Zani Caushi, einer der grössten Verbrecher in Albanien wird heute aus dem Gefängis entlassen

 Die Mörder Bande um Zauni Caushi spielt eine wichtige Rolle bei den Umtrieben 1997 in Albanien und in Vlore.Zu 18 Jahren Gefängniss verurteilt, kommt Zauni Caushi nun vorzeitig frei.

http://lajme.parajsa.com/images/prw_170x_of_1233587510.pjpeg

Zani Caushi, der Chef der berüchtigten Caushi Bande von Vlore, welche ab 1997 schwer bewaffnet durch Vlore fuhr und herumschoss. Eine der wichtigsten Schutzgeld Erpressung Banden mit Jahre langen Verbindungen in die Politik, als Leibwächter für die Abwicklung u.a. von Schmuggler Booten von Albanischen „Politikern“, oder was sich halt so nennt.

Aus alten Berichten:

„After Zani Caushi in Vlore is Nehat Kulla, the man who faces police with kallashnikov“ writes Gazeta Shqiptare under the title „After Zani, it is Nehat’s turn.“ „DP table talk fails: Berisha remains with his supporters,“ writes the newspaper on its second page. „Pyramid investment schemes investigated, chief controller arrives,“ writes the newspaper in its third page. kled/xh/sh/ 

Auch ein Nehat Kulla, sitzt heute wegen Mord ein. Nehat Kulla
Nehat Kulla
Nehat Kulla
wird auch „General Kulla“ genannt, weil er mit von den Deutschen gelieferten Militär Jeep und in Uniform herum fuhr. Damals hatten die mit geklauten STempel sich auch entsprechende Polizei- und Militär Ausweise produziert. Die Fälscher Werkstätten in Tirana und Sarande sind erst vor kurzem ausgehoben worden.

Die Festnahme von Zani Caushi vor 10 Jahren, nachdem er erneut in Morde und Terror verstrickt war im Raum von Vlore.

The most dangerous bandit, Myrteza Caushi, was seized.
Tirana, September 3d, 1999, TIR-FAX/.-Myrteza Caushi, the so called Zani,

was seized last night in port city of Vlora, southern Albania, at around

23:00 hr. This notice was reported by police commissar of Vlora. A courage

action of police has made possible reaching of sensational result which

will get back again to the focus of attention the notorious bands.

Everything started by Zani himself, who was parted to revenge, hopping that

police would have forgotten him. Zani and Petrit Gerdhuqi followed by 15

armed persons have gone to village of Mifol at around 19:00 hr. of

yesterday, because they though that there were killers of three brothers,

Gerdhuqi. For at least 60 minutes the armed band has exerted terror in the

village, beating the people and  threatening all residents. They have

demanded to them to tell the place where were hidden killers of three

brothers. All houses of this village were controlled by bandÆs member, who

without doubt recognized well the killers identity, something which was not

made possible to be learned by police even why have passed 20 days since

assassinating of three brothers Gerdhuqi. During this „revenge“ on behalf

of Gerdhuqs were heavy wounded two residents of the village, meantime was

learned that the armed band did not reach to find out the persons in

search. But while the village managed to rescue from a possible shambles of

this band, criminal agents of Vlora have noticed police commissariat of

this city. Under leading of Police Director of Vlora Prefecture, Besnik

Bregu, a large number of police forces managed to surround fully the

village demanding from criminals to surrender. These last ones, under

leading of Zani, not only did not surrender but were responded with fire

arms to policemen. But even after that policemen did not reacted with fire

arms, while Zani and his companions have continued to fire with their

kallachnikovs. Meanwhile, colonel Besnik Bregu, even why knew quite well

the order of Public Order Ministry, to fire just at the first moment when

criminals respond with fire arms, he has been patient. Later has ordered

narrowing of surrounding circle, always demanding to armed band members to

surrender. At around 10:30 PM of last night, the conflict fired between

policemen and people head by Zani  finished.

……………………

http://www.b-info.com/news/1999-09/text/sep03a.aina.

