LSI – Skrapari Mafia: FBI kërkon arrestimin e Ilir Metës

  | FBI kërkon arrestimin e Ilir Metës

3 down, 1 to go

 

FBI kërkon arrestimin e Ilir Metës

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font

 

image

Kryetari i Lëvizjes Socialiste Për Integrim e sajoi lajmin e kërcënimit me SMS në telefon për t’i shpëtuar një arrestimi të mundshëm nga Byroja Federale e Investigimit. Agjencia AMA ka zbuluar më parë detaje të rëndësishme dhe sot po zbulon të tjera informacione që qarkullojnë në zyrat e institucioneve ligjzbatuese amerikane. Burime të besueshme thonë se kërcënimi është një bllof i sajuar për të goditur diku tjetër. Meta gjendet në pozicionin më të vështirë në karrierën e tij, me shumë probleme si brenda dhe jashtë partisë. Këtë herë SHBA duket se ia ka vënë këmbët në një këpucë.

Numri dy i CIA-s vizitoi Shqipërinë disa herë jo zyrtarisht dhe në sekret të plotë brenda tre muajve të fundit. Misioni kryesor ishte mbajtja larg e Metës nga qeveria, pasi rifutja e tij ne kabinet i jepte imunitet dhe mbylljen e gjyqit. Presioni dhe kërcënimet direkte të SHBA-ve ndaj Berishës e tremben këtë të fundit duke anashkaluar Metën. Mirëpo ky i fundit ka në dorë fatin e pushtetit ndaj dhe Berisha ndodhet midis dy zjarreve. Nëse Berisha do bindet nga Meta, atëherë dosja e djalit të tij për Gërdecin ka gjasa që të publikohet në mediat amerikane dhe në vende të tjera të Evropës. Jo vetëm kaq por edhe trafiqet e tjera të armëve në Afrikë, vendet Baltike, në Lindjen e Mesme dhe madje në Libi për Gadafin. Milionat e fitimeve mund t’i kushtojnë postin dhe pushtetin, ndaj kryeministri po luan butë këto kohë pas grabitjes dhe të mandatit të Tiranës.

Mirëpo prej një muaji Meta ndihet vërtetë në vështirësi pasi çdo ditë jashtë qeverisë i dobëson pozitat e pushtetit në parti dhe jashtë saj. Për më tepër që gjendet në një proces ku dënimin për korrupsion e ka të garantuar dhe as procedura nuk e shpëton. Por një tjetër lajm i bujshëm vjen nga SHBA-të. Dy javë më parë FBI njoftonte në mediat amerikane se dy agjentë të saj vizituan Shqipërinë për të verifikuar pasuritë e Almir Rrapos, anëtarit të klanit mafioz “Krasniqi” të pastrimit të parave, trafikut ndërkombëtarë të drogave kokainë dhe marihuanë dhe grabitje apo vrasje të bujshme.

Mirëpo Rrapo ishte punësuar nga Ilir Meta në Ministrinë e Jashtme kur ky i fundit ishte ministër dhe zëvendëskryeministër. Edhe pse e dinte se prej vitit 2006 Rrapo kërkohej në SHBA, Meta e ka punësuar sekretar. FBI ia njeh zyrtarisht këtë “meritë” Metës dhe e ka publikuar në faqen e saj, ku vetëm emri nuk i përmendet, por i citohet posti në qeveri. Burime të sigurta thonë se agjentët e FBI-së kanë sjellë një formular të mbushur me pyetje për Ilir Metën dhe ia kanë dorëzuar prokurorisë shqiptare. Ky është shpjegimi i vetëm pse Meta sulmoi organin e akuzës dhe Ina Ramën si celulë politike, jo gjyqi për videon e Dritan Priftit. Ina Rama i ka kërkuar që ai të japë përgjigje pyetjeve të FBI-së në lidhje me Rrapon. Mirëpo Meta gjendet në siklet, pasi nuk e di se çfarë ka rrëfyer ish-sekretari për aktivitetin mafioz dhe se ku ka fshehur pasuritë e për kë punonte. Po këto burime thonë se pyetja më e rëndësishme është “Përse e punësuat Almir Rrapon pa verifikuar CV-në e tij dhe se ishte i super kërkuar ndërkombëtar?”.

