Wenn man absurd wird: bei Recep Erodogan und die „Werte“ der Angela Merkel

Die „Werte“ der Angela Merkel.Früher hatte man kompetende Leute, welche hinter den Kulissen Alles verhandelten

Italien ist gegen die Familie des Recep Erdogan vorgegangen, hat Ermittlungen auch wegen Geldwäsche und Öl Geschäfte mit Terroristen in Syrien gegen Bilal Erdogan begonnen. Darauf verliess, Bilal Erdogan Italien, wo seine Familie einen Wohnsitz hatte. Bilal Erdogan ist direkter Partner des Bin Laden Finanzier Yassin Kadi. Erdogan ist ein illegaler Staatspräsident, weil sein Uni Diplom total gefälscht ist, denn die Uni gab es nicht einmal in 1983. *

Deutschland hat sich längst zum Affen gemacht, mit einer korrupten und kriminellen Aussenpolitik, wo man jeden Politiker kaufen kann.

Bei Terroristen Financier wieder einmal, direkt von Yassin Kadi (Offizieller Bin Laden Financier auch im Balkan, für Recep Erdogan usw.) wie bewiesen und bekannt finanziert ist Recep Erdogan und Geschäftspartner von Bilal Erdogan.

Da muss natürlich erneut Angela Merkel dabei sein. Verblödungs TV PR Show, wo man sich auch noch vorführen lässt. Undenkbar, als es noch eine Aussenpolitik von Deutschland gab.

Nachdem sich Angela Merkel im Zuge der Flüchtlingskrise an Erdogan annäherte und es schließlich gelang einen Flüchtlingsdeal auszuhandeln, scheint es jetzt zu kriseln. So vermeidet der türkische Präsident offensichtlich bereits den Blick der Kanzlerin und kanzelt sie öffentlich ab.

 

Er schaut ihr nicht mehr in die Augen! Krise bei Erdogan und Merkel?

„Niemand weiß heute, was ein Clown überhaupt ist“

SZ-Magazin

Weil wir der Politclowns in Amt und Würden überdrüssig sind, haben wir drei echte Clowns nach den Geheimnissen ihrer Zunft gefragt. Es wurde ein komisches Gespräch. Von Simona Dürnberg, Lars Reichardt und Susanne Schneider mehr… SZ-Magazin

 • Merkel in der Türkei: Die gezähmte Kanzlerin

  Der Flüchtlingsdeal überschattet das deutsch-türkische Verhältnis und verhindert eine klare Haltung der Bundesregierung – Ein Kommentar

  • Gerrit Wustmann
  • By Andrew Cochran

   İşte yasadışı ortaklığın belgesi

   Yassin Kadi, der Bin Laden Financier und bis Oktober 2013 auf der Internationalen Terroristen Liste.

   Er bestach vor Jahren Erdogan und seinen Adviser: Cuneyd Zapsu, welche jede Geldsumme von ihm erhalten. Yassin Kadi, ist ganz offiziell auch der Financier der Terroristen Organisation: Hamas und 2 Millionen $, wurden in der Türkei 2005-2007 entgültig beschlagnahmt: Cuneyd Zapsu, Chef Adviser von Recep Erdogan, sprich Schmier Geld Sammler und Organisatar, steht seit 1997 bereits auf der Lohn Liste von Yassin Kadi. Kabinetts Chef, Chef Adviser ist die übliche Position, für Erpressung, Bestechung und Geld Ablieferung beim Ministerpräsidenten.

   Ein echtes Problem, die Verbrecher Kaste in Berlin, wenn man nur mit Profi Kriminellen wie Hillary Clinton zusammen arbeiten will.

   BOOM: HILLARY CLINTON Transfers $1.8 Billion to QATAR Central Bank „STUNNING“ Western Bankers !
   https://www.youtube.com/watch?v=ZcdLjFA0Lmg

   oder mit Terroristen

   Die Scheinheiligkeit deutscher Politiker

   Merkel ist zu Besuch bei ihrem vermeintlichen Retter in der Not, respektive aus den Folgen der von ihr selbst verschuldeten Flüchtlingskrise, Recep Tayyip Erdogan, offizielle Bezeichnung »Präsident der Türkischen Republik«. De facto ist er jedoch Alleinherrscher, der einen angeblichen Putschversuch im letzten Sommer dazu genutzt hat, basierende Elemente der Demokratie außer Kraft zu setzen, die […]

   <

   Reforma në drejtësi përplas ambasadorin Lu me kryeprokurorin Llalla (i përditësuar)

   Lajm2 Feb 2017

   Reforma në drejtësi përplas ambasadorin Lu me kryeprokurorin Llalla (i përditësuar)

   Ambasadori amerikan, Donald Lu denoncoi kryeprokurorin Adriatik Llalla si “armik” të reformës në drejtësi, ndërsa mori si përgjigje akuza të ashpra për shantazh dhe presion ndaj institucionit të Prokurorisë.

