Mark Harper in Brittanien und die Berisha Mafia / Kush janë djajtë dhe engjëjt e politikës shqiptare?!

 

Resignation as Minister of State for Immigration

Harper resigned as immigration minister on 8 February 2014, after he discovered that his self-employed cleaner did not have permission to work in the UK. In his resignation letter, Harper stated that he first made checks on his cleaner in 2007 and „considered the issue again“ when appointed a minister in the Cabinet Office in 2010 and immigration minister in September 2012 but had concluded that „no further check was necessary“. After launching a campaign to get employers and landlords to carry out „reasonable checks“ on workers, Harper claims that he thought it prudent to check the documents again, but could not locate them, and asked his cleaner for new copies. When his private office checked the details with immigration officials, it was found she did not have indefinite leave to stay in the UK. He immediately told Home Secretary Theresa May, and then after notifying Prime Minister David Cameron, he resigned. He was immediately replaced by James Brokenshire.[9][10]

Kush janë djajtë dhe engjëjt e politikës shqiptare?!
Shtune, 15 Shkurt 2014 15:30 Shkruar nga  Agim Neza Lexuar 2925 herë

Qytetari shqiptar ka vite që ndjek baltosjen që i bëjnë deputetët e forcave të ndryshme politike njëri-tjetrit, me akuzat më monstruoze si kriminel dhe të korruptuar, madje nuk hezitojnë të përbaltin edhe familjet që nga bashkëshortja deri tek fëmijët. Në fakt, po të ndodh kjo në një shtet tjetër të Europës së civilizuar, minimalja do të kishim dorëheqje dhe prokuroria duhet të niste hetim kur një deputet akuzohet nga homologu i tij për korrupsion, aq më tepër të përfshirë në krim. Të gjithë ishim dëshmitarë para një jave, kur Ministri Britanik i Emigracioinit, Mark Harper dha dorëheqje pasi u akuzua nga opozita, se z. Harper kishte punësuar një pastruese, e cila nuk kishte leje pa afat për të punuar në Britani të Madhe. Në fakt z. Harper nuk e kishte këtë informacion. Dhe nuk kishte asnjë dëshmi se z. Harper qëllimisht kishte punësuar emigrante të paligjshme. Por etika e politikanëve në Britani është e tillë, dhe arsyeja se ata kanë shtet, kanë progres, zhvillim ekonomik, dhe qytetarët kanë mirëqenie, bën që votuesit ti japin votën përfaqësuesve të tyre më dinjitoz.

Ndërsa këtu tek ne ndodh tërsisht e kundërta. Politikanët baltosin çdo ditë njëri tjetrin dhe në vend që të japin dorëheqje, ata bëhen më të fuqishëm. Nëse deputetët tanë të zgjedhur me votën e popullit do të kishin dëshirën dhe përkushtimin për të bërë shtet, të paktën do të denonconin në prokurori bëmat e njëri-tjetrit, të cilat i anonçojnë çdo javë në parlamentin shqiptarë. Dhe të gjithë kemi qenë dëshmitarë gjatë javëve të fundit, se si pjesëtarët e sotëm të kabinetit të qeverisë Rama kanë akuzuar dhe akuzojnë ish-ministrat e kabinetit Berisha si të korruptuar, të cilët paskan përfituar shuma marramendëse në euro, dollarë apo lekë. Për të qenë më konkret, jo më larg se sa të enjten, ish-kryeministri Berisha akuzoi deputetin socialist Sadri Abazi si pjesëtarë të “botës së krimit”. Por, për habinë e të gjithëve, pa kaluar as 24 orë, Berisha me Sadri Abazin kanë shtërnguar duart sikur të mos kishte ndodhur asgjë!. Madje zoti Abazi i buzëqeshte Berishës gjithë kënaqësi, sikur ky i fundit e kishte lartësuar emrin e tij si deputet i të majtës! Pas buzëqeshjes dypalëshe, deputeti Sadri Abazi nuk është më njeri i botës se krimit! Madje, pas shtërngimit të duarve me Berishën, Sadri Abazi është biznesmeni i suksesshëm i Partisë Socialiste. Ai, të paktën gjer në seancën tjetër parlamentare, është politikani i ndershëm dhe i papërlyer me krimin dhe korrupsionin.

Kjo nuk është hera e parë që politikanët shqiptarë akuzojnë njëri tjetrin dhe pastaj shtërngojnë duart, madje darkojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin edhe në biznese. Kjo është loja e politikës shqiptare. Ky është realiteti jonë dhe populli vazhdon përsëri të shpresojë se një ditë do bëhet më mirë dhe do kemi politikan dinjitoz në parlamentin shqiptarë. Por, kjo nuk është “honest policy”(“politikë e ndershme”), dhe nuk është dinjitoze për një vend siç është Shqipëria, një anëtare e NATO-s dhe që aspiron për të marrë statusin dhe për tu bërë anëtare e BE-së.