Mësohet se Rrapo ka rrëfyer gjithçka dhe tani konsiderohet i penduar i drejtësisë amerikane, duke treguar përtë gjithë aktivitetin kriminal dhe VIP-at e krimit. Rreth një muaj më parë një superoperacion në SHBA zbuloi trafikun e drogës dhe makinave luksoze me anije. Bëhet fjalë edhe për sasi të mëdha kokaine të fshehuraqë transportoheshin me anije të kompanive gjigante që nuk mund të kontrolloheshin. Thuhetse kjo drogë vinte nga Amerika e Jugut, kalonte në Honduras dhe më tej transportohej drejt Evropës dhe Shqipërisë. Numri i të arrestuarve shloi në 37 persona, të gjithë të rrëfyer nga Rrapo, që akuzohet për vrasje e rrëmbim të Erjon Shehut, në 2005, përveç trafiqeve të bujshme, duke rrezikuar dënimin me vdekje. Mirëpo njohja me Metën është dhe çelësi i hetimit, ndaj FBI i kërkon politikanit shqiptar të shpjegojë lidhjet me mafian dhe pasuritë. Burime të besueshme thonë se tashmë CIA dhe FBI po kërkojnë “kokën” e Ilir Metës, ndaj i është dhënë vetëm një opzion drejtësisë dhe kryeministrit Berisha. O dënojeni ju për videon e skandalit dhe më pas të vijojmë ne hetimet tona, ose do e arrestojnë vetë këtu në Tiranë duke e bërë publik lajmin në të gjithë botën dhe dosjen e plotë, duke fundosur edhe kryeministrin Berisha.

Ky i fundit gjendet në ditët e fundit të karrierës së tij të përdhosur së fundmi nga Meta, ndaj dhe gjendet mes dy zjarreve që në fund do e djegin. Ndaj mësohet se kërcënimi shihet si bllof. Por edhe nëse është i vërtetë, kërkohet nga kjo mafie ku ai është përzier për ta hequr qafe, pasi nesër mund të kthehet në një dëshmitar të rëndësishëm për të shkatërruar një super-kartel droge e trafiqesh në Ballkan, Evropë dhe në SHBA.

Marre nga : AMA / http://www.ama-news.al

Ministria “METE” e kthyer në “Pashallëku META”

Ministria “METE” e kthyer në “Pashallëku META”

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font

 

image

Dy ditë më parë u fut në pranga një drejtori e LSI në ministrinë e LSI, ku 80% e drejtuesve ishin me origjinë nga Skrapari.

Faktet e shumta me video rryshfetesh e blloqe tenderash të kryetarit META, me ekspertiza false e gjyqe të blera për të shpëtuar kryetarin META nga prangat, me emërime klienteliste në ambasada, me tendera ilaçesh, me heqje e dhënie koncensionesh, me emërime familjare deri tek portat e ministrive, me skandale korrupsioni deri me vjedhje edhe tek peshoret e bukës së fukarenjve, dëshmojnë përfundimisht e qartë, se LSI nuk është krijuar për të shërbyer si parti politike, por si çetë hajdutësh, si principatë ekonomike, si pashallëk pronash, për të zotëruar pushtet politiko-ekonomik për përfitime të familjes, fisit, ortakëve e klaneve “META”. Këtë të vërtetë e konfirmoi vetë kreu i “Pashallëkut LSI”, bllokisti ILIR META, kur në 29 qershor 2009, “ngarkoi në krahë” 30 mijë votat e të majtëve dhe i çoi tek dora e shkatërruesit të Shqipërisë SALI BERISHA, duke i konvertuar në 3 ministri, në 1 kolltuk zv/kryeministri e në 20% pushtet deri tek rojet e çerdheve.  

 

Ministria e Ekonomisë, shpellë hajdutësh e fisit “META”

Edhe pse del përditë dhe “qan” e “përbetohet” për fatin e të majtës dhe integrimin e vendit, në fakt Ilir Meta “bluan” në mendje këto pyetje: Sa do fitoj sot, nesër, pasnesër? Cilët duhet të vendos si drejtues zyrash e si sekserë pazaresh? Si ta ndërtoj skemën, për t’i zhvatur SALIUT sa më shumë zyra pushteti ku bëhen lekë? Për këto synime e nisi luftën dhe u nda egërsisht me Nanon. Me këtë “mëndje” e krijoi partiçkëzën LSI, pasi e pa që në pushtetin e PS nuk “kulloste” dot më miliona e prona aq sa donte dhe siç donte. Me këtë skemë vodhi votat e të majtës dhe u bë palë në pushtet me Sali Berishën, duke i krijuar mundësinë të krijonte mazhorancën. Me këtë objektiv pasurimi personal e morri postin si Minsitër i Jashtëm dhe zv/kryeminsitër. Vetëm e vetëm për të shtuar pasuritë pronësore e financiare, u vetë-vendos në krye të Ministrisë së Ekonomisë. Si ministër pazarxhi, tenderxhi e rryshfetxhi u vetëlargua ILI META dhe nga kjo ministri. Edhe pse ILIR META nuk është ministër, Ministrinë e Ekonomisë e kontrollon dhe e shfrytëzon vetëm kreu i LSI, Ilir Meta. Veçanërisht ministria METE, dihet që është ministria “pronë” e familjes “META”, ose siç i thonë shqiptarët: Ministria “METE” është kthyer në “Pashallaku META”. Pa bërë komente, po publikojmë një pasqyrë konkrete, që nga ora e parë e kur këtë “pashallëk” e morri në duar familja “LSI-META”:

 

