founder PD member and Albania President Savages Berisha’s Communist Past

Salih Berisha is a communist and he was all the time a primitiv kommunist! A stupid criminal Enterprise and working in a clientel clan System for money.

5.3.2012: Gjergj Bojaxhi: Berisha’s governing was a waste of time, DP – a rural party and a militant employing agency 

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness” 

Mafia Clan of Democratic Party of Albania

07 Mar 12 / 09:41:14
Albania President Savages Berisha’s Communist Past

Bamir Topi on Monday said Prime Minister Sali Berisha was in no position to start lecturing people on protecting ex-Communist spies given his own once close ties to the old Communist dictatorship.

Besar Likmeta

BIRN

Tirana

Albanian President Bamir Topi

Albania’s head of state has slapped down the Prime Minister, saying he has a lot of explaining to do about his past political activities.

“This man doing the accusing should explain the photograps of him with members of the politburo during the time of the [Communist] dictatorship,” Topi said, referring to pictures of Berisha vacationing with the son of former Albanian dictator Enver Hoxha in the Eighties.

“This character was a member of the Albanian Workers Party from 1968… but for the last 22 years has been making up tales about Communism,” he added.

A former cardiologist, Berisha served as a doctor to the Communist politburo and was a party secretary in the college of medicine at the University of Tirana.

Topi has come under fire repeatedly over the last week from the Democrats for not signing a 2009 lustration law that was deemed unconstitutional in February 2010 by the Constitutional Court.

The law had come under criticism from the country’s association of prosecutors and judges as well as from Western capitals, while the US embassy in Tirana has asked the government to redraft it.

Critics say the law is unconstitutional because it allows a special commission to fire judges and prosecutors who served during the former Communist regime without due court process.

The commission does not need to prove the officials were guilty of any crime, and the opposition said that this effectively allows the government to fire prosecutors investigating high-profile corruption cases.

If put into force the law could wipe out half of Albania’s supreme court and constitutional court, throwing the justice system into crisis.

The Council of Europe has also expressed concern with the law, arguing that it raises serious human rights questions.

Albania’s President accused Berisha of being a liar, saying that for more than 20 years he has manipulated former political prisoners and property owners expropriated by the Communist regime.

These former political prisoners and expropriated owners form the core of the centre-right Democratic Party. Topi himself was deputy chairman of the party until his election as President in 2007 with Berisha’s support.

However, after the election as President his relationship with Berisha soured due to the premier’s constant attacks on the general prosecutor and judges over corruption trials involving cabinet ministers and other members of Berisha’s inner circle.

After the January 21, 2011 anti-government protests, where four protestors were shot dead by the Republican Guard, Berisha accused the President of being part of coup d’état, orchestrated with the help of the general prosecutor and the head of the secret service.

Attacks on the President have intensified recently since Topi announced that he will create a new centre-right party when leaves office in July.

wikeleaks:

3.  (SBU) According to commentators there are three reasons why the 
Prime Minister is resorting to anti-communism for a second time, 18 
years after the fall of communism.  The introduction of such an 
anti-communist campaign helps the Prime Minister conceal the real 
intent of the lustration law - the elimination of prosecutors and 
judges that are investigating official corruption.  Anti-communist 
propaganda will also help Berisha fill the vacuum created by the now 
discredited anti-corruption theme.  At a time when two members of 
his government are under investigation and the town is full of 
rumors about the affairs of his two children, anti-corruption has 
understandably lost much of its luster.  Such an initiative will 
also help Berisha cement his support among the politically 
persecuted people that have traditionally formed a strong support 
base for Berisha - as well as steal some of those voters away from 
potential political rival President Topi, who also considers former 
victims of communism among his strongest supporters.

