Albanischer Diplomat: Rahman Selmanllarin wegen Drogen- und Waffenschmuggel in Italien verhaftet

Auf dem Wege nach Mailand ist ein Diplomaten Wagen der Albaner mit Fahrer (Diplomaten Pass) in einen Verkehrs Unfall beim Einparken verwicketl gewesen.

Kosovë, mbi 2 mijë veta të zhdukur

Die Polizei fand dann im Auto Kokain! Die Immunität wurde umgehend aufgehoben und der Fahrer verhaftet, das Fahrzeug wurde beschlagnahmt und jetzt stellt sich heraus, das der Verhaftete auch noch direkt in das AEY Waffen Geschäft verwickelt ist.
http://www.shekulli.com.al/2010/09/07/Rrahman%20Selmanllari.jpg
Rahman Selmanllari (im September 2010 rechts) und Shkëlzen Berisha, hatten einwandfreien e-mail Kontakt usw.. wie anhand der IP Adressen auch festgestellt wurde. Ebenso gehört Selmanllari zu der CIA Waffenschmuggler Gruppe um den AEY! Im Gegensatz zu den Chef, sitzt er nur nicht im Gefängnis und konnte weiter dealen.
E-maili i “Rafit” u shkrua nga djali i Berishës
siehe unten Leser Zuschrift

Rahman Selmanllari
Rahman Selmanllari: Drogen Boss mit Albanischen Diplomaten Pass, Geldwäsche im Immobilien Geschäft, vor allem in Orikum, wo die Gangster Familie Hochhäuser baut. Wer in Albanien Hochhäuser baut und das oft ohne Papiere und Genehmigungen ist automatisch schon ein Boss eines Gangster Syndikates inklusive des NATO-Botschafters Arthur Kuco.

Drogen, Waffen, Verkauf von Diplomaten Pässen an die Albaner Mafia, eine sehr lange Tradition im Albanischen Aussenministerium. Viele wurden schon verhaftet, wie auch Herr Skenderi, Derveshi (prominente Politiker Familie) Herr Kondi Fahrer der Ehefrau von Ilir Meta, Die Fahrer und Leibwächter von Ilir Meta im Januar 2002 in Italien usw.. als Ilir Meta sogar noch Premier Minister von Albanien war usw..

Droga e kapur në Itali, e lidhur me trafikun e Gërdecit
Arrestimi i shoferit të ambasadës shqiptar në Romë me 1 kilogram kokainë rikthen në skenë skandalin e trafikut të armëve dhe tragjedinë e Gërdecit. Personi që ka ndikur në emërimin e Arsen Selmanllarit në ambsadën e Romës,

Lindita Çela
Enjte, 28 Gusht 2008 08:12:00

Skandali i trafikut të kokainës në Itali identifikon Rahman Selmanllarin. Kokalari: Rahman Selmanllari i pranishëm në takimin për trafikun e municioneve

TIRANË- Arrestimi i shoferit të ambasadës shqiptar në Romë me 1 kilogram kokainë rikthen në skenë skandalin e trafikut të armëve dhe tragjedinë e Gërdecit. Personi që ka ndikur në emërimin e Arsen Selmanllarit në ambsadën e Romës, [B]Rahman Selmanllari [/B]i njohur si “Rafi” ka qenë prezent në diskutimet e Efraim Diverolit, President i kompanisë AEY, drejtorit të MEICO-s Ylli Pinarin dhe Mihal Delijorgjit, pronar firmës “Përparimi”, që çmontonte municionet në Gërdec. Këtyre emrave të njohur për trafikun e armëve, i shtohet jo krejt papritur edhe emri i Rahman Selmanllarit, një mik i ngushtë ky i djalit të kryeministrit Berisha, Shkëlzenit.

http://www.shekulli.com.al/news/101/ARTICLE/31332/2008-08-28.html

PS: Të hetohet Berisha për drogën në makinën e ambasadës
Partia Socialiste, nëpërmjet përfaqësuesit të saj Erjon Braçe ka kërkuar që të hetohet kryeministri Sali Berisha lidhur me kokainën e gjetur në makinën e ambasadës shqiptare në Itali.

Shekulli Online
Enjte, 28 Gusht 2008 15:08:00

Partia Socialiste, nëpërmjet përfaqësuesit të saj Erjon Braçe ka kërkuar që të hetohet kryeministri Sali Berisha lidhur me kokainën e gjetur në makinën e ambasadës shqiptare në Itali.

