe Krasniqi ishin të vetmit pronar edhe në “Friholz”.

Historia e kësaj kompanie me projektin “Borea”,  nisi një vit para mbajtjes së konferencës së investitorëve në Pejë, ku biznesmenët ftoheshin të konkurronin për këtë projekt. Ishte data 10 shtator e vitit 2015, kur kompania “Friholz” publikoi në kanalin  e saj në yotoube një video 54 sekondëshe.

Aty shkurtimisht tregohej për projektin e ndërtimit të “Borea”-s. Derisa në fund të videos tregohej se projekti është realizuar nga kjo kompani bashkë me “HES-SO” dhe Komunën e Pejës.

Insajderi pati pyetur autoritetet komunale të Pejës se si është e mundur që të shpallen fitues biznesmenët, të cilët më herët kishin realizuar projektin ideor të ndërtimit të qendrës së skijimit “Borea”. Komuna e Pejës, në një përgjigje dhënë Insajderit, pati pohuar se autoritetet komunale nuk e posedojnë këtë informatë, pasi që nuk kryejnë hetime gjatë procesit të vlerësimit të ofertuesve në tender.

Raportet financiare të kompanisë fituese tregojnë se mungojnë paratë për projektin 57 milionësh

Dokumentet e siguruara nga Insajderi, përveç që tregojnë se kompania fituese kishte relacione të mëhershme me Komunën e Pejës, flasin edhe për gjendjen financiare të kompanisë fituese. Shumat që posedon kjo kompani janë skajshmërisht më të ulëta se sa që nevojiten për projektin multimilionësh “Borea”.

Kryetari Gazmend Muhaxheri pati deklaruar se investimi në “Borea”do të jetë në vlerë prej 54 milionë eurosh. Sipas tij, kjo qendër skijimi do të ndërtohet brenda dy viteve.

“Në vitin e parë do të ndërtohet teleferiku me 68 kabina dhe një skilift. Derisa, vitin tjetër shtohen edhe dy skilifta, ku kapaciteti i plotë do të jetë 20 kilometra shtigje të skijimit, që i përmbushin të gjitha kriteret që i kërkojnë skiatorët”, pati thënë Muhaxheri për Telegrafin.

Por, a janë këto shifra që përmend Muhaxheri tejet të larta për kapacitetin financiar të kompanisë fituese?

Dokumentet e siguruara tregojnë se janë të paarritshme. Bazuar, në këto dokumente qarkullimi vjetor më 2010 i kompanisë “Filav” ishte mbi 950 mijë euro. Pak më shumë, kishte qarkullim më 2011. Vlera totale ishte në shumë prej 985 mijë eurosh.

Qarkullimi ishte rritur më 2012. Ishte në vlerë prej 4 milionë e 134 mijë eurosh.Viti 2013 ishte mbyllur me humbje prej 67 mijë eurosh. Ishin bartur rreth mbi 4 milionë euro të vitit paraprak, 2012. Bartja e njëjtë kishte ndodhur edhe më 2014. Ky vit kishte gjeneruar vetëm 96 mijë e 858 euro të hyra të reja.

Po ashtu edhe më 2015 kishte ndodhur e njëjta. Kishte ndodhur bartje prej 4 milionë eurosh dhe kompania kishte pasur të hyra vetëm prej 462 mijë eurosh. Ndërsa më 2016 të hyrat ishin në vlerë prej 31 mijë eurosh, plus bartja prej mbi 4 milionë eurosh që është bërë që nga viti 2012.

Por, këto shifra nuk paraqesin ndonjë problem të madh për biznesmenin Valmir Krasniqi.Në maj të këtij viti, pati thënë për Insajderin se natyra e projektit “Borea”, dallon nga investimet tjera.

Die Familie findet also keinen Job im Kosovo, geht zur Medinzinischen Behandlung nach Frankreich, das Asyl wird abgelehnt, also reist man nach Deutschland. Super Betrüger und normal, im NATO Verbrecher Staat Kosovo, der von Frank Walter Steinmeier geschaffen wurde, mit dem Gangster Frank Wisner.

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/wp-content/uploads/2016/03/DWN-Kosovo-600x400.jpg

Foto mit Martin Schulz, dem Ober Guro der Schleuser nach Deutschland und Mafia Patrone auch schon vor über 10 Jahren im Visa Skandal: SPD natürlich

Der kosovarische Premier Isa Mustafa hat Medieninformationen bestätigt, wonach sein Bruder im vergangenen Jahr um Asyl in Deutschland angesucht hat. Auf seiner Facebook-Seite schrieb Mustafa am Sonntag, seine Familie und sein Bruder Ragip hätten ihn darüber informiert, dass er Asyl beantragt habe, um wegen einer „schwierigen Krankheit“ behandelt zu werden, die im Kosovo nicht geheilt werden könne.