http://wikileaks.org/cable/2009/01/09TIRANA12.html

Diese Regierung ist lächerlich: Prof. Dr. Ago Nezha

QEVERI QESHARAKE

2012-03-05

Prof. Dr. Ago Nezha (

http://www.gazeta-shqip.com/opinion/

Revolution in Albanien: Konter Admiral Kristaq Gerveni: über die Neopotismus-Clan-Politiker, eng mit der Internationalen Mafia verbunden

Salih Berisha privat unterwegs mit der Enver Hoxha Familie den Söhnenj

Für die 100 Jahrfeier von Albanien (ob das Datum stimmt, weiss sowieso niemand, weil so ziemlich Alles unter Enver Hoxha erfunden wurde) wurde für 5 Millionen $, Shakira angeheuert. Wie die Erfahrung zeigte auch im Tourimus Ministerium oder im Kosovo (1 Million $, für einen 15 sekunden Spot bei CNN, wo 45 Sekunden nur 90.000 $ kosten), wird wohl 50% der Summe in dunklen Kanälen verschwunden sein.

http://imageshack.us/photo/my-images/94/saliberishavdiq.jpg/

Alih Berisha, Mao, Enver Hoxha

Krtisch fragen sich Medien, was Eugen Wohlfahrt privat bei Ilir Meta macht! Zustande gebracht hat Eugen Wohlfahrt absolut Nichts in Albanien, nicht einmal die Wahl Rechts Reform! Man wird sehen, ob es eine Änderung gibt, wobei als Erste Priorität die reine Mafia Partei LSI und Ilir Meta verhindert werden muss.. Man gibt allgemein sowieso den Botschaftern und EU und US Politikern die Schuld am Desaster, wobei Fehler 1998- 2009 gemacht wurden.

aber auch Bamir Topi, hat mehrere extrem falsche Orden Verleihungen zu verantworten. Darunter ein Staatsanwalt, der unter Enver Hoxha, Leute hinrichten liess.

Më 8 maj 2008, me rastin e “Ditës së Drejtësisë”, kreu i shtetit dekoroi disa personalitete, mes të cilëve edhe Skënder Breca me “Medaljen e Mirënjohjes”, me motivacionin “Për përkushtim të lartë, korrektësi dhe ndershmëri në ushtrimin e funksioneve të prokurorit”. Por pas kësaj dekorate reagoi familja e Xhelal Koprenckës, i cili u dënua me vdekje nga Skënder Breca në vitin 1979, me akuzën se kishin formuar dy organizata konspirative që punonin kundër Republikës Popullore të Shqipërisë. Pas debatit publik, Topi e tërhoqi dekoratën, ndërsa në fillim të vitit 2009 Breca dha dorëheqjen edhe si këshilltar i prokurores së Përgjithshme, Ina Rama.

 

Salih Berisha und die Staatssicherheit: eine Einheit!

Sali Berisha në krah të Hysni e Vito Kapos në Paris, në vitin 1977. Bashkë me ta është edhe Hasan Luçi, rezidenti i sigurimit në Ambasadën tonë në Paris. Hysni Kapo në atë periudhë ka qenë sekretar i Komitetit Qendror të Partisë për Forcat e Armatosura, Ministrinë e Brendshme dhe Sigurimin e Shtetit.

 

6.3.2012: Nach heftigen Angriffen, der Staatspräsident Bamir Topi: Berisha soll seine Kommunistische Vergangenheit erklären

Nur ein Viertel der Verfolgten haben bis heute kleine Summen Geld erhalten, etwas was Berisha und seine Betrugs Bande, vor 20 Jahren versprochen. Zuletzt vor den Wahlen in 2009, sogar 2 Milliarden € Kompension und Pensionen.In Wirklichkeit wollte der Steinzeit Kommunist, sogar die damaligen Gefangenen nicht freilassen, und hielt sie für Kriminelle, wie er selbst ausführte.

