Verhaftungen in Belgrad, rund um die Betrugs Kredite bei der Mafia Bank: Hype Alpe Adria

2005, wusste jeder im Balkan, das Hype Alpe Adria, eine reine Geldwäsche und Betrugs Bank ist, u.a. auch für den Drogen Baron Darko Saric.  Raiffeisen hat ebenso hohe Geldsummen abgeschrieben, was an Fake und Betrugs Firmen, oft auch durch Österreichische Consults gegeben wurde, inklusive dem Chrom Kredit Desaster der inzwischen Österreichischen DecoMetall. 250 Millionen € Kredit, für Unternehmen die vor Ort, direkt unter Mafia Kontrolle standen und wo Lizenzen, durch Bestechung erkauft wurden.

 

Ten persons arrested for incurring damages to bank

BELGRADE — Ten persons have been arrested on suspicion that they incurred more than CHF 15mn worth of damages to Hypo Alpe-Adria-Bank, Serbian police (MUP) has stated.

 

 

 

 

(index.hr, file)

(index.hr, file)

The police arrested Miloš Lj., Snežana M, Ferenc B, Robert K, Saša J, Miloš D, Milan K, Nikica K, Aleksandar V. and Božidar K.

They are suspected of using documentation of companies and off-shore firms they owned to file for long-term loans at the Hypo Alpe-Adria-Bank, claiming the funds were intended for the purchase of shares in privatized companies. 

According to the police, they submitted false reports on the value of the companies to the bank. 

After they received loans and bought the shares, they transferred the shares to other companies they owned without the bank’s knowledge. 

The arrests were made by the Organized Crime Task Force in cooperation with the Organized Crime Prosecution, the police stressed in the release.

http://www.b92.net/eng/news/crimes-article.php?yyyy=2012&mm=06&dd=23&nav_id=80922

Der Mafia Schrott, durchgeknallter Bank Betrüger der “Hypo Alpe Adria”, soll nun verkauft werden 

Der Milliarden Betrug der BayernLB und der Hypo Alpe Adria mit den Ost Krediten 

Die Kosovo Mafia Ministerium: Mimoza Lila Kusari: 12 LKW’s wurden nun beschlagnahmt bei Zoll Betrug

Zuerst führt die Dame illegal (Bruch des CEFTA Abkommens) eine 35% Zement Einfuhr Steuer ein, was vollkommen illegal ist, um sich die Konkurrenz aus Albanien vom Halse zuhalten. Die Ausführungen der Wettbewerbs Kommission, werden ebenso missachtet.

Dann führt man mittels Zoll Betruges, und der üblichen Bestechungs Orgien selbst Zement ein, um von den Liefer Ausfällen durch die hohe Einfuhr Steuer zuprofitieren. Der Lebensgefährte von Mimoza Lila Kusari, ist Manager der grössten Zement Fabrik im Kosovo: „SharriCemi
Zuvor wurde der Haupt Anteils Eigner der Konkurrenz aus Albanien, durch einen Profi Killer in die Luft gesprengt.

„Kosovo Ministerin Mimoza Lila Kusari, führt 35% Einfuhr Zölle ein, für Albanischen Zement“

Kosovo Ministerin Mimoza Lila Kusari, führt 35% Einfuhr Zölle ein, für Albanischen Zement

“SharrCemi” u përpoq të mashtronte Doganën

Publikuar: 24.06.2012 – 09:08

 

Prishtinë, 24 qershor – Për herë të parë që nga privatizimi, kompania “SharrCem” ka importuar lëndë të parë të çimentos në formën e bluar. Asnjëherë më parë, ky prodhues i çimentos nuk ka sjellë në Kosovë “klinker” të bluar në formë të përafërt kimike me produktin final, shkruan sot Koha Ditore. Kjo kompani ka tentuar t’i mashtrojë doganierët dhe t’i ikë taksës doganore prej 35 për qind për importimin e çimentos, ani pse enkas për të është marrë vendimi nga Ministria e Tregtisë. Për 12 maune të konfiskuara nga Dogana e Kosovës, “SharrCemi” ka shanse të paguajë deri në 10 mijë euro dënim, përderisa ka humbur besimin e doganierëve për të futur lëndë të parë pa kontroll të rreptë. ”Në kufi maunat përmbanin lëndë të parë të bluar, e njëjtë me përbërjen e çimentos finale. Më herët ky prodhues asnjëherë nuk ka importuar ‘klinker’ të bluar dhe këtu kanë lindur dyshimet”, i kanë thënë gazetës zyrtarë doganorë, nën kushtet e anonimitetit.http://www.koha.net/?page=1,13,104563

