Mafia: ujërat e zeza: Currilla – Durres: Mafia: Edi Rama – Natasho Paco – Vangjush Dako

Die Sinnlosigkeit, Albanischer Institutionen, Ministerien, Bau- und Staatspolizei, Justiz wird erneut deutlich, wo vor Jahren ein „State Capture“ stattgefunden hat. Die Verbrecher Drehscheiben, rund um 400 % Drogen Export Steigerung müssen forciert werden, als einziges Wirtschafts Modell, der Fatos Nano Drug Allegations

Alle wichtigen Verantwortlichen auch der Nationalen Grundstücks Agentur, der Bau- und Staatspolizei in Durres werden schriftlich informiert und der erneute illegale Bau, der Natasho Paco angezeigt, registiert und NIchts geschieht.

http://www.ishull.com/wp-content/uploads/2016/06/1-1.jpg

Verantwortliche Verbrecher Polizei Chef in Durres: Ervin Hasrama (Ervin Hasrama është emëruar Shef i Komisariatit të Policisë Durrës) und

Dallendyshe Bici Dallëndyshe Bici: Direktorin der Staatlichen Grundstücks Überwachung: und Bau Polizei
Die Ex-Präfektin von Durres, aus dem Gangster Syndikat des Fatos Nano: Natasho Paco, spielt eine wichtige Rolle, im Verbrecher Syndikat des Edi Rama, auch für die Wahlen in 2017.

Edi Rama: Durres – Wahlkampf Leiterin „Natasho Paco“ eine langzeit Kriminelle schon als Präfektin

cver

Plazhi i Çorbës!!!

FEATURE/

“Gjithë jetën time, që kalama jam larë këtu në Currila. Vazhdoj ta bëj edhe sot, por ndryshe nga dikur, për verë vetëm një copë rëre na kanë lënë sepse pjesën tjetër e ka zaptuar privati”, thotë Xh. R., duke vazhduar të lidh çadrën mbi biçikletë.

Ashtu si dikur, deti këtu mundohet ende të tregojë se kush dominon, duke avancuar në drejtim të tokës, dhe si për t’i mbajtur ison, edhe kodra vijon të rrëshqasë çdo vit.

Plazhi i Currilave në qytetin e Durrësit, është simbol i vendit ku pushonin durrsakët dhe në një pjesë të tij sipërfaqja tokësore është shtuar nga dora e njeriut.

Sot aty ngrihet një numër i lartë lokalesh, një pjesë e të cilave ofrojnë plazh privat përgjatë sezonit turistik.

Situatë e njëjtë me atë që shëmbëllen prej vitesh në të gjithë bregdetin shqiptar.

Pasi morën titullin pronar mbi një “truall” që përbën vijën bregdetare, u ngritën bare dhe restorante me tavolina dhe karrige luksoze, që për tu harmonizuar me natyrën, edhe ujërat e zeza i derdhin në det.

Edhe këtë verë këto biznese vijuan me shtimin e tokës kundrejt detit, me beton, rërë, inerte, e çfarë t’ju vinte për mbarë.

Si e shihje një javë “vijën bregdetare”, nuk e shihje javën tjetër. Këtë lajm të gëzueshëm që në vendin tonë punohet, e ndamë edhe me institucionet përgjegjëse, që edhe po t’i zinte vapa dhe të zbatonin ligjin, do t’i freskonte fakti që drejtuesit e tyre janë pronarët e këtyre lokaleve.

Pa u ngutur këto ofrues shërbimesh e nisën punën që para sezonit turistik, ku dikush me beton, një jetër me hekur, e një tjetër me rërë, nisën të rithurnin hapësirën e tyre në “xhunglën” e Currilave.

Epidemia e “xhunglës” ka vite që është përhapur në bregdetin shqiptar, simptoma të së cilës janë argjinaturat prej guri të ndërtuara në zonën e Golemit, pallatet dhe resortet buzë bregdetit të Vlorës dhe Sarandës, që duket sikur një ditë do të zhyten me palosje në ujë.

Lokali i paraqitur më poshtë, është evidentuar nga Ishull.com se ka nisur ta mbush hapësirën para tij që në muajin mars. Dhe në fund për të shkuar në shezlongët e këtij subjekti, të pret një tapet i blertë, pasi e kuqja doli nga moda që pas tapetit të këndit të lojërave tek Liqeni Artificial.

