Blood On My Hands: A Surgeon at War – “Keshillit te Qarkut Durres”

The Terror UCK – KLA Organisation from Ramuz and Daut Haradinaj: The “Atlantic Brigade”


Freispruch der angeblichen Bytyqi Mörder, Mitglieder der UCK Terror Organisation “Atlantik Brigade”

Kurzbeschreibung

The year is 1999, and for the first time since World War II, Europe is witnessing scenes of mass murder. The forces of Serbian strongman Slobodan Milosevic have swept into Kosovo on the Balkan Peninsula leaving a trail of death and heartbreak. Scenes of Milosevic’s ‘ethnic cleansing’ play out on television screens all over the world; haunted figures huddled behind barbed wire fences, bodies heaped in ditches. Adelaide surgeon Craig Jurisevic recalls his grandfather’s ordeal in a Nazi concentration camp and resolves to honour his memory by offering his skills as a surgeon to the victims of the conflict. Leaving his wife and son in Adelaide, Jurisevic flies to the Balkans under the auspices of the International Medical Corps. Although no stranger to the battlefield, he is appalled at the unparalleled savagery of the Kosovo war. Jurisevic’s determination to put his skills to the best possible use leads him closer and closer to the frontline, and deeper into danger. Sickened by scenes of murder and massacre, he sets aside his non-partisan status and joins forces with the Kosovo Liberation Army, operating on the injured at the front and leading night-time missions behind the lines to retrieve injured Kosovar villagers. Struggling to maintain his moral bearings, Jurisevic’s journey from Adelaide to the hell of Kosovo has become a descent into the heart of darkness. Blood on My Hands tells a story of terrible suffering, of extraordinary heroism, and of the savagery that lies coiled in the human heart.

http://www.amazon.de/Blood-Hands-surgeon-war-ebook/dp/B006CVZHZO

08/04/2012 21:07

 

Gënjeshtra për luftën dhe fyerje për shqiptarët

 

Përgjigje Craig Jurisevicit, për racizmin dhe fyerjen ndaj shqiptarëve. Një ushtar në frontin e Luftës së Kosovës komenton librin e mjekut australiano-slloven. Ja pse kontestohet “Gjak në duart e mia” i mjekut Craig Jurisevic. Libri ka gjetur mbështetje promocionale edhe nga mediat shqiptare

Nga Uk Lushi

 

“Blood On My Hands: A Surgeon At War” është libër me kujtime nga lufta e Kosovës i Craig Jurisevic, një kirurg australian me prejardhje sllovene, siç deklarohet dendur ai kur flet për mediat shqiptare. Memoaret e Jurisevicit janë botuar për herë të parë në anglisht nga Wild Dingo Press diku kah mesi i vitit 2010 në Melbourne të Australisë, ndërsa në janar të këtij viti ato janë nxjerrë në shitje nën titullin “Gjak në duart e mia” edhe në shqip nga shtëpia botuese e Prishtinës KOHA.

Narratorin dhe personazhin e librit “Blood On My Hands“, Craig Jurisevic, për herë të parë e kam takuar në maj të vitit 1999 në Helshan. Ky takim ka ngjarë përafërsisht një javë para fillimit të ofensivës “Shigjeta” në Bjeshkët e Pashtrikut. Nga kjo kohë e parafrontit unë mbaj mend një Jurisevic të frikësuar jashtë mase. Bashkë me vullnetarët tjerë të UÇK-së disa herë e kemi vënë në lojë australianin delikat për drojën e tepruar duke e përkujtuar që ai si mjek nuk do të ishte në vijën e parë të zjarrit dhe nuk bënte mirë që lemerisej aq hapur, ngase kjo mund të shkaktonte panik të panevojshëm ndër ushtarët e rinj. Prej ndeshjes së parë në maj e deri kah midisi i qershorit 1999, kur edhe mbaroi lufta e Kosovës, me Jurisevicin na janë kryqëzuar udhët disa herë, nga të cilat vetëm dy në vijën e parë të frontit, sepse ai si doktor qëndronte në prapavijë të dytë, te Stanet nën Varrin e Pashtrikut, ose në prapavijën e thellë të UÇK-së, në Cahan dhe Krumë. Këto dy hera, ndërsa Jurisevici ka vizituar pozicionet ku kam qenë unë në front, nuk ka pasur luftime. Është e vërtetë që Jurisevici ka mbajtur një kallashnikov me vete, mirëpo për të gjithë ata që dinë gjërat elementare për luftën, çdo anëtar i skuadrave mjekësore afër frontit mban armë, kryesisht për vetëmbrojtje në rast të ndonjë inkursioni të armikut. Jurisevici në librin e tij dëfton të ketë vrarë civilë shqiptarë (shih përshkrimin prej faqes 273 deri në faqen 277) dhe ushtarë serbë (shih rrëfimin nga faqja 297 deri në faqen 300), por unë personalisht nuk  e kam parë asnjëherë të vetme duke përdorur automatikun apo ndonjë armë tjetër.

…..