The Dutch Military Mission to Albania 1913-1914 and the dead of Colonel Thomson

 ALBANIA UNDER PRINCE WIED

The Dutch Military Mission to Albania 1913-1914

Acknowledgement

Each of the Dutch officers sent to Albania in 1913-1914 to set up the gendarmerie of the newly created Albanian State was seconded to the Balkans not only with his normal military equipment, but also – to our good fortune – with a camera. The men recorded what they saw and experienced at a defining moment in Albanian history: the nation’s late independence after five hundred years of Ottoman rule, the arrival of a new German sovereign to reign over his tiny Balkan kingdom, and the country’s descent into chaos precipitated by domestic strife, the Balkan Wars and the outbreak of World War I. Many of the photos of the Dutch officers have survived the decades to be presented here. Most of the pictures have never been seen by the general public before.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.albanianphotography.net/en/dmm.html 

|19/06/2012 12:38

 

Vrasja në Durrës e kolonelit Tomson

 

Varrimi i Kolonelit Thomson në Holandë (18 korrik 1914)

Mbreti Vid dhe zyrtarë të tjerë në varrim prapa arkivolit të Kolonelit Thomson. 16 qershor 1914.

Mark Brunga

Jemi në qershor 2012. Plot 98 vjet më parë në qershor të vitit të largët 1914 është vrarë në qytetin e Durrësit  koloneli Thomson, një personazh i dëgjuar, por për të cilin nuk dihen shumë detaje. Koloneli Thomson kryesonte trupat holandeze që erdhën me Princ Vidin. Ai u ngarkua me organizimin e xhandarmërisë pranë qeverisë së Vidit.

Për vrasjen e tij Fan Noli ka shkruar poezinë e famshme “Thomsoni dhe Kuçedra”.  Për të është ngritur edhe një monument bust në bronx nga Bashkia e qytetit të Durrësit, në afërsi të Torrës Veneciane, të cilën në disa raste Thomsoni kishte fotografuar vetë duke lënë disa foto të rralla dhe mjaft të rëndësishme për të portretizuar atë përiudhë të historisë shqiptare. Madje në afërsi të saj ai i ka bërë një foto të rrallë edhe Isa Boletinit (foto e botuar në Shekulli, katër ditë më parë).

 

Varri i parë i Thomson-it në Durrës (16 qershor 1914)

Mini-Mbretëria shqiptare e Vidit

Mbretëria e sapokrijuar shqiptare e Princ Vidit në vitin 1914 kishte pushtet vetëm mbi Durrësin dhe disa kilometra përreth qytetit. Thomson-i filloi të ndërtonte fortifikime për të mbrojtur qytetin dhe mblodhi nën kontrollin e tij të rreptë luftëtarë shqiptarë dhe të huaj. U krijua një njësi artilerie nën komandën e kapitenit Fabius, i cili u kthye nga Shkodra e pushtuar. Vidi dyshonte se italianët fshehurazi po përkrahnin Esadin dhe përpjekjet e tij për të marrë Durrësin.

 

Princ Vidi, Esad Pasha dhe italianët

Vetë Princ Vidi në memorialet e veta  e ka përshkruar  situatën e atëherëshme kështu: “Ditët e para të qershorit na sollën prova të pakundërshtueshme të dyshimit të krijuar prej kohësh se italianët bashkëpunonin me rebelët. (bëhet fjalë për forcat e Esad Pashë Toptanit). Kur i fola ashpër, ambasadori italian Aliotti pezulloi udhëtimet e tij të përditshme me makinë te kryengritësit. Mirëpo, në vend të kësaj, ne shihnim drita flakëruese sinjalizimi të italianëve për komunikim me rebelët. Më në fund, Thomson-i arriti të kapte në flagrancë tre italianë (Kapiten Muricchio, Kapiten Moltedo dhe profesori i dyshimtë Chinigo). Gjatë kontrolit trupor u gjetën dokumente fajësuese. Kishim shumë probleme me italianët sepse thuhej se ishte shkelur marrëveshja e imuniteteve dhe privilegjeve në momentin kur kemi hyrë me forcë në ambasadën italiane për t’i arrestuar. Duke u mbështetur mbi këto marrëveshje, Aliotti nguli këmbë që të arrestuarit të liroheshin, dhe ata u liruan”

 

Kopertina e revistës së përjavshme holandeze Panorama me datën 24 qershor 1914 me Kolonelin Thomson

“Jetën e jap për Mbretin, por jo nderin”