Në databazën e Agjencisë Kombëtare të Bregdetit figuroi se ky biznes ishte evidentuar dhe raportuar. Sezonit i erdhi fundi dhe ndonjë institucion shtetëror tani mund të shkoj dhe të gjej vetëm gjurmët e shezlongëve.

Njëkohësisht një tjetër subjekt privat kishte abuzuar me lejen e marrë për rikosntruksionin e objektit, duke ndërtuar pa leje. Që nga institucionet që operojnë brenda Kryeministrisë dhe deri tek inspektoriatet vendore u vunë në dijeni nga Ishull.com, por fundja ligji zbatohet për të vdekshmit e zakonshëm.

Pranë një lavazhi, ku makina më e lirë e parkuar aty kushton 50 mijë euro, si pa të keq hedhjes së mbeturinave në drejtim të detit ju shtua edhe një sasi dheu.

Edhe kjo “i shpëtoi” inspektorëve të institucioneve shtetërore! Faj nuk kanë! Lokalet janë futur në det dhe me patrullë këmbësore nuk mbulohet zona. Duhen edhe përforcime nga deti dhe ajri!

Diku më poshtë ishte ngritur një armaturë dhe pritej hedhja e betonit, për të përforcuar verandën e një lokali që dukesh se po rrëshqiste. Ç’faj ka deti xhanëm?! Nuk i detyroi njeri të zaptonin pikërisht këtë pjesë te bregdetit. Pak toka kishte në jug?!

Televizionet shqiptare nuk lanë t’ ishpëtonte situata këtë vit në Currila dhe zbarkuan në një lokal që i ka hipur kodrës në kurriz dhe me një tub drejtuar nga deti derdh ujëra të zeza pa kursim.

Fatmirësisht ishte emision mode dhe jo investigativ!

0007

Krahasimi i këtyre dy fotove paraqet shtimin e tokës në drejtim të detit, që është bërë ndër vite në këtë truall, që përdoret për parking privat

Teksa një pakicë të moshuarish janë ngjeshur në “plazhin publik” të Currilave, në ujë ishte krijuar një hapësirë e mbyllur.

Disa topa plastikë, të lidhur me njëri-tjetrin, qëndronin pezull mbi det dhe kufizonin pjesën e “ujit publik me atë privat”.

Megjithatë edhe pak ditë, dhe mediat do të rreshtohen para asaj që u ngrit me urdhërin e kryeministrit të vendit, lëshuar në muajin mars, për planin e masave dhe ngritjen e Task-Forcës për menaxhimin e sezonit turistik veror.

Shifra do të paraqiten, por ama askush nuk do të përgjigjet se përse nuk u ndërprenë derdhjet e ujërave të zeza, që Ishull.com i ka evidentuar më herët dhe që kjo Task-Forcë kishte për detyrë t’i eliminonte.

Ndërsa për situatën në Currila as kryeministri nuk ka pse të zhgënjehet, pasi më 30 tetor 2014, pas nisjes së një aksioni masiv për shembjen e objekteve pa leje, u bë e ditur  se në ditët në vijim aksioni do të përfshinte edhe zonën turistike të Currilave, ku janë ngritur shumë objekte me leje provizore.

Tashmë edhe Google dhe Youtube njeh një fjalë kyçe të re për plazhin e Currilave, MAFIA.

“Ne jemi kot dhe nuk na pyet njeri. Sa herë jemi ankuar, por askush nuk na ka dëgjuar”, shprehet 60-vjeçari pasi e ka shtrënguar fort çadrën mbi biçikletë dhe nisi të pedalonte ngadalë.

 

EU System: Jugendarbeitslosigkeit in Griechenland bleibt bei 50 Prozent

Wenn Alles korrumpiert ist, durch EU und Berliner Mafia:

Jugendarbeitslosigkeit in Griechenland bleibt bei 50 Prozent

17. September 2016 / Aufrufe: 208 Keine Kommentare

In Griechenland bleibt nach wie vor rund die Hälfte aller jungen Leute ohne Arbeit und die Anzahl der Langzeitarbeitslosen beträgt über 800000.

Die Angaben der griechischen Statistikbehörde ELSTAT für das 2. Quartal 2016 zeigen, dass in Griechenland die Hälfte der jungen Leute im Alter von bis zu einschließlich 24 Jahren ohne Arbeit bleiben. In einer misslichen Lage befinden sich aber auch den Frauen, während insgesamt rund 803.000 Personen länger als 12 Monate arbeitslos sind!