KUR MINISTER ISHTE PRIFTI

Me urdhrin e  “pashait” Ilir Meta, brenda 24 orëve doli urdhri zyrtar, me të cilin njoftoheshin të jepnin “dorëheqjen” gjithë drejtorët e drejtorive në ministri dhe të strukturës së saj në rrethe e rajone. Në ministri u shkarkuan nga postet, të gjithë specialistët, ekspertët dhe komisionet e tender-privatizimeve, duke u zëvendësuar vetëm më familjarë, të afërt, shokë, ortakë biznesesh e anëtar të besuar të kupolës LSI. Personazhi i vetëm drejtues i lartë, që ka mbetur nga pushteti “SALI” në këtë ministri është zv/ministri Eno Bozdo, të cilin nuk e pyet askush, por që i kanë lënë pak pushtet, sa për të mos mbetur “bosh” dhe natyrisht pa e shqetësuar. Në krye erdhën 80% drejtorë drejtorie dhe 50% zv/drejtora, anëtar të LSI, me origjinë nga Skrapari, Berati, Fieri, Lushnja, Kuçova. Ndër 13 drejtorë rajonalë të kësaj ministrie dhe 375 likuididatorë ndërmarrjesh kryesore në privatizim, 8 drejtorë dhe 213 likudidatorë u vendosën nga Skrapari e Berati.

 

KUR MINISTER ISHTE ILIR META

Brenda 24 orëve u spastruan 90%  drejtorët, nëpunësit, specialistët e deri rojet që konsideroheshin “të besuarit e Priftit”. Në vend të tyre u emëruan përsëri “ushtarë” nga familja, nga kupola e partisë, nga zona, nga klanet, nga ortakët e rinj e të vjetër, nga familjet e ministrave e deputetëve të LSI. Me urdhër të Ilir Metës, u kaluan në filtër të gjithë punësimet në ministri e në drejtoritë rajonale në varësi të saj. Në 12 zyrat rajonale ekonomike dhe në 6 kompanive të mëdha, u vendosën drejtorë familjarë. Ministria u “blindua” me drejtor e strukturë financiare dhe arkivë të besuar. U spastruan 104 specialistë kromi, bakri, qymyresh, tekstilesh, hidrokarburesh, nafte, gazi etj dhe u zëvendësuan brebda 3 ditëve me drejtorë e “ekspert” të besuar.  Të 12 specialistët dhe krejt drejtoria e vlerësimit të tenderave e privatizimive, deri tek komisioni prej 7 vetësh, u zëvendësua urgjent. U pezulluan 197 leje koncensionare hidorocentralesh, të cilat sipas “Skemës META”,  pas presionesh banditeske si ato të videos, u rikthyen përsëri. U bënë 76 “rifreskime” me drejtues e deri magazinierë të besuar të “Pashallëkut META”, në kompaninë “Albpetrol”, OST dhe KESH. U bë listë e re për 52 shoqëri që kishin të drejtë të lidhin kontrata blerje, shitje e transporti karburantesh, duke licensuar njerëz të familjes, klanit e kupolës LSI. U falën 50% e detyrimeve fiskale firmave koncensionare në naftë, gaz, në shpim-kërkime pusesh, në krom e bakër, duke deklaruar 57 milion euro financa kombëtare, si “humbje teknike” për shkak të motit, të revoltave të banorëve të zonave e punëtorëve dhe terrenit të vështirë. U bënë 23 tendera import-eksporti energjie, me 35% ulje çmimi në shitje (import) dhe me 46% rritje çmimi në blerje (eksport) energjie. Me firmën e Ilir Metës, nuk i janë marrë kompanisë CEZ-it 28% e detyrimeve fiskale taksa e tatime. Me urdhër të Ilir Metës, duke shpërfillur urdhrin e ERE (Entit Rregullator të Energjisë) nuk janë vendosur 754 mijë sahatë matës në konsumatorët familjarë e privatë, duke mbajtur në veprim faturat afrofe me 2 herë çmime më të larta se konsumi real. Me urdhër të Ilir Metës, nuk janë kalibruar teknikisht 1.9 milion sahatë të matjes së energjisë për familjarë e privatë, duke lejuar një “gabim-vjedhje” në favor të CEZ deri në masën 29% të sasisë së konsumuar. Me urdhër të “pashait” ILIR META, u zhvatën për skrap 9 qendra të mëdha ekonomike si uzina, fabrika, kombinate, miniera. Etj, etj, etj, etj… 

 

TANI QË MINISTER ESHTE NASIP NAÇO:

Nasipi është veçse një ministër kukull. Ai ka në dorë vetëm 5 gjëra: Çelësin e zyrës, stilolapsin që firmos urdhrat që i jep Ilir Meta, çelësin e makinës, listën e apelit të punonjësve dhe kartën bankare që tërheq pagën mujore. Gjithçka tjetër në ministrinë METE e komandon dhe e shfrytëzon lirisht META. Në METE nuk pyetet as LIGJI, as SALIU e as Nasipi, por vetëm ILIR META. Siç dihet, ministri Naço është emëruar si “manekin” vetëm për “besnikëri”, si anëtar i kupolës LSI, si skrapali dhe si “ushtar” i familjes META. Natyrisht, si shpërblim, Nasipit i janë disa firma e vula të vogla mbi të cilat ai ka “fuqi” e që “zgjidh” punë që shkojnë në xhepin e tij.