“Sot në sytë e italianëve ambasada jonë në Romë të shihet si një shtëpi nga ato të Korloeones, nga ato të cilat me simbolet e Shqipërisë nuk del makina e ambasadorit, por taksia e kokainës” – tha Braçe në fjalën e tij.

“Më këtë ngjarje u mohohet shqiptarëve lëvizja e lirë për arsye të ndershme në Europë.

“U mbush dita e tetë që Sali Berisha, kryeministri me shenjën e korrupsionit, merret publikisht me çështje thellësisht anësore, kur skandalet, akuzat, arrestimet këtu e jashtë Shqipërisë, i përplasen në fytyrë, duke kërkuar shpjegime të qarta prej tij” – vazhdoi Braçe.

“Në 4 gusht, në raportin e saj për Shqipërinë, në fq. 8, në tabelat me krahasimet e indekseve , për indeksin e ligjit FMN na shpall kampion mes 18 vendeve si ne, me indeksin më të ulët të zbatimit të ligjit krahasuar me vende si Bullgari, Serbi, Azerbaxhan, Ukraina, Kazakakistani etj, duke reflektuar më së miri situatën reale të moszbatimit të ligjit dhe kapjes së shtetit në këtë vend. Ky është dështimi më i madh i Sali Berishës dhe ky indeks është binjaku i tij i korrupsionit, renditjen e të cilit përsëri e kryesonte qeveria jonë si më e korruptuara”.

Policia italiane njoftonte të dielën se kishte arrestuar një 33- vjeçar shqiptar, punonjës të ambasadës sonë në Romë për shkak se në bagazhin e makinës iu gjetën 1 kg kokainë.

Policia e anti-mafies rajonale në Milano prej tetë muajve po vëzhgonte lëvizjet e shoferit të Ambasadës Shqiptare në Romë, 33- vjeçarit Arsen Selmanllari, i cili tre ditë më parë u arrestua me një kg kokainë të fshehur në bagazhin e makinës me targa diplomatike.
……………

http://www.shekulli.com.al/news/101/ARTICLE/31388/2008-08-28.html

19 Responses

 1. Rahman Selmanllari und Shkëlzen Berisha, hatten einwandfreien e-mail Kontakt usw.. wie anhand der IP Adressen auch festgestellt wurde.

  E-maili i “Rafit” u shkrua nga djali i Berishës
  Të dhënat e e-mailit të Selmanllarit të nisura nga kompjuteri Zeni

  Shekulli Online
  Shtune, 30 Gusht 2008 13:26:00

  TIRANË- E-maili i dërguar para dy ditësh në gazetën „Shekulli“ nga Rrahman Selmanllari ose siç njihet ndryshe “ Rafi“, ku ai mohon lidhjet me çështjen e drogës së kapur në makinën e ambasadës shqiptare në Romë, vërteton edhe njëherë fjalën e urtë popullore „Miku i mirë në ditë të keqe“. E të tillë miq të mirë duken se janë mes tyre dhe Rahman Selmanllari dhe Shkëlzen Berisha. Aq të mirë sa edhe E-maili i Rafit është shkruar prej „Zenit“. Sqarojmë lexuesit se Zeni është emri i shkurtuar i Shkëlzen Berishës. Ai thirret kështu nga rrethi i tij i ngushtë familjar e shoqëror. Emaili në fjalë ka ardhur në redaksinë e gazetës pikërisht nga një kompjuter me emrin „Zeni“, siç mund të shihet dhe në foton e nxjerrë nga interneti.

  Lidhja

  Në këto katër ditë „Shekulli“ ka shkruar për lidhjen e tyre shoqërore që ka nisur para më shumë se 10 vitesh dhe është forcuar me kalimin e kohës. Rrahman Selmanllari ose Rafi që njihet si pronar i bar „Fiestës“ doli në skenë si miku i ngushtë i djalit të kryeministrit, para disa ditësh, kur nipi i Rafit, shofer në ambsadën tonë në Romë u kap nga policia me 1 kg kokainë në makinë. Pas arrestimit të nipit të Rafit në Itali „Shekulli“ shkruajti se emërimi i një 20- vjeçari si shofer ambasade është i paligjshëm dhe në të ka ndikuar xhaxhai i tij, Rahman Selmanllari, dhe miqësia e tij e ngushtë me djalin e kryeministrit. I pari që reagoi ishte Shkëlzen Berisha i cili e quajti një shpifje këtë gjë dhe mohoi se ka ndikuar në emërimin e Arsen Selmanllarit në ambasadën e Romës. Pas tij edhe Rafi ose Rahman Selmanllari mohoi të ketë ndikuar. Reagimet e dy djemve në fakt e kalojnë topin e përgjegjësisë tek Ministria e Jashtme, e cila sot e kësaj dite nuk sqaron emërimin e një 20- vjeçari si shofer ambasade.

