Wurden in Durres bei eine Schutzgeld Erpressung 4 hohe Polizisten erschossen?

Einer der hoch kriminellen Verbrecher Gruppen, welche den Drogen Handel mitkontrolliert und den wichtigsten Erpresser- und Mord Ring neben Lulzim Berisha im Raum Durres und Tirana betreibt, erschiesst suedlich Durres in der beruechtigten Kosovo Mafia Region um das Hotel Florida und Bar Drenica in der Pista Iiyria im dortigen Mafia Villen Viertel den Chef der Anti Mafia Operationen und der Spezial Anti Mafia Einheiten RHENEA Herrn Fatos Xhanit und 3 hohe Kollegen. Herr Fatos Yhani hatte ein gutes Ansehen in Durres, bis zu diesem Vorfall. Offensichtlich wollte man einen entlaufenen Kriminellen gegen Zahlung einer hohen Geldsumme nicht mehr belaestigen, was eine Albanische Polizei und Staatsanwaltschafts Tradition ist. Deshalb sind die alle so reich und haben Luxus Villen.

Der gesuchte Super Verbrecher hat u.a. den Chef der Mafia Baufirma BESA erschossen als er nicht Schutzgeld zahlen wollte und der Vorfallg war natuerlich wie immer in der Pista IIzria-Golem, wo alle Kosovo und Mazedonischen Verbrecher ihre illegalen Hotels haben in Albanien und was als Operations Zentrale fue die OK schon vor 15 Jahren mit dem Hotel Florida gut bekannt war.
Masakër në Durrës, i kërkuari Dritan Dajti vret 4 policë e 1 civil, arrestohet i plagosur

ujku23

 

(more info)

(less info)

Ngjarja e rëndë ndodhi pak pas mesditës në plazhin e Durrësit. Autori i vrasjes është Dritan Dajti, një person i arratisur nga burgu në kohën e gjykimit pasi akuzohej për vrasjen e një biznesmeni. …

 

Ngjarja e rëndë ndodhi pak pas mesditës në plazhin e Durrësit. Autori i vrasjes është Dritan Dajti, një person i arratisur nga burgu në kohën e gjykimit pasi akuzohej për vrasjen e një biznesmeni. Policia konfirmoi se Dajti qëlloi per vdekje 4 efektivë policie që tentuan ta arrestonin, ndersa i vdekur ka mbetur edhe një person, që dyshohet se është i afërm i Dajtit. „I Forti i Rrugës së Kavajës“, u arrestua nga policia dhe u dërguar i plagosur në spital. Konfirmohen 2 pushues te plagosur. Zbardhen emrat e viktimave.

Category:  News & Politics

http://www.youtube.com/watch?v=-FViTjSZTek

Verantwortlich ist die Mafia Organisation des Kosovaren Dritan Dajti, der bereits 2008 verhaftet wurde in Tirana.

Durres Mafia

URL: http://balkanweb.com/index.php?id=40884
Masakra ne Plazh, sot zi kombetare. Krimet e Rënda, hetim urdhrit për operacionin
(Dërguar më: 08/08/09) Policia e Durresit ra në gjurmët e te shumekerkuarit Dajti tek hetonte për trafik droge. Skuadra Operacioneve Special pa antiplumb e masa sigurie në operacionin për kapjen e Dritan Dajtit. Ne operacion nuk morën pjesë forcat RENEA. Sot dite zie per nder te policeve te vrare gjate arrestimit te “dhelpres” te cilet do te percillen ne banesen e fundit.