Berisha der Steinzeit Kommunist im engsten Familien Kreis der Familie des Enver Hoxha

Berisha Familie Enver Hoxha

Ne dhjetor te 2010, emisioni “Fiks Fare” ne “Top Channel” transmetoi foto te shume viteve me pare, ku Kryeministri Berisha, ndodhet ne nje varke me disa persona, nga te cilet spikasin Sokol Hoxha, djali i Enver Hoxhes dhe bashkeshortja e tij, Liljana Hoxha. Ne foton e dyte, te njejtet persona shfaqen ne nje ambient me intim, prane nje oxhaku. –

Vala më dogmatike e shqiptarëve, që iu bashkua Partisë së Punës së Shqipërisë mbeten politikanët që iu bashkuan asaj në frymën e revolucionit kulturor kinez dhe në emër të kundërshtimit dhe të Lindjes, dhe të Perëndimit. Sali Berisha ishte një prej këtyre të rinjve. Bashkë me Tritan Shehun, Mehmet Elezin, dhe të rinj të tjerë që ju bashkuan revolucionit kulturor kinez, duke prishur  me zell kishat dhe xhamiat, Sali Berisha ndjehej fatlumë që po i bashkohej komunizmit në periudhën e tij më regresive.

*(Tritan Shehu mes Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë pas prishjes së kishave dhe xhamive në Tiranë)

 

Marrja e teserës së Partisë së Punës së Shqipërisë e çliroi atë nga “bisturia” si mjet i vetëm për karrierën që kish zgjedhur deri atëhere. Ata që e mbajnë mend në organizatën e Partisë së Punës, vizatojnë disa tipare agresive të tij, të cilat shpesh kanë vënë në siklet kolegë të tij, të cilët teserën e partisë e kishin një mundësi për të qenë të qetë si mjek. Ky ishte njeriu që bënte raporte për Komitetin Qendror, kur organizata e partisë ulte vigjilencën, ishte njeriu që kishte zellin e tepruar për të rekomanduar internime në emër të organizatës së PPSH, siç ishte rasti i të ndjerës mjeke që ka punuar pranë Mehmet Shehut, e cila ka pak muaj që është ndarë nga jeta. Impulsiv, karrierist dhe i dhënë pas metodologjisë së luftë së klasave, ai avancoi me shpejtësi të habitshme nga një anëtar i thjeshtë partie në krye të organizatës së partisë në një vend ku anëtarë të asaj organizate ishin njerëz të rëndësishëm si mjekë të Enver Hoxhës apo këshilltarë në distancë të tij. Servilizmi ndaj tyre ishte pjesë e karrierës së tij mjekësore, duke u afruar me pjesën e mjekëve që shërbenin në bllok. Për shkak të vjehrrës së tij, e cila vinte nga Serbia, ai ishte i dyshuar si lidhje serbe dhe nuk arriti dot, siç dëshmojnë dhe vetë zyrtarët e asaj kohe, të afrohej si mjek i Enver Hoxhës, por ia doli të ishte mjek roje dhe në shërbim të Hysni Kapos, kur ky i fundit u sëmur mes të tjerash dhe nga shqetësime të zemrës. Ai shkonte mbrëmjeve në shtëpinë e tij, rrinte mënjanë njerëzve dhe tentonte të bënte sikur lexonte libra nga biblioteka- shpesh e padobishme dhe për vetë Hysni Kapon.

Njeriu i hekurt i komunizmit, i cili në të vërtetë drejtoi politikën e kuadrit dhe luftën e klasave në 35 vjet, Hysni Kapo ishte i dobët dhe dorëzuar para mjekut që i shërbente. Të afërmit e tij tregojnë momente dobësie të vetë Kapos për Berishën dhe një bejte të gjatë për të në shenjë respekti për shërbimet sanitare të natës. Me porosi të tij, porosi e cila u kthye më pas në amanet, vajza e Sali Berishës u çua për kurim jashtë shtetit dy vjet pas vdekjes së Hysni Kapos, për një ndërhyrje kirurgjikale në formën e një operacioni plastik. Ndërhyrja nuk rezultoi e suksesshme dhe u përsërit, për shkak të autoritetit që Berisha kishte krijuar, sërish në fund të viteve ‘80-të në Vjenë.

