EBRD Desaster des Betruges: diesmal gab es 20 Tode in Skopje bei Überschwemmungen.

Infrastruktur Projekte sind der Motor des Korruption, deshalb tauchen soviele Ratten aus der EU Politik in diesem Bereich auf.

zu korrupt und inkompetend für Alles: EU Spinner
zu korrupt und inkompetend für Alles: EU Spinner

Die Globalisierungs- und Privatisierungs Mafia, verursachen Weltweit die Probleme, weil die „Westliche Wertegemeinschaft“ nur Idioten ohne Beruf als Berater entsendet und der Weltbank Murks ist Weltweit ebenso bekannt. Kanäle, Regen Entwässerungs Rohre, Rinnen, Bäche wurden zugeschüttet, verbaut und überall das selbse Chaos Non-Stop. Die EBRD finanziert Kanalisationen, ohne Abschluß, auch in Albanien, Kosovo und so wird das Land zerstört, wenn Kriminelle Minister sind, wo man gemeinsam das Geld stiehlt.

man fährt durch reissende Flüsse, was nur schief gehen kann, was nicht von viel Intelligenz zeugt

permbytjet

Verbrecher Ortschaften der übelsten Terroristen sind darunter, weil man seit 20 Jahren keine Kanäle säubert, das Geld wie in Albanien und dem Kosovo stiehlt, in illegal errichtete Häuser investiert und die Kanalisationen zerstört. (Hasanbeg sind in der Nachbarschaften, Smilkovc, Stajkovc, Aracinovo und Skopjes Cair): 20 Tode bis jetzt, darunter 10 Albaner.

Vor allem die EIB, EBRD Bank wird von dummen Verbrechern geleitet, die von Nichts eine Ahnung haben. Als Partner nimmt man dann vor Ort die korruptesten Clans, und schon werden überall Milliarden versenckt, in Phantom Infrastruktur Projekten, rund um Wasser, und Strassen Bau. Eine einzige Kathastrophe zeigte sich schon vor 15 Jahren, als Strassen ohne Drainage gebaut wurden und Alles illegal zubetoniert wurde. Oft wurden Kanalisationen finanziert, ohne Abschluss, eine Spezialität der kriminellen Orgien der EBRD, EIB, IFC, Weltbank, was überall seit Jahren zu Überschwemmungen führt.

Negativ Weltrekorde überall, vor allem in Albanien und dem Kosovo und diesmal gab es bis jetzt 15 Tode, bei Überschwemmungen, weil das Wasser nicht ablaufen kann, durch Versiegelung zu Blitz Fluten führt. Demokratie auf EU und US Basis, wie man ein Land mit inkompetenden Kriminellen zerstört.

Kurzmitteilung:EBRD – Mafia, Sir Suma Chakrabarti: Finanzierung von Verbrecher Clans als System

07 Gusht 2016 – 08:41 | përditesuar në 11:41

Moti i keq që ka pushtuar disa qytete të Maqedonisë por më shumë goditi kryeqytetin solli përveç dëmeve të mëdha materiale edhe viktima në njerëz.

Mediat maqedonas raportojnë se bilanci i motit të keq është me numër tragjik ku thuhet se më shumë se 15 persona kanë humbur jetën përfshirë këtu vendbanimet Hasanbeg, Smilkovc, Stajkovc dhe Haraçinë dhe Çair, vendbanime këto më të goditura nga moti i keq, në rajonin e Shkupit. Këto janë edhe lagjet të cilat banohen me shumicë shqiptare, çka nuk përjashton mundësinë që në mesin e viktimave të ketë edhe shqiptarë.

Në një lidhje telefonike për Report Tv, gazetari nga Shkupi, Muhamed Zekiri u shpreh se përmbytjet kanë shkaktuar dëme të mëdha në lagjet e banuara nga shqiptarët.

Ai tha se ende nuk dihet nacionaliteti i viktimave, por dyshohet se në mesin e tyre ka dhe shqiptarë.

Zekiri renditi si shkak të përmbytjeve mungesën e investimeve ndër vite, ndërsa theksoi edhe neglizhencën e autoriteteve maqedonase, të cilat sipas tij ndërhyrë me 6 orë vonesë pas përmbytjeve në lagjet e shqiptarëve.

Ndërhyrja ka qenë e vonuar, rreth 5-6 orë me vonesë pasi kishin ndodhur përmbytjet. Një neglizhencë e autoriteteve shtetërore. Në lagjet e banuara nga shqiptarët ka 20 vite ose dhe me shumë që nuk investohet. Pranë lagjes Hasanbeg kalon një kanal i thellë dhe ai ka më shumë se 20 vite që nuk pastrohet. Sa herë ka zgjedhje partitë politike premtojnë se do investojnë, por asgjë s’është bërë„, tha Zekiri.