Por pse i paraqet Jurisevici shqiptarët e “Atlantikut” dhe Amerikës me ngjyra të errëta? Pse nuk tregon Jurisevici që ne kishim hedhur prapa tërë luksin e jetës amerikane dhe pse nuk tregon Jurisevici për milionat dhe forcën lobuese të shqiptarëve të Amerikës prej Kongresit, Senatit e deri te Shtëpia e Bardhë? Sepse ai e di që në gjininë e shkrimit sensacional, sa më ulët të tjerët, aq më lartë legjenda e Jurisevicit.

…………

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2012/04/08/genjeshtra-per-luften-dhe-fyerje-per-shqiptaret/

 

No “Freedom Fighters”, Just Criminals and Thugs

On the preceding pages, the latest Drugs & Crime UN report offers a rarely accurate analysis of the situation among the ethnic Albanians (both next door to Serbia, in neighboring Albania, and in Serbia itself, mainly in the southern Kosovo province), which led to formation of the Albanian terrorist KLA (UCK) and to the terrorist attacks in Serbia — an unusually honest glimpse at the root-causes of Albanian insurrection and occupation of part of Serbia, impossible to find in the tons of worthless junk produced daily by the Western mainstream media.

The following excerpt effectively dismantles the pompous claims of heroic “struggle for freedom and independence” and disingenuous references to the “self-determination” of an ethnic group which has already exercised its right to self-determination with the formation of state of Albania.

No, it has nothing to do with “freedom”, “independence” or “self-determination”, it is all about illicit trade, crime without punishment, lawlessness, thuggery and insatiable greed.
Criminals, Terrorists or Politicians? In Kosovo-Metohija, all Three.

Excerpt from the UN Office on Drugs and Crime report for March 2008

[pg 52] According to an Interpol statement made before the U.S. Congress in 2000:

http://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/Balkan_study.pdf

aus Balkan-Spezial

Hashim Thaci, über die Mord Schwadronen der Atlantik Brigade, wo u.a. Daut Haradinaj, direkt Kinder mit der Pistole am Kopf rekrutierte und diese Jugendlichen missbraucht, für Morde und Anschläge, wie die übelsten Afrika Schergen: von Kopf abhacken (Hashim Thaci machte es vor, bis zu Entführungen, Terror Anschlägen und Mord an Zivilisten. Eine Terror Organisation, wie US Gesandter Robert Gelbard bestätigte.

Prime Minister Thaçi: The arrival of the “Atlantic” battalion from the USA to fight in Kosovo – a positive message that the KLA war was a war of all Albanians

Click here to view this picture in a new window

Prishtina, 24 April 2009

The Prime Minister of the Republic of Kosovo, Hashim Thaçi, met today with former members of the “Atlantic” battalion of the Kosovo Liberation Army, on the 10th anniversary of the founding of the battalion.

The following is the full statement of Prime Minister Hashim Thaçi after the meeting.

It was a particular pleasure to meet my former comrades, my friends, the people of the “Atlantic” battalion, a battalion which played a very important role in the war in Kosovo, in the war for freedom and liberation, in the war for the state of Kosovo. All these people sacrificed for the freedom that we enjoy….

http://www.kryeministri-ks.net/index.php?page=2,9,547

Switzerland to Extradite Kosovar to Serbia

Shemsi Nuhiu, a former member of Kosovo Liberation Army, KLA, will be extradited to Serbia after Swiss courts turned down his appeal not to be sent for trial in Serbia.

Marija Ristic

BIRN

BelgradeSerbian authorities say they expected Nuhiu to arrive in Serbia within days after the European Court of Human Rights in Strasbourg rejected his appeal against the Swiss extradition decision, the Interior Ministry said.

The Federal Supreme Court of Switzerland decided on March 7 that Nuhiu should be extradited to Serbia based on the international arrest warrant that Serbian police issued a year ago.

Nuhiu’s legal team then appealed to Strasbourg, requesting an annulment of the Swiss ruling but this was rejected on Friday.

Serbia has charged Nuhiu, a former member of KLA and a citizen of both Serbia and Kosovo, with the unlawful imprisonment, torture, rape, intimidation, terror and robbery of Serb and other non-Albanian civilians in the Gnjilane area of Kosovo in 1999.

According to the allegations, from the beginning of June until December 1999, he tortured and killed 80 people while a further 153 were tortured and released. Thirty-four people remain missing.

The accused allegedly held the civilians in the basement of a school, where he and his colleagues tortured and raped them, while their bodies were cut to pieces and thrown into containers and then into a lake.

Belgrade Special Court is currently trying for the second time nine members of the so-called Gnjilane group.

Previously, a court had ruled on January 21, 2011 on events in the Gnjilane area, sentencing the nine to a total of 101 years in prison.

The Serbian Appellate Court quashed the judgment on December 7 and sent the case back for retrial.

Serbian police arrested the nine defendants in 2008 in Presevo, a town in southern Serbia near Kosovo with a majority Albanian population while the remaining eight members of the group, including Nuhiu, remained on the run.

