FBI – Interpol: over the world terrorism mafia group of US Senator Eliot Engel, with Salih Berisha, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

1.10.2011: Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi

since 2003, all americans criminals in Albania: Immunität with a illegal Immunität contract, signed with the Albanian Mafia Boss: Fatos Nano.

In Durres US Mafia: Car plate


Typische Mafia Limousine der US Mafia Nr. 1 in Albanien, dem Gambino Clan (der Luchese und Genovese Clan ist in Albanien und im Balkan auch gut vertreten, als neue “Cosa Nostra) Typisches Phantasie Auto Nr. Schild. Man kann sie sehr oft an bestimmten Stellen im Raum Durres und Tirana sehen.

City investigators shut out of Rep. Eliot Engel’s illegal apartment building

Sunday, July 17th 2011, 4:00 AM

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

 

Enid Alvarez/News

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

Rep. Eliot Engel and a business partner have repeatedly ignored city efforts to shut down an illegal apartment at a Bronx building they own, the Daily News has learned.

One city agency cited the owners of 1142 Metcalf Ave. in early 2009, and since then inspectors repeatedly tried to investigate complaints that the illegal unit never went away.

Again and again, Engel and his business partner ignored them, and the initial violation remains open, records show.

Six times since 2009, Buildings Department inspectors door-knocked the six-unit building owned by Engel, (D-Bronx/Westchester), and his partner, local businessman Harry Bajraktari.

Each time they couldn’t get in, so each time they left notices instructing the owners to contact the agency to arrange an appointment – six notices in all since 2009. The latest visit took place last month.

Each time, city officials say, the owners ignored the request.

Engel’s involvement with the Metcalf Ave. apartments began in mid-2008 when Bajraktari, his friend and benefactor, suggested over drinks that Engel become a 24% partner in a six-unit building he was thinking of buying.

Bajraktari, who manages more than two dozen properties in the city, says he’s been friends with Engel for more than 20 years. Since 2005, Bajraktari, one of his other partners, and their families have contributed $72,200 to Engel’s campaigns.

“We were discussing one day, you know, I’m buying this little piece of property, would you want to take a piece of it?” Bajraktari said.

Engel said he agreed, sight unseen, and paid $30,000 for his stake in the company set up to buy the property – E & J Realty Group LLC.

“My mother had passed away [in 2007] and left me some money and I decided that I wanted to invest it,” Engel said.

Though they bought into the property in December 2008, Engel did not reveal his ownership on either his 2008 or 2009 disclosure statements to Congress.He revealed the arrangement for the first time in May on his 2010 statement, then amended the earlier filings last week, after The News asked about it.

He claimed he “neglected to list” the property earlier because he’d made no money off it. The forms require Congress members to report any business interests.

The city began cracking down on illegal apartments in April, after fires in two such apartments killed five people.

The city Department of Housing Preservation and Development first cited Engel’s building for an illegal basement apartment in February 2009.

After that citation, which remained open as of Friday, the Buildings Department began visiting the property to check out subsequent complaints the illegal apartment was still there.

Last week, Engel acknowledged knowing about the complaints, stating, “I think they have been cleared.”

He said his partner was managing the property and he didn’t know the details, adding, “I’m not getting involved.”

“That was one of the reasons …I didn’t buy a piece of property, I would have to manage it myself, and do plumbing and repairs and whatever,” Engel said.

“This was a way of having somebody else manage it while I had part ownership in it. I only have minority ownership in it. I only put in 24%, so this was my way of not having to worry about that kind of stuff.”

Bajraktari blamed the problem on a tenant he said he’s been trying to evict since taking over the property. He said he hopes to get the tenant out by the end of the month.

“When we bought the building the guy was there and we tried to get him out,” Bajraktari said. “We took him to court and the end of this month he’s leaving.”

He said they haven’t charged the basement tenant rent since taking over the property, but could not recall whether he responded to the city’s inspection notices.

Read more: http://www.nydailynews.com/news/politics/2011/07/17/2011-07-17_ya_mean_its_illegal_city_probers_shut_out_of_pols_building.html#ixzz1Zf9IkDmR

http://sahitmuja.wordpress.com und letter to Agron Kulici

 Die US-Albanische Handelskammer: FBI verhaftet erneut einen der sogenannten US Investoren in Albanien:: in Zypern

 

 

Mafia Report in Albania

 pdf investigin :

FBI Salih Berisha Interpol

SHBA, kongresmeni Elliot Engel, lobist i Berishës, nën akuzë për mashtrim biznesi

Kongresmeni pro-shqiptar Elliot Engel akuzohet për aferra korruptive dhe mashtrime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Nju Jork Daily Njuz” ka zbardhur një nga skandalet ku është përfshirë kongresmeni që mbështet kryeministrin Sali Berisha nëpërmjet lobit që drejton në Amerikë. Në një artikull të gjatë dhe të detajuar, gazeta e përfshinë kongresmenin demokrat në deklarime të rreme pasurie dhe në pazaret që ka bërë me biznesmenin shqiptar Ramy Bajraktari në Bronks, një nga lagjet më të njohura në Amerikë.

Flitet për një sipërfaqe apartamenti, ku autoritetet shtetërore kanë tentuar të investigojnë, por nuk u është përgjigjur njeri. Dhe pas këtij apartamenti qëndron pikërisht kongresmeni Engel, i cili në të ardhmen nëse ky skandal zgjerohet, atëherë rrezikon shumë. Engel është mbrojtës i interesave shqiptare dhe i mbështetur nga komuniteti shqiptar në këtë zonë gjatë fushatave në këto vite. Por lidhja me Bajraktarin e hedh në dyshime tepër të forta dhe për faktin se aktualisht Engel mbështet kryeministrin Berisha në Kongres dhe më gjerë në afera korruptive për shkak të interesave që kanë biznesmenët e tij miq në SHBA si Bajraktaredhe

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/sahit-muja.jpgSahit Muja (Sahit Muja, Miliarderi Shqiptar, Bytyci Company)

siehe auch Frankenstein des Balkans und Tirana Terrorist beim Töden und Kinder entführen: Shaip Muja Beruf Organ Händler und Mörder

, bosi i mineraleve dhe që e heq veten si President i Mineraleve Shqiptare, por që në fakt ka dhjetëra marrëveshje me qeveritë e Rusisë, Kinës dhe në Afrikë, duke zhvatur dhe arin shqiptar me koncesione jo transparente.

Sipas gazetës amerikane, Engel është partner në biznes me Bajraktarin dhe figuron pronar i një ndërtese gjigante në 1142 Metcalf Ave në Bronks. Prej vitit 2009 dhe ditët e sotme inspektorët shtetërorë duan ta investigojnë, por nuk janë lejuar. “Herë pas here Engel dhe partneri i tij e kanë injoruar këtë kërkesë dhe e kanë kundërshtuar hapur jo ligjërisht nismën”, shkruan gazeta bazuar në fakte dokumentesh. Më pas edhe Departamenti i Ndërtesave ka tentuar të investigojë dyshimet rreth kongresmenit dhe Bajraktarit. Por edhe këta dështuan, pavarësisht 6 njoftimeve që u bënë. Dhe sipas dokumenteve rezulton se Engel zotëron 24 për qind të ndërtesës gjigante, që ai e pretendon me trashëgimi, por nuk arrin ta argumentojë ligjërisht dhe me dokumente. Për këtë shkak i shmanget detyrimeve dhe së shpejti mund të shkaktojë një skandal jo vetëm në Kongres, por edhe në Senat dhe në Shtëpinë e Bardhë. Sipas gazetës, Bajraktari zotëron dhjetëra investime apo aksione në biznese të ndryshme, përfshi dhe ndërtimin në SHBA. Prej 20 vitesh është mik personal i kongresmenit dhe e ndihmon në fushatat elektorale me mbledhje fondesh tek komuniteti i shqiptarëve në Bronks, që është i madh.

Vetë Bajraktari ka shpenzuar 72 mijë USD për Engel që prej vitit 2005 e deri tani, në ndihmë për fushatën elektorale. Më poshtë linku i plotë i shkrimit që ka tronditur jo pak Bronksin dhe kongresmenët.

http://www.nydailynews.com/news/politics/2011/07/17/2011-07-17_ya_mean_its_illegal_city_probers_shut_out_of_pols_building.html

Publikuar më: 1 Tetor, 2011

Flash / Politikë | nga AMA-News

Immer dabei: Der PR Mann, der Kosovo Killer Schwadrons rund um Xhavit Halili, Sabit Geci: Ferdinand Xhaferrie, ein Versager als Minister!

Kokalari- Engelit: A e ka blerë Berisha mbështetjen tuaj me interesa biznesi?

http://www.ama-news.al/wp-content/themes/newstimes/includes/timthumb.php?src=http://www.ama-news.al/wp-content/uploads/2011/10/Engel-Berisha-Bajraktari1-300x199.jpg&w=418&h=215&zc=1Në një letër të aktivistit shqiptaro- amerikan, Geri Kokalari, drejtuar kongresmenit Eliot Engel, i njohur gjerësisht si një mbështetës i kryeministrit Sali Berisha, hidhen dyshime mbi arsyet e vërteta pas këtij suporti.

Në fillim të letrës, Kokalari, vlerëson kontributin e Engel për të parandaluar pastrimin etnik në Kosovë dhe rrëzimin e diktatorit Sllobodan Millosheviç. Kokalari thotë se edhe ai ka kontributin e tij në pavarësinë e Kosovës, kontribut që është modest në krahasim me atë që mund të ketë bërë Engel. Por Kokalari thotë se nuk e kupton se përse Engel mbështet Berishën.

“Ndershmërisht, kjo është një çudi pasi gjithkush që është familjar me Shqipërinë, e di që Berisha së paku është një autokrat i korruptuar, dhe në rastin më të keq një diktator, i vërtetë për rrënjët komuniste,” shkruan Kokalari, që thekson se ka ndihmuar Shqipërinë postkomuniste, për shkak se të afërmit e tij janë torturuar, ekzekutuar e burgosur pa gjyq në komunizëm, ndërkohë që Berisha ishte një anëtar me kartë i këtij regjimi.

Kokalari i shkruan Engel, duke i dërguar raportin e ODIHR, e duke i thënë se Berisha ka vjedhur e ka dhunuar principin kryesor të demokracisë, zgjedhjet e lira e të ndershme. Më pas Kokalari përmend të gjitha metodat e përdorura nga Berisha për të manipuluar zgjedhjet.

“Në një tjetër denoncim të qeverisjes autokratike dhe korrupsionit endemik të Berishës, The Economist e quan së fundmi Shqipërinë një ‘demokraci hibride’, diçka mes demokracisë dhe totalitarizmit. Raporti e vendos Shqipërinë të fundit në Ballkan si më pak demokratike dhe thekson: përhapja e demokracisë në Shqipëri ka ndaluar,” shkruan Kokalari.

Po ashtu Kokalari i përmend Engelit sulmet e Berishës ndaj medias dhe përpjekjet e tij për të mbyllur gazetën e mirënjohur Tema, e cila kritikon qeverinë e tij.

Më pas Kokalari i përmend implikimin e djalit të Berishës në aferën e trafikut të armëve, dhe i thotë Engel që të pyesë gazetarin e Nju Jork Tajms më mirë për këtë gjë. Ndërkohë që në SHBA është kryer një hetim i plotë, në Shqipëri nuk është hetuar për këtë gjë. “Pyetja që kam është se përse qeveria amerikane nuk i ka bërë presion Shqipërisë që të hetojë për këtë abuzim me paratë e taksapaguesve amerikanë? A ke ndërhyrë ti për të mbrojtur Berishën? A kanë ndërhyrë Patton Boggs dhe Podesta Group për të mbuluar Berishën? Si kongresmen ju duhet të jeni të shqetësuar për abuzimet me paratë e taksapaguesve amerikanë,” shkruan Kokalari.

“Berisha dhe horrat e tij po vazhdojnë të përdhunojnë Shqipërinë, ekonomikisht dhe politikisht,” shkruan Kokalari, që në fund të letrës së tij hedh dyshimet mbi arsyet se përse Engel e mbron Berishën.

