A po përgatit Berisha një ’97-të të dytë ?!

 

11 Nëntor, 2011

Flash / Opinione | nga AMA-News

 

A po përgatit Berisha një ’97-të të dytë ?!

 

Atëkohë ishin Piramidat. Këtë herë është buxheti i shtetit dhe borxhet, bashkangjitur kriza globale ekonomike dhe e Euros. Në vitin 1996 qytetarët mbyllën pasuri në “banka personale individësh”, aktualisht i mbyllin në Bankën e Papërgjegjshme të Shqipërisë së Ardian Fullanit. Atëkohë firmat piramidale morën aq shumë para borxh, sa me fitimet që nxirrnin nuk mund të shlyenin dot likuiditetet e kreditorëve, përjashto ndonjë aty këtu, që njihte biznesin e mirëfilltë.

Aktualisht bankat nuk mund të mbajnë dot me para më qeverinë “Berisha” prej huave që ka marrë, dhe kjo mazhorancë po ndihet si në gjemba për janarin e më tej, kur të nisë të paguajë deri në 30 milionë euro në muaj borxhe kredi. Pyetja është, a do të mbulojë dot shpenzime në rroga dhe pensione ?. Shpresa e fundit mbetet Albpetrol, shitja e plotë e tij në aksione, me qëllim mbushjen e arkës. Thjesht për të shtyrë një apo dy muaj jetë qeverisjeje. Atëkohë kryeministri i sotëm, ish-president, shprehej se “Paratë e shqiptarëve janë më të pastrat në botë!”. E bëri qëllimisht, për elektorat, apo nga paaftësia ?. Secila nga këto qoftë, solli për ne shqiptarët atë që nuk do dëshironim të vinte më kurrë. Sepse paratë tona u zhdukën pa nam e nishan, kurse ai tha se ato i mori Fatos Nano me shokë!.

Sot na thotë se buxheti i vitit 2012 është më i madhi ndonjëherë, por llogaritë e ekonomistëve, (e kemi paralajmëruar prej muajit shkurt të këtij viti në agjenci), parathonë si Nostradamusi, se do të jetë e vështirë për të shlyer rrogat edhe pensionet, e se nuk bëhet fjalë për buxhetin që pretendon kryeministri. Atëherë çfarë do të ndodhë ?. Do të rriskoj më tepër në pastrime parash, duke u futur në luftë me gjysmën e botës, BE-SHBA, duke u bërë mik me mafian, apo…..

Asajkohe kishte një armik, SHBA, dhe një emër të përveçëm, Bill Klinton. Sot thuhet se ka mikeshë Hillari Klinton (lobimi Podesta Group), por ka armik Bashkimin Evropian, këtë herë një emër të përgjithshëm, Stefan Fule. Me hir apo pahir, Evropa po hyn në hullitë e krizës dhe nevojës për ndryshim. Shqipëria mbetet në autokratikun që merret me “thashetheme” mëhalle. Kështu bënte dhe atëkohë. SHBA i thoshte të ndryshonte. Kishte vjedhur dy palë zgjedhje, 26 maj 1996 nën hurin e kërbaçin, e lokalet e tetorit nën thundrën e përdhunës. Sot që shkruajmë, kur data historike e njeh me gjashtë njësha, 11.11.11., ka vjedhur po dy palë zgjedhje në paradigmë. Të përgjithshmet e 28 qershorit 2009, lokalet e 8 majit 2011. Vetëm emrat e opozitarëve ndryshojnë, por precedentët mbeten të njëjtë. Me kërcënime, rrahje, vrasje, pengmarrje, vjedhje, Kolegj e KQZ.