………..

 http://www.balkaninsight.com/en/article/switzerland-extradites-kla-member

Shemsi Nuhiu, gehörte praktisch zum “Atlantik Batallion”, einer Art Todes Schwadron, wo auch Kinder zum Waffen Dienst gezwungen wurden. Die übelste Terror Gruppe, neben den serbischen “ARKAN” Söldnern. http://balkanblog.org/2012/03/19

Quelle
www.wams.de

aus balkanforum.org

in the history: KLA / UCK was a terrorist group! British military attache: British colonel John Crosland 

Sahit Muja, the killer Clan: Bytyci and partner of the International drug and arm Mafia 

Erneut ein Kosovo Terrorist in den USA verurteilt: – Betim Kaziu Gets 27 Years In Homegrown Terror Case

Ali Ahmeti – Azem Syla: A“Invalid psikik” në Zvicër, deputet në Kosovë 

Kosovo: SHIK-u është organizatë kriminale e formuar nga PDK-ja e Hashim Thaçit, Xhavit Halili, Kadri Veseli, Azem Syla 

Die Dümmsten und Kriminellsten machten auf Terror und Krieg: siehe Hashim Thaci, Haradinaj, Azem Syla, F. Gashi, Ali Ahmeti und Co.

Folgen der vollkommen falschen EU USA Politik sind bis ehteu kriminelle Banditen in der Umgebung von Tetova und dem Grenz Gebiet.

lirim Jakupi: typische militane primitive Dumm Gestalt, mit der Denkweise weit hinter einer Kakerlake. Einer von 100.000 die zur Klasse des Ramuz Haradinaj und Hashim Thaci gehören.

 

Noch peinlicher kann es nicht mehr werden, für den Gaddafi des Balkan, nur 100 mal schlimmer als jeder andere Diktator der Welt und man als primitiv Kriminellen besser verstehen kann: Er will für seine Banden, Richter, Staatsanwälte, Medien, lokale Verwaltungen und Institutionen kontrollieren.

Der höchste Balkan US Diplomat: Philip Reeker: Die Regierung hat keinen Respekt vor dem Gesetz

Salih Berisha
Steinzeit Kommunist: Salih Berisha, der zu dumm und kriminell ist, eine Funktion einer Justiz und Verwaltung in Albanien aufzubauen.

8/24/2011
Rund um den Balkan Gaddafi: Salih Berisha und seiner Mafia Geschäfte

Man nennt Salih Berisha in EU Kreisen längst “Gaddafi Europas“, wobei sein Lulzim Basha, in Libyen ebenso für Geschäfte war vor wenigen Monaten. Selten war eine Regierung so deutlich von kriminellen Clans und Mafia Bossen finanziert, wie diese Albanische Regierung, wobei wir vor allem den Dashamir Gjoka – Agim Hoxha Clan aus Shiak nennen wollen.

Sogar das US Statedepartment wird im nun vor, das er keine Gesetze achtet und Historiker wie Bernd Fisher, werfen Salih Berisha, aber auch Fatos Nano vor, das sie mit Kommunistischen Enver Hoxha Methoden weiter machten, wie ebenso schon John Withers klar stellte, das weder Salih Berisha noch ein Lulzim Basha, „Demokraten“ sind.

Philip Reeker: Die Regierung hat keinen Respekt vor dem Gesetz und verheimlicht Probleme / Show Joke von “Sala”: is protected by the albanian state

Peinlicher geht es wirklich nicht mehr für Albaner und die Nonsens Mafia Regierung: der höchste US Statedepartment Diplomat: Philip Reeker: Die Regierung hat keinen Respekt vor dem Gesetz und Probleme verheimlichen, bei einem Vortrag,

US-Professor Shinasi Rama: Der Staat Albanien, ist im Dienste der Mafia-Clans und arbeitet gegen das eigene Volk

American historian Bernd Fischer has issued charges against a tough Albanian leadership, as politicians are not disconnected from the legacy of dictator Enver Hoxha. During a scientific conference, and has analyzed 100 years of the Albanian state, historian Fischer said that Prime Minister Sali Berisha has inherited a part of Enver Hoxha’s policy particularly in relation to authoritarian direction and pressure on independent institutions. „In some important areas of Enver Hoxha influence remained strong among people who succeeded at the head of state. Sali Berisha and many of the elite of Tirana in the ’90s had authoritarian spirit, were intolerant and exclude compromise and negotiations that Albania was needed in order to strengthen democracy. PM Sali Berisha used as a tool to strengthen personal power and as Enver Hoxha did not allow internal debate and fierce opponents attacked whatever the cost to democracy. In 2005 it was returned to power there were some significant milestones as the entry into NATO and the visa liberalization, but again the legacy of Enver Hoxha remained after most Berisha energies were dedicated to control the judiciary, prosecutors and local government, „said Fisher the same criticism he reserved for former Prime Minister Fatos Nano.