“E di që kosovarët, që kanë ofruar dollarët e duhur për fushatën tuaj elektorale, po përpiqen të bëjnë biznes në Shqipëri me ndihmën e Berishës. Në përpjekje për të avancuar interesat e tyre të biznesit në Shqipëri, a ka përdorur ndonjë nga këta biznesmenë marrëveshjen me ty për të ndikuar Berishën?

Në mënyrë anekdotike, kam mësuar se ju jeni partner i E&J Realty Group LLC, një kompani që ka në pronësi një godinë në 1142 Metcalf Avenue në Bronks, dhe partneri juaj është Harri Bajraktari, një biznesmen kosovaro- shqiptar. E njoh Bajraktarin dhe e di që ka shërbyer si mbledhës fondesh për ju në të kaluarën dhe po ashtu ishte me ju kur ngritët dolli me Berishën (shih në foto). Të dhënat tregojnë se ju keni një apartament ilegal në këtë pronë dhe sipas gazetës The New York Daily News, ju keni injoruar përpjekjet e inspektorëve për të hetuar këtë çështje. Të them të drejtën, këtë lloj sjellje pres nga një politikan shqiptar i regjimit famëkeq e të korruptuar të Berishës. Kam mëdyshjet e mia për rrethanat në të cilat jeni bërë partner në këtë marrëveshje dhe për deklaratën tuaj se morët një vendim të shpejtë për të investuar në pronë. Pavarësisht pretendimeve se keni përdorur trashëgiminë për këtë pronë, një rishikim i deklaratës suaj të pasurisë ngre disa pyetje, dhe numrat duket se nuk përputhen,” shkruan Kokalari.

Më poshtë Kokalari thekson se Harri Bajraktari, sipas raporteve të medieve shqiptare, ka takuar Sali Berishën me objektivin për të bërë biznes atje. Kokalari thotë se nuk ka asgjë të keqe me atë që bën Bajraktari, por ai duhet të kuptojë mospërputhjen mes rregullave të financimit të një fushate në SHBA dhe Aktit për Praktikat e Jashtme Korruptive.

“Në çdo rast, shpresoj se nuk po e përdorni investimin tuaj tek E&J Realty me Bajraktarin si model investimesh në Shqipëri,” thekson Kokalari.

Aktivisti shqiptaro amerikan e mbyll kështu letrën: A nuk do ishte mirë më mirë që të kujdesesh për elektoratin tënd në Bronks, me një papunësi shumë të lartë, në vend që të pastrosh emrin e një banditi të korruptuar të Ballkanit?

 

Ama.news

Senator Engel, mit den Krasniq Brüder, der Brooklyn Mafia, inzwischen als Mord und Drogen Gang verhaftet, in einer grossen FBI Aktion.

 

Politikë | nga AMA-News

Sekreti, 30 lobistë mbështesin Berishën për bizneset e tyre, DASH nis hetimet

Një lob i fuqishëm me shqiptaro-amerikanë, ku janë rekrutuar senatorë dhe kongresmenë, është krijuar në SHBA aktualisht me idenë për të mbështetur në ditët e këqija kryeministrin Sali Berisha. Një pjesë sepse kanë investimet në vendin tonë, si”Bechtel”, një pjesë sepse vjelin miliona në vit për reklama si “Patton Boogs” dhe “Podesta Group”, një pjesë sepse janë në tratativa dhe sapo kanë marrë disa koncesione, naftë dhe minerale, si “Tirex” apo “Sky Petroleum”, kurse pjesa tjetër sepse tenton të hyjë në këtë biznes, kryesisht në energjetikë dhe ndërtime, si Rramy Bajraktari, miku personal i kongresmenit Elliot Engel.

Që të ketë një lob që punon për Shqipërinë, nuk ka asgjë të keqe, aq më tepër me ndikim në Kongres, Senat dhe deri tek presidenti i SHBA-ve. Por e keqja është se ky grup ka në përbërje në 90 për qind të tij vetëm kosovarë, shumë shumë pak shqiptarë. Dhe çfarë interesi kanë kosovarët tek shqiptarët?. Asgjë përveç biznesit dhe investimeve që kërkojnë. Për t’ju bërë qejfin, Berisha në vizitën e fundit premtoi se do u heqë koncesionet firmave që ua ka dhënë për hidrocentrale dhe do ia japë tipave si Bajraktari, që kanë ndikim te kongresmeni Engel e më gjerë. Burime të rezervuara i thanë agjencisë AMA se është krijuar një grup me rreth 30 persona të njohur në fushën e biznesit, krimit dhe politikës, me qëllimin e vetëm që të mbrojnë Berishën dhe nëpërmjet tij investimet e tyre të paligjshme.Por tronditja që i është bërë kongresmenit Engel me skandalin e mashtrimit, pasi figuron 24 për qind aksioner te kompania e Bajraktarit, duket se po e shkund keqani edhe politikën e mazhorancës në Shqipëri. Duket se ky ka qenë edhe mesazhi që i është dhënë Berishës në Nju Jork, se grupi do përpiqet, por kohët janë më shumë se të vështira. Departamenti Amerikan i Shtetit, Kongresi, Senati dhe Shtëpia e Bardhë, nuk mund të mbajnë më kurrsesi në kurriz një skandal të tillë, që duket se po prek pak nga pak edhe ambasadorin amerikan në Tiranë. Ky i fundit ka shfaqur mbështetje të hapur ndaj Berishës, duke vënë në rrezik edhe karrierën personale, teksa mësohet se në DASH janë vënë në dijeni nga një grup tjetër shqiptarësh për pazaret në kurriz të politikës amerikane të bëra nga disa pseudo senatorë apo kongresmenë, vetëm që të mbronin një kryeministër që akuzohet se me dorën e Gardës vrau 4 vetë në bulevard më 21 janar 2011.

Ama

The most criminal is Salih Berisha

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/gaddafi-salih-berisha.jpg

 

30.9.2011: Gegen den Oel Betrugs Geschaeftsmann: Hajri Hajredin Elezaj, wurde Interpol Haftbefehl ausgestellt

Kurthi i Berishës për Ramën dhe ambasadori “Kalë Troje”

Der übelste Verbrecher der Welt, Georg Soros, muss auch zum Thema was Sagen.

Implementing integration criteria
29/09/2011

 

Implementing integration criteria

Before the publishing of the European Commission report for Albania, the Soros Foundation announced a detailed study for the country’s fulfillment of these obligations.

The study doesn’t include the two priorities related with the elections, but however, it notes that Albania’s weakest point is the failure to implement the political criterion, in which there has been less progress than one year ago.

“This is mainly and essentially due to the underestimation the efforts needed for the fulfillment, which are indispensable in the areas where they are required. And the progress depends from the political consensus. Compared to one year ago, the reforms have slowed down. Only 20% of the 102 measures planned for 2011 have been implemented, 76% are partially implemented and for 4% the work hasn’t started yet, declared Andi Dobrushi, representative of the Soros Foundation.

But the Foundation has not found full cooperation with the entire administration chain for monitoring the 12 priorities fulfillment, since most of the times their requests have been ignored. This happens when the progress report is planned by consulting the civil society systematically, as the EU representative in Tirana declared.

He added that they sent 50 requests for receiving information from the respective authorities, but received answer for 48% of them, and the information is complete only for 34% of the cases. 20% of the institutions have given no answer at all.

“Albania should mobilize all resources for progressing with the EU integration. This means mobilizing the government, the opposition, the media, academics, citizens and the civil society, because the civil society has a special role for bringing expertise and alternative perspectives in reforms”, declared the EU representative, Clive Rumbold.

After the publishing of the European Commission report on 12 October, the Soros Foundation will undertake a series of activities for discussing the further steps for progressing with the reforms.

The Gangster Georg Soros, immer dabei, wenn es um Geldwäsche aus dem Drogen Handel geht, wobei sein Partner Mark Rich, eine Art Sonder Nummer ist und war.

Die Super Gangster von Georg Soros und Bill Clinton bauten Drogen Netze und Geldwäsche Systeme Weltweit auf.

Marc Rich and then-wife Denise in a 1986 photo

GUIDO ROEOESLI/AP

The Secret Financial Network Behind “Wizard” George Soros

Soros und Muja interessiert am Bergbau in Kosovo

Der weltbekannte Geschäftsmann George Soros hat Interesse am Bergbau in Kosovo gezeigt

image de l'articleDie Zeitung „The Wall Street Journal“ schreibt, dass der Milliardär George Soros zusammen mit dem in New York lebenden albanischen Millionär Sahit Muja in Kosovo in den Kohlebergbau investieren wollen. Es wird geschätzt, dass die Kohlereserven einen Wert von 300 Milliarden Euro haben. Beide Geschäftsmänner haben Kosovo diesbezüglich mehrmals besucht.

Kohlereserven und die rund 15 Milliarden Tonen an Lingit werden schätzungsweise die Rohstoffquelle der Energieerzeuger in der Region bilden.

http://www.albinfo.ch/de/ch-balkan/aktuell/soros-und-muja-interessiert-am-bergbau-kosovo-30385


2003: Idiot Mafia Boss: ENGEL, US HOUSE MEMBERS URGE U.N. TO RESUME KOSOVA PRIVATIZATION
US Lobbyisten only gangsters, for robbering the Kosovo and serbien property!

Member of the U.S. House of Representatives

from New York’s 17th district

ENGEL, US HOUSE MEMBERS URGE U.N. TO RESUME KOSOVA PRIVATIZATION

Washington D.C. - Today, Rep. Eliot L. Engel, Co-Chair of the Congressional Albanian Issues Caucus, announced that ten U.S. Representatives have urged Nicholas Lambsdorff, U.N. Secretary General Kofi Annan’s deputy special representative in Kosova, to rescind a freeze he ordered that brought a halt to all U.N. privatization in Kosova……….

http://engel.house.gov/index.cfm?sectionid=66&parentid=64§iontree=6,64,66&itemid=513

Sincerely,

Eliot L. Engel
MEMBER OF CONGRESS

“Geheimes” NATO Dokument, dokumentiert nochmal die Top Verbrecher im Kosovo: Hashim Thaci und Xhavit Halili
Zerschlagung Jugoslawiens: Die CIA Operation “Roots”

in english: Killer swadron: Xhavit Halili and Hashim Thaci together with Ramuz Haradinaj

KLA is financed by Bin Laden


Albanian Secret Service Chief Fatos Klosi in 16.5.1998 in der “Albania” durch den Albanischen Geheimdienst Chef Fatos Klosi: KLA (UCK) is financed by Bin Laden und oben links: Ferdinand Xhafferie, war der Kommunikator, für den Super Verbrecher der Todes Schwadrone: Xhavit Halili, einem Salih Berisha, bestens bekannt, wie dieser Artikel gut beweist, und besonders peinlich.

Xhaferri: „Rugova i sherben Milloshevicit = „Rugova steht in Diensten von Milosevic“

Die Mord Aufrufe, des Ferdinand Yhafferie, gegen Ibrahim Rugova im Auftrage der Hashim Thaci – Xhafit Halili, Terroristen Mord Bande am 20.5.2000, vor den ersten Wahlen im Kosovo und im Auftrage des damaligen US Botschafters Josef Limprecht, dem Bin Laden Partner in Albanien, wie die Vorgängerin Mariza Lino.

Xhaferri: „Rugova i sherben Milloshevicit = „Rugova steht in Diensten von Milosevic“

Ein klarer Mord Aufruf in 2000 von Ferdinand Xhafferie (heute Minister in Albanien), uralt Verbündeter von Salih Berisha in Albanien (und Binde Glied zur Banken Mafia mit der AIG (aeuch Holbrook), zur US Drogen Politik Mafia um Frank Wisner und anderen CIA Verbrechern), der Mord Banden des Hashim Thaci, des Coordinators der Todes Schwadronen der „DRENICA“ Terroristen, rund um Xhavit Halili, und den BND Berichten usw.. und dem Dick Marty Bericht für den Europarat.

aus Balkanblog

Xhavit Halili, Hashim Thaci und die Fatos Nano und Berisha Mafia


UCK – KLA killer swadron

300 Nah-Ost Terroristen und Islamische Terroristen, waren in Nord Albanien unterwegs und sind noch heute Ehrengäste im Kosovo. der spiegel brachte auch hier den Artikel.

