Enver Robelli: Aventura shqiptare e Fatos Nanos e Ilir Meta dhe Sali Berishës.

Balkan Gaddafi!

Salih Berisha

Aventura shqiptare e Fatos Nanos dhe Sali Berishës

Postuar në: Editorial | 

Fatos Nano dëshiron të bëhet president i Shqipërisë. Dy sejmenë të Sali Berishës thonë se ai ka biografi presidenciale dhe si i tillë është i denjë për këtë post. Kështu flitet në dimrin e vitit 2011. Në verën e vitit 2005 Berisha e quante Nanon shef të një sistemi korruptiv, kumarxhi kazinosh dhe bashkëpjesëmarrës në tregti me drogë!

Nga Enver Robelli

Papritur na u shfaq Fatos Nano. Foli nga Londra. Iu drejtua shqiptarëve me një mesazh politik, duke paralajmëruar se do të kandidojë – për postin e kryetarit të Shqipërisë. Të tilla ambicie Nano nuk i ka fshehur. Qëmoti është folur e pëshpëritur – jo vetëm në restorantet e Tiranës – për rikthimin e tij ose, së paku, për përpjekjen e tij të radhës për rikthim në politikë. Ky politikan, të cilin shkrimtari Ismail Kadare e përshkruan në një libër, kohëve të fundit, si kumarxhi dhe, si të tillë, edhe të rrezikshëm nëse i lihen në dorë fatet e vendit, pra, Fatos Nano, sërish është në mesin tonë. Duket se nuk i ka shëruar ende plagët e humbjes së postit udhëheqës në Partinë Socialiste. Duket se ndjenjat hakmarrëse janë busull e tij politike. Duket se ende dëshiron ta mbajë peng Shqipërinë. Në këtë aventurë ai tashmë ka marrë mbështetjen e tërthortë nga dy sejmenë të kryeministrit Sali Berisha. Dy eksponentë të Partisë Demokratike, Genc Ruli dhe Edi Paloka, nxituan ta lavdërojnë rivalin e tyre të dikurshëm politik. Nano duket se ka hyrë dhëndër tash në PD. Dhe për dhëndrin, se paku ashiqare, duhet të thuhen vetëm fjalë të mira – ashtu si për të vdekurin (De mortuis nil nisi bene). Në frymën e kësaj logjike dy politikanët e PD-së e himnizuan Nanon si „figurë politike me përvojë“ dhe si politikan që ka një „CV [biografi, v.j.] të përputhshme“ për postin e presidentit.

Mentaliteti kazinoje

Lavdërimet e (pa)pritura për Nanon duken aq të pabesueshme nëse merret parasysh marrëdhënia e tij me PD-në, në fakt përplasja e tij shumëvjeçare me Berishën, të cilin e ka fajësuar drejtpërdrejtë për futjen e tij në burg gjatë viteve 90-të. Fakti që Berisha e përjashtoi mundësinë që Nano të mbështetet nga PD si kandidat për kryetar të Republikës ende nuk domethënë shumë. Nano mund të përdoret si kali i Trojës për të përçarë të majtën. Vetë Berisha e ka pak vështirë të flasë në superlativ për Nanon, siç bëjnë sejmenët e tij. Sepse Berisha ka shprehur mendime krejt të tjera dhe krejt negative për ish-kryetarin e Partisë Socialiste.

Më 18 korrik 2005, disa ditë pasi fitoi zgjedhjet parlamentare, Sali Berisha i dha një intervistë revistës gjermane „Der Spiegel“. Në fushatën e atëhershme elektorale kishte dominuar një temë: korrupsioni nën qeverisjen e Fatos Nanos, mentaliteti i kazinove në drejtimin e shtetit. Kundër këtij mentaliteti më i zëshmi kishte qenë Berisha. Dhe kori rreth tij. Krerët e PD-së, atëbotë, nuk u treguan dorështrënguar me dhënien e premtimeve të mëdha. “Do të luftojmë këtë e atë të keqe”, thoshin me bindje dhe gjoks të ngrefosur. Shqiptarët ishin lodhur me regjimin e Nanos. Ia dhanë votën dhe ia falën besimin PD-së. Në „Der Spiegel“ Berisha tha: „Korrupsioni është rritur në mënyrë astronomike që nga viti 1997. Unë, brenda dy deri tri viteve do ta ul atë në nivel të pranueshëm, për këtë do të ketë ligje të reja. Pushteti nuk bën të shfrytëzohet për t’u bërë i pasur brenda natës; ministrat duhet të shesin firmat e tyre. Do t’i heqim të gjitha monopolet në Shqipëri, të cilat kanë qenë nën mbrojtjen e qeverisë“. Në zhurmën dhe kakofoninë e Tiranës nuk u dëgjua se Berisha s’premtoi çrrënjosjen e korrupsionit, por vetëm uljen e tij në nivel të pranueshëm! Të thoshte këtë një politikan i ndonjë vendi me demokraci të konsoliduar, ai nuk do merrte më kurrë votat e qytetarëve. Në Shqipëri politikanët mund të jenë të sinqertë, madje në mënyrën më bizare. Si qëndron puna me heqjen e monopoleve në Shqipëri viteve të fundit? Njohës të pavarur të rrethanave politike dhe ekonomike thonë se monopolet vetëm kanë kaluar nga duart e oligarkëve socialistë në duar të njerëzve të afërt me pushtetin aktual. Nga këto monopole ndukin ndonjë fije edhe gazetarët e pushtetit; nëse nesër vjen në pushtet Partia Socialiste, atëherë skenën mediatike do ta dominojnë sekondantë të tjerë publicistikë. Edhe këta do të kërkojnë shpërblim për angazhimin shumëvjeçar – jo për një qeverisje më të mirë, por për përfitime personale.

Kumarxhi dhe diler droge

Nga perspektiva e vitit 2011 edhe më interesant, ndërkaq, duket mendimi që kishte shfaqur Berisha më 2005 në „Der Spiegel“ për Fatos Nanon. I pyetur nëse do të duhej ta arrestonte Nanon për shkak se ai kishte ndërtuar një sistem korruptiv, Berisha deklaronte: „Nuk lihet përshtypje e mirë nëse arrestohet lideri i ardhshëm opozitar, ndonëse Nano asgjë tjetër nuk dëshiron përveç se rolin e martirit. Që ai është kreu i një sistemi korruptiv mbarëvendor, këtë e di secili. Prej nga do të vinte ndryshe pasuria e tij marramendëse? Si do t’i harxhonte ai ndryshe qindra-mijëra euro në kazino? Nano është pronar i një ndërmarrjeje transportuese me helikopterë, klientët kryesorë të së cilës janë tregtarët më famëkeq të drogës në Shqipëri. Ata transportojnë heroinë dhe kokainë nëpër Shqipëri, e çojnë në Kukës dhe nga atje në vendet fqinje”.

Fatos Nano – kreu i një sistemi korruptiv!

Fatos Nano – kumarxhi kazinosh!

Fatos Nano – bashkëpjesëmarrës në tregti me drogë!

Të gjitha këto epitete për Nanon i ka thënë Sali Berisha. Tani, në dimrin e vitit 2011, eksponentë të Partisë Demokratike publikisht ia shtrojnë rrugën Nanos për t’u bërë president i vendit. Më tutje në intervistën e vitit 2005 Berisha thotë se Shqipëria po shkatërrohet nga droga, pasi është shndërruar në parajsë të kokainës dhe heroinës. Sipas tij, prapa veprimtarisë së paligjshme në “tetë vitet fundit” (1997-2005) “ka qëndruar shteti”. Shteti i Fatos Nanos dhe, në atë kohë, edhe i Ilir Metës, i kyçur në tregti me drogë? Po, sipas Berishës së vitit 2005. Edhe diçka kishte thënë Berisha në vitin 2005: “Synimi im është: anëtarësim në BE pas pesë viteve”. Në vitin 2011 Shqipëria nuk është afër të marrë as statusin e kandidatit. Madje në vitin 2011 në Tiranë flitet për mundësinë që Nano të bëhet president. Berisha tashmë i ka shpallur ambiciet e tij të përjetshme: ai dëshiron të qeverisë derisa ta thërrasë ai lart.

Të dehur nga pushteti

……………..

http://www.gazetatema.net/web/2011/12/21/aventura-shqiptare-e-fatos-nanos/#comment-212329

TV Salih Berisha 2001: Ilir Meta Capo de Mafia

Ilir Meta – kreu i një sistemi korruptiv!

Ilir Meta – kumarxhi kazinosh!

Ilir Meta – bashkëpjesëmarrës në tregti me drogë!

Demokratet e Tropojes gjate nje mitingu ne sheshin e qytetit te Bajram Currit ne janar 2001 pas arrestimit te kryetarit te deges lokale te PD-se Azgan Haklaj, duke protestuar ndaj qeverise se majte te kryeministrit Ilir Meta. Protesta eshte bere 4 muaj pas vizites se kryeministrit Meta ne qytetin e Bajram Currit. Parrulla fyese ndaj Metes sot duket e pavlere pasi Berisha dhe Meta jane bere aleate. Azgan Haklaj Killer: Azem Hajdari, Super Mafiosi Salih Berisha


Geheim Treffen: Verhaftung? des Salih Berisha und Kabinetts Verbot für den Mafia Boss der Skrapari Bande: Ilir Meta
Das Albanische Volk, murrte seit langem, weil die EU-US Politiker die Zustände in Albanien vertuschten und mit viel Geld sogar finanzierten u.a. mit Wasser und Infrastruktur Projekten und somit eine kriminelles Construkt rund um Beton finanzierten, was eine niedrigeren IQ hat wie die Taliban. Amerika reagierte nun, weil die “Freundschaft” und Glaubwürdigkeit, der Amerikaner wie der Europäer auf dem Spiele stand. Vor allem die Italienischen Top Leute der Sicherheit und Anti Mafia Einheiten schüttelten den Kopf, über das primitiv kriminelle Construct, des Ilir Meta und Salih Berisha, der sowieso Nichts kapieren will, mit seinem Idioten Club, aus kriminellen Regierung Beamten.

Dann kam die Reaktion, wie geplant, als Gary Kokalari und wir entsprechende Non-Stop Fakten veröffentlichten.

Rama: Të shpëtojmë vendin  nga politika e falimentimit

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste është mbledhur sot në selinë rozë për të prezantuar programin e ri politik. Programi i ri ndërtuar nga 21 grupe pune, u prezantua nga kreu i PS, Edi Rama.

Në fjalën e tij Rama parashtroi pikat kyce, në të cilat programi është përqendruar dhe mënyrën se si do ti jepet zgjidhje problemeve madhore që vendi po has sot. Rama shprehu indinjimin dhe keqardhjen e tij të madhe që vendi gjendet prej kohësh në një rrugë të gabuar dhe shkatërruese, gjithçka për faj të një qeverie klienteliste që bënë vetëm interesat e veta, duke e lënë vendin në mjerim…………..

Kemi ndërtuar një program që mbron realisht të drejtat e pronarëve. Jo si kjo qeveri që e ka kthyer pronësinë në një pretekst për të fituar vota, duke premtuar shumë në fushata elektorale dhe më pas duke i sorollatur pronarët në zyrat e hipotekave pa i dhënë një zgjidhje problemeve të tyre. 

………..

[2] Mafia Clan of Democratic Party of Albania – rund um Dashamir Gjoka – Agim Hoxha // Shiak, der alten Drogen Verteiler und Berisha Financier.

Sokol Olldashi, Mafia Vertreter pure, wie man leicht erfahren kann. Sokol Olldashi, hat in diesem neuen Gebäude der Gjoka Mafia, mehrere Etagen in Eigentum und unvermietet, als Geldwäsche Projekt, direkt gegenüber weiteren Bauten der prominenten Mafia, wie rund um die Familie Lefter Koka, aber auch auch die “Kastrioti” uralt Mafia rund um Öl, der mit einem Porsche Pamega, einem 100.000 € Auto herumfährt.

[3] Sokol Olldashi, Gjoka Mafia, Teuta Sh.P.K.

Mit Hilfe von Sokol Olldashi, direkt neben dem neuen Museum an der Ufer Promenande, eines der typischen Verbrecher Geldwäsche Bauten, der Top Mafia. Hier die Teuta construction Sh.P.K., mit der SHIAK construction, wohl die älteste Mafia Baufirma, verbunden mit der [4] Gjoka Sh.P.K. Baufirma

salih Berisha roja
Bashkim Ulaj (rechts)
(Dërguar më: 11/04/11) Tedi Blushi

Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve ka zhvilluar në datën 8 prill dy tendera. I pari ka qenë ai për ndërtimin e ‘Rrugës së Arbrit’ (segmenti Ura e Brarit – Hyrje tuneli Qafë Murrizë), me fond limit të përcaktuar, vlerën prej 1.945.051.750 lekësh. Ndërsa tenderi i dytë ka pasur për objekt prokurimi sistemim-asfaltimin e rrugës Librazhd-Qafë Stude (loti 3). Fondi limit i përcaktuar ka qenë 1.894.399.110 lekë. Për të mundësuar që të dy këto tendera të fitohen me vlerën e tyre të plotë, nga ana e DPRR-së është vendosur një kriter diskriminues, që aktualisht e plotësojnë vetëm dy firma. Bëhet fjalë për kompanitë “Gener 2” dhe “Victoria Invest”, të cilat dyshohet se janë paracaktuar si fituese.

In Geschaeften ist die Albaner bestens vereint: fuer diesen Bau neben dem Durres Museum, lieferte der Mafia Idioten Boss von Durres und Buergermeister Vangjush Dako, den Beton und erhielt dafuer Geschaeftsraueme von 400 qm! Baugenehmigung usw.. da war dann direkt Sokol Olldashi gerne behilflich, der bekanntlich als Minister von der Super Drogen Mafia des Gjoka Clans fianziert wird. Ein Bauprojekt von TEUTA Sh.P.K. mal wieder, was nicht verwundert


Der Gjoka Supermarkt in SHIAK, die wohl ältesten Gross Drogen Verteilstelle und Financier aller Mafia Parteien in Albanien.

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=67593&IDCategoria=1 Der verbrecherische[5] Landraub Mafia der Politik, betreibt unverändert, Grundstücks Raub ohne Ende, mit dem illegalen Kompensations Gesetz 7501, wo man willkürlich Grundstücke der Alt Eigentümer überall besetzt und verkauft, bzw. bebaut. Eine besonders wichtige Rolle, spielen hier Baufirmen, wie rund um die Gjoka Mafia, Teuta Sh.P.K., aber auch Viel Geld muss gewaschen werden, auch um Salih Berisha, Betrugs Imperium mit Baskhim Ulaj, wo selbst Albanische Medien dieses Thema aufgreifen.aus [16] albania.de Der Mafia Clan, des Salih Berisha in Albanien Ex-PM Pandeli Majko: “Wir stehen vor einem Kollaps und einer Stagnation mit dem Risiko des Politischen Zusammen Bruchs”
Majko: ‘Jemi në një kolaps politik dhe rrezikojmë stanjacionin’
| Shekulli 30/08/2010

aus albania