Die absolute Albaner Experten Prominenz:

Zef Brozi, Bernd Fisher, Philip Reeker, Shinasi Rama über die Kommunistischen Stalin Methoden des Salih Berisha 

Experte Pajtim Bello: die gesamte Albpetrol Privatisierung ist illegal und ein Betrug 

Ein vollkommen kriminelles Verbrecher Kartell in Albanien der Bezirks Ausschuss von Durres, der alle Gesetze inklusive Grundstücks Rechte, die Anrechte der Einwohner auf die Öffentlichen Parks, Antike Stätten, Strände ignoriert, inklusive der total geschützten “ Touristik Priority Zones“ mit absolut autonomen Status bei 100% der ausländischen Investoren und UNICITRAL Investoren Schutz. Alle Gesetze wie das Bau Gesetz werden ignoriert, jedes Grundrecht in jedem Staat der Welt im Banditentum der dümmsten Gestalten der Welt, welche sich albanische Politiker nennen.

“Keshillit te Qarkut Durres” und die uralte Enver Hoxha Familie: Eglantina Bekteshi 

Schlimmer wie die Taliban: Alles wird zubetoniert, auch in den gesetzlichen Verbots Zonen A in Durres, der Minister Aldo Bumci, Pudel des Salih Berisha Verbrecher Kartells, wie John Withers in wikileaks berichtet, reagiert nicht einmal auf Briefe.

Gesetze gelten nicht! Es wird sogar in der Zone A unverändert gebaut. Das Ministerium beantwortet keine Briefe und stimmt als reines Mafia Ministerium auch illegalen Bauten zu, durch Nichts Tun.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/newsadmin/preview.php?id=113556
Fotot e skandalit, si janë masakruar ndërtesat elitare perandorake
(Dërguar më: 29/03/12) Gjergj Frashëri