Defense & Foreign Affairs Daily | Mar.17,2004 | Gregory R. Copley,
Editor,
Defense & Foreign Affairs Daily
Volume XXII, No. 50 Friday, March 19, 2004
© 2004, Global Information System, ISSA
Exclusive Special Report
“During the first half of August 2003, 300 Albanian-trained guerillas
— including appr. 10 mujahedin (non-Balkan Muslims) — were
infiltrated across the Albanian border into Kosovo, where many have
subsequently been seen in the company (and homes) of members of the
so-called Kosovo Protection Corps which was created out of Kosovo
Albanian elements originally part of the KLA. In fact, the Kosovo
Protection Force seems almost synonymous with the Albanian National
Army (ANA), the new designation for the KLA. The guerillas were
trained in three camps inside the Albanian border at the towns of
Bajram Curi, Tropoja and Kuks, where the camps have been in operation
since 1997.”
……….
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1100906/posts

Das weltweite Drogennetzwerk der CIA

von Redaktion @ 18:05. abgelegt unter Kriminalität, USA, CIA, Drogenhandel, Barack Obama

Dass die CIA mit Billigung der Regierungen der USA einen gewichtigen Anteil am internationalen Drogenhandel verantwortet, ist spätestens seit dem Bekanntwerden der Geschichte von Barry Seal nicht mehr plausibel abzustreiten. Die Rolle der CIA-Tarnfirma Air America beim staatlich organisierten Heroinschmuggel kann man bereits seit 1972 in Alfred McCoys Buch “Die CIA und das Heroin. Weltpolitik durch Drogenhandel.” nachlesen und lässt sich selbst in der sonst alle missliebigen Informationen schnell wegzensierenden Wikipedia nachlesen. Wie auch im Iran-Contra-Skandal deutlich wurde, finanzierten die Regierungen mit den Drogengeldern der CIA in großem Stil illegale Aktivitäten der Regierung. Hintergrund hat vor ein paar Wochen außerdem einen mit vielen Namen und Quellenangaben gespickten Artikel von Peter Dale Scott übersetzt (Teil 1, Teil 2, Teil 3), der im Detail erklärt, wie die CIA ihre Drogengelder in den 60er Jahren gewaschen hat. Alle Anzeichen sprechen dafür, dass dieses kriminelle System bis heute fortbesteht.

From the U.S. Attorney’s Office Press Release (37 ALLEGED MEMBERS AND ASSOCIATES OF AN INTERNATIONAL ETHNIC-ALBANIAN ORGANIZED CRIME SYNDICATE ARRESTED: Defendants Charged with Trafficking Cocaine, Marijuana, MDMA and Prescription Drugs, and Laundering Tens of Millions of Dollars in Narcotics Proceeds) we see that the syndicate is referred to as “the Thaqi organization.” Appropriately, the same name as the criminal Kosovo state’s prime sinister Hashim Thaci (alternately spelled Thaqi or Taci, and pronounced ‘Tachi’) — and of course other familiar last names, such as Berisha (Albania’s prime minister), also pop up:

Wikileaks cables

03/09/2011 08:46

Kabllogrami,15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme: Kryebashkiaku Lulzim Basha, ministri Sokol Olldashi, numri 2 i PS, Gramoz Ruçi, deputetët Tom […]

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Albanian Mafia fueling Al Qaeda terrorist activity in US: Kosovo schools and orphanages open

 

The FBI Seal where the circle of stars represe...
Chief perpetrators of drug and people smuggling, human body part and weapons sales, sex slavery, passport theft, forgery, abductions and murder, the Albanian Mafia remains to be domineering in their criminal activity both domestically and abroad.
“The Albanian criminal enterprises, operating largely in New York and other Eastern seaboard cities, represent a major challenge to federal agents because of their propensity for violence and brutality,” FBI officials indicate.
“They are a hardened group, operating with reckless abandon,” said Chris Swecker, the FBI assistant director for the Criminal Investigative Division according to a CNN report.
Interpol stated that “Kosovo Albanian Mafia hold the largest share of the heroin market in Switzerland, in Austria, in Belgium, in Germany, in Hungary, in the Czech Republic, in Norway, and in Sweden.”
The head of Sweden’s anti drug unit believes that the gangs supplied “hundreds, maybe thousands, of kilos of heroin” to the Scandinavian countries. The Albanian Muslim Mafia clans are dispersed in Kosovo and Macedonia as well as Albania proper.
The Italian Mafia and the Albanian Mafia
“I hate these f**** Albanians,” a captain in the Genovese crime family was captured saying on tape. The captain continued,
“If you have a beef with them you have to kill them right away. There’s no talking to them.”
Reports indicate that the Albanian Mafia including immigrants from Kosovo has replaced the Italian La Cosa Nostra Mafia, an offshoot of the Sicilian Mafia.
To understand the capacity and how far the arms reach of the Albanian Mafia is to understand briefly the magnitude of La Cosa Nostra aka The Italian-American Mafia:
There are five main New York City Mafia families, known as the Five Families: the Gambino, Lucchese, Genovese, Bonanno and Colombo families.
The Italian-American Mafia aka La Cosa Nostra dominated organized crime in the U.S. It used this status to maintain control over much of the organized crime activity in Chicago, Detroit, Boston, Buffalo, Pittsburgh, Cleveland, Philadelphia, Providence, New Jersey, and New York City, as well as in other cities in the Northeastern United States and across the country, such as Las Vegas, Tampa, New Orleans, Miami, Kansas City, Milwaukee, and many others.
La Cosa Nostra often referred to as the “original Mafia,” was at one time thought to be one of the largest organized crime groups in the United States and held dominance of the National Crime Syndicate.
The Albanian Mafia has been thought to greatly exceed this dominant power and poses as an outstanding figure as one of the most violent crime organizations in operation particularly with their strong connections in Europe union.
Replacing La Cosa Nostra in its rank, size, power and figure in organized crime, the Albanian Mafia holds itself as a domineering force in the Mafia underworld.
Further, a predominant Catholic Mafia is being replaced by a predominant Muslim Albanian FIS.
The Gambino crime family recruits ethnic Albanian assassins
In the 1970s, the Italian Mafia, more specifically the Gambino family recruited and employed Albanians as couriers, transporters, and more significantly assasins as a result of their proficiency.
By 1996, ethnic Albanians were the main assassins for the Gambino family.

At least two of the Gambino Family’s major players or “high level associates,” including Zef Mustafa  were of Albanian enthnicity. Mustafa allegedly made over $700 million for the Gambino family, was later arrested for a $19 million dollar internet heist, and subsequently released on a $5 milliion bond disappearing from the United States.
Reputation
“The ethnic Albanian mafia is very powerful and extremely violent,” said Kim Kliver, chief investigator for organized crime with the Danish National Police.
“If you compare them to the Italian Mafia, the Albanians are stronger and not afraid of killing.”

“The Albanian criminals were special from the beginning,” said Francesca Marcelli, an organized-crime investigator for the Italian government.
Marcelli continued:
When they started appearing here in 1993, they were much different than other immigrants. They have strong motivations and are very violent. Some of them actually pulled machine guns on the son of an Italian Mafioso. To do that in Italy is unbelievable.”
In the north of Italy, the Albanians have taken the prostitution racket away from the country’s toughest Mafia branch, the ‘Ndrangheta.
A representative from the Polish Mob in 2002 was found saying:
“I’m willing to do business with just about anyone. Dominicans, Blacks. Italians. Asian gangs. Russians. But won’t go near the Albanian mob. The Albanians are too violent and too unpredictable.”
Ties to Kosovo Liberation Army and Al Qaeda
Alleged ties to Al-Qaeda, the Albanian Mafia, one of the most powerful criminal organizations in the United States and Europe stretches throughout the United States, Canada, Albania, Kosovo, Macedonia, Serbia.

The FBI believes largely that the Albanian Mafia could be involved in “terrorist financing,” adding more specifically, “ties to organizations suspected of involvement in terrorist financing.”
Even more so, support of Al Qaeda prove notable in the following:

Even more so, support of Al Qaeda prove notable in the following:
Yossef Bodansky, former Director of House Task Force on Terrorism, committed to saying,
“The Albanian mob will not commit acts of terrorism…but will aid Al Qaeda..The role of the Albanian Mafia-tightly connected to the Kosovo Liberation Army (KLA a declared terrorist organization) is laundering money, providing technology, safe houses and other support to terrorists within this country.”
Most if not all of the KLA has been trained and financially supported by Al Qaeda.
(Kosovo was marked as a potential recruiting ground for Islamic extremists. The large numbers of young Muslims living in abject poverty in Kosovo plays ideally into the hands of terrorist recruiters. Al-Qaeda is extremely interested in the region because the Muslim families are large and teenagers make up half of Kosovo’s population, making Kosovo a prime reservoir for the recruitment of young Mujahedeen.)

 • 24 Wahhabi mosques , 14 orphanages and 98 primary and secondary Wahhabi funded schools have been built in Kosovo since 1999. Wahhabism Islam across the spectrum from revival and reform to global jihad is thought to be the chief spiritual source of the Al Qaeda terrorists.

(Chairman Kyl, Senate Subcommittee on Terrorism, Technology and Homeland Security on Thursday, June 26, 2003 stated: “I come before this body to describe how adherents of Wahhabism, the most extreme, separatist, and violent form of Islam, and the official sect in the kingdom of Saudi Arabia, have come to dominate Islam in the U.S. “)

………….

http://fivefamiliesnyc.blogspot.com/2010/08/albanian-mafia-fueling-al-qaeda.html

1.10.2011: Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi


The lie of salih Berisha: first he steals weapons in 1997 and then sold weapons from 1998
Photos of OSCE - NATO observers, about the arms trade in his home near Tropoje, there was already the beginning of 1998 and media reports, such reports

Dummerweise gab es NATO und OSCE Beobachter Anfang 1998, in Nord Albanien, die Fotos machten, wie Berichte schrieben, das direkt aus dem Hause von Salih Berisha, Esel und Maul Tier Kolonnen starten, mit Waffen in den Kosovo. Also hat er wie sowieso bekannt, auch Waffen in 1997, in erheblichen Ausmasse gestohlen aus den Militär Depots, wie Tausend Andere.

Albania’s Berisha denies allegations of weapons dealing

28/12/2010

TIRANA, Albania — Prime Minister Sali Berisha on Monday (December 27th) rejected allegations published by the Serbian newspaper Politika, describing them as “racist slander which are part of the anti-Albanian hysteria orchestrated by Dick Marty”. In its article, Politika described Berisha as one of the main weapons dealers of the Kosovo Liberation Army (KLA) during the 1998-1999 war. According to the newspaper, Belgrade prosecutors have testimony from four Kosovo Albanians who say they purchased weapons in Berisha’s house in the northern village of Prifc. “Politika is the mouthpiece of Serb ultra-nationalist circles and a blind advocate of the genocide committed by the Serbs in Bosnia and Herzegovina and in Kosovo,” Berisha said. (Politika, Balkanweb, Lajmfundit, Sot, Zeri, B92, Beta – 27/12/10)

Snake Bites Back

Thaci’s first response was the same as two years ago: he dismissed the report as “scandalous… filled with defamation and lies and is recycling propaganda from certain people that do not want the best for Kosovo.” The allegations, he told the press, were “construed to damage the image of Kosovo and the war of the KLA.” By Thursday, when the report was adopted by PACE, he was threatening legal action against Marty and the Council of Europe, accusing them of libel.