Außer seinem Bruder Ragip hätten auch seine Neffen und Nichten versucht, über Ungarn nach Deutschland auszuwandern. Sie seien aber abgeschoben und in das Kosovo zurückgebracht worden.

http://diepresse.com/home/politik

Die kosovarische Internetseite Insajderi.com hatte am Samstag berichtet, Ragip Mustafa sei über Serbien und Ungarn nach Frankreich gereist. Dort sei sein Asylgesuch abgelehnt worden, woraufhin er sich nach Deutschland begeben und dort am 24. Juni in Rheinland-Pfalz einen Asylantrag gestellt habe – wenige Tage, bevor Bundeskanzlerin Angela Merkel (CDU) seinen Bruder in Berlin empfing.

Kroatia, Montenegro: Sekuestrimi i 2.3 tonëve drogë në Itali, policia shqiptare jep detaje të reja

 

 

VIDEO-FOTO/ Sekuestrimi i 2.3 tonëve drogë në Itali, policia shqiptare jep detaje të reja

VIDEO-FOTO/ Sekuestrimi i 2.3 tonëve drogë në Itali, policia shqiptare jep detaje të reja

12:50, 02/09/2017

Policia shqiptare ka dhënë disa detaje në lidhje me sasinë e drogës prej më shumë se 2.3 tonës kanabis të sekuestruar gjatë natës në Itali.

Në lidhje me një sasi prej 2322 kg lënde narkotike të sekuestruar nga GdF në zonën e San Benedetos, Itali, policia shqiptare thotë se gomonia oqeanike ka mundur të shkarkojë në breg të detit lëndën narkotike dhe është larguar  në ujërat detare mes Kroacisë dhe Malit te Zi duke i shpëtuar ndjekjes së skuadrave të Guardia di Financas (GDF).

Skuadrat e GdF në afërsi të bregut  në zonën e San Benedetos  kanë sekuestruar lëndën narkotike të hedhur nga gomonia në një  sasi prej 2322 kg e dyshuar marjuanë dhe 625 litra benzinë, si  dhe kanë arrestuar dy persona të cilët ishin me një furgon  gati për të transportuar lëndën narkotike, konkretisht: shtetasi shqiptar rezident në Itali, K. D., 24 vjeç  dhe shtetasi italian R. A., 63 vjeç.

Vijojnë hetimet e përbashkëta Itali -Kroaci-Mal i Zi dhe Shqipëri, ku ka një shkëmbim intensiv të informacioneve me policine italiane dhe Guardia di Finanza per hetimin e rastit, por nuk ka elemente që lidhin këtë rast trafikimi me Shqipërinë.

Gomonia ka mundur t’i shpëtojë ndjekjes që ka zgjatur disa orë derisa ka humbur gjurmët në ujërat mes Kroacisë dhe Malit të Zi

Vijon kontrolli në det për gjetien e gomones dhe arrestimin e trafikantëve.

/SYRI.net

1 / 5

Lexo edhe:

die Edi Rama Mafia in Tradition: Landraub der Süd Albanischen Küste um Himari

Die TAZ, über das Verbrecher Imperium des Landraubes, der Justiz Sabotage und der Geldwäsche mit Pellum Petritaj, Samir Mane und Kollegen
Identisch in Nord Albanien, mit Sait Fishta, wo der Langzeit Kriminelle Edi Rama, seine erste Konferenz hielt in beschlagnahmten illegalen Appartment Blocks, wo erneut Kuesten Waelder abgeholzt wurden. Altes Edi Rama System: Erste informelle Kabinetts Sitzung in Velipolje, in den illegalen Appartments Blocks der „Sait Fishta“ Mafia

Grundlage des Deutschen TAZ Artikels, ist der Super Skandal, wo 334 Hektar Küsten Land gestohlen wurden, in den Archiven dann ausgetaucht wurden, verkauft wurden.

Fidel Ylli, Vlore Gangster der PS, AbgeordneterSchlüssel Figur: . welcher die meisten kriminellen Verkäufe unterschrieb
Pullumb Petritaj,, der Ex-Chef der Repubilikanischen Partei des Sabri Godo, Fatmir Mediu, einer reinen Verbrecher Partei, eng verbunden mit dem US Botschafter Josef Limprecht.