Me të drejt një miku im ish-deputet, i cili fliste në parlament në kohën dhe në momentin e duhur dhe nuk baltoste kurrë pa fakte dhe argumente (dhe ndoshta kjo është arsyeja që në 2013 nuk u rizgjodh deputet), duke diskutuar së bashku për akuzat që i bëjnë deputetët njëri-tjetrit, më tregoi një rast domethënës, ku miku im kishte qenë i pranishëm në vitin e trishtë 1997, periudhë që ish-kancelari i Austrisë Franc Vranicki erdhi në Shqipëri për ta nxjerrë vendin tonë nga rruga pa krye ku kishte hyrë pas përmbysjes së firmave piramidale dhe për ta bërë faktorin politik të aftë për të organizuar zgjedhje të pranueshme. Në atë kohë, ish-Kancelari Vranicki pasi takonte palët, demokratët, socialistët, monarkistët, republikanët me të cilët bisedonte dhe merrte mendimi për të kaluar atë situatë të vështirë, palët që takonte i dukeshin si engjëj, ndërsa pala tjetër i dukej si djajë, dhe ky avaz vazhdoi gjersa gjendja u normalizua. Dhe ish-kancelari i Austrisë Vranicki duke parë ketë situatë pat thënë për politikën shqiptare se ishte shumë e vështirë të kuptonte politikanët shqiptarë, dhe atëherë, 17 vjet më parë, ish-Kancelari Vranicki pat thënë për politikanët shqiptarë se nuk po e kuptoj, “A janë engjëj apo djajë”?! Por, pavarësisht zemërimit të momentit me klasën politike shqiptare në atë kohë, ish-kancelari një politikan i moderuar, duke kuptuar psikologjinë e klasës tonë politike, arriti të kontribuoi për të normalizuar situatën në Shqipëri. Por, edhe sot pas 17 vjetësh, duke dëgjuar akuzat që politikanët i bëjnë njëri-tjetrit në parlament, batuta e tij “A janë engjëj apo djajë” duket se është shumë aktuale edhe në ditët e sotme.

Për të mos qenë nihilist, Shqipëria është një anëtare e NATO-s dhe me vlerë për komunitetin europian. Dhe për këtë kanë meritë edhe një pjesë dinjitoze e klasës politike, por ka ardhur koha për më shumë dinjitet dhe më pak baltosje me fjalë. Të gjithë jemi dëshmitarë se realisht ka disa politikanë të baltosur në parlamentin shqiptar, por nëse dëshirojmë të bëjmë vërtet shtet, politikanët duhet ti drejtohen organeve të drejtësisë dhe drejtësia të jap verdiktin nëse vërtet këta politikanë janë të inkriminuar dhe të korruptuar. Loja e akuzave në parlamentin shqiptar dhe pastaj shtrëngimi i duarve duhet të marrë fund. Të mos e lodhim më shumë se sa është lodhur gjer tani qytetari shqiptar nga kjo politikë hipokrite!

Nga Agim Neza   

Gegen die EU finanzierte Dukanovic Mafia in Montenegro wird ebenso demonstriert

Eine Erfindung der Madelein Allbright und des Taxifahrers Joschka Fischer und der Gestalten wie Frank Walter Steinmeier und Gernot Erler, das man mit der Mafia auch in Montenegro einen Staat errichten kann. Von krimineller Verbloedungt ueberholt, versuchte man in Albanien und dem Kosovo schon das Selbe, aber korrupte Hirnlose, haben so ihre eigene Vorstellung, auch bei der Investoren- und Justiz Vernichtung, denn sowas braucht der Balkan nicht. Nennen wir Deutsche- EU und US Politik ein Terroristes Volks Instrument, um die Gesellschaften und Wirtschaften zu vernichten mit der Weltbank und dem IMF.

kosovo-judges-unable-to-handle-politically-sensitive-cases News

Kosovo Judges ‘Can’t Handle’ Politically-Sensitive Cases

Frank Walter Steinmeier kommt bestimmt bald nach Montenegro um Heckler und Koch Waffen zuverkaufen und U-Boote. Identisches gilt fuer Albanien und den Kosovo.

montenegro-police-clash-with-anti-government-protesters

Montenegro Police Clash With Anti-Government  Protesters

Nine policemen were injured and 20 protesters were arrested during an anti-goverment protest in Montenegro’s capital Podgorica inspired by demonstrations in neighbouring Bosnia.

Related