KLA’s Imperial patrons have also awakened to the danger of the report to their reputations, and are already pressuring Marty to “provide evidence.” Never mind that the evidence was contained in the actual report, or that they hardly offered any evidence for their claims against Milosevic, or Saddam Hussein, or Julian Assange… The EU bureaucracy is waffling on the issue, since they stand to lose the most. After all, it is their “law and order” mission currently supervising the “independent” Kosovo.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=22525

Das Welt Terrorismus Mafia Kartell, des US Senators Eliot Engel, mit Salih Berisha und seiner primitiv Tropoje Idioten Mafia

Rund um die Verbrecher Kartelle, des US Senators Eliot Engel, der Krasniqi, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja, Almir Rrapo - Ilir Meta Mafia, welche Weltweit operieren. Man nennt es dann Aussenpolitik!

 

Letter of Gary Kokolari, an  Senator Eliot Engel!

 

03/10/2011 08:16

Letër kongresmenit Engel

 

Nga Geri Kokalari

30 Shtator, 2011

Shkëlqesia Eliot Engel

SHBA Dhoma e Përfaqësusesve

Uashington,DC20515

Kongresmeni Engel: Gjatë viteve unë i kam admiruar përpjekjet tuaja për parandalimin e spastrimit etnik të shqiptarëve të Kosovës. Është e sigurt që puna juaj gjithashtu ndihmoi në heqjen e diktatorit të pamëshirshëm Slobodan Milosevic nga pushteti dhe dërgimin e tij në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë atje ku i takonte të ishte………………….

 http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/10/03/leter-kongresmenit-engel/

 Hitler and Al-Quida Terrorist Lobbyist: Eliot Engel

kosovo A giant poster on the side of a building in the center of Pec notes that the street was renamed for Congressman Engel in July 2005. His Bronx district includes many Albanians. Enlarge this image.

 

Kosovo’s man in the Bronx

Posted By Lucy Moore

AFP/Getty Images

I figured something was up when Congressman Eliot Engel (D-NY) kept calling Kosovo “Kosova” (the Albanian pronunciation) at the most recent House Committee on Foreign Affairs hearing on the Balkans. Turns out Engel’s swapped the last “o” in Kosovo for a central boulevard in the heart of Pec, a majority Albanian city in western Kosovo that was once the seat of the Serbian Orthodox Patriarch (back in the 15th century, that is).

Sewell Chan, NYT:

 Europa verlangt von Albanien, das es den illegalen geheimen Immunitäts Vertrag von 2003 mit den USA für ungültig erklärt

 Freie Fahrt für Verbrecher: Die Immunitäts Gesetze, für Investoren in Albanien

Noch krimineller geht es halt nicht mehr, wenn man sieht, was sich in Albanien tummelt, seitdem es schon in 2003, Immunitäts Gesetze, für Kriminelle mit US Pass gibt. Nun versucht man noch mehr Kriminelle nach Albanien zu bringen, wie ja der Geheimdi

 Die Drogen und Bau Mafia der Familie Salih Berisha

Teacher for the drug buseniss, for Eliot Engel, Salih Berisha, Brooklyn Mafia

 

Daut Kadriovski: Tarn Name Mehmet Haidini und die Albanische Muslim Mafia

 

Ex-NATO Chef: Lord Roberston: “the KLA were responsible for more deaths in Kosovo than the Yugoslav [Serb] authorities had been.”

Diplomaten des Todes und des Geldes: Holbrook, Bush, Kissinger

 

Diplomat des Geldes – Zum Tod von Richard Holbrooke

Drucken

Von PAUL SCHREYER, 15. Dezember 2010 -

Ein Riss in der Hauptschlagader beendete das Leben einer der schillerndsten Figuren in der amerikanischen Außenpolitik. Der Stress, unter dem Richard Holbrooke bis zuletzt stand, muss gewaltig gewesen sein. Als Sonderbeauftragter der US-Regierung für Afghanistan und Pakistan spielte der 69-Jährige eine Schlüsselrolle. Präsident Obama, der noch in dieser Woche dem Kongress eine lange angekündigte Bilanz zum Einsatz am Hindukusch vorlegen will, trifft die Todesnachricht damit zum denkbar ungünstigen Zeitpunkt. Denn in den USA sinkt der öffentliche Rückhalt für den nach 9/11 begonnenen Krieg immer weiter.

Die Ratten des Georg Soros / William Walker, rund um die Organisation des Albin Kurti “Vetevendosje” im Wahlkampf

 

Was sich Viele seit Jahren fragen, uns lange bekannt ist: Die US Ratten um Georg Soros, finanzieren Albin Kurti im Kosovo, was nicht verwundert. Wie in Albanien (G99), Ukraine, Georgien, Serbien usw.. kommen die erst aus ihren Löchern, wenn man über Regierugns Beteiligungen, Privatisierungs Profite machen kann. “Vetevendosje”, ist der normale US Betrug, von kriminellen Ratten aus den USA.

 William Walker.png
am 12.12.2010: William Walker im Kosovo Wahlkampf für die “Vetevendosje”, eine reine PR Show, der alten CIA-Georg Soros Methoden: CIA “Rote Abteilung” finanziert die Mord und Todes Schwadronen rund um “Hashim Thaci”, Abteilung “Blue”, finanziert Albin Kurti und die “Vetevendosje”!

Nichts Neues, also über die CIA Methoden, Länder zu destabilisieren um Profite zu machen.

ab 2:35 taucht direkt der Profi Verbrecher William Walker als Sprecher der Albin Kurti Organisation “Vetevendosje”, nun im Kosovo auf: Die Financiers des Albin Kurti und seine “Vetevendosje”, sind die Welt weit bekannten Ober Privatisierungs Profiteure, was ja schon durch Martti Ahtisaari bewiesen ist, der im Board ebenso des ICG von Georg Soros sitzt 

Patton Boggs, Frank Wisner Mafia und Rezart Taci mit Salih Berisha

Russian Mafia and Rezart Taci & ARMO & drugs & arms


Baze, Taci & ARMO

Profi Hedge Fond Betrüger aus dem Betrugs Real Estage Mega Ponzi Betrug aus den USA tummeln sich in Albanien.

{image_title}

 

Michael D. Granoff

Chief Executive Officer, Pomona Capital

 

Albanian-American Enterprise Fund to Return
$15 Million to American Taxpayers


FOR IMMEDIATE RELEASE
January 19, 2011
Press Office: 202-712-4320
Public Information: 202-712-4810

www.usaid.gov

US Mafia Hotel Bel Conti in Golem bei Durres und davor noch eine weitere übergrosse Limousine
Der Super Mafia Boss Fatos Nano, erkaufte sich damit sein “Freies Schaffen” auch im Drogen Handel nach Griechenland mit seiner Frau bei der NATO und unterzeichnet wurde der Vertrag, von den Super Lügner dem US Aussenminister Powell (dessen Betrugs Show vor der UN unvergesslich ist) und Fatos Nano als Geheim Papier am 2. Mai 2003! Es war die grosse Geschäfts Zeit in Albanien, mit und im Auftrage der Al-Quida Terroristen,


FBI – Interpol: over the world terrorism mafia group of US Senator Eliot Engel, with Salih Berisha, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

Bujar Nishani bei Eliot Engel was zum Reise Zirkus gehoert

35 Responses to “FBI – Interpol: over the world terrorism mafia group of US Senator Eliot Engel, with Salih Berisha, Bajraktari, Bytyci – Sahit Muja”

 1. HoisseBig says:

  siehe auch Jo Biden, immer mit der Interpol bekannten Mafia unterwegs.

  Vlore Mafia Boss: Dashemir Tahiri trifft sich mit Jo Biden und mit dem Massenmörder: Zani Caushi
  ……………..
  http://balkaninfo.wordpress.com/2010/07/22/vlore-mafia-boss-dashamir-tahiri-trifft-sich-mit-jo-biden-und-mit-dem-massenmorder-zani-caushi/

  18 Votes

  Mit den primitivsten Mörder Banden des Zani Caushi, war Dashamir Tahiri der Freund, Partner und Dirigent. Tahiri trifft sich mit Jo Biden in Washington und ist Millionär und die Bande des Zani Caushi sitzt im Gefängnis seit vielen Jahren. Morde auch an Frauen sind bis 2004 bekannt. Dashamir Tahiri, gilt bei Europol nicht nur als Super Mafia Boss, sondern als Operhaupt der Vlore Mafia und der Schmuggler Boot Flotte und ist für den Tod vieler Flüchtlinge schuldig. Von der Justiz in Albanien, wird der Super Gangster: Dashamir Tahiri, genauso wie ein Cooperations Partner wie Dritan Celaj nicht belangt. Heute direkt in den illegalen Grundstücks Handel verwickelt und zigfach Immobilien Besitzer von Hotels und Appartments Blocks.
  …..
  http://balkaninfo.wordpress.com/2010/07/22/vlore-mafia-boss-dashamir-tahiri-trifft-sich-mit-jo-biden-und-mit-dem-massenmorder-zani-caushi/

 2. […] Truppe, aus dem Mord- Terror- und Drogen Geschäft in den USA rund um Betrüger und Partner: US Senator Eliot Engel (genannt die christliche US Mafia und das FBI ermittelt wegen Betrug, Drogenhandel mit seinen […]

 3. Lupo says:

  Rep. Eliot Engel To Lawrence O’Donnell: Obama Can Win Back Democrats With Renewed ‘Feistiness’
  Video
  by Alex Alvarez | 8:40 pm, September 14th, 2011
  » 41 comments

  Wednesday evening’s The Last Word kicked off with host Lawrence O’Donnell demonstrating that he is, as a colleague of mine rather delightfully described it, quite “Obamaworried” following New Yorkers’ decision to basically hand Anthony Weiner‘s former district to Republican Bob Turner as a neatly wrapped little “[REDACTED] you” to Barack Obama.

  O’Donnell addressed some people’s explanation that Democratic candidate — David Weprin — was “weak” by pointing out that previous, “weak” Democrats like Charlie Rangel fared just fine in past, “normal” times. O’Donnell also made sure to mention the fact that Turner has ties to The Jerry Springer Show, lest his district experience a sudden whirlwind of chairs flying towards the heads of transgendered lesbian prostitute twins.

  He brought on Bronx Rep. Eliot Engel, also a Democrat, to discuss things further. As sees it, Obama will do well to try and win back disillusioned Democrats by being “feisty,” like Harry Truman circa 1948.
  ……….

  http://www.mediaite.com/tv/rep-eliot-engel-barack-obama-can-win-back-democrats-with-renewed-feistiness/

 4. CrniLabudovi says:

  <p>Auch ein Lazim Destani, Firma Ecolog aus Tetova, Düsseldorf, gehört diretk zum Umfeld des US Senator Eliot Engel, Betrügers und Schutzherrn der Internationalen Drogen Mafia. Der Profi Verbrecher William Walker sowieso. Man ist dann schnell in den Betrugs Geschäften rund um Haliburton und Töchter verstrickt.</p>

  Lazim Destani, hat Schulen, Moscheen, LKW für die Gemeinde Tetova finanziert, was ausser gewöhnlich ist, für die Albaner Clans, welche nicht an Andere denken und sogar Grundstücke mit Waffen GEwalt Dritter illegal bebauen und mit Hilfe korrupter Politiker.

 5. CrniLabudovi says:

  Ein enger Verwandter von Salih Berisha: Bleni Allushi wurde zu 9 Jahren Haft verurteilt in 2004 und Die Albanische Regierung, weigert sich Herr Allushi zuverhaften.

  Vor 3 Jahren, wurde er kurz deswegen verhaftet.

