Wenn der Albanische Staat gegen die Mafia in Aktion geht

Eine der wichtigsten Aktionen des Staates gegen die Top Albanische Mafia, welche identische ist mit der Bau- und Grundstücks Mafia, geschah auf Anordnung und unter dem Kommando von Tirana am 4. Juli 2008 in Durres.Auf Grund einer Anzeige vom 30. Juni 2008 reagierte umgehend die Staatsmacht in Albanien und erliess am 3. Juli entsprechende Gerichts Urteile umgehend die illegal in 2008 errichteten Strandlokale in Brryli-Currila zu zerstören und jegliche Aktivität der Mafia Lokale wurde verboten um die besetzten Strände, wieder der Öffentlichkeit zugänglich zu machen.

Das gesamte Gebiet steht unter Kontrolle eines Masterplanes der Weltbank und des Councils der Albanischen Regierung. Insgesamt erfolgte der Abriss von 13 Lokalen und die gerichtliche Sofort Einstellung jeglicher Aktivität der oft gut bekannten Mafia Banden.

Die Aktion vom 4.7. ging wie es auch im Artikel steht, direkt von Tirana aus und wurde von einem Einsatz Kommando aus Tirana geleitet.

Lokale welche ihre Lokale freiwillig räumten und abbauten, hatten dazu 2 Tage Zeit, wobei die Ausräumung des Inventars am 4.7. vollzogen sein musste. Strom wurde umgehend und sofort per Gerichts Beschluss unterbrochen. Lokale die sich weigerten, wie die der Mafia Clan Familie (Ex-Präfekt und Fatos Nano Freund) Natascho Paschko, denen wurden nach Stundenlange Warten einfach das Lokal mittels schweren Bulldozer zerstört und damit auch das oft wertvolle Inventar, wie Geschirr und Eisschränke. Das Albanische Bau Gesetz sieht die umgehende Beschlagnahme sämtlicher Gegenstände und Maschinen u.a. vor bei illegalen Bauten vor allem an den Stränden. Erstmalig wurde dies nur drastisch auch vollzogen.

Die 3 direkt gegenüber der neuen Universität liegenden abgerissenen Lokale (AURO) des Ex-Präfekten Natscho Paschko, der sich als hoch krimineller Mafia Boss ziemlich viele Grundstücke im Raum Durres unter den Nagel gerissen hat und illegal bebaut hat und ebenso Appartments auf besetzten Grundstücken bebaut hat.

3 Lokale von Nastascho Paschko, direkt gegenüber der neuen Universität von Durres. Komplett flach gelegt.


Am 5.Juli inspizierten allgemein bekannte Super Größen aus der US – Albanischen Mafia, welche hinter allem Umtrieben stecken die Küste in der Currila um dann aufgeregt zu telefonieren, das auch ihr neues Super Mafia und Grundstücks Geschäft 1 km nördlich des Militärs am Ende ist und nur das einzig legale Investment dort davon nicht betroffen ist.

Die fahren dann immer mit teuren Jeeps herum, vorne oft keine Nummer und hinten Phantasie Auto Nummern.

Flach gelegtes Lokal Dach und zerstörter Bau!

d

Bulldozer vor dem Einsatz der Lokale und blauer Einsatz VW Buss der Spezial Polizei aus Tirana (mit Distanz und ohne Nummern Schild hier veröffentlicht)