E certifikoi me dhunë e me pretendimin e “demokracisë funksionale”. Atëkohë Amerika i tha bëji zgjedhjet nga e para në një pjesë të zonave, sot BE i thotë se duheshin hapur kutitë dhe se mandati i Tiranës iu grabit liderit të opozitës. Thjesht kanë ndryshuar formacionet, të paktën edhe për pak kohë sa të puqiten diplomacitë, idetë dhe qëllimet. Sapo Podesta ta dorëzojë me “kokën në tepsi” për ato që ka bërë, nëse do e dorëzojë. Por ujërat duket se po rrjedhin, për fat të keq, në të njëjtën hulli, e për të dytën herë. Ndryshe nga sa tha Bill Klinton në 1999, se “uji nuk kalon dy herë në të njëjtin vend!”. Atëkohë president dhe tani kryeministër, Berisha duket se po përsërit historinë. Më 21 janar vrau 4 protestues, më 26 maj 1996 i mori peng dhe i la gjysmë të vdekur, apo burgosi. Pas 21 janarit planifikoi eliminimin fizik të liderit të opozitës, kurse atëkohë burgosi Fatos Nanon. Askush nuk e bindi dot të tërhiqej nga ajo politikë diktatoriale, derisa zaptoi pothuajse gjithçka. Konflikt me Kasacionin e Zef Brozit, që e degdisi nën kërcënime përtej Adriatikut, luftë e hapur me “laviren e bulevardit” Ina Rama dhe emëruesin e saj, presidentin Bamir Topi.  Asnjë tërheqje në llogore, teksa kundërshtari përpiqet ta luftojë me diplomaci e ironi. Edhe atëherë opozita pas 26 majit u shkërmoq pothuajse, sikurse sot ka dhe përplasje, por ende qëndron e bashkuar. Për më tepër kur ndërgjegjja qytetare dhe intelektuale është më e lartë. Duket se ligji i plehrave i bashkoi të gjithë në një llogore kampet, opozita po tërheq më shumë. A thua se këtë herë befasia do i vij prej këtij ligji ?. Nëse në Itali Bossi i Lega Nord rrëzoi dy herë Berluskonin “garip”, a thua se këtë herë, në Shqipëri, do të ketë një “Boss” që do e shembë prej karrigeje ?. Ekonomia… Një gjë duket e qartë për të gjithë. Sa më tepër që zgjaten ditët e këtij pushteti, aq më shumë thellohen dëmet dhe gropa ekonomike dhe aq më i vështirë do të jetë riparimi dhe pasojat që do të lënë tek qytetarët shqiptarë.

A ka planifikuar kryeministri Sali Berisha një 1997 të dytë për të shpëtuar “lëkurën” e tij ?!. Atëherë shpëtoi se të dy kampet u pajisën me armë, pasi vetë shpërtheu depot qëllimisht, për të dhënë idenë se dhe ai mbrohej me armë dhe rreziku u përhap gjithandej, sa asnjë qytetar nuk mund të udhëtonte i parriskuar në rrugë. Frikshëm po shkelim në të njëjtat rrugë. Atëherë SHIK-u në pushtet ishte i fuqishëm, këtë herë SHISH-i institucional pothuajse i pavarur, është i padobishëm. Atëkohë ushtria e pa anëtarësuar ishte rezerviste, këtë herë nuk ka nevojë për të ndërhyrë, sepse ka Gardë e badiguardë të huazuar nga regjimet simbioze. Atëkohë kishte të fortë që nxirrnin gjoksin, tani ka “specialistë” që sajojnë aksidente teknike. Dikur provokonte me polici në mes qyteteve, e arrestime opozitarësh dhe gazetarësh, deri në vrasje në Vlorë, kurse sot hedh provokim tjetër zjarri për Vlorën, duke u thënë qytetarëve se do ndërrojë monumentin e Pavarësisë. Po këtë herë, çfarë të ketë planifikuar vallë..?

http://www.ama-news.al/2011/11/a-po-pergatit-berisha-nje-%E2%80%9997-te-te-dyte/

 

 11 Nëntor, 2011

0 Komente

Arrestohet në Itali, skafisti i tragjedisë së Karaburunit

Një 31 vjecar i cilësuar si skafisti i tragjedisë së 9 janarit 2004, në brigjet e Karaburunit është arrestuar sot në Itali. Në tragjedi humbën jetën 21 persona, ndërsa 8 ende rezultojnë të zhdukur. More…

January 9th tragedy boat driver arrested
11/11/2011


January 9th tragedy boat driver arrested

Italian authorities arrested in Rome the 31-year-old Albanian who is suspected as one of the drivers of the motorboat that caused the tragedy of 9 January 2004, when 21 people who were traveling to Italy died in the Otranto Channel. 

The Italian authorities confirmed for Top Channel that the person under their custody was Altin Budaj, born in Vlore on 29 June 1980. He was only 24 years old when he participated in the trip for which the victims had paid 1500 EUR each.

Budaj had presented fake documents during a routine control, but the fingerprints discovered his past. He was sentenced to 20 years in prison from the Albanian Court, for one of the most painful events of the Albanian emigration.