  Schwager von der Ehefrau llir Berisha

  Blendi Allushi festgenommen, Schwager vom Sohn von Salih Berisha Liri Berisha

  Gazeta Shqiptare Online URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=45812
  I akuzuari për trafik, nipi i Liri Berishës
  ( 19/10/0cool

  Blendi Allushi, i arrestuar dy ditë më parë nga policia kryeqytetase për trafik droge, është nipi i Liri Berishës. Lajmi konfirmohet nga burime të sigurta të Gazetës, të cilat pohojnë 31-vjeçari punonte në një media, pronë e Agim Ramës, kunatit të kryeministrit të vendit, Sali Berisha. Lajmi i arrestimit të Allushit mbase do të kalohej pa rënë shumë në sy, nëse ky i fundit nuk do të mbrohej nga të afërt të kryeministrit, edhe pse rezultonte në kërkim nga autoritetet italiane dhe ndaj tij kishte një vendim fajësie. Vetëm pak kohë më parë, Gjykata e Tiranës me kërkesë të prokurorisë ka njohur një vendim të drejtësisë italiane, që e kishte dënuar Allushin me nëntë vjet heqje lirie për trafik droge. Paradoksi nuk qëndron në faktin se Allushi ishte punësuar në një media dhe i fshihej drejtësisë, pasi çdo element kriminal kërkon me çdo kusht t’u shpëtojë prangave. Por duke qenë nip i bashkëshortes së kryeministrit, ai është mbrojtur fort prej kunatit të këtij të fundit dhe të afërmve të tjerë që e njihnin mjaft mirë të kaluarën e tij.
  Prangosja
  Dy ditë më parë, policia e Tiranës deklaroi se kishte prangosur një të kërkuar për trafik narkotikësh. Por në deklaratën për shtyp të Drejtorisë së Tiranës nuk jepeshin të dhëna të mëtejshme, ku të sqarohej vendi dhe rrethanat në të cilat ishte prangosur i kërkuari. Në fakt, detaje të tilla nuk mund të bëheshin publike, pasi Blendi Allushi, jo vetëm që rezulton të jetë nipi i gruas së kryeministrit Sali Berisha, por ishte punësuar në një media pranë qeverisë. Më saktë, Allushi punonte si inxhinier pranë kompanisë mediatike, pronë e Agim Ramës, kunatit të kreut të qeverisë. Ky i fundit duhet të ketë pasur dijeni që Blendi Allushi, nipi i Liri Berishës kërkohej për trafik narkotikësh dhe pavarësisht kësaj e ka punësuar në median e tij, duke i dhënë mundësinë që t’u shpëtonte për një kohë të gjatë prangave të policisë. Blendi Allushi, 31 vjeç, banues në rrugën “Irfan Tomini”, në Tiranë, është ndaluar mbrëmjen e së enjtes nga forcat e Antidrogës së kryeqytetit dhe njësia operacionale. Inxhinieri, që është nipi i Liri Berishës, ishte dënuar me 9 vite burg në Milano. Drejtësia italiane e kishte shpallur në kërkim që në vitin 2004, por që prej asaj kohe, ai mendohet se kishte braktisur vendin përtej Adriatikut, për t’u strehuar në Shqipëri.

 6. CrniLabudovi says:

  Ein enger Verwandter von Salih Berisha: Bleni Allushi wurde zu 9 Jahren Haft verurteilt in 2004 und Die Albanische Regierung, weigert sich Herr Allushi zuverhaften.

  Er arbeitete bei Ein enger Verwandter von Salih Berisha: Bleni Allushi wurde zu 9 Jahren Haft verurteilt in 2004 und Die Albanische Regierung, weigert sich Herr Allushi zuverhaften.

  Vor 3 Jahren, wurde er kurz deswegen verhaftet.

  Schwager von der Ehefrau llir Berisha

  BEin enger Verwandter von Salih Berisha: Bleni Allushi wurde zu 9 Jahren Haft verurteilt in 2004 und Die Albanische Regierung, weigert sich Herr Allushi zuverhaften.

  Vor 3 Jahren, wurde er kurz deswegen verhaftet.

  Er arbeitet für mediasat group albania

  Schwager von der Ehefrau llir Berisha

  Blendi Allushi festgenommen, Schwager vom Sohn von Salih Berisha Liri Berisha

  Gazeta Shqiptare Online URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=45812
  I akuzuari për trafik, nipi i Liri Berishës
  ( 19/10/0cool

  Blendi Allushi, i arrestuar dy ditë më parë nga policia kryeqytetase për trafik droge, është nipi i Liri Berishës. Lajmi konfirmohet nga burime të sigurta të Gazetës, të cilat pohojnë 31-vjeçari punonte në një media, pronë e Agim Ramës, kunatit të kryeministrit të vendit, Sali Berisha. Lajmi i arrestimit të Allushit mbase do të kalohej pa rënë shumë në sy, nëse ky i fundit nuk do të mbrohej nga të afërt të kryeministrit, edhe pse rezultonte në kërkim nga autoritetet italiane dhe ndaj tij kishte një vendim fajësie. Vetëm pak kohë më parë, Gjykata e Tiranës me kërkesë të prokurorisë ka njohur një vendim të drejtësisë italiane, që e kishte dënuar Allushin me nëntë vjet heqje lirie për trafik droge. Paradoksi nuk qëndron në faktin se Allushi ishte punësuar në një media dhe i fshihej drejtësisë, pasi çdo element kriminal kërkon me çdo kusht t’u shpëtojë prangave. Por duke qenë nip i bashkëshortes së kryeministrit, ai është mbrojtur fort prej kunatit të këtij të fundit dhe të afërmve të tjerë që e njihnin mjaft mirë të kaluarën e tij.
  Prangosja
  Dy ditë më parë, policia e Tiranës deklaroi se kishte prangosur një të kërkuar për trafik narkotikësh. Por në deklaratën për shtyp të Drejtorisë së Tiranës nuk jepeshin të dhëna të mëtejshme, ku të sqarohej vendi dhe rrethanat në të cilat ishte prangosur i kërkuari. Në fakt, detaje të tilla nuk mund të bëheshin publike, pasi Blendi Allushi, jo vetëm që rezulton të jetë nipi i gruas së kryeministrit Sali Berisha, por ishte punësuar në një media pranë qeverisë. Më saktë, Allushi punonte si inxhinier pranë kompanisë mediatike, pronë e Agim Ramës, kunatit të kreut të qeverisë. Ky i fundit duhet të ketë pasur dijeni që Blendi Allushi, nipi i Liri Berishës kërkohej për trafik narkotikësh dhe pavarësisht kësaj e ka punësuar në median e tij, duke i dhënë mundësinë që t’u shpëtonte për një kohë të gjatë prangave të policisë. Blendi Allushi, 31 vjeç, banues në rrugën “Irfan Tomini”, në Tiranë, është ndaluar mbrëmjen e së enjtes nga forcat e Antidrogës së kryeqytetit dhe njësia operacionale. Inxhinieri, që është nipi i Liri Berishës, ishte dënuar me 9 vite burg në Milano. Drejtësia italiane e kishte shpallur në kërkim që në vitin 2004, por që prej asaj kohe, ai mendohet se kishte braktisur vendin përtej Adriatikut, për t’u strehuar në Shqipëri.

 7. […] Eliot Engel US Senator […]

  Ein richtiger Gangster, der nur die dümmsten Lügen verbreitet!

  Dear Friends,

  Last week, I was unanimously voted by my colleagues to be the Ranking Member of the House Foreign Affairs Committee for the coming year. I feel honored and privileged to receive their backing, and I am excited to embark on this new challenge.
  We live in a very challenging and ever-changing world. We have brave men and women in uniform serving in Afghanistan, and we must continue the process of bringing them home safely, leaving an Afghanistan strong enough to repel further efforts by al Qaeda to set up camp. In the Middle East, Israel has been under fire from Hamas in Gaza, the Syrian government is threatening to use chemical weapons against its own people, and Iraq is still recovering from the aftermath of Saddam Hussien and the war to oust him from power. We must focus on the emerging power in China and the economic challenges they present for the United States. The loss of life in Congo, Sudan and other African nations cannot be overlooked as areas where the United States needs to focus attention. And, we must continue to stand with our friends and allies in Europe and elsewhere as we confront the problems of the world.

  Our committee needs to be focused on promoting American values and interests around the world, and I look forward to working on a bipartisan basis with newly-elected Chairman Ed Royce in the coming year to achieve those goals. Since January 2007, I have either been the Chairman or Ranking Member on the Western Hemisphere Subcommittee and hope to apply the experience and skills I learned working with countries in Latin America and the Caribbean as I take on this new position of leadership.

  Our nation needs to find ways to become energy independent, and, at the same time, we must work with other nations to reverse the advancement of climate change. There are global health issues – such as tuberculosis, malaria and HIV/AIDS – which are taking lives every day, and human rights violations which must end.

  Our Congressional district is comprised of people whose heritage is from many nations around the world. It is my hope to take what I have learned from the diversity of my constituents as I work with the Administration to move our Committee and our nation forward to tackle the many issues facing us around the world.

  Still, I am not new to the work of the Foreign Affairs Committee. I have written legislation such as the Syria Accountability Act of 2003, a key law to imposing sanctions on Syria, the Stop TB Act, which presses for prevention and treatment of tuberculosis in Africa and a variety of impoverished regions, and the missing in Cyprus act of 1994, which directed the State Department to find Americans lost in Cyprus in 1974. Beyond that, I have fought for the U.S.-Israel relationship, the independence of Kosova, and peace and human rights in northern Ireland. But regardless of my work in the past, there is much more to be done and I look forward to the opportunity to move ahead.

  I want to thank my colleagues for their trust and belief in my leadership, and I look forward to getting to work as soon as possible.

  Sincerely,

  Eliot L. Engel
  MEMBER OF CONGRESS
  http://engel.house.gov/latest-news1/rep-engel-to-become-house-foreign-affairs-committee-ranking-member/

 8. ctstmaser says:

  Alles wird gefälscht, eine Tradition!

  Ex-Kosovo Diplomat, weist auf die Ermittlungen der Staatsanwalt hin, das viele Diplomaten eine aktive Rolle spielen, beim Dokumenten Fälschen und Schmuggeln aller ARt.

  KOHA JONE

  siehe Tom Ridghe

  http://balkanforum.org/thread.php?postid=33350#post33350
  E Marte, 05 Qershor 2007

  Bujar Muharremi denoncohet ne Prokurori

  R. Caushaj
  E Marte, 05 Qershor 2007

  Ish-kryediplomati shqiptar ne Kosove, i shkarkuar disa dite me pare nga Ministria e Jashtme, denoncohet ne Prokurorine e Tiranes per abuzime dhe shperdorim detyre. Bujar Muharremi rrezikon te merret i pandehur, nese prokuroret e krimit ekonomiko-financiar ne organin e akuzes, do te vleresojne te ligjshme shkeljet e konstatuara nga auditi i Ministrise se Jashtme, gjate nje kontrolli te ushtruar ne zyren e Kosoves. Burime zyrtare thane per gazeten “Koha Jone”, se dje ne oret e mesdites eshte regjistruar dosja e derguar nga institucioni i diplomacise ne ngarkim te ish-perfaqesuesit shqiptar, Bujar Muharremi.

  http://www.kohajone.com/artikull_print.php?idm=7507

 9. […] US Senator Eliot Engel, seine Betrugs Geschäfte in den USA, voll bestechlich, und eng mit Top Drogen Gangster verbunden, […]

 10. […] Freunden des Kosovo, welche wie vor allem die US Verbrecher Banden, rund um den Lobby Verein NAAC, US Senator Eliot Engel nur ihre privaten Profite aus der Privatisierung machen […]

 11. […] Serben lieferte. (siehe Agron Musaraj, oder auch der heutige Minister Fatmir Mediu)! Auch gegen den US Senator Eliot Engel, rund um Geldwäsche und Drogen Handel, ermittelt das FBI und Interpol inzwischen und gegen die […]

 12. ctstmaser says:

  als bezahlter Lobbyist, muss Eliot Engel auch einen Kommentar zum Kosovo abgeben, zu den aktuellen Problemen

 13. Lupo says:

  Montenegro: Ethnic Albanians (Including 4 American Citizens) jailed for alleged plot
  AKI ^ | August 5, 2008 | Staff

  Posted on Mittwoch, 6. August 2008 19:59:22 by Bokababe

  Podgorica, 5 August (AKI) – A court in the small Balkan country of Montenegro on Tuesday convicted 12 ethnic Albanians, including four US citizens, of plotting a rebellion when the republic became independent of Serbia in 2006.

  Judge Ivica Stankovic also convicted five other members of the group from Montenegro’s Albanian minority of possessing illegal weapons.

  He sentenced the 17 defendants to prison terms ranging from three months to six and a half years for planning a rebellion and the Americans received some of the toughest sentences.