Edi Rama’s, Wahlkampf Leiter: alt SP Mafia Familie: des Sadri Abazi, darf illegal in Tirana bauen

EU Partner im Betrug:

http://www.esiweb.org/balkanexpress/images/albania/samirmane.jpg

Samir Mane: BALFIN Group mit immensen Kredit Verbindlichkeiten

Ramadan Troci, dessen Familie auch bekannt ist, als Notar gefälschte Dokumente rund um Grundstücke und Testamente zu erstellen. 2016, verweigerte der Präsident Bujar Nishani die Entlassung des Ramadan Troci. Er gehört direkt zu Gross Verbrecher Kartellen von Arenc Çela, undi Maksim Çelës, Lushnje Bande von Aldo Bare.

Ramadan Troci
Ramadan Troci, hoher Staatsanwalt,dessen Entlassung der Mafia Präsident Bujar Nishani verweigerte.

http://news.albania.de/wp-content/uploads/2013/09/PICT0172.jpg

Krenar Troci (Durres) (als Fälscher von Testamenten, Grundstücks Urkunden bekannt. , erhielt seine Notar Lizenz ca. 2014 von Bujar Nishani zurück, Ilir Troci ist heute Direktor der Bau Polizei n Vlore. Die normale Familien Mafia, welche den Staat übernahm, wo der GEneralstaatsanwalt, schon die Entalssung von Ramadan Troci beantragte.

Der hohe Staatsanwalt Ramadan Troci, wird direkt von dem entlassenen Justizpolizei Beamter: Arben Jorgaqi, beschuldigt, der eine leere Vermögenserklärung beim Präsidenten Bujar Nishani abgab, was allein schon ein Skandal ist. Der in der TAZ beschriebene Skandal war in 2007

Arben Jorgaqi

SPECIAL REPORT/ “Himara”, Greek Foreign Ministry: It seems that for Tirana, the violation of the rights of minorities is more important than EU integration

SPECIAL REPORT/ “Himara”, Greek Foreign Ministry: It seems that for Tirana, the violation of the rights of minorities is more important than EU integration

The Greek Foreign Ministry slams Albanian authorities: You must work for EU integration and not violate the rights of the Greek minority. The head of UHRP denounces police siege. President of the Association for the Protection of Traders and Market of Albania says that properties are being occupied. IBNA discovers details on the report of the High State Audit, the urban plan is being applied without a decision by the municipality. The Municipality Council convenes , not in Himara, but in Kuç, 140 km away (!) Residents react, this is what’s happening with our properties

Tirana-Himara-31 August 2017  Greek diplomacy issues a direct warning for Tirana, while saying that Albanian authorities are more interested on violating the rights of a minority rather than be committed for the integration of the country in the European Union.

The spokesman of the Greek Foreign Ministry, Alexandros Gennimatas issued a reaction today by answering to the journalists’ question in relation to the decision of local authorities in Himara to occupy the lands and destroy several properties belonging to the residents, as part of a new urban planning which was approved by Himara Municipality Council.

“It seems that Albanian authorities are more interested on violating the rights of the Greek minority, rather than the country’s European path”, Mr. Gennimatas declared.

Business community very concerned, accusations against the media

The reaction of the Greek Foreign Ministry follows the concerns recently expressed by citizens of Himara on what they consider to be a flagrant violation of the rights of land owners and property owners in Himara.

Nikollaq Neranxi, President of the Association for the Protection of Traders and Market of Albania, former MP of the Socialist Movement for Integration, warns that what’s happening in Himara is a clear occupation of their properties.

“The people of Himara, these wise people who never claimed the things that belong to others and who have sweated to earn every penny that they have. History shows that this community has fought against sea pirates to defend the land and their identity. We are not moving from our land”, Mr. Neranxi says.

The former MP of the Socialist Movement for Integration, renowned businessman of dried fruits and spices, is also critical against some media in Albania, which according to him, are attacking people of Himara who have properties. According to Neranxi, this is being done by journalists who are paid by the government and who want to benefit properties in Himara.

“Some journalists have been put at the service of those who are occupying the properties of the people of Himara, making up all sorts of dirty things. My credible sources tell me that they have been promised parts of the construction that will be made in Himara, once we are robbed of our properties and once we are evicted from our land. They are only dreaming in broad daylight about this”, Mr. Neranxi says.

The delayed meeting is displaced 140 km away

The meeting of the Municipality Council was held in a bar in Himara five days ago and not in the offices of the Municipality of Himara. A number of residents went to that bar to participate in the meeting, but they were not allowed by police forces.

Under these circumstances, the meeting failed. But, it was held yesterday (30.08) in the village of Kuç, in Vlora, around 140 km away from Himara (!)

Several resident of Himara managed to go there, but they were not allowed by police. The meeting ended with the approval of the new urban planning.

Unity for Human Rights Party said that this meeting was being held under siege. “Himara Municipality Council convenes in circumstances of a police state”, said the leader of this party and MP, Vangjel Dule.