  E-maili

  Reagimi i Rahman Selmanllarit për artikullin e „Shekullit“ u bë nëpërmjet postës elektronike në adresën e një prej drejtuesve të gazetës.
  E-maili në fjalë ka mbërritur në redaksinë e „Shekullit“ në orën 5.47 të datës 28 gusht. Por dokumenti me deklaratën e Rrahman Selmanllarit është krijuar disa orë më parë. „Shekulli“ ka kontaktuar një ekspert kompjuterik, i cili ka zbuluar se dokumenti është krijuar në „Dokumenti i shkruar në kompjuterin me emrin „Zeni“, përpara se të nisej, ka kaluar edhe në një kompjuter tjetër. Ky kompjuter është i regjistruar me emrin „Tani“ orën 3.40 të mëngjesit në një kompjuter me emrin „Zeni“. Ndoshta është thjesht një koincidencë „fatkeqe“ por edhe vetë djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha, njihet me emrin „Zeni“. Kjo mund të jetë thjesht një rastësi por edhe një detaj që tregon se këta dy njerëz njihen shumë mirë dhe
  bashkëpunojnë prej kohësh, madje edhe për këtë çështje, ku ata të dy u përpoqën të „lajnë duart“.
  Dokumenti i shkruar në kompjuterin me emrin „Zeni“, përpara se të nisej, ka kaluar edhe në një kompjuter tjetër. Ky kompjuter është i regjistruar me emrin „Tani“. Ky emër për momentin është i panjohur për ne dhe nuk sugjeron asnjë
  lidhje. Ndërkohë IP-ja (protokolli i internetit) tregon se është dërguar nga një server që ndodhet në Shqipëri. Kompania që i ka mundësuar shërbimin e internetit këtij kompjuteri është „Albtelekom Sh.A“.

  http://www.shekulli.com.al/news/101/ARTICLE/31503/2008-08-30.html

 2. DROGA NE ITALI, LIDHJE ME GERDECIN

  12:18 28/08/08

  dërgoja miqve këtë lajm

  Arrestimi i shoferit te ambasades shqiptare ne rome me 1 kg kokaine rikthen ne skeme skandalin e trafikut te armeve dhe tragjedine e gerdecit.Personi qe ka ndikuar ne emerimin e Arsen Selmanllarit ne ambasaden e Romes Rahman Selmanllari i njohur si Rafi ka qene preznet ne diskutimet e Efraim Diverolit, president i kompansie AEY, drejtorit te Meikos Ylli Pianri dhe Mihal delijorgjit pronar I firems “Perparimi” qe cmontonte municionet ne gerdec. Ketyre emrave te njohur I shtohet jo krejt pa pritur edhe emir I Rahma Selmanllarit nje mik I ngushte ky I djalit te kryemisnistrit Berisha. Gazeta shekulli ka bere me dije vetem emrin e biznesmenit I cili fale lidhjeve te tij kishte mundur te siguronte pune komode per nipin e tij. Madje ne minsitirn e jashtme shoferi I arrestuar njihet si nipi I “Rafit” . Ndersa sipas Geri Kokalarit akstivist I njohur shqiptare ne SHBA bizesmeni Selmanllari eshte edhe personi qe ka marre pjese ne takimin e e pergjuar te trafikut te armeve.
  http://www.a1tv.al/index2.php?faqe=lajmi&lajmID=18602

  http://www.shekulli.com.al/news/45/ARTICLE/31395/2008-08-29.html

 3. Drugs and diplomacy make a sinister mix

  12/09/2008

  For a drug dealer, what better job than one that comes with diplomatic immunity?