  The ethnic Albanians were arrested on terrorism charges in September 2006, but the charges were later modified.

  Authorities claimed they were planning attacks with a view to creating an autonomous region.

  Ethnic Albanians comprise about six percent of Montenegro’s total population of 620,000 and are concentrated in several areas bordering Albania.

  Twelve ethnic Albanians were sentenced to a total of 48 years in prison, ranging from terms of three to six years each, while several others were given lighter sentences.

  All members of the group had pleaded not guilty to the charges and said they would appeal Tuesday’s verdict.

 14. Lupo says:

  Kein Zutritt für die Gangster Bosse Ilir Meta und Lefter Koka, beim Meeting der Europäischen Sozialisten (PES) in Brüssel – Stefan Füle traf Edi Rama
  Filed under:

  …….

  http://www.albania.de/alb/index.php?p=2786

 15. admin says:

  Doku, über die Verbindung des Salih Berisha, Ilir Meta, mit der US – Albanischen Mafia

 16. CrniLabudovi says:

  Salih Berisha und seine Verbindungen zu Terroristen, welche er nicht beenden will, ebenso seine drogen Verbindungen. Salih Berisha, die Peinlichkeit einer Person.

  ë: 16 Dhjetor, 2011 Aktualitet / Flash | nga AMA-News
  SHBA i kërkon llogari Arvizusë për trafikun Iran-Shqipëri, Berisha luan me terrorizmin
  Kryeministri Sali Berisha luajti sot me kartën e fundit të tij. Të patriotizmit dhe celulave antikombëtare apo segmente antishqiptare siç i quajti edhe vetë. Informacionet që ka siguruar agjencia e lajmeve AMA flasin për një tangjente të qëllimtë politike të kreut të mazhorancës, që shërben njëkohësisht si kërcënim ndaj ndërkombëtarëve por edhe për të fshehur gjurmët ndaj publikut. Çfarë ka ndodhur?.

  Me lojën e antishqiptarizmit dhe segmenteve, Berisha po përpiqet të bindë shqiptarët se opozita nuk e do vendin dhe është dashakeqëse. Por nga ana tjetër ka informacion se CIA i është vënë këmba këmbës për trafikun e drogës me Iranin ku ka bashkëpunuar për disa muaj në marrëveshje të fshehtë. Prej ditës që i është zbuluar kjo lidhje (fal dëshmisë së oficerit të Gardës Iraniane), kryeministri nuk ka gjetur qetësi. Bëhet fjalë për tre javët e fundit. Nuk ka dhënë asnjë deklaratë publike për ngushëllime ndaj familjes së oficerit të SHISH në Durrës, duke u munduar ta shesë si vetëvrasje. Nuk ka folur për artikullin e “The Times” që e lidh Shqipërinë me terroristët islamikë dhe Iranin. Ka urdhëruar prerë mediat afër tij që të mos lëshojnë asnjë “gërmë” rreth kësaj çështje edhe sikur lufta të plasë.

  Por nuk ka bërë llogaritë siç duhet. Kjo pasi tashmë CIA (sipas informacioneve që zotëron agjencia), tashmë i ka mbledhur provat që çojnë hetimin në një bashkëpunim kriminal Iran-Shqipëri për të ndihmuar terrorizmin. Burime të rezervuara thonë se janë zbuluar të gjitha fluturimet e kryera me avionë dhe lundrimet, pavarësisht se agjenti i SHISH u eliminua. Provat kanë mbetur duke mos u fshirë të gjitha. Janë zbuluar transaksionet, hyrje daljet e personave të dyshimtë dhe pajisja e tyre me dokumente shqiptare. Akuza ndaj qeverisë është e gatshme, “bashkëpunim me terrorizmin”. Që prej vizitës në Izrael, ku Berishës iu tha nga burimet e tij se situata është përkeqësuar dhe SHBA disponon prova të besueshme, kryeministri e bëri Ahmedinexhadin publikisht nazist (nuk kishte folur kurrë më parë për të).

  E që prej kthimit nga spiritualizmi izraelit nuk ka gjetur qetësi deri në gjendjen e të fikëtit të pretenduar por që ishte një paralizë e pjesshme e mbajtur e fshehtë. Pikërisht për këtë shkak Berisha po përpiqet të tërheqë vëmendjen në popull duke bërë lojën e tij. Por burimet i thanë agjencisë tonë të lajmeve se brenda pak ditësh pritet një lajm edhe më i bujshëm që do e fundosë fare qeverinë dhe mund ta implikojë të gjithë vendin në një spirale që mund ta rrezikojë seriozisht. Për këtë shkak kryeministri po ndërmerr të gjitha manovrat, por mbahet nën mbikëqyrje të rreptë nga BE dhe SHBA. Këto të fundit e dinë rrezikshmërinë e tij dhe lojën me kërcënimin terrorist që u ka bërë dhe vazhdon që t’u bëjë. Por nuk kanë ndërmend ti japin më mbështetje si dikur. Gjithashtu mësohet se Hillari Klinton në një telegram ndaj ambasadës amerikane në Tiranë, i ka kërkuar llogari përse nuk kanë dhënë informacion për lundrimet e anijeve, fluturimet e avionëve me drogë, vrasjen e oficerit të SHISH, të huajt e dyshimtë qëlëvizin në Shqipëri dhe detaje të tjera. Prej disa javësh posti i Aleksandër Arvizu është në rrezik të madh dhe fati i tij varet vetëm nga Uashingtoni, nëse në të vërtetë nuk ka informuar departamentin sipas rregullave.
  http://www.ama-news.al/2011/12/shba-i-kerkon-llogari-arvizuse-per-trafikun-iran-shqiperi-berisha-luan-me-terrorizmin/

  Bin Laden und Salih Berisha!

  Context of ‘After 1994-1999: CIA and Bin Laden Train KLA in Albania’

  This is a scalable context timeline. It contains events related to the event After 1994-1999: CIA and Bin Laden Train KLA in Albania. You can narrow or broaden the context of this timeline by adjusting the zoom level. The lower the scale, the more relevant the items on average will be, while the higher the scale, the less relevant the items, on average, will be.

  1
  2
  3
  4
  5

  Shortly After April 9, 1994: Bin Laden Travels to Albania, Meets with Government Officials
  Edit event

  Bin Laden visits Albania as a member of a Saudi government delegation. He is introduced as a friend of the Saudi government who could finance humanitarian projects. Yet, earlier the same month, the Saudi government supposedly cut all ties with bin Laden (see April 9, 1994). One former US intelligence officer will complain in 1999, “Why was he a member of that delegation? The Saudis are supposed to be our allies. They told us he was persona non grata, and yet here he was working the crowds on an official visit.” Bin Laden strengthens ties with the Albanian secret service, with an eye to assisting the fight against Serbia in the neighboring country of Bosnia. [Reeve, 1999, pp. 180-181; Washington Times, 9/18/2001; Ottawa Citizen, 12/15/2001]

  Entity Tags: Osama bin Laden, Albania

  Timeline Tags: Complete 911 Timeline
  Bookmark and Share
  After 1994-1999: CIA and Bin Laden Train KLA in Albania
  Edit event

  In 1994 Albanian Premier Sali Berisha reportedly helps bin Laden set up a network in Albania through Saudi charity fronts after bin Laden visits Albania (see Shortly After April 9, 1994). Berisha later uses his property to train the KLA militant group. [London Times, 11/29/1998]

  Entity Tags: Sali Berisha, Kosovo Liberation Army, Osama bin Laden

  Timeline Tags: Complete 911 Timeline
  Bookmark and Share
  February 1995: Albanian Narco-Terrorism Destabilizes the Balkans
  Edit event

  According to a report in Jane’s Intelligence Review, Albanian narco-terrorism, gun-running, and smuggling organizations are becoming a dominant economic, political, and military force in the Balkans. Jane’s expresses the concern that if left unchecked, the Albanian mafia will become powerful enough to control one or more states in the region. Albanian President Sali Berisha “is now widely suspected of tolerating and even directly profiting from drug-trafficking for wider political-economic reasons, namely the financing of secessionist political parties and other groupings in Kosovo and Macedonia.” [Jane’s Intelligence Review, 2/1/1995]

  Entity Tags: Albania, Sali Berisha

  Timeline Tags: Complete 911 Timeline
  Bookmark and Share
  1997: Albanian Government Falls, Al-Qaeda and Other Criminal Groups Loot Armories
  Edit event

  Sali Berisha.Sali Berisha. [Source: Albanian government website]The regime of Sali Berisha in Albania collapses due to a widespread failed pyramid scheme that greatly angers the population. This leads to the looting of 10,000 heavy weapons from government armories and 100,000 passports. Many of these are taken by al-Qaeda. [Ottawa Citizen, 12/15/2001] Subsequently, organized crime has a very strong influence in Albania. For example, in 1999, when Albanian police confiscate speed boats being used in smuggling operations, the angry gang barricades the main coastal road, beats up the police chief, and retakes the boats. Police, even though backed up by the Army, do not dare to intervene. [Reuters, 1/23/1999] Thousands of Albanians are driven into hiding to try to escape vendettas and blood-feuds. [Guardian, 9/30/1998] After the collapse of his government, Berisha turns his family farm into a KLA base. [New York Times, 6/9/1998] He will become prime minister in Albania in 2005.

  Entity Tags: Sali Berisha, Al-Qaeda

  Timeline Tags: Complete 911 Timeline
  Bookmark and Share
  January 17, 1999: Large Number of Mujaheddin Entering Albania
  Edit event

  The Greek press reports that Afghan mujaheddin are entering Albania in large numbers. Osama bin Laden is named as one of those who have organized groups to fight in Kosovo to fight alongside the Albanians. According to the Arab-language news service Al-Hayat, an Albanian commander in Kosovo code named Monia is directly linked to bin Laden, and commands a force that includes at least 100 mujaheddin. An Interpol report released on October 23, 2001 also reveals that a senior bin Laden associate led an elite KLA fighting unit in Kosovo. According to the report, bin Laden also maintained extensive ties with the Albanian mafia. [Ottawa Citizen, 12/15/2001]

  Entity Tags: Osama bin Laden

  Timeline Tags: Complete 911 Timeline
  http://www.historycommons.org/context.jsp?item=complete_911_timeline_2861

 17. […] Eliot Engel US Senator […]

  Das weltweite Drogennetzwerk der CIA

  Dass die CIA mit Billigung der Regierungen der USA einen gewichtigen Anteil am internationalen Drogenhandel verantwortet, ist spätestens seit dem Bekanntwerden der Geschichte von Barry Seal nicht mehr plausibel abzustreiten. Die Rolle der CIA-Tarnfirma Air America beim staatlich organisierten Heroinschmuggel kann man bereits seit 1972 in Alfred McCoys Buch “Die CIA und das Heroin. Weltpolitik durch Drogenhandel.” nachlesen und lässt sich selbst in der sonst alle missliebigen Informationen schnell wegzensierenden Wikipedia nachlesen. Wie auch im Iran-Contra-Skandal deutlich wurde, finanzierten die Regierungen mit den Drogengeldern der CIA in großem Stil illegale Aktivitäten der Regierung. Hintergrund hat vor ein paar Wochen außerdem einen mit vielen Namen und Quellenangaben gespickten Artikel von Peter Dale Scott übersetzt (Teil 1, Teil 2, Teil 3), der im Detail erklärt, wie die CIA ihre Drogengelder in den 60er Jahren gewaschen hat. Alle Anzeichen sprechen dafür, dass dieses kriminelle System bis heute fortbesteht.