(Sali Berisha me Familjen Kapo ne Paris 1977)

Berisha shkoi në specializim në Francë, pikërisht kur Hysni Kapo shkonte aty për tu kuruar, dhe forcoi ndjeshëm lidhjet me autoritetet shëndetësore të asaj kohe, veçanërisht me Ministrin Ziçishti. Pushkatimi i tij i menjëhershëm dhe kontaktet e tij të fundit me Sali Berishën ngelen për tu hetuar, por është e sigurt se pas historisë, Berisha u bë më i besuar i Familjes Hoxha. Udhëtimet e tij në fundjavë në Pogradec me djalin e Enver Hoxhës, tashmë janë të njohura. Ata janë shfaqur bashkë në varkë në Liqenin e Pogradecit dhe në dhoma me oxhak, ç’ka tregon se udhëtimet e tyre ishin të zakonshme në verë dhe në dimër. Pasi nuk kishte mundur dot t’i afrohej familjes Hoxha me përkushtimin e tij politik dhe profesional, për shkak të njollës serbe që i vinte aksidentalisht nga e vjehrra, ai gjeti mënyrën për tu afruar me fëmijët. “Kapja e fëmijëve” si standard për karrierë politike dhe përfitime nga pushteti, duket se është një tipar i trashëguar dhe sot në familjen Berisha. Të gjithë ata që duan të bëjnë para apo karrierë në PD kanë kapur fëmijët e tij, njësoj si Berisha ka kapur fëmijët e Hoxhës.

Fundjavat e tyre në Pogradec mbahen mend dhe nga qytetarët. Njeriu që për herë të parë ka bërë plazh ndoshta pas vitit 2005, shkonte në Liqen jo për plazh, por për të qenë pranë fëmijëve të “atij”. Nga të gjithë fotografitë e Berishës me byroistët, fotografia me fëmijët e Enver Hoxhës është më domethënësja për të, pasi ajo tregon një raport të ndërtuar mbi një shërbim të thellë ndaj asaj familje, që Berisha po përpiqet ta varrosë në arkivat e shtetit, por që ka shanse mos t’ia ketë dalë dot.

Pasi Hoxha vdiq, Berisha e forcoi miqësinë me fëmijët e tij. Së bashku me nusen e djalit të Hoxhës, ai u bë pjesë e Këshillit Shkencor të revistës ‘Shkenca dhe Jeta’, një bord formal, i cili ishte më shumë një arsye për tu promovuar njerëzit e familjes Hoxha se sa një bord shkencor.

Interesant është afrimi i Sali Berishës me Simon Stefanin, një figurinë qesharake e komunizmit, por që mori pas eliminimit të grupeve armiqësore poste kyçe si ai e Ministrit të Brendshëm, Ministrit të Mbrojtjes dhe zëvendëskryeministrit. Berishën nuk e lidhte asgjë me Ministrinë e Brendshme formalisht, dhe nga ana tjetër Simon Stefani ka qenë nga ato personazhe të komunizmit që nuk përfaqësonin as intelektualët dhe as ndonjë klan të rëndësishëm të pushtetit. Ai ishte thjesht një manekin gojëmbyllur për ato që kishin ndodhur në vitin 1982 në spastrimet dhe pushkatimet e rrufeshme të atyre që u quajtën grupi i fundit armiqësor.