 

Kujtesë votuesve të LSI

Katër mandatet e LSI, që dolën nga 30 mijë votat e të majtës, nuk po i shërbejnë idealit integrues të së majtës, por klikës politike-ekonomike-financiare të LSI, të grumbulluar rreth familjes “META”. Pazari META-BERISHA, u mbyll me 3 ministri dhe një kolltuk zv/kryeministri dhe qindra poste zv/ministrash, drejtorësh, zv/drejtorësh, ambasadorësh e vendesh pune në të gjithë vijën vertikale e horizontale të pushtetit qendror dhe lokal. Sipas statistikave aktuale, rezulton se në Ministrinë e Ekonomisë 70% e të punësuarave janë skrapalinj e beratas, militantë të partisë, anëtarë të fisit dhe krahinës “META”. Ndërsa 20% janë nga familjet, fiset, krushqitë dhe fshatrat e deputetëve të LSI. Pjesa 10% janë të punësuar me ryshfete, që kanë përfunduar në xhepat e kupolës së LSI. Kjo përbërje shkon deri në drejtoritë rajonale në qarqe. Në ministrinë e Shëndetësisë, 60% janë të punësuar prej familjes, fiseve, krahinave e krushqive “VASILI-META”. Në zyrat e principatës “VASILI” afro 30% janë gra, motra, mbesa, kunata, dashnore, shokë, ortakë biznesi, fëmijë, vjehrra dhe krushq deputetësh të klikës LSI. Pjesa 10% janë të punësuar me rryshfete. Në Ministrinë e Jashtme, 55% e ambasadorëve janë familjarë, të afërm, shok e krushq të familjes dhe fisit “META”, 30% janë pjesë e kupolës së PD, ndërsa 15% janë të futur me rryshfete. Kaq mjafton, për të kuptuar qartë, se cili është “profili” i LSI si pjesë e pushtetit të SALIUT dhe cilat kanë qenë e janë interesat e ILIR METËS me futjen dhe qëndrimin në këtë koalicion qeverisës.

Ekskluzive/Në rrethin e pushtetit mafioz

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font

 

image

Kryqëzata e Saliut kundër pavarësisë së medias. Djegia e një gazete dhe rrahja barbare e gazetarëve kur Berisha ishte president, është vetëm nisja e historisë së një diktatori që nuk ka reshtur akoma në sulmet ndaj medias. Përkundrazi, tani është bërë edhe më i egër, më i sofistikuar rrallë dhe më shpesh i drejtpërdrejtë dhe gjakatar. Nëse nuk i blen dot për t’i nënshtruar, i godet. Me sharje publike, gjoba, polici dhe deri te eksplozivi. Shënjestron gazeta, televizione, pronarë mediesh dhe gazetarë, duke u kthyer tashmë në satrapin e medies së lirë. Njësoj si diktatorët e tjerë, prej të cilëve ka mbetur i fundit akoma në karrige…

Goditje biznesit të Kokëdhimës

Sulmi më i fundit ndaj “Shekulli” u ekzekutua pak ditë më parë, kur policë të pushtetit u turrën në dyert e redaksisë për të mbyllur “Shekulli News kafe”. Për të lëshuar sinjalin se herën tjetër radhën e ka vetë media. Pa asnjë tërheqje prapa për hir të standardeve që duhet të plotësojmë dhe as të raporteve që kanë në dorë fatin tonë evropian. Njësoj siç u bë me 22 biznese në emrin e Koço Kokëdhimës, të goditura egërsisht dhe vetëm politikisht. Reagimi i kompanisë nuk tuti aspak diktatorin. Vetëm sa e egërsoi më keq, për të bërë planin për sulmin e radhës që nuk dihet kë media tjetër, jashtë rrethit të pushtetit, do të shënjestrojë.

 

Baze i gjobitur dhe i dhunuar

Mbyllja e gazetës “Tema” ishte vetëm nisja e një sërë sulmesh të tjera, edhe fizike, ndaj gazetarit Mero Baze. Mësymjet e tatimorëve, deri kur mbyllën me shirita dyert e medias, morën vendin kryesor në raportet ndërkombëtare, por as këtë herë Berisha nuk u ndal. E përndoqi edhe në televizionin “Vizion+”, sepse emisioni investigativ i Bazes e kishte shqetësuar në aktivitetet e tij të jashtëligjshme si për shembull rruga Rrëshen- Kalimash, gropa që thithi miliona euro të taksapaguesve. Apo shpërthimi i Gërdecit dhe përfshirja familjare në biznesin vdekjeprurës të demontimit amator të armëve, si dhe shumë skandale të tjetra. Pas dhunës fizike në hundën e policisë, gazetari mori sinjalin tjetër kur një sasi eksplozivi i hodhi në erë automjetin poshtë banesës së tij, nga bandat e Berishës.