Allgemein gesehen sank die Arbeitslosenquote in Griechenland im 2. Quartal dieses Jahres auf 23,1%, gegenüber 24,9% im 1. Quartal 2016 und 24,6% im 2. Quartal 2015, womit die Zahl der (registrierten!) Arbeitslosen sich auf insgesamt 1.112.075 belief.
Gesamten Artikel lesen »

Dodik’s referendum – opening Pandora’s box in the Balkans?

BiH 2016 local election:

Dodik’s referendum – opening Pandora’s box in the Balkans?”

 

Bosnia and Herzegovina will hold local election on 2 October 2016. There are 3,345,486 registered voters in the country. The number of voters who will vote by post at the forthcoming election has significantly increased to 65,111. About 30,000 candidates are competing for the positions in the future local government. Altogether 2,835 councillors will be elected, of which 1,687 in the Federation of  Bosnia and Herzegovina (FBiH), 1,117 in Republika Srpska (RS) and 31 in the Brčko District, as well as 301 city council members of which 117 in FBiH and 184 in RS, 131 mayors of municipalities and 12 mayors of cities.

 

Election will be held in all local government units with the exception of the city of Mostar where no election has been held since 2008. The greatest responsibility for the situation in Mostar lies with two leading parties: the Party of Democratic Action (SDA) and Croatian Democratic Union of BiH (HDZBiH). Despite their optimistic announcements regarding the agreement to be concluded on local elections in Mostar, the current political leadership has not reached any solution yet.

 

Local election marked by traditional political rivalries

 

The current election campaign in Bosnia and Herzegovina has been marked by traditional political rivalries.

 

As usually there are two political blocks in Republika Srpska: one coalition comprises Alliance of Independent Social Democrats (SNSD), Democratic People’s Union  (DNS) and the Socialist Party (SP), while the other one (Union for Change) is a coalition between the Serb Democratic Party (SDS), the Party of Democratic Progress  (PDP) and Democratic People’s Alliance (NDP). The Union for Change has lost much power due to collaboration between PDP leader and Serb Member of BiH Presidency Mladen Ivanić and SNSD leader and President of Republika Srpska Milorad Dodik. With PDP rapidly losing support among the electorate, Ivanić is using inappropriate rhetoric that creates further tensions in BiH in order to regain some of that support. This is a classic example of “political prostitution”, which is characteristic of Ivanić.

 

The SDA-SBB coalition (SBB – Union for a Better Future) is the absolute favourite of the upcoming local election. The Social Democratic Party (SDP) is on the defensive, trying to find its place within the opposition. The Democratic Front (DF) has been trying to present itself as the opposition party and a fierce critic of the government, in which it has partly succeeded due to numerous failures made by the incumbent government. It is becoming more and more obvious that in the SDA-SBB coalition SDA will gradually take over SBB’s power. Judicial prosecution of SBB leader Fahrudin Radončić has left a heavy burden for the future of this party. Election of a new SBB leader could eventually prevent its decline and open the possibilities for the party to disengage from SDA’s patronage.

 

Election in the Brčko District will be especially interesting. Brčko has become a training ground for measuring the power of political parties in RS and FBiH. All the largest parties have announced they will hold their main election rallies in Brčko, which will further aggravate the atmosphere in the District where considerable regression has been noticed in last years. The Brčko District is an administrative unit of BiH with probably the highest number of initiated and the lowest number of completed projects.

 

HDZBiH dominates in areas with predominantly Croatian population where it will be very difficult to undermine its position.

 

Of special concern will be the forthcoming local election in Srebrenica due to the genocide committed against the Bosniaks and since a large number of voters from Serbia have been illegally added to the electoral rollof the municipality of Srebrenica. In view of the above stated and other possible malpractices in the election process and at the election it will be of grave importance to carry out monitoring in Srebrenica.

 

While the higher state level is engaged by opposing political options, the local level thrives with numerous unprincipled coalitions and a large number of independent candidates and tickets.

Dodik’s referendum – an introduction into new geopolitical changes

 

Current events in Bosnia and Herzegovina are further complicating the announced referendum in Republika Srpska scheduled for 25 September 2016, the aim of which is to annul the decision of the BiH Constitutional Court that 9 January is unconstitutional for celebrating the Day of Republika Srpska since it insults the feelings of the other two nations in the RS entity, the Bosniaks and the Croats, as it was proclaimed by only one nation, the Serbs.