Këto radhë, që bëjnë fjalë për dëmtimet sistematike të trashëgimisë arkeologjike në qytetin e Durrësit, vendosa t’i shkruaj për dy arsye, e para sepse shkatërrimet e nëntokës arkeologjike të këtij qyteti të famshëm antik e mesjetar shqiptar kanë marrë në muajt e fundit përmasa të padurueshme. Tjetra, sepse nuk po shohim asnjë reagim nga Ministria e Turizmit dhe e Kulturës për sinjalizimet që i kemi dërguar zyrtarisht tash e gjashtë muaj më parë, me lutjen për shpëtimin e nëntokës arkeologjike të disa rasteve. Me shkresën Nr. Prot.11/18 datë 14.09.2011, Qendra jonë e angazhuar në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, pat informuar Ministrinë e Kulturës mbi dëmtimet masive të substancës arkeologjike që po ndodhnin në atë kohë në qytetin me vlera historike botërore të Durrësit. Madje, pati paralajmëruar dhe për të tjera dëmtime që po përgatiteshin të kryheshin në muajt e ardhshëm. Njoftuam, se në Durrës po bëheshin jashtë kontrollit ministror, gërmime për hapje gropash ndërtimi duke eliminuar substancën arkeologjike, në vend që paraprakisht, të respektoheshin detyrimet ligjore për shpëtimin e saj, pra të kryheshin kërkimet arkeologjike, të bëhej dokumentimi i zbulimeve dhe vlerësimi historik muzeal i tyre. Patëm informuar për 11 raste, për 11 gropa ndërtimi të adresuara, në të cilat nuk duhet të kryheshin ndërtime pa kryer më parë detyrimin ligjor për kërkime të rregullta arkeologjike. Katër prej këtyre gropave janë brenda Zonës A të mbrojtjes së trashëgimisë të Durrësit antik, ku nuk lejohet kurrsesi asnjë lloj ndërtimi. Shtatë të tjera gjenden në zonën B, ku mund të lejohet ndërtimi pasi të kryhet më parë kërkimi arkeologjik i certifikuar nga strukturat e MTKRS-së. Kam shpresuar dhe shpresoj se ky informacion e ndihmon shtetin për verifikimin e veprimtarisë dëmtuese dhe parandalimin e humbjes së kësaj pasurie kombëtare historike të pazëvendësueshme. Mjerisht, deri sot nuk kemi marrë përgjigje, por kjo nuk ka shumë rëndësi. Kryesorja është, se deri sot nuk kemi ndjerë asnjë reagim nga ana e strukturave të ministrisë për sinjalizimet tona, përkundrazi. Konstatojmë, se ndërkohë dëmtimet e trashëgimisë kanë avancuar në mënyrë të padurueshme, si në Zonën e Mbrojtjes A, ashtu edhe në Zonën B. Nuk po dëmtohen vetëm vlerat e kulturës kombëtare, por edhe ato ndërkombëtare të Durrësit antik. Në këtë situatë, e ndjej për detyrë si qytetar të njoftohem edhe një herë me konstatimet tona dhe natyrisht për të vënë në dijeni publikun e interesuar. Le të marrim vetëm një prej këtyre rasteve, sheshin e ndërtimit në zonën B (Lagjja 3, rruga “Filonit Durrsaku” (ish-rruga Migjeni). Në verën e vitit të kaluar kjo hapësirë u gjend e rrethuar si shesh ndërtimi dhe e pajisur me leje të rregullt ndërtimi nga Bashkia e Durrësit. Mbetej të organizoheshin gërmimet arkeologjike nga Agjencia e Shërbimit Arkeologjik (ASHA) pranë MTKRS-së (Foto 1). Në shtator 2011 asaj i është bërë e ditur mendimi ynë, se “sipërfaqja e sheshit në fjalë i takonte nëntokës me vepra nga më të rëndësishmet e arkeologjisë së Durrësit. Sheshi ndodhej jo më larg se 60 m nga Rotonda bizantine dhe bënte pjesë në qendrën religjioze të Durrësit ilir, helenistik, romak, bizantin dhe mesjetar. Prandaj luteshim, që ASHA të programonte në këtë rast pa hezitim gërmime të plota arkeologjike shpëtimi. Një vendim tjetër do të shkaktonte dëme historike. Personalisht, si qytetar dhe specialist i fushës, i pata sugjeruar punonjësve të ASHA-s, që të mos bënin “gropa” apo “sondazhe” , por të koordinonin dhe të kontrollonin një gërmim të mirëfilltë arkeologjik me dokumentacion të rregullt. Në qendrën e qytetit antik të Durrësit nuk është nevoja të spekulohet apo të vihet në dyshim në se nëntoka përmban substancë arkeologjike apo jo. Edhe në se ajo do të rezultojë se është dëmtuar kohë më parë, gërmimi dhe dokumentacioni i situatës reale duhet të kryhet i plotë. Ky është detyrim i parashikuar jo vetëm në kriteret e arkeologjisë shqiptare, por edhe në ato të Konventës Evropiane të arkeologjisë së shpëtimit, ku vendi ynë është tashmë pjesëmarrës prej fillimit të vitit 2008″. Sipërfaqja në fjalë ka qenë hapësira e Tempujve dhe e Forumeve të shquar të Durrësit antik. Në këtë sipërfaqe sot po ndërtohet (Foto 2). Ndërtesa prej betoni ka kaluar katin e parë. Kjo nënkupton, se përveç marrjes së lejes së ndërtimit nga Bashkia, investitori (ndërtuesi) është çliruar edhe nga detyrimet e kërkimeve arkeologjike nga MTKRS-ja. Por si është e mundur kjo e dyta, pasi në këtë shesh nuk janë kryer as kërkime dhe as dokumentime të rregullta arkeologjike. Po të ishin bërë do të kishin dalë në dritë monumente të klasit ndërkombëtar.