Berisha e Simon Stefani

Sali Berisha do ta ketë vështirë ta shpjegojë sa të jetë gjallë servilizmin ndaj këtij byroisti qesharak, nëqoftëse nuk tregon raportet e tij me ministrin e  fundit të Shëndetësisë, Llambi Ziçishti, i cili u pushkatua, ende pa asnjë arsye bindëse. Berisha, në atë kohë një komunist karrierist dhe agresiv, njeriu që përpiqej të afrohej me pjesën e inteligjencës që po promovonte familja Hoxha, duket shumë qesharak dhe i panatyrshëm në përuljen e tij ndaj Simon Stefanit, me të cilin nuk ka pasur dëshirë të dalë në foto as ndonjë komandant batalioni nga ushtria dhe jo më një mjek me rëndësi politike si Sali Berisha. Mjekut Sali Berisha iu desh një ditë në Ministrinë e Brendshme të bënte ekspertizën e “vdekjes” së Fiqret Shehut, gruas së Mehmet Shehut. Shënoi me qetësi ‘vdiq nga zemra’, ndërkohë që pamjet filmike të saj flasin për një të vdekur të gjallë nga torturat ç’njerëzore.

http://www.gazetatema.net/web/2012/03/06/22-vjet-komunist-22-vjet-%E2%80%9Cantikomunist%E2%80%9D/

6.3.2012: Nach heftigen Angriffen, der Staatspräsident Bamir Topi: Berisha soll seine Kommunistische Vergangenheit erklären

siehe Gazmet Oketa, über die Politik Büro Meetings, des Salih Berisha.

Problems between NATO – Albania with the Mafia government from Salih Berisha and Ilir Meta 

NATO schränkt den Geheimniss Zugang für die Mafia Regierung in Tirana ein – Sekreti, NATO rrit vëzhgimin ndaj Shqipëris렠

Typical Gangster and Buseness partner from Salih Berisha

Salih Berisha, immer mit Landesweit bekannten Gangstern unterwegs!

salih Berisha roja
Bashkim Ulaj (rechts)
(Dërguar më: 11/04/11) Tedi Blushi

Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve ka zhvilluar në datën 8 prill dy tendera. I pari ka qenë ai për ndërtimin e ‘Rrugës së Arbrit’ (segmenti Ura e Brarit – Hyrje tuneli Qafë Murrizë), me fond limit të përcaktuar, vlerën prej 1.945.051.750 lekësh. Ndërsa tenderi i dytë ka pasur për objekt prokurimi sistemim-asfaltimin e rrugës Librazhd-Qafë Stude (loti 3). Fondi limit i përcaktuar ka qenë 1.894.399.110 lekë. Për të mundësuar që të dy këto tendera të fitohen me vlerën e tyre të plotë, nga ana e DPRR-së është vendosur një kriter diskriminues, që aktualisht e plotësojnë vetëm dy firma. Bëhet fjalë për kompanitë “Gener 2” dhe “Victoria Invest”, të cilat dyshohet se janë paracaktuar si fituese.

aus [16] albania.de

[17] Europol, über die wichtige Rolle, im Drogen und Waffenhandel der Albanischen Politiker und deren Mafia Clans

Zef Preci, a former minister of economy and privatisation, said there was corruption in almost all branches of the state and that it stood behind public fund transfers. For him, corruption was worst in the justice system, and followed by the government and state-controlled structures.

In Lezha, Prime Minister Majko expressed support for a collaborative effort between politics, “whatever its colours are”, and Albanian citizens. He added, “This is a struggle between the law and anti-law, between progress and regression. Whatever the cost and time it takes, it doesn’t have a chance to fail.”

30 Aug 2011 / 09:51
WikiLeaks, Corruption Lost Albania Millions in Aid

NATO Website: CIA intern over Salih Berisha and the stupid criminals in Tirana.