Shpëtojnë Currilat, prishen ndërtimet pa leje

05/07/2008 – 12:57
• Artur Korriku

DURRËS -Kanë mundur t’i shpëtojnë fadromave të Policisë Ndërtimore të Bashkisë së Durrësit, por jo atyre të Inspektoratit të Policisë Ndërtimore të Tiranës. Pronarët e lokaleve buzë detit në zonën e Currilave, ditën e djeshme janë detyruar që në mënyrë vullnetare të çmontojnë lokalet e ngritura pak muaj më parë, pasi i kishin pa leje ndërtimi. Sipas drejtuesve të aksionit të ndërtimorëve të ardhur nga Tirana, janë gjithsej 13 ndërtime pa leje në këtë segment bregdetar që do të prishen. Ndërkohë, pronarëve të tyre u është lënë një kohë minimale për t’u bërë pjesë e aksionit, duke nxjerrë inerte për riciklim nga pronat e tyre.
NDËRHYRJA
Dje rreth orës 11 e 30 minuta, inspektorët e Policisë Ndërtimore të Tiranës, të mbështetur nga policia e rendit në Durrës janë kanë behur në breg të detit në vijën Brryli-Currila. Objekt i punës së tyre kanë qenë lokalet e ngritura pa leje në këtë pjesë të bregdetit. Njëri prej inspektorëve të ardhur nga Tirana, sqaron se prania e tyre nuk ishte ndonjë befasi për pronarët e këtyre lokaleve, pasi 2 javë më parë ata kishin marrë njoftimet për prishjen e ndërtimeve të cilat u rezultojnë të jenë pa leje të bashkisë. Në këto kushte, edhe pse të gjitha lokalet janë në proces gjyqësor, ky fakt nuk është marrë në konsideratë nga inspektorët e Tiranës, të cilët kanë në vartësi ligjore të gjitha objektet që janë ndërtuar në bregdet. Pronarët e këtyre objekteve, pas një rezistence pasive kanë nisur t’i çmontojnë vetë lokalet dhe të zhvendosin pjesën më të madhe të materialeve si dhe pajisjet e lokaleve. Inspektorët e ndërtimores, para se të ndërhynin me fadroma, u kanë lënë në dispozicion pronarëve 2 ditë kohë për të çmontuar elementët përbërës të lokaleve.
PRONARËT
Disa ditë më parë, Inspektorati i Policisë Ndërtimore i Bashkisë së Durrësit kishte dërguar njoftime për paligjshmërinë e këtyre objekteve, por ditën kur skadonte afati u tërhoq nga vendimi dhe vendosi që të tregojë dhëmbët në muajin shtator, kur mbyllet sezoni turistik. Por nuk ka qenë i këtij mendimi Inspektorati i Tiranës, i cili ndërhyri energjikisht ditën e djeshme. Shkak për këtë ndërhyrje u bënë qytetarët e Durrësit, të cilët këtë sezon veror nuk u lejuan të bëjnë plazh në këtë vijë bregdetare, pasi edhe ajo u pushtua nga pronarët e lokaleve për ta shfrytëzuar