Nuk besojmë gjithashtu se investitori (ndërtuesi) po e kryen ndërtimin e tij pa lejen e MTKRS-së, pra pa miratimin e Këshillit Kombëtar të Arkeologjisë (KKA-së). Kjo nënkupton se KKA-ja e ka gjykuar të ezauruar kërkimin dhe dokumentimin arkeologjik të kësaj hapësire. Në përbërjen e KKA-së nuk është vetëm ministri i Kulturës si kryetar i saj dhe drejtuesit e ASHA-s si përgjegjësit e procedurës administrative. Anëtarë të saj janë edhe profesorë, midis të cilëve edhe tre profesorë të nderuar të arkeologjisë me në krye drejtuesin e Institutit Arkeologjik të Shqipërisë. Më bën përshtypje, se me sa lehtësi çlirohen këto areale me vlera të pakthyeshme arkeologjike në prezencën e tyre, me aprovimin e tyre. Nuk janë në dijeni profesorët, se çfarë kulture historike dhe dokumentesh përmban nëntoka e Durrësit dhe se ku ka qenë qendra e tij antike? Interesin e investitorit për të ndërtuar e kuptojmë dhe e përkrahim të gjithë, por kjo nuk na “detyron” të miratojmë eliminimin e substancës arkeologjike pa kryer gërmimet arkeologjike dhe pa kryer një dokumentacion të hollësishëm shpëtimi të saj. Një përvojë tjetër paralele po tregon se në Durrës ka investitorë të kulturuar dhe patriotë, që i janë përgjigjur kërkesës për shpëtimin e trashëgimisë në pronën e tyre. Mbrapa ndërtesës në fjalë që po ndërtohet, në Fotot 1 dhe 2 shihen ndërtesa shumëkatëshe të ndërtuara gjatë dhjetë vjetëve të fundit (mbas vitit 2000). Të gjitha ato janë ngritur në vendin e këtyre veprave të mëdha antike, pasi janë zbrazur në kohë rekord gropat e ndërtimit të tyre, pa kryer asnjë lloj kërkimi apo dokumentimi arkeologjik. Themelet e këtyre ndërtimeve arrijnë nën 6-7 m thellësi duke gëlltitur kështu të gjithë substancën arkeologjike. Asgjë arkeologjike për t’u parë dhe vizituar nuk ka mbetur nga zbrazja e gropave të ndërtimeve të reja në Durrës në këto 20 vjetët e fundit. Durrësin arkeologjik vazhdojnë ta përfaqësojnë zbulimet e kohës së mëparshme, Amfiteatri, Rotonda, Banjat Romake, e ndonjë mozaik, etj., të gjitha të zbuluara para vitit 1990-të. Gjithçka tjetër e gërmuar pas këtij viti është zhdukur, megjithëse në tokën arkeologjike të Durrësit është ndërtuar në këto 20 vjetët e fundit sa në të gjithë historinë e tij. Një masakër e pashembullt! Lind pyetja, ku ka shkuar e gjithë kjo qindra-mijëra m3 substancë arkeologjike?
Në dekadën e fundit përreth Durrësit kanë lindur shumë ishuj dhe gadishuj, të pagëzuar me emrin “Plehra Arkeologjike” . Ata janë ngritur me substancën arkeologjike, që sillet përditë nga nëntoka e Durrësit dhe shkarkohet ku të mundet në fushat rreth e rrotull Durrësit, në Shkozet e gjetkë (Foto 3 dhe 4). Janë shumë të tilla, nga ishujt më të mëdhenj me shtrirje rreth 40 mijë metër katror e trashësi 1,7 m, deri tek ata fare të vegjël, për shembull dhjetë kamionë (rreth 50 metër kub secila). Volumi i përgjithshëm i tyre mund të nxirret nga përllogaritja e zgavrave (gropave) të themeleve që janë hapur në qytetin e Durrësit të paktën prej vitit 2000. Sa është numri i këtyre ishujve dhe gadishujve dhe ku gjenden të shpërndara gjeografikisht është një punë e madhe për t’u gjurmuar dhe dokumentuar. Por kjo punë duhet bërë e duhet lënë në arkiva, sepse ndryshe pasardhësit tanë do të kujtojnë se Durrësi i famshëm antik nuk ka qenë aty ku është sot siç e njeh historia, por në fushat e Shkozetit dhe vende të tjera të panjohura. Çfarë gjendet në këta ishuj të mëdhenj e pirgje me Plehra Arkeologjike të Durrësit? Gjendet mjerisht e gjithë trashëgimia arkeologjike e masakruar e qytetit. Pikërisht nga Plehrat Arkeologjike të Durrësit kemi vërtetuar ekzistencën e tempujve dhe ndërtimeve të tjera të përmasave ndërkombëtare për botën antike. Si shembull, në foton 5 shihet pjesa e sipërme e një kolone, e arkitekturës elitare romake. Ajo vjen nga zemra e lagjes religjioze të Durrësit në kohën e lulëzimit antik. Mbetja e kolonës së thyer prej mermeri të Carrara-s (me lartësi fillestare rreth 4 m dhe trashësi të poshtme prej më se 0,85 m) tregon për ekzistencën e një tempulli ose e një ndërtese elitare perandorake e kësaj kategorie të qytetit. Kjo kolonë së bashku me blloqe gurësh të mëdhenj bazamentesh gjenden sipas gjurmimeve tona, në pirgjet e shkarkimit të hedhurinave që vijnë nga mjedisi i ndërtesës të marrë si shembull më sipër. Nuk është e mundur që sektorët përgjegjës shtetërore për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të mos jenë në dijeni për këtë dhunim historik të vlerave kombëtare dhe ndërkombëtare të Durrësit. Tashmë më shumë besoj në faktin, se edhe kur dikush informon zyrtarisht me kurajën e hapur të qytetarit, MTKRS-ja nuk bën asnjë lëvizje, asnjë gjest për të treguar të paktën se është e interesuar për mbrojtjen e trashëgimisë, për kryerjen e detyrës që është përgjegjëse. Rezultatet tregojnë se Agjencia e Shërbimit Arkeologjik, Instituti i Monumenteve të Kulturës, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës dhe profesorë të Institutit Arkeologjik në Tiranë, anëtarë të KKA-së pranë MTKRS-së janë në dijeni dhe pjesëmarrës direkt ose indirekt në këto dëmtime. Është një solidaritet i heshtur – heshtje mortore e institucioneve shtetërore kundra ruajtjes së pasurisë së trashëgimisë kulturore dhe pro nënvleftësimit e zhdukjes së saj. (Ka zgjim dhe entuziazëm vetëm kur dalin tema koncesionesh). Bëhet e gjitha kjo, thjesht për përfitime vetjake? Për nga përmasat e shtrirjes dhe kohëzgjatja, duket sikur e gjitha i takon një strategjie shtetërore kundra Durrësit si dokument historik. Kush është i interesuar për këtë strategji? Ka ndonjë plan perspektiv, se kur do të mbarojë ky shkatërrim sistematik i trashëgimisë kulturore në Durrës?
*Arkeolog