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=42050

Zani Çaushi për 10 orë i lirë në Vlorë. Kishte të atin sëmurë

(Dërguar më: 10/09/09) Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dha lejen për të fortin e Coles i cili vuan dënimin me burg të përjetshëm. Zan Caushi është shoqëruar dje në shtëpinë e tij në Vlorë nën masa të forta sigurie dhe në sekret të plotë, për të shmangur çdo incident të mundshëm.

VLORE- Nën masa të rrepta sigurie, Myrteza Çaushi, i njohur si “i forti” Çoles ka udhëtuar sërish drejt qytetit të Vlorës. I dënuari me burgim të përjetshëm është lejuar të vizitojë të atin, i cili ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, të cilat saktësuan se Myrteza Çaushit i është dhënë e drejta të shkojë pranë familjes së tij për dhjetë orë. Kreu i burgut të sigurisë së lartë Burrel, Shkëlqim Gjecuka, citon Gazeta Shqiptare tha se “gjatë shoqërimit nuk u shënua asnjë incident”. Kjo është hera e dytë që i cilësuari si një prej të dënuarve VIP është lejuar të lërë qelinë dhe të “fitojë” lirinë për dhjetë orë.

I forti i Çoles ka shkelur në shtëpinë e tij në mesditë dhe ka qëndruar me babain e sëmurë për një orë. I gjithë itinerari është mbajtur në sekret të plotë për të shmangur çdo incident të mundshëm. Në orën 20:00 të mbrëmjes i dënuari përjetë ka zënë vend sërish në qelinë e tij, ku ndodhet prej dhjetë vitesh.

Në gusht të vitit 2008, Myrteza Çaushi u shoqërua për në Vlorë për t’i dhënë lamtumirën motrës së tij Natashës, e cila ndërroi jetë nga një sëmundje e rëndë.

Myrteza Çaushi njihet si një prej kapobandave që veproi në qytetin bregdetar gjatë vitit 1997. Banda kriminale e drejtuar prej tij akuzohet për dhjetëra krime makabre. I forti i Vlorës u arrestua në vitin 1998, pasi dyshohej për disa krime të rënda. Më 22 mars 1999 u lirua në sallën e gjyqit, pasi u cilësua fajtor vetëm për armëmbajtje pa leje. Akuzat fillestare ishin për krijim bandash të armatosura, pengmarrje, vrasje me paramendim, etj. Në shtator 1999, pas një incidenti me armë në fshatin Mifol Myrteza Çaushi përfundon në qeli, ku dënohet me burgim të përjetshëm për ngjarjen e 7 korrikut të po këtij viti. Në këtë vrasje mbetën viktima Rovert Shehu dhe daja i tij, Luan Bedini si dhe krahu i djathte i Zanit, Afrim Rami.

Një vit më parë u dënua me 18 vjet heqje lirie për vrasjen e Bernard Duçkës, Niko Borakut dhe vëllezërve Neritan e Edmond Dednika, si dhe rrëmbimin e Artur Gjoshit, Pëllumb Petritit, Foto Kolës dhe Sokol Kamberit. Gjatë përplasjes me bandat e armatosura Zani Çaushi ka humbur tre vëllezërit.
(s.g/BalkanWeb)

6 Responses

 1. Nehat Kulla, war praktisch Handlanger von Fatos Nano. Nehat Kulla war Zellen Nachbar von FAtos Nano im Gefängnis und kam mit Fatos Nano frei in 1997, als alle Gefängnis Tore geöffnet wurden, weil ein Gesetz dies so vorsieht, wenn die Gefangenen nicht mehr „betreut“ werden können, sprich Lebensmittel usw..

 2. Zani Caushi, als Strohmann der Politiker, beherrschte Vlore

  Fino: Përdora Zani Çaushin për të vënë rendin në Vlorë
  Argument e Martë, Prill 19th, 2011

  ISH-KRYEMINISTRI BASHKIM FINO (MAJTAS) ROMANO PRODIN NE VLORE NE 1997, NE SFOND ZANI ÇAUSHI

  Ashtu si papritur, Bashkim Fino, i cili deri në atë kohë kishte pasur si postin më të lartë, kreun e Bashkisë së Gjirokastrës, do të bëhej një nga eksponentët më të rëndësishëm të vitit të vështirë 1997. Ai do të bëhej Kryeministër i Qeverisë së Stabilitetit në kohën e trazirave. Duhet të vendoste rendin dhe të çonte vendin në zgjedhje. Ish-kryeministri është rrëfyer për Milena Hariton në librin “Pesha e pushtetit”. Si drejtoi qeverinë në atë vit të prapshtë, marrëdhëniet e tij me Presidentin e asaj kohe, Berisha, si shfrytëzonte “të fortët” e qyteteve, mes tyre dhe Zani Caushin, për të vënë qetësinë si dhe raportet me ndërkombëtarët.