Lajmet minutë pas minute nga përmbytjet në Maqedoni

Ora 11:10 Evakuohen banorët e lagjeve Hasanbeg dhe Stajkovc

Ora 11:05 Seladin Xhezairi: Përmbytje ka edhe në Tetovë e zona të tjera
Gazetari Seladin Xhezairi u shpreh për Report Tv se përmbytjet kanë prekur edhe zona të tjera në Maqedoni, krahas Shkupit. Ai tha se vërshime ka pasur edhe në Tetovë. Ndërsa theksoi viktima nga përmbytjet janë regjistruar edhe në Malin e Sharrit. Sipas tij, krahas 15 viktimave, ka edhe 6 persona të zhdukur.

Ora 10:30 Gazetari Zekiri: Autoritetet ndërhynë me 6 orë vonesë
Gazetari shqiptar nga Shkupi, Muhamed Zekiri deklaroi gjatë një lidhje telefonike për Report Tv se bilanci i përmbytjeve në Shkup është tragjik, me 15 të vdekur. Ai tha se Shkupi s’ka parë prej vitesh përmbytje të tilla.

Gazetari Zekiri theksoi gjithashtu se autoritetet maqedonase ndërhynë me vonesë në zonat e përmbytura. „Ndërhyrja ka qenë e vonuar, rreth 5-6 orë me vonesë pasi kishin ndodhur përmbytjet. Një neglizhencë e autoriteteve shtetërore. Lagjet e përmbytura janë ato të banuara nga shqiptarët si Hasanbeg, Haraçinë dhe Çair, lagje në të cilat mungojnë edhe investimet, e për pasojë kemi këtë bilanc tragjik sot“, deklaroi Zekiri.

Ora 10:10 Mediat maqedonase: Përmbytjet bilanc tragjik, 15 të vdekur
15 të vdekur është bilanci i viktimave nga përmbytjet në Maqedoni. Përmbytje masive kanë ndodhur kryesisht në lagjet e banuara nga shqiptarët në Hasabeg, Haraçinë dhe Çair. Ende nuk dihet nacionaliteti i viktimave.

Ora 09: 50 AFP: 15 viktima nga përmbytjet në Maqedoni
Agjencia franceze e lajmeve, AFP raporton se përmbytjet në Maqedoni kanë shkaktuar 15 të vdekur. Bilanci ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga autoritetet.

Ora 08: 30 Ivanov urdhëron nxjerrjen e ushtrisë në terren
Me rastin e motit të keq që goditi Republikën e Maqedonisë, si dhe rajonin e Shkupit dhe rajonin e Tetovës, Presidenti Gjorge Ivanov, ka dhënë urdhër për aktivizimin e ushtrisë dhe kë bërë thirrje për të vënë të gjitha kapacitetet e mundshme në dispozicion për të ndihmuar në zbutjen e dëmeve të shkaktuara nga stuhia.

Personat përgjegjës nga Ushtria në koordinim me shtabet të krizës tashmë janë në teren dhe në vendet që konsiderohen në momente më kritike dhe janë të përfshirë në mënyrë aktive në ndihmë të qytetarëve në nevojë, njofton TetovaSot.

Mediat në Maqedoni kanë raportuar se nga moti i keq ka humbur jetën një grua por ky informacion nuk është konfirmuar nga autoritetet kompetente.

Ora 08:10 Maqedonia nën pushtetin e përmbytjeve
Maqedonia është përfshirë nga reshje të dendura të shiut, të cilat mendohet se kanë shkaktuar edhe viktima. Shkupi është rajoni më i prekur nga përmbytjet që prej pasdites së djeshme.

Ndërsa në disa zona periferike banorët u evakuuan për shkak të pamundësisë për të qëndruar në shtëpitë e zaptuara nga uji.

Probleme për shkak të reshjeve ka pasur edhe në Komunën e Çairit. Banorët e lagjeve të kësaj komune po “luftojnë” me ujin i cili ka hyrë nëpër bodrumet e shtëpive të tyre.

Edhe lagja e Hasabegut ka qenë ndër lagjet më të goditura nga reshjet e rrëmbyeshme të shiut. Gjithashtu nga reshjet e shiut ka pasur probleme edhe me valët e telefonit dhe furnizimin me energji elektrike.

Ndërkohë bulevardi „Serbia“ në Shkup, mësohet se është përmbytur krejtësisht dhe mbi ujë notojnë makinat.

maqedoni
maqedoni
maqedoni
permbytjet
permbytjet

http://shqiptarja.com/home/1/15-viktima-nga-p-rmbytjet-n–maqedoni-mes-tyre-shqiptar–369448.html