 

The High Representative for Bosnia and Herzegovina (OHR) Valentin Inzko and the Peace Implementation Council (PIC) have estimated that the announced referendum on the National Day of Republika Srpska has an anti-Dayton character and threatens peace and stability in Bosnia and Herzegovina and the region.

 

Milorad Dodik is trying to force the Constitutional Court to revoke its decision or to revise its judgement. This is clearly a case of legal nonsense, since judgements of the Constitutional Court can not be not subject to revision – by submitting itself to revision the Constitutional Court would actually abolish itself, which is obviously Dodik’s goal.

 

In his public appearances Dodik has been wise enough to stress that in Bosnia and Herzegovina decisions should be adopted with the consensus of all the three nations, while the decision on 9 January was only made by the representatives of one nation – the Serbs. The solution for this crisis would be to involve all the three nations, Serbs, Bosniaks and Croats, in the decision-making on the National Day of Republika Srpska. However, it is obvious that Dodik lacks the democratic capacity, so he uses the instrumentalist approach and manipulates the feelings of his fellow Serbs in order to realise his one and only goal – to remain in power.

 

Russia is strongly involved in the referendum situation in RS, and Serbia has also shown certain pretensions, although Aleksandar Vučić and Tomislav Nikolić stated they do not support the referendum, but they do not oppose it either. In fact this means tacit support – the connoisseurs of the political situation are fully aware that decisions on Republika Srpska are made in Belgrade, and the same goes for the present referendum.

 

Another proof of Russia’s involvement is the announced Milorad Dodik’s visit to Russian President Vladimir Putin scheduled for 22 September 2016. In international relations it is inconceivable that Russia’s President receives a president of some region of another country, except if the visitor is an exponent of Russia’s politics in that region. In this case Dodik acts in Russian interests which are primarily focused on preventing BiH from gaining NATO full membership and eventually also on the dissolution of Bosnia and Herzegovina.

 

The referendum that is to take place in Republika Srpska on 25 September 2016 is an introduction into new geopolitical turmoil and will open Pandora’s box in the Balkans with unimaginable consequences. This may lead to large geopolitical changes in the region as well as globally, and the announcement of Dodik’s referendum may stir the process of internal (re)organisation of BiH.

 

Analysts believe that if the referendum actually takes place on 25 September 2016, this may lead to a chain reaction and a series of new referenda in BiH and the region. Even Serbia will not be able to avoid this chain of referenda, with Albanians in the Preševo Valley (Preševo, Medveđa, Bujanovac), who believe they are the “Eastern Kosovo”, demanding annexation to Kosovo, followed by the secession tendencies of the Bosniaks in Sandžak – although most of Bosniak leaders are Vučić’s followers, as well as Bulgarians in the region bordering Bulgaria and Vlachs in east Serbia, and possibly even a referendum in Vojvodina that will not be demanded by minority communities. The situation in Macedonia will be further destabilised and the Serbs in Montenegro, encouraged with the support from Moscow and Belgrade, will endeavour to create their own entity in that country. There are many aspects that will lead to destabilisation in the region due to Dodik’s referendum. Any Serbia’s escapade with Republika Srpska may cause it to lose Vojvodina. Even Russia warned Serbia of this danger a few years ago.

 

Analysts have estimated that the announced referendum in RS will lead to the process of changes in internal (re)organisation of BiH based on the shock doctrine. In democracy it is impossible to make any radically change in direction without some shock that would “allow” those who have staged that shock to organise the state according to their own principles and plans. In Dodik’s case it is paradoxical that he is creating a shock in the interests of others, while he is being applauded for his “suicidal” action by almost all of his public.

 

Analysts believe that participation of foreign judges in the BiH Constitutional Court still brings certain new quality, since it contributes to the reduction of politisation and provincialisation of such an important body.

 

Ljubljana, 17 September 2016

 

Wenn die Finanz Mafia, Verbrecher wie Georg Soros, sich Politiker kaufen

Politik wider die Vernunft

Alles falsch gemacht: Der große Crash rückt näher

Eine Händlerin in Frankfurt im Januar 2016. (Foto: dpa)

Eine Händlerin in Frankfurt im Januar 2016. (Foto: dpa)

Die Bedingungen, unter denen der Anleihen-Markt funktioniert, machen den Crash beinahe unvermeidlich. Noch hätten die Finanzminister und die Notenbanker die Möglichkeit, das Ruder herumzureißen. Doch mit jedem Tag, der ohne einschneidende Maßnahmen vergeht, kommt der Crash näher.