  By Balkanblogs for Southeast European Times — 12/09/08
  photo

  [Getty Images]

  Albania’s international image suffered another blow last month when Italian police seized 1kg of cocaine found in a car with diplomatic plates. A driver for the Albanian embassy, 33-year-old Arsen Selmanllari, had parked the car in an illegal spot in Milan, attracting attention from the carabinieri, who soon discovered the drugs. They arrested Selmanllari and a female companion.

  Writing at the blog shekulli, Lindita sees the incident as the latest in a string of bad news, including gun trafficking scandals and the catastrophe at the Gerdec munitions plant.

  The drug trade has become enmeshed with state institutions, comments Artur. „This case is not the only one discovered,“ he writes. „For Albanians, it has become a tradition to seek government employment in order to traffic in drugs without hindrance.“

  „The faces of our embassy and people who work there are the representatives of our state all over the world,“ Gjergji laments. „The Rome incident is the second one in which persons with diplomatic immunity have been arrested by the Italian authorities, and it is not hard to imagine that our embassy in Italy — the face of our state in one of the countries with which we have a very good relationship — is now being watched by Italian justice.“

  „This negative story will damage the image of Albania in the world, the image of the Albanian state and all ordinary Albanians,“ agrees Klaudio. „The world will change its opinion about us only when we change ourselves.“

  But given the current political system, the prospects for such change are dim, argues Antero. „If the people agree that the political parties are financed by illegal funds, which may come from drugs, corruption or contraband profits, how is it possible to change?“ he asks. „They should not be called political parties, but gangs.“

  „Now it is clear why people are interested in working in an embassy,“ remarks Zamira. „It is important for them to have immunity. This is a major shame for Albania and for our diplomacy. We are examined at the Tirana airport more severely than in France or Britain, and we are not allowed even to take a bottle of water with us. How they can pass cocaine to Italy without being seized?“

  Finally, Emigranti asks a practical question. „I agree with the others,“ she writes. „Illegal activities are now the basis for democracy in Albania. But if we don’t have them, what are we going to do for a living?“
  This content was commissioned for SETimes.com

  http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2008/09/12/blog-02

 4. Alles läuft normal: Politiker Verwandte immer dabei im Drogen Geschäft

  Blendi Allushi festgenommen, Schwager vom Sohn von Salih Berisha Liri Berisha

  Gazeta Shqiptare Online URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=45812
  I akuzuari për trafik, nipi i Liri Berishës
  ( 19/10/08)

  Blendi Allushi, i arrestuar dy ditë më parë nga policia kryeqytetase për trafik droge, është nipi i Liri Berishës. Lajmi konfirmohet nga burime të sigurta të Gazetës, të cilat pohojnë 31-vjeçari punonte në një media, pronë e Agim Ramës, kunatit të kryeministrit të vendit, Sali Berisha. Lajmi i arrestimit të Allushit mbase do të kalohej pa rënë shumë në sy, nëse ky i fundit nuk do të mbrohej nga të afërt të kryeministrit, edhe pse rezultonte në kërkim nga autoritetet italiane dhe ndaj tij kishte një vendim fajësie. Vetëm pak kohë më parë, Gjykata e Tiranës me kërkesë të prokurorisë ka njohur një vendim të drejtësisë italiane, që e kishte dënuar Allushin me nëntë vjet heqje lirie për trafik droge. Paradoksi nuk qëndron në faktin se Allushi ishte punësuar në një media dhe i fshihej drejtësisë, pasi çdo element kriminal kërkon me çdo kusht t’u shpëtojë prangave. Por duke qenë nip i bashkëshortes së kryeministrit, ai është mbrojtur fort prej kunatit të këtij të fundit dhe të afërmve të tjerë që e njihnin mjaft mirë të kaluarën e tij.
  Prangosja
  Dy ditë më parë, policia e Tiranës deklaroi se kishte prangosur një të kërkuar për trafik narkotikësh. Por në deklaratën për shtyp të Drejtorisë së Tiranës nuk jepeshin të dhëna të mëtejshme, ku të sqarohej vendi dhe rrethanat në të cilat ishte prangosur i kërkuari. Në fakt, detaje të tilla nuk mund të bëheshin publike, pasi Blendi Allushi, jo vetëm që rezulton të jetë nipi i gruas së kryeministrit Sali Berisha, por ishte punësuar në një media pranë qeverisë. Më saktë, Allushi punonte si inxhinier pranë kompanisë mediatike, pronë e Agim Ramës, kunatit të kreut të qeverisë. Ky i fundit duhet të ketë pasur dijeni që Blendi Allushi, nipi i Liri Berishës kërkohej për trafik narkotikësh dhe pavarësisht kësaj e ka punësuar në median e tij, duke i dhënë mundësinë që t’u shpëtonte për një kohë të gjatë prangave të policisë. Blendi Allushi, 31 vjeç, banues në rrugën „Irfan Tomini“, në Tiranë, është ndaluar mbrëmjen e së enjtes nga forcat e Antidrogës së kryeqytetit dhe njësia operacionale. Inxhinieri, që është nipi i Liri Berishës, ishte dënuar me 9 vite burg në Milano. Drejtësia italiane e kishte shpallur në kërkim që në vitin 2004, por që prej asaj kohe, ai mendohet se kishte braktisur vendin përtej Adriatikut, për t’u strehuar në Shqipëri.