   Autor:Gjergj Erebara BIRN Tiranë

   Printo

   Ambasadori i ri Amerikan në Tiranë, Donald Lu, duke folur gjatë konferencës së parë për shtyp në Shqipëri | Foto nga : Adnan Beci/LSA

   Ambasadori i ri Amerikan në Tiranë, Donald Lu, duke folur gjatë konferencës së parë për shtyp në Shqipëri | Foto nga : Adnan Beci/LSA

   Ambasadori Donald Lu lëshoi një deklaratë tjetër të fortë në kuadër të Reformës në Drejtësi duke shënjestruar kryeprokurorin Adriatik Llalla si  një nga kundërshtarët e reformës.

   Duke folur në një konferencë të titulluar “Ne populli: Pjesëmarrja Qytetare dhe Demokracia e Drejtpërdrejtë”, organizuar nga KRIIK Albania dhe Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë që po zhvillohet sot në Tiranë, Lu deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla duket se ka shkelur kushtetutën e re të vendit që u miratua vitin e kaluar pasi në procedurën e përzgjedhjes së anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, dërgoi për short tre kandidatë për tre poste, efektivisht duke paracaktuar fituesit.

   “Prokurori i Përgjithshëm është kundër reformës në drejtësi. Për më shumë se 18 muaj ka folur kundër reformës”, deklaroi Lu.

   “Populli shqiptar duhet t’i tregojë këtyre njerëzve të fuqishëm që po vëzhgon. Partnerët ndërkombëtarë do mbështesin përpjekjet e tyre”, shtoi ambasadori.

   Pas akuzave të drejtpërdrejta të ambasadorit të SHBA-së, Prokuroria e Përgjithshme u përgjigj me një deklaratë për shtyp, duke e cilësuar fjalën e Lu si  “sulm të hapur, të paprecedentë dhe jo-diplomatik”.

   Prokuroria e Përgjithshme e akuzoi ambasadorin Lu se po ushtronte shantazh ndaj institucionit për mbyllje hetimesh, përmes vendimit për heqjen e vizave ndaj disa prokurorëve. Ajo hodhi poshtë akuzat se po pengon reformën për drejtësi, por shtoi se Kushtetuta e Shqipërisë ka shumë paqartësi, “të cilat kanë shkaktuar kaos institucional të papranueshëm”.

   “Prokuroria e Përgjithshme i bën të qartë zotit Lu se, nëse është mësuar të jetë zot në ambjentet e politikës shqiptare, këtë nuk mund ta realizojë me institucionin e Prokurorisë,” thuhet në deklaratën e Prokurorisë së Përgjithshme.

   “Këto presione të Ambasadorit Amerikan në Tiranë janë tipike sorosiane, të cilat kërkojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të zhvlerësojnë institucionet,” shtohet aty.

   Përplasja e hapur mes ambasadorit Donald Lu dhe prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla erdhi pas përpjekjeve të Prokurorisë për të bllokuar serverin e Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive si dhe pas shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

   Prokuroria urdhëroi nëntorin e kaluar bllokimin e arkivës së ILDKPKI pasi hapi hetime me nismë të vet kundër kreut të këtij institucioni Shkëlqim Ganaj me argumentin se ka dyshime që ky i fundit ka shkelur ligjin pasi nuk ka hetuar në mënyrë administrative rastet e dyshuara të konfiktit të interesit të disa deputetëve që kanë kryer marrëdhënie biznesi me shtetin.

   Ndërhyrja e pazakontë e Prokurorisë dhe kërkesa për të bllokuar të gjithë arkivën fizike dhe elektronike të ILDKPKI-së u pa si një përpjekje për të bllokuar përdorimin e kësaj arkive në procesin e pritshëm të vetingut. Arkiva e ILDKPKI mbart mijëra deklarata vjetore të pasurive dhe të të ardhurave që gjykatësit dhe prokurorët kanë plotësuar çdo vit që nga viti 2004. Kjo arkivë do të jetë një nga burimet kryesore të vendimmarrjes së komisionit të vetingut për të parë pastërtinë e figurës së gjykatësve dhe prokurorëve.

   “Në nëntor dhe dhjetor prokurorët u përpoqën dhe dështuan të sekuestronin serverin e kopjuterët e ILDKPI, të cilat janë thelbësore për vetingun”, deklaroi Lu.

   Pas urdhërave të sekuestrove të prokurorisë, ILDKPKI iu drejtua gjykatave të cilat e rrëzuan Prokurorinë me argumentimin se në rast hetimi ndaj Ganajt, prokuroria mund të bllokojë dhe sekuestrojë vetëm deklaratat e zyrtarëve të rasteve të dyshuara për konflikt interesi por jo të gjithë arkivën.