 

Media e Bolinos, një histori pushtimi

Do të kishte qenë plot me episode kërcënimesh dhe dhune edhe historia e grupit “Edisud” ku përfshihet televizioni dhe gazeta, nëse biznese pranë qeverisë nuk do ta kishin blerë me para dhe presion. Kjo blerje në fakt nuk nënkupton vetëm vënien e kësaj kompanie mediatike në përdorimin e pushtetit por edhe nxjerrjen jashtë të Karlo Bolinos, njeriut që përfaqëson gazetarin e lirë dhe të pavarur, të guximshëm edhe pse u përball me grupe të rrezikshme në pushtet. Që ditën e dytë të blerjes, ndryshimi i linjës editoriale ishte vetëm hapi i vogël. Sepse pas kësaj nisi “spastrimi”, me largimin e drejtoreshës së “GSH”, Anila Basha.

 

Artan Hoxha, kërcënim për jetën

Gazetari që detyroi kryeministrin të ndryshonte gjithë përrallën e tij me puç dhe vrasje brenda turmës në demonstratën e 21 janarit, u kërcënua për jetën, menjëherë pas publikimit të videos ku dukej qartë si plumbat e Gardës kishin marrë jetën e protestuesve. Një zarf me dy plumba u dërgua në derën e banesës së gazetarit të guximshëm, ikona e gazetarisë investigative sot në Shqipëri, që denoncoi vrasjet shtetërore të 21 janarit, me zë dhe figurë. Ndërsa një tjetër gazetar, Fatos Mahmutaj, dëshmitar i plumbave që vinin nga Garda dhe që e plagosën edhe atë në dorë, u detyrua të largohej nga vendi për shkak të përndjekjes nga pushteti.

 

Top Channel, “armiku” i përhershëm

Me mbërritjen në pushtet dhe me etjen për hakmarrje, Berisha “fshiu” kontratat ligjore që kompania “Top Media” kishte nënshkruar me shtetin për ambientet me qera te ish piramida. Sulmi nisi krejt hapur, pas kërcënimeve që kreu i qeverisë kishte lëshuar që kur ishte në opozitë. Goditje biznesit me gjoba në shifra marramendëse, të akuzuar publikisht nga vetë kryeministri me kërcënime të rënda ndaj presidentit të kompanisë, themeluesit të gjigantit mediatik, të ndjerit Dritan Hoxha. Atentatet ndaj antenave të transmetimit në Tiranë dhe nëpër Shqipëri, ishin të vogla krahasuar me kërcënimin e madh, që tashmë ka marrë edhe formën e ligjit me votat e mazhorancës. Dëbimin nga ambientet e ish piramidës. Pa pritur vendim gjykate dhe pa pyetur për apelet e ndërkombëtarëve, gjoja nën zbatimin e një projekti tejet të dyshimtë për të ndërtuar në vend të qendrës kulturore, një parlament të ri për Topallin. Ndërkohë, sharjet dhe ofendimet publike i kanë shkuar për “dekor” gjithë këtij sulmi ndaj kompanisë mediatike. Gazetari Sokol Balla dhe bashkëshortja e tij janë vënë në shënjestër në mënyrë të përsëritur, përmes akuzave si “telebelinda”. Turp për kryeministrin! Me siguri këtu nuk ka mbaruar. Kompanisë do t’i duhet të paguajë akoma për pavarësinë e saj dhe refuzimin për t’u “blerë” nga Berisha.

 

Çakuli, Balla, Bushati edhe puçistë

Thirrja e gazetarëve të njohur për dëshmitarë të “show”-t gjakatar të Berishës në 21 janar, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” erdhi pasi vetë kryeministri i kishte etiketuar më parë si “puçistë”. Dhe pasi kishte ngritur në një votim natën në Kuvend, vetëm me votat e mazhorancës, një komision turpi parlamentar për të deformuar gjithë atë që shqiptarët panë “live” në televizionet ende të pavarura. Komisioni “Halimi” bëri mandej edhe kërkesën për të marrë tabulatet telefonike të Mero Bazes, Sokol Ballës, Andi Bushatit, Filip Çakulit, duke pretenduar se që aty mund të zbardhej puçi imagjinar në kokën e kryeministrit. Berisha u detyrua të tërhiqej nga ky hap vetëm pas presioneve ndërkombëtare që e cilësuan si shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut dhe lirisë së medias. Por nuk u tërhoq as edhe një milimetër nga akuzat monstruoze ndaj këtyre përfaqësuesve të medias. Të paktën deri kur e harroi edhe vetë “puçin” me të cilin bëri alibi për vrasjen e katër shqiptarëve nga plumbat e Gardës dhe me urdhër të tij, në mes të ditës dhe në mes të bulevardit. Nën dritaret e zyrës së tij.