 5. Um das Vermögen der Abgeordneten Albana Vokshi, tauchen immer mehr merkwürdige Dinge u.a. Die direkte Verbindung erneut in den Drogen Handel über Rrahman Selmanllari der wie Albana Voksi auch Geldwäsche über eigene Baufirmen betrieb, hier die bekannte Vision Construction Sh.P.K. eine Betrugs Geldwäsche Bau Firma, auch im Handel mit gefälschten Grundstücks Urkunden involviert, wie es Volks Sport ist. Ausserdem bezieht die Dame und Familie Voksi, Gehälter über eine Kanadische Öl Firma, welche in Albanien LIzenzen hat usw.. Wir wollen hier nicht mehr spekulieren, aber die enge Verbindung zu Skhelzen Berisha, dem Sohn des PM und zu Rrahman Selmanllari, der in Italien einsitzt und ist auffällig. Die Grundstücks Urkunden des Rrahman Selmanllari, wurden nicht legalisiert in Orikum, wo der Profi Verbrecher mit Diplomaten Pass, Hochhäuser baute. Die Dokumente wurden als Fälschungen offiziell geoutet und für ungültig erklärt.

  Man hat den Eindruck, das Salih Berisha, sämtliche Kandidatur Posten, bei den letzten Parlemants Wahlen gegen Geld verkauft hat, was aber in Deutschland in anderer Form identisch ist.

  PS: Shoku i Shkëlzenit, bashkëpronarë në bizneset e Arian Tartarit
  Shekulli Online | 16/08/2010 |
  Alban Voksh
  Partia Socialiste ka bërë publike sot të tjera fakte që flasin për një pasurim korruptiv të deputetes së PD-së Albana Vokshi.

  Duke vënë theksin tek heshtja e Berishës, nënkryetari i grupit parlamentar të PS-së, Eduard Shalsi solli para gazetarëve disa fakte të reja.

  Ai solli në vemendje kompaninë Vision Construction sh.p.k, e cila sipas tij është në bashkëpronësi te zotit Tartari dhe të një emri të njohur si për opinionin publik ashtu edhe për Kryeministrin. Rrahman Selmanllari, i njohur ndryshe si miku i ngushtë i djalit të Berishës, apo edhe si përfaqësuesi i interesave të biznesit të familjes Berisha.
  Më tej ai tha se emri i Selmanllarit na kujton të gjithëve përfshirjen e tij në çeshtjen e Gërdecit, Orikumit apo në shumë afera të tjerë.

  „Për më tepër, objekti i biznesit i kësaj firme është „tregtimi i karburanteve dhe vajrave lubrifikuese,“ të cilat prodhohen nga fushat e naftës e gazit që i janë falur me koncesion nga Sali Berisha, Arian Tartarit për llogari të firmës së tij Stream Oil“, -theksoi Shalsi

  Nuk mund tu shmangesh dot pikëpyetjeve në këtë histori vazhdoi më tej Shalsi ndërsa i bëri thirrje opinionit publik që ti japë vetë përgjigje pyetjes: A është heshtja e Kryeministrit e detyruar nga përfshirja e drejtpërdrejtë e tij e familjes së tij në këto afera korrupsioni?

  Partia Socialiste bëri sot një ftesë publike që të sqarohen këto lidhje, pasi sipas tyre heshtja do të thotë pranim i fajit.
  ………………….
  http://www.shekulli.com.al/2010/08/16/skandali-deputetja-e-pd-fsheh-pasurine-4-milione-dollareshe.html

Schreibe einen Kommentar