  Dafür spricht zum einen die personelle und familiäre Kontinuität der handelnden Personen. Zwar ist die mit dem sogenannten “Halloween-Massaker” an die Macht gekommene Clique um George H. W. Bush, die unter anderem für die als Iran-Contra-Affäre bekannt gewordenen Waffen- und Drogengeschäfte entscheidend mitverantwortlich war, mit dem Ende der Amtszeit seines Sohnes George W. Bush, formell entmachtet worden, doch mit den Verbrecherstrukturen der Drogenhändlerbande CIA eng verbandelte Clans bestimmen offenbar nach wie vor das weltpolitische Geschehen. So ist der Sohn des für zigtausende von Toten verantwortlichen CIA-Vize Frank Wisner, der für mehrere Staatsstreiche und das Cover der Verbrechen durch die vollständige Kontrolle über die Medien mit der Operation Mockingbird verantwortlich war, Frank Wisner Jr, derzeit als spezieller Abgesandter der USA ausgerechnet im Kosovo unterwegs, worüber derzeit ein Großteil des europäischen Heroinimportes abgewickelt wird. Schwiegersohn Nicolas Sarkozy ist nicht nur französischer Staatspräsident, sondern auch bester Freund der Bosse der französischen Waffenindustrie und organisiert mit dem Geld der Waffenindustrie ganz nebenbei eine Mediensteuerung, wovon Frank Wisner nur hätte träumen können. Senator Joseph Biden, der sich weigerte, gegen die zur Wäsche der CIA-Drogengelder gegründete Bank BCCI ermitteln zu lassen, stieg zum Vize-Präsidenten der USA auf. Die Beispiele für die personellen und familiären Kontinuitäten aus den Verbrechercliquen der Vergangeheit oder ihren Familien lassen sich praktisch ohne Ende finden.

  Zum anderen finden sich auch in der Gegenwart Spuren dieser organisierten Kriminalität. Ähnlich wie in den 50er Jahren in Asien stieg die Produktion von Opium in Afghanistan sprunghaft an, nachdem die US-Armee und ihre Vasallen das Land besetzt haben. Über das Kosovo und Albanien, zwei Mafia-Staaten, die unter dem Schutz der US-Armee und der CIA stehen, wird das aus dem afghanischen Opium gewonnene Heroin in Europa vertrieben. Bitte aber nun nicht an die saubere Familie Osmani, ihren noch saubereren Anwalt, den Hamburgischen Verfassungsrichter Michael Nesselhauf oder gar den Ex-Außenstaatssekretär Christoph Zöpel denken, dann das würden deutsche Zensurrichter sicher sofort verbieten. Wer das nicht versteht, der möge bedenken, dass die Meinungsfreiheit zwar konstituierend für eine Demokratie ist, doch Deutschland Mafialand ist, in dem die mit dem Persönlichkeitsrecht durchgesetzte Omerta grundlegendes Staatsprinzip ist. Das soll nun auch keinesfalls ein Affront gegen die SPD sein, denn die Erfahrung der Dark Alliance lehrt, dass die Schirmherren der geheimdienstlich geschützten Großdealer politisch insbesondere dort zu suchen sind, wo gegen die Entkriminalisierung der Krankheit Drogensucht am meisten polemisiert wird. Medizinisch unsinnige und strenge Strafen gegen Drogenbesitzer sind notwendig, um die Preise hoch zu halten und die gewaltige Gewinnspanne zu sichern. Das soll nun natürlich kein Affront gegen den CDU-Politiker Andreas Zwickl sein, der kürzlich als Heroin-Dealer erwischt wurde. Die Paten des Drogenhandes sitzen viele Etagen höher.

  Wie das internationale Drogen-Netzwerk der Gegenwart strukturiert ist, kann man eher bei Sibel Edmonds erfahren, die ihr Wissen während ihrer Tätigkeit als Übersetzerin für das FBI gewonnen hat, und von Barack Obama seitdem genauso mit einem groben Maulkorb belegt wird wie vorher von George W. Bush. Das Sibel Edmonds nahestehende Blog Lukery machte kürzlich bekanntlich darauf aufmerksam, dass die in Nordzypern ansässige First Merchant Bank, zu deren Eigentümern ein Bruder des türkischen Ex-Präsidenten Süleyman Demirel gehörte, dabei ertappt wurde, für die Susurluk-Bande 450 Mio Dollar Drogengeld gewaschen zu haben.

  Im Kern der Geschichte von Sibel Edmonds geht es um die türkische Lobbyorganisation American-Turkish Council (A.T.C.), dessen Aufsichtsratsvorsitzender – was ein Zufall, eine Schlüsselfigur in den oben erwähnten Drogen- und Waffengeschäften der CIA – George H. W. Bushs ehemaliger Sicherheitsberater Brent Scowcroft ist, und die begründete Vermutung, dass das A.T.C. US-Politiker im großen Stil besticht, um für freie Bahn für den türkisch-amerikanischen Drogenhandel in großem Stil zu sorgen. Der einflussreiche republikanische Politiker Dennis Hastert, ehedem Sprecher des Repräsentantenhauses, musste in der Zeitung Vanity Fair lesen, dass er “kofferweise türkisches Heroingeld” angenommen hatte. Im Repräsentantenhaus sitzt Dennis Hastert zwischenzeitlich nicht mehr, aber nun bekommt er 35.000 Dollar monatlich dafür, dass er in Washington Lobby-Arbeit für türksiche Interessen macht.

  Als weitere Frontorganisationen der milliardenschweren türkischen und amerikanischen Heroindealer wurden die Turkish American Association und die Assembly of Turkish American Associations benannt. Als politische Schutzherren der von der US-Regierung protegierten Drogenhändler wurden unter anderem Richard Perle, Douglas Feith, Eric Edelman, Marc Grossman, Dennis Hastert – vermutlich Paul Wolfowitz sowie Bob Livingston und Stephen Solarz benannt.

  Die vorstehenden Namen von Benjamin Netanjahu nahestehenden Personen der Israelllobby, die entscheidenden Anteil bei der Planung des Angriffskrieges gegen den Irak hatten und deren Beziehungen zu Al Kaida und 9/11 nie richtig untersucht wurden, lassen es bereits erahnen. Es gibt enge Verbindungen der mächtigen israelischen Lobbyorganisation AIPAC zur türkischen Heroinmafia: das American-Turkish Council ist tatsächlich ein Geschöpf der AIPAC. Rund macht die Sache, dass die wegen dem Waschen von Drogengeldern in großem Stil geblacklistete First National Bank der Finanzierung islamistischer Terrororganisationen in den Ländern der ehemaligen Sowjetunion durch die CIA diente. Das aus den 60er Jahren bekannte kriminelle Drogendealernetzwerk der CIA ist also nach wie vor aktiv und wurde inzwischen offenbar noch durch eine starke israelische Komponente angereichert.

  Bemerkenswert ist in dem Zusammenhang die vom türkischen Regierungschef Erdogan zur Schau gestellte kritische Haltung zu Israel und den USA. Wenn man bedenkt, dass Fethullah Gülen, der Spiritus Rektor der Bewegung, auf deren Welle Erdogan an die Macht geschwemmt wurde, in den USA lebt. Sibel Edmonds äußert die dringende Vermutung, dass diese Bewegung mit Milliarden von Dollar der CIA aufgebaut wurde. Demnach wäre das den USA und Israel gegenüber kritische öffentliche Auftreten von Erdogan nichts anderes als eine verlogene Schauspieleinlage. Erinnert sich noch jemand daran, dass es wegen eines türksichen Vetos Probleme bei der Ernennung des neuen NATO-Generalsekretärs Rasmussen gab? Rasti weist daraufhin, dass Erdogan seine Zustimmung nicht nur von der Schließung des aus Dänemark sendenden kurdischen Senders Roj TV abhängig gemacht hatte, sondern die NATO obendrein noch versprochen hat, einen speziellen Abgesandten für Afghanistan aus den Reihen türkischer Diplomaten zu ernennen. So eine Position ist sehr praktisch, wenn man sich den Zugriff auf begehrte afghanische Rohstoffe wie zum Beispiel Rohopium sichern will.

  Das Sibel Edmonds nahestehende Blog Lukery stellt nun angesichts der Ankündigung von Barack Obama, gegen Steueroasen vorzugehen, ein paar entlarvende Fragen:

  Wird Barack Obama auch die Benutzung dieser Steueroasen durch US Regierungsstellen, durch gewisse Regierungspersonen, durch gewisse Non-Profit-Organisationen der USA, durch gewisse US-Banken und durch andere gewisse Institutionen zur Geldwäsche und Verteilung von Schwarzgeld verbieten?

  Wird Barack Obama die Quellen und die Verwendung von schmutzigem Geld in der türkischen Republik Nord Zypern, in Malta, Dubai und auf den Cayman Inseln untersuchen lassen?

  Wird Barack Obama fragen, warum der frühere Sprecher des Repräsentantenhauses und Lobbyist für die Türkei eine Million Dollar jährlich von den Cayman Inseln erhalten hat?

  Wird Barack Obama sich wundern, warum (der frühere stellvertretende Generalstaatsanwalt) Bruce Fein, (der nun George W. Bush angeblich so kritisch gegenübersteht), für einen der übelsten Geldwäscheplätze der Welt, die türkische Republik Nordzypern, arbeitet?

  Wird Barack Obama Fethullah Gülens 25 Mrd Dollar schweres und über weite Teile von Zenstralasien und den Balkan verteiltes Madrassa-und-Moschee-Programm untersuchen?

  Oder wird alles weitergehen wie üblich?

  Wer nun weiß, dass Barack Obama sich dazu entschlossen hat, den Maulkorb des State Secrets Privileges, den George W. Bush Sibel Edmonds verpasst hat, weiter fortbestehen zu lassen, der erwartet auf diese Fragen nicht ernsthaft eine Antwort. The Corruption continues. Die mit der CIA verflochtene Drogenmafia regiert auch unter Präsident Barack Obama weiter die Welt. Und westliche Medien berichten nach wie vor gar nicht oder nur sehr zögerlich darüber, weil die Massenmedien in den Ländern der NATO wie schon zu Frank Wisners Zeiten vom gleichen Syndikat der CIA gesteuert werden.

  Die 5000 Tonnen Opium, die im von der NATO besetzten Afghanistan jährlich geerntet werden, bringen bei einem Preis von 16.000 Dollar pro Kilo nach Adam Riese Erlöse von 80 Mrd Dollar jährlich. Dieses Schwarzgeld regiert seit Jahrzehnten die Welt. Wie kann dieses CIA-Gangstersyndikat entmachtet werden, auf dessen Konto viele Millionen jämmerlich krepierte Menschen gehen?

 18. Atahualpa says:

  Gangster pure, in 1995 with bodyguards! Main arm supporter!

  Sahit Muja Albanian Billionaire

  Print article Print article
  Refer this article Refer to a friend
  2009-07-22 09:15:56 – Albania, Serbia, Kosovo, Kosova, Montonegro, Macedonia.

  Sahit Muja is an Albanian American billionaire. Mr Sahit Muja is a very wealthy and powerful Albanian nationalist in the USA. Since 1992 Sahit Muja aka Sam Muja have been a big supporter of anti Serbian movement. Mr Sahit Muja is very well educated and extremely smart.He is connected to very powerful people in the US and around the world. Mr Muja is self made millionaire. His wealth is estimated 2 billion dollars. In Businesses in US, Azia,Turkey and Albania. Most of his wealth is in Mining Assets. Albanian Minerals ,Real Estate, Restaurant Industry, and other enterprises. In 1992 Mr Sahit Muja raised 60 million dollars in Istanbul for Bosnian Separatist’s. Mr Sahit Muja was very good friend with Bosnian ……….

  http://www.pr-inside.com/sahit-muja-albanian-billionaire-r1401575.htm

  His blog:

  http://sahitmuja.wordpress.com/author/sahitmuja/

 19. Atahualpa says:

  US Terror croup, against the real albanian inhabitants in Durres and robbery Real Estage over all in albania

 20. CrniLabudovi says:

  Gangster pure!

  24 Jan 2012 / 10:45
  Landmark Kosovo Hotel Sits on ‘Usurped’ Land

  Businessmen Bedri Selmani and MP Shaip Muja, both former advisors to Hashim Thaci, are accused of usurping prime real estate in Pristina.
  Parim Olluri and Tinka Kurti
  BIRN
  Pristina

  http://www.balkaninsight.com/en/article/landmark-kosovo-hotel-sits-on-usurped-land

  Tuesday Jan 24 | Posted by: roboblogger
  Landmark Kosovo Hotel Sits on ‘Usurped’ Land

  Full story: BalkanInsight.com

  Businessmen Bedri Selmani and MP Shaip Muja, both former advisors to Hashim Thaci, are accused of usurping prime real estate in Pristina.