 

Vizion+

Nga jashtë, në dukje një kontroll rutinë në brigjet e Vlorës në jahtet e pronarëve të kompanisë “Vizion+” ishte sinjali i fortë që edhe kjo media ishte futur në shënjestrën e pushtetit. Më parë, të njëjtët emra ishin akuzuar pa fakte për bizneset e tyre për të bërë alibinë e gjobave të firmosura dhe të ekzekutuara nga policët e pushtetit. Akuza që nuk u ndalën as kur kompania u ble nga të huajt.

 

“Korrieri”, mësymje policore dhe gjoba deri në mbyllje me dryn. Mbyllet edhe “Albania”

Gazeta “Korrieri” ishte e para që u detyrua të vërë “drynin” përballë presionit dhe gjobave me shumë zero që pushteti i faturonte për pavarësinë e saj. Pas saj edhe gazeta “Albania” po për të njëjtën arsye. Edhe pse nuk ia arriti dot të njëjtit qëllim edhe me gazetën “Tema”, Berisha nuk nguron të përdorë presionin edhe për mediat e tjera që nuk janë rreshtuar në Oborrin e tij.

 

Revista “Mapo”, gjoba ndaj Agim Shenedielles

Në të njëjtën shënjestër është edhe revista “Mapo”, artikujt e së cilës kryeministri i ka interpretuar si goditje ndaj tij. Dhe për këtë arsye ka ndërmarrë sulmin e zakonshëm ndaj biznesit të botuesit të revistës, Agim Shenediella, i cili zotëron 50 për qind të aksioneve, duke gjobitur dhe madje edhe duke i grabitur prona në emër të tij. Në një treg ku mediat, jo për rastësi ato që dalin si fryte të çiftëzimeve biznes- pushtet, lulëzojnë përditë mbase nuk duken kaq fatale mbyllja e ca të tjerave. Por në një vend demokratik, siç pretendohet se është Shqipëria ku akoma vota mbetet mall në duart e pushtetit, ky fakt është më tepër se i rëndë dhe skandaloz. Për më tepër kur të gjitha falimentet, mbylljet, blerjet vijnë si rrjedhojë e një lufte të hapur që kryeministri u ka shpallur sepse nuk i nënshtroi dot. Tashmë, nuk mbetet vetëm një zgjedhje e qytetarëve se tek cili stacion televiziv do të dëgjojnë lajmet apo cilën gazetë do të marrin në mëngjes. E vërteta dhe liria, nuk po i rezistojnë dot më diktaturës. Edhe pak mbetet deri kur Berisha t’i blejë edhe ato për të na i shitur të shtrembra dhe gënjeshtra. Deri atëherë do të vazhdojë akoma të godasë, djegë, gjobisë, dhunojë, kafshojë, rrëmbejë dhe vjedhë…

 

Alba Aliaj

GEORGE W BUSH AND ANTHONY L BLAIR LIVE STREAMING OF WAR CRIMES TRIAL Kuala Lumpur

GEORGE W BUSH AND ANTHONY L BLAIR LIVE STREAMING OF WAR CRIMES TRIAL

Kuala Lumpur War Crimes Tribunal

Global Research, November 22, 2011

– 2011-11-19

Email this article to a friend

Print this article


http://www.ustream.tv/channel/kl-war-crime-tribunal


1-war-crimes-tribunal-starts-against-bush-and-blair-kuala-lumpur_931346
Chief Judge, Kuala Lumpur War Crimes Tribunal

Streaming Video: Kuala Lumpur War Crimes Tribunal

The following URL will stream video of each session of the Kuala Lumpur War Crimes Tribunal within 1-2 hours after the specific session has ended. To access this streaming video please go to:

http://www.ustream.tv/channel/war-is-a-crime-exhibition

Kuala Lumpur War Crimes Tribunal
Schedule of Sessions
Saturday Nov. 19, 2011   9AM – 5 PM Kuala Lumpur time;
Sunday Nov. 20, 2011     9AM – 5 PM Kuala Lumpur time;
Monday Nov. 21, 2011    9AM – 5 PM Kuala Lumpur time;
Tuesday Nov. 22, 2011   9AM – 5 PM Kuala Lumpur time;

 

Sessions of the Kuala Lumpur War Crimes Tribunal will also be online on You Tube.

Michel Chossudovsky, Cynthia McKinney and Dirk Andriensens are in Kuala Lumpur for the hearings.

New EU website on information for foreigners interested in immigration

New EU website on information for foreigners interested in immigration

Fri, Nov 18 2011 14:31 CET

675 Views

New EU website on information for foreigners interested in immigration Photo: Reuters

A website with hands-on information for foreign nationals interested in moving to the European Union, ec.europa.eu/immigration , has been launched.

The site is also directed at migrants who are already living in the EU and would like to move from one EU member state to another.

It provides specific information for each category of migrants about migration procedures in all 27 Member States.

European Home Affairs Commissioner Malmström said: „Many people who want to move to the European Union do not know what possibilities exist, how to apply for a resident permit or the risks related to irregular migration. And migrants who are already in the EU are not always aware of their rights. We need to provide solid, easily accessible information about these sometimes complicated procedures.“

Workers, researchers, students and those looking to join their families already in the EU can find information adapted to their needs, about the member state they are interested in moving to.