TIRANE-Këtë të shtunë flamuri është ulur në gjysmështizë dhe sot shqiptarët mbajnë zi për katër punonjësit e policisë, të vrarë në përplasje me krimin teksa arrestonin Dritan Dajtin i njohur me nofkën “dhelpra” për shkak të dinakërisë së tij dhe ndoshta personi më i rrezikshëm në Shqipëri.
Ndërsa sot familjarët i japin lamtumirën e fundit Fatos Xhanit, Kastriot Feskas, Sajmir Duçkollarit dhe Altin Dizdari, dhe në spital mjekët janë duke i shpëtuar jetën autorit të kësaj ngjarjeje të rëndë, pikëpyetjet më të mëdha për krimin e së premtes së zezë për policinë janë: Skuadra e Operacioneve Special “u shit” nga ndonjë informator i mundshëm i Dajtit; ishte një veprim i pastudiuar mirë ndërhyrja…, apo Policia e Shtetit nuk është në gjendje për t’u përballur me nivelin e sofistikuar të krimit të organizuar në Shqipëri? Përgjigjja e këtyre pyetjeve është tashmë në zyrën e prokurorëve Eugen Beci dhe Ardian Nezha, të caktuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimin e ngjarjes. Hetimi përfshin nga planin e operacionit, nismëtarët e tij dhe firmëtarët që i dhanë dritën jeshile veprimeve gjurmuese dhe ekzekutuese të pazakonta për njësinë e operacioneve speciale të Antikrimit të Organizuar. Në fakt, të gatshëm për përfshirjen në hetime ishin edhe hetuesit e Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm, të cilët kanë “tagrin” e hetimit të veprimeve policore. Sipas burimeve, euforia që ka nxitur veprimet për arrestimin e Dritan Dajtit, ndoshta i ka interceptuar në hetimin e ndonjë grupi subjekt të Antikrimit të Organizuar, ka shkelur “faktorin kufizues” që është i shënuar me kapitale në nenin: “Gjithçka që kufizon suksesin e një operacioni”, në manualin e taktikave speciale të hetimit të krimit që përdor skuadra e antikrimit të organizuar ku thuhet: “Grupet e survejimit të mos trajtojnë objektiva, të cilat kërkojnë një rrezik të papranueshëm që çon në kompromentim ose dështim të operacionit”.
Të njëjtat burime kanë përmendur disa faktorë që kanë shtyrë skuadrën e operacioneve të dalë jashtë juridiksionit të saj. Një prej këtyre janë operacionet e dështuara të strukturave të tjera të policisë, duke përfshirë edhe RENEA-n dhe dyshimet për rrjedhje informacioni apo për shuma të mëdha monetare që viheshin në dispozicion nga Dajti dhe që dyshoheshin që përfliteshin se arrin deri te krerë të larë të Policisë së Shtetit, për ta sinjalizuar në rast se kishte ndonjë operacion për arrestimin e tij. Skuadra e Antikrimit të Organizuar mësohet se kishte rënë në gjurmët e Dritan Dajtit duke hetuar një organizatë ndërkombëtare të trafikut të drogës, dhe ishte ky interesi i tyre për të ndërhyrë dhe vënë në pranga super të kërkuarin për shkak të një vrasjeje, arratisjes spektakolare dhe informacioneve për gjobëvënie në Tiranë dhe Durrës. Reagimi i menjëhershëm i Dajtit dhe i personave që e shoqëronin dhe “nxitimi” për të ikur menjëherë kur është kryer rrethimi i zonës, ka bërë pjesë të hetimeve edhe dyshimet për ndonjë rrjedhje të mundshme informacioni dhe informimin e të kërkuarit për rrezikun e arrestimit.
Hetimet kanë përfshirë edhe “thembrën e Akilit” për këtë operacion, që deri në momentin e identifikimit dhe lokalizimit të të kërkuarit ishte i realizuar në maksimum. Bëhet fjalë për elementët e sigurisë për oficerët që kanë marrë pjesë në operacion, që nga mënyra e pozicionimit të makinës bllokuese të përdorur nga ta, mungesa e blindimit të mjetit si dhe mospërdorimi i veshjeve antiplumb për anëtarët e skuadrës.
ajti në spital, mori tre plumba
Ndrekaq vazhdohet te mbahet në rrethanat e një sigurie të lartë në spitalin e burgut në Tiranë, ku është duke u kuruar nga tre plagët; në këmbë, në ije dhe në dorë. Sipas burimeve, gjendja e tij është e rëndë si pasojë e humbjes së konsiderueshme të gjakut nga plagët. Në spitalin e burgut ndodhet i siguruar edhe Erges Xhaxhi, drejtuesi i mjetit “Tuareg”, nga i cili u shkëmbye zjarr me policinë. Gjendja e Xhaxhit është më e mirë sipas burimeve.