  SHTETI “GJUNJËZOHET” PARA NJERËZVE TË PUSHTETSHËM
  Biznismenët Bedri Selmani e Shaip Muja, ish-këshilltarë të Hashim Thaçit, kanë ndërtuar biznise private në pronën e Ndërmarrjes Shoqërore “Auto Prishtina”

  16.01.2012

  Hotel Muaj
  “Victory Hotel”
  (INFOSOT) – Biznismenët Bedri Selmani e Shaip Muja, ish-këshilltarë të Hashim Thaçit, kanë ndërtuar biznise private në pronën e Ndërmarrjes Shoqërore “Auto Prishtina”. Të dy biznismenët, Muja deputet aktual e Selmani ish-deputet, nuk paguajnë qira për shfrytëzimin e kësaj prone. Agjencia Kosovare e Privatizimit asnjëherë nuk ka bërë raport për këtë Ndërmarrje Shoqërore pasi që dy kompani private, sipas zëdhënësit të saj, e uzurpuan “Auto Prishtinën” para 13 vitesh.
  Kryeministri i vendit Hashim Thaçi në objektet e “Hotel Victory” i mban mbledhjet e Këshillit Drejtues e ato të Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës. Edhe mesazhin për zero tolerancë ndaj korrupsionit Thaçi e ka dërguar kur është gjendur në ambientet e këtij hoteli, gjatë vitit2011. E, objekti ku mblidhet për tu mobilizuar partia e kryeministrit Thaçi është ndërtuar kundërligjshëm.
  Pronari i “Hotel Victory” Bedri Selmani sipas Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) ka uzurpuar pronën shoqërore për të ngritur këtë biznes privat. AKP e më herët Agjencia Kosovare e Mirëbesimit (AKM) për 11 vjet rresht nuk ka mundur të “zbarkojë” në këtë objekt ku i mban mbledhjet partia që drejton qeverinë sot.
  Prona e objektit ku është e ndërtuar Victory është pronë shoqërore e ndërmarrjes “Auto Prishtina” por është uzurpuar pas luftës nga biznesmeni Selmani që në Qeverinë e Përkohshme të Kosovës mbante pozitën e këshilltarit për çështje ekonomike të Kryeministrit Hashim Thaçi.
  Afër këtij hoteli operon restorant “Te Rrethi”. Në katin e dytë të objektit ku është i vendosur ky restorant ka zyret kompania Ci-Kos që merret me tregtinë e metaleve e që është pronë e Fatmir Mujës, vëlla i deputetit të PDK’së Shaip Muja që ishte këshilltar i kryeministrit Thaçi prej vitit 2008 deri më 2010.
  Ish-këshilltari i Thaçit, sipas ish-drejtorit të Auto Prishtina Aziz Sefedinit, menjëherë pas luftës ndërtoi restorantin “Te Rrethi” në pronë shoqërore. Për veprimet e ish-këshilltarëve të kryeministrit është e njoftuar edhe Agjencia e Privatizimit që është pronare e Ndërmarrjeve Shoqërore.
  “NSH Auto Prishtina që nga viti 1999 është e uzurpuar nga dy kompani private”, ka thënë zëdhënësi i Agjencisë së Privatizimit Ylli Kaloshi. Hapësira e kësaj ndërmarrje sipas AKP-së është 1 hektarë e 61 ari.
  “NSH Auto Prishtina që nga viti 1999 është e uzurpuar nga dy kompani private” Ylli Kaloshi – AKP
  Një raport monitorimi e një vlerësim i aseteve të kësaj ndërmarrje nuk është bërë asnjëherë nga Agjencia e Privatizimit. “AKP nuk ka bërë Raport Monitorimi lidhur me NSH “Auto Prishtina” ngase Ndërmarrja Shoqërore ‘Auto Prishtina’ është e uzurpuar dhe nuk është e komercializuar”, ka deklaruar Kaloshi.
  Nuk dihet as koha kur kjo ndërmarrje shoqërore do t’i nënshtrohet privatizimit. AKP’ja e pret lejen e Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme për ta shitur këtë ndërmarrje shoqërore pasi kishte ngritur padi ndaj uzurpatorëve. Ende nuk ka marrë një përgjigje se kur mund të privatizojë ndërmarrjen “Auto Prishtina”.

  http://www.rrokum.tv/?page=1,22,3272

  http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetariprint.aspx?id=19288

 21. Atahualpa says:

  29 Mars, 2012
  Politikë | nga AMA-News
  Dyfytyrësia e Metës, Rikerit i tha se s’e meritonin statusin, Engelit se e meritonin !

  Dyfytyrësia e Metës tani nuk eshte me çudi ne Shqiperi. Por ishte e pabesueshme qe ai ta shfaqte kete personalitet te dyfishte edhe gjate vizites ne SHBA. Eshte fryre si gjel para senatorit Engel, duke thene se Shqiperia meriton statusin kandidat ne BE, vetem nje dite pasi i tha Reekerit se ai ishte pergjegjes bashke me qeverine Berisha qe deshtoi statusi ne keto dy vjet dhe gjerat ishin bere gabim, duke e humbur me te drejte. Por ne fund te fundit, nuk i ka mbetur sjellje tjeter, pas atij “masakrimi” qe i bene shefat e antiterrorit dhe DEA-s ne SHBA per lidhjet e dyshimta te kreut te LSI me kontigjente iraniane dhe te trafiqeve, si rasti Rrapo, dyshime qe jane ende ne verifikim e siper. Gjithsesi se sa mendon Meta se Shqiperia e meriton Statusin, pritet ta mesojme pas kthimit te tij nga SHBA-te.

  Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta po vijon takime në Kongresin dhe Senatin amerikan, ndërsa sot ai është pritur në një takim nga Kongresmeni Eliot Engel.
  Në takim është diskutuar për politikën në Shqipëri ku si zoti Meta ashtu edhe kongresmeni Engel ranë dakort se në Shqipëri duhet frymë më konstuktive dhe interesat e vendit duhet të vendosen mbi ato partiake.
  Gjithashtu Meta dhe kongresmeni Engel kanë deklaruar se Shqipëria meriton statusin e vendit kandidat në Bashkimin Evropian.
  Gjithashtu në takim u diskutua edhe për zhvillimet në rajon ku vëmendja u përqëndrua tek Kosova ku u ra dakort që ajo duhet të avancojë me axhendën e saj drejt integrimit në Bashkimin Europian.

  http://www.ama-news.al/2012/03/dyfytyresia-e-metes-rikerit-i-tha-se-se-meritonin-statusin-engelit-se-e-meritonin/

 22. Lupo says:

  Mit einer falschen Story schreiben Albanische Zeitungen, das die USA fordern, das man die MOerder der Bytyci Brueder, welche als Terroristen und Kriminelle illegal sich in Montenegro aufhielten endlich festnimmt.
  11 Maj 2012 – 11:25
  Share4
  inShare0
  SHBA: Serbia të arrestojë
  vrasësit e vëllezërve Bytyçi
  SHBA- SHBA nxit autoritetet serbe të arrestojnë personat përgjegjës për vrasjen e tre vëllezervë shqiptarë me nenshtëtesi amerikane Agron,Ylli dhe Mehmet Bytyci.

  “Ne presim që autoritetet serbe të sjellin para drejtësisë të gjithë individët të të gjitha niveleve të cilët janë përgjegjës për vdekjen e tyre. Ky mbetet një prioritet i lartë ne axhendën tonë bilateriale me Serbinë” është shprehur zëdhënësja e DASH Viktoria Nuland.

  Gjykata e Lartë në Beograd liroi të mërkurën Sreten Popoviç dhe Milosh Stojanoviç të dy të dyshuar për vrasjen e vëllezërve Bytyci në fshatin Petrovo Selo në vitin 1999.

  “SHBA mbetet thellësisht e shqetësuar që deri sot asnjë individ nuk është dënuar për vrasjen në vitin 1999 të vëllezërve Agron, Ylli dhe Mehmet Bytyci. Ata u ndaluan pa një proces të rregullt nga autoritetet serbe dhe u ekzekutuan pa asnjë vendim” thuhet ne reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

  Tre vëllezërit Bytyvi u kapën nga serbët dhe u ekzekutuan pa gjyq në vitin 1999 në përpjekje për të shpëtuar jetën e një familje rome nga Kosova. Në 8 korrik të atij viti vëllezërit u cuan në një qendër policore serbe dhe një ditë më vonë u vranë nga forcat e policisë serbe.

  Eshtrat e vëllezërve Bytyçi u gjendën në një varr masiv në Petrovo Selo në vitin 2001. Dhoma për krime lufte e Gjykatës së Lartë në Beograd shfajësoi të mërkurën dy të dyshuarit Sreten Popovicin dhe Millos Stojanovicin, nga akuzat se kanë ndihmuar në vrasjen e vëllezërve Bytyçi.
  (ns/shqiptarja.com)
  http://www.shqiptarja.com/kosova/2727/shba-serbia-te-arrestoje-vrasesit-e-vellezerve-bytyci-81113.html

  siehe US Senat, ueber diese Verbrecher Banden

  http://www.fas.org/irp/world/para/docs/fr033199.htm

 23. Lupo says:

  DRENICA und Kapiti mit Hashim Thaci, gehoeren zu den kriminellsten Familien, welche je in Durres waren.

  Mit einer falschen Story schreiben Albanische Zeitungen, das die USA fordern, das man die MOerder der Bytyci Brueder, welche als Terroristen und Kriminelle illegal sich in Montenegro aufhielten endlich festnimmt.
  11 Maj 2012 – 11:25
  Share4
  inShare0
  SHBA: Serbia të arrestojë
  vrasësit e vëllezërve Bytyçi
  SHBA- SHBA nxit autoritetet serbe të arrestojnë personat përgjegjës për vrasjen e tre vëllezervë shqiptarë me nenshtëtesi amerikane Agron,Ylli dhe Mehmet Bytyci.

  “Ne presim që autoritetet serbe të sjellin para drejtësisë të gjithë individët të të gjitha niveleve të cilët janë përgjegjës për vdekjen e tyre. Ky mbetet një prioritet i lartë ne axhendën tonë bilateriale me Serbinë” është shprehur zëdhënësja e DASH Viktoria Nuland.

  Gjykata e Lartë në Beograd liroi të mërkurën Sreten Popoviç dhe Milosh Stojanoviç të dy të dyshuar për vrasjen e vëllezërve Bytyci në fshatin Petrovo Selo në vitin 1999.

  “SHBA mbetet thellësisht e shqetësuar që deri sot asnjë individ nuk është dënuar për vrasjen në vitin 1999 të vëllezërve Agron, Ylli dhe Mehmet Bytyci. Ata u ndaluan pa një proces të rregullt nga autoritetet serbe dhe u ekzekutuan pa asnjë vendim” thuhet ne reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

  Tre vëllezërit Bytyvi u kapën nga serbët dhe u ekzekutuan pa gjyq në vitin 1999 në përpjekje për të shpëtuar jetën e një familje rome nga Kosova. Në 8 korrik të atij viti vëllezërit u cuan në një qendër policore serbe dhe një ditë më vonë u vranë nga forcat e policisë serbe.

  Eshtrat e vëllezërve Bytyçi u gjendën në një varr masiv në Petrovo Selo në vitin 2001. Dhoma për krime lufte e Gjykatës së Lartë në Beograd shfajësoi të mërkurën dy të dyshuarit Sreten Popovicin dhe Millos Stojanovicin, nga akuzat se kanë ndihmuar në vrasjen e vëllezërve Bytyçi.
  (ns/shqiptarja.com)
  http://www.shqiptarja.com/kosova/2727/shba-serbia-te-arrestoje-vrasesit-e-vellezerve-bytyci-81113.html

  siehe US Senat, ueber diese Verbrecher Banden

  http://www.fas.org/irp/world/para/docs/fr033199.htm