The portal also links directly to the websites of national authorities dealing with immigration.

Users can also find straightforward information about their rights and whether they need a visa to come to the EU.

The EU Immigration Portal explains how to enter EU borders legally and describes the risks related to irregular migration, such as trafficking and smuggling.

Migrants and potential migrants will also find a vast contact directory of governmental and non-governmental organisations which can help them.

Migrants‘ support organisations, as well as immigration authorities, employment services and scholars, can also make use of the in-depth information accessible through the website.

The EU Immigration Portal is available in English and French. Arabic and Spanish versions of the site are underway, as are improvements to make it more accessible from different technical platforms.

About 20.1 million people in the EU are citizens of third countries, representing about four per cent of the total EU population.

In 2010, EU member states and the countries participating in the Schengen visa zone issued more than 11 million visas.

EU – USAID – UNICEF Partner Mafia: Serbian Police Arrest Two Kosovo Serb EU Staffers: Momcilo Arlov and Vuk Mitrovic

2.500 NGO’s in Kosovo, and near all, only Mafia NGO’s! All directors, has false school papers and documents
Bild

NGO – UNCEF Gangster Boss: Momčilo Arlov

Centre for Civil Society Development, CCSD

18 NOV 2011 / 18:20
Serbian Police Arrest Two Kosovo Serb EU Staffers

 

Two employees of the EU who are NGO activists in northern Mitrovica were arrested near Negotin, eastern Serbia, after police found illegal weapons in their vehicles.

Fatmir Aliu / Bojana Barlovac

 Belgrade / Pristina

 

Serbian police have arested two NGO activists from the northern, Serb-run part of Mitrovica in Kosovo, who were traveling to Belgrade with illegal weapons in their vehicle.

Momcilo Arlov and Vuk Mitrovic were arrested near Negotin, eastern Serbia, in the night between November 2 and 3, an official from Serbia’s Interior Ministry told Balkan Insight. The two are now detained in Belgrade.

Police said they found a number of short and long guns, ammunition, and explosives in the car.

Arlov, director of the Centre for Civil Society Development, CCSD, and Vuk Mitrovic, were arrested on their way to the Serbian capital.

The two men are also employees of the European Union in northern Kosovo, which has difficulties in employing people there because most local politicians refuse to have any links to the EU presence.

A source from Serbia’s Department for Fighting Organized Crime, UBPOK, said the police suspected that the illicit weapons were bought in Negotin. 

In Pristina sources in the EU rule-of-law mission, EULEX, and the International Civilian Office, ICO, expressed concern about the reports.

But officials in Pristina were reluctant to talk further about the arrests of the NGO activists who are seen as a “bridge” between the EU and the alienated Serbs of northern Kosovo.

Local media saw Arlov as a favourite of the international officials in the north, which has been troubled by months of unrest.

Arlov and Mitrovic are officially employees of the EU Information and Cultural Center in Kosovo. They both act as EU Information Officers in North Mitrovica.

http://www.balkaninsight.com/en/article/momcilo-arlov-arrested-in-serbia

Momcilo Arlov (Center for Civil Society Development)

Momcilo Arlov was born in Glina, Republic of Croatia. He is a student of Social Work and Social Policy, University of Mitrovica north, and he is enrolled at the London School of Economics and Political Sciences (online.) Since July 1999 he has been a resident of Mitrovica north. He has worked with the Norwegian Church Aid (NCA) responsible for administration and distribution of humanitarian aid and he managed communications and assistance to the so-called “enclave settlements” within Mitrovica. From March 2000 to August 2006, Arlov was a programme officer with the United Nations Children’s Fund (UNICEF) Kosovo Office. In September 2006, he became Programme Director within the Center for Civil Society Development (CCSD), where he manages programmes and projects that promote community stabilization and promote interethnic dialogue and reconciliation.

14 JUNE 2011

 

 

Northern Ireland Foundation Citizenship Award 2010 Report

 

 

Sanja Mrkic (CCSD), Martin McGuinness (Deputy First Minister, OFMDFM), and Vuk Mitrovic (CCSD), Forum for Cities in Transition, 2011 conference, Derry-Londonderry, Northern Ireland

Back in May 2010, on behalf of the Northern Ireland Foundation, I presented a Citizenship Award to Vuk Mitrovic and Sanja Mrkic, youth programme workers at the Centre for Civil Society Development (CCSD), in Kosovska Mitrovica.

As part of the award, we sponsored a study visit to Northern Ireland, which happened from 15-27 May 2011.