Mit Video ueber die ermordung von 4 hohen POlizisten in Durres und der Verbrecher Gang um

http://balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=40920

weitere INfos

http://balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=40953

[IMG]http://www.balkanweb.com/gazetav5/upload/thumbnails/1244604483.pjpeg[/
IMG]

Akt. 07.08.09; 18:34 Pub. 07.08.09; 18:31
Albanien
Fünf Tote bei Schiesserei
Bei einer Schiesserei zwischen Polizisten und einem gesuchten mutmasslichen Mörder sind in Albanien am Freitag vier Beamte und eine Zivilperson getötet worden.
Der Flüchtige habe auf Polizisten gefeuert, die nach ihm gefahndet hätten, erklärten die Behörden. Medienberichten zufolge wurde der Mann seit seiner Flucht aus einem Gerichtssaal in Tirana im Jahr 2003 gesucht. Er wurde bei dem Schusswechsel im Badeort Durres, rund 40 Kilometer nördlich der Hauptstadt, verletzt. Unklar war zunächst, ob es sich bei der getöteten Zivilperson um einen Passanten oder einen Helfer des Flüchtigen handelt.

(ap)

Albania Honored Killed Police Officers:Judiciary Procedures Against Wanted Criminal Kick Off

In the meantime, police and prosecution sources said on Sunday that there are other suspects being questioned for eventual collaboration with the notorious criminal,…
More
Police Director Says No Tip-off During Operation

Premci rejected rumors according to which the police officers had orders to kill and not arrest Dajti

TIRANA – The general director of the Albanian sate…

Die Durres Mafia um Lul” Berisha, Agron Duka, Fatos Nano und dem Polizisten Mörder Dritan Dajti

Filed under:

— Insider @ 4:00 pm Edit This

Der 5-fach Polisten Mörder Dritan Dajti, gehört natürlich zu der Bande von “Lul” Berisha und Fatos Nano.

Diese hoch kriminellen Banden sind von den Deutschen Politikern aufgebaut und mit vollen Wissen auch finanziert worden, wie die Fakten um Fatos Nano beweisen. Eng sind oft der Polizei Apparate mit der OK und der Politik in Albanien verbunden. Wie die Albanischen Medien mitteilen, gehört Dritan Dajti zu der hoch kriminellen Bande um “Lul” Berisha

Und Rezzo Schlauch ist sowieso bei jeden Verbrecher Geschäft dabei, wenn es nach Mord und Geschäft stinkt.

Caktohet avokati qe do mbroje Dajtin dhe kushëririn e tij
» Dërguar më: 16/08/2009 – 09:40

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=41158

Nje FBI per Shqiperine
Fabian Zhilla
E Premte, 14 Gusht 2009

Koeficienti i larte i humbjeve ne radhet e policise shqiptare ne luften kunder krimit, ngre pikepyetje te rendesishme ne lidhje me te gjithe strukturen, organizimin dhe politikat e luftes kunder krimit te organizuar dhe jo vetem ne Shqiperi. Megjithe perpjekjet e shumta te forcave te rendit, krimi i organizuar serish arrin te jete i suksesshem ne neutralizimin e tyre. Pikerisht per kete, lufta kunder krimit te organizuar kerkon jo vetem nje perballje frontale, por shterim te te gjitha mjeteve dhe menyrave qe e forcojne ate. Vendi yne fatkeqesisht ofron shume mundesi oportune qe krimi i organizuar te zhvillohet, sic jane niveli i larte i korrupsionit, evazioni shqetesues fiskal (mbi 30% e veprimeve financiare kryen jashte institucioneve te autorizuara) dhe pozicioni mjaft i volitshem gjeografik. Nga ana tjeter, nje faktor tjeter po aq i rendesishem eshte edhe struktura shume e shperndare ne vend e luftes kunder krimit te organizuar apo dhe veprave penale qe lidhen direkt ose indirekt me te, si korrupsioni pasiv apo aktiv, pastrimi i parave, cilesi dokumentesh shteterore lehtesisht te manipulueshem, si dhe niveli mjaft i ulet i perditshmerise te strukturave policore ne pergjithesi, me njohurite bashkekohore per teknikat e perdorura nga krimi i organizuar sot. Per kete arsye, mbase eshte koha qe shteti shqiptar te hedh hapa konkrete, per ngritjen e FBI-s shqiptare, nje shembull qe me shume sukses po e ndjek dhe Britania e Madhe, koheve te fundit me Agjencine kunder Krimeve te Renda (SOCA). Por perpara se te shkojme ne argumentimin se pse ngritja e nje strukture te tille eshte emergjente ne Shqiperi, do te ishte me interes te shtjellonim disa detaje, te cilat nuk jane evidentuar dukshem ne analizat e fundit te ngjarjes ne Durres.
…
http://www.kohajone.com/html/artikull_45527.html