The Italian Police arrested another responsible of this tragedy on 5 December 2007. Naim Zyka was sentenced to 25 years in prison. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=3573

Mafiöser Berufs Betrüger Lucas Papademos, wird nun Griechischer Premierminister

Lucas Papademos, war damals für Griechenland der entscheidene Mann und die Person, welche gezielt alle Fakten und Daten fälschte, damit Griechenland den Euro bekommt. Noch Mafiöser ging es halt nicht mehr und von diesem Betrug, wussten absolut Alle.

GRIECHENLAND | 11.11.2011

Finanzexperte soll Griechenland retten

 

 

Der designierte griechische Ministerpräsident Lucas Papademos (Foto: dapd)

Lucas Papademos soll die Regierung führen

 

Fast vier Tage hat die politische Klasse in Griechenland gebraucht, um sich auf den Kandidaten für das Amt des Regierungschefs zu einigen – den ehemaligen EZB-Vize Lucas Papademos. Er galt von Anfang an als Favorit.

 

 

 

Die Athener Presse hat einiges zu erzählen über den neuen parteilosen Übergangsministerpräsidenten Lucas Papademos: Er sei ein Arbeitstier, ein hoch angesehener Fachmann, ein Mann der leisen Töne, ein Anhänger finanzpolitischer Stabilität. Und vor allem ein Pragmatiker. Vom 64-jährigen Finanzexperten erhoffen sich die Griechen eins: Dass er dem Land hilft, das Vertrauen Europas in die griechische Wirtschaft wiederherzustellen und den Verbleib Athens in der Eurozone zu sichern.

 

Griechenlands Hoffnungsträger

 

Kein anderer sei für diesen schwierigen Job besser geeignet, glaubt Konstantinos Michalos, Chef der Athener Handelskammer. „Papademos ist ein Technokrat, der sich in der Bankenwelt bestens auskennt und zwar nicht nur in Griechenland, sondern auch im europäischen Ausland.“ Der neue Premier kenne sowohl Europa als auch Amerika, und das komme ihm zugute. Er könne das Land mit Vernunft und Augenmaß führen. Es sei aber auch an der Zeit, Wachstumsimpulse für die griechische Wirtschaft zu liefern, denn die rigide Sparpolitik führe in eine Sackgasse, betont Michalos.

 

Der frühere Vize-Präsident der Europäischen Zentralbank Lucas Papademos (Quelle: EPA/SIMELA PANTZARTZI +++(c) dpa)Papademos Kompetenzen und Ansehen sind jetzt gefragt

 

Ob Papademos die grausame Spirale aus Sparzwang und Rezession durchbrechen kann? Von 2002 bis 2010 war der studierte Physiker und Ökonom Vizepräsident der Europäischen Zentralbank und erwarb sich dabei einen Ruf als Verfechter finanzpolitischer Stabilität, ganz auf der Linie seines Vorgesetzten Jean-Claude Trichet. Andererseits: Zu den „Falken“ gehörte er nie, er konnte sich gelegentlich auch flexibel zeigen und andeuten lassen, er sei nicht unbedingt gegen Wachstum durch Binnennachfrage – sprich höhere Löhne.

…………

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15524815,00.html?maca=de-newsletter_de_suedostfokus-4930-html-newsletter

siehe auch

EU-Präsident Barroso, gekauft von der Griechischen Bank Mafia 


Jean Ziegler:
Zitat von dem UN Sonder Gesandten Jean Ziegler: Auslands Korruption und Bestechungs Firmen sind wie Terroristen zu behandeln und hier gehören die Richter auch noch dazu. zu Jean Ziegler mit TV usw..
UN-Experte Jean Ziegler: “Wirtschaftsdelikte wie Kriegsverbrechen verfolgen!”!
Diese Leute sind mit Kriegs Verbrechern und Terroristen gleich zusetzen und man kann einem promiinenten UN Experten nur zustimmen.

Fakt ist, wie viele prominente Autoren wie Jürgen Roth immer wieder schreiben, ist bereits die Justiz über die korrupte Politik ein Bündnis mit der Organisierten Kriminalität und Drogen Kartellen eng verbunden und versucht über die Hamburger und Berliner Politik Ganoven jede Art von wirksamen Polizei Aktionen gegen diese Balkan und Afghanischen Kartelle zu verhindern. Selbige sind Partner der Deutschen Politik, was von Dritten inklusive Professoren schon Tausenfach geschildert wurde.

aus BF und Quellen wie der Tagesshow

 

 http://balkanblog.org/2010/03/14/die-bestechungs-lobby-in-berlin-wieder-aktiv-beim-berliner-gerichts-senat/

Der Weltgangster Nr. 1: Josef Ackermann und die Deutsche Bank Betrugs Mafia