Më tej Vidi thotë në kujtimet e veta: “Por në mënyrë të përsëritur, Thomson-i hodhi poshtë kërkesën tjetër të Aliotti-t që ai të kërkonte ndjesë publikisht për raportet e gazetave ku pretendohej se italianët kishin shkëmbyer sinjale me rebelët dhe se kishin qenë vazhdimisht në kontakt të ngushtë me ta. Ai protestoi se kërkesa ishte e gabuar dhe se plotësimi e saj do të ishte fyerje ndaj nderit të tij si officer. “Lirisht do të jepja jetën time për Mbretin, por kurrë nderin tim – tha ai. Aliotti kërkoi që Thomson-i të kthehej në Holandë, duke lënë kështu qytetin e Durrësit pa mbrojtësin e tij më të zellshëm dhe më energjik. Kjo trazirë pati një fund tragjik më 15 qershor 1914. Thomson-i vdiq gjatë një sulmi të ashpër të armikut.”

 

Kujtimet e oficerit: Si u vra Tomsoni

Edhe ish-ushtarakë hollandezë të asaj periudhe kanë lënë kujtimet e tyre. (disa janë sjellë në shqip nga Robert Elsi). Një prej oficerëve shkruan:

“Ditën e vrasjes, më 15 qershor 1914,  rebelët sulmuan dhe morën Rrashbullin. U hap fjala se po bëheshin gati për të sulmuar Durrësin brenda dy ditësh. Herët në mëngjesin e datës 15 qershor, Jan Fabius – (të cilin sekretari personal i Mbretit, Duncan Heaton-Armstrong (1886-1969) e quante oficerin holandez më të guximshëm dhe kokëkrisur) – ishte me shërbim roje. Kur mori vesh për sulmin, zgjoi mbrojtësit e qytetit me një të shtënë topi. Sar-i u dërgua për të mbajtur kodrat në veri të qytetit, kurse Roelfsema te istikamët në pjesën perëndimore ku parashikohej sulmi kryesor. Thomson-i shkoi të inspektonte Roelfsema-n, i cili ndodhej pranë depos së naftës. Shkoi më pak se treqind metra nga vija e armikut. Aty e qëlluan. Qarkulluan fjalë se e kishte goditur një snajper italian. Nuk dihet me siguri. Sido që të jetë, Mbreti Vid e humbi përkrahësin e tij më të zellshëm. Për çudi, vijat mbrojtëse të qytetit qëndruan…”

 

 

Kopertina e revistës së përjavshme romake La Tribuna Illustrata më datën 28 qershor 1914, me një ilustrim të zbukuruar të vdekjes së kolonelit Tomson

Në varrim shkojnë edhe armiqtë e tij

Të nesërmen, më 16 qershor 1914, Thomson-i u varros me pjesëmarrje massive. Po të llogaritet se ishte një qytet në rrethim, kuptohet sa risk morën përsipër, për të nderuar Thomsonin, Princ Vidi, Isa Boletini dhe Bajram Curri që morën pjesë personalisht në varrim. Madje edhe disa kryengritës, – nisur nga memorialet e kohës, – sipas traditës shqiptare, hynë në qytet në besë për të përcjellë trupin e pajetë të kundërshtarit të tyre holandez. Në fillim të korrikut, kufoma e Thomson-it u kthye në Amsterdam me anijen ushtarake Noord-Brabant. Pas një ceremonie ushtarake më 18 korrik 1914, koloneli u varros përfundimisht në Groningen. Vrasja e tijë bëri jehone në shtypin europian të kohës.

 

 

Historiani Hidri:

“Boletini dhe Curri mbrojtën Durrësin nga Esadi, Tomson thirri 500 vullnetarë austriakë”

 

Sali Hidri

Historiani i njohur durrsak Sali Hidri njeh dokumentat që përmbajnë rrëfimet e dëshmitarëve okularë të asaj dite në qershorin e 98 viteve më parë. Në një nga këto dokumenta (shkrim i lënë nga Shemsi Hajro) thuhet:

“Duke duke vajtur pas planeve të hartuara nga vetë dora e Esadit, rebelët rrethuan Durrësin. Përpjekja më e ashpër u bë te Ura e Dajlanit ku mbetën të vrarë Kamber Sejdini dhe trima të tjerë. U vra edhe vetë koloneli Tomson. Forcat e shumta rebele u futën gjer në lagjet nga ana e Porto Romanos. Duke qënë puna kështu, Vidi e Tomsoni ndërmjetësuan pranë austriakëve, të cilët dërguan dhe sollën nga Vlora me një vapor rreth 500 vullnetarë. Para se të arrinin ata, rezistenca ndaj rebelëve  u bë nga trimat kosovarë të Isa Boletinit dhe Bajram Currit. Esadi la 300 të vrarë, panë ç’panë dhe u tërhoqën”. 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2012/06/19/vrasja-ne-durres-e-kolonelit-tomson/