1999 and earlyer: 1993-1996

Salih Berisha Mafia: The U.S. failed to criticize:of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means

Fun Facts About Our New Allies
The Progressive Review (Washington), 22 June 1999

“Albania … offered NATO and the U.S. an important military outpost in the turbulent southern Balkans (in the 1990-96 period Albania opened its ports and airstrips for U.S. military use and housed CIA spy planes for flights over Bosnia)…. The U.S. played a major role in the DP’s 1992 electoral victory, and it then provided the new government with military, economic, and political support. In the 1991-96 period Washington directly provided Albania $236 million in economic aid, making the U.S. the second largest bilateral economic donor (following Italy)…..Following Berisha’s visit to the U.S. in March 1991, Washington began supplying direct assistance to the DP, including donations of computers and cars for the 1992 electoral campaign. William Ryerson, the first U.S. ambassador, stood next to Berisha on the podium at election rallies. The U.S. failed to criticize, and at times encouraged, the new president as he purged critics of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means. By 1993 DP loyalists and family members held most of the prominent positions in Albania’s ministries, institutes, universities, and state media. Citing the threat of communism’s return, Berisha successfully instilled fear in the population and discredited his rivals. The U.S. embassy in Albania contributed to the polarization of Albanian politics by refusing to meet most of the opposition parties (former communists as well as others) for the first two years of DP rule. This one-sided view of democratization helped Berisha dismantle most political alternatives, some of which were moderate and truly democratic.
Kritische Fragen, an den US Botschafter Alexander Arvizu, warum er Nichts unternimmt gegen US Betrüger und Politik Verbrecher in Tirana

NATO Website in 2002 after the Ilir Meta governmet between 1999-End of Januar 2002

 

SETimes

Published on SETimes (http://www.setimes.com)

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2002/03/020305-SVETLA-001

Fighting corruption in Albania

06/03/2002

In the battle to combat corruption among Europe’s less developed countries, Albania is known to be facing one of the toughest struggles. The country’s politicians, however, are coming together in a rare show of unity to tackle the problem.

(ATA, BBC, RFE/RL – 04/03/02; Institute for War and Peace Reporting – 01/02/02; Transparency International: Global Corruption Report 2001)

Many international organisations have identified corruption as one of the main problems of Albania’s post-communist history. The country, rated Europe’s second-poorest following Moldova, has been urged to intensify its efforts against corruption and the threat it poses to development. Apart from the economic consequences, corruption could also mar Albania’s prospects for EU and NATO integration.

Recognising the significance of the problem, Albanian politicians have signalled a rare willingness to unite in the name of national interest. The government has consented to an anti-corruption programme proposed by the opposition and to contract a foreign auditing company to inspect the bank accounts of senior politicians and officials, according to a recent report by the Institute for War and Peace Reporting (IWPR).

On the basis of local media reports, IWPR concluded that corruption in Albania was highly evolved and ranged from gifts to politicians such as cars and apartments to smaller cash bribes for lower-level officials. “Millions of dollars disappear through this way of governing, money which could be better used on education, hospitals or energy resources,” the IWPR quoted independent analyst Fatos Lubonja as saying.

Pandeli Majko, the new prime minister, has identified the fight against corruption as a top priority of his government. In Lezha on 4 March, he said increasing transparency in the activities of state structures was an obligation of the administration, which, he stressed, was “just a manager but not an owner of the money of the Albanian taxpayers”.

The Citizen’s Advocacy Office is an NGO established about three months ago to fight corruption at the state level. Kreshnik Spahiu, an attorney who heads the organisation, told Radio Free Europe that his office is recording an average of ten new corruption cases a day and that the scope of submitted complaints and accusations was surprisingly wide. He himself was solicited for a bribe by the state telephone company when he wanted to get new phone lines for his office.

Zef Preci, a former minister of economy and privatisation, said there was corruption in almost all branches of the state and that it stood behind public fund transfers. For him, corruption was worst in the justice system, and followed by the government and state-controlled structures.

In Lezha, Prime Minister Majko expressed support for a collaborative effort between politics, “whatever its colours are”, and Albanian citizens. He added, “This is a struggle between the law and anti-law, between progress and regression. Whatever the cost and time it takes, it doesn’t have a chance to fail.”

30 Aug 2011 / 09:51
WikiLeaks, Corruption Lost Albania Millions in Aid