  Qindra mijëra armë gjenden në rrugë. Situata eksplozive në të gjithë vendin dikton axhendën e Kryeministrit.

  ……………..

  http://www.panorama.com.al/argument/fino-kam-perdorur-zani-caushin-per-te-vene-rendin-ne-vlore

 3. Zani Causi sitzt nun in Korce im Gefängniss und hat eigenen Internet Anschluss und 350 Freunde, darunter Politiker sind auf seiner facebook Seite.

  URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=102220
  Zani Caushi: 5 milionë USD vlen historia e jetës sime, ndryshe mos më pyesni më për ’97-ën
  (Dërguar më: 26/07/11)

  I dënuar me burgim të përjetshëm, Zani Çaushi, njeriu i akuzuar për rrëmujat e vitit 1997, vazhdon të jetë optimist për jetën. Që prej muajit shtator ai është bërë baba i një djali ndërsa martesa e lidhur në qeli me Arjanën, duket se funksionon normalisht. Mes një telefoni celular ai ka tashmë dhe faqen e tij në facebook, dhe është mjaft aktiv. Ka rreth 350 shokë, pjesa më e madhe të njohur meshkuj, por ka dhe shumë femra të cilat shpesh komunikojnë me të. Madje edhe femra të panjohura që i çojnë mesazhe të tipit; Po ku je o shpirt. Në faqen informative për të, ku është pjesa e orientimit politik, i forti i Vlorës shkruan: Spartak Ngjela…të tjerët janë legena. Ndërsa përsa i përket jetës së tij shkruan: 5 milion $ vlen historia e jetës sime… ose mos më pyesni më për vitin 97…. Përmes këtij shkrimi në formë ditari të mendimeve të Zanit, ne ju sjellim jetën e të fortit të Vlorës nga burgu, opinionet dhe komentet e tij në lidhje me thënie të ndryshme. Që prej disa javësh i forti i Vlorës është shpërngulur në burgun e Korçës pas një sherri të ndodhur në atë të Burrelit. E që nga kjo kohë, duket se i mungon telefoni pasi nuk është më aktiv në internet. Mësohet se edhe gruaja e tij, Arjana është shpërngulur në Korçë bashkë me djalin, për ti qëndruar sa më pranë bashkëshortit.
  Koteci
  Preferon ta quaj qelinë kotec, e kur e pyesin si është, përdor gjithnjë shprehjen; Ja këtu në kotec. Megjithatë një nga komunikimet e tij me jashtë duket se është interneti, pjesë e cila e bën të fortin e Vlorës të ndjehet më mirë. Që në ditët e para të janarit 2011, Zani nuk është më aktiv në facebook, mbase policët i kanë gjetur celularin që e ka si mjet për të pasur internet dhe që normalisht nuk lejohet në qeli. Megjithatë periudha e ngujimit nuk vazhdoi gjatë. Zani sërish gjeti mundësinë të komunikojë me shokët në rrjetin social deri para disa javësh kur ndodhi shpërngulja. Nëpërmjet citimeve të tij, ne mund të kuptojmë pak nga njeriu më i përfolur në vitin 1997 dhe për të mos dashur të bëjmë komente, po jua servirim siç i ka shkruar.
  8 shtator 2010: I rujtë Zoti gjithë çunat e Çoles.
  4 shtator 2010: Bëj zgjedhjen tënde për të jetuar. . . ose për të vdekur… Unë kam zgjedhur të jetuarit, që do të thotë liri…
  17 gusht 2010: Xhon Kenedi ka thënë: Fali armiqtë e tu, por kurrë mos i harro emrat e tyre…
  10 maj 2010: – Qetësia është për të vdekurit
  26 prill 2010, – Si të bësh para pa punuar…