HSA identifies criminal violations

Several months ago, an inspection made by High State Audit identified several violations such as the procedure of the approval of the new urban planning. HSA found that works had started with the new promenade, but without having any decision of Himara Municipality Council. This was a criminal violation, HSA found.

Even yesterday’s meeting was held to adjust, despite the delay, the violation identified by HSA. The new urban planning, as never before, was voted by all three main opposing political forces, SP, DP and SMI.

Some say that  the approval of this plan gives way to investments amounting to millions of euros by Albanian and foreign businessmen, who have ties with these political forces.

Why has this situation been created?

IBNA’s and Albanian Free Press’ correspondent in Himara, reports following the testimonies collected from the residents of the area. They explain why some of them risk facing illegal action.

Residents say that some of them live in homes inherited for 200 years. They also have lands inherited from the same period. But, unfortunately, the majority of these properties have no ownership title. And they are not to blame for this. Many years ago, the Property Register Office in Delvina, where the documents relating to the properties of Himara were, was entirely burned.

This led to many properties to remain without a certificate.

According to residents, this situation is being exploited by central and local authorities in the country. They are implementing a master plan which doesn’t require compensation of many families who may be affected by the new urban planning, as they have no property titles.

Hector, 48 years of age from Himara comments the situation as follows: “If we refer to the ones who have built in the past 27 years, then that’s fine. They have built on state owned lands. But to consider us illegal, us, who have been in these lands for the past 200 years and have inherited them generation after generation and have no certificates, for which we are not to blame as the offices were burned, it’s absurd and unacceptable”.

Vasili, another man from Himara, around 63 years of age, is desperate in this situation. He warns that the state must be careful because what is happening may precipitate.

“We have been in these lands for centuries. They are ours. They can forget about evicting us and building here in our lands”. /ibna/

Einfach peinlich was Edi Rama mit seinen Gangstern macht. Uralte Verbrecher Kartelle von Ilir Meta, Salih Berisha, Edi Rama mit Damian Gjiknuri, Fidel Ylli, Vlore Gangster der PS, Abgeordneter, Pullumb Petritaj, oder Klement Balili, Rigel Balili wünschen keine Änderung und die Millionen erhält man trotzdem  von Kriminellen ausl. Organisationen wie EBRD, KfW, Weltbank und korrupten Botschaftern.

EU, KfW, Edi Rama Mafia, welche Milliarden mit Grundstücks Betrug und Diebstahl vernichten: „Green Coast“, Pellum Petritaj, Samir Mane, EUROCoL Sh.P.K.,Edi Rama,

Timesharing Projekte: “Green Coast Luxury Resort”: ein neues Modell des Samir Mane

Er residiert mit Luxus Villa auf gestohlenen Grundstück in Vlore. Am 7.3.2014 gabe es die Skandal Genehmigung der Regierung mit Edi Rama, für das Verbrecher Syndikat, wo nicht einmal Grundstücks Urkunden vorlagen, aber bereist Morde und Serien von Gerichts Vorgängen. Die Staatsaufsicht SAI, übergab die Dokumentation des Verbrechens direkt an die Generalstaatsanwaltschaft, wo die Grundstücke schon vor Monaten beschlagnahmt wurden, sich inzwischen sogar auf über 314 Hektar Land beziehen, eine Gruppe da sehr aktiv war, seit 25 Jahren. Das Green Coast Projekt sind 183,5 Hektar, mit den üblichen enormen Umwelt Schäden.

Greem Coast Sh.P.K. http://www.greencoast.al
Unterschrift: Premierminister Edi Rama
7.03.2014 Eglatina Gjermini 183.500 qm

A Super Skandal: A judge gunned down in Tirana

A judge gunned down in Tirana

A judge gunned down in Tirana
Police talks about domestic crime, former husband suspected of the murderIn Tirana, a judge remained dead today after she was shot with a fire arm.

The murder took place while the late judge, Fildes Kasemi (Hafizi), 39 years of age, was entering her car.

A person approached her car and shot the 39 year old woman, by causing her serious wounds.

Police reached the scene and from the evidence collected so far, they have identified the former husband of the late judge, Fadil Kasemi, 53 years of age as the perpetrator.

IBNA brings you photos of the suspect and the victim and images from the crime scene. The woman was a judge in the Court of Shkodra.

There are suspicions that the two had constant rows with each other. The inquiry discovered that the suspect had attempted to kill the 39 year old woman in previous occasions too.

This is the first time that a woman judge is killed in Albania. /ibna/

Neuer Justiz Skandal: Ermordung der Richterin Fildese Hafizi in Tirana