12.4.2012: Mord Drohungen im Albanischen Parlament durch Salih Berisha: Berisha kërcënon deputetët socialistë: Jua bëj prapë si me “21 janar” 

Mord Drohungen im Albanischen Parlament durch Salih Berisha: Berisha kërcënon deputetët socialistë: Jua bëj prapë si me “21 janar”

Salih Berisha, gibt damit zu, das mit Vorsatz, 4 Demonstranten am 21.1.2011 erschossen wurden in Tirana.
Alle 4 waren total unschuldig und friedlich, davon wohl auch ein gezielter Mord Versuch, auf einen filmenden Journalisten.

Berisha Parlament Mord

Heute drohte er mit einem Massaker im Enver Hoxha Stil, wenn die Opposition die Wahl seines Kandidaten für den Posten des Vize-Präsidenten der Justiz Kontrolle verhindert. Elvis Cefe, wurde dann mit 71 Stimmen knapp gewählt. Gary Kokolari, ein Insider mit US Pass schrieb gerade erst gestern sehr deutlich: Salih Berisha ist ein Kommunist, was er auch ständig selbst im Enver Hoxha Stile vorführt. Gesetze und Justiz gelten nicht in Albanien.

Hintergrund ist, das eine geheime Wahl abgesprochen war und Salih Berisha durchdrehte, weil er die Abstimmung nicht gewinnen konnte. Also wurde plötzlich elektronisch abgestimmt, wo ja Parlaments Abstimmungen selbst über Gesetze, schon gefälscht wurden, wie bestens dokumentiert ist.

Das Mafia Parlament in Tirana, fälscht mit Josefina Topalli sogar Gesetzes Abstimmungen

Nur 69 Abgeordnete waren anwesend, wo dann Josefina Topalli und die Berisha Partei 73 Stimmen daraus machten.

According to him, when Berisha understood that he could not continue realizing his goal, he ordered the Parliament Speaker to start the electronic voting.

When asked what Berisha had communicated to him and other opposition members, Ruci declared: 

“His first threat against me by Berisha’s MPs was ‘you saw it on January 21st’. Top Channel

Berisha kërcënon deputetët socialistë: Jua bëj prapë si me “21 janar” (VIDEO)
Mënyra e votimit të Elvis Cefës si anëtarë i Këshillit të Lartë të Drejtësisë ka sjellë debat të ashpër mes deputetëve të Partisë Socialiste dhe atyre të Partisë Demokratike.

Në video tregohet tensioni i krijuar në sallën e Kuvendit në momentin që PD ka ndryshuar qëndrim. Video është siguruar nga gazetari Luis Tanushi. Në video dëgjohet fjalët e Sali Berishës që thotë: “E provuat me 21 janar, doni ta provoni përsëri. Këtu jam jua bëj prapë si me 21 janar”.

Vetë kreu i grupit parlamentar të PS-së Gramoz Ruçi shprehet se atij në mënyrë të drejtpërdrejtë i është thënë nga Berisha: ” E keni provuar me 21 janar”.

Socialistët kanë kundërshtuar ndryshimin e mënyrës së votimit, pasi paraprakisht ishte rënë dakord që të ishte i fshehtë dhe me kuti. PD ka ndryshuar qëndrimin në mëninutat e fundit, duke kërkuar firmosje të fletëve të votimit. Kjo ka bërë që deputetët e PS-së të bojkotojnë votimin. Të njëjtën gjë kanë bërë edhe deputetët e LSI-së ndërsa vetë kreu i saj Meta nuk ishte fare i pranishëm gjatë gjithë seancës.

 

*   *   *

Kuvendi ka zgjedhur vetëm me votat e maxhorancës Elvis Cefën si anëtar i KLD-së. Opozita nuk ka marrë pjesë në votim, për shkak të debateve me përfaqësuesit e maxhorancës për mënyrën e votimit.

Fillimisht të dy palët kanë rënë dakord për votimin e fshehtë me kuti, por maxhoranca ka kërkuar firmosjen e fletëve. Opozita e ka kundërshtuar këtë mënyrë votimi, duke e bojkotuar atë, madje në sallë ka pasur edhe momente tensioni.

Votimi është kryer në mënyrë elektronike, ku kandidatura e Cefës ka marrë 71 vota. Pro kandidatit të PD-së për në KLD ka votuar edhe kryetari i PR, Fatmir Mediu. Ndërsa deputetët e LSI-së nuk i janë bashkuar maxhorancës. Tre deputetët e LSI-së: Ilir Meta, Vangjel Tavo dhe Lefter Koka e kanë bojkotuar votimin.

Elvis Cefa, kreu i  Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, bëhet kështu anëtari më i ri i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, pas largimit të nënkryetarit Kreshnik Spahiu.

 

Braçe: Qeveria privatizon fitimet e shtetëzon humbjet  

KESH është i zhytur në borxhe dhe pasojat për këtë i paguajnë qytetarët shqiptarë, të cilët po përballen me fatura të energjisë elektrike 60 për qind më të larta se në vitin 2005.

Në seancën e sotme në Kuvend, deputeti i PS-së, Erion Braçe, u shpreh se kompanitë e sigurimit dhe shpërndarjes së energjisë elektrike janë futur në një labirint borxhesh, të cilat rëndojnë në mënyrë abuzive në xhepat e konsumatorëve përmes rritjes së çmimit.

“Niveli aktual i kredive të zhvillimit të marra nga KESH-i është 208.8 milionë euro. Sikur të ishte vetëm kaq borxhi i KESH-it do të ishte mall, sepse një tjetër tabelë tregon borxhin e tij ndaj bankave të nivelit të dytë. Në janar 2012, shifrat tregojnë se KESH kishte borxh 140.1 milionë euro të tjera. Borxhet principale arrijnë mbi 450 milionë euro.

E njëjta situatë është edhe te CEZ-i. Borxhet mbarten mbi kurrizin e çdo shqiptari, duke rritur çmimin në mënyrë abuzive. Tashmë po mblidhen kamatëvonesat e viteve 2007-2010 të faturave të paguara. Qeveria po privatizon fitimet, po shtetëzon humbjet. Pasojat i paguan qytetari shqiptar”, tha Braçe.