  17 prill 2010 – Sa inat i kam njerëzit që janë pesimist dhe me moralin të rënë për tokë….
  17 prill 2010 – Në jetë duhet të jesh i guximshëm
  14 prill 2010 – Në strofullën time…
  6 prill 2010 – ?5 milion$ vlen historia e jetës sime… ose mos më pyesni më për vitin 97….
  3 prill 2010 – Vdekja është një gënjeshtër e madhe…. mos kini frikë nga vdekja sepse është diçka natyrale dhe e pa evitueshme.
  22 mars 2010 – Ha në Itali, lutu në Indi, dashuro në Indonezi
  21 mars 2010 – Sa më pëlqejnë mashtruesit, e dini pse? Më bëjnë të qesh…
  21 mars 2010 – Ha, lutu dashuro…
  15 mars 2010 – Kodet. Kodi i nderit, që do të thotë: Mos harro shokët dhe vëllezërit e vrarë pabesisht. Mos tradhto shokun për lekë apo femër. Ruaj nderin e familjes dhe të shokëve. Kjo të bën burrë të vërtetë.
  15 mars 2010 – Kodet. Kodi i dashurisë: Gjeni dashurinë e jetës suaj. Dashuroni fort e mos e braktis kurrë, se po ndodhi do të vuash gjithë jetën.
  Histori
  Në datën 5 mars 2010 në faqen e Zanit, shkruan një femër me pseudonim „Zemra jote“ që emrin e vërtetë e ka Lina; O Zani si të kam o miku im më i mirë se kemi vite pa u parë, paske hapur dhe FB. Zani i shkruan: Po ku je ti, ke humbur fare kam pyetur për ty ke ai shoku në Tiranë, më kupton për kë e kam fjalën .i.d. mirë je? Më kanë thënë që je në shkollë në Gjermani, numrat e vjetër i kam thyer, po ku je tani do të çoj numrat e mi, të përqafoj me shumë mall dhe respekt, je vajza më e mirë që unë njoh, faleminderit për historinë e Athinës je njësh je vajzë e rrallë….
  Zemra Jote – Po në shkollë jam në Gjermani vazhdoj shkollën juridike, jetoj në Berlin prandaj, se i kam rënë me mijëra here numrave që ke pasur edhe dilnin fikur dhe çmendesha kur e shikoja që dilnin fikur mi ço me mesazh numrat bay bay.
  6 mars Zemra Jote – Si ja kalove sot? Mezi po pres datën 15 mars të vi në Shqipëri të të takoj, nuk e imagjinon sa më ka marrë malli kur i kujtoj ato gjëra të bukura që kemi bërë në Athinë, kam nostalgji. Zani Vl Caushi- Çe do, ai shoku s’është më mes nesh, unë në burg, jetë kurve, mike me ka mare malli për ty.
  Zemra Jote -Mos u mërzit më e mira do behët, eh lëm, mos ma kujto se po qaj! E duket se Lina, shoqja e ngushtë e Zanit e ka mbajtur fjalën dhe në fund të marsit 2010 ka shkuar në burgun e Burrelit për të takuar mikun e tij. Në një komunikim të datës 5 prill ajo i shkruan; Zemra Jote – Hejjjjj miku im ç’kemi??? Faleminderit që më prite aq mirë në takim. Jam në Shqipëri erdha prap. Sot erdha do vi në takim prapë nga fundi prillit pritëm! O Zottttt i madh si nuk kishe ndryshuar fare siç ke qenë në Athinë ashtu të gjeta prap. Ti sa vjen e rinohesh, nuk plakesh kurrë sa vjen e bëhesh si djal i ri. Mund të më tregosh sekretin çfarë bën që nuk plakesh??? Te përshëndes me këtë këngën ciao!

  http://balkanblog.org/2008/07/25/die-morder-bande-zani-caushi-in-albanien-ab-1997-und-die-auftraggeber-der-ex-pm-baskhim-fino-und-finanzminister-arben-malaj/

  Dashamir Tahiri, war der Boss der Bande, wie Videos beweisen

  http://www.albania.de/alb/index.php?p=2590

Schreibe einen Kommentar