   Procesi i Vetingut pritet të nisë fillimisht me drejtuesit e institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat do të zëvendësojnë Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Pastërtia e drejtuesve të rinj të drejtësisë është me rëndësi kyçe pasi pikërisht këta do të jenë përgjegjës për funksionimin e sistemit në gjeneratën e ardhshme.
   https://www.reporter.al/ambasadori-lu-denoncon-kryeprokurorin-adriatik-llalla-si-armik-te-reformes-ne-drejtesi/

   “Vajza e kryeprokurorit Llalla, e krimbur nga luksi i shfrenuar dhe pervers” (FOTO)

   Postuar: 01/08/2016 – 09:21

   “Lebetitëse/Vajza e kryeprokurorit Adriatik Llalla e krimbur nga luksi i shfrenuar dhe pervers!”

   Kështu shkruan gazetari Bledi Mane në “Facebook” duke publikuar edhe fotot e vajzës së Llallës, Eni Llallës, e cila sipas tij, bën një jetë të shfrenuar luksoze dhe perverse gjithashtu.

   Nëse dikush mënon se vetëm djali i ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Erik fullani do të fshinte djersët me 500 euroshe, gaboheni. Shikoni luksin në të cilën jeton vajza e Lallës, e cila është vetëm 17 vjeç. Fotot flasin qartë!………………………….http://durreslajm.com/lifestyle/%E2%80%9Cvajza-e-kryeprokurorit-llalla-e-krimbur-nga-luksi-i-shfrenuar-dhe-pervers%E2%80%9D-foto

   http://durreslajm.com/sites/default/files/artikuj/13920834_1017603094956309_2917641931067019387_n.jpg

   Milano

   Mafia Government Albania: US Embassy, Albanian Prosecutor Row Over Judicial Reform

   Edi Rama Mafia

    

   Albanian Minister Says Attacking Corruption Got Him Fired

   The doughter of Adriatic LLalla: Eni Llalla, 17 ten years old

   U.S. Embassy Statement (January 26, 2017)
   U.S. Embassy Statement (January 26, 2017)

   T‎he U.S. Embassy has revoked the non-immigrant visas of several Albanian judges and prosecutors after determining that the officials no longer qualify for these visas. Because visa records are confidential under U.S. law, we cannot comment on individual cases. The U.S. Embassy took this action in advance of the upcoming vetting process that will assess certain officials’ ties to corruption and in response to a case involving the flagrant abuse of an official visa by a senior prosecutor and his spouse, leading to a revocation of their visas.

   US Embassy, Albanian Prosecutor Row Over Judicial Reform

   After the US ambassador accused Albania’s prosecutor general of undermining judicial reforms, the prosecutor has written to the president, claiming the diplomat threatened him.

   Fatjona Mejdini
   BIRN

   Tirana

   US ambassador to Tirana, Donald Lu speaking on Thursday about judicial reform. Photo: LSA

   As Albania starts an important process of vetting judges and prosecutors and sets up new justice institutions, the US ambassador to Tirana, Donal Lu, and the General Prosecutor, Adriatik Llalla, have exchanged heated accusations about judicial reform.

   „We are seeing powerful people trying to keep their control over judges and prosecutors, the General Prosecutor is an example. He has over more than 18 months loudly talked against the judicial reform,“ Lu said on Thursday publicly accusing Llalla of trying to impede the judicial reform.

   According to Lu, Llalla tried to block the server of the high Inspectorate of Assets Declaration, ILDKPKI, which is considered vital for the vetting process of around 800 judges and prosecutors.

   He also condemned Llalla’s attitude to the formation of the Judicial Appointments Council, a now body that is going to decide judges and prosecutors.

   „The Constitutional Court, the High Court, and the High Council of Justice each submitted longer lists of qualified persons for their positions on the Council.  By contrast, the Prosecutor General chose the three prosecutorial positions himself by sending a list with only three names – selected with no transparency – to fill three vacancies,“ Lu said.

   Llalla has already written to President Bujar Nishani and the chairman of parliament, Ilir Meta, complaining about the ambassador’s conduct.

   The letter, which was also distributed to the media on Thursday, came after Lu publicly accused Llalla of trying to impede the judicial reform.

   In the letter, Llalla claims to have been personally and professionally threatened by the ambassador because of his stance over the judicial reforms.

   “In official and unofficial communications, Ambassador Lu has made it clear to Prosecutor Llalla that if he will not publicly support the changes to the law, it will result in personal and institutional consequences,” the letter reads.

   “Ambassador Lu has also more than once pressured the General Prosecutor not to continue investigations into some companies, which it is suspected have breached Albanian laws,” it continues.

   Ambassador Lu and the EU ambassador in Tirana, Romana Vlahutin, have been the strongest voices among the international community in supporting the judicial reform since its beginning more than a year ago.

   The US embassy has made frank accusations abut the extent of corruption within the present judicial system and has offered its expertise for the building of the new justice institutions.

   – See more at: http://www.balkaninsight.com/en/article/us-embassy-and-albanian-prosecutor-exchange-strong-accusations-02-02-2017

   EU MEP: So called ‚albanian platform‘ drafted by Rama is unacceptable for EU
   Macedonia
   Friday, 03 February 2017