 

* * *

Vendi vakant në KLD dhe mandati i Seserit, sot në Kuvend  

Dy vendet vakante në qendër të debateve politike ditët e fundit do të diskutohen në seancën e sotme parlamentare.

Dy kandidaturat për vendin vakant në KLD, Ardian Visha i propozuar nga PS-ja dhe Elvis Cefa nga PD-ja, pritet të votohen sot, ndërsa gjatë seancës do të diskutohet edhe për mandatin e lënë vakant nga largimi i deputetes socialiste Rudina Seseri.

Largimi i Kreshik Spahiut nga posti i nënkryetarit të KLD-së ka shkaktuar debate mes maxhorancës dhe opozitës, të cilat kanë propozuar kandidatët e tyre, që pritet të votohen sot në një votim të fshehtë.

Gjithashtu, në seancën e sotme, PD-ja dhe PS-ja do të paraqesin një raport të përbashkët në lidhje me mandatin socialist të lënë bosh pas largimit të Seserit.  / G.N.

Kokalari i shkruan Forbes: Berisha, një komunist diktator !

Nga Gary Q. Kokalari I nderuar Z. Forbes: Si pjesë e fushatës tuaj të vazhdueshme për të promovuar taksën e sheshtë, dhe në përpjekjet tuaja për një axhendë pro-rritjes More…

Misinforming about Syria

Tuesday, April 10, 2012

Misinforming about Syria

 

In its latest articles the NY Times is quite distorting the situation in Syria in its effort to get an armed intervention:

– it claims that the ongoing army offensive is a prove that Assad is intending not to stick to the armistice. In fact it is quite usual that before an armistice both parties attempt to improve their position. So the fact that Assad seems to be doing just that seems to indicate that intends to take the armistice seriously.

The fact that that the opposition announces that it will even earlier stop with hostilities is not necessarily a friendly gesture. Due to the government offensive the opposition is losing territory so they are desperate to stop the government offensive as soon as possible.

– it claims that Assad’s demands for written assurances from the rebels that they will stick to the armistice is a „new demand“. But an armistice can only work when both parties stick to it. Assad is perfectly justified to ask additional guarantees if he think that the opposition will take advantage if he withdraws his troops from the cities. The fact that the opposition is refusing to do this should be a warning sign that they are not intending to stick to their part of the deal.

– the article claims that Assad is asking that the opposition „would be dismantled first“. This is an exaggeration of his demands. But is it unreasonable to ask that the opposition will not create a state within a state and treat the areas it controls as liberated areas – where Assad supporters are not safe – but instead be committed to a Syria where everyone is free to move?

– the article claims that „Syria has undermined every truce plan it ostensibly accepted since the uprising started in March 2011“. Every truce plan was undermined by the opposition that didn’t participate but used it as an opportunity to expand its own power. Add to this the consistent refusal of the opposition to negotiate with Assad – what leaves an armed fight as the only alternative – and it is clear that the attitude of the opposition is a major problem.

If fact the government has repeatedly during periods been very reticent in military actions – only to see the opposition take advantage of that.

– the title of the article puts the blame of the shooting near the Turkish border on the Syrian Army. But as the article explains the army was attacked at that place. One can blame the Syrian Army for not showing adequate restraint. But most of the blame should go to Turkey that places a refugee camp right next to the border and allows it to be used as a staging ground for opposition fighters.

– the article mentions a recent HRW report about extrajudicial killings by government forces but fails to mention reports (like the Spiegel Online article) that the opposition is doing the same.

http://nation-building.blogspot.de/2012/04


25 Jahre, Terror Krieg gegen die Iran – So spionieren die Amerikaner Iran aus
Zitat mit Christoph Hörstel: Westlich gesteuertes Terror Management durch die NATO Staaten.Ein kriminelles Grund Niveau der NATO und Deutschen Aussenpolitik. Die gehören angeklagt.

Wer sind die echten Terroristen dieser Welt?

von Freeman am Dienstag, 10. April 2012 , unter , , | Kommentare (23)

 

Es ist wieder interessant, wie die Medien komplett über eine wichtige Nachricht schweigen. Da berichtet der bekannte Enthüllungsjournalist und Pulitzer-Preisträger Seymour Hersh, das Pentagon hat Mitglieder der exil- iranischen Terrorgruppe MEK in den USA im Bundesstaat Nevada ab 2005 ausgebildet, und es ist kaum einer Meldung in der deutschsprachigen Presse wert. Sogar…

Hier weiterlesen: Alles Schall und Rauch http://alles-schallundrauch.blogspot.com/#ixzz1rpQcZj00

US CIA Terrorist killed and hanged in Syria

allowfullscreen>

The Paris-based Centre for the Study of Interventionism (CSI) and Julien Teil, director of „Lies behind the „Humanitarian War“ in Libya: There is no evidence!“ has recently released a short documentary exposing how a cartel of Western nations and their Arab proxies are purposefully creating chaos inside targeted nations and then using it as a pretext to invade, topple governments, and replace them with preselected client regimes, and in effect threatening the very concept of national sovereignty.
………..

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=30290