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=39609

5 Responses

 1. Weitere Artikel zum Geschehen

  Durrës, ç’betonohet plazhi i Currilave, shemben lokalet e “vipave” Printoje
  Saturday, 05 July 2008
  Inspektorati Kombëtar Ndërtimor, ka zbarkuar ditën e djeshme në plazhin e Currilave me qëllim kthimin e saj në identitet. Fadromat e Policisë Ndërtimore kanë nisur një aksion për prishjen e shtatë objekteve, përkatësisht lokale dhe restorante, të ndërtuara pa leje në zonën turistike të plazhit të Currilave. Aksioni i inspektoratit të policisë ndërtimore në plazhin e Currilave ka qenë i befasishëm, pasi ndërhyrja e inspektoratit ndërtimor të Durrësit nuk rezultoi me sukses, ndërsa bregdeti betonohej çdo ditë e më shumë.Gjithçka në këtë zonë filloi nga një largësi prej 2 deri në 5 m larg skarpatës së rrugës dhe që shtrihet nën kodrën e Durrësit, me vendosjen e kioskave apo lokaleve prej kashte dhe më pas në mënyrë graduale nisi shtrija dhe zgjerimi i sipërfaqes. Aksioni është mbështetur edhe nga policia e rendit, e cila ka marrë nën kontroll situatën për ruajtjen e rendit dhe të qetësisë publike. Inspektorë të policisë ndërtimore u kanë dhënë kohë pronarëve të lokaleve dhe restoranteve që t’i prishin vetë ndërtimet, ndërsa ndërhyrja e fadromës të bëhet vetëm në rastet e nevojshme. Prishja e këtyre ndërtimeve do t’i hapë rrugë infrastrukturës së zonës turistike të Currilave, me qëllim përmirësimin e imazhit të kësaj zone.
  Aksioni
  Inspektorati i Përgjithshëm Ndërtimor i mbështetur nga policia ndërtimore dhe forcat e rendit të Durrësit, ka nisur prishjen e ndërtimeve në zonën e plazhit të Currilave. Objekt prishjeje janë bërë 7 lokale që shtriheshin përgjatë bregut. Kundërshtimi i pronarëve të këtyre objekteve, të cilët pretendonin se po ushtronin aktivitet të licensuar nga bashkia, për një afat kohor provizor prej tre mujash, ka ndeshur me vendosmërinë e efektivave ndërtimorë, të cilët u janë përgjigjur atyre me ndërhyrjen e fadromës. Aksioni ka qenë i befasishëm, madje për këtë aksion nuk ishte informuar as inspektorati ndërtimor i Durrësit. Inspektorët e drejtorisë së përgjithshme pretendojnë se pronarët janë paralajmëruar në bazë te rregullit, pesë ditë më parë. Pas debateve të njëpasnjëshme mes dërtimorëve dhe pronarëve, këta të fundit kanë nisur të shkatërronin vetë objektet e tyre. Pas këtij aksioni, do të lirohet më shumë se një kilometër plazh, i cili ndodhej në kushte të papërdorshme, për shkak të objekteve që ishin ndërtuar dhe mbeturinat që hidheshin nga këto ndërtime. Shpeshherë, një situatë e tillë ka shkaktuar jo pak indinjatë te banorët e qytetit të Durrësit, të cilët prej vitesh i kanë kaluar ditët e nxehta pikërisht në këtë plazh, i cili ka qenë pronë publike. Ndërsa situata sa vinte e bëhej më e rëndë, aq më tepër kur kjo zonë konsiderohej si një nga perlat turistike, askush nuk merrte masa për të parandaluar fenomenin. Ndërhyrja e inspektoratit ndërtimor të Durrësit ditë më parë, ishte e parezultat, pasi asnjëri nga pronarët e lokaleve nuk lëvizi as edhe një karrigia nga vendi. Situata pati degjeneruar deri në atë masë saqë në këtë pjesë të plazhit, hapësirat për pushuesit ishin tepër të vogla. Kjo kishte çuar në braktisjen pothuajse totale të plazhit, dhe frekuentuesit e vetëm ishin disa prej banorëve që kishin shtëpitë aty pranë, pasi nuk kishin mundësi ekonomike për të shkuar diku tjetër. Gjatë fushatës së fundit elektorale për kreun e bashkisë së Durrësit, që të dy kandidatët e forcave kryesore politike premtuan se sapo të merrnin në drejtim bashkinë, do të shembnin ndërtimet dhe do të evadonin mbeturinat inerte, me qëllim që t’ju kthenin qytetarëve të Durrësit plazhin e grabitur padrejtësisht. Por, në një kohë kur qeveria disponon të gjitha instrumentet ligjorë për c’betonimin e plazhit më të vjetër të Durrësit si dhe për të liruar trojet e pushtuara në mënyrën më të padrejtë të mundshme, askush nuk denjonte të ndërhynte. Aksioni i djeshëm në fakt ka rezultuar një “surprizë” për të gjithë, duke filluar që nga pushteti vendor, inspektorati ndërtimor dhe deri tek pronarët e këtyre objekteve.

  http://sot.com.al/index.php?option=content&task=view&id=75169&lang=&mosmsg=Faleminderit+per+voten+tuaj%21

 2. Diese Sache war eine Sensation, denn das erste Mal wurde prominenten Politiker Familien ihre dreiste Art irgendwo Lokale zu errichten und Wasser und Strom einfach anzuzapfen zum Verhängnis. Irgendwo sind diese Personen wohl auch etwas dumm, denn in Folge, wurden ja viele Leute und hohe Beamte verhaftet und die Task Force Polizei um Ina Rama und dem Präsidenten ausgebaut. wie der US Botschafter Withers klar sagte. Albanien braucht eine unabhängige Polizei

Schreibe einen Kommentar