By all accounts, Vuk and Sanja enjoyed their visit and remarked how much they benefitted from their learning experiences here.
You can read below a report written by Vuk:

20110614 NIF Citizenship Award Report (Vuk Mitrovic (CCSD))

USAID KOSOVO logo

Kosovo Anti-trafficking Project 


The Kosovo Anti-Trafficking Project project is designed to: 

  • assist governmental and nongovernmental structures in their support and empowerment of victims of trafficking
  • strengthen shelters’ capacities for sustained provision of victims’ assistance
  • help prevent trafficking of persons
  • …….
  • Outreach and inclusion of Kosovo Serb and other minority NGOs
    This activity provides support to strengthen Kosovo Serb and other minority NGOs to effectively represent and advocate for their constituents and interact more actively with their NGO colleagues from other ethnic groups. Outreach to Kosovo Serb NGOs is led by the Center for Civil Society Development (CCSD), based in Mitrovica.
  • http://www.usaid.gov/kosovo/eng/democracy_media_cs.html

The Center for Civil Society Development

The Center for Civil Society Development (CCSD) works primarily in the Serbian Kosovar areas of northern Kosovo to encourage young people’s full participation in the cultural, political, social and economic development of their communities. The center has researched young people’s attitudes toward their present conditions in the predominantly Serbian Kosovar areas, developed environmental projects, and established a youth center in northern Kosovo. CCSD has partnered with CRS since 2002 in creating and training student councils in north Mitrovica. In their work, they have also established similar expertise in Participatory Learning in Action, networking, and conflict transformation.

The Kosovo Population Foundation

The Kosovo Population Foundation (KOPF), under the CRS Partnership Against Trafficking in Human Beings project, contributes its social research expertise. It uses the findings to design anti-trafficking public service announcements and reach out to thousands of young people. Previously, it focused its efforts on HIV and AIDS awareness through public service announcements and peer-to-peer outreach to youth throughout Kosovo.

20100528 FCT 34 - Momcilo Arlov

 

20100528 FCT 34 – Momcilo Arlov

Momcilo Arlov presents concluding comments, and Gerard Diver announces next year’s host city, at Fo…

http://crs.org/kosovo/partners.cfm

Center for Civil Society Development (CCSD)

Project Name: Advocating for Change – Transforming the Reality
Telephone/Fax:’00 381 28 425 055
Email: office@ccsd-kosovo.org

Website: www.ccsd-kosovo.org

Momcilo Arlov et l’Ambassadeur de France au CRYM Building

Momcilo Arlov et l’Ambassadeur de France au CRYM Building

EU – Partner

EU Info Point in Mitrovica North:

 Mr. Momcilo Arlov – EU Info Point Officer  (momcilo.arlov@ccsd-kosovo.org) – is responsible to design and implement successfully all activities related to EU Info Point. EU info officers jointly with other staff will service the visitors of the EU Info Point and will answer people’s queries about the EU integration process of Kosovo. It is responsible to give answers to the European Union and the European Integration Process in Kosovo to all interested parties and to receive guests/visitors and inform them about EUIP. In addition, it contributes to the newsletter and publications.

Mr.  Vuk Mitrovic  – EU Info Point  Officer  (vuk.mitrovic@ccsd-kosovo.org) – is responsible to design and implement successfully all activities related to EU Info Point. EU info officers jointly with other staff will service the visitors of the EU Info Point and will answer people’s queries about the EU integration process of Kosovo. It is responsible to give answers to the European Union and the European Integration Process in Kosovo to all interested parties and to receive guests/visitors and inform them about EUIP. In addition, it contributes to the newsletter and publications.

http://euicc-ks.com/en/centre/the_team

Mafia Meeting: Gashi, Albin Kurti, Osmani, Morcilo Arlov

Conf May 2008 3
Panel discussion with Momčilo Arlov, Isak Vorgučić, Shpresa Agushi, Osman Osmani, Ilir Dugolli, Shukrije Gashi, Ardita Metaj, Albin Kurti

Mafia Justiz in Kosovo!

 

GLOCAL SEMINAR

28.05.08 Time  11:15

Transitional justice – the way towards a common future for all communities in Kosovo


On Tuesday 27 May the Kosovo Institute of Journalism & Communication in close cooperation with OSCE organized the follow-up glocal seminar on Transitional justice followed by panel and audience discussions. The keynote addresses were delivered by Mr. Hashim Thaçi, Prime Minister of the Republic of Kosovo, and Ambassador Knut Vollebæk, High Commissioner on National Minorities of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE, The Hague).

Kosovo premiere of the documentary RULE OF LAW- Justice in Kosovo
 was also screened followed by a panel discussion with Susanne Brandstaetter, director, Momčilo Arlov – Programme Coordinator / Centre for Civil Society and Albin Kurti, Self-deter mination movement.

In Rule of Law, Susanne Brandstätter accompanies Claudia Fenz, an international UN judge appointed to Kosovo, into a local courtroom, where she has to get to the bottom of what happened in a brutal case: six Kosovo-Albanian men are accused of stoning a Serb man and his elderly mother to death. To read more about the documentary please click here. 

Video from the conference:

See the keynote address by Mr. Hashim Thaçi, Prime Minister of the Republic of Kosovo andAmbassador Knut Vollebæk:

 

……………….

 www.kijac.org